Детските градини отварят на 1 юни

* Кметът Михайлова: „Разпоредих детските заведения да работят през цялото лято, за да осигурят спокойствие за родителите,
 останали без отпуска“
От утре
СЛЕД КАТО със заповед на здравния министър Ананиев от 19 май (РД-01-270/19.05.2020) бе дадена карт бланш за отваряне на детските градини и ясли в страната, считано от 21 май (затварянето им стана с въвеждането на извънредното положение и министерска заповед от 13 март, РД-01-124/13.03.2020), в община Троян започна подготовка за посрещането на малчуганите и информиране на родителите. А кметът Донка Михайлова обяви в профила си във фейсбук, че отварянето на троянските детски заведения за деца до 5 години ще е от 1 юни, Деня на детето.

„РОДИТЕЛИТЕ на 231 деца заявиха желание децата им да започнат занимания на 1 юни в общо осем детски градини и детската ясла. Сравнително малкият брой желаещи позволява поддържане на по-сигурна среда за децата и приемането на всички малчугани, чиито родители желаят да посвещават детски заведения“, коментира градоначалникът. Най-много деца – 67, се очаква да се явят в ДГ „Синчец“, а най-малко – 4, в детската градина в с. Голяма Желязна. Децата от Детската ясла в Троян, където стартира мащабен ремонт на сградния фонд, ще започнат и временно ще водят занятията си в самостоятелен корпус в ДГ „Мир“. Само ДГ „Звънче“ в с. Калейца ще започне занятия седмица по-късно – от 8 юни, тъй като там децата са пътуващи и мерките за здравето им са по-строги. Кухнята майка работи и от 1 юни ще храни 231 деца, като за първи път в услугите й са включени и децата от ДГ „Незабравка“ в с. Орешак.

„РАЗПОРЕДИХ детските заведения да работят през цялото лято, за да осигурят спокойствие за родителите, останали без отпуска. 147 учители и служители в детските заведения преминаха през тестове за Covid 19. Да пожелаем на децата и на персонала здраве, а на каките и батковците - успех на матурите!“, бе важното кметско уточнение.

Т21

Още по темата:

Прозорецът на Джохари (21)

* Всеки се е питал какво мислят другите за него и какво от себе си
 да покаже пред другите

Цветелина Цветкова
Колонката на психолога
АВТОРКАТА Цветелина Цветкова е възпитаничка на Езиковата гимназия в родния си Ловеч и магистър по психология от Софийския университет, доскоро софиянка – цели 14 години, но решила да живее в Троян. По думите й – обмислен избор и с добри очаквания. Специализирала е когнитивно-поведенческа психотерапия и има сериозен опит в работата с деца със специални образователни потребности. „Колонката на психолога“ е два пъти в месеца, по различни теми, които имат общо с психологията. „Казвам се Цветелина Цветкова и съм клиничен и консултативен психолог. Моята специалност ме заведе от Ловеч в София, а мъжът ми ме доведе в Троян. Надявам се в тази рубрика да свържа всички места и неща, на които държа“, това ни написа тя в краткото въведение към първата си „троянска“ статия. Но след няколкото троянски месеца последва промяна – не от разочарование, както ни обясни, а заради професионални ангажименти на съпруга лекар. Коментарът й: „Отново в София, но често в Троян“; а „Колонката...“, разбира се, продължава.
Т21

ПО-ДОБРОТО себепознание директно се отразява върху по-доброто междуличностно общуване. „Прозорецът на Джохари“ е изготвен през 1955 г. от двама психолози – Джоузеф Луфт и Хари Ингам. „Джохари“ е комбинация от имената на двамата – „Джо“ и „Хари“. Идеята е нагледно да се представи това, което даден човек знае и не знае за себе си и това, което другите знаят и не знаят за него. Авторите представят това визуално - като прозорец, разделен на четири квадранта: Арена, Сляпо петно, Фасада и Непозната област.

• „АРЕНА“ представлява комбинацията от познатото на индивида за самия него и на другите за него. Тук се включват поведение, знания, умения, нагласи и др., чрез които той се представя и другите го описват. Този квадрант може да се каже, че отразява публичната страна от дадена личност.

• „СЛЯПО ПЕТНО“ е това, което не е известно на индивида за самия него, но пък околните знаят за него. Това са нещата, които човек не вижда, че притежава като личностови особености и качества, но пък другите виждат у него.

• „ФАСАДА“ е познанието, което индивидът знае за себе си, но то остава неизвестно за другите хора около него.

• „НЕПОЗНАТА ОБЛАСТ“
обхваща информация, която е неизвестна както за индивида, така и за другите хора около него. Подобни черти на харакера най-вече могат да се проявят в екстремни ситуации. Може би всеки се е изненадал малко от себе си и околоните от него в настоящата епидемична обстановка – това описва идеята на този квадрант.

ГЛАВНАТА цел на „Прозорец на Джохари” е да се разшири познанието за личността, което произлиза от активното взаимодействие на отделния човек с други хора и околната среда, каквито са диалозите между хората и споделянето. Отделните квадранти при различните хора са в различно съотношение. Най-често това се наблюдава в работна среда, където са събрани много различни хора на едно място. Смята се, че разширяването в максимална степен на Квадрант 1 („Арена“) би подобрило работния климат. Колкото по-голям е той, толкова по-изяснени са отношенията на отделния човек към колегите му и обратно. Тези взаимоотношения може да се стимулират, когато се правят съзнателни опити да се говори открито с околните – за себе си и за другите, за своите мисли, емоции, цели и позиции по конкретни въпроси. С цел намаляване размера на „Сляпо(то) петно” индивидът следва да търси обратна връзка от другите, като пита и е отворен за мнението им, засягащо неговото поведение или позиция по даден въпрос; подобна информация е много ценна, тъй като човек би могъл да помисли и преосмисли някои свои маниери.

ВСЕКИ се е питал какво мислят другите за него и какво от себе си да покаже пред другите. Изводът, който може да се направи е, че в такива ситуации не толкова мисленето, колкото действието подпомага положителната личностова промяна.

Цветелина Цветкова, клиничен и консултативен психолог

 Още в „Колонката на психолога

Намерен е дамски часовник, който си го познае...

Намерен е дамски часовник в района на ул. „Любен Каравелов“, Троян.
При точно описание ще бъде върнат на собственика му!

За контакт: 0878 449 450

937 долара и 50 цента разделят Преслав от космическата му мечта

* 12-годишното троянско момче спечели частична стипендия за участие в Космическия тренировъчен лагер за деца в Турция, създаден  по модел на  NASA; за сбъдването на мечтата са нужни още 937 долара и 50 цента * „Не е много за мечта, но аз и моето семейство
 нямаме тези пари“

Преслав Колев
Мечтатели
Едно талантливо троянско момче – 12-годишният Преслав Колев, ученик в 5.а клас на троянското СУ „Св. Климент Охридски“, е на път да сбъдне мечтата си, космическата си мечта. Преборил се е за нея, но се нуждае и от нашата подкрепа. Преслав, който от съвсем малък е вперил поглед в звездите (запалва се в школата на Радослав Стойчев и едва 8-годишен печели първото си призово място по астрономия), през м. януари т. г. участва в международния конкурс „Space camp Turkey 2020“ на създадения по модел на NASA Космически тренировъчен лагер за деца в Турция. И с видео есето си на английски език печели една от частичните стипендии; обаче трябва да досъбере още 937 долара и 50 цента. Това е бариерата пред сбъдването на мечтата. Но 937 долара и 50 цента не трябва да спрат полета на едно момче към звездите, не бива да го допуснем. По-долу четете писмото, което Преслав ни изпрати с молба за подкрепа. Т21

Преслав: Това е цената за сбъдване
 на моята мечта

Троянският космонавт в действие
ЗДРАВЕЙТЕ, аз съм Преслав Колев от Троян и съм на 12 години. Моята мечта е да опозная Космоса. Когато бях на 8 години обикнах звездите! Днес, почти 5 години по-късно, следя с интерес звездното небе, всички ракети и сателити, изстрелвани от планетата ни, успешните и неуспешни обратни приземявания на модулите, влагането на нови технологии в конструирането им, изпитанията им... Жаден съм за знания в областта на техниката и Космоса.

ЗАТОВА тази година (2020-та) през м. януари участвах в конкурса Space camp Turkey 2020 – Космически тренировъчен лагер за деца в Измир (Турция). Това е един от трите международни космически лагера в света, създаден по модел на NASA за обучение на бъдещи космонавти. Квотата за България тази година е 120 деца. 45 от тях получиха пълна или частична стипендия, аз съм едно от 23-те  българчета, спечелили 25% стипендия. Участвах с видео есе на тема „На ръба на черна дупка“.

ЦЕНАТА на едноседмичния лагер е 1250 долара. А за мен – 937,50 долара (минус 25% заради стипендията, която спечелих). Това е цената за сбъдване на моята мечта. Не е много за мечта, но аз и моето семейство нямаме тези пари.

НЕ СПИРАМ да мисля как някъде там в красивия Космос има една съвсем здрава планета, готова да стане наш дом. Нов дом за нас – Новото човечество! Човечество, което днес вече учи своите уроци, разбира своите грешки и водено от доброта, единство, грижа, равенство и любов, ще даде начало на един Нов свят! Моля, помогнете ми финансово за лагера!

Преслав Колев, 12 г., 28 май, Троян


Видео есето на Преслав, донесло му частичната стипендия 
от конкурса „Space camp Turkey 2020“


За контакти с Преслав и семейството му: 
тел. 0887/596499, 
имейл: pavlinapppp@gmail.com (Павлина Пeтрова)

„Музейните кокошки“ на Кольо Йовков

* Птичките са седем, накацали са на зелената полянка пред централния вход на музея и от няколко дни радват музейните гости
 и всички троянци
Дарители
Кольо Йовков и част от неговото лилаво музейно ято, Музей на занаятите, Троян
МУЗЕЯТ на занаятите – уникален за България и емблематичен за Троян, вече си има свое собствено ято гълъби. Птичките са седем, накацали са на зелената полянка пред централния вход на музея и от няколко дни радват музейните гости и всички троянци. И нещо специално – „музейните кокошки“, както ласкаво-шеговито ги наричат музейните служители, са… лилави и от рядък и много ценен вид. Досещате се, става дума за поредното дарение за троянския музей на керамика Кольо Йовков – приятеля, първомайстора и заради майсторлъка си почетен гражданин на Троян, днешната емблемата на прочутата и по света троянска керамика.

Кольо-Йовковите Минко, Дочо и Цочо
КОЛЬО-ЙОВКОВИТЕ птици си кореспондират съвсем приятелски и хармонично с друго негово неотдавнашно дарение за музея – керамичните глави на нашенците Минко, Дочо и Цочо, и те пред музейната сграда, но в другия й край. Също с гигантските му керамични стомни и бардуци, греещи с троянските си китки и шарки на няколко възлови места в Троян – кръговото кръстовище на Големия пазар, на Малкия пазар, при Белодробната болница и на пресечката на „Македония“ с „Ген. Карцов“, дар за 150-годишнината на града ни. Може да прибавим и други Кольо-Йовкови неща в същата посока, например грамадните вази (една такава стои на входа на редакцията ни от години, останала е от предишните наематели, и е нещо много специално, знаково – бел. ред.) – свързващи битовото с монументалното, грънчарското колело със скулптурата, придаващи нови смисли и внушения на традиционната керамика.

Майсторът и музейните му приятели след връчването на благодарствената грамота, 21 май 2020 г.
Благодарствената грамота за лилавите гълъби
ЗА ПОРЕДНИЯ си дар на музея г-н Йовков получи специална благодарствена грамота, но не това е най-важното. Същината е, че тези троянски съмишленици (майсторът и музейните хора) направиха поредното хубаво дело, със смисъл и стойност за всички ни. И от нас – браво!

Т21 

 Още по темата:

„КАЛИНЕЛ“ ЕООД НАБИРА РАБОТНИЦИ

„Калинел“ ЕООД, Троян

набира работници за производството си


За повече информация:  
тел. 0670/6-34-64 или на място във фирмата – Троян, ул. „Лакарица“ 2, отдел „Човешки ресурси

Чапа работи усилено по троянския Левски

* Адв. Ангелов: „Убеден съм, че на центъра в Троян ще има достоен Левски, дело на един от най-ярките скулптори на България“ 

Чапкънов в ателието си, 20 май 2020 г.
Тема с продължение

СЛЕД КАТО бе премахната антивирусната блокада на София, представители на Инициативния комитет за изграждане паметник на Васил Левски в Троян посетихме ателието на големия скулптор Георги Чапкънов-Чапа в столицата (20 май). Видя се, че по време на пандемията художникът е работил усилено, проектът на главата на паметника от глина е готов и ни бе представен за одобрение. Чапа за пореден път подчерта, че е силно мотивиран и има желанието да направи нещо забележително в Троян, запомнящо се, за което ще се говори и което ще остане.

ИНИЦИАТИВНИЯТ комитет продължава кампанията за събиране на средства за паметника. Убеден съм, че на центъра в Троян ще има достоен Левски, дело на един от най-ярките скулптори на България (да припомним, че мястото на паметника, което бе избрано след нелеки дискусии, е на централния градски площад „Възраждане“, вляво от входа на читалищната сграда – бел. ред.).

м. май 2020 г.
адв. Венелин Ангелов,
член на Инициативния комитет

Още по темата:

Битакът остава, решиха съветниците

* Резултатът от гласуването на кметското предложение за закриване – 11 „против“, 7 „въздържал се“ и 10 „за“
Тема с продължение
ТРОЯНСКИЯТ четвъртъчен битак (кой знае защо наричан в документите с евфемистичното „пазар на промишлени стоки“?!) остава. Това решиха общинските съветници на последната сесия на Общинския съвет в Троян миналия четвъртък, 21 май, отхвърляйки внесеното от кмета Донка Михайлова предложение за закриването на битака и трансформацията му във фермерски пазар. Резултатът от гласуването – 11 „против“, 7 „въздържал се“ и 10 „за“.

А ВОТЪТ бе предшестван от канонада отрицателни изказвания срещу кметското предложение (инж. Марин Радевски, Минко Акимов, инж. Петко Пенков – ГЕРБ, Николай Тодоров – МК „Глас народен“, Даниел Сираков – ВМРО). Като в аргументите наред с обективността съжителстваше и доста популизъм и партийно оцветена опозиционност на всяка цена. Например – оспорен бе неприемливия и определено несъстоятелен аргумент на вносителя, че на троянския битак продават и „търговци, които не работят и не живеят на територията на община Троян“; все пак сме град на страна от ЕС, сред чиито основни принципи е свободното движение на хора, стоки и капитали. И едновременно се атакува безспорният и очеваден аргумент, че на троянския битак се продават „вещи със съмнително качество“ и се осъществява нелоялна конкуренция на местните търговци (магазините); както и обобщеният и точен извод, че битакът е отживелица и компромис с днешното време.

НАКРАТКО – четвъртъчният троянски битак ще продължи да съществува в досегашния си вид (със „сутюените“, гащите и всякаквите „висококачествени“ китайски и други джунджурии и т. нар. „промишлени стоки“ – бел. ред.) и да си съжителства, доколкото е постижимо, със зеленчуковия пазар, развиващ се в посока фермерски пазар. Както се казва – да ни е честито!

Т21

Бележка на редактора
 
Троян – четвъртъчният град

НЕ МИ СТАНА ясно от дебатите в залата дали ще продължи и незаконната практика всеки четвъртък по време на битака да се затваря едната лента (посока юг - север) на ул. „Опълченска“, изпълняваща ролята на обходна троянска улица; и ТИР-овете, слизащи от Беклемето плюс целият транзитен трафик да се вкарват насила в центъра на Троян?! Казвам „незаконна практика“, тъй като четвъртъчното биташко затваряне на ул. „Опълченска“ е в нарушение на Решение №430/25.02.2010 г. на троянския Общински съвет (местния троянски парламент).

ЗА ЦИГАНИЯТА (в преносен план) и простотията, бълвани от битака, е ясно – те си остават и ще продължат всеки четвъртъчен ден да са троянската емблема, троянският бранд. Троян – четвъртъчният град, жалко! Не разбрах обаче защо бе бламиран отявленият противник на затварянето на битака и кметски критик Николай Тодоров – разумното му предложение бе да се отложи гласуването по биташкия проблем за следваща сесия в името на дообмисляне и търсене на най-доброто решение!?

Генадий Маринов

Още по темата:

Ресторантите отварят от 1 юни, не важи за дискотеки и нощни барове

* От 1 юни са разрешени и извънкласните занимания – занимални, клубове, детски центрове и други подобни
Коронавирусът Актуално
С НОВАТА си заповед от днес, 26 май – РД-01-277/26.05.2020, здравният министър Кирил Ананиев разпореди поредната либерализация на антикоронавирусните мерки в режима на извънредната епидемична обстановка, въведена в цялата страна с решение на Министерския съвет от 14 май със срок до 14 юни.

ОСНОВНАТА промяна е, че от 1 юни се разрешават за посещения закритите площи на „ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейните заведения и кафе сладкарници, развлекателни, центрове, детски и спортни съоръжения на закрито, в това число тези в търговските цетрове тип МОЛ, барове“; забраната остава за дискотеки и нощни барове. Иначе казано – въпросните заведения за хранене и развлечения (без дискотеките и нощните барове), които до този момент можеха да функционират само в откритите си търговски площи (градини, тераси и подобни), вече ще могат да работят в нормалния си режим.

ДРУГАТА важна либерализация, разпоредена с настоящата министерска заповед – от 1 юни се разрешават всички извънкласни занимания, в това число на „занимални, клубове, детски центрове и други“. А от 26 май отварят театри, концертни зали и сцени на закрито, като позволеният капацитет е до 30%; както и залите на читалища, детски комплекси, културни домове и младежки центрове, училищни салони и зали, частни зали, военни клубове и др. при максимален капацитет според квадратурата на помещенията.

ЗАПОВЕДТА подлежи да обжалване в едномесечен срок от публикуването й на интернет страницата на Министерство на здравеопазването, т. е. от 26 май, пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодукс. А областните управители, кметовете и държавните органи са длъжни да оказват пълно съдействие, като „създават организация за осъществяването на контрол по изпълнение на разпоредените мерки“

Т21

Още по темата:

100% био сок от арония

Здраве от природата


„И на всеки му се иска да е вече на море!“

* Гавазовата „Пролет“ е пролет и в прекия (метеорологичен), и в преносния (като разкарантиниране) план

Коронавирусът Поетическо

Поредният епизод от коронавирусната поетическа летопис на поета съгражданин Иван Гавазов. Този (епизод) доразвива майско-пролетната тема на предишния („Май“) и е озаглавен директно и безхитростно „Пролет“. Пролет и в прекия (метеорологичен), и в преносния (като разкарантиниране) план. Гавазовата „Пролет“, също като Гавазовия „Май“, е пропита с оптимизъм и един особен и здравословен лирически оптимизъм; макар и замаскиран от мрачната начална тоналност и богоборческото: „И със Господа си скаран./ Как да ти е кеф?!“. А че е така, е достатъчно да се вгледаме в свободолюбивото финално четиристишие, образец за поетическа поанта: „Юни с крак педал натиска./ КПП ли ще го спре?!/ И на всеки му се иска/ да е вече на море!“. Т21

Пролет

Пролетта отвън почука
със букет цветя.
Не ти дреме, не ти пука,
че дошла е тя.

От съдбата си докаран,
да си все без лев.
И със Господа си скаран.
Как да ти е кеф?!

Със жена си да сте крали –
да сте с куп пари.
А пък то сте взели-дали.
Карай да върви!

Всяка пролетна картина
е от вас далеч.
Има грипна карантина
и по старци сеч.

Рядко чуруликат птици.
И при тях е минал грип.
В хора само политици
пеят - със объркан чип.

Юни с крак педал натиска.
КПП ли ще го спре?!
И на всеки му се иска
да е вече на море!

Иван Гавазов, 21 май 2020 г., Троян

Бариерата е вдигната – какво става с баскетбола в Троян?

* Треньорът Лъчезар Диков: „За новата троянска зала се говори много, така че, мисля, е въпрос на време тя да бъде построена,
 вярвам, че до две години това ще се случи“

Стефан Генков
Баскетбол
Рубриката се води от 
треньора по баскетбол Стефан Генков
За да отговоря на многобройните запитвания от страна на троянските приятели на баскетбола се обърнах към треньора в БК „Чавдар“ - Лъчезар Диков. Открих го в дома му в Ботевград и той бе така любезен да отговори на поставените въпроси. Но преди да чуете какво ми каза той, по интернет във формат едно към едно, нека кажем кой е Лъчезар Диков? Роден е в Ботевград, на 43 години, семеен с едно дете. Работил е като треньор в „Балкан“ (Ботевград), а през 2013 г. се отзовава на молбата на троянското клубно ръководство и идва в Троян; и така вече седем години е в основата на най-големите баскетболни успехи на БК „Чавдар“ през новия век. Завършил е треньорска школа към НСА „Васил Левски“ и притежава лиценз Б, даващ му право да води отбори в „А“ РБГ - мъже и жени, както и отбори на подрастващи.

Лъчезар Диков
– Лъчо, здравей! Вдигнаха карантината, разрешиха и тренировки на закрито. Какво следва?
– Здрасти! Да, от понеделник, 26 май, почваме в залата. Досега имахме няколко тренировки на открито.

– Детайлно, по възрасти, в какъв обем ще тренирате?
– Да, след повече от два месеца, в които бяхме в пандемия, започваме с тренировките в спортната зала. Още не е ясно как ще завършат първенствата. Това зависи доколко ще охлабят мерките; желанието на Федерацията е дори през лятото, когато евентуално ще е преминала болестта. Трябва да завърши и първенството при мъжете, където предстоят плейофи: 1-4, 2-3, което означава, че ще играем със „Славия“ полуфинал. За сезона при подрастващите все още няма яснота. Ще тренираме с 16-19-годишните юноши всеки ден по час и половина, с 14-годишните също всеки ден по час и половина, 12-годишните – всеки ден по един час, а 10-годишните три пъти седмично по един час.

– Включва ли се събота и неделя?
– За събота и неделя допълнително ще го решим. Сега, като няма състезания, ще можем да тренираме и събота и неделя.

– Препоръчвам ти, особено за 16 годишните – двуразови тренировки, те и без това не са на училище, а в събота и неделя – при семейството. Повярвай на опита ми, правил съм го преди 40 години, а сериозните клубове и сега го правят. Но като обем часове седмично за големите съобщеното от теб е много, много малко?
– Само че (сам) да тренирам всички групи е много тежко. Баскетбол с един отбор и един треньор не се прави. Радвам се, че ни има във всички групи. Това ми е приоритет.

– В предишни години лятото се игнорираше за тренировъчен процес, тази година ще бъде ли по-различно?
– Да, ще тренираме и през лятото. Доста време изгубихме заради пандемията и ще трябва да компенсираме.

– Кръстил съм те Магьосника, правиш магии с отбор, който де факто не тренираш (мъжкия), кога ще стане магията и златното троянско поколение на 16-годишните ще заиграе при мъжете?
– Какво значи златно поколение!? Да, има момчета с качества, но за златно поколение е пресилено да се говори. До две години ще има момчета в мъжкия отбор. Само трябва работа и търпение.

Треньорът в действие
– До две години? Надявах се още през есента поне пет човека от тях да са играещи в мъжкия отбор. Разговарял съм с родители, разочаровани са, че момчетата им нямаха игрово време. Но да продължим с въпросите, три ведно:  1. В личен план как ти се отрази карантината и принудителната ваканция?;  2. Можем ли да говорим за баскетболна школа само с един треньор?; 3. Какво мислиш за новата спортна зала в Троян, ще я има ли в близките години?
– Хубавото е, че бях много време със семейството си, но ми липсваше работата.
Казвал съм много пъти, че за да сме сериозна школа, в Троян трябва да има поне още един треньор. За новата троянска зала се говори много, така че, мисля, е въпрос на време тя да бъде построена, вярвам, че до две години това ще се случи.

– И няколко думи за финал?
– На привържениците на баскетбола в Троян пожелавам скоро да имат възможност да гледат баскетбол в съвременни условия, отговарящи на времето, в което живеем!

Интервю на Стефан Генков-Лимона

Още по темата, сезон 2019/20 г.:

НУ „Св. св. Кирил и Методий“ – столетник!

* Своя 100-годишен летопис училището започва от далечната 1919 г., когато след дълги перипетии се осъществява идеята и желанието на долнокрайци да имат свое училище
24 май Отзвуци
На 24 май в Троян, 2020 г.
НА ТОЗИ по-различен 24 май (2020 г.) – без манифестация, ученическо множество на площада, купища цветя, преместил се във виртуалното пространство с електронни послания, филмчета, чатове, но също тъй, а и няма как да е иначе, пропит с оня неповторим и вдъхновяващ 24-майски дух – бе обявен един солиден юбилей. Троянското школо, носещо името на първоучителите св. св. Кирил и Методий и преди много години дало началото на прочутата Троянска гимназия – НУ „Св. св. Кирил и Методий“, навърши 100, цял век. Училището отбеляза двойния (си) празник с две чудесно направени филмчета – едното разказва столетната училищна история, другото с ученически поздрави към любимите учители и любимото училище (каквито подготвиха повечето троянски училища).

ЕТО автобиографичния разказ на това забележително училище, станало важна част от духовната биография на нашия град:

Централният вход на троянското НУ „Св. св. Кирил и Методий“
„ПОКОЛЕНИЯ троянци са учили и запазили спомена за едно от най-старите троянски школа/училища. И до днес, за по-възрастните, то все още е „Старата гимназия“. Своя 100-годишен летопис училището започва от далечната 1919 г., когато след дълги перипетии се осъществява идеята и желанието на долнокрайци да имат свое училище. В долния край на града (на Шатровската улица) е открито Първоначалното училище „Св. св. Кирил и Методий“. Сградата е на един етаж и има само шест класни стаи. През годините тя е достроявана няколко пъти, за да добие сегашния си вид. През 1935 г. започва строителството на втори етаж, което е завършено през 1938 г. Две години по-късно са отпуснати средства за разширяването на сградата – построява се крилото, успоредно на ул. „Христо Ботев“. През своята едновековна история училището няколко пъти сменя своя статут и името си. През 1923 г. то е приспособено за нуждите на непълната гимназия (Реалката). През 1937 г. прераства в пълно средно училище (така наречената Гимназия). През есента на 1943 г., по предложение на учителския съвет, Гимназията приема името на Апостола на свободата – Васил Левски (тук ще допълним, че Гимназията е свидетел и на една от най-грозните и срамни страници в троянската история – в училището заседава, вероятно без да се иска разрешение от училищното ръководство, т. нар. троянски Народен съд през 1945 г. – бел. ред.). През 1964 г. Гимназията е преместена в новата си сграда. В старата се настаняват 11 паралелки от 1. до 4. клас и 13 паралелки от 5. до 8. клас. Основано е ново основно училище, носещо името „Димитър Благоев“. От 1984 г. училището е със статут на начално. През 1991 г. по предложение на учителския колектив и с решение на Общинския съвет в Троян е възстановено първоначалното име на училището – „Св. св. Кирил и Методий“.

И ОТ НАС – честито, столетнико! Да илядиш!

Т21

Още по темата:

Кирил и Методий създават много нови думи

* Нашата мисия днес е много по-проста – ние само трябва да използваме правилно буквите и думите, които са ни
 оставени в наследство

Рада Ганкова
И ний сме дали нещо на света
Рада Ганкова е наша съгражданка, троянка, от 2006 г. живее в Брюксел, където работи като преводач в Европейския парламент и преподавател. Владее испански, английски, френски и португалски език, специализирала е в Мадрид, Сантяго де Компостела, Лондон, Толедо, Белфаст и др. Добър приятел е на „Троян 21“ и за наша чест – редовен наш автор. Този й текст, писан по повод 24 май, е посветен на един съществен принос на творците на азбуката ни св. св. Кирил и Методий – създаването на книжовния ни език, включително чрез „изковаване“ на нови думи. Т21

Първият паметник на св. св. Кирил и Методий в
 България е в Казанлък, изваян е от местния
 учител Иван Топалов през 1934 г.
ДВАМАТА братя Кирил и Методий създават глаголицата, но заслугата им не се изчерпва с това дело. Тяхното постижение е ненадминато, защото те започват превода на свещените книги и изковават книжовната ни лексика и развитие на синтаксиса ни. Тези гениални преводачи извършват колосална дейност, свързана с превръщането на разговорната реч на славяните в книжовен език, способен да изразява по-сложни и абстрактни понятия. По времето на Кирил и Методий разговорната реч се е характеризирала с относително опростен синтаксис, ала необходимостта гръцките оригинални тестове да намерят съответствие в славянските преводи дава тласък за развитието и на синтаксиса на старобългарския език.

МНОГО думи в съвременния български език са създадени от солунските братя и техните последователи още в най-ранния период на съществуване на славянската писменост. Ние дължим на Кирил и Методий „благодаря“, тази красива дума, която ние днес масово заменяме с френското „мерси“, е калкирана (тоест буквално преведена) от гръцката дума „ευχαριστώ“, която е съставена от „ευ“ (благо) и „χαρίζω“ (на харизвам, дарявам).

ДУМАТА „благословя“ и други думите с благо- като „благодат“, „благодетел“, „благообразен“ също са изковани от светите братя при превода на Евангелието. Разработен е и модел да се образуват съставени от два корена думи като „милосърдие“, „лицемерие“, „великомъдър“, „добродушен“. Списъкът от думи, които се създават в онази епоха, е дълъг – „съгласие“, „безсмъртие“, „преображение“, „невъзможно“ и много други красиви думи.

Табло в Троянския манастир представя глаголицата
АКО РАЗГЛЕДАТЕ добре глаголицата, ще видите, че първата буква „Азъ“ има формата на кръст „Ⰰ“. Никак не е случайно това. Азбуката, която създават Кирил и Методий, е била тяхна мисия. По време на тази мисия освен азбука за славянските народи, те имат за цел да ни приобщят към християнската цивилизация, защитават правото ни да се докоснем до божието слово на разбираем за нас език и превеждат някои религиозни текстове на старобългарски (не толкова отдавна, през 2016 г., след откриването на новото крило на Троянския манастир „Успение Богородично“, на голямо табло в двора на обителта бе представена глаголицата заедно с буквените й съответствия на кирилица, едно добро просветителско дело на тогавашния игумен Велички епископ Сионий – бел. ред.). Нашата мисия днес е много по-проста – ние само трябва да използваме правилно буквите и думите, които са ни оставени в наследство.

24 май 2020 г., Брюксел
Рада Ганкова  
Още от същия автор:

Как Панайот Пипков написва „Върви, народе възродени“

* Маестрото създава най-обичания български химн в час по музика в ловешкото училище „Йосиф Първи“ на 9 май 1901 г. – пише нотите на дъската, просвирва с цигулка, а в края на часа учениците пеят * Бил е и капелмайстор на 34-ти пехотен Троянски полк, автор е на полковия марш „Напред в бой“
И ний сме дали нещо на света
Панайот Пипков, фон е първата партитура на „Химн на Св. Св. Кирил и Методий” („Върви, народе възродени”), копие от която днес се пази в ловешкото училище ОУ „Панайот Пипков“
АВТОРЪТ на музиката на химна „Върви, народе възродени” Панайот Пипков е бил четири години учител в училище „Йосиф Първи” в Ловеч, където написва много от своите произведения. Днес в ловешкото училище, носещо името на композитора (ОУ „Панайот Пипков“), се пази копие на първия нотен препис на „Химн на св. св. Кирил и Методий”. Директорът на ОУ „Панайот Пипков“ Валери Митев припомня, че всичко е станало в рамките на един учебен час, на 9 май 1901 г. в час по музика учителят Пипков, в миг на невероятен творчески порив, написва на черната дъска музиката на химна „Върви, народе възродени” по стихове на Стоян Михайловски.

Директорът на ОУ „Панайот Пипков“ Валери Митев разказва
ЕТО РАЗКАЗЪТ на г-н Митев: „В час по музика, виждайки че един ученик се е зачел дълбоко в някакъв текст, учителят Панайот Пипков поглежда и вижда, че това е стихотворението на Стоян Михайловски от 1892 г., публикувано за пръв път в сп. „Мисъл” на д-р Кръстев, което е било проект за училищен химн. И така, буквално за 15-20 минути в час Панайот Пипков започва да пише на черната дъска нотите на химна, просвирва го с цигулката, защото е бил много добър цигулар. Пак пише, коригира, просвирва и успява до края на часа да сглоби целия химн и децата да го изпеят“.

Автентичен училищен кът от времето, когато е създаден химнът
Поздравителната телеграма от Васил Радославов до Панайот Пипков
ЗА ПРЪВ ПЪТ песента е изпълнена в Ловеч на 11 май същата година като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. През 1902 г. за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост „Върви, народе възродени” се подема и запява от всички училища в страната. Ловешкото училище, чийто патрон е известният български композитор, притежава ценен стар ръкопис на детската оперета „Щурец и мравка” на Панайот Пипков. Авторът на химна „Върви, народе възродени” е написал поезията и музиката на оперетата през 1910 г., а преписът е направен от неговия ученик Евстати Павлов на 11 януари 1912 г. Документът е бил изложен на базар от колекционера Атанас Илиев и оттам е придобит от ловешкото училище. Друг ценен документ, който се пази в училището, е поздравителна телеграма по повод 25 години успешна учителска дейност на Панайот Пипков от тогавашния просветен министър Васил Радославов.През 2001 г. композиторът е удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на Ловеч” за принос в културата на Ловеч и България.

Панайот Пипков като капелмайстор
на 34-ти пехотен Троянски полк
ТРОЯНСКАТА връзка. Малко известен факт е, че в люляковия град Панайот Пипков написва и хоровата творба „Напред в бой“, марш на 34-и пехотен Троянски полк. В Ловеч маестрото създава ученически църковен хор към ловешкия храм „Св. Богородица”, а на четвъртата година от престоя си в града става капелмайстор на военния оркестър на 34-ти пехотен Троянски полк (базиран в Ловеч – бел. ред.). Но въпреки всички произведения, създадени от композитора – сред тях са и вечните български песни „Сладкопойна чучулига”, „Когато бях овчарче”, „Де е България”, той ще остане в българската история като автор на най-обичания български химн – химна на българската просвета и култура, огласящ площадите и училищата и до днес.

Даниела Балабанова, БТА, Ловеч

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |