Ирина Атанасова: Общината трябва да работи за хората, а не обратното

* „Надявам се моите съседи да разберат, че всичките ми действия са провокирани от желанието да получа качествено саниране на единственото ми жилище“ * „Зам.-кметът инж. Райковски има пълното право и капацитет да изисква обяснения, да спира плащания, да разпорежда проверки и да санкционира строителя“ * „Надявам се по-висшестоящите институции (МРРБ и прокуратурата) да си свършат работата“

Читателите ни пишат
Троян е сред националните отличници в санирането (подобряването на енергийната ефективност, функционалността и естетиката) на жилищни и обществени сгради по програмите с европейско финансиране (трите процедури по Оперативна програма „Региони в растеж“, ОПРР и Плана за възстановяване и устойчивост, ПВУ) и държавна субсидия (Националната програма за саниране на панелките). 

За периода 2015/2022 г. в Троян бяха санирани 36 жилищни сгради с близо 800 апартамента и 6-те най-важни обществени сгради (Община, Данъчно, Пожарна, бившата сграда на БКС, Читалището и Полицията), т. е. общо 42 троянски сгради. А безвъзмездната европейска и държавна инвестиция възлиза на над 16 млн. лв. В началото на 2024 г. бяха одобрени още 7 троянски проекта за саниране на жилищни сгради с европейско финансиране по ПВУ на стойност 7,04 млн. лв., като три от тях (бл. „Синчец“ на ул. „Ген. Карцов“ 136, бл. 218 в жк „Лъгът“ и бл. 1 в жк „Христо Смирненски“) бяха завършени в края на м. юни 2026 г. Предстои да започне работата по останалите четири (бл. „Иглика 2“  на ул. „Ген. Карцов“ 138, бл. 217 и бл. „Троянка“ в жк „Лъгът“ и голямата кооперация до паркинга на Общината на ул. „Христо Ботев“ 171-177), но поради изтичане на срока за финансиране по ПВУ те ще се реализират със средства, осигурени от Българската банка за развитие (ББР). Това са факти. Факт е също, че множеството санирани троянски сгради промениха физиономията на града ни и качеството на живот на хиляди хора.

Но? Оказва се, че не всичко е цветя и рози и това също трябва да се каже. Защото претупването на работата, т. е. саниране без нужното качество, може да има неприятни последици в бъдеще за обитателите на санираните жилища, а и за всички ни. Казваме го, тъй като получихме тревожен сигнал от съгражданката ни Ирина Атанасова, собственичка на жилище в санирания бл. 1 в жк „Христо Смирненски“, за сериозен проблем, дори, по нейните думи, незаконни действия, като основните обвинения са към Община Троян, бенефициент по проектите за саниране. Разбира се, даваме думата на г-жа Атанасова, очакваме и отговора на другата страна. Т21 
Ирина Атанасова
МОЕТО становище относно незаконното събрание на Сдружението собствениците в бл. 1, жк „Христо Смирненски“, е следното. На събранието присъстваха (от общинската администрация) зам.-кметът инж. Николай Райковски, Стефан Дочев, инж. Лена Дундева и още един отговорник по проекта за санирането на сградата. Протоколчик на събранието беше адв. Михаела Димовска. Както споменах, събранието беше незаконно, защото е в противоречие с изискванията на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), а именно – 7-дневен срок за свикването му. Поканата за събранието беше залепена на 19 юни 2026 г., а то се състоя на 22 юни. Законът предвижда по-кратък срок, 24 часа, в ситуации на спешност, които застрашават сигурността на сградата: пожар, авария, паднал покрив и др. Спешността на свикване на събранието беше обяснена от адв. Димовска, а именно: упълномощаване на г-жа Радинка Станева за подписване на финалните документи по санирането на сградата. 

АДМИНИСТРАТИВНОТО бездействие не е причина за спешно събрание на собствениците и смятам, че тук мотивите са съвсем други. От месец водя битки с Община Троян, входирам жалби, подавам сигнали за некачествени строително- монтажни работи (СМР), но те остават безмълвни. По фасадата на сградата при дневна светлина се забелязват значителни кривини, имам основателни съмнения за липса (или некачествено положени) крепежни елементи (дюбели). Наличен е неправомерен ремонт във вход Г на ведомствен апартамент (собственост на Община Троян), при който тръбата за дъждовната вода е заустена към тръбата за мръсния канал и това е вероятната причина за огромна ВиК авария в мазетата на вход Б, там плуват течни фекалии от месеци. Информирала съм Общината – Стефан Дочев и инж. Таня Димитрова се увериха, че е така, но нищо. Според инж. Димитрова (ВиК инженер) не този ремонт е причинил ВиК аварията, а че е променено предназначението на тръбите не се обсъжда. Нейното устно мнение, но не пожела да го представи като експертно писмено становище. 

НА СЪБРАНИЕТО инж. Райковски се възползва от служебното си положение и заплаши, че в случай на провал с проекта и загуба на финансирането, собствениците ще заплащат цялото саниране от джоба си. На моя въпрос какви финансови ангажименти имат собствениците към проекта, след като бенефициент и възложител е Община Троян, не получих отговор. Но стратегията му на сплашване беше успешна. 

ЗАПОЗНАХ
Община Троян с подозренията си относно легитимността на председателя на Сдружението на собствениците (бл. 1, жк „Христо Смирненски“, Троян) още преди началото на санирането – тъй като сдружението е регистрирано през м. март 2023 г., а законът му позволява 2 години мандат, които са изтекли през м. март 2025 г., много преди старта на проекта. Имам основателни съмнения, че регистрацията на Сдружението на собствениците също е незаконна, тъй като не си спомням за общо събрание на собствениците, на което да сме гласували и избрали управляващ орган на сдружението. Отправих искане до Община Троян за нужната информация преди седмица, но до момента имам само датата на регистрацията, протоколът, поканата за събранието и присъствения списък се бавят... Но пък си спомних, че споменатата Радинка Станева мина по апартаментите на живущите, за да запише притежаваните идеални части, с имена и подпис, което вероятно е присъственият списък. 

Гледка към санирания бл. 1 в жк „Христо Смирненски“, Троян, 23 юни 2026 г.
И към съседния бл. 2 в жк „Христо Смирненски“, който „плаче“ за саниране
ТЪЙ КАТО Община Троян е бенефициент на проектите за енергийна ефективност, общинското ръководство (в лицето на кмета и ресорния зам.-кмет) има крайната дума и носи законова отговорност за качеството на изпълнението. Дори на обекта да има назначен външен строителен надзор, който по закон следи за технологичните нарушения в реално време, зам.-кметът инж. Райковски има пълното право и капацитет да изисква обяснения, да спира плащания, да разпорежда проверки и да санкционира строителя. Още доказателства за бягане от отговорност. 

КАТО ЦЯЛО след толкова бездействие на Общината прехвърлих казуса към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Предполагам, че това ги е активирало и целта е да се подпише акт 15 и да се вземат парите по проекта. В сигнала ми към МРРБ съм изискала спешна проверка и спиране на проекта до отстраняване на дефектите. Надявам се моите съседи да разберат, че всичките ми действия са провокирани от желанието да получа качествено саниране на единственото ми жилище. Нищо че за нас е безплатно, за изпълнителя и за всички отговорни служители не е! За пореден, но не последен път ще кажа: Общината трябва да работи за хората, а не обратното. Злоупотребата с власт е наказуема! Надявам се по-висшестоящите институции (МРРБ и прокуратурата) да си свършат работата. 

22 юни 2026 г., Троян
Ирина Пенкова Атанасова


Още по темата за санирането в Троян:

Кметът Михайлова: Община Троян с изнудвачи не преговаря!

* Зала „Троян“ е готова, изпълнението е качествено и без забележки, но къде е улицата до спортното съоръжение? * Община Троян се сблъска с некоректен изпълнител, прекрати договора му, спечели съдебното дело, проведе нов конкурс по ЗОП, но некоректният оспорва, иска пари и продължава да блокира процеса * „Вярваме всички ще разберат и ще изтърпим това временно неудобство“
Сблъсъци
Залата и улицата, актуално състояние, 20 юни 2026 г.
КАЧЕСТВО И В ДВЕТЕ ПОСОКИ

НАСКОРО
Троян по подобаващ начин, с мащабно тържество, преряза лентата на една мечтана и чакана с десетилетия спортна придобивка – многофункционалната спортна зала „Троян“ (виж „Залата!“ в бр. 22 на Т21 от 10 юни 2026 г. – бел. ред.). Чудесно съоръжение – чисто троянска инициатива, започнато със собствени троянски сили и средства и впоследствие получило финансово рамо от държавата, на добро място (до градския стадион, две по-малки спортни съоръжения – пъмптрак за екстремно колоездене и тенис корт, и лесопарк „Турлата“, оформящо заедно с тях един голям спортно-развлекателен комплекс в сърцето на Троян), изградено, макар и с много перипетии и проблеми, качествено и без забележки (строителството започна през м. март 2023 г., официалното откриване бе на 4 юни 2026 г.). Съоръжение, изключително важно и за спорта, и изобщо за живота в града ни, прибавящо качество и в двете посоки.

ПРОБЛЕМЪТ С УЛ. „МИР“

НО ЕДНО нещо попречи радостта да е пълна – разчетите бяха новата зала да се открие заедно с новата пътна връзка до нея, развитието на ул. „Мир“, включващо и голям паркинг. Защо не се случи и защо улицата и в момента продължава да стои недовършена и строителните дейности са замразени? Проблемът, както се разбра, е изцяло в изпълнителя – столичната строителна фирма „НСК София“ ЕООД с управител Светлин Владимиров; неизпълнени ангажименти и лошо качество принудили Община Троян да прекрати едностранно договора с тях. Фирмата завежда дело и го губи на всичките три съдебни инстанции. Междувременно Общината провежда нова процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП), обаче изгонената софийска фирма наново участва, разбира се, не печели, но с поредна хватка блокира строителството – обжалва избора в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). 

НА СКОРОШНАТА редовна месечна пресконференция на кмета Донка Михайлова (11 юни) попитахме как вървят нещата с довършването на ул. „Мир“ и осигуряването на транспортната свързаност и паркинг за новата зала „Троян“. По-долу ви представяме пълния отговор на г-жа Михайлова, изясняващ казуса.

Г-жа Михайлова разяснява казуса с ул. „Мир“, 11 юни
РАЗЯСНЕНИЕТО НА КМЕТА
„БОЛКА е ул. „Мир“. За съжаление имахме и продължаваме да имаме сериозни проблеми с изпълнителя – ще кажа неговото име, „НСК София“ с управител Владимиров, защото смятам, че имената на слабите изпълнители трябва да се знаят. За жалост ние нямаме никаква възможност да възпрепятстваме тяхното кандидатстване по обществени поръчки. Истината е, че „НСК София“ има изпълнени и добри обекти на територията на общината ни, ще посоча санирането на бл. „Демокрация“ и бл. „Строител 1“, също реконструкцията на градинката пред бившето кино.

КАКВО се случи (сега)? Случи се лошо изпълнение на ул. „Мир“, ние прекратихме договора за изпълнение, като отказахме да заплатим некачествено изпълнените части от улицата – това е свързано най-вече с трошено-каменната настилка. Оттам възникна спор за близо 200 000 лв., за които строителят претендира, че трябва да му бъдат платени. Ние сме категорични, че няма да ги платим, защото изпълнението е некачествено. Нашата теза е подплатена с лабораторни анализи – от независими лаборатории, които доказват това (некачествена трошено-каменна настилка, която в последствие би довела до деформиране на улицата – бел. ред.).

НИЕ ТВЪРДО заявихме, че няма да отстъпим от това си разбиране, а г-н Владимиров ни даде на съд. На трите инстанции съдът отсъди в наша полза. Успоредно на това проведохме процедура по ЗОП за нов изпълнител. Г-н Владимиров с „НСК София“ също участва, но след като междувременно загуби съдебното дело за споменатите 200 хил. лв., внесе обжалване в КЗК на процедурата по ЗОП, излъчила нов изпълнител. Получихме формално предложение от г-н Владимиров да преговаряме за въпросната сума от 200 хил. лв., моят отговор бе, че Община Троян с изнудвачи не преговаря. 

СЪЖАЛЯВАМЕ безкрайно, защото (ако изпълнителят бе коректен) районът щеше да изглежда по друг начин – с транспортна връзка към залата по ул. „Мир“ и паркинг с 80 места за леки автомобили и 4 места за автобуси. В момента имаме затруднения с паркирането, но вярваме всички ще разберат и ще изтърпим това временно неудобство.“   
Т21   
 
Още по темата за новата спортна зала:

В едно изречение (134)

* Осмият „Чукан боб с коприва и хоро се извива“ в Черни Осъм надскочи досегашните * Жители на Орешак алармираха за разкапваща се къща на натоварена улица в селото и в непосредствена близост до автобусна спирка, взети бяха светкавични мерки
 
Хубава работа, (ама) троянска
Рубриката на Т21 „В едно изречение“, стартирала през м. февруари 2023 г., бе замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я „прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви е интересно, приятно четене.
    • ИМА празници, които тръгват силно, но във времето, по разни причини, затихват/изчезват, подобни примери и в района, но не така е с провеждащия се за осми път тази година кулинарно-фолклорен фестивал „Чукан боб с коприва и хоро се извива“ (началото е през 2018 г., с едно ковидно прекъсване през 2020 г.) в с. Черни Осъм, Троянско, организиран от местното читалище НЧ „Знание 1906“ в партньорство с Кметство Черни Осъм, който набира скорост с годините, а сегашното му издание, в събота, 20 юни, надскочи досегашните и като че ли зададе още по-високи стандарти – с пъстрото „интернационално“ дефиле (в смисъл, с дефилиращи гости и състави и от други краища на страната), с предългото хоро, опасало целия черноосъмски площад, с многотията, включително жанрова, от изпълнители на сцената (сред тях бе и троянската духова музика „Заедно“ начело с тромпета на маестро Станислав Мойнов), с феерията от багри и, разбира се, с големите казани с черноосъмското гурме чукан боб с коприва, от което който не е опитал, нищо не знае; пред камерите на Нова телевизия баш майсторът на черпака Николай Спасов сподели подробности за кулинарния шедьовър: „Пет казана с чукан боб с коприва направихме сега. То е едно местно ястие и целта е да възродим рецептата, така както са го правили нашите баби и нашите майки. Освен чукан боб и коприва слагаме и сланинка, по нашия край й казваме кръвтина – червено месо, осолено по същия начин, както се прави сланината. Бобът се накисва вечерта, той е задължително чукан, сутринта се изплаква в две води, пак се залива, ври и се отпенва. От А до Я (в черноосъмския боб с коприва) всичко са тукашни местни продукти“.

    • МИНАЛИЯ четвъртък, 18 юни, жители на най-голямото троянско село Орешак ни сигнализираха, че къща на натоварената ул. „Иван Павлов“ 70, в непосредствена близост до активна автобусна спирка, буквално се разпада/разкапва и представлява реална опасност за здравето и живота на минувачите, препратихме сигнала до кмета на селото Мая Найденова, до Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) и до Община Троян, а междувременно местни хора бяха направили от подръчни материали, касетки и кашони от близкия магазин, някаква временна предупредително-ограничителна сигнализация, коментарът ни бе, че вероятно „заслугата“ е на някой „безгрижен“ (и безнаказан) собственик, но не само негова – би трябвало да има отговорни органи, които да контролират и санкционират; за радост бяха взети своевременни мерки и собственикът бе принуден спешно да свърши това, което би трябвало да е свършено отдавна, но все пак по-добре късно, отколкото никога – наета бе бригада и строителна техника и до вечерта и на другия ден опасната сграда бе съборена и разчистена, добър пример как трябва да се действа при подобни „казуси“, каквито има не един или два по селата, а и в града (Троян).
 
Т21
  
Още от рубриката „В едно изречение“:

„Троян спортува“ на 22-23 юни – второ издание със семейна насоченост

* През двата дни лесопарк „Турлата“, стадион „Чавдар“, зала „Троян“ и тенис кортовете в Троян и Орешак ще се превърнат в арена на спортни демонстрации, тренировки, турнири; и според мотото (Family Edition) – ще съберат заедно (на арената) мама, татко и аз
Предстоящо 22-23 юни
НА 22-23 ЮНИ, утре и вдругиден, понеделник и вторник, Троян ще бъде спорт, много спорт. За втора поредна година олимпийската ни звезда Лора Христова в партньорство с Община Троян организира мащабния спортен празник „Троян спортува“, който тази година ще премине под мотото „Family Edition“ (семейно издание). И в добавка ще се съчетае с отбелязването на Международния олимпийски ден, което ще доведе в Троян председателката на БОК Весела Лечева, която е и двукратна скребърна олимпийска медалистка.

ПРЕЗ ДВАТА дни лесопарк „Турлата“, стадион „Чавдар“, зала „Троян“ и тенис кортовете в Троян и Орешак ще се превърнат в арена на спортни демонстрации, тренировки, турнири; и според мотото – ще съберат заедно (на арената) мама, татко и аз, любители на спорта и активния начин на живот, независимо от подготовката и спортния им опит.

ОРГАНИЗАТОРИТЕ са подготвили богата програма с участие на местни спортни клубове и организации по множество видове спорт: тенис, волейбол, футбол, баскетбол, джудо и самбо, биатлон, ориентиране, стрелба, граплинг и бразилско жиу-жицу, Street Fitness & Parkour, йога, зумба, спининг, стрелба с лък, дартс, радиозасичане, има и още..

„С ФЕСТИВАЛА „Троян спортува“ (Family Edition) искаме да насърчим активния начин на живот, да мотивираме децата и младите хора да открият своя спорт и да започнат да тренират, да популяризираме местните спортни клубове и да покажем Троян като привлекателна спортна дестинация“, коментира олимпийската медалистка от Милано/ Кортина 2026 Лора Христова. Община Троян кани всички жители и гости на града на 22-23 юни да станат част от празника на спорта, движението и олимпийския дух.

Т21, по информация на Община Троян
 
Бел. ред. В това издание на „Троян спортува“ се включва и сдружението „Троян в бъдещето“,  организатор на планинските маратони „Троян Рън“ и „Априлци Рън“, което поема подготовката и провеждането на два кроса (3 км и 8 км) в рамките на спортния празник. Повече виж ТУК. 
 
 
Още по темата:

За пети път нашите загубиха, но празникът стана

* Гостенките от „Пирин“ поведоха с 5:1, последва изравняване, дузпи, „инфарктно“ последно изпълнение на контузената и с патерици Хриси Ковачева и загуба за „Чавдар“ с 9:10
 
Победителките с купата
Купа „Александър Николов – Сашо“
 
ЕДНОМИНУТНО мълчание и сведени глави в памет на Бат Сашо предшестваха приятелската футболна среща от петото издание на Купа „Александър Николов – Сашо“, 20 юни, стадион „Чавдар“. Както вече ви информирахме (виж „Петата Купа „Александър Николов – Сашо“ в миналия брой на Т21 – бел. ред.) и тази година мачът бе женски – между сборен домакински тим на ФК „Чавдар“ с треньор Николай Стойчев – Капитана, инициатор и основен организатор на събитието, и женския отбор на ФК „Пирин“ (Благоевград), участник в А група на държавното ни първенство, воден от голямото име в женския ни футбол Бети Баракова. Главен съдия на срещата пък бе троянецът Таско Тасков, до неотдавна рефер на най-високо равнище.

ПРЕДИ
първия съдийски сигнал Капитана очерта накратко смисъла на Купа „Александър Николов – Сашо“, похвали гостенките и школата на ФК „Пирин“, дала на българския футбол имена като Безински, Михтарски и Бербатов, и отдаде почит на редица троянски футболисти и футболни деятели, напуснали ни в последните години. А г-жа Баракова от свое име и от името на момичетата си благодари за отличната организация и топлото троянско посрещане.

СЕГА за мача. Гостенките започнаха устремно и с шеговитата закачка на комика Шкумбата добре можем да очертаем случващото се на терена – „противникът играеше, нашите гледаха“. Което красноречиво се отрази и в резултата след края на първото полувреме – 5:1 за „Пирин“. Последва стягане в нашите редици и/или отпускане на благоевградчанки плюс леко съдийско рамо от земляка Тасков и постепенно силите се изравниха, за да се стигне до изравняване на резултата, 5:5. 

ПРИ ДУЗПИТЕ нещата тръгнаха гол за гол, после пропуски и от двете страни и се стигна до ново равенство, 9:9. След което вратарката на гостенките вкара, а решителната дузпа за „чавдарци“ бе поверена на звездата, но контузена, резерва в този мач и с патерици Хриси Ковачева. Без засилка нашето момиче направи чудесен „падащ лист“ и вратарката на „Пирин“ не помръдна, но за жалост топката облиза напречната греда и излезе извън очертанията. 

Преди първия съдийски сигнал
За спомен след срещата
КРАЕН резултат 10:9 за благоевградчанки, които грабнаха купата и златните медали (осигурени от Община Троян). Връчи им ги служителят в общинската администрация Петър Аврамски. Въпреки поредната пета домакинска загуба в Купа „Александър Николов – Сашо“ настроението на играчи и публика (немногобройна, но не и малка) бе чудесно и футболният празник в памет на незабравимия футболист и треньор Бат Сашо стана.

Т21
 
Оше по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |