В едно изречение (134)

* Осмият „Чукан боб с коприва и хоро се извива“ в Черни Осъм надскочи досегашните * Жители на Орешак алармираха за разкапваща се къща на натоварена улица в селото и в непосредствена близост до автобусна спирка, взети бяха светкавични мерки
 
Хубава работа, (ама) троянска
Рубриката на Т21 „В едно изречение“, стартирала през м. февруари 2023 г., бе замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я „прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви е интересно, приятно четене.
    • ИМА празници, които тръгват силно, но във времето, по разни причини, затихват/изчезват, подобни примери и в района, но не така е с провеждащия се за осми път тази година кулинарно-фолклорен фестивал „Чукан боб с коприва и хоро се извива“ (началото е през 2018 г., с едно ковидно прекъсване през 2020 г.) в с. Черни Осъм, Троянско, организиран от местното читалище НЧ „Знание 1906“ в партньорство с Кметство Черни Осъм, който набира скорост с годините, а сегашното му издание, в събота, 20 юни, надскочи досегашните и като че ли зададе още по-високи стандарти – с пъстрото „интернационално“ дефиле (в смисъл, с дефилиращи гости и състави и от други краища на страната), с предългото хоро, опасало целия черноосъмски площад, с многотията, включително жанрова, от изпълнители на сцената (сред тях бе и троянската духова музика „Заедно“ начело с тромпета на маестро Станислав Мойнов), с феерията от багри и, разбира се, с големите казани с черноосъмското гурме чукан боб с коприва, от което който не е опитал, нищо не знае; пред камерите на Нова телевизия баш майсторът на черпака Николай Спасов сподели подробности за кулинарния шедьовър: „Пет казана с чукан боб с коприва направихме сега. То е едно местно ястие и целта е да възродим рецептата, така както са го правили нашите баби и нашите майки. Освен чукан боб и коприва слагаме и сланинка, по нашия край й казваме кръвтина – червено месо, осолено по същия начин, както се прави сланината. Бобът се накисва вечерта, той е задължително чукан, сутринта се изплаква в две води, пак се залива, ври и се отпенва. От А до Я (в черноосъмския боб с коприва) всичко са тукашни местни продукти“.

    • МИНАЛИЯ четвъртък, 18 юни, жители на най-голямото троянско село Орешак ни сигнализираха, че къща на натоварената ул. „Иван Павлов“ 70, в непосредствена близост до активна автобусна спирка, буквално се разпада/разкапва и представлява реална опасност за здравето и живота на минувачите, препратихме сигнала до кмета на селото Мая Найденова, до Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) и до Община Троян, а междувременно местни хора бяха направили от подръчни материали, касетки и кашони от близкия магазин, някаква временна предупредително-ограничителна сигнализация, коментарът ни бе, че вероятно „заслугата“ е на някой „безгрижен“ (и безнаказан) собственик, но не само негова – би трябвало да има отговорни органи, които да контролират и санкционират; за радост бяха взети своевременни мерки и собственикът бе принуден спешно да свърши това, което би трябвало да е свършено отдавна, но все пак по-добре късно, отколкото никога – наета бе бригада и строителна техника и до вечерта и на другия ден опасната сграда бе съборена и разчистена, добър пример как трябва да се действа при подобни „казуси“, каквито има не един или два по селата, а и в града (Троян).
 
Т21
  
Още от рубриката „В едно изречение“:

„Троян спортува“ на 22-23 юни – второ издание със семейна насоченост

* През двата дни лесопарк „Турлата“, стадион „Чавдар“, зала „Троян“ и тенис кортовете в Троян и Орешак ще се превърнат в арена на спортни демонстрации, тренировки, турнири; и според мотото (Family Edition) – ще съберат заедно (на арената) мама, татко и аз
Предстоящо 22-23 юни
НА 22-23 ЮНИ, утре и вдругиден, понеделник и вторник, Троян ще бъде спорт, много спорт. За втора поредна година олимпийската ни звезда Лора Христова в партньорство с Община Троян организира мащабния спортен празник „Троян спортува“, който тази година ще премине под мотото „Family Edition“ (семейно издание). И в добавка ще се съчетае с отбелязването на Международния олимпийски ден, което ще доведе в Троян председателката на БОК Весела Лечева, която е и двукратна скребърна олимпийска медалистка.

ПРЕЗ ДВАТА дни лесопарк „Турлата“, стадион „Чавдар“, зала „Троян“ и тенис кортовете в Троян и Орешак ще се превърнат в арена на спортни демонстрации, тренировки, турнири; и според мотото – ще съберат заедно (на арената) мама, татко и аз, любители на спорта и активния начин на живот, независимо от подготовката и спортния им опит.

ОРГАНИЗАТОРИТЕ са подготвили богата програма с участие на местни спортни клубове и организации по множество видове спорт: тенис, волейбол, футбол, баскетбол, джудо и самбо, биатлон, ориентиране, стрелба, граплинг и бразилско жиу-жицу, Street Fitness & Parkour, йога, зумба, спининг, стрелба с лък, дартс, радиозасичане, има и още..

„С ФЕСТИВАЛА „Троян спортува“ (Family Edition) искаме да насърчим активния начин на живот, да мотивираме децата и младите хора да открият своя спорт и да започнат да тренират, да популяризираме местните спортни клубове и да покажем Троян като привлекателна спортна дестинация“, коментира олимпийската медалистка от Милано/ Кортина 2026 Лора Христова. Община Троян кани всички жители и гости на града на 22-23 юни да станат част от празника на спорта, движението и олимпийския дух.

Т21, по информация на Община Троян
 
Бел. ред. В това издание на „Троян спортува“ се включва и сдружението „Троян в бъдещето“,  организатор на планинските маратони „Троян Рън“ и „Априлци Рън“, което поема подготовката и провеждането на два кроса (3 км и 8 км) в рамките на спортния празник. Повече виж ТУК. 
 
 
Още по темата:

За пети път нашите загубиха, но празникът стана

* Гостенките от „Пирин“ поведоха с 5:1, последва изравняване, дузпи, „инфарктно“ последно изпълнение на контузената и с патерици Хриси Ковачева и загуба за „Чавдар“ с 9:10
 
Победителките с купата
Купа „Александър Николов – Сашо“
 
ЕДНОМИНУТНО мълчание и сведени глави в памет на Бат Сашо предшестваха приятелската футболна среща от петото издание на Купа „Александър Николов – Сашо“, 20 юни, стадион „Чавдар“. Както вече ви информирахме (виж „Петата Купа „Александър Николов – Сашо“ в миналия брой на Т21 – бел. ред.) и тази година мачът бе женски – между сборен домакински тим на ФК „Чавдар“ с треньор Николай Стойчев – Капитана, инициатор и основен организатор на събитието, и женския отбор на ФК „Пирин“ (Благоевград), участник в А група на държавното ни първенство, воден от голямото име в женския ни футбол Бети Баракова. Главен съдия на срещата пък бе троянецът Таско Тасков, до неотдавна рефер на най-високо равнище.

ПРЕДИ
първия съдийски сигнал Капитана очерта накратко смисъла на Купа „Александър Николов – Сашо“, похвали гостенките и школата на ФК „Пирин“, дала на българския футбол имена като Безински, Михтарски и Бербатов, и отдаде почит на редица троянски футболисти и футболни деятели, напуснали ни в последните години. А г-жа Баракова от свое име и от името на момичетата си благодари за отличната организация и топлото троянско посрещане.

СЕГА за мача. Гостенките започнаха устремно и с шеговитата закачка на комика Шкумбата добре можем да очертаем случващото се на терена – „противникът играеше, нашите гледаха“. Което красноречиво се отрази и в резултата след края на първото полувреме – 5:1 за „Пирин“. Последва стягане в нашите редици и/или отпускане на благоевградчанки плюс леко съдийско рамо от земляка Тасков и постепенно силите се изравниха, за да се стигне до изравняване на резултата, 5:5. 

ПРИ ДУЗПИТЕ нещата тръгнаха гол за гол, после пропуски и от двете страни и се стигна до ново равенство, 9:9. След което вратарката на гостенките вкара, а решителната дузпа за „чавдарци“ бе поверена на звездата, но контузена, резерва в този мач и с патерици Хриси Ковачева. Без засилка нашето момиче направи чудесен „падащ лист“ и вратарката на „Пирин“ не помръдна, но за жалост топката облиза напречната греда и излезе извън очертанията. 

Преди първия съдийски сигнал
За спомен след срещата
КРАЕН резултат 10:9 за благоевградчанки, които грабнаха купата и златните медали (осигурени от Община Троян). Връчи им ги служителят в общинската администрация Петър Аврамски. Въпреки поредната пета домакинска загуба в Купа „Александър Николов – Сашо“ настроението на играчи и публика (немногобройна, но не и малка) бе чудесно и футболният празник в памет на незабравимия футболист и треньор Бат Сашо стана.

Т21
 
Оше по темата:

Стартира кампания за събиране на отпадъци от стъкло в селата

* За повече информация се обръщайте към кметовете и кметските наместници в съответните населени места и към управителя на „Хемус Ресурс – Троян и Априлци“ ООД Пламен Бойновски, тел. 0878/801088 * Защо отново се насочваме към стъклените отпадъци и то точно в селата?

Кръгова икономика

ОТ 10 ЮНИ стартира третата поредна кампания за разделно събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в малките населени места (селата) на територията на община Троян. Инициативата ще продължи един месец, до 10 юли, и има за цел да насърчи жителите към по-отговорно отношение към отпадъците, стъклините и изобщо, и опазването на околната среда. Организатори са специализираното общинското дружество „Хемус Ресурс – Троян и Априлци“ ООД и Община Троян.


ОСНОВНАТА ЦЕЛ на инициативата е да се увеличат количествата събрани за рециклиране стъклени отпадъци и да се намали негативното въздействие върху природата. Като не случайно се насочва към стъклото – материал, който може да бъде рециклиран многократно, без да губи качествата си, и това го прави изключително ценен ресурс за кръговата икономика.

РАЗДЕЛНО събраните стъклени отпадъци ще могат да бъдат предавани в обявените пунктове, определени от кметовете и кметските наместници на населени места – възможност за лесно и удобно да предаване на събраните количества стъкло (стъклени опаковки). А организаторите напомнят, че преминаването към разделно събиране не само намалява количеството отпадъци, но и подпомага повторната употреба и рециклирането на суровини. 

ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ гражданите могат да се обръщат към кметовете и кметските наместници в съответните населени места, както и към управителя на „Хемус Ресурс – Троян и Априлци“ ООД – Пламен Бойновски, тел. 0878/801088. По-долу четете разяснението на г-н Бойновски, дадено пред местните медии на редовната кметска пресконференция (11 юни), в която  взе участие.

Т21, по информация на Община Троян


ПЛАМЕН БОЙНОВСКИ: ТРОЯН И ОБЩИНАТА НЕ СА НЕЧИЯ ЧУЖДА ОТГОВОРНОСТ

ИМАМ удоволствието да ви представя поредната кампания, която нашето дружество „Хемус Ресурс – Троян и Априлци“ ООД заедно с колегите от Община Троян ще проведем за събиране на стъклени опаковки в малките населени места (селата в общината). Защо отново се насочваме към стъклените отпадъци и то точно в селата? Основната цел е да можем да съберем директно чистия отпадък, което ще съкрати пътя му от дома до нашето дружество. 

„ХЕМУС РЕСУРС – Троян и Априлци“ е едно от най-новите общински дружества, но е с определени позиции на националния пазар за суровини за рециклиране. Само за миналата година дружеството е подготвило за рециклиране и е предало около 700 тона към рециклиращи и търговски компании. За настоящата година сме си поставили по-високи цели – надявам се през 2026 г. да достигнем около 1000 тона суровини за рециклиране. Но това бихме могли да го постигнем чрез провеждане на подобни кампании (като сегашната) за разделно събиране на суровини при източника.

ДОСЕГА около 80% от търговските обекти, хотелите и ресторантите в общината сме ги обхванали и успяваме да съберем опаковките, които излизат от тези обекти. Сега се насочваме към гражданите, с различните инициативи да предизвикаме техния интерес. В предходната кампания в селата ние събрахме около 2 тона стъклени отпадъци, а сега съм убеден, че ще постигнем много по-добър резултат. Има интерес и запитвания от граждани.

НО ЗАЩО се насочваме към стъклените опаковки? Морфологията на отпадъка, който пристига при нас, подсказва, че все още у хората има много налични стъклени опаковки – като буркани, шишета от миналото и др., които стоят по домовете. И ние не искаме те да минават през сметосъбиращите машини, да не се натрошават, а директно да идват при нас, за да можем ние в този качествен вид да ги предаваме за нов живот в т. нар. кръгова икономика.

НИЕ ВИНАГИ
сме имали разбирането, че Троян и общината не са нечия чужда отговорност, а отражение на всички нас. И в тази връзка е показателно как всички ние участваме в подобни инициативи. Мисля, че това е начинът.
11 юни 2026 г., Троян
Пламен Бойновски, 
управител на „Хемус Ресурс – Троян и Априлци“ ООД

Валентина Милева: Малко уважение няма да навреди

* „Но защо да се интересуваме от факти, когато можем просто да обвиним работниците?“
 
Валентина Милева
Още по темата
Разбира се, чуват се различни гласове (от преобладаващите), според които критиките към ОП „Комунални услуги Троян“ за буренясалия Троян и другите проблеми с градската/общинската хигиена са прекалени. И до голяма степен неоснователни. По-долу ще прочетете едно такова мнение, на съгражданката ни Валентина Милева, препечатваме го от личния й профил във фейсбук. Вероятно и в тази гледна точка има истина, вие решавате. Ние мислим различно, но с едно сме напълно съгласни – не можеш да си мяташ фасовете през прозореца, да трупаш боклуци извън контейнерите и да искаш „някой друг да чисти (след теб)“. Т21
НАПОСЛЕДЪК фейсбук се е превърнал в център за контрол на комуналните услуги (в Троян). Един снима тревата, друг контейнера, трети – работник, който е седнал за пет минути на сянка, и веднага следват присъди, обвинения и „експертни“ анализи. Само да попитам – знаете ли, че около 100 човека обслужват цял град и селата към него? Или според вас трябва едновременно да косят, да метат, да събират отпадъци, да товарят контейнери и междувременно да летят от квартал в квартал?

НАЙ-СМЕШНОТО е, че много от най-гласовитите критици са същите хора, които хвърлят фасове през прозореца, оставят боклуци до контейнерите и чакат някой друг да чисти след тях. После снимка във фейсбук и: „Вижте каква мизерия!“. А за контейнерите по селата – графиците се заявяват от кметовете. Но защо да се интересуваме от факти, когато можем просто да обвиним работниците?

ЛЕСНО Е да си герой от клавиатурата. По-трудно е да станеш в 5:00 сутринта, да работиш по цял ден на жега и прах и после да четеш как някой те обяснява във фейсбук, защото тревата пред блока му не е окосена, точно когато той е решил. Малко уважение към хората, които реално работят, няма да навреди. Но явно снимането и мрънкането са се превърнали в по-популярен спорт от самата работа.

11 юни 2026 г., Троян
Валентина Милева, във фейсбук

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |