В едно изречение (56)

* Индустриалецът Милко Вачев запали казанката на Слива 2024 * Откриха новия Национален пресклуб на БТА в Троян * На юбилейната изложба на Миро Вълев – рекордно много гости

Хубава работа, (ама) троянска
Рубриката на Т21 – „В едно изречение“, стартирала през м. февруари м. г., бе замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я „прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви е интересно, приятно четене.  
ИЗВЕСТНИЯТ троянски индустриалец Милко Вачев, основателят и собственик на фармацевтичната компания „Фитофарма“, бе тазгодишният Баш ракиджия, на когото се падна честа да запали казанката на тазгодишния 31-и Фестивал на сливата 2024 или за по-кратко Слива 2024 (Троян, централния площад, 21 септември), но той си имаше и най-прелестната асистентка – малката му внучка, която видимо се чувстваше отлично в прегръдката на дядо и заобиколена от грамадното и твърде любопитно към случващото се около култовия уред фестивално множество, „Коя е най-хубавата ракия?“, бе първият въпрос към Баш ракиджията след запалването на казанката и отговорът на г-н Вачев бе мигновен и категоричен – „Троянската сливова!“, а на уточняващия въпрос „Защо троянската сливова е най-хубавата ракия?“ отговорът също бе кратък, ясен и категоричен – „Защото се прави от най-хубавите хора в България (троянците)!“; кметът Михайлова, която бе съучастник в ритуала и и този път не пропускаше фестивално събитие, допълни с една „интернационална“ новина: „Фестивалът на сливата в Троян е включен в списъка на най-добрите фестивали в Европа, но ние вече мислим за Балкански фестивал на сливовата ракия“

С ВОДОСВЕТ, отслужен от Ловчанския владика Гавриил и в присъствието на важни гости, сред тях – генералният директор на БТА Кирил Вълчев и генералният директор на БНР Милен Митев, областният управител на Ловеч Дора Стоянова, кметът на Троян Донка Михайлова, председателят на троянския Общински съвет инж. Петко Пенков, кметът на съседната община Априлци Тихомир Кукенски, и. д. игуменът на Троянския манастир архимандрит Стефан и др., бе открит, 20 септември, новият Национален пресклуб на БТА в Троян (в общинско помещение, предоставено по предложение на кмета и с решение на Общинския съвет в края на м. юни т. г.), 41-ият бетеански пресклуб у нас и по света и 5-ият в необластен град (след Казанлък, Петрич, Самоков и Свищов); „Смисълът от такава мрежа е да правим страната ни видима отвсякъде, защото – както пише Иван Хаджийски – „България трябва да стане богата, благоденстваща и щастлива, но – за всички”. Това няма как да стане с новини само от кабинетите в българската и няколко чужди столици и най-големите градове на България, защото - пак по думите на Хаджийски – „не пораженство, а предателство е кабинетното капсулиране и хвърлянето оттам стрели на песимизъм върху измъченото чело на нашия народ, чакащ своите водачи”, каза в словото си г-н Вълчев, който на няколко пъти цитира големия троянец Иван Хаджийски и подчерта, че троянският офис на БТА е недалеч от родната му къща, също припомни имената на досегашните кореспонденти на БТА за Ловещко (Димитър Дичев, Мария Атанасова, Христо Атанасов, Емилия Цанова, Стела Бочева и от 2011 г. Даниела Балабанова, а от м. април т. г. и Преслава Иванова, която е троянски кореспондент), а от своя страна г-жа Михайлова подчерта, че Община Троян вече има подписан договор за медийно сътрудничество с БТА.  

ПРИ ГОЛЯМ успех и с рекордно много гости – галерия „Серякова къща“ трудно побра желаещите да присъстват, бе открита юбилейната изложба на известния троянски иконописец Мирослав Вълев, а откриването бе в много важен за автора ден, 19 септември, когато бе рожденият му ден и навършваше кръглата си 60 годишнина, неслучаен бе и човекът, който говори за художника, уредничката в Музея на занаятите (в чиято структура е галерията), специалист по иконография и познавач на творчеството му д-р Десислава Вутова; и да припомним – Мирослав Вълев е възпитаник на троянското Художествено училище и се занимава с иконопис от 1988 г., а негови икони се намират в десетки български църкви и в много частни колекции у нас и по света.
 
Т21
  
Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |