* Музеят на занаятите с министерско финансиране за още пет свои проекта * Кметът Михайлова за бюджета по БНР * Троянски шампиони на олимпиадата по ментална аритметика
Хубава работа, (ама) троянска Рубриката
на Т21 – „В едно изречение“, стартирала през м. февруари м. г., бе
замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я
„прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини
в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по
възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви
е интересно, приятно четене.
• ПОРЕДЕН успех за уникалния в страната троянски Музей на народните художествени занаяти и изкуствата (МНХЗИ) – нови пет одобрени за финансиране от Министерството на културата проекти на обща стойност 193 хил. лв.: 1. „Разкази от старата чаршия – дигитализиране на движими културни ценности и създаване на образователни видеоклипове в експозицията“, 15 хил. лв. – дигитализация на три артефакта от постоянната музейна експозиция (грънчарска работилница, дърводелска работилница и хромел за керамична глазура); 2. „Непознати шедьоври на монументалното изкуство от Троянския край – създаване на изложба и каталог“, 15 хил. лв. – съхраняване в дигитален вариант на 40 неизследвани досега монументални пана в/на обществени сгради, открити пространства и частни домове; 3. „Подобряване на температурно-влажностния режим в галерия „Серякова къща”, 48 хил. лв. – допълнителна защита за картините и другите произведения на изкуството в градската галерия, която е в структурата на музея; 4. „Обновяване на пространството за временни изложби в централната сграда“, 41 хил. лв. – изработка и монтиране на нови витрини и постаменти, даващи възможност за по-гъвкави експозиционни решения; 5. „Дигитални разкази“ – повишаване на атрактивността на постоянната експозиция чрез създаване на виртуална реалност“, 73 хил. лв. – виртуално представяне на макета на Троянската чаршия (20 занаятчийски работилници), един от най-атрактивните обекти в музейната експозиция.
• „НЯМА еднозначен отговор на този въпрос (доволни ли са общините от предложения от правителството държавен Бюджет 2025 и обещаната допълнителна субсидия за общините). Постигнахме в преговорите с министъра на финансите известен напредък, но има неща, които продължават да ни тревожат. Тъй че отговорът е и да, и не. По-важното е да кажем защо е толкова важно да видим в бюджета очакваните числа – защото в условията на политическа нестабилност, при непрекъснато сменяща се власт на централно ниво ние, общините, като че ли останахме островчетата на стабилност в нашата държава, от което гражданите очакват основните публични услуги“, заяви по БНР, 11 декември, кметът на Троян Донка Михайлова в качеството си на зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България, като уточни, че в първоначалния бюджетен проект изобщо не били предвидени средства за капиталови субсидии за общините, но след категоричната позиция на НСОРБ такава сума била заложена – 454 млн. лв., което е дори повече с 40 млн. от миналата година; г-жа Михайлова добави, че в капиталовата програма за по-едри общински проекти са заложени 1,150 млрд. лв. при поети първоначални ангажименти от 4 млрд. годишно и готови в момента за подаване проекти за 7 млрд. лв., разминаването бе определено като сериозно.
• ТРОЯНСКАТА Школа по ментална аритметика „МАЕ“ (от англ., Mental Arithmetic of Europe), част от националната структура за неформално образование „МАЕ“ и основана и ръководена от психоложката Цвети Радулова, завоюва множество отличия на провелата се на 7 декември в София национална олимпиада MAE Cup 2024, в която участваха 140 деца от 12 школи „МАЕ“ в страната – 4 шампионски титли (за Валентина Цвяткова, Станислав Иванов, Светослав Вачев и Мартин Михайлов) и общо 18 златни, 8 сребърни и 1 бронзов медал за 27-членния троянски отбор; „MAE представлява специална програма за обучение, която активизира двете половини на мозъка. При това се развиват различни умения и възможности, като: аналитично мислене, логика, фотографска памет, фина моторика, концентрация“, четем във фейсбук страницата на „МАЕ“ (Троян), друг важен момент е, че „обучението е под формата на игра“ и че има „индивидуален подход към всяко едно дете“.
Т21
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)