Приеха Програма за по-чист въздух в Троян до 2028 г.

* Всеизвестно е, че проблемът с мръсния въздух в Троян е голям – особено през зимните месеци, когато комините пушат, ауспусите отделно, и положението е като на Орлов мост в София, ако не и по-зле * В Плана за действие са набелязани мерки във всички посоки – транспорт, промишленост, битово отопление, търговски и туристически обекти
Дано!
Пушеци над Троян, поглед откъм Турлата
ЕДНА предълга Програма (цели 149 страници!) с План за действие към нея – по изключително важния и болен за Троян въпрос със замърсяването на въздуха, криещо реални рискове за живота и здравето на хората – бе приета на последната за годината сесия на троянския Общински съвет, 21 ноември. Пълното й наименование, също доста дълго, е „Програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане нормите за качество на атмосферния въздух (КАВ) по показател фини прахови частици с размер до 10 микрона (ФПЧ10), на територията на град Троян за периода 2023-2028 г.“. А гласуването бе с абсолютно мнозинство – 28 „за“ от 28 гласували – което ако не друго, със сигурност означава признаване на проблема от общинските ни съветници и желание нещо да се направи в тази посока.

ЗАЩОТО, както казахме, а и то е всеизвестно, проблемът с мръсния въздух в Троян е голям – особено през зимните месеци, когато комините пушат, ауспусите отделно, и положението е като на Орлов мост в София, ако не и по-зле. Към това да добавим усилващия ефект от специфичното географско разположение на града ни („затиснат“ в ниското покрай реката между баирите от двете му страни). Споменахме, че Програмата е предълга, което буди някакви подозрения – знае се, че колкото повече са думите, толкова по-малко действията. Но дано не сме прави и въпросният документ да доведе до реални промени, а въздухът на троянци до посочения срок 2028 г. да стане по-малко мръсен и по-безопасен.

ЩЕ ЦИТИРАМЕ някои от постановките в Програмата и Плана за действие към нея.

ОТ ПРОГРАМАТА 
„АНАЛИЗЪТ показва два основни източника на замърсяване: транспорт и промишленост, като в зимните месеци се установява сериозно повишаване на нивата на ФПЧ10 от бита, които са и причина за увеличения брой превишения на средноденощната норма.

ЗАЛОЖЕНИТЕ в настоящата програма мерки са заимствани от Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух, 2018 - 2024 г. С изменения в Закона за местните данъци и такси от 1 януари 2019 г. е променена концепцията за определяне на данъка върху превозните средства за леките автомобили и товарните автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т. Предложената нова концепция за определяне на данъка е по формула, която включва два компонента: имуществен и екологичен.

ЕМИСИИТЕ
на ФПЧ10 от битовото отопление са резултат от използването на традиционни печки и недобро качество на въглищата и дървата за огрев. За допълнително ограничаване на емисията от бита могат да се приложат следните мерки: стандарти за горивата, които налагат използването на въглища с ниско съдържание на сяра и пепел; стандарти за горивата, които налагат използването на дървесина с ниско съдържание на влага, което води до по-ниски емисии на ФПЧ10; въвеждане на стандарти за производителите, които изискват всички конвенционални печки и котли да отговарят на стандартите на ЕС за екодизайн.

ИЗПОЛЗВАНЕТО на мокра дървесина е често срещан проблем, на който следва да се намери решение. Използването на суха дървесина може да бъде въведено чрез: обучение как да се изгаря по по-ефективен начин, проведено от Общината, инженери (консултанти) или Пожарната служба и др.; възползване от възможностите, осигурени чрез държавния, европейския или други източници бюджет за подмяна на отоплителните устройства за домакинствата, реализиране на мерки за енергийна ефективност в еднофамилни, многофамилни и жилищни сгради на територията на общината; социални облекчения; подготовка и публикуване на разяснителнии образователни материали; контрол върху начина на доставка на мокра дървесина; и др.

ВЪВ ВРЪЗКА с гореизложеното и за да се осигурят ниски норми на емисии от ФПЧ10 е изготвен план за действие…“
Пушеци в центъра на Троян
ОТ ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ
„ТРАНСПОРТ. Асфалтиране на улици и ремонт на нарушени улични настилки. Периодично метене и миене на уличните настилки и тротоарите. Контрол на изхвърлянето на строителни отпадъци (избягване формирането на нерегламентирани сметища). Провеждане на ежегодни кампании по време на Европейската седмица на мобилността и стимулиране на алтернативните начини на придвижване. Разработване на график за намаляване на праха при почистване и при опесъчаване от обслужващите фирми с отчитане на сезонния характер на замърсяването. Подобряване на градската среда чрез изграждане на паркинг зони. Подобряване на градската среда чрез изграждане на зелени зони.

ПРОМИШЛЕНОСТ. Контрол върху дейността на строителните фирми за замърсяване с ФПЧ10. Поддържане на база данни на фирмите, източници на организирани емисии. Подготовка на информационни материали за информиране на собствениците на промишлени обекти за ефекта от преминаването към по-екологични горива.

БИТОВО ОТОПЛЕНИЕ.Провеждане на сезонни информационни кампании за уведомяване на населението във връзка с опазване качеството на въздуха и използваните горива. Информиране на обществото за предприетите в сектора решения и инициативи, чрез публикуване на информация на интернет страницата на Общината. Поддържане на система за ежегодна актуализация на изразходваните количества горива за битово отопление в град Троян. Регулярни проверки и контрол за изгарянето на неразрешени за изгаряне материали/отпадъци (извън обектите, подлежащи на емисионен контрол от РИОСВ), приоритетно през отоплителния сезон. Разработване на Механизъм за определяне на приоритетност на инвестициите в санирани сгради. Провеждане на проучване за финансиране на мерки за подмяна на отоплителни устройства за населението. Изготвяне на план организиране и провеждане на сезонни информационни кампании за подобряване качеството на въздуха. Провеждане на информационни кампании за насърчаване и подпомагане на енергийната ефективност в жилищните сгради на територията на общината

ТУРИСТИЧЕСКИ, ТЪРГОВСКИ И ДРУГИ ОБЕКТИ. Включване на изисквания за подобряване на енергийните характеристики при ремонт на общински сгради. Информиране на собствениците на търговски и туристически обекти за възможности за ефективни решения за отопление на ВЕИ. Информиране на собствениците на търговски и туристически обекти за ефекта от преминаването към по-екологични горива.

УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ.
Разработване и прилагане на схеми за „зелени“ обществени поръчки за горива за отопление и транспорт, транспортни средства. Осъществяване на общински контрол за намаляване на неорганизираните емисии във въздуха, чрез реализиране на ежемесечни огледи за наличие на неорганизирани площни източници на емисии на територията на Троян, в т. число осъществени нарушения в целостта на улични и тротоарни настилки и участъци с отлагания на прах, незатревени междублокови и други пространства, нерегламентирано изгаряне на отпадъци и др. Провеждане на информационни кампании сред населението за замяна на ползваните горива. Интегриране на качеството на въздуха в други общински политики. Реализиране на местни благоустройствени проекти, имащи пряко или косвено отношение към подобряване на качеството на атмосферния въздух. Създаване на актуална и достоверна статистическа информация, необходима за управление на качеството на въздуха на територията на общината.“
Т21

Начало

Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |