* Маестрото създава най-обичания български химн в час по музика в ловешкото училище „Йосиф Първи“ на 9 май 1901 г. – пише нотите на дъската, просвирва с цигулка, а в края на часа учениците пеят * Бил е и капелмайстор на 34-ти пехотен Троянски полк, автор е на полковия марш „Напред в бой“
И ний сме дали нещо на света
|
Панайот Пипков, фон е първата партитура на „Химн на Св. Св. Кирил и Методий” („Върви, народе възродени”), копие от която днес се пази в ловешкото училище ОУ „Панайот Пипков“ |
АВТОРЪТ на музиката на химна „Върви, народе възродени” Панайот Пипков е бил четири години учител в училище „Йосиф Първи” в Ловеч, където написва много от своите произведения. Днес в ловешкото училище, носещо името на композитора (ОУ „Панайот Пипков“), се пази копие на първия нотен препис на „Химн на св. св. Кирил и Методий”. Директорът на ОУ „Панайот Пипков“ Валери Митев припомня, че всичко е станало в рамките на един учебен час, на 9 май 1901 г. в час по музика учителят Пипков, в миг на невероятен творчески порив, написва на черната дъска музиката на химна „Върви, народе възродени” по стихове на Стоян Михайловски.
|
Директорът на ОУ „Панайот Пипков“ Валери Митев разказва |
ЕТО РАЗКАЗЪТ на г-н Митев: „В час по музика, виждайки че един ученик се е зачел дълбоко в някакъв текст, учителят Панайот Пипков поглежда и вижда, че това е стихотворението на Стоян Михайловски от 1892 г., публикувано за пръв път в сп. „Мисъл” на д-р Кръстев, което е било проект за училищен химн. И така, буквално за 15-20 минути в час Панайот Пипков започва да пише на черната дъска нотите на химна, просвирва го с цигулката, защото е бил много добър цигулар. Пак пише, коригира, просвирва и успява до края на часа да сглоби целия химн и децата да го изпеят“.
|
Автентичен училищен кът от времето, когато е създаден химнът |
|
Поздравителната телеграма от Васил Радославов до Панайот Пипков |
ЗА ПРЪВ ПЪТ песента е изпълнена в Ловеч на 11 май същата година като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. През 1902 г. за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост „Върви, народе възродени” се подема и запява от всички училища в страната. Ловешкото училище, чийто патрон е известният български композитор, притежава ценен стар ръкопис на детската оперета „Щурец и мравка” на Панайот Пипков. Авторът на химна „Върви, народе възродени” е написал поезията и музиката на оперетата през 1910 г., а преписът е направен от неговия ученик Евстати Павлов на 11 януари 1912 г. Документът е бил изложен на базар от колекционера Атанас Илиев и оттам е придобит от ловешкото училище. Друг ценен документ, който се пази в училището, е поздравителна телеграма по повод 25 години успешна учителска дейност на Панайот Пипков от тогавашния просветен министър Васил Радославов.През 2001 г. композиторът е удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на Ловеч” за принос в културата на Ловеч и България.
|
Панайот Пипков като капелмайстор
на 34-ти пехотен Троянски полк |
ТРОЯНСКАТА връзка. Малко известен факт е, че в люляковия град Панайот Пипков написва и хоровата творба „Напред в бой“, марш на 34-и пехотен Троянски полк. В Ловеч маестрото създава ученически църковен хор към ловешкия храм „Св. Богородица”, а на четвъртата година от престоя си в града става капелмайстор на военния оркестър на 34-ти пехотен Троянски полк (базиран в Ловеч – бел. ред.). Но въпреки всички произведения, създадени от композитора – сред тях са и вечните български песни „Сладкопойна чучулига”, „Когато бях овчарче”, „Де е България”, той ще остане в българската история като автор на най-обичания български химн – химна на българската просвета и култура, огласящ площадите и училищата и до днес.
Даниела Балабанова, БТА, Ловеч
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)