В едно изречение (36)

* Кметът и Общината не смятат за правилно троянският стадион „Чавдар“ да се преименува на името на футболния треньор и деятел Александър Николов-Сашо * Дарителската кампания на Манол Пейков и земляка ни Аксел Заимов даде резултат

Хубава работа, ама...

Рубриката на Т21 – „В едно изречение“, стартирала през м. февруари м. г., бе замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я „прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви е интересно, приятно четене.
В СВОЕ ПИТАНЕ към кмета Донка Михайлова, влязло в дневния ред на сесията на Общинския съвет на 25 януари и основано на писменото предложение от граждански Инициативен комитет троянският стадион „Чавдар“ да бъде преименуван на името на известния футболен треньор и деятел Александър Николов-Сашо (1940-2021), общинският съветник инж. Емилиан Евтимов поиска становището на общинската администрация в добавка с въпроса ще внесе ли (кметът) това предложение; в отговора си г-жа Михайлова най-напред изрази учудване защо сам г-н Евтимов или който и да е общински съветник не внесе предложението, каквото право им дава чл. 21, ал. 1, т. 18 и ал. 2 от ЗМСМА, а след това аргументира отказа си с думите: „Общинската администрация винаги е изразявала дълбокото си уважение към заслугите на Александър Николов-Сашо за троянския футбол – припомням подкрепата ни той да получи посмъртно отличието „Златен герб Троян“ и подкрепата ни за станалите традиционни футболни срещи за ветерани в негова памет. Но становището ни е, че стадион „Чавдар“ се е утвърдил с името си, с което е познат и разпознаваем от края на 50-те години на миналия век. Зад името „Чавдар“ има натрупана история с над 60-годишна давност, част от която е и самият Александър Николов-Сашо, както и много други троянци, вложили усилия, енергия и любов за развитието на спорта в Троян. Преобладаващото мнение, изразено в консултациите, които направихме неформално с представители на различните спортни клубове – уважение към приноса на Сашо и желание името на стадиона („Чавдар“) да бъде запазено, тъй като стадионът не бива да се свързва само с един вид спорт. Считаме за удачно да съхраним утвърденото име“.

СИГУРНО помните, че през есента на миналата година, м. септември 2023 г., известният издател, депутат и организатор на мащабни дарителски кампании Манол Пейков от Пловдив подкрепи и даде допълнителен мащаб на дарителската инициатива на земляка ни Аксел Заимов от с. Дебнево, бивш VIP охранител в Ню Йорк, завърнал се в родното Дебнево и на скорошните местни избори избран за кмет на селото, и регистрираната от него фейсбук група „Тактическо търсене на изгубени хора (след участието му в акцията по издирването на изчезналия Сашко от Перник) за закупуване на специализиран дрон и термален бинокъл за нощно виждане на големи разстояния, които да се използват за търсене на изгубени хора, а тези дни г-н Пейков обяви, че дарителската кампания вече е дала резултат и със събраните 11 815 лв. плюс додадени още толкова от фондация „Манол Пейков и приятели“ („Разликата от събраните средства до крайната цена додадох от резерва на фондацията с убеждението, че без съмнение си струва да инвестираме в каузата на Аксел“)  е преведена необходимата сума от 22 812 лв. за закупуване на дрон DJI Matrice 30Т с допълнителни екстри, който ще бъде дарен на основаната и регистрирана междувременно от Аксел Заимов „Фондация Бъдеща България“, чиято „основна цел е да се специализира в издирването на изгубени хора, като подпомага и консултира държавните структури“, набавянето на термалния бинокъл остава бъдеща цел; „Стремежът на Аксел е да организира и обучи екип, екипиран с най-съвременна техника, който да развие компетентности на световно ниво в издирването на изгубени хора на територията на България“, обобщи и аргументира подкрепата си г-н Пейков.

Т21
  
Още по темата:

„Чавдар“ би пловдивския „Академик“, „Троян Волей“ загуби в Тетевен

* Троянци биха пловдивчани в… Хасково – кой ли болен мозък продължава да налага тази безумна система на провеждане на първенството тип „балон“ * „Чичковците“ отупаха и „зографите“ от Трявна * „Троян Волей“ без италианеца Давиде е половин отбор * Йордан Лалев отново с призовка за лагер на проектонационалите

Баскетбол, волейбол Сезон 2023/24
БАСКЕТБОЛ   
Момент от победния мач на троянци („Чавдар“) срещу пловдивчани („Академик“) в… Хасково, „А“ ББЛ, регион Юг, 28 януари 2024 г.
МЪЖЕ. Мъжкият отбор на „Чавдар“ се представи на ниво тази неделя, 28 януари, и отвя отбора на „Академик“ (Пловдив) с 92:64 в зала „Дружба“ в Хасково („А“ ББЛ, регион Юг). Отново изказвам недоумението си кой болен мозък продължава да налага тази безумна система на провеждане на първенството тип „балон“, възприета по време на пандемията от ковид вируса и разбираема тогава, но алогична сега?! Така ли ще популяризираме баскетбола – като играем мачовете на неутрални терени без публиката и на двата отбора?! Кой фен би се затирил от Троян до Хасково, за да гледа мача?! Дори и за пловдивчани бе неудобно. За мен лично този, който продължава да налага тази абсурдна система, е гробокопач на българския баскетбол!
 
Самият мач в Хаскова протече при пълната хегемония на троянци. Макар и да загубиха първата и четвъртата част от младия състав на академиците – съответно с 19:22 и 15:20, в другите две четвъртини нашите бяха убедителни – 25:12 и 33:10, което реши спора и доведе до крайното 92:64 за „Чавдар“. Този път отборът ни бе в оптимален състав – с тримата плевенски легионери, Кочев и Острев, макар вече без Камен Пенчев и братята близнаци Георги и Христо Бойнови. Отварям скоба, за да съобщя на интересуващите се – Камен премина в отбора на „Хебър“ (Пазарджик), а братята са част от елитния юношески състав на „Левски“ (София), важна крачка в развитието им. Това бе 8-ма победа за троянци, която ги нареди на второто място във временното класиране. 

Рубриката се води от 
треньора по баскетбол Стефан Генков
 ЧИЧКОВЦИТЕ. Отборът на „Дрийм тийм“ (мъжкият Б отбор на „Чавдар“, известен и като „Чичковците“) също се представи на ниво тази седмица и отупа отбора на „Зограф“ (Трявна), мачът се игра във Велико Търново, резултатът – 95:77 .

ВОЛЕЙБОЛ  

МЪЖЕ. Лошо стартира годината мъжкият отбор на „Троян Волей“. Гостувайки на „Тетевен Волей“, нашите се представиха под нивото си и регистрираха първата си загуба за полусезона – 1-3. В редиците на отбора ни не беше стожерът на тима, италианецът Давиде Бонкомпани, зает със семейни дела в Италия, а без него „Троян Волей“ е половин отбор.

В събота, 3 февруари, предстои дербито на областта – в домакински мач в зала „Чавдар“ „Троян Волей“ излиза срещу „Осъм“ (Ловеч). Очаква се оспорван двубой и макар „Троян Волей“ да победи при гостуването ди в Ловеч в първия им мач през м. ноември м. г., то сега „Осъм“ е значително по-силен – след трагичната кончина на президента и треньор на отбора на „Олимпиец“ (Плевен) Стефка Великова, плевенският тим се разформирова и част от най-добрите му играчи преминаха в Ловеч. Лично аз съм резервиран за крайния изход на двубоя, но дано не съм прав.

Йордан Лалев – с нова повиквателна
ЮНОШИ. Старша възраст също не се представиха добре в началото на пролетния полусезон и загубиха в Ябланица от местния „Изгрев“ съо 2-3 след тайбрек. Доста обидно звучи тази загуба, като се има предвид тамошният потенциал. Единствено кадетите на клуба заслужиха адмирации с представянето си на турнира в Троян, печелейки и трите си мача с по 3-0, съответно срещу „Царевец“ (Велико Търново, „Коко Волей“ (Габрово) и „Павликени“ (Павликени).

ДАНО! Тук му е мястото да отбележим, че юношата на клуба Йордан Лалев отново е призован на лагер с връстниците си от страната (20 момчета, от които ще бъдат избрани 14 – бел. ред.) за попълване състава на националния отбор. Тази втора повиквателна говори, че той се е представил на ниво в първия лагер. Пожелаваме му успех и сега и дано най-после Троян да има национален състезател и в колективните спортове. Досега, през годините, в баскетбола на лагери за селекция за националните гарнитури бяха викани не едно и две троянски момчета при подрастващите в различните възрастови групи, но всичко свършваше дотук... до първия тур и толкова?

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Още по темата Сезон 2023/24:

Да дадем шанс на нашето училище!

* „Защо децата ни от 7-годишни трябва да пътуват всеки ден до града, когато могат да получат всичко, от което се нуждаят, тук – в Орешак!?“
 
Апел Орешак
Вопъл – на отчаянието, но и с надежда – от най-голямото и като значимост, и като икономика, и като посещаемост и популярност, и като потенциал троянско село, манастирското Орешак. На 25 януари във фейсбук страницата на Кметство Орешак се появи апел за спасяване на орешашкото училище ОУ „Васил Левски“. Училище с традиции и биография, с обновена материална база, с чудесен двор със спортна площадка, на добро място, в селище с много деца и въпреки това от години вървящо надолу и губещо учениците си, които в момента са критично малко (едва 20 в 4 маломерни слети паралелки). А с учениците губещо и качество на образователния процес, защото двете неща са тясно свързани. Проблемът, както казахме, не е от вчера и днес, а от години и много е говорено по него, правени са опити негативната тенденция да се обърне, но без успех. А защо е така? И има ли шанс? Доста трудни въпроси, които досега не намираха отговор. Дано занапред и дано не е късно. Потенциал има. А предлаганата годишна месечна стипендия за всяко дете през първата му година в ОУ „Васил Левски“ в Орешак определено заслужава внимание. По-долу препечатваме пълния текст на апела и се солидаризираме с него. Т21
ЕДНА ЦЕННОСТ на селото ни си отива в миналото! Защо да изграждаме нови спортни и детски площадки, когато децата ни ги няма тук! Защо да се стремим към нещо повече и по-добро, когато те няма да са част от това! Защо децата ни от 7-годишни трябва да пътуват всеки ден до града, когато могат да получат всичко, от което се нуждаят, тук – в Орешак!?

Изглед към ОУ „Васил Левски“, с. Орешак
ИСКАТЕ да има промяна, за да останат децата на Орешак тук. Предлагаме ви тази промяна. Децата ще учат в напълно реновирано училище със спортни площадки за баскетбол и футбол, спортни уреди, собствен салон за театрални постановки и тържества, прекрасен голям двор с обособени места за провеждане на открити уроци от квалифицирани млади учители.

ПРЕДЛАГАМЕ ежемесечна стипендия, която ще получава всяко дете през първата учебна година. Всички останали ученици ще стимулираме със стипендия за отличен успех, за спортни постижения, участия в олимпиади или конкурси. Училището има топла връзка със столовата, където за децата всекидневно се приготвя топла и здравословна  храна.

НА РАЗПОЛОЖЕНИЕ е училищен автобус, който извозва децата от и до домовете им. Организиране на екскурзии с образователен характер за възпитаване на родолюбие и гордост от природните и исторически забележителности на нашата родина. Предоставяне на различни извънкласни занимания, част от тях ще са безплатни, а други ще се заплащат допълнително – по чужд език, ментална аритметика, футбол, баскетбол, аеробика, танци и други по желание на родителите. Ще започнем поетапно да организираме различни спортни празници, на които децата да започнат да развиват отрано своите умения.

ДА ДАДЕМ шанс за ново начало на това прекрасно училище! Нашето училище!

25 януари 2024 г.

Лора Христова на косъм от медалите

* Две грешки при последната стрелба пратиха нашето момиче на 12-то място в бягането на 15 км на Европейското първенство в Брезно-Осърбле, Словакия

Лора Христова
Биатлон ЕП 2024
 
20-ГОДИШНАТА ни съгражданка Лора Христова – трикратна световна шампионка по летен биатлон за младежи от миналата година и една от най-големите млади надежди на българския женски биатлон, възпитаничка на троянската школа и на своя клуб „Аякс“ (Троян) – направи поредното си силно представяне на голямо международно състезание. На Европейското първенство в Брезно-Осърбле (Словакия) нашето момиче остана на косъм от медалите в старта на 15 км (24 януари).

ЛОРА
направи много силно бягане и преди последното си посещение на огневия рубеж бе в зоната на медалите – но тук направи два пропуска в стрелбата и това й коства подиума и я отпрати на 12-то място в крайното подреждане; поредното й челно класиране за последните дни след престижното 10-то място на българската смесена щафета  в старта Световната купа в Антхолц-Антерселва, Италия, 20 януари (виж „Български и троянски успех в Антхолц-Антерселва“ – бел. ред.). Шампионка в дисциплината е Марен Киркеайде (Норвегия), втора на 46.5 сек от победителката остана Алина Стемус (Молдова), а бронзът отиде при Ема Капоустова (Словакия) с изоставане от 59.1 сек, и трите без пропуски в стрелбата и повалени 20 от 20 мишени.

ЧЕ НАШЕТО
момиче щеше да е медалистка, ако бе стреляла точно, се доказва от времето й – на 2:37,2 мин. от победителката при 2 мин. наказание за двата грешни изстрела. Другите българки се класираха доста назад – Мария Здравкова (73), Даниела Кадева (79) и троянките Стефани Йолова (93) и Лора Радковска (96).

Т21 

Шестима ще получават стипендии от Общинския фонд в сектор „Здравеопазване“ през 2024 г.

* Изплатените през 2023 г. стипендии възлизат на 22 464 лв., приети бяха и четири нови заявления – от трима от студенти и един лекар специализант
Лечители
ПРЕЗ ИЗТЕКЛАТА 2023  Г. бяха приети четири заявления към Общински фонд за подкрепа на професионалното развитие на кадри в сектор „Здравеопазване“ в община Троян – от трима от студенти и един лекар специализант. Взети са решения за отпускане на три месечни стипендии в размер на 60% от минималната работна заплата, които ще се изплащат за пет месеца от всеки семестър.

ЕДИНИЯТ стипендиант, който е подал заявление през 2023 г. и му е отпусната стипендия, е студент по специалност „Лекарски асистент“ и има сключен предварителен договор за започване на работа след завършването си в ЦСМП Троян. Вторият стипендиант е студент по специалността „Акушерка“ и има сключен предварителен договор с МБАЛ Троян за започване на работа след завършване на обучението. Третото подадено заявление за стипендия е от студент по специалност „Медицинска сестра“, който по-късно изтегля заявлението си по лични причини. За стипендия от фонда през 2023 г. е кандидатствал лекар специализант по специалността „Нефрология“ в университетската болница в Плевен, който има сключен предварителен договор с МБАЛ Троян за започване на работа след завършване на специализацията си. През 2023 г. продължи изплащането на месечни стипендии на още четирима студенти: двама по специалността „Медицина“, един „Акушерство“ и един  „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“. През м. юни единият от стипендиантите (специалност „Медицина“) завърши следването си и през м. октомври започна работа на длъжност „Лекар“ в Белодробната болница в Троян.

ПРЕДИСТОРИЯТА. През 2017 г. Общински съвет Троян взе решение за учредяване на Общински фонд за подкрепа на професионалното развитие на кадри в сектор „Здравеопазване“. Дейността на фонда се ръководи от петчленна комисия, като настоящият й председател е общинският съветник д-р Милко Минков. През 2023 г. бе направено изменение и допълнение на Правилника за работа на фонда с включване за финансово подпомагане освен на студенти по медицина и на  специализанти в професионалните направления „Медицина“, „Здравни грижи“ и „Обществено здраве“ и лекари специализанти към лечебните заведения; и към лечебните заведения, с които се сключват предварителни договори за работа, е прибавен и филиалът на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в Троян

ИЗПЛАТЕНИТЕ
през 2023 г. стипендии от Общинския  фонд за подкрепа на професионалното развитие на кадри в сектор „Здравеопазване“ в община Троян на седмината стипендианти (шест студенти и един специализант) са в размер на 22 464 лв. През м. април, след ликвидацията на Фондация „Проф. д-р Христо Браилски“, бе направено дарение за фонда в размер на 10 819 лв. През 2023 г. дарениена стойност 10 000 лв. направи и троянската фармацевтична компания „Фитофарма“ ЕООД (управител Милко Вачев), както и плувният клуб „Инвиктус“ (Плевен) – 2670 лв. Всички разходи за стипендии през 2023 г. са за сметка на трите дарения, като преходният остатък в сметката на фонда в края на  годината е 1764 лв.

ОБЩИНА ТРОЯН полага последователни усилия за подкрепа на млади кадри, които в бъдеще да обезпечат потребността от медицински кадри в лечебните заведения на територията на общината, като ангажиментите в тази посока ще продължат и през новата 2024 г. и целия управленски мандат (2023/2027 г.)

По информация на Община Троян

Общинският солидарен фонд продължава да помага

* През 2023 г. фондът е одобрил 77 заявления и е изплатил почти 69 хил. лв.  на наши съграждани, нямащи възможност сами да покрият разходите за лечението си
Кауза
Станислава Вачева
ПРЕЗ 2023 Г. комисията, управляваща Общинския солидарен фонд за подпомагане лечението на граждани от община Троян, продължи своята дейност в подкрепа на наши съграждани, които не могат сами или с помощта на своите близки да покрият разходите си за лечение.

ОТ СЪЗДАВАНЕТО на фонда, до края на 2023 г., с натрупване са приети 320 заявления и са взети 277 решения за отпускане на финансова помощ на обща стойност 269 752 лв. Бюджетът на фонда за 2023 г. бе 81 667 лв., формиран от: преходен остатък от дарения през 2022 г. в размер на 4473 лв., вноска от 75 001 лв. от общинския бюджет и 2192 лв. от нови дарения, включително редовните вноски на служители на общинската администрация.  

ПРЕЗ 2023 Г. са постъпили 77 заявления за подпомагане от Общинския солидарен фонд плюс 11 заявления от 2022 г.,  разгледани от Комисията през 2023 г. Общо изплатените средства от Фонда през м. г. са в размер на 68 617 лв. Направен е отказ за отпускане финансова помощ на 18 кандидати, които не отговарят на изискванията на правилника на фонда, най-често поради надвишаващ доход.

ПРАВИЛНИКА за организация на работата на Фонда може да откриете на официалната интернет страница на Община Троян.

Станислава Вачева,
PR на Община Троян
ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА РАБОТА НА ОБЩИНСКИЯ СОЛИДАРЕН ФОНД

Чл. 2. Фондът за лечение подпомага с финансова помощ граждани, с настоящ адрес на територията на община Троян, минимум 3 (три) години, преди датата на кандидатстване, които не могат сами или с помощта на задължените по закон да се грижат за тях лица, да осигурят необходимите им средства за провеждане на скъпо струващо лечение, което не се заплаща от НЗОК или от друг източник.

Чл. 7. (1) Максималният размер на финансовите средства за лечение, отпуснати по реда на този правилник, са в размер до 60 % от направените допустими разходи, но не повече от 1500 лв. (хиляда и петстотин лева) за възрастни, 2000 лв. (две хиляди лева) за деца. (2) Съобразно спецификата и степента на заболяването и заплатените разходи, комисията може да определи различен от посоченият в ал. 1 процент на възстановяване.

Чл. 11. (1)
За да ползват финансова помощ от Фонда заявителят или неговите законни представители (в случаите на отпускане на финансова помощ на дете) трябва да отговарят на следните условия: 1. Да имат настоящ адрес на територията на община Троян минимум 3 (три) години преди датата на кандидатстване; 2. Доходът на член от семейството да не надвишава размера на минималната работна заплата за страната; 3. Да нямат данъчни задължения към Община Троян към момента на заявяване на финансова помощ.

Приет с Решение №716 от 28 юли 2022 г. на Общински съвет Троян
Още по темата:

В Троян: БСП и ГЕРБ пак биха ръката

* Имаме си нов зам.-председател – инж. Богдански * А пък обвиненията и казаните тежки думи кой ще ти ги помни, всяко чудо за три дни, да живее колаборацията! * Кметът като Англия – няма приятели и няма врагове, има (управленски) интереси

Генадий Маринов
Предизвикано

ЗНАЕ СЕ, че политиката е курвенска работа. И е още по-такава, когато се опитват да ни правят на балъци и го правят съвсем ачик.

ГОВОРЯ за отношенията на двете най-големи групи в Общински съвет Троян – на БСП и на ГЕРБ. В миналия мандат те бяха в удобна колаборация и съуправляваха в пълна хармония на принципа – и на мене, и на тебе. Но в началото (учредителната първа сесия) на новия мандат, след като статутът им на най-големи бе запазен в почти същия си вид (с незначителната разлика, че БСП има един мандат горница – 10 срещу 9 за ГЕРБ), най-неочаквано се „сдавиха“ за председателското място (виж „Още за „белия пушек“ в Общинския съвет“ – бел. моя).

МОИТЕ очаквания бяха, че БСП, на гребена и с ресурса на безапелационната кметска победа на своя кандидат, лесно ще вземе поста (отреден за лидера на групата инж. Владимир Хаджийски); изненадващо обаче се случи друго – председателският пост отиде при инж. Петко Пенков от ГЕРБ. Провалих се и в преценката си, че това е по-удобният вариант и за двете групи – в името на споменатата хармонична съуправленска колаборация, която можеше лесно да продължи. Но не. Последва масирана атака срещу герберския председател, наистина подгрята и зададена отвън, от несвързаното и вероятно имащото съвсем други подбуди гражданско сдружение „Промени Троян“, но подета/продължена и то с доста тежки обвинения от съветническата група на БСП. Която излезе с отворено писмо/обръщение към троянци (виж „Обръщение на групата общински съветници на БСП Троян“ – бел. моя) – темата му бяха споровете около диференциацията в увеличението на общинските наеми, но поводът бе използван за удари срещу председателя инж. Пенков. Говореше се за подмяна на вота при председателския избор, за купуване на гласове, за опит да се възпрепятства изготвянето на нов правилник, който да прецизира председателските задължения, за почти самоопределянето му за представител на Троян в Сдружението на общините, имаше и още; а призивът към групата на ГЕРБ бе „да преглътнат изборната си загуба и да започнат да работят за Троян и селата“, а „ако не са в състояние да го направят – поне да не пречат“.

СЯКАШ започваше война и на колаборацията бе турен край? Ако някой е мислел така – аз не, някакво съмнение ме гризеше – явно е бил голям наивник. А цялата работа лъсна на вчерашната (25 януари) сесия на Общинския съвет, и по-точно в дебата и при гласуването на т. 5 от дневния ред, включваща избор на зам.-председател/и. Вместо по-логичното с оглед заявката в отвореното писмо – отпор и бламиране, социалистите, ни лук яли, ни лук мирисали, представиха кандидатурата си за зам.-председател (инж. Младен Богдански). Нещо повече – без да им мигне окото и в партньорство с колегите си от ГЕРБ отхвърлиха възможността за още един зам.-председател (такъв бе предложен от групата на ПП-ДБ, Свилен Андреев). Казано без заобикалки – БСП и ГЕРБ отново биха ръката, а пък обвиненията и казаните тежки думи кой ще ти ги помни, всяко чудо за три дни. Да живее колаборацията! Излезе, че са се „сборичкали“ наужким, за пред хората, и да си вдигнат акциите.

ВСЕ ПАК нещо не ми е ясно – какво пречеше колаборацията да стане тройна, т. е. да бъде избран и зам.-председател от ПП-ДБ. Дали от прекаленото самочувствие на двете големи групи, дали защото е по-добре да делиш на две, отколкото на три, дали от притеснения да не им надзъртат в канчето (особено пък тези „сърдити млади хора“ от ПП-ДБ), дали заради егото на новия (единичния) зам.-председател, когото от БСП Троян явно готвят за по-големи дела… Кой да ти каже. А защо да не е по нещичко от всичко.

И НАКРАЯ, но не по важност – къде във всичко това е кметът Донка Михайлова. Тя е като Англия – няма приятели и няма врагове, има (управленски) интереси. За нея като кмет колаборацията на ГЕРБ и БСП е най-добрият вариант, дори ако трябва да се попритворят очите за някои нещица. Така се обяснява и омиротворителното й писмо след отвореното писмо на съветниците (виж „Кметът Михайлова: Все още можем да дадем рестарт“ – бел. авт.), в което накрая в прав текст се казва: „Все още можем да дадем рестарт и да продължим така, както винаги е било в местната власт в Троян – с отговорност към хората, с единомислие за главното, с единодействие по това, което ще остане след нас… Аз съм готова да го направя, надявам се – и повечето общински съветници“. И като че ли не можем да я виним, че е готова да го направи. Дали.

26 януари 2024 г.
Генадий Маринов   
 
Виж още по темата:

Троянски дупки 3

* Невидимите дупки – като кариеси са и със сигурност във времето ще дълбаят и разяждат * Изпъкналата дупка в жк „Лъгът“ – не е троянски патент, което не успокоява * Мръсните дупки – дано да не стане някоя беля
Без заобикалки (7)
Идеята на рубриката „Без заобикалки“, родила се през миналата 2023 г., е с красноречиви снимки, без много думи и, това е основното, без заобикалки да сочим разни неща из града и района ни, които бодат очите и главите. И плачат за оправяне. Пък дано побутнем/ускорим оправянето.Продължаваме „без заобикалки“ за троянските дупки и се извиняваме, че не се получи „без много думи“, но просто те (троянските дупки) са много и големи и нямаше как…Т21

ТРОЯНСКИТЕ дупки, продължаваме с тях и не се очертава скорошно свършване, казахме го – много са. В тази наша трета „дупчеста“ серия ще има, плюс обичайните, и два вида необичайни дупки – „невидими“ и „изпъкнала“. Но необичайни не означава незначителни, напротив. А целта ни и този път е същата – дано побутнем нещата към решаване, а дано. И кога, ако не сега, в началото на годината и на управленския мандат. И пак да кажем – не, не е заяждане, от едната страна на барикада сме, от другата са дупките.

НЕВИДИМИТЕ ДУПКИ

ТЕ СА НАВСЯКЪДЕ, и говорим за нови обекти, не за дупки от амортизацията на времето. Някой може би ще каже, че търсим под вола теле, че са малки, незначителни, че не вредят на никого, че са невидими дупки. Не съм съгласен! И да поясня – става дума за новите тротоари, те са на много места в града ни, а и в общината, и хубаво, че се строят, тротоарите на Троян бяха голям проблем, една, образно казано, голяма троянска дупка, оправянето им започна още при кмета Акимов и продължи и продължава при кмета Михайлова, браво за което! Но, сигурен съм, не само аз го забелязвам – новите тротоарни бордюри са осеяни с дупки, особено при тротоарните извивки; помним драстичната картина с такива дупки по обновените тротоари на ул. „Минко Радковски“ в района на Новата поликлиника, тогава сигнализирахме (виж „Новият участък на ул. „Минко Радковски“ – хубава работа, ама…“ – бел. авт.) и имаше корекция.

ВЯРНО там, при Новата поликлиника, цялостният уличен ремонт и особено тротоарната му част не бяха особено качествени и въпросните тротоарно-бордюрни дупки си бяха някак „логични“. Но, за жалост, подобни „невидими“ дупки има и в най-качествените троянски улични обекти, примерно – в съвсем пресните, новоремонтирани/реконструирани през втората половина на миналата година участъци от Главната (ул. „Васил Левски“, от Белодробната болница до кръговото кръстовище при АИР-а) и от ул. „Георги С. Раковски“ (крайречната, от кръстовището при полицията до пресечката с ул. „Димитър Икономов-Димитриката“), два наистина много добри, амбициозни и безспорно успешни проекта, но…   

И ДА СЕ АРГУМЕНТИРАМ, че не търсим под вола теле. Първо – въпросните невидими троянски тротоарно-бордюрни дупки не са чак толкова невидими и без съмнение загрозяват общата тротоарна, а и цялостна градска картина (да не забравяме, че ни сравняваха с Виена, а такива неща са твърде невиенски – бел. авт.). Второ, но основно – тези дупки са като кариеси и със сигурност във времето ще дълбаят и разяждат новите троянски тротоари, което е недопустимо, не само защото за тях са давани пари, но и защото са нови, а новото по дефиниция трябва да е качествено, по-качествено. Затова не съм съгласен, предполагам и вие! 

ИЗПЪКНАЛАТА ДУПКА

НА ПРЪВ поглед – нонсенс: хем дупка, хем изпъкнала. Но, както се казва, грешката е вярна. За въпросната изпъкнала троянска дупка ни подсети администраторът на сайта на Т21 г-н Борджуков, а тя самата е толкова незаобиколима и стърчи с такава страшна сила, че няма как да я подминем.

СТАВА дума за онази недостроена кооперация в жк „Лъгът“ (в близост до СУ „Св. Климент Охридски“, в ниското под фирма „Калинел“), докарана до 6-ия етаж и зарязана от двайсетина години, първата копка бе по времето на кмета Енкин. И днес така забатачена, разкапваща се и направо абсурдна на вид, сякаш е декор на холивудски филм на ужасите.

СЪЩО като най-голямата троянска дупка (до Белодробната болница, виж „Троянските дупки 2“ в миналия брой – бел. авт.) и тази е частна. Помним, че инвеститорът бе софийска фирма, но имаше и троянско участие. А защо строежът, в който са налети доста пари, бе зарязан, нямаме представа. Ама пък какво толкова му се чудим, по родното Бетономорие, пардон – Черноморие, подобни стърчащи дупки колкото искаш, че и далеч по-мащабни и зловещи, и си стоят от десетилетия и вероятно за десетилетия. Мила наша родна постсоцдействителност!

ЯВНО „изпъкналата дупка“ не е троянски патент, което ни най-малко не ни успокоява. И тъй като, както казахме, и тя като дупката до Белодробната болница е частна, ще повторим вече казаното: частната собственост е неприкосновена и така трябва да бъде, но когато някакво частно безхаберие застрашава общата сигурност и загрозява и руши имиджа на общото, би трябвало да има механизъм за решаване на проблема, механизъм за натиск, вероятно има такъв нормативен механизъм. И не трябва да се отказваме, нищо че у нас често законът е „врата в полето“. Та дано най-накрая някой (обърне внимание)!

МРЪСНИТЕ ДУПКИ

И ТЕ не са малко. Говорим за дупките/шахтите пред някои троянски блокове, осигуряващи вентилация за мазетата и/или имащи някакви други кой знае какви функции. И по правило превръщащи се в боклукчийски ями и пак по правило оставащи извън ангажиментите на службата по чистотата, за почистване по граждански от съкооператорите да не говорим, явно на никого не му пука.

ВЪПРОСНИТЕ мръсни дупки ги има в изобилие в троянските квартали, но в случая даваме пример с едно централно място, на метри от градския площад и в блок (ул. „Христо Ботев“, до кръговото кръстовище при Вила „Ванна“), който на партерния си етаж, сиреч дупките са им буквално под носа, е приютил няколко важни обществени институции – Клуба на пенсионера, офиса на Местната инициативна група (МИГ), офиса на партия ГЕРБ, Детската библиотека, Клуба на инвалидите.

ИЗЛИШНО е да казваме, че край дупките всеки ден минават стотици хора. И всички си траят. Или може би са привикнали с въпросните гиризи, които така са се вписали в градския пейзаж, че не правят впечатление на никого. Нищо че са като боклукчийски кошчета, нищо че са дълбоки (до над метър) и при невнимание някой може да се потроши в тях, нищо че в две, общо са 7-8, дори са се развили някакви дървесни видове и гледката е неописуема.

ПИТАМЕ СЕ какви са тези троянски проектанти, осигурили ни подобни градски „екстри“?! Не искаме отговор, въпросът е риторичен. Но въпреки всичко нещо трябва да се направи, ако не за да ни е малко по-чисто и красиво, то поне да не стане някоя беля (инцидент).

(следва)
24 януари 2024 г.
Генадий Маринов

Още по темата:

Нашият Христо Калистерски вече е начело на НД „Традиция“

* Изборът на троянеца за председател на най-голямата патриотична организация в България стана на общото отчетно-изборно събрание в края на м. ноември м. г. * „През годините мнозина се опитваха да осъществят промяната, но не се получаваше, нямаха нужната тежест, вероятно в мое лице виждат възможност“
Признание
Христо Калистерски
ГОЛЯМО признание за тукашната структура на общобългарското патриотично сдружение НД „Традиция“ – Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“ (Априлци, Троян, Севлиево). Основан в Априлци през 2010 г., но имащ своето ядро и основна членска маса в Троян, РК „34-ти пехотен Троянски полк“ е един от най-дейните и авторитетни в страната, прочул се с двете мащабни исторически възстановки на Дойранската епопея и на битката при Добро поле през Първата световна война, където нашата 9-та Плевенска дивизия, в чийто състав е и железният 34-ти пехотен Троянски полк, разбива в пъти превъзхождащия ги като численост и бойна техника противник (англичани, французи и гърци) и на практика спасява България и българската държавност в една загубена война (виж „15 септември 2018 г. – един голям български ден“ и „Как „Весели и в боя“ ми обясни Дойран“  – бел. ред.), развиващ сериозна издателска дейност (основно на малко познати текстове, свързани с военната ни история, сред тях фронтовите записки на ген. Владимир Вазов, спомените на земляка ни отец Иван Ковашки, носител на четирите степени на войнишкия орден „За храброст“, и др.), активен участник в не една патриотична кауза, инициатор на събития и популяризатор на историята ни.

И НАЙ-ВЕЧЕ лично признание за председателя й – Христо Калистерски, един от основателите и неизменен председател и водеща фигура на РК „34-ти пехотен Троянски полк“ (Априлци, Троян, Севлиево), всеотдаен в дейността на дружеството, увлякъл в нея и цялото си семейство (синовете му – юристите Мирослав и Добромир Калистерски, са сред активните членове на „Традиция“), потомък на известния троянски род на Калистерите, чиито двама прадядовци се бият във войните за обединение на Майка България. На общото отчетно-изборно събрание на НД „Традиция“, провело се на 25 ноември м. г. в София, г-н Калистерски единодушно е бил избран за национален председател на дружеството. Така за първи път в историята на най-голямата патриотична гражданска организация в България, с 43 клона и над 1000 членове плюс десетки хиляди симпатизанти и съмишленици, председателят не е от столицата. Което в случая не е неочаквано и, както подчерта пред Т21 новият председател на НД „Традиция“, е в пряка връзка с водещата роля на РК „34-ти пехотен Троянски полк“ (Априлци, Троян, Севлиево).

Моменти от двете възстановки – на Дойранската епопея (2018 г) и на битката при Добро поле (2019 г.), на преден план Христо Калистерски, Троян, парк „Турлата“
НОМИНАЦИЯТА на троянеца била направена от представителите на РК в Казанлък, а водещите клубове застанали зад нея. Попитахме Христо Калистерски как оценява номинацията и избора си и какви са целите му като председател на НД „Традиция“. „Свършеното от нашия клон и лично от мене надделя при избора, това от една страна. А от друга – времето вече е различно, както навсякъде, така и при нас в „Традиция“ трябваше промяна. През годините мнозина се опитваха да осъществят промяната, но не се получаваше, нямаха нужната тежест, вероятно в мое лице виждат възможност и затова след като бях предложен, почти нямаше опозиция. И още нещо, което не е без значение – за пръв път кандидат-председател се явява с програма за действие и ясна визия за развитието на НД „Традиция“, коментира със законно самочувствие г-н Калистерски. От нас – поздравления и успех в бъдещата дейност!

Т21

Още по темата:
 

Покана за публично обсъждане на Бюджет 2024

Предстоящо 25 януари 2024 г.

Уважаеми съграждани, 

Разработването и приемането на общинския бюджет са част от най-важните решения за по-нататъшното развитие на община Троян.

На свое заседание през м. февруари Общинският съвет ще разгледа проекта на бюджет на Община Троян за 2024 година. По традиция това става след проведено обществено обсъждане с гражданите. Постъпилите мнения, предложения и становища са съществен елемент при подготовката и разработването на бюджета на община Троян.

Отправяме покана към Вас заедно да обсъдим основните показатели на отчета за изпълнение на бюджета за 2023 година и проекта на бюджет 2024 година, преди внасянето им в Общинския съвет.

Материалите по проекта на бюджет за 2024 година бяха публикувани днес, 24 януари, публикувани на сайта на Общината www.troyan.bg – виж ТУК.

Публичното обсъждане на отчета за изпълнение на бюджета за 2023 година и на проектобюджета за 2024 година ще се проведе на 25 януари от 17:30 ч. в  салона на Община Троян.            

инж. Петко Пенков,                                                      Донка Михайлова,
председател на ОбС                                                     кмет на община Троя

Нататък

Троян отново е сред отличниците

* Седем троянски проекта за подобряване на енергийната ефективност (саниране) на многофамилни жилищни сгради, кандидатстващи за европейско финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост, бяха одобрени, субсидията – 9,443 млн. лв. * Кметът Михайлова: „Няма троянски проект, който да е отхвърлен. Некласираните остават в резервния списък“
Саниране
Одобрената за саниране голяма жилищна кооперация до паркинга на Общината, ул. „Христо Ботев“
ТРОЯН отново е сред отличниците в поредната програма за подобряване на енергийната ефективност (саниране) на многофамилни жилищни сгради, сега с безвъзмездно европейско финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Крайният срок за внасяне на проектите бе 31 май 2023 г., в края на годината резултатите бяха обявени (публикувани в сайта на регионалното министерство на 23 декември) и реализацията предстои. Равносметката – от подадените 15 троянски проекта, търсещи финансиране в размер на общо 14,8 млн. лв., одобрени са 7 проекта за 9,443 млн. лв. Останалите 8 троянски проекта не са отхвърлени и влизат в резервния списък, като има възможност някои от тях също да получат финансиране. Бенефициент по проектите, както и досега, е Община Троян.

СЕДЕМТЕ сгради по одобрените проекти са с 389 еднофамилни жилища (апартамента), като собствениците, каквито са правилата на този етап от програмата, осигуриха средствата за предварителното обследване на сградите (при предишните програми за саниране на многофамилните жилищни сгради и този разход бе включен в безвъзмездната субсидия); а цялостното изпълнение, което при благоприятни условия ще започне тази есен (2024 г.) или най-късно през пролетта на следващата (2025 г.), както и досега ще се покрие от субсидията. Това задължително съфинансиране на гражданите бе коментирано от кмета Донка Михайлова на редовната й месечна пресконференция (18 януари).

Кметът коментира
„В РАМКИТЕ на програмата успяхме да мотивираме гражданите да подготвят проектни предложения. Като тук освен постигането на съгласие, те трябваше да вложат и известни средства – за обследване на сградите. Различна е сумата, която вложиха гражданите за различните сгради, но в крайна сметка резултатът е, че от 15 троянски проекта за тази кампания 7 проекта ще получат финансиране – тези, които според обявените критерии имат най-голям брой точки. Нашето усещане е, че класирането като цяло е справедливо“, сподели г-жа Михайлова. Направено бе и уточнението, че некласираните троянски проекти не губят изцяло шансовете си за финансиране: „Няма троянски проект, които да е отхвърлен. Некласираните наши проекти остават в резервния списък. А колко от тези проекти ще получат финансиране в рамките на този етап от програмата, не можем да кажем – практиката е след като бъдат проведени обществените поръчки и след като бъдат икономисани средства в резултат от поръчките, първите в резервния списък да получат финансиране“.

ПЛАНИРАНИТЕ дейности по 7-те одобрени проекта са: изолиране (саниране) на външни стени, под и покрив, подмяна на фасадната дограма, пребоядисване на фасадата, подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи, всички съпътстващи строителни дейности. А сградите, в които предстои това да се случи, са следните: голямата кооперация на ул. „Христо Ботев“ 171-177 (до паркинга на Общината); бл. 217, бл. 218 (вход Г, Д и Е)  и бл. 14 „Троянка“ в жк „Лъгът; бл. 1 в жк „Христо Смирненски“; бл. „Иглика“ на ул. „Ген. Карцов“ 138; бл. „Синчец“ на ул. „Ген. Карцов“ 136.

КАЗАХМЕ, че Троян отново е сред отличниците при санирането (с европейско или държавно финансиране) на многофамилните жилищни сгради. Ето фактите – санирани досега, в периода 2017/2022 г., са общо 44 сгради (38 жилищни с близо 800 апартамента и 6 обществени), като безвъзмездната европейска и национална субсидия възлиза на над 16 млн. лв. По конкретно: по първите две процедури на Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020 (първата бе изпълнена в периода 2017/2018 г., реализацията на втората приключи през 2020 г.) и по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (програмата за саниране на панелките, реализирана в периода 2015/2016 г.) в Троян бяха обновени 26 жилищни сгради с общо 460 отделни жилища/апартамента плюс 6-те най-важни и най-големи троянски обществени сгради – Община, Данъчно, Пожарна, бившата сграда на БКС, Читалището и Полицията, като общата безвъзмездна субсидия – европейска и държавна – за тези троянски обекти надхвърли 12 млн. лв.; по третата процедура на  ОПРР 2014-2020, чието изпълнение завърши през 2022 г., бяха санирани още 10 жилищни сгради с 319 отделни жилища и 9 партерни помещения, безвъзмездната субсидия бе 4,4 млн. лв.    

Още една от големите квартални жилищни сгради, която ще бъде санирана (бл. „Иглика“)
СЛЕДВАЩИЯТ втори етап на настоящата програма за саниране на многофамилните жилищни сгради с европейско финанксиране по Плана за възстановяване и развитие вече е в ход, срокът за подаване на проектните предложения бе до 31 декември м. г., но бе удължен до 29 февруари т. г. (крайният срок за подаване на документите в Община Троян е 10 февруари). Но тук има една съществена разлика, която ограничава възможността и шансовете – безвъзмездната субсидия покрива 80% от разходите по реализацията (а не 100% както бе досега) и останалите 20% трябва да се осигурят от гражданите (собствениците на жилища в съответната сграда); което на практика означава собствено съфинансиране със суми от порядъка на 5-10 хил. лв. „Вече върви следващият етап на програмата, която осигурява средства за саниране на многофамилните жилищни сгради. Но за съжаление при този етап наред с вече вложените средства от гражданите (собствениците) за обследването на сградите, предвижда съфинансиране на 20% от стойността на строителните дейности. Колегите от дирекция „Проекти“ в общинската администрация са информирали собствениците от проектите в резервния списък за възможността, но досега имаме проявен интерес от собствениците на една-единствена сграда“, коментира кметът Михайлова.

Т21

Още по темата:

Беломъжев със световно сребро от Рамзау, чакаме още

* Троянецът спечели седмия си медал от първенства на планетата – след досегашните четири златни и два сребърни; предстоят му още три старта на Световното първенство в Австрия
Ски ориентиране СП 2024
Станимир Беломъжев-Тачо
КОЙТО си го може, го може, казва народът, и е прав, както винаги. В момента в Мелбърн (Австралия) 36-годишният сърбин Новак Джокович мачка двайсетина години по-младите си съперници и върви към своята 25-та титла от Големия шлем в тениса. А в Рамзау (Австрия) неговият почти връстник, троянецът Станимир Беломъжев-Тачо, който на 18 февруари също ще навърши 36, спечели днес, 23 януари, сребърен медал в спринта на Световното първенство по ски ориентиране – поредния му 7-ми световен медал след двете световни титли и златните медали от СП 2017 (Русия) и СП 2022 (Финландия), двете титли при младежите от СП 2008 (България) и двата сребърни медала от СП 2015 (Норвегия). Ще добавим, че Тачо има и 14 медала от европейски първенства и е безспорният №1 в своя спорт у нас за всички времена и едно от най-големите имена на България в зимните спортове.
 
МЪНИЧКО за днешната вицешампионска титла за Троян и България в Рамзау. Тачо тръгна по шампионски и до втората контрола бе водач във временното класиране. След това известна неточност даде възможност на норвежеца Йорген Баклид да излизе начело и в крайна сметка това подреждане се запази и на финала – победа за Баклид, сребро за Беломъжев (на 22 секунди от победителя), а третото място и бронзовия медал с равно време си поделиха финландецът Никлас Екстрьом и норвежецът Хенрик Аас (на 46 секунди). В челната десетка пък всички освен българина Беломъжев и швейцареца Никола Мюлер са представителите на водешата школа в северните дисциплини – скандинавската (Норвегия, Швеция, Финландия).

Награждаването на победителите в спринта, СП 2024, Рамзау, Австрия, 23 януари 2024 г.
И ОТ НАС честито на новия световен вицешампион! С пожелания в следващите три старта – преследването (24 януари), средната дистанция (26 януари) и смесената спринтова щафета (27 януари) – да се „коригира“ и среброто да се превърне в злато. Давай, троянецо, давай, шампионе! „Още един повод за гордост и още една сбъдната мечта. Второ място на спринтовата дистанция от Световното първенство по ски ориентиране в Рамзау ам Дахщайн (Австрия). Благодаря на всички, които ме подкрепят и стоят зад мен през всички тези години и най-вече на моето семейство! Без вас аз нямаше да бъда същия“, коментира медалистът в профила си във фейсбук .

Т21
 
Още по темата:
  • За победите на Беломъжев през годините – виж ТУК

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |