Поводът за разговора ни с Христо Калистерски – председателя на Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“ (Априлци - Троян - Севлиево), тукашната структура на Национално дружество „Традиция“ – е 110-годишнината от Втората Балканска война (Междусъюзническата война), която отбелязваме през 2023 г. Събитие, поставило съдбините на България на карта, но в което железният дух, героизмът и мощта на българския войник не позволяват да се случи най-лошото – довчерашните ни „съюзници“ сърби, гърци и румънци да разкъсат и съсипят страната ни. Свое място в събитието имат и троянци, макар че за тяхното участие и заслуги се знае малко.
Христо е сред основателите на РК „34-ти пехотен Троянски полк“ през 2010 г. и е негов неизменен председател, от години е и член на националното ръководство на НД „Традиция“. Троянец кореняк е, от известния род на Калистерите. Двамата му прадядовци Станчо и Минко Калистерски се бият във войните за обединение на Майка България, връщат се живи, единият е дюлгерин, другият отваря кръчма в горния край на Троян. Има двама синове – Мирослав и Добромир (Додо), студенти по право в София, изявени спортисти (джудо) и също членове на „Традиция“.
– Тази история трябва да се напише! Но някой Вазов да го направи.
– Вазов, ако е знаел, е щял да напише. В Благоевград на 7 октомври ще правят възстановка за Междусъюзническата война, с тях сме се разбрали и действаме да се покаже и това.
– Откъде тоя дух у тия троянци? Сега, ако се наложи, смяташ ли, че ще го има? Нали сме им някакви наследници на онези герои.
– Трябва да дойде, за да видим. Предполагам, че да. Знам от военни, че при съвместни учения с американците стоим много добре. Ние, балканджиите, до последно държим. България на нас дължи много. И паметникът трябва да си дойде в центъра на Троян.
– Но ще стане второ местене. Първото е кощунствено. Като гледам откриването през 1938 г. – каква мощ, колко хубаво е било! И сме преместили най-гордия си паметник.
– Тука има един интернационализъм, който е само при нас. В миналото наистина сме били държава със значение, което няма да ни се признае, и за мен основен проблем е руската държава, цялостната им концепция.
– За да обобщим по темата на вашето честване – как ще оцениш Междусъюзническата война? Ние сме вкарани в нея. Казваш, че сме вкарани в капан. Но излизаме от него, макар с щети.
– Няма щети, даже излизаме с придобивка – Родопите. Никой не е смятал България да бъда такава голяма по територия, както е днес, друг е бил планът.
– Значи има и плюсове. И това е благодарение и на тези наши момчета.
– Да – не на главни командвания, не на политици, а на обикновени хора. И ги е боляло, че което са защитили, с подписи политици са го дали, както става с Южна Добруджа.
– В дълг ли сме към тези момчета?
– И още как! Ако беше в друга държава, щеше да има паметник на Иван Ковашки в центъра на столицата. Не в Троян – в София.
– Сега там са паметници на руснаци.
– В София има групи, които ще възстановяват мемориала на I и VI полк пред НДК. Ще се свържа с тях. Ако ще се прави български паметник, ще предложа да се включат и нашите хора. Може да успеем.
– Защо не ги знаем? Аз се разтреперах, като ми разказваш. Дали е заради слаб пиар, или нещо у нас се е изгубило?
– Изгубило се е. Не ни интересува. Ние сме го ударили на веселба. Не виждаме цел.
– Но нали сме от същата кръв? Как стана така, че те са едни, а ние – други?
–И аз съм се чудил много пъти. Как се допуска през 60-те години да се бутне паметникът им от тези, които са техни деца? Не дори внуци, а синове!
– Излиза, че сме големи герои, но и големи предатели. Вие от „Традиция“ върнахте много неща, които трябва да знаем. Което направихте за Дойран, е велико и вече в Троян, мисля, няма човек, който да не знае.
– Целта ни е тази година да върнем и паметта за тия битки във Втората балканска война. И много пъти съм си мислил за паметник на Иван Ковашки. Такъв герой! А също – много честен и добър духовник.
– Аз разпитвах възрастни хора, които го помнят. Не се е пречупил през целия си живот! Той например е забранявал в неделно време кръчмите да отварят, докато тече църковната служба. Това е истинската духовна власт. Много е говорел на хората, на младите.
– А кои други имена би откроил?
– Той, отец Иван, е единственият наш носител на 4 кръста за храброст. Сред повече от милион войници от войните само 33-ма са носители на 4-те степени на това отличие и той е един от тях. Когато си във вихъра на атаката, ти имаш въодушевление, случват се чудеса от храброст. Но когато другите се отказват, а той продължава – това е най-голямото; а тогава се е сринала цялата ни психологическа устойчивост. Ние сме настроени положително – че румънците и сърбите са ни приятели, но те ни забиват нож в гърба. Били сме наивни като народ, защото уважаваме другите. Това и един днешен албанец ми го каза – как тук е бил приет с уважение за това, което е.
– За мен има някаква манипулация. Тези хора са представяни по друг начин. Говори се, че идват само мъже, а жените и децата ги няма. И не можеш да разбереш какво става. Така и с украинците. Твърде много политика се намесва.
– Разкажи ни за себе си. За корените, за „Традиция“.
– Аз съм си троянец. Дедите ми са се били на Дойран, без един, който е бил много малък. Братята Станчо Калистерски и Минко Калистерски ми се явяват прадядовци, защото семейството на Станчо, което е бездетно, взема да отглежда един от синовете на Минко. Оцеляват, после единият ми прадядо има кръчма в Троян, другият е дюлгерин. Клубът „Традиция“ официално го създадохме през 2010 г., макар че идеята е от по-рано. В момента сме най-големият патриотичен клуб в България.
– Кои сте ядрото?
– Дочо Николов, Станислав Гуевски, Георги Моновски, Петко Радионов, Христо Йовчевски. Сега предстои да направим музея „Балканци“.
– Ама вие го правите от 10 години.
– Вече е почти готов. То е проект по МИГ-а. Ще е музей на троянците във войните за национално обединение. Ще има снимков материал, експозиции от Дойран, униформи. Ще покажем бункера на Кала тепе – влизаш вътре и все едно гледаш как те атакуват. Ще е интересно, особено за децата, а и за големите. Цялата тази експозиция ще е на първия етаж. На втория – заседателна зала, библиотека. Мисля, че до два месеца трябва да е готово.
Още по темата:
- Йордан Василев: На 34-ти Троянски полк дължа живота на баща... (2007 г.)
- Велик е нашият войник! (2010 г.)
- Кметът на Дойран гостува в Троян
- Троянци на Дойран (2012 г.)
- Изложба за 100-годишнината от Балканската война
- Троянци на поклонение в Дойран (2013 г.)
- Троянци на Дойран (2014 г.)
- На 3 март в Музея: Разказ за паметника мъченик
- Христо Данов: За съжаление е вярно...
- На Гергьовден в Троян винаги е хубаво (2015 г.)
- За 100-годишнината от Дойранската епопея - мащабно (2017 г.)
- За убитите край Дойран
- Кметът призова троянци да дарят за честването
- Пътуване в историята
- 100 години от Дойранската епопея - честване
- Троян се поклони
- Боевете на Дойран, април 1917 г.
- Боевете на Дойран - май 1917 г.
- В Тетевен почетоха героя от Дойран ген. Владимир Вазов
- Ген. Владимир Вазов – гордост на българската нация
- Дойранската епопея "на живо" в Троян (2018 г.)
- Паметникът на ген. Вазов е готов
- Предсмъртното писмо на младши подофицер Цочо Чавдаров
- 15 септември 2018 г. – голям троянски и български ден
- Дойранската епопея в Троян
- Нова книга за железния 34-ти пехотен Троянски полк (2019 г.)
- Очакваме поредния „голям троянски и български ден“
- Наши при откриването на новия паметник на полк. Каварналиев
- Заслужена награда за Христо Данов и едно достойно дело
- „Пътят към Ньой – краят на българския национален идеал“
- За клеветника Колев, компютрите и компотите
- Кратко и величествено
- „Последните дни на войната“
- Как „Весели и в боя“ ми обясни Дойран
- Христо Калистерски: Случилото се е все едно да удариш шамар на брат си
- Весели и в боя – не, изобщо не се майтапя! (2020 г.)
- Премиерата на филма за „Дойранъ 1918“ – в Троян на 18 септември
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)