НА МЕСТНИТЕ избори през есента на 2023 г. се хилихме, нищо че някои го взеха насериозно, когато една столична кандидат-кметица, и то не несериозна, сравняваше Троян с Виена и ни сочеше за пример на софиянци. Пак повтарям, хилихме се, както се казва – нерде Ямбол, нерде Стамбул. Виена бе градът, който 8 пъти в последните 10 години бе обявяван за най-добрия град за живеене в света, и е. А пък ние, макар и най-добрият град за живеене в Ловешка област и то в неофициалната класация, сме си малкият български (постсоциалистически) Троян.
СЕГА ОБАЧЕ изобщо не смятаме да се подхилкваме. Защото става дума за експертното и солидно аргументирано мнение на професионален анализатор – старши икономиста в националния Институт за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов. И защото сме напълно съгласни! Най-общо г-н Николов заявява – на базата на различни икономически, социални и други актуални данни – че не Ловеч, а Троян заслужава да е областен център. „Революционно“ предложение, стъпило обаче на обективните реалности, което със сигурност ще доведе до кисели усмивки у комшиите. Но нека дадем думата на г-н Николов, препечатваме анализа му, с незначителни съкращения, от сайта на ИПИ (www.ime.bg).Генадий Маринов

ЩО СЕ ОТНАСЯ до самия пазар на труда, Троян има видимо предимство. Според последните налични данни на Агенция по заетостта безработицата в общината е едва 4,6%, на фона на 6,6% в Ловеч към 2023 г. Областният център има и значително повече трайно безработни, което говори за по-значителни проблеми с включването на големи уязвими групи. Значителна преднина Троян има и при заетостта – 66,6% за населението на 15-64 години според данните от преброяването от 2021 г., на фона на 60% в Ловеч. Предимството на Ловеч пък е в чувствително по-високия дял на висшистите и по-нисък при хората с ниско образование, както и по-високите с около 200 лв. средно месечни заплати – 1418 лв. срещу 1195 лв. в Троян, което всъщност отразява два пъти по-голямата тежест на обществения сектор в Ловеч (32% от заетите) в сравнение с Троян (15%). Това е следствие от разполагането в града както на повече държавна администрация, така и здравни и образователни заведения.
ГОЛЕМИТЕ РАЗЛИКИ обаче идват в икономическото развитие. Троян демонстрира значителна преднина при добавената стойност на човек от населението – 8,9 хил. лв. на човек от населението срещу 7,6 хил. лв. в Ловеч. Номиналният размер на общинските икономики също е близък – областният център създава 287 млн. лв. добавена стойност към 2022 г., по-малката община – 236 млн. лв., а в някои години преди пандемията (2019 г. да речем) местата им са били разменени. През последните няколко години в Троян има и значително повече инвестиции, като разходите за дълготрайни материални активи (ДМА) достигат 2,6 хил. лв. на човек през 2022 г. срещу 2,3 хил. лв. в Ловеч. Областният център от своя страна има лек превес при чуждестранните инвестиции, но пък Троян – при употребата на средства от европейските фондове.

0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)