![]() |
Инж. Николай Райковски и Донка Михайлова на пресконференцията, 9 април |
ПО ТЕМАТА въпросите са много, но ние (Т21) зададохме един от най-болезнените – за троянските улични дупки, превръщащи се понякога в ями, стоящи и се разрастващи с месеци и представляващи реална заплаха за живота и здравето на шофьори, пътници и пешеходци. И получихме, за което поздравления, отговори без шикалкавения от ресорния зам.-кмет инж. Николай Райковски и кмета Донка Михайлова.
![]() |
Дупката на ул. „Карцов“ до магазин „Гърков“ зееше месеци наред |
![]() |
Саксия цветя – за мярка и предупреждение, м. октомври 2024 г. |
ОТГОВОРЪТ на инж. Райковски: „Относно въпроса за група за аварийни ремонти, ние с кмета г-жа Михайлова редовно си говорим за това нещо – и не само си говорим, но и работим (по въпроса). Тук, в Троян специално, основният проблем е, казвали сме го и преди, че липсва асфалтобаза, говоря за пътищарската работа, за изкърпването. Преди време се правеха такива опити, даже е имало малък асфалтополагач, но се оказа твърде нерентабилно и много по-скъпо, отколкото да наемем външна фирма, която има необходимата техника, асфалтобаза и персонал, не сме конкурентни. Към настоящия момент трябва да го правим това (спешните аварийни кърпежи) единствено със студена асфалтова смес – но студената смес, за съжаление, е твърде временно решение и след първия дъжд, и особено след втория-третия, за много кратък период държи, да кажем около месец, и дупката отново се отваря; но го правим. Работата с топла асфалтова смес донякъде дава необходимото качество при кърпежите – защото когато говорим за (улични) кръпки, всичко е временно. Докато не се преасфалтира един участък от-до, цялостно, решението е временно, няма какво да се лъжем. Защото със закърпването на определен участък до него изниква нов (с дупки), когато говорим за кръпки. Така че работим в тази посока, но работим само и единствено със студена смес, което явно не дава добри резултати. И практиката „кърпене“ означава нови дупки.
Липсата на асфалтобаза (в Троян) е основната причина да мислим за нещо по-сериозно – за звено, което да се занимава с това, звеното явно ще е към Общинското предприятие „Комунални услуги“; имаме там малко строително звено и то запълва и тези дупки. Относно практики на Запад – да, добри практики има много. Републиканските пътища не искам да ги коментирам („Те са „Без коментар!“, бе репликата ни – бел. ред.), има много проблеми, които се отлагат във времето. Не е случайно и общественото напрежение в момента, което е факт и е основателно. И аз съм на мнението, че има нелогични неща в нашата страна, които се случват с поддръжката на пътищата. Но поне при нас, в Троян, полагаме усилия, така че веднага след провеждането на процедурите парите максимално целесъобразно да бъдат вложени в участъците, които имат крещяща нужда от ремонти. Но с асфалтобазите има проблем.“.
ДЪПЪЛНЕНИЕТО на г-жа Михайлова: „Може би по-важният въпрос е защо толкова много дупки се получават през зимата. И това вероятно е свързано и със стандартите на полагане на асфалт, и с качеството на работа, и с качеството на материалите. За съжаление тези стандарти очевидно не отговарят на очакванията, които гражданите имат. И на стандартите, които има по света.“.
Генадий Маринов
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)