Саниран блок с европейско финансиране в Троян |
КАКВИ СА НОВИТЕ УСЛОВИЯ и изисквания научихме от подробен материал, публикуван в официалния сайт на Община Троян (www.troyan.bg).
• НОВАТА програма за устойчиво енергийно обновяване на жилищни сгради ще има два етапа на кандидатстване. Първият етап ще е до 31 март 2023 г. и което е изключително важно за собствениците – финансирането ще е 100% безвъзмездно, т. е. всички разходи по санирането ще се поемат от програмата. Вторият етап ще продължи до 31 декември 2013 г. и при него безвъзмездната финансова подкрепа ще е 80%, а останалите 20% ще са за сметка на собствениците.
• ДОПУСТИМИ за саниране ще са устойчиво конструктивни сгради – блокове или блок секции, проектирани преди 26 април 1999 г., без значение от вида строителство. Изискване е сградата да има поне 4 самостоятелни жилища и повече от един собственик.
• СОБСТВЕНИЦИТЕ на жилищата в съответната жилищна сграда, която ще кандидатства за саниране, трябва да регистрират Сдружение на собствениците (СС) с най-малко 67% съгласни за участие в програмата и 100% съгласни (абсолютно всички) за изпълнение на строително-ремонтните дейности по санирането.
• ВСЯКО СС поема за своя сметка разходите за изготвяне на обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, според изискванията на чл. 169, ал. 1, т. 1-5 и ал. 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), изготвяне на технически паспорт, изготвяне на обследване за енергийна ефективност и индикативна количествено-стойностна сметка. Ако сградата бъде одобрена за финансиране, тези разходи ще бъдат възстановени на собствениците, но ако не бъде – си остават за тяхна сметка.
• БЕНЕФИЦИЕНТ на проектите за саниране на сградите по новата програма ще е Община Троян, каквато бе и досегашната практика, и СС трябва да сключат договори с нея (Община Троян).
• СДРУЖЕНИЯТА на собствениците, подали документи за кандидатстване по продължаващата действието си Национална програма за енергийна ефективност, няма да имат предимство по програмата към Националния план за възстановяване и устойчивост и ще трябва да кандидатстват наново, подавайки всички изискуеми документи. Причината за това са различните изисквания за постигане на енергиен клас по двете програми – по новата програма трябва да се постигне енергиен клас „Б“ и минимум 30% спестяване на първична енергия.
• НЯМА ДА ВАЖИ принципът „Първи по време, първи по право“, т. е. няма да има гаранция, че първите СС, които подадат проектите си, ще бъдат първи и техните сгради ще бъдат санирани най-напред. Важна е класацията на проектите по определени критерии, които включват: заложен процент спестяване на първична енергия, очаквано годишно спестяване на въглероден двуокис, ефективност на инвестицията за енергийна ефективност, по-голям брой самостоятелни жилища/апартаменти в сградата и др. Предимство ще е заложено постигане на клас „А“ на енергийна ефективност, внедряване на нови ВЕИ (възобновяеми енергийни източници) в сградата, принос към архитектурния облик на населеното място, ако има общински наредби, изискващи определен изглед на фасадата. Всички проекти ще бъдат оценявани строго съгласно обявените критерии и чрез прецизен подбор, който да гарантира изпълнение на условията на Европейския съюз за постигане на енергийна ефективност на сградите.• ДОПУСТИМИ дейности по проектите за саниране, финансирани чрез Националния план за възстановяване и устойчивост, са: подмяна на дограми; топлинна изолация на стени, подове, покриви; монтиране на ВЕИ; съпътстващи строително-ремонтни дейности за възстановяване на първоначалния вид на общите части на сградата и отделните апартаменти, нарушен при монтирането на дограмите; отстраняване на локални дефекти и повреди; ремонт на противопожарната техника и мълниезащитните системи; осигуряване на достъпна архитектурна среда; и др. Няма да се финансират дейности като: вертикална планировка на сградата, ремонт на ВиК системи, обзавеждане, подмяна на отоплителни уреди, подмяна на асансьори, ремонт на ел. системите в общите части, монтиране на системи за автоматично осветление и отопление, и др.
Наскоро всички троянски сгради, санирани по програмите за безвъзмездно държавно и европейско финансиране, бяха брандирани с логото на Троян |
Т21
Още по темата:
- Санираме панелките и в Троян!
- Първото троянско СС за саниране на кооперация - регистрирано
- Подписахме първите четири договора за саниране
- Санират и къщите, парите много, интересът - никакъв
- Кметът подписа договорите за саниране на пет важни сгради
- Продължава набирането на заявления за саниране на панелките
- Кметът подписа нов договор за саниране на жилищни сгради
- Местни фирми ще санират първите две сгради в Троян
- Подписаха за саниране на още два блока в жк "Лъгът"
- Висящи кабели спряха санирането на блог 213 в жк "Лъгът"
- Инж. Радойчевски: "Това са пълни глупости, не сме спирали санирането"
- Първият саниран блок в Троян - готов
- Започва ремонтът на Пожарната
- Приключи санирането на 11 сгради с европейско финансиране
- Разяснителна среща за санирането по европейската програма
- И Читалището – санирано
- Кметът Михайлова: Санирането в Троян продължава!
- 20 фирми се състезават по новия проект за саниране
- Николай Тодоров и МК „Глас Народен“ с инициатива до МРРБ
- Община Троян кандидатства за саниране на още 10 блока
- МВР шефът и кметът откриха обновената троянска Полиция
- Троян ще санира още 10 блока с европейски средства
- Започна санирането на нови два блока в Троян
- Започва санирането на поредния голям блок в Троян
- Започна савирането на още пет блока
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)