Кога и колко са неработните дни през 2023-та?

* 16 са официалните празници през новата година, 248 – работните дни; най-натоварен ще е август, най-неработни – април и декември
Предстоящо 
ИДВА краят на 2022 г. и няма как да не погледнем в календара на новата 2023 г. дните, в които ще работим и почиваме.

2023-ТА не е високосна година и има 365 дни. От тях 248 са работни, 16 са официални празници и 101 са дните на уикендите (събота и неделя). Реално официалните празници са 11, но 5 от тях съвпадат със събота/неделя, което означава, че по закон първият ден от работната седмица след тях е почивен. Работните дни през годината ще са 248 (1984 работни часа при стандартната 40-часова работна седмица). Най-натовареният месец е август с 23 работни дни, а най-свободните – април и декември с по 18 работни дни.

ЕТО и пълният списък с почивните дни в България през 2023 г.:
• Нова година – 1-2 януари (неделя и понеделник)
• Денят на Освобождението на България – 3 март (петък)
• Великден – 14-17 април (от петък до понеделник)
• Денят на труда – 1 май (понеделник)
• Денят на Българската армия, Гергьовден – 6 май (събота, почива се на 8 май)
• Денят на светите братя Кирил и Методий и на българската азбука, просвета и култура – 24 май (сряда)
• Съединението на България – 6 септември (сряда)
• Денят на Независимостта на България – 22 септември (петък)
• Рождество Христово  – 24-27 декември (от неделя до сряда)
Радослав Георгиев, източник www.bgpochivnidni.eu
 
Още по темата:

Внимание – телефонните измамници се завръщат

* Телефоните, на които денонощно можете да търсите полицейско съдействие при съмнителни телефонни обаждания: троянските – 0670/6-22-18, 0670/6-22-51; и националната спешна линия – 112
Крими
ПОЗАТИХНАЛИТЕ в последните една-две години престъпни действия на телефонните измамници (ало измамниците) в страната отново са се активирали, предупредиха от Районното управление на МВР – Троян. Засега основният им терен е Северозападна България, но няма гаранции, че няма да ударят и в нашия край. Затова – внимавайте, не се поддавайте на лъжи и внушения по телефона, не давайте по никакви поводи пари на непознати и веднага сигнализирайте, съветват от полицията. Телефоните, на които денонощно можете да търсите полицейско съдействие при съмнителни телефонни обаждания, са: троянските – 0670/6-22-18, 0670/6-22-51; и националната спешна линия 112.

ЕТО И НЯКОИ от най-често използваните схеми от ало измамниците, реализирани чрез обаждане на домашния ви телефон:


Гласът се представя за полицейски служител и Ви заявява, че в момента на територията на Троян се извършва специализирана полицейска операция за неутрализиране на организирана престъпна група (ОПГ), занимаваща се с… телефонни измами. Като за целта е необходимо да съберете всичките си пари и ценности и да ги поставите на посоченото от измамниците място извън дома – така ще съдействате на полицията, а след приключване на операцията парите ще Ви бъдат върнати;

С хлипане се обажда Ваш „близък“ (син, дъщеря, внук, внучка), обяснява Ви, че е изпаднал в голяма беда – намира се в болница или е задържан от полицията, и спешно се нуждае от средства;

Искат Ви пари за освобождаване на пратка на Ваше име;

Искат Ви пари за неотложен ремонт (смяна на дограма, покрив, климатик).
ИЗМАМНИЦИТЕ най-често набират „мулетата“ (хората, които събират парите от измамените) по обяви за работа, превоз, продажба на автомобили в местните вестници. От полицията умоляват гражданите, ако получат подобна оферта от евентуален бъдещ „работодател“ или „купувач“ – да приберат пари от даден адрес, да уведомят оперативната дежурна част при РУ на МВР - Троян на тел. 0670/6-22-18.

И ОЩЕ ВЕДНЪЖ телефоните, на които да сигнализирате полицията при опити за телефонни измами: троянските – 0670/6-22-18, 0670/6-22-51; и националната спешна линия 112.
 
Т21, по информация на РУ на МВР - Троян

Начало

Още по темата:

Истина ви казвам – по Коледа стават чудеса

* „Не халюцинирах! Истина ви казвам. И 4-те (т. е. 8-те) бяха отворени – даже няколко от тях бяха приемливо осветени. Докога – е друг въпрос. Важното, че доживяхме!“
Невероятно, но факт
С ПРИЯТЕЛИ сме си говорили, неведнъж, че няма да доживеем всичките 4 (по-точно по 4 в двете посоки, т. е. общо 8) тунела по т. нар. магистрала „Хемус“ в района на Витиня да са отворени едновременно. Обичайното е поне една от тръбите, а най-често две, да не работят, и така е от десетилетия. Уж заради някакви неотложни ремонти, но то не бяха ремонти, не бе чудо. Или може би по-правилно би било да се каже – не бе калпазанлък, не бе крадене. А за последствията от затварянето – за тях трябва по-силно перо и по-здрави нерви от моите, аз не мога; най-добре питайте някой професионален шофьор, който често пътува в това направление, той ще ви го обясни, цветисто.

И ДА СЕ ВЪРНА на споменатите разговори с приятелите – никой не вярваше, че ще види 4-те (т. е. 8-те) тунела отворени едновременно. Но! Два дни преди Коледа 2022 пътувах до София и, о, чудо – всичките тунели бяха отворени. Стисках волана невярващ, търках си очите, накарах жена ми да ме ощипе силно, за да се уверя, че не халюцинирам. Не халюцинирах! Истина ви казвам. И 4-те (т. е. 8-те) бяха отворени – даже няколко от тях бяха приемливо осветени. Докога – е друг въпрос. Важното, че доживяхме! И иди после се съмнявай в съществуването на Дядо Коледа.

ИСТИНА Е, по Коледа стават чудеса!

Генадий Маринов

Поредният нов цех на „Калинел“

* Управляващите съсобственички майка и дъщеря Калина и Пламена Радевски заедно с тетевенския кмет д-р Мадлена Бояджиева откриха нов цех на фирмата в Тетевен
Икономика
Кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева (вляво) и Калина Радевска прерязват лентата, Тетевен,  9 декември 2022 г.
ЕМБЛЕМАТИЧНАТА троянска компания „Калинел“ ЕООД – основен работодател, данъкоплатец и дарител в района, №1 в производството на домашен текстил у нас и в Европа и основен доставчик на мегаконцерна IKEA и няколко други световни фирми – реализира поредната си производствена инвестиция. На 9 декември управляващите съсобственички майка и дъщеря Калина и Пламена Радевски заедно с тетевенския кмет д-р Мадлена Бояджиева откриха новия цех в базата на „Четпром“ ООД, подразделение на „Калинел“ ЕООД, в Тетевен.

НОВИЯТ цех е на площ от 700 кв. м и осигурява 60 работни места. В цеха са разположени пет поточни линии за пълнене на градински възглавници и сгъваеми матраци. Инвестицията досега възлиза на 150 хил. лв. Като в процес на изграждане към новото производствено звено са модерна зала за хранене и отдих, кафене в ретро стил и фирмен магазин за всичко, произвеждано от „Калинел“.

Освещаването на новия цех в Тетевен
ОТКРИВАНЕТО стана във важна за „Четпром“ година, бележеща 100-годишният юбилей от създаването на предприятието. А новият собственик „Калинел“, придобил тетевенското дружество през 2018 г., запазва и развива четкарското производство, нещо повече – наред с традиционните изделия разработва и въвежда в производство четки от по-висок клас от естествени и екологични материали. Днес по-голямата част от продукцията на „Четпром“ се изнася в Западна Европа – основно Франция, Англия, Германия и Австрия.

***

ДА ПРИПОМНИМ. В края на 2020 г. „Калинел“ ООД претърпя непрежалима загуба – внезапно, след тежко боледуване от ковид, си отиде основателят, едноличен собственик и вдъхновител инж. Марин Радевски (1958-2020), създал предприятието от нулата и го превърнал в световна марка. Трусът за фирмата бе огромен, но трите дами от семейството – съпругата Калина Радевска и дъщерите инж. Катерина Радевска и Пламена Радевска (възпитанички на университета в Манчестър, Англия, съответно текстилен инженер и икономист), не се предадоха. И промишленият гигант – с производствени структури в Троян, Червен бряг, Тетевен, Ямбол и Сърбия и над 2000 работници, половината от които в основната база в Троян – продължи уверено нагоре, въпреки кризата около пандемията и всичко останало.

Наздраве за „Калинел“, на преден план – инж. Катерина Радевска
„КАЛИНЕЛ“ ЕООД завърши 2020 г. като трета по приходи компания в текстилния бранш у нас според класацията „К100: Най-големите компании в България“ на в. „Капитал“ – с 128 млн. лв. (изпреварена единствено от базираните у нас италиански компании „Миролио“ и „Дзалли“). А през пролетта на настоящата 2022 г., навръх 28-ия си рожден ден, 16 март, „Калинел“ откри поредния си нов цех в Троян – за производство на протектори (калъфки) за възглавници, с 40 работни места. Тогава инж. Радевска заяви: „Днес режем лентата на един от последните проекти на баща ми инж. Марин Радевски. На мястото на старата сграда тук построихме нова, използвайки съвременни технологии и материали. И се надявам това далеч да не е последният проект, който имаме във фирмата и да ни върви по вода!“. Явно думите й не са били напразни.

Генадий Маринов

Още за „Калинел“:

Вече и в община Троян функционира система за разделно събиране на отпадъци

* Сините са контейнери са за хартия и картон, жълтите за пластмаса и метали, зелените за стъкло *Трицветната система за разделно събиране е с контейнери тип „Иглу“ и се реализира от „Екопак България” АД
Добрата новина
Новите сини, жълти и зелени контейнери за разделно събиране вече са на много места в Троян, също в Орешак и Черни Осъм
ПРЕЗ м. декември 2022 г. между Oбщина Троян и най–голямата организация по оползотворяване на отпадъци от опаковки „Екопак България” АД бе подписан договор. И на територията на община Троян започна функционирането на система за разделно събиране на хартия и картон, метали и пластмаси и стъкло.
 
ТРИЦВЕТНАТА система за разделно събиране е изградена изцяло от пластмасови контейнери тип „Иглу“, всеки с вместимост от 1 500 л и общ обем на всяка обособена точка от 4 500 л. В сините контейнери се събират хартиени и картонени отпадъци от опаковки; в жълтите – пластмасови и метални; в зелените контейнери – стъклени отпадъци от опаковки.
 
ЗА ПЪРВИ път разделно събиране на отпадъци от опаковки освен в града (Троян) ще се извършва и в селата Орешак и Черни Осъм. Разпределението на контейнерите по населени места е както следва: Троян – 45 места (45 сини, 45 жълти, 45 зелени контейнера, общо 135 контейнера); Орешак – 5 места (15 контейнера); Черни Осъм – 2 места (6 контейнера). Системата за разделно събиране ще се обслужва със специализирана техника – сметоизвозващ автомобил, оборудван с хидрокран и преса, снабден със сменяеми табели, указващи вида отпадъци и цвета на обслужваните контейнери по установения график.
 
ПРИЗОВАВАМЕ всички жители и собственици на търговски обекти в посочените населени места да използват по предназначение наличните контейнери за разделно събиране!

Община Троян
 
Още по темата:

Михайлова: Отпадъците са една от най-важните теми

* „Няма българска община, която да е постигнала намаляване на депонираните отпадъци с 50% без партньорството с външни фирми“ * „Общинският съветник, който произнесе лъжата, отново излъга“
От пресконференцията на кмета Отзвуци
Момент от пресконференцията на кмета Донка Михайлова, вляво е новата пиарка Северина Борджукова, 8 декември 2022 г.
ВЕЧЕ го казахме (виж „Темата за отпадъците бе водеща – неслучайно“ в печатното издание на Т21 от 14 декември – бел. ред.) – неслучайно темата за отпадъците бе водеща в последната за 2022 г. пресконференция на кмета Донка Михайлова (8 декември). „Известно е, че Троян е сред общините, които в една много висока степен работят сами по изграждане и управление на комуналните услуги. А темата за отпадъците е една от най-важните теми, с които се занимавахме през годината, важна част в управленската ни програма“, бяха встъпителните думи на г-жа Михайлова.

СЛЕД КОЕТО
градоначалникът очерта основните акценти в управлението на отпадъците през годината: изграждане на нова трета клетка на троянското депо за твърди битови отпадъци (сметището) и подготовка за рекултивиране на запълнените първа и втора клетка; напредък в разделното събиране на битовите отпадъци при източника; работата на общинското дружество „Хемус ресурс – Троян и Априлци“ ООД, което стопанисва новоизградените инсталации за предварително третиране на отпадъците – сепарираща и компостираща.

ПО-КОНКРЕТНО:
„Безспорно най-важният обект в тази посока е изграждането на трета клетка на депото за твърди битови отпадъци, която влезе в експлоатация през 2022 г. и през 2023 г. ще започне да приема първите количества отпадъци от общините Троян и Априлци. Вече започва подготовка за рекултивирането на първа и втора клетка. За наша радост средства за тази цел има в новата Оперативна програма („Околна среда“) и ние готвим модел, по който ще обезпечим финансирането – от отчисленията ни по чл. 60 и чл. 64 от Закона за управление на отпадъците и от програмата“;

„Наред с усилията за изграждане на трита клетка на депото заедно с „Хемус ресурс – Троян и Априлци“ ООД работихме по предварително третиране на твърдите битови отпадъци и компостиране на зелените отпадъци. През годината  дружеството устойчиво вървеше към намаляване на депонирания отпадък. Общо 6799 тона бе отделеният (разделно) отпадък от смесените битови отпадъци, като приходите след тази първична обработка пряко рефлектират върху таксата за битовите отпадъци“;

Общината сключи договори: с „Кроношпан България“ ЕООД за оползотворяване на дървесните отпадъци, с „М-текс рециклиране и текстил“ ООД за разделно събиране на дрехи, обувки и текстил, с „Екобатери“ АД за негодни батерии и акумулатори; предстои сключване на договор с Организацията по оползотворяване на отпадъците от опаковки – за разделно събиране на отпадъци от опаковки (цветните контейнери – сини, жълти и зелени, съответно за хартия, пластмаса и стъкло – вече са разположени в града и големите села Орешак и Черни Осъм, общо на 57 места, и от 1 януари системата започва да функционира – бел. ред.).
На няколко места в Троян са поставени бели контейнери за дрехи, обувки и текстилни отпадъци
А голямата цел е в близко бъдеще количеството на депонираните отпадъци да намалее с 50%, каквото е европейското изискване и което, по думите на кмета, е „много сериозно предизвикателство“.

Г-ЖА МИХАЙЛОВА отговори и на два, по наше мнение твърде важни, въпроса на Т21, свързани с управлението на отпадъците в общината, цитираме: 1. С наемането на външни фирми явно правим крачка напред в разделното събиране на отпадъците при източника, от хората, близо. Но не изневеряваме ли така на принципа комуналните ни услуги да са изцяло общински, което бе наша гордост, усеща се някакво противоречие?; 2. Какъв точно е проблемът с балиращата машина в сепариращата инсталация на „Хемус ресурс - Троян и Априлци“ ООД – за проблема спомена и управителят, с когото говорихме, чу се и на последната сесия на Общинския съвет; а тази машина е възлова за инсталацията?. Ето отговорите.

ЗА ВЪНШНИТЕ ФИРМИ. „Имахме много сериозни размишления по темата. Знаете, че ние последователно работим за това Общината във възможно най-висока степен сама да управлява комуналните услуги. След задълбочен преглед на работата на редица общини в страната по разделното събиране на отпадъците, се оказа, че няма българска община, която да е постигнала намаляване на депонираните отпадъци с 50% без партньорството с външни фирми. Това ни постави пред въпроса „Ще се справим ли сами?“ и окончателният отговор бе „не“ – означаващо, че трябва да вървим към увеличаване на таксата за отпадъците на троянци. Другата причина е, че за такъв тип работа (разделно събиране на отпадъците) е нужна сериозна инвестиция – говорим за 57 точки с по 3 съда, като всеки съд струва около 900 лв., което прави една сериозна сума, която трябва да инвестираме и която може да дойде единствено от таксата за битови отпадъци. За изхвърляне и извозване на разделно обработените отпадъци трябва да се закупят два специализирани камиона, дори те да са втора употреба, трябва да се извадят от план сметката по чистотата над 250 хил. лв. И при положение, че сметката е под такъв натиск, ние трябва да съберем тези средства от гражданите. Затова решихме, че е добре да си дадем един такъв преходен период от 1-2 години за поемане на глътка въздух и да запазим нивото на таксата за битовите отпадъци за гражданите. Да минем през този преходен период, докато Общината е в състояние сама да финансира извършването на тази дейност“.

ЗА БАЛИРАЩАТА МАШИНА. „На сесията на Общинския съвет (24 ноември) беше произнесена една лъжа – че две от машините, включително балиращата, липсват в инсталациите на „Хемус ресурс – Троян и Априлци“ ООД. Това е абсурдно! Предали сме и протокол от проверките на Управляващия орган на ОП „Околна среда“. Поканихме и общинските съветници на място да се запознаят, да видят двете машини. Там общинският съветник, който произнесе лъжата, отново излъга, че никога не е казвал такова нещо – съжалявам за грубата дума, но малко вповече ми дойде (г-жа Михайлова не спомена име, но явно визираше общинския съветник инж. Мариян Данчев, който направи доста остро изказване по темата на спомената общинска сесия и от доста време следи темата за управлението на троянските отпадъци – бел. ред.)“.

Т21

Още по темата:

Велде България АД, Троян – предлага работа

Велде България АД, Троян 

във връзка с увеличаване обема на производството търси да назначи на работа:

• Началник на смяна в завода за шперплат;
• Оператор на разкройваща машина на шперплата;
• Водач на мотокар;
• Машинист, пътно-строителни машини;
• Елмонтьор на КИП и А;
• Електромонтьор;
• Шлосер-монтьор.


За контакти: 0670/68-671, 0882/644048

„Чавдар“ ще зимува на първо място

* Кадетите на „Троян Волей“ спечелиха турнира в Павликени, специално внимание към либерото Петър Игнатов
 
Баскетбол, волейбол, сезон 2022/23

БАСКЕТБОЛ

С ИЗИГРАВАНЕТО на последния мач в Горна Оряховица (18 декември) мъжкият тим на „Чавдар“ (Троян) завърши есенният дял на първенството в „А“ ББЛ, регион Център, като едноличен лидер. Едва ли някой се е съмнявал в победата на троянци над аутсайдера „Локомотив“ (ГО), пък било то и в собствената им зала. И все пак домакините доста дълго време се опитваха да се противопоставят на по- класния троянски състав, но така и не успяха до самия край на мача и загубиха с 78:85. 
 
Стефан Генков
Рубриката се води от
треньора по баскетбол Стефан Генков
КАКТО през целия сезон така и в този мач основни действащи фигури за нашите бяха Ради Кочев с дежурния си дабъл-дабъл (19 точки, 15 овладени топки), лидер при реализаторите с 23 т. стана Николай Маринов. В другия мач от групата „Чардафон“ (Габрово) трудно спечели срещу „Видабаскет“ (Видин) в нискорезултатен мач с 58:56. Пролетният дял от първенството се подновява на 7 януари 2023 г. През седмицата беше изтеглен и жребият за Купата на БФБ, който се оказа благосклонен към „Чавдар“ и ни отреди за противник новака в регион Запад – „Спартак“ (Сандански); при очаквана победа противник на четвъртфиналите ще ни е „Хебър“ (Пазарджик).

ВОЛЕЙБОЛ

МЪЖКИЯТ отбор на „Троян Волей“ игра предната седмица мач за Купата на България с второешалонния „Виктория Волей“ (Пловдив) и не успя да се противопостави успешно на явно по-класния пловдивски тивм, загуби и приключи участието си. В началото на следващата година предстоят мачове от първенството на НВЛ (третия ешалон на волейболното ни първенство, в което „Троян Волей“ е сред лидерите).

Петър Игнатов – най-добро либеро на Коледния турнир в Павликени
ВЪРВИ възходящото развитие на подрастващите на клуба. Последно за годината бе участието на кадетите в Коледния турнир в град Павликени. В конкуренцията на четири отбора нашите завършиха първи и спечелиха купата. За най-добро либеро на турнира беше определен Петър Игнатов и ще е отделя няколко реда за това момче. Макар и на възраст прекадети, той вече се утвърждава като твърд титуляр не само във своята възраст, но и при кадетите и дори при мъжете. Няма да се учудя, ако в най-скоро време не попадне в полезрението на националните селекционери. А и нали това е точно целта на треньорите, работещи с подрастващи: да създават кадри за мъжките отбори на клуба и още по-високата цел - национални състезатели. Наскоро един баскетболен треньор, бил на специализация в Турция, сподели, че там  целта е изграждане на класни играчи, а не класиране на отборите в първенствата. Не е чудно тогава защо в момента турският баскетбол е на светлинни години пред българския, а в недалечното минало турците не знаеха каква е таи игра и дишаха пушека на българските отбори

ЩЕ ЗАВЪРША с пожелания за Весели празници и щастлива Нова година на всички спортисти и спортни хора в Троян и на всички съграждани!

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Още по темата:
Сезон 2022/2023

Северина Борджукова е новият пиар на Общината

* Гласът на общинската администрация е завършила Софийския университет и Военната академия, до момента е работила в системата на МО
Назначения
Северина Борджукова
ОТ НАЧАЛОТО на месеца, 1 декември, Община Троян си има нов пиар (главен експерт „Връзки с обществеността“, PR) – Северина Борджукова. Новият глас на общинската администрация е троянка, завършила е Софийския университет и има магистратура от Военната академия „Георги С. Раковски“. До този момент е работила в системата на Министерство на отбраната (МО). Семейна, с една дъщеричка.

СЕВЕРИНА
наследи на важната и за местната управа, и за нас, медиите, позиция Преслава Иванова, която си тръгна неотдавна по собствени причини. Тя пък пое задълженията от титулярката Станислава Вачева, излязла по майчинство. За кратко в тази работа се пробва и Елица Наумова, върнала се към заниманията си с пеене и музика. От нас – успех!

Т21

Нина Василева: Световното в Катар – перфектно и невероятна емоция

* „Преди 6 години аз и двете ми дъщери последвахме баща им, моя съпруг, в Катар и оттогава живеем в Доха. Той е бивш футболист, а по настоящем е треньор по футбол… Аз пък съм заклет футболен фен“
 * „Футболът може да бъде политика, но политиката никога не може да бъде футбол. Футболът все пак носи огромна положителна емоция“
 
Интервю  От мястото на събитието
Нина Василева пред стадиона, Доха, Катар, 14 декември 2022 г.
ПРЕДИ време, не толкова отдавна, през 2017-та, едно момиче, Нина Василева, ни разплака с препълнения си с любов текст за селото на баба й и дядо й и нейното детство – Шипково, Троянско, и за разказващите приказни истории стари шипковенски къщи (виж „Не знам как да я нарека тази снимка“ – бел. ред.). След година, през 2018-та, същото момиче пак ни разплака, този път от смях, с разказа си със същия главен герой, Шипково, по-точно селския сбор, съвпаднал по време с друго голямо светско събитие, сватбата на принц Хари и любимата му Мегън в Лондон (виж „Кралската сватба и сборът в Шипково“ – бел. ред.). След това продължи да ни радва, весели и вдъхновява с елегантното си и винаги добре подострено перо, сещам се за един неин репортаж за урок по йога, който може да разсмее и камък, ако авторката се съгласи, по-нататък ще публикуваме (в Т21) и него. Оказа се, че момичето, прелестната и приличаща на 9-класничка Нина, всъщност е софиянка, по-точно драгалевченка (от Драгалевци), без то да противоречи на любовта й към Шипково, съпруга е на футболист, сега футболен треньор, имат две дъщерички, едната вече тийнейджърка, и от няколко години живеят в Доха. Да, същата, в Катар, в която сега е вперил очи целият свят.   

ЗНАЕХ
, че Нина е футболен фен, а като футболна съпруга – и познавач, че следи Световното и има (много) какво да каже по горещата футболна тема. И я помолих за коментар за Т21 от епицентъра на събитията, разчитайки (и) на „троянско/шипковенската връзка“. Отговорът бе светкавично положителен. А резултатът е интервюто, което ще прочетете по-долу, направихме го на 15 декември, два дни преди световния финал Франция – Аржентина. Говорим си, разбира се, на ти, нали сме си свои, земляци.
– Разкажи ни за себе си и как попадна в Катар.
– Името ми е Нина и съм родена в София, но както обичам да казвам – аз съм от Драгалевци. Мама, обаче, е от Шипково, така че половината ми сърце принадлежи на Троянския край, едно от най-красивите и китни места, които съм виждала. И понеже вече години живея извън България, и то в далечна пустиня, е неизбежно носталгията да ме спохожда. И тогава, за да се утеша, спомените ме връщат в родното място, но неизменно и в Шипково и Троян с неговите прекрасни хора. Преди 6 години аз и двете ми дъщери последвахме баща им, моя съпруг, в Катар и оттогава живеем в Доха. Той е бивш футболист, а по настоящем е треньор по футбол и работи тук като треньор в местен клуб от Първа дивизия. Аз пък съм заклет футболен фен откакто се помня и това, че сега в Катар се провежда Световното първенство по футбол, за нас е огромен празник! Фантастично преживяване!

Футболни чудеса – Иран и САЩ заедно, Доха, СП 2022
– Доразкажи ни как е в Доха и Катар по време на Световното по футбол.
– Ами в Доха е прекрасно! Усеща се атмосферата, енергията на всички тези фенове, дошли от цял свят да празнуват кулминацията на този спорт на най-големия му форум. Пълно е с хора навсякъде, настроението е приповдигнато, много е емоционално, на места е много шумно, особено около фен зоните, цветно, красиво и щуро!

– Имаше доста притеснения около катарското домакинство, дори разследват вече бившата зам.-председателка на Европейския парламент Ева Кайли, имаше и недоволство от един основен спонсор производител на бира. Опасения стояха и от метеорологията – горещините. Как оценяваш ти, отвътре, домакинство на Катар – като инфраструктура, организация, атмосфера, метеорология и т. н., справиха ли се?
– Не ми се иска да навлизам в детайли относно всички тези политически скандали, които излязоха на повърхността тъкмо преди началото на Първенството, но много държа да подчертая, че медийната пропаганда има много сериозно присъствие. При всички положения, това, което се случи в Катар, е много хубаво. Вече има отзиви на хиляди фенове, които са били тук, върнали са се у дома си и са с разкошни впечатления, опровергаващи всъщност огромна част от тази пропаганда.

Да, имаше притеснения за климатичните условия, но истината е, че в Катар по това време на годината времето е много приятно. В началото, само за първите мачове, се налагаше да се пуска климатична инсталация. През деня е топло, но не и горещо, а следобед и вечер е прохладно, абсолютно перфектно време да се играе футбол. В момента е 21 градуса, а имайте предвид, че поради природните особености на пустинята и високите амплитуди, се усеща много по-прохладно. За да приключим с този въпрос, ще спомена Световното в САЩ през 1994 г., защото и България участва, там на някои места температурите достигаха екстремни стойности, от 39 до 40 градуса, каквито в Катар сега няма.

Във фоайето на хотел „Радисън Блу Доха“ – Стоичков до Ромарио
Що се отнася до инфраструктурата и организацията, категорично мога да употребя само една дума - съвършена! Казвам го с абсолютно с чиста съвест. Инвестициите в инфраструктурата са колосални, изградиха се чисто нова пътна мрежа с огромни двупосочни пътища, мостове, надлези, връзки, чисто ново метро, което е изключително и като функционалност, и като мащаб и с него практически може да се стигне навсякъде. Все пак на малкото места, до които няма достъп с метрото, пътуват нови автобуси, които са през минути. Всичко това е безплатно за туристите, дошли да гледат Световното, още на летището се раздават безплатни СИМ карти със символичните 2022 безплатни минути и 2022 MB безплатен интернет, което за първите дни на престоя е напълно достатъчно за връзка със семейството и за всичко останало, свързано с настаняването, придвижването и т. н.

Модерни линейки и медицински услуги, ако се наложи. Придвижването към стадионите е лесно, достъпно, а хилядите доброволци правят така,  че потокът от хора да се движи плавно и без никакви струпвания. За хората в неравностойно положение, включително за такива в инвалидни колички, е абсолютно достъпно и удобно. А полицията следи стриктно за реда. Вероятно мога да разкажа още, но смятам, че и това е достатъчно. Атмосферата е фантастична. Мисля, че в едно предаване чух журналисти, били тук, да казват, че това е първото първенство, на което се обръща внимание и на феновете, останали извън стадионите  – за тях има музика, забавления, фестивали, концерти, някои от най-големите музикални звезди бяха тук. Изобщо, прекрасно за всички – от деца до възрастни.

На входа на стадиона – „Благодаря“ на разни езици
Клоун пред стадиона
– От постовете ти във фейсбук се научава много, аз лично научих за една голяма добронамереност и топло отношение към гости, фенове, футболисти, една мултиетническа толерантност, каквато, за жалост, в България като че ли липсва в момента.
– Да, отношението между хората тук е прекрасно. И искам да подчертая, че не е така сега заради Световното. Просто си е такова. Хората са мили и любезни един с друг, така е прието и така се прави. Когато се прояви агресия, тя не се толерира. Мултиетническа толерантност. Хората се приемат такива, каквото са. Тук 90% от населението сме мигранти, дошли от къде ли не със своите различия и особености, които само обогатяват останалите, когато на преден план стои човекът, човещината. Аз успях да говоря с доста хора, обикновени туристи, които са впечатлени от топлото посрещане и споделят, че са имали друга представа за Катар, вероятно пак насадена от медиите, но която коренно се е променила, и то за добро, след престоя им тук. Местните са се организирали да раздават безплатно традиционни напитки и храни, сувенири, разговарят с туристите и разказват за Катар. Това е прекрасно.

– Сега за футбола. Кой е твоят отбор?
– Ох, моят отбор... Аз винаги съм подкрепяла Германия, твърдо, харесвам Холандия, обичам и аутсайдерите. Този път, дори преди да е започнало първенството, някак си Германия не я почувствах. Симпатизирах на Холандия, Франция са ми любими от самото начало, на Мароко също в определени моменти, Аржентина... Общо взето, мога да кажа, че този път моят отбор не беше определен.

– Прогнозата ти за финала – Франция или Аржентина?
– Аржентина! Твърдо!

– Кой играч те впечатли най-много? А треньор?
– Ами честно да си кажа, сега, като се замисля, не се сещам така, както в предишни първенства – да има един изявен играч. Нещо да го отличава от другите драстично. Все пак изключително симпатичен ми е Алварез от Аржентина, който вкара прекрасен гол, Килиан Мбапе от Франция, Хакими от Мароко, Салех от Саудитска Арабия, Ричарлисон от Бразилия. И Лео Меси, разбира се, просто е гениален! Ясин, мароканският вратар, също, както и вратарят на Саудитска Арабия. Треньори – Дидие Дешан, безспорно и французинът, треньор на Саудитска Арабия – Ерве Ренар.

Нина на стадиона
Атмосферата на Световното
– Ти – като футболна съпруга, т. е. футболен разбирач – как ще коментираш качеството на това Световно?
– Перфектно! Обстоятелствата бяха такива, че бях у дома по-дълго време и можех да гледам абсолютно всички мачове. От групите до финала. Ами, честно казано, аз отдавна не си спомням да е имало такива мачове в груповата фаза – такава динамика, драма, непредсказуеми резултати, фантастичен футбол, обрати, много голове, напрежение до последно за класиране напред. После и мачовете на осминафиналите, на четвъртфиналите, мачът Аржентина и Холандия... Просто невероятна емоция. Двата полуфинала сега. Наистина перфектно!

– Един български анализатор каза нещо концептуално – че футболът е най-важното от маловажните неща, и това го прави толкова значим в днешния свят. Съгласна ли си? Какво е футболът?
– Напълно съм съгласна. Въпреки че на пръв поглед има някакво двусмислие. Ако приемем, че футболът не е нещо, чиято липса е чак животозастрашаваща, е маловажно нещо; но пък погледнато малко по-философски – кои са най-значимите неща? От друга страна, предполагам, че го поставя в контекста на световната политика и тогава то само на пръв поглед е маловажно нещо, превръща се в инструмент с много функции – политически, икономически, културни, социални и прочие. Футболът е много значим! И все пак мисля, че истинските фенове на тази красива игра трябва да сме наивни, да продължаваме да гледаме на футбола само като на спортна радост и емоция. Защото той най-вече е това. И защото милионите деца по света го възприемат така. А децата са най-близо до истината. И за да завърша тоя въпрос в стила на автора на въпросната фраза, ще кажа, че футболът може да бъде политика, но политиката никога не може да бъде футбол. Футболът все пак носи огромна положителна емоция, докато за политиката не съм убедена.

– И наобратно, нещо съвсем обикновено, но не маловажно – кажи ни за бирата, вярно ли кенчето в Доха на Световното струва 15 евро (30 лв.)? Питам, защото футбол без бира е като айрян без мляко.
– Бира в Катар има. Аз употребявам алкохол много рядко, и то именно бира или чаша вино. И да си призная, последното, за което мислех, докато съм навън, е дали има бира, но не мога да не призная, че това е удоволствие за много фенове и много върви с футбол. Та в тоя смисъл, с изключение на стадионите, в Катар има бира. Цената й варира между 30 и 50 реала, което е около 7 до 12 евро. Като изключим това, че в България алкохолът е много евтин, то е добре да видим какви са цените в Европа и тогава да правим някакви заключения. Иначе е хубаво да отбележим, че отдавна на стадионите в големите европейски държави, например Франция, Испания и др., алкохолът също е забранен. Така че това не е запазена марка на Катар. Тука има във фен зоните, в баровете, хотелите, у дома хората също имат алкохол, който зареждат от специализираните магазини.

Вечерна футболна Доха
Но за да завършим така, както започнахме, а и с чувство за хумор, което е едно от най-прекрасните неща в Троян, Шипково и Троянския край, ще кажа, че вероятно ограниченията в Катар не са отпаднали все още, защото тук не са опитали от този невероятен еликсир, наречен троянска сливова. Ето това (троянската) е голямата работа, бирата е за аматьори!

– За финал – какво ще пожелаеш на троянци за новата година?
– На троянци за новата година искам да им пожелая да са здрави, да са щастливи, да са удовлетворени, задружни, да са добри хора, да се усмихват! И тоя балканджийски дух, който познавам аз, никога да не ги напуска! Весели празници!

15 декември 2022 г., Троян – Доха
Интервю на Генадий Маринов
Снимки: Нина Василева

Благотворителният бал на Читалището

* След двугодишно прекъсване заради ковида традицията се завърна – с розов дрескод, две важни каузи, щедри дарители, много настроение и събрани 15 195 лв.
Дарители Отзвуци
Вляво – Мариета Куцарова и Вихра Петрова откриват бала, вдясно на микрофона – читалищният председател д-р Виолета Койновска, р-т „България“, 7 декември 2022
НА 7 ДЕКЕМВРИ (2022 г.), след двугодишно прекъсване поради ковид пандемията, се състоя традиционният Благотворителен коледен бал на НЧ „Наука - 1870 г.“ (Троян), разбира се – със задължителния дрескод, този път „Животът е розов” (т. е. розов тоалет или поне розов аксесоар). Поздрав към гостите отправиха председателят на читалището д-р Виолета Койновска и ВИП гостът – кметът на община Троян Донка Михайлова.

ЦЕЛТА на благотворителния бал бе да се съберат средства за две важни читалищни каузи. Първата – обновяване на читалищна зала „Форум”, която освен камерна зала за събития, да се трансформира и в малка театрална зала за куклен театър и детски представления; събраните средства ще са за подобряване на акустиката в залата, озвучаване, осветление, облицовка на подиума, монтиране на мултимедия и на сценична завеса в залата. Втората – създаване на нова модерна визия на читалищната гримьорна, където се посрещат и значими актьори и изпълнители, обиколили световните сцени; средствата ще се използват за набавяне на нови огледала и маси за актьорите, с което помещението ще добие артистичен, функционален и уютен вид. Нужната обща сума възлиза на 21 245 лв..

КАУЗИТЕ бяха обявени още на 1 ноември – Деня на народните будители, и оттогава постъпиха и първите дарения. Благодарение на Троянския манастир и на фирмите „Велде България“, „Троя вендинг” и „Тоникс 96” вече са подсигурени средства за подиума и сценичната завеса в зала „Форум”, както и за огледалата и масите в гримьорната. В крайна сметка сумата, която не достигаше, бе в размер на 17 505 лв., но със събраното от дарителските инициативи на Благотворителния коледен бал – 15 195 лв., средствата почти бяха осигурени. А за недостигащите 2310 лв. продължава дарителска кампания (даренията си можете да направите в стая 301 – счетоводство, НЧ „Наука - 1870 г.”, Троян).

КАК бяха събрани средствата на Благотворителния коледен бал и кои са основните дарители? Набавянето на средствата стана от продажбата на покани и билети за томбола, дарителска кутия и благотворителен търг за продажба на ценни и редки предмети. Приходът от томболата бе 3 105 лв. Предметите на търга бяха предоставени от щедри дарители – и. д. игуменът на Троянския манастир йеромонах Стефан и Мария Нанкова, съпругата на големия български пътешественик и наш земляк Миро Нанков (вечна му памет), представляваща семейната фирма „Адвенчър клуб“; приходът от търга бе 2390 лв. А в дарителската кутия имаше 2450 лева. Останалите средства до общата  сума от 15 195 лв. бяха от закупените покани за бала и отделни по-сериозни фирмени дарения.

Троянското НЧ „Наука - 1870 г.”
НАШИТЕ благодарности към дарителите: ресторант „България (Валентин Бечев), Троянски манастир „Успение Богородично“ (йеромонах Стефан), „Винпром Троян“ (Михал Капоун), „Калинел“ (Калина Радевска), „Адвенчър клуб“ (Мария Нанкова), „Велде България“ (Ирена Радева), TSD (Герман Гачевски), „Троя Вендинг“ (Мирослав Тончев), „Троянска скара“ (Стела Бънджева, Кирил Радев), „Пил мес“ (Владимир Симеонов); ИПЖЗ Троян (доц. Деян Георгиев), „Родопа Троян“ (Мария и Петко Пенкови), „Чолакови“ (Христо Чолаков), „Хлебопроизводство и сладкарство“ (Стаменка Дамянова), сладкарница „Славея“ и винарска изба „Ноя“ (Христо Ковачев), „Троямик“ (Минко Расташки), СУ „ Васил Левски“ (Ангел Балев), д-р Христо Добрев, „Орифлейм” (Теодора Дудева), „Тоникс 96“ (Тотка Качерилска), Салон за маникюр и ноктопластика „Ред“ (Ради Дичевска), Ралица Йовкова, Румен Георгиев, Иван Миховски, Любка Иванова, д-р Виолета Койновска, Маргарита Гладкова, д-р Росица Бузева, Лилия Цанкова.

НЧ „Наука - 1870 г.“, Троян

Още по темата:

Давам под наем – апартамет с паркомясто в София

Давам под наем апартамент с паркомясто в София, кв. „Овча купел“, старата част

За контакти: 0882/026976 

Начало

Да помогнем на радиолюбителите!

* При прекъсване на електрозахранването и/или режим на тока и проблеми с мобилните телефони – надеждата за комуникация е в тях, радиолюбителите * Сдружение „Радиоклуб Троян“ обяви кампания за набиране на средства
Войната на Путин срещу Украйна
ВОЙНАТА на Путин срещу Украйна има и ще има негативни последици за цяла Европа, най-сериозната от които е енергийната криза. Което пък – както се казва в предупредителното писмо от 15 декември, изпратено от председателя на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Иван Димитров до председателя на Българската федерация на радиолюбителите (БФРЛ) Виктор Ценков – би довело „до прекъсване на електрозахранването или въвеждане на режим на тока, което може да рефлектира върху работата на мобилните мрежи в различни региони в страната“. Като „най-засегнати от този сценарий биха били откъснатите населени места и жителите в трудно достъпните райони“ и може „да възпрепятства комуникациите при извънредни ситуации в зимния период“.

Факсимиле от писмото на Иван Димитров
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕТО е адресирано към радиолюбителите неслучайно. Техните радиолюбителски станции „притежават способността да осигуряват радиокомуникация, независимо от телефонната мрежа или други радио услуги, преди органите на пожарната безопасност и защита на населението на са на мястото на инцидента“. А ролята им в осигуряването на аварийните комуникации „става вси по-широко призната“ и била „неоценим принос при възникване на извънредна ситуация“.

В ОТГОВОР от БФЛР задействаха своите структури в страната, сред които е и Сдружение „Радиоклуб Троян“ с председател Любомир Досев. Но, както сподели г-н Досев, троянският Радиоклуб има проблем – нужни са средства за възстановяване на тукашните УКВ ретранслатори (репитъри) и за закупуване на генератор за ток. „Нашите ретранслатори ще се монтират на Беклемето и по този начин ще имаме възможност за комуникация във всяка точка на общината и изобщо в Северна България. Радиостанциите ни работят на две честоти – предавателна и приемна, а репитърът препредава сигнала. При отпадане на захранването и липса на GSM-и, оставаме само ние като връзка. И винаги сме работили като доброволци – при земетресението в Турция, бедствия и какво ли не, онова изчезнало дете в Пернишко също го намериха двама радиолюбители“, доразясни ситуация Стоян Стоянов, също член на троянския Радиоклуб.

Откриването на новия офис на Сдружение „Радиоклуб Троян“, на преден план – Любомир Досев (вляво) и Виктор Ценков, 7 май 2022 г.
ВСИЧКО ТОВА наложи от Сдружение „Радиоклуб Троян“ да обявят кампания за набиране на средства.

Т21
 Сдружение „Радиоклуб Троян“

набира средства за възстановяване на нашите троянски УКВ ретранслатори, които могат да се използват за бърза радиовръзка при бедствия и аварии като заместваща комуникация на територията на община Троян. Радиоклубът осъществява и комуникация през националната УКВ радиолюбителска мрежа, състояща се от 106 УКВ ретранслатора.

Дарителската ни сметка е:

Банка ДСК, Троян  

IBAN: BG07STSA93000028746011 (в лева)
IBAN: BG61STSA93000028787040 (в евро)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |