„Ухото“ пред реализация, средствата осигурени

* На 7 ноември кметът Михайлова е подписала договора за финансиране чрез Плана за възстановяване и устойчивост, сумата – 5,7 млн. лв. с ДДС * Планираната нова пътна отсечка, добила известност като „Ухото“, ще направи лелеяната връзка на ул. „Македония“ и района с жк „Лъгът“
Добрата новина
Тук новият пътен участък ще „слезе“ откъм „Калинел“ и ще се свърже с жк „Лъгът“
ДАДЕНА е зелена светлина за реализацията на един изключително важен троянски уличен проект, стана ясно на редовната месечна кметска пресконференция на 8 ноември. Новината съобщи участващият в пресконференцията зам.-кмет по строителството инж. Николай Райковски. А всичко това, чакано от години, по-точно от десетилетия, доби реални очертания след подписания ден по-рано, на 7 ноември в Министерството на регионалното развитие в София, договор за финансиране на въпросния и още два троянски проекта с европейски средства чрез националния План за възстановяване и устойчивост (от троянска страна подписът си положил кметът Донка Михайлова). Стойността му е 5,7 млн. лв. с ДДС, а общо трите разписани за финансиране проекта – над 9 млн. лв., като другите два засягат същия район (жк „Лъгът“), като единият, за (до)изграждане на дъждовната канализация в квартала на стойност 2,5 млн. лв., е пряко свързан този, за който говорим.

СТАВА дума за т. нар. пътна връзка „Ухото“, която ще осъществи най-пряката и бърза връзка, автомобилна и пешеходна, на ул. „Македония“ и целия район около нея с жк „Лъгът“. И не по-малко важното – ще осигури още един, толкова нужен подход за камионите/тировете към и от фирма „Калинел“, най-голямата и изцяло експортно ориентирана троянска производствена фирма, нуждаеща се осезателно от по-добра транспортна свързаност; т. е. ще облекчи претоварената сега ул. „Македония“ и ще направи по-удобен и лесен подходът към „Калинел“.
 
В ПО-ОБЩ план – „Ухото“ е поредната крачка в развитие на напречната транспортна свързаност на издължения и тесен Троян, заедно с изцяло реконструираната неотдавна и получила пътно предимство ул. „Стефан Караджа“, новоизградения участък от ул. „Минко Радковски“, тръгващ от кръговото кръстовище при АИР-а и стигащ до Новата поликлиника с перспективата скоро да направи връзка с жк „Черногор“ и строящата се интензивно ул. „Мир“, която ще осигури допълнителен подход към новоизграждащата се многофункционална спортна зала и лесопарк „Турлата“. Иначе казано: „Ухото“, заедно със споменатите новоизградени/префункционирани улици „Стефан Караджа“, „Минко Радковски“ и „Мир“, „работи“ за разширението и подобряването на цялостната троянска транспортна свързаност, а оттам – за „разширяване“ на града ни, подобряване на градската среда и, смело можем да го кажем, подобряване на качеството на живота.

ПОМНИМ, че собственикът на „Калинел“ инж. Марин Радевски, вечна му памет, бе голям радетел за изграждане на „Ухото“, което специално бе отбелязано от г-жа Михайлова. Но тогава, преди години, нямахме ресурс за реализацията.

Едната посока на новата пътна връзка ще е към СУ „Св. Климент Охридски“
Другата – към бензиностанция „Петрол“ и включване в обобходната ул. „Ген. Карцов“
НОВАТА улична отсечка, която ще свърже ул. „Македония“ (през ул. „Лакарица“) с жк „Лъгът“, ще „слезе“ откъм „Калинел“ точно при сегашното кръстовище, водещо в едната посока към СУ „Св. Климент Охридски“, а в другата осигуряващо връзка с обходната ул. „Ген. Карцов“ (покрай бензиностанция „Петрол“). И ще мине в близост до недостроената кооперация, като и тук има новина – по наша информация въпросната недостроена, пустееща и бодяща очите от години сграда отскоро е с нов собственик, който има намерението да я дострои, даже нещо повече – да вдигне още две подобни жилищни сгради в съседство (дано се случи – бел. ред.).

ВЪПРОСНАТА новоизградена отсечка от високото („Калинел“) към ниското (жк „Лъгът“) ще е с дължина около 260 м, като елементите от електропреносната мрежа (собственост на „Електрохолд“), които биха възпрепятствали строителството, ще влязат под земята. Казахме за съпътстващия канализационен проект, който пък ще гарантира доброто отводняване (знаем какво се случваше в този район при всеки, дори необилен дъжд, да се надяваме, че калните водопади и реката по улицата в квартала ще останат само спомен – бел. ред.). Уточнено бе, че участъкът е проектиран за тежко натоварване, ще се положи основа от трошен камък с дебелина 40 см, след което неплътна асфалтова смес (12 см), нов пласт асфалт (4 см) и последен износващ слой асфалт (4 см). Тротоарът в стръмната част ще е едностранен и ще се изпълни с бетонови плочки (40х40 см).

„ЕДИН
проект с доста предизвикателства в себе си, тъй като е многокомпонентен. И винаги, когато има изграждане на нов (несъществуващ досега) уличен участък, се сблъскваме с неща, които към настоящия момент не са ни известни. Това е проект, който ще даде нови възможности. Затова казвам, че винаги, когато имаме такива проекти, изпитвам най-голямо удовлетворение от резултатите, които постигаме с тях“, обобщи инж. Райковски.

Т21

„Климента“ става на 40 – честито!

* Най-младото троянско училище СУ „Св. Климент Охридски“, ласкаво наричано „Климента“, след броени дни ще отпразнува своя юбилей * Директорката Иванка Цекова: „Явно много я обичам тази работа и това училище, за да продължавам“

 Предстоящо Юбилейно

Поглед към СУ „Св. Климент Охридски“ с паметника на патрона отпред, дело на именития троянски скулптор Веселин Шошков

НАЙ-МЛАДОТО троянско училище – СУ „Св. Климент Охридски“, ласкаво наричано от възпитаници и приятели „Климента“, на 25 ноември, деня на просветителя св. Климент Охридски и патронен празник на училището, ще отбележи своята 40-годишнина (тържеството е на 22 ноември – с церемония в двора на училището, празничен концерт вечерта в читалището и коктейл в „Троян Плаза“). Четири десетилетия не са много, но не са и малко – и за човека, а и за една институция в сфера с вековни традиции, и би трябвало да съчетават младежката дързост с натрупания опит, амбицията и динамиката със спокойствието и увереността, новаторството и традиция. Вярваме, че в „Климента“ е точно така, въпреки всичко – вечните наши/нашенски образователни реформи, нечетящите „електронн“ ученици, несекващите кризи в родния обществено-политически контекст, демографията, финансирането и т. н.

Иванка Цекова

ПОТЪРСИХМЕ за кратък коментар преди юбилея директорката Иванка Цекова, която е начело на голямото троянско училище вече 10 години (от 2014 г.), а преди това също доста години е педагогически съветник. „Явно много я обичам тази работа и това училище, за да продължавам. Хубаво ни е училището, много хубаво!“, бяха първите й думи. На въпроса ни как вижда „Климента“ в контекста на националната училищна система отговорът бе със самочувствие, но без надценяване: „Без колебание – в златната среда, едно прилично средно българско училище“. Разбира се, проблемите са много, а най-сериозният е демографският, преди двайсетина години учениците в СУ „Св. Климент Охридски“ приближавали бройката 900, сега са 550. Стана дума и за предстоящата мащабна реконструкция на училищната сграда, финансирана с европейски средства, 4,5 млн. лв. по националния План за възстановяване и устойчивост, както и съпътстващия проект за разширяване и обновяване на училищната кухня и трансформирането й в кухня майка, която ще осигурява храната за столовото хранене във всички училища в общината. „От една страна ме плаши, от друга, разбира се, радва. Притесненията идват от това как ще съвместим ремонтните дейности без да накърним учебния процес“, бе пояснението. Завършихме с въпроса как би искала да види своето училище в бъдеще, каква е мечтата й за него. Отговорът на г-жа Цекова: „Хубаво, подредено с позитивна и мотивираща среда“.

ЕТО НЯКОИ факти от биографията на „Климента“.

    • Училището отваря врати през м. септември 1984 г. и тогава носи името ЕСПУ „Георги Димитров” – тук се преместват всички ученици от 8. до 11. клас на „старата троянска гимназия” ПГ„Васил Левски”, премества се и почти целият учителски колектив. В тогавашните 26 паралелки се обучават ученици от 1. до 10. клас и 11-класници в УПК.

    • През 1985 г. е построен училищният спортен комплекс, включващ нещо уникално и до днес за цялата Ловешка област – закрит училищен плувен басейн. През същата година се открива и първата компютърна зала в училището.

    • За учебната 1988/89 г. се осъществява първият прием в паралелки с математика и информатика (профил, който става водещ за училището), химико-биологична насоченост и музика. Същата учебна година се открива училищната художествена галерия с творби на известни майстори, местни и национални (основната заслуга е на тогавашния директор Цочо Зюмбилски); през годините галерията се обогатява и се превръща в голяма училищна гордост.

    • От м. февруари 1991 г. училището носи името на св. Климент Охридски. През 1992 г. е построено допълнително крило към училищната сграда с актова зала и 9 нови кабинети. От 1993 г. започва обучението на ученици в начален етап (1.-4. клас).

    • Всеки един от петте досегашни училищни директори е оставил своя принос и следа в развитието на институцията. „Исках да внасям нови неща в училище. Исках да гоним национално ниво”, казва г-н Зюмбюлски, първият училищен директор. А  Минко Христов, най-дълго управлявал, прибавя: „Ние дефинирахме съвременните параметри на средното общообразователно училище – обучение по информатика и информационни технологии и професионално образование, без да забравяме духовното и спорта”.

    • Всяка година по повод патронния празник на училището се провеждат т. нар. Климентови дни – състезания по математика, информатика, природни науки, обществени науки, английски език, спорт, общуване на роден език, които събират ученици от цялата област. Началото е от състезанията по математика, а инициатор е емблематичният учител по математика Стоян Борджуков.
Т21


Още за СУ „Св. Климент Охридски“ (Троян):

НУ „Св. св. Кирил и Методий“ празнува

* На 14 ноември училището отбеляза два юбилея – 105 години от основаването си и 40 години от получаването на сегашния си статут * Тези годишнини ни напомнят не само за дългия път, но и за смелия дух, се чу в празничното слово на директорката Камелия Алексиева
 
Поздравителното слово на директорката
Юбилейно
 
С ПРАЗНИЧЕН концерт в големия читалищен салон, с много гости и много поздравления на 14 ноември троянското НУ „Св. св. Кирил и Методий“ отбеляза два свои юбилея – 105-годишнината от откриването на училището и 40-годишнината от получаването на сегашния му статут на начално училище (през годините е било първоначално училище, непълна гимназия/реалка, средно училище/гимназия, основно училище). Всъщност имаше и трети юбилей – 60 години от момента, през 1964 г., когато гимназиалният курс се премества в нова сграда и училището става основно, 1.-8. клас. Троянските кирилометодиевци посрещнаха празника с нов директор – заелата поста в началото на учебната година Камелия Алексиева, и открит наскоро нов СТЕМ кът, който предстои да бъде допълнен и със СТЕМ кабинет (изградени с европейски средства, общо 182 хил. лв., по проект, финансиран чрез Националния план за възстановяване и устойчивост).

„ДНЕС отбелязахме два значими юбилея – 105 години от построяването на нашата училищна сграда и 40 години, откакто училище „Св. св. Кирил и Методий“ утвърди своя път като начално училище. Тези годишнини ни напомнят не само за дългия път на развитие и традиции, но и за смелия дух, с който всяко поколение ученици, учители и директори създават светли страници в училищната история. Днес с гордост можем да кажем, че НУ „Св. св. Кирил и Методий“ е предпочитано и уважавано учебно средище в общината, пример за съчетание на традиции и съвременни технологии. Нека днешният ден бъде повод за гордост и вдъхновение! И нека училището ни да пребъде като символ на знание, духовност и напредък за поколенията, които идват след нас“, се чу в поздравителното слово на директорката г-жа Алексиева. И от нас – за много години!

И ДА ПРИПОМНИМ училищната биография. Училищната летопис започва в далечната 1919 г., когато след дълги перипетии се осъществява желанието на долнокрайненци да имат свое училище и (на тогавашната Шатровска улица) е открито Първоначално училище „Св. св. Кирил и Методий“ – в новопостроена едноетажна сграда. През 1935 г. започва строителството на втори етаж, което е завършено през 1938 г., а две години по-късно, през 1940 г., са отпуснати средства за разширяването на сградата и се построява крилото, успоредно на сегашната ул. „Христо Ботев“.

Момент от празничното тържество, 14 ноември 2024 г.
В ГОДИНИТЕ училището няколко пъти сменя своя статут и името си. През 1923 г. то е приспособено за нуждите на непълната гимназия (реалката), а през 1937 г. прераства в пълно средно училище (гимназия). През есента на 1943 г., по предложение на учителския съвет, приема името на Апостола на свободата Васил Левски (тук ще допълним, че Гимназията е свидетел и на една от най-грозните страници в троянската история – в училището през 1945 г. заседава, вероятно без да се иска разрешение от училищното ръководство, т. нар. троянски Народен съд, част от мрежата от подобни трибунали по сталински образец в цялата страна, като сред осъдените на смърт е и младият и обичан тогавашен троянски кмет Йоаким (Кинчо) Балевски – бел. ред.). През 1964 г. Гимназията е преместена в нова сграда (сградата на сегашното СУ „Васил Левски“), а в старата се настаняват учениците от 1. до 8. клас, общо 24 паралелки и организираното основно училище получава името „Димитър Благоев“. От 1984 г. училището е със статут на начално, а през 1991 г. по предложение на учителския колектив и с решение на Общинския съвет в Троян е възстановено първоначалното му име – „Св. св. Кирил и Методий“. През 2024 г. проект на училището за изграждане на нов спортен салон (в отделна сграда) бе одобрен за финансиране от Министерство на образованието и реализацията му предстои.

Катерина Стойкова отново в Серяковата къща

* Авторката – която пише,  живее и мисли на два езика и разделя времето си между САЩ и България – ще разговаря за новата си книга „Нокомис“ с издателката Невена Дишлиева * А какво е „Нокомис“ – ще разберем на срещата: 21 ноември, 18:00 ч.

Катерина Стойкова
Предстоящо
 
НА 21 НОЕМВРИ, четвъртък, от 18:00 ч., в културното пространство за стойностни срещи, наречено галерия „Серякова къща“, ще се състои дългоочаквана премиера. Катерина Стойкова пристига специално от САЩ, за да представи най-новата си книга, „Нокомис“, която е и първата й публикувана прозаична творба.

„НОКОМИС“ е повест, следваща външните и вътрешни промени по време на духовното търсене на една жена, която през цялото време задава неудобни въпроси. Тази книга не предлага готови отговори, а настоява всеки читател да потърси собствената си истина. С Катерина ще разговаря издателката й Невена Дишлиева, главен редактор на издателство ICU. А разговорът между двете е възможно да ни разтревожи, да ни накара да се замислим над важните теми, които ще повдигне: Защо понякога вярваме на неподходящите хора? Защо се предоверяваме? Защо ни е по-удобно да приемаме готови отговори, вместо да търсим собствения си път? Трудно ли намираме пътя към прошката? А какво е „Нокомис“ – заповядайте на срещата, за да разберете.
 
КАТЕРИНА СТОЙКОВА е позната на троянската публика с книгите си „Как наказва Бог“, „Втора кожа“ и „Американски деликатеси“, които са представяни на живо в галерията. Сред поетичните й книги са още „Птичка на перваза" (2017), The Porcupine of Mind (2012), „Неделимо число“ (2011), „Въздухът около пеперудата" (2009). Съвсем наскоро в САЩ излезе и нейно ръководсво на английски език как да редактираме и издаваме поезия (2024). Катерина е собственик и главен редактор на американското издателство Accents Publishing и разделя времето си между България и Кентъки в САЩ. Тя пише, живее и мисли на два езика. Срещала се е с троянската публика няколко пъти, при представянето на нейни книги, както и в рамките на литературната дискусия между американски и български творци „Дългият път към дома”, проведена в галерия „Серякова къща” (2015).

„НОКОМИС“ е книга за растежа и съзряването. Подобно на бамбук, който в продължение на години расте надолу и навътре под земята, преди да пробие почвата, така и тази книга със своите подпочвени движения, невидими за окото на външния наблюдател, е трупала сили и е укрепвала, за да пробие почвата на мълчанието, и да отправи своя дързък вик. Вик, прерастващ в молитвен благодарствен плач! Плач, прерастващ в песен. Песен, лекуваща прободни рани“, е оценката на писателя и преводач Николай Янков.

По информация на издателство ICU и галерия „Серякова къща”

Чистим речното корито

* Участъкът в Троян е около 1000 м, чисти се и в селата Дълбок дол и Чифлик, вложените общински средства са 100 хил. лв. * Кметът Михайлова: „Проблемите на първо място са законодателни“ * Оказва се, че в Троянско има осъден селски кмет за... почистване на речно корито?!
Добрата новина
От Пачовия мост надолу
От Пачовия мост нагоре
ОТ ИЗВЕСТНО време върви почистване на коритото на река Бели Осъм в Троян – от Пачовия мост (елпромския мост) надолу до пешеходния мост (машстройския мост) и, което не се бе случвало от близо две десетилетия, нагоре от Пачовия мост до въжения мост (моста при Енергото). Изключително важна дейност в контекста на жестоките скорошни наводнения в Испания; а също и в чисто естетически и урбанистичен план, обраслото като в джунгла речно корито в тези, а и не само в тези, градски участъци не стои никак добре. Това провокира нашето (на Т21) питане по темата на състоялата се на 8 ноември редовна месечна кметска пресконференция.

„100 ХИЛ. ЛЕВА (общински средства) са предвидени за тази година и имаме сключен договор за изпълнение, което е към своето приключване. С тези средства работим на няколко участъка – основният е в Троян, около 1000 метра, който в общи линии е приключен, другият е в с. Дълбок дол, предстои и премахване на единични дървета в коритото на реката в с. Чифлик“, коментира ресорният зам.-кмет инж. Николай Райковски. Като уточни, че той не знае друга Община, която ежегодно да изразходва толкова средства за тази дейност; „Миналата година ние (Община Троян) вложихме в почистването на речните корита 80 хил. лв., тази година, както казах, са повече – 100 хил. лв.“.

СЛЕДВАЩИЯТ
ни доуточняващ въпрос бе: „Това, което се случи в Испания и на други места няма ли да промени подхода към почистването на речните корита у нас и държавата да се ангажира малко по-сериозно. Доколкото знаем, сега ако Общината има пари, се чисти, ако няма – не се чисти?“.

Донка Михайлова
ОТГОВОРЪТ на кмета Донка Михайлова: „Въпросът е много адекватен. Най-напред е необходима промяна в законодателството, защото сега по закон речните корита извън урбанизираната територия следва да се поддържат от областните управители, а те изобщо не получават бюджет за това. И на практика в извънурбанизираните територии речните корита не се почистват. Общините носят отговорност за почистването в урбанизираните части, а ние като един дълъг град сме в доста необлагодетелствана ситуация, тъй като трябва да чистим по цялото продължение на реката през града. За съжаление ефектът е само за 3-4 години, след което речните корита вече отново са обрасли. Така че проблемът първо е нормативен, второ финансов и дано извънредни обстоятелства не ни принудят много бързо като държава да променим и законодателството, и финансирането на тази дейност“.

Г-ЖА МИХАЙЛОВА сподели за още едно административно недоразумение, което пречи на ефективното почистване на речните корита: „Има и простички практични решения. Ние непрекъснато получаваме молби от кметове на села да позволят почистването в коритата на реките да стане от местното население, като на хората се позволи да използват дървесината. Законът сега забранява подобно нещо, имахме случай в предишен мандат когато кмет на троянско село бе даден на прокуратурата и друг, който бе осъден. Тъй че проблемите на първо място са законодателни“.

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |