Сашо Костов: Гунди е най-великият

* „Не ми се говори за Стоичков. Пък сравненията, дето ги правят между Гунди и Стоичков, са празна работа“
Поклон!
На синята среща в Троян, 2008 г. – вляво отпред Сашо Костов,
 над него Фифи Перото, вдясно отпред д-р Гунешки
В средата на м. юни 2008 г. на троянския фен клуб на ФК „Левски“ гостуваха две от легендите на „сините“ – Сашо Костов и Стефан Павлов (Фифи Перото), съотборници на великия Гунди. Инициатор на срещата бе известният стоматолог д-р Красимир Гунешки, дългогодишен шеф на организираните троянски левскари и личен приятел на немалко от легендите на „отбора на народа”. 

На тази среща попаднах по покана на доктора. Не съм футболен запалянко, нито левскар или от която и да е друга агитка, но винаги съм бил и ще бъда фен на Гунди – защото е нещо повече от футболна звезда и голям спортист, той е избранник на съдбата, любимец, герой, национален знак, емблема. Нещо като британския Бекъм, но по-талантлив, пък и Бекъм не бе вкарал оня величествен гол на Уембли, а и едва ли е толкова иконично обичан от сънародниците си. Използвах повода за кратко интервю със Сашо Костов, ляво крило и партньор на Гунди в знаменитата „синя“ атака през 60-те години, един от виновниците за страховития разгром над ЦСКА със 7:2; а основната тема бе „славната 9-ка“. 

 На днешния ден, 30 юни 2020 г., се навършват 49-години от катастрофата на Витиня, в която България загуби най-чаровния си и обичан спортист за всички времена. В памет и като поклон към Гунди препечатваме споменатото интервю (с незначителни съкращения)

Гунди слага капитанската лента
- Г-н Костов, каква е разликата между вашия футбол от 50-те и 60-те години и днешния?
- Ние играехме от любов, за удоволствие, нашият футбол бе красива игра. Сега е различно – много пари, много агресия, много нечисти амбиции. Абе, по наше време футболът бе по-идеалистки, по-фин и романтичен.

- Нека си поговорим за Гунди - Вие го познавате добре и на терена, и в живота. Наистина ли бе толкова идеален и харизматичен, както ни го представят днес?
- Не. Той си бе човек със своите слабости. Бих казал, че Гунди беше малко саможив и затворен. Може би малко повече индивидуалист, което създаваше известна дистанция между него и другите.

Най-ценният футболен автограф в България
- А вярно ли е, че е бил неимоверно щедър и раздавал пари на всеки, който му се примолел?
- (смее се) Как да раздава, като нямаше?! Гунди, пък и всички ние тогава, бяхме бедни хора. Помня, че Гунди си взе една кръгла спалня, много й се радваше, ходих даже специално да я видя, но нямаше пари да я изплати.

- Кой е най-великият български футболист?
- Досега си говорихме за него.

- Гунди?
- Разбира се, че Гунди.

- И кое го правеше толкова велик?
- При него имаше едно чудесно съчетание на качества: ръст, техника, каквато рядко се среща при такъв ръст, перфектна игра с глава, скорост, поглед върху играта. Ще прибавя и друго – човечност, нещо много важно при колективните спортове.

- Гунди и властта? Вярно ли е, че тогавашните комунистически управници се изнервяли от популярността му и ревнували заради всенародната любов към него? Май дори бяха забранили да се ходи на погребението му?
- Не искам да отговоря на този въпрос.

Пред паметната плоча на Витиня винаги има свежи цветя
- Кои са следващите най-големи български футболисти?
- Втори за мен е Димитър Якимов, световен играч. После Ларгов, Шаламанов – най-добрият ни защитник, и т.н.

- А Стоичков?
- Не ми се говори за Стоичков. Пък сравненията, дето ги правят между Гунди и Стоичков, са празна работа.

- Кой е фаворитът ви сред чуждестранните футболисти?
- Футболният гений Йохан Кройф. За мен холандецът е най-големият играч за всички времена.

- Днешните родни футболисти масово налитат на чалга певачки, какви бяха футболните жени по ваше време?
- Футболистите винаги са били харесвани от жените. Ние тогава ходехме с най-красивите момичета на София - може да звучи нескромно, но е факт.

Интервю на Генадий Маринов
(публикувано в бр. 25 на Т21 от 25 юни 2008 г.)

Още по темата:

Какво се случи в кабинета на кмета при гостуването на Борисов

* За целогодишното отваряне на Троянския проход ще се търси европейско финансиране, ще струва около 17 млн. лв. * Премиерът обещал подкрепа за новата спортна зала, предстои специална среща през м. септември
Отзвуци
В кабинета на кмета, Троян, 25 юни 2020 г.
ПОСЕЩЕНИЕТО на премиера Бойко Борисов и голяма група министри в Троян на 25 юни  (виж „Бойко с отбор министри дойде в Троян“ – бел. ред) бе отразено изключително подробно, дори бихме казали – невиждано подробно в медиите. И със сигурност основната причина е, че визитата в малкия град имаше пълнеж, не бе разходка за ръкопляскания. Но една важна част от нея остана в сянка и информацията бе оскъдна – разговорът на правителствените гости и домакините, кметът Донка Михайлова и председателя на Общинския съвет инж. Петко Пенков, в кметския кабинет в Община Троян; на който, според предварителните анонси, щели да се поставят важни троянски искания към правителството и държавата.

КАКВО научихме за тази среща? Основните разгледани въпроси били два: за целогодишното отваряне на Троянския проход, най-пряката връзка на Централна Северна България с Южна България и Пловдив, който според досегашната практика стои блокиран по няколко месеца през зимата; и за необходимостта на Троян от нова спортна зала, която със собствени троянски средства трудно би могла да се реализира в близкото бъдеще.

Пробиване на Троянския проход, м. февруари 2019 г.
ЗА ПРОХОДА. Голям плюс на троянския дебат за целогодишното отваряне на Троянския проход бил, че проблемът се поставил пред основните фактори на държавно равнище – премиера Борисов, вицепремиера и отговорник за еврофондовете Томислав Дончев, ресорния регионален зам.-министър Николай Нанков, наш земляк, познаващ проблема още от времето, когато бе областен управител на област Ловеч и шефа на АПИ, агенцията, която отговаря за републиканските пътища, Георги Терзийски, също наш земляк, областния управител Ваня Събчева, троянския депутат от ГЕРБ инж. Иван Миховски. „Моето становище бе, че трябва да се търси европейско финансиране в следващия програмен период 2022-2027 г., а вицепремиерът Дончев уточни, че в този период ще е възможно финансирането на подобни проекти. Това, което може да се направи сега и което поискахме, е да започнат предварителните проучвания“, коментира за Т21 г-жа Михайлова. По предварителни разчети решаването на проблема ще струва около 17 млн. лв., сериозна сума, тъй като срещу снегонавяванията трябва да се изградят заслони от типа „надземен тунел“. По-евтините заслони от типа „стена“ няма да са ефективни тук, защото ще бъдат подложени на голям натиск.

Така ще изглежда новата троянска спортна зала
ЗА ЗАЛАТА. По този въпрос се стигнало до конкретни стъпки. Домакините споделили, че Троян де факто няма спортна зала (като изключим някогашния училищен спортен салон „Чавдар“, който сега изпълнява тази функция); а такова съоръжение ни е изключително необходимо, основанието – в града има 19 лицензирани спортни клуба и на практика всяко трето троянско дете тренира някакъв спорт в лицензиран клуб. Премиерът Борисов предложил и поел ангажимент въпросът да се обсъди на специална среща през м. септември, като се възприело становището да се върви към съвместно финансиране – по 50% от държавата и от общината (по предварителни изчисления новата троянска зала ще струва от порядъка на 4-5 млн. лв. и вече е осигурен подходящ общински терен и избран с конкурс идеен проект – бел. ред.).

НА ИЗПРОВОДЯК след срещата премиерът Борисов получил дар икона на св. Петка Българска – небесната покровителка на Троян.

Т21

Още по темата:

Десант от Мастършеф при Диана в „Бакхус“

* Петима от кулинарното риалити  – Файчето, Анна, Петя, Виолина и Куин, гостуваха на колежката си в хотела й в Шипково * „Благодарим за гостоприемството и уникално вкусната храна!“
На гости
Гостите пристигат в „Бакхус“, отляво – Файчето, Виолина, Куин, Петя, Диана и Анна, 26 юни
Диана Бояджиева в Мастършеф 2020
ЧАСТ от класния тим на участниците в тазгодишния MasterChef (Мастършеф) България 2020 – обичаното и рейтингово кулинарно риалити по БТВ, което ще продължи през м. септември, гостуваха на своя човек Диана Бояджиева и нейния хотел „Бакхус“ в курортното с. Шипково, Троянско. Нашенката Диана, която всъщност е тракийка (от Харманли), но преди двайсетина и повече години се заселва в Троянско, вдига хотела си и вече си е натурализирана троянка. Тя (Диана) също бе сред участниците в Мастършеф 2020, но макар да си тръгна по-рано – не остана незабелязана и впечатли и с готвенето си, и с темперамента си, и с „цапнатостта“ в устата, съсипало от смях и удоволствие и участниците, и журиращото трио (шеф Силвена Роу, шеф Андре Токев и шеф Петър Михалчев).

Диана: „Питката ми ги разби
Лятната салата „Бакхус“ също имаше успех
ПЕТИМА бяха гостите на Диана, кулинарствали и купонясвали цели два дни (26-27 юни) в чудесния „Бакхус“ насред великолепието на Троянския Балкан. Кои бяха те? Започваме с мъжката част, тъй като тя бе в малцинство – музикалният продуцент, авантюрист моторист с древни еврейски корени и търсач на кулинарни и други приключения Николай Маджаров-Файчето. И с заедно с него кулинарните феи: русенката Виолина Маринова, завършила право, но предпочела семейството, семейния бизнес и разбира се – кулинарията; кулинарният блогър Петя Карабойчева от Панагюрище, мечтаеща за собствен ресторант, в който ще работи „само с мъже“; чирпанлийката Анна Стефанова, печелила освен овации в кухнята и титлата „Мисис България Европа“; виетнамското момиче, избрало България – Куин Чан, влязла в кухнята на Мастършеф със „златната престилка“ на кулинарния самурай шеф Михалчев.

„БЕШЕ много яко, прекарахме си чудесно“, сподели за Т21 Диана. Разбира се, зададохме й и неизбежния въпрос кой е готвил за този кулинарен ВИП отбор, отговорът: „Само аз, но мисля, че не се изложих, а питката ми ги разби“. Че е така свидетелства възторженият коментар на Анна във фейсбук: „Благодарим за гостоприемството и уникално вкусната храна!“. Нямаше как да не зададем и другия задължителен въпрос – очаква ли се тук да гостуват и „тримата велики“ от журито на Мастършеф. „Няма да кажа не, но нека остане изненада кога ще е, ще се чуем“, бе отговорът с усмивка на стопанката на „Бакхус“.

Мастършефският купон в Троянския Балкан – два дни яли, пили и се веселили, 27 юни
ЗАРАДИ вродената си деликатност не попитахме Диана кой трябва да спечели Мастършеф 2020 – виждаше се, че троянската тракийка обича всички (участници) и че за нея големият победител е самото шоу. Не питахме и какви са били питиета на петимата гости – щом си в „Бакхус“, няма как да не пиеш вино, но пък да си в Троянско и да не опиташ величествената троянска сливова, би било непростим пропуск, освен невъзпитано, тъй че отговорът е ясен.

Т21

Първенството при мъжете приключи, подрастващите продължават с баражи

* В „А“ група при мъжете – без шампион, „Чавдар“ бе втори във временното класиране * При подрастващите – три троянски отбора ще се борят за класиране на финалите

Стефан Генков
Баскетбол Сезон 2019/20
Рубриката се води от 
треньора по баскетбол Стефан Генков
НА 25 ЮНИ, след дълго умуване, Управителният съвет на Българската федерация по Баскетбол реши: „Първенствата в мъжката и женската „А“ групи за сезон 2019/20 г. окончателно се прекратяват и няма да се доиграват“. Подобно на шампионата в Националната баскетболна лига при мъжете в „А“ групите също няма да бъде излъчен шампион, тъй като изиграният брой мачове не е достатъчен. Временното класиране се представя на Министерството на младежта и спорта за получаване на точки за финансиране. Да припомня, че лидер в „А“ група при мъжете беше „Шумен“ (Шумен), а „Чавдар“ (Троян) заемаше втора позиция.

Мъжете на „Чавдар“ (Троян) бяха втори преди анулирането на първенството в „А“ РБГ
ПО ДРУГ начин стоят нещата при подрастващите. Тук временните класирания се определят като крайни. При юношите до 19 години домакин на финалния турнир е „Черно море Тича“ (Варна), 20-26 юли, с участие на повече от 8 отбора. За съжаление в тази възрастова група, която е предверието на мъжкия баскетбол, нашият „Чавдар“ няма да участва дори в квалификационните турнири поради… липса на отбор???

ПРИ ЮНОШИТЕ до 16 години домакин на финалния турнир е „Академик“ (Пловдив), 9-13 август, с участие на 12 отбора. Директно се класират „Левски“, „Балкан“, ЦСКА и „Буба баскетбол“ от конференция Запад и „Черно море Тича“, „Академик“ (Пловдив), „Несебър“ (Несебър), „Делфин“ (Бургас) от конференция Изток. „Чавдар“ ще участва на бараж на 28 юли в Троян и на 31 юли с „Дунав 2016“ в Русе; и ако излезе краен победител, ще добие право на участие във финалния турнир.

ПРИ МОМЧЕТАТА до 14 години финалният турнир е в Ботевград, 15-19 август, с участието на 12 отбора. Право на участие придобиха: в конференция Запад – „Буба баскетбол“ (София), „Балкан“ (Ботевград), „Рилски спортист“ (Самоков), „Левски“ (София) и ЦСКА (София); и конференция Изток – „Доростол“ (Силистра), „Академик“ (Пловдив), „Дунав“ (Русе), „Черно море Тича“ (Варна) и „Делфин“ (Бургас). Отборът на „Чавдар“ (Троян) ще играе бараж в два мача с „Тунджа“ (Ямбол) – на 10 август в Троян и на 12 август в Ямбол; крайният победител се класира за финалите.

ПРИ 12-ГОДИШНИТЕ финалния турнир е в София, 25-28 юли, с участието на 12 отбора. Тук участие във финалите ще придобият първите два отбора от квалификационните турнири, общо шест на брой. „Чавдар“ е в зона Загоре, домакин е „Берое“ (Стара Загора), участват още „Тунджа“ (Ямбол) и „Стар баскет“ (Варна) . Зоналните турнири ще се проведат на 11-12 юли.

ДА ПОЖЕЛАЕМ успех в баражите на всички участващи троянски отбори и успешно класиране и участие на финалите.

Стефан Генков,
треньор по баскетбол

Още по темата, сезон 2019/20 г.:

Откриваме лятото с „Рок, традиция и още нещо“

* Дони и Нети, Милена, „Улица на занаятите“, кулинарни изкушения – на централния троянски площад, 10-11 юли; серия от събития през
 юли, август и септември
Предстоящо
Милена и Дони & Нети ще излязат на сцената на „Рок, традиция и още нещо“, Троян, 10-11 юли
ОБЩИНА ТРОЯН ще открие летния сезон с „Рок, традиция и още нещо“ – първото общинско публично събитие след кризата с коронавируса и извънредното положение. Купонът ще е в два дни, 10-11 юли, на централния троянски площад и в някаква степен ще е компенсаторен за тазгодишната липса на Рок академия Троян и Джулая на Беклемето. Звездите в двете концертни вечери на „Рок, традиция и още нещо“ ще са невероятният Дони в дует с половинката си Нети и родната рокаджийка №1 Милена Славова. В рамките на събитието ще се организира Улица на занаятите, където местни майстори (притежаващи майсторско свидетелство) ще покажат и предложат за продажба продукцията си; ще има и кулинарна секция – с щандове на местни ресторантьори, готвачи, производители на различни кулинарни изкушения.

„ТОВА е само началото. Много мислихме как в условията на финансов дефицит трябва да изглежда културният афиш на общината. Считаме, че е важно всичко да продължи поне по две причини. Първо – изключително важно е в този момент духът на хората да бъде жив и считаме, че ако им предложим повече забавления, духовност, удоволствия, по-бързо ще се възстанови от преживяното. Второ – да помогнем да местния бизнес по-бързо да излезе от кризата“, коментира кметът Донка Михайлова. Която подчерта, че „Рок, традиция и още нещо“ е част от една по-мащабна кампания със серия от събития през месеците юли, август и септември; логото на кампанията е „Да остане Троян в сърцето ти“, а голямата й цел – активна реклама на града и района и подкрепа на туристическия бизнес. 

Т21

Тази година – на бал с маски

* Три троянски ресторанта ще организират абитуриентските балове, в училищата – противоепидемична готовност за изпращането и връчването на дипломите * ВОЩ апелира: Не канете много хора на партитата у дома и никак от рискови райони
Абитуриенти 2020
Така бе при изпращането на випуска в СУ „Св. Климент Охридски“, 25 юни 2020 г.
ТРИ ТРОЯНСКИ ресторанта ще организират абитуриентски балове тази година – ресторант „България“, ресторантът на хотел „Троян Плаза“ и механа „Горски кът“ в Орешак, съобщиха от Временния оперативен щаб (ВОЩ). На скорошното заседание на щаба (23 юни) били обсъдени актуалните разпоредби, свързани с удължаването на извънредната обстановка и са били поканени собствениците/управителите на въпросните заведения и директорите на четирите троянски училища, изпращащи абитуриенти – СУ „Васил Левски“, СУ „Св. Климент Охридски“, НУПИ „Проф. Венко Колев“ и ПГМЕТ „Акад. Ангел Балевски“.

ВЪВ ВСЯКО от споменатите заведения ще бъдат спазени наложените противоепидемични мерки – пълняемост до 50% от капацитета на залите, дезинфекция и носене на лични предпазни средства (маски и други) от персонала, декларирали ресторантьорите. А училищните шефове докладвали готовност за предстоящите церемонии по изпращането на випуска и връчването на дипломите, включително инструктажите и ежедневната дезинфекция.

Троянски абитуриенти, випуск 2020
ПРИЗИВЪТ на ВОЩ към роднините и приятели на абитуриентите и към всички, които ще излязат на площада да изгледат абитуриентското шоу, е да носят лични предпазни средства (маски и други), въпреки че това не е задължително за откритите пространства и да спазват необходимата социална дистанция. Още – от щаба и ръководството на Община Троян апелират към родителите на абитуриентите да ограничат кръга на поканените на семейните тържества и да не канят роднини или приятели, които са от населени места с регистрирани клъстери или голям брой заразени/заболели от Covid 19.

Т21, по информация от ВОЩ

Кметът кани на среща критиците си от „Граждани за Троян“

 * „Ще се радвам да се запознаем и да разговаряме за откроените в публикациите казуси и за инициативите на сдружението“
Покана
Донка Михайлова
Чрез редакцията на вестник „Троян 21“
 до сдружение „Граждани за Троян“

Във връзка с публикации във вестник „Троян 21“ каня всички членове на сдружение „Граждани за Троян“ на среща на 2 юли 2020 г. (четвъртък), от 17:00 ч. в Община Троян. Ще се радвам да се запознаем и да разговаряме за откроените в публикациите казуси и за инициативите на сдружението.

Моля да потвърдите срещата на официалната електронна поща на Община Троян postbox@troyan.bg или на тел. 0670/68-009.

Донка Михайлова, кмет на община Троян

Искаме Троян да е подреден и спокоен град

* „Към днешна дата неолитното обиталище (на Балабанския завой) продължава да съществува и да се разраства, хора и животни продължават да сънуват под общ покрив, водомерите и електромерите продължават да са незаконно прикачени към неузаконени постройки“

„Граждани за Троян“ 
  Платена публикация

Този материал е на гражданското сдружение „Граждани за Троян“, в момента в регистрация – сдружение на млади хора, троянци и съмишленици, заявили безкомпромисност към грешките на управляващите независимо от политическата им окраска и желание за промяна към по-добро в родния град. От сдружението обявиха, че веднага след юридическата му регистрация (която се забавила заради заявена промяна на името, сегашното не било удачно заради сходство с името на местна политическа коалиция) ще представят официално целите и задачите си и самите себе си. Редакцията на вестника не се ангажира със заявените позиции. Т21

Неолитното поселище на Балабанския завой си бе там и преди 10 години, 2011 г.
НА 12 ЮНИ 2020 Г., петък, привечер по светло (19:00 ч.), в централната част на Троян, на метри от полицейското управление – на кръстовището на улиците „Димитър Икономов-Димитриката“ и „Захари Стоянов“, се разрази брутален и кървав цигански екшън. Който като че ли сложи край на претенциите ни за подреден и спокоен град и си бе откровена гавра с всички ни. (…) По ирония на съдбата всичко това се случва на юбилейния рожден ден на шефа на РУ на МВР - Троян гл. инсп. Радостина Петкова.” (от публикация в Т21) Защо е това неуважение към обществения порядък?  Защо е тази арогантност и самочувствие за ненаказуемост? Защо  участниците в този грозен цигански екшън живеят и мислят, че са гости в града ни и домакините, щом сме ги приели, сме длъжни да се грижим за тях.

В НАЧАЛОТО НА 2019 Г. наши съграждани въстанаха и срещу циганския произвол на Балабанския завой. Битката на гражданите срещу незаконността и вонята започва през 2017 г., за да се стигне до безапелационния тон след двегодишното Ви бездействие, г-жо Михайлова. „С настоящата декларация ние не преговаряме, защото считаме, че времето за преговори вече е изчерпано. (…) Даваме времеви толеранс на властта, за да реши в кратки срокове проблема с незаконното циганско гето.” (из декларацията от 2019 г. на протестиращите) Спечелихте третия си управленски мандат с мотото „Заедно успяваме”. За съгражданите ни, живеещи до Балабанското гето, успяхте само Вие, защото отново сте кмет и защото ситуираното там неолитно селище, където хора и животни живеят под един покрив, отново е там, отново вони, отново е заринато с боклуци, отново се извива нискочела чалга.

Гетото на Балабанския завой бе показано по Нова телевизия, 14 януари 2019 г.
ОТНОВО Румен Варчев, главен експерт по сигурността в общинската администрация, признава, че „действително на територията на град Троян съществува проблем с незаконните постройки на ромите“. Но пояснява: „Общината постоянно търси най-правилното  и хуманно (каквото и да значи това) решение на въпроса. Отново инж. Николай Хитров, началник отдел „ТСУ, кадастър и регулация“ в Община Троян, самоотвержено докладва: „Още от миналата година е разработен технически план, който е приведен в действие конкретно по този казус. След като премахнахме стопанските постройки и освободихме (завзетите) частни имоти, целта, която си поставихме по втората част от плана, е да принудим хората, живеещи в тези незаконни постройки, да закупят имотите – така както прави всеки един от нас, да проектират и да изградят жилища“. Гордо и с блясък в очите подчертава и първия успех в борбата с гетото: „Постигнахме голям успех и вече е налице първият инвестиционен проект от човек от гетото (който иска да строи законно). Целта е всички да започнат да строят законно, да си закупят земята, а не някой да им я подарява“.

КЪМ ДНЕШНА дата неолитното обиталище продължава да съществува и да се разраства, хора и животни продължават да сънуват под общ покрив, водомерите и електромерите продължават да са незаконно  прикачени към неузаконени постройки. Кварталът продължава да е озвучаван от нискочела чалга. А големият успех с първия инвестиционен проект си остава само в главата и мечтанията на инж. Хитров. А вие с чувство на изпълнен дълг и постигнат управленски успех водите беседи с обитателите на незаконния бивак и ще продължавате да беседвате до пълната победа!? Държите се така сякаш гетото можем да го оставим да си ври в собствен сос. Това ваше управленско поведение е узаконяване на беззаконието. В гетото знаят, че всичко ще е в рамките на пъченето пред камерите и декларативната сериозност, които са за успокояване на протестиращите и ще се размие в удобното за вас безвремие на беседването със самозвани малцинствени лидери.

ЗАТОВА братята цигани се млатят на метри от Полицейското управление, без да им пука от нищо, сеейки смут, страх и ужас сред мирните граждани. Защото общинската администрация във Ваше лице, г-жо кмет, и общинските съветници предпочитате удобно да не забелязвате проблемите на циганските гета, да не се занимавате, да не предлагате никакви решения и да не планирате никакви или почти никакви подобрения. Проблемът със социалното поведение на голямата част от циганската общност не е въпрос само на МВР. То трябва да участва по-скоро странично. Не МВР е основният актьор. Основен актьор би трябвало да бъде Общината във Ваше лице, г-жо Михайлова. Вие като кмет трябва да инициирате не удобни за управленската Ви популярност дейности, а реални действия за решаване на проблемите: с движението на циганските каруци по улиците на Троян, със спазването и респекта от законите на болшинството от циганската общност, със закриване или узаконяване (където е възможно) на циганските обиталища.

ПО ОФИЦИАЛНИ данни в община Троян живеят 1700 цигани, което е около 6% от населението, а реалното е около 8,5%. Масовият бой от 12 юни и гетото на Балабанския завой са само малка част от проблема – защото незаконните цигански гета в Троян и Троянско са няколко и истинското решение не става „на парче“. Мерките трябвало да обхванат всички тях. Най-голямото и най-бързо разрастващо е след завоя за с. Белиш (между базите на фирмите „Ослар“ и „Елпром Троян“). Решаването на проблема задължително минава и през отговор на един тежък въпрос – как така на незаконни постройки са открити партиди за ток и вода и защо подобни постройки не се разрушават, както повелява законът. Узаконяването на беззаконието е  съществен стимул за разрастване на гетата и изобщо на циганското беззаконие!

ТОВА НЕ е конфликт между нас и циганите, нито между живеещите отдавна там цигани и новонастанилите се. Това не е проблем и на строителния надзор. Какво като съборят няколко незаконни постройки? Нали Общината ще трябва да намери жилища на тези хора. Какво – ще ги върнете откъдето са дошли ли? Че кой ги знае откъде са дошли? Това само по себе си не е решение. Очакваме от Вас, г-жо Михайлова, от общинските съветници, от народните представители г-жа Найденова и г-н Миховски идеи и предложения, за да ви подадем ръка, за да сме ви от полза ние, гражданите. Това е конфликт, който трябва да ангажира всичките замесени общности, които заедно да намерят решение.

Гетото на Балабанския завой днес – расте и „хубавее“, 20 юни 2020 г.
ОСНОВНОТО искане е всички да спазваме законите – да, това би било добре, стига всички да сме поставени в равна позиция спрямо тези закони. Някои са до такава степен отхвърлени от обществото, имаме предвид тъкмо тези маргинализирани общности, включително сред циганите, че как да им се обясни, че е редно да спазват нормите на това общество, което ги е отхвърлило. Защото редовното изплащане на социални помощи и детски е популистки удобно, но не е достатъчно.

ИСКАМЕ Троян да е наистина подреден и спокоен град, да се променя не само в съзнанието на управляващите и в кметските постове във фейсбук, а да се променя реално и да се променя така, че да стане различното място. Мястото, в което си струва да се върнеш и да останеш. Ние ще казваме, ще предлагаме, ще изискваме – за да получим!

Сдружение „Граждани за Троян“

Още от същия автор:

Още по темата:

Бойко с отбор министри дойде в Троян

* „С Донка един месец преди изборите се караме и после четири години работим заедно – правителството на ГЕРБ и кметът от БСП“, заяви премиерът * Подписан бе акт 2 и тръгна строителството на новия троянски мост  * В „Калинел“: „Гледайте какъв голям завод,
 какъв хубав град“
Гости
Посрещането на премиера и министрите му в Троян, 25 юни 2020 г., 10:00 ч.
Премиерът Борисов и кметът Михайлова
„С ДОНКА един месец преди изборите се караме и после четири години работим заедно – правителството на ГЕРБ и кметът от БСП.“ Това заяви с пристигането си в Троян в четвъртък, 25 юни, министър-председателят на България Бойко Борисов. Придружаван при троянската си визита от солидна делегация, включваща вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Владислав Горанов, МВР министъра Младен Маринов, регионалния зам.-министър Николай Нанков, шефа на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) Георги Терзийски. „Ако е добър кметът, държавата не му пречи. Мога да кажа – браво, продължавайте напред, ние ще помагаме с каквото трябва“, каза още премиерът, което прозвуча като солидна похвала. Г-н Борисов не пропусна да сподели и специалните си пристрастия към Троянския манастир, като го нарече „едно от най-красивите места в света“. Домакини на ВИП гостите бяха кметът Донка Михайлова и председателят на Общинския съвет инж. Петко Пенков, сред присъстващите бе народният представител инж. Иван Миховски, областният управител на област Ловеч Ваня Събчева, кметът на община Априлци Тихомир Кукенски.

Позната гледка – премиерският джип се шофира от премиера
КАКЪВ бе поводът или по-точно поводите за премиерската визита в Троян?

ОСНОВНИЯТ – да се даде символичното начало на строителството на новия мост над река Бели Осъм (до бензиностанция „Лукойл“ в кв. „Велчевски“), който ще свърже трасетата на републиканските пътища II-35 (Троян – Ловеч) и път III-357 (Троян – Орешак). Една дългоочаквана транспортна връзка – за този мост се говори поне от две десетилетия, – която е важна стъпка към създаване на обходно трасе на Троян, поемащо трафика от и към Южна България през Беклемето и курортните селища Бели Осъм, Чифлик и Шипково и осигуряващо ускорен достъп в посока Орешак/Троянски манастир и Априлци; финансирана с държавни средства – 2,2 млн. лв., като строителството е организирано от АПИ (изпълнител бе избран още в края на миналата година и се очакваше първата копка да е преди три месеца, но кризата с коронавируса забави старта).

Началниците бяха ту с маски, ту без, но желание имаше, даже у премиера
ДРУГИЯТ важен повод – отпуснатите предния ден, 24 юни, с решение на Министерския съвет 2,56 млн. лв. за изграждане на трета клетка на троянското депо за твърди битови отпадъци, ползвано и от съседната община Априлци; „Изключително важно бе да получим това финансиране, защото нямаме собствен ресурс да построим третата клетка, а обемът на депото се изчерпва“, коментира кметът Михайлова. И „тематичното“ посещение на строителната площадка на двете нови инсталации за третиране на биоразградими и/или зелени отпадъци (компостираща и сепарираща), финансирани с европейски средства по ОП „Околна среда“, 6,2 млн. лв.

Журналистическият интерес бе много голям
И ОЩЕ: посещение в Община Троян и среща с общинското ръководство, което предварително се бе „заканило“ да търси подкрепа за решаването на няколко належащи троянски проблема (спортна зала, целогодишна проходимост на Троянския проход и др.); гостуване в „Калинел“ ЕООД, най-голямата фирма в Троян и района и водещ доставчик на мегаконцерна „Икеа“, чийто собственик инж. Марин Радевски е сред основните фигури на ГЕРБ в Троян и председател на групата общински съветници на партията; инспекция на възобновения ден по-рано ремонт на южния вход на Троян (чиято първа копка бе направена в края на миналата година, но последва замразяване на обекта), предвиждащ реконструкция на пътен участък с дължина 3,8 км, реализиран от АПИ и финансиран със средства от бюджета на агенцията, 2,9 млн. лв. Извън сценария г-н Борисов и придружаващите го посетиха местната пожарна (РСПБЗН - Троян) и полицейското управление (РУ на МВР - Троян), чиито две сгради са обновени по европейската програма за енергийна ефективност.

КАКВО се чу, видя и разбра при посещението на премиера в Троян?

На площадката, където се строят двете нови инсталации за преработка на троянския боклук
ПРЕМИЕРЪТ и групата му пристигнаха точно според обявения график в 10:00 ч. и каквато си е традицията, премиерският джип се шофираше лично от Борисов. Началото бе на строителната площадка на двете инсталации за третиране на отпадъците, като във въведението си домакинът г-жа Михайлова заяви, че с тези две инсталации и с вече финансираната нова трета клетка на депото, чието изграждане предстои, Троян и Априлци ще имат „една добре функционираща система за управление на отпадъците“. Тук се чу репликата на вицепремиера Дончев: „Община Троян си е свършила отлично работата и строителството може започне веднага“; като бе уточнено, че вече е проведена обществената поръчка и е издадено строително разрешение. „Вчера гласувахме, днес-утре парите ще са при вас“, допълни премиерът.*** „Оценяваме, че реакцията Ви бе толкова бърза – на практика броени дни след като подадохме искането си, получаваме средствата и ще можем да започнем работа“, бе кметската дуплика, с добавката, че след успешно реализирания воден цикъл в момента акцентът е върху организацията на отпадъците и енергийната ефективност, а последната публична сграда, чието саниране е завършено и след броени дни ще получи акт 16, е сградата на полицията. Последва нова реплика на г-н Дончев, и отново похвална: „Община Троян е абсолютен шампион по отношение на качеството на предлаганите електронни услуги“.

Акт 2 вече е подписан, строителството на моста започва и „връщане назад вече няма“
НОВИЯТ МОСТ. Преди с шефа на АПИ Георги Терзийски да подпишат т. нар. акт 2, който на практика даде старт на строителните дейности, кметът Михайлова направи кратко изявление: „Този мост е една предпоставка по-бързо да отидем към дълго мечтаното от троянци, ловчалии, карловци решаване на проблема – целогодишен достъп през Троянския проход. Аз водих разговори с вицепремиера Дончев и с председателя на УС на АПИ г-н Терзийски и много смеем да вярваме, че в рамките на новия програмен период в програмата на АПИ с европейски средства това би било постижимо. Мостът е с дължина 42,5 метра, 2,5 млн. лв. ще струва, съвъзложители сме АПИ и Община Троян. Общината досега има скромния си принос от 185 хил. лв., които бяха вложени в проучването на терена, проектиране, съгласуване, издаване на строително разрешение и наша е отговорността, след като строителят си свърши работата, да направим уличното осветление по моста за 80 хил. лв. На АПИ на г-н Терзийски остава „малкото“ задължение да построи моста. Радвам се, че това ще се случи – срокът е 1 година и догодина ще можем да преминаваме по моста“. А след подписването кметските думи бяха: „Вчера един журналист ми казва – аз не вярвам, че този мост ще тръгне. Е, връщане назад вече няма!“.

Посрещането в „Калинел“
Разходката из голямата фирма в малкия град започва
Премиерските шегички разсмяха боса на „Калинел“
Премиерът: „Дойдох, за да кажа едно голямо благодаря“
Собственикът обяснява някои производствени тънкости
ЗА СЛУЧИЛОТО се на следващата спирка от визитата – в Община Троян, на разговора на ВИП гостите с общинското ръководство, ще очакваме допълнителна информация. Срещата в „Калинел“ – една наистина световна фирма в малкия Троян, пък бе очаквано емоционална. Премиерът и придружаващите го бяха посрещнати на входа на новата административна сграда от собственика инж. Марин Радевски, двете му дъщери – вече част от мениджърския екип, и изпълнителния директор Красимир Крантовски; последва кратко представяне на фирмата и 20-минутна обиколка, която започна от модерната мострена зала и продължи през два от цеховете – за производство на олекотени завивки и за производство на градински възглавници и луксозни кучешки легла.

„ДОЙДОХ, за да кажа едно голямо благодаря за маските - по 65 000 на ден“, се обърна Борисов към ръководството и работниците на предприятието. И лично им благодари, че по време на кризата не са почивали, за да може държавата да се справи с епидемията. Кметът Михайлова пък похвали собственика, че и в най-тежкия период на кризата фирмата му е правила дарение след дарение, включително за преоборудване в двете троянски болници. От своя страна г-н Радевски изтъкна, че в „Калинел“ работят над 1600 души, а сред работниците има група от Киргизстан и Виетнам, че основната производствена база е в Троян, но предприятието разполага с производствени центрове и в Червен бряг и Враня (Сърбия) и че за последните 10 години оборотът на „Калинел“ е нараснал почти три пъти. „Гледайте какъв голям завод, какъв хубав град“, каза още премиерът, докато се разхождаше из цеховете и бе отрупван с подаръци – завивки за него, възглавници за внучетата, специален подарък за дъщеря му, огромно легло за любимото куче. И тук последва премиерска шегичка в характерния стил, препращаща към неотшумелия все още снимков скандал; премиерът се обърна към г-н Радевски с думите: „Ако си познаеш някъде завивката или чаршафите, да знаеш, че е твоята, а аз вече не знам как спя и къде ме снимат“. С шегичка в подобен стил бе удостоена и г-жа Михайлова: „Ако имаш есемес (от мен), трий, че виж какво става, да не лъснеш с някой есемес“.

Сърдечно ръкостискане с колегите огнеборци от троянската пожарна
Премиерът разглежда прясно санираната полицейска сграда
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО сърдечно и колегиално бе посрещането на г-н Борисов – бивш огнеборец и бивш полицай, в полицията и пожарната на Троян. Не липсваха и похвали в двете посоки – на премиера към троянските полицаи и огнеборци и техни към него. Тук има и поет премиерски ангажимент към РСПБЗН - Троян, за което съобщи, но без да конкретизира, началникът на службата гл. инсп. инж. Петър Петров. В РУ на МВР премиерът бе посрещнат от троянския полицейски шеф гл. инсп. Радостина Петкова и на шега или пък не съвсем (му) бе намекнато, че в Троян „жените командват“ – кметската власт, полицията и съдът са в женски ръце, и то от години. Южният вход на Троян отпадна от програмата, но този съвсем немаловажен троянски обект влезе в коментара във фейсбук на ресорния зам.-министър Николай Нанков: „Днес (25 юни – бел. ред.) започва и активната работа по ремонта на южния вход на Троян, северният пак с държавни средства бе ремонтиран през 2018 г.“.

Т21
*** В Троян тръгнаха слухове, че премиерът Борисов и правителството тъй бързо откликнали на троянското искане и отпуснали средствата за разширение на троянското депо за отпадъци, защото имало завера тук да се изсипват… италиански отпадъци. В заверата била набъркана и местната власт. Подобна глупост със сигурност не заслужава внимание, просто съобщаваме „слуховия“ факт. А дали освен глупостта в слуха има и опит за някаква провокация, възможно е.

Още по темата:

Нека хубавите неща от живота ни продължат! И награда за... маска

Тази вечер, 25 юни, от 19:00 ч. в галерия „Серякова къща“ се открива изложбата „Художникът и автомобилът“ и по традиция ще звучи джаз на живо. Не се колебайте да присъствате, но не си забравяйте маските!

Обявихме и награда за посетител с най-оригинална маска и специална награда за маска с автомобил. 

Нека хубавите неща от живота ни продължат! Очакваме ви!

Галерия „Серякова къща“
Троян, ул. „Ангел Кънчев“ 6

Задържаха управителя на Националното изложение - Орешак

* Обвинен е заедно със счетоводителката на общинското дружество в присвояване на над 15 хил. лв.; разкритията са при одит, извършен от Община Троян, образувано е досъдебно производство * Отзвуците на сесията на местния парламент
Крими Актуализиран
Иван Чакъров
ВЧЕРА, 24 юни, полицейски части са влезли в Националното изложение (НИХЗИ) в с. Орешак („Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата - Орешак“ ЕООД) и са извели с белезници управителя на общинското дружество Иван Чакъров и счетоводителка Дарина Терзиева, научи Т21. Двамата са били задържани за 24 часа и в Районна прокуратура - Троян е образувано досъдебно производство за присвояване на парични средства.

ДНЕС, 25 юни, от Окръжна прокуратура – Ловеч дадоха допълнителни разяснения по случая. Причинената щета възлиза на над 15 хил. лв., като липсата е открита при одит по сигнал, извършен от Община Троян. Одитният доклад е бил изпратен в Районна прокуратура - Троян и въз основа на данните на доклада е установено, че са налице основания за извършено престъпление от общ характер. В хода на разследването са претърсени четири обекта – автомобил, административна сграда и две жилища, и са иззети документи, имащи връзка с делото.

ИВАН ЧАКЪРОВ, богослов по образование и бивш преподавател във Великотърновския университет, пое потъналото общинското дружество през 2009 г. и за кратко успя да го изправи на крака и да му върне статута на сериозна културна институция. Основно негова е заслугата да се възобновят (от 2013 г.) изложбите с международно участие, прекъснати за период от четвърт век – последната, преди новото начало, е през 1988 г. През 2019 г. НИХЗИ - Орешак представи България на Изложението на културните и творческите индустрии в Нинбо (Китай) и на Седмицата на културното наследство в Шарджа (ОАЕ).

Отзвуците на сесията на
 местния парламент
Донка Михайлова

СЛУЧИЛОТО се в Националното изложение - Орешак бе коментирано и на сесията на Общинския съвет в Троян на 25 юни; като предвидената в дневния ред информация за финансовото състояние и дейността на дружеството с гласуване на освобождаване от отговорност на управителя и счетоводителя, бе оттеглена. „Още миналата година имахме сигнали от граждани за извършени нарушения в Националното изложение - Орешак. В края на годината аз назначих вътрешен одит – за да направи една много сериозна проверка. Проверката продължи доста дълго и в хода й се установи, че в работата на ръководството на НИХЗИ - Орешак има сериозни нарушения. Беше установено системно и чувствително разминаване на информацията за финансовото състояние, която се води в дружеството и отчетите, подавани в Общинския съвет; бяха установени и други действия, пораждащи съмнения за измама. На няколко пъти бях информирана за проблема от вътрешните одитори. И след връчването на мен и на управителя на окончателния одитен доклад, становището на юристите беше, че са констатирани съмнения за измама. Съгласно Закона за одита в публичния сектор в такива случай възложителят е длъжен да информира прокуратурата. Изпратихме доклада в прокуратурата, като научихме, че в този период МВР и прокуратурата успоредно са правили свое разследване“, бяха разясненията на микрофона, дадени от кмета Донка Михайлова.

Николай Тодоров
„ИЗРАЗЯВАМЕ силното си безпокойство от случващото се не само сега, но и през последните години по отношение на контрола и управлението на общинските ни дружества. Тези дружества, съгласно обществения договор, не са наши – нито на Общинския съвет, нито на кмета, нито на администрацията, ние сме представители на истинския собственик, гражданите. За съжаление, от току-що изнесените от кмета факти и резултатите от действията на прокуратурата и следствието в Националното изложение - Орешак, се поражда усещането и твърдото убеждение за институционална криза от начина, по който Община Троян упражнява правомощията си в дружествата с общинско участие“, заяви от името на групата съветници на местната коалиция „Глас Народен“ председателят й Николай Тодоров.

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |