Голямо дарение за Троян от семейството на Милко Диков

* Жестът е след изложбата на „Шипка“ 6 по случай 95-годишнината от рождението на художника и почетен гражданин на Троян * Дарението включва 66 работи от различни периоди

Милко Диков, 2010 г., сн. Цветан Тончев
Троянци

НАСКОРО – в галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6 в София – посмъртно, за 95-годишнината от рождението бе открита изложба на големия български карикатурист и наш земляк троянец Милко Диков (1930-2023). По този повод семейството му направи сериозно дарения на троянския Музей на занаятите, институцията, с която художникът си партнираше години наред, бе чест гост на галерия „Серякова къща“ (в структурата на музея), а в музейното фоайе може да се види постоянна експозиция на негови илюстрации по текстове на друг именит троянец, Иван Хаджийски. Дарението включва 66 работи от различни периоди, с разнообразна тематика и техника на изпълнение.

ДВЕ ДУМИ за Милко Диков. Роден е на 24 март 1930 г. в Троян. Завършва Художествената академия, специалност „Керамика“ при проф. Стоян Райнов. Известността му идва с многобройните публикации на негови карикатури и рисунки в периодичния печат. Има реализирани шест анимационни филма. Той е един от най-награждаваните български художници у нас и в чужбина. Троянец по кръв и дух и непоправим троянофил, който никога не скъса връзките с родния град, Почетен гражданин на Троян (2010 г.). Отиде си на 12 декември 2024 г.

„С ЦЕЛИЯ си абсурд и илюзорност карикатурата е универсално средство за общуване между хората. Не е нужно да знаеш езици, за да я разбираш. Самата карикатура е език. Не се налага да я разчиташ като уводна статия. Не търсиш текста под нея, когато го няма. Разчитах рисунката, нейната графична лексика, посланието, което носи, смешното и тъжното, мисловната изобретателност, дискретността на поднасянето, интелигентността“, бе оценката на Милко Диков за изкуството на карикатурата.

„МИЛКО ДИКОВ беше наш близък приятел. С голяма отговорност приемаме жеста на семейството да съхраняваме част от наследството му в родния и обичан Троян. Благодарим Ви!“, коментираха от Музея на занаятите.

Т21, по информация на Музея на занаятите
Бел. На снимките – част от дарените творби.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |