Подготвя се първото издание на „Troyan Run“

* Трасетата са три  – 10 км, 15 км, 24 км – и следват маршрута на Левски при зимните му преминавания през Балкана; стартът – на площада в Орешак, 29 юли, очакват се над 200 участници * Инициаторът Николай Тодоров: „На Троян му прилича такова състезание и би било непростимо да не го направим“
Предстоящо Планинско бягане
ТРОЯНСКОТО гражданско сдружение „Троян в бъдещето“ и Спортен клуб по ориентиране „Хемус“ (Троян) с подкрепата на Община Троян и местни спонсори подготвят мащабна нова спортна проява. На 29 юли 2023 г. в 9:00 ч. на площада в с. Орешак ще бъден даден стартът на първото издание на „Troyan Run – По стъпките на Левски“ – състезание по планинско бягане в Троянския Балкан; финалът е на същото място – орешашкия площад. Надпреварата ще бъде в три бегови дистанции – 10 км (денивелация 280 м), 15 км (д. 340 м) и 24 км (д. 920 м); разработени са и още две трасета с по-висока степен на трудност – 42 км и 68 км, които обаче ще се включат във второто издание догодина.

КАКТО си личи  и по заглавието, маршрутът не е избран случайно – доближава се до маршрута, по който великият Апостол на свободата е преминавал зимно време Балкана от Южна България до Троянския манастир, Орешак и Троян; по конкретно – отклонението от централното старопланинско било при вр. Лепенят (към хижа „Чучул“) и по рида през Янчова могила, Караджунска могила, Поленици, Садината, мах. Хасъмска (Троянски манастир). Датата също не е избрана случайно – състезанието ще се провежда около 18 юли, рождението на Васил Левски, и е своеобразно развитие на станалия емблематичен крос „По стъпките на Левски“ (от Троян до Троянския манастир през мах. Райковска, друг маршрут, по който Апостола е преминавал неведнъж), провеждан около 18 февруари, датата, поставила началото на едно безсмъртие.

Николай Тодоров
„ОТДАВНА имах идеята за подобно състезание по планинско бягане, Троянският Балкан предлага изключителни възможности за подобно нещо – като красива природа, добри терени с различна сложност, удобна локация, защо не и като историческа значимост и смисъл. Има ги и спортните традиции, има ги хората, които могат да го направят, на Троян му прилича такова състезание и би било непростимо да не го направим. Така че беше въпрос на време това да стане факт, като амбицията ни е  „Troyan Run – По стъпките на Левски“ да стане традиция“, коментира за Т21 инициаторът и мотор на събитието Николай Тодоров от „Троян в бъдещето“. От него научихме, че амбициите са още по-големи – догодина да се прибави т. нар. дисциплина дуатлон (бягане плюс колоездене) и да се отвари към международно участие, а като мащаб и ниво да влезе в челото на подобните състезания у нас. „Организацията на такова състезание е сложна работа, изисква много голяма подкрепа и отдаденост – затова ще използвам повода да изкажа огромната си благодарност на десетките доброволци, над 50, които се включиха напълно безкористно в подготовката и ще помагат и по време на състезанието, без подобна съпричастност няма как да стане, разбира се, благодарност и на спонсорите, тъй като без пари също не става“, допълни г-н Тодоров.

КАКВАТО е практиката при подобни състезания, участниците ще заплащат такса – 25-35 лв. в зависимост от дистанцията, а събраната сума ще се използва за организационните дейности. Регистрацията, записването за участие и плащането на таксата трябва да се направи предварително (най-късно до 9 юли); валидната регистрация включва и попълването на съответните декларации (за освобождаване от отговорност, за предоставяне на личните данни, за участие на лице под 18 години). В деня преди състезанието (от 13:00 ч. на 28 юли до 9:00 ч. на 29 юли) участниците ще получат стартов пакет срещу представяне на личен документ и разпечатка на попълнените декларации. Всеки участник трябва да е с указаната задължителна екипировка (липса на дори един елемент от задължителната екипировка ще води до дисквалификация).

ДО ТОЗИ момент, 24 юни, за участие в „Troyan Run – По стъпките на Левски“ 2023 са се регистрирали 75 души, сред тях и имена като Владимир Илиев и Милена Тодорова (звездната двойка на българския биатлон) и Станимир Беломъжев (№1 в ски ориентирането у нас за всички времена). Очакванията на организаторите са участниците да достигнат и надминат бройката 200. 

Т21

Христо Калистерски: И да се върне някакво българско светоусещане (1)

* „Дойранската епопея ние, троянци, успяхме да я поставим на картата на нашата история. Но по време на Втората Балканска война нашият 34-ти пехотен Троянски полк прави не по-малко героични неща, да не кажа – и по-важни“ * „Нашият полк спасява България. Отблъскваме сърбите, после на Петрохан спираме основната румънска част“

Христо Калистерски
Интервю
Поводът за разговора ни с Христо Калистерски – председателя на Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“ (Априлци - Троян - Севлиево), тукашната структура на Национално дружество „Традиция“ – е 110-годишнината от Втората Балканска война (Междусъюзническата война), която отбелязваме през 2023 г. Събитие, поставило съдбините на България на карта, но в което железният дух, героизмът и мощта на българския войник не позволяват да се случи най-лошото – довчерашните ни „съюзници“ сърби, гърци и румънци да разкъсат и съсипят страната ни. Свое място в събитието имат и троянци, макар че за тяхното участие и заслуги се знае малко.

Христо е сред основателите на РК „34-ти пехотен Троянски полк“ през 2010 г. и е негов неизменен председател, от години е и член на националното ръководство на НД „Традиция“. Троянец кореняк е, от известния род на Калистерите. Двамата му прадядовци Станчо и Минко Калистерски се бият във войните за обединение на Майка България, връщат се живи, единият е дюлгерин, другият отваря кръчма в горния край на Троян. Има двама синове – Мирослав и Добромир (Додо), студенти по право в София, изявени спортисти (джудо) и също членове на „Традиция“.
– Ще си говорим за Втората Балканска война.
– Да, поводът е 110 години от Втората балканска война. Дойранската епопея ние, троянци, успяхме да я поставим на картата на нашата история. Но по време на Втората Балканска война нашият 34-ти пехотен Троянски полк прави не по-малко героични неща, да не кажа – и по-важни. Бием се в прохода Свети Никола в Западна Стара планина със сърбите; но след това идва голямата грешка на нашето правителство и командване – румънските войски влизат в България, без да им се оказва съпротива. Нашият полк е в близост до прохода Петрохан, където се струпва основната маса на румънските войски с генералитета им.

– Какво искат румънците?
– Каквото искат и сега – Северна България. Тяхната доктрина е, че Втората Българска държава е румънска, Асен и Петър са румънци. В тяхната историография така се преподава. В техния национален исторически музей имахме случай да чуем това за Асен и Петър. Първо бяха влахобългари, после – влахорумънци, сега да си чисти румънци.

– Това включва ли и претенции към Ловешко?

– Да. За София не мога да кажа, там са щели да се сблъскат сръбският и румънският интерес.

– Втората Балканска война, или Междусъюзническата война, е защитна за нас, браним си държавата. Но и там има дипломатическа българска грешка.

– Войната е провокирана от Сърбия и Гърция. Нещата са подготвени много отдавна. Само да припомним Вазовото стихотворение „Па шта си ти?“ – за сръбския престолонаследник Караджорджевич, който при посрещане от населението в Скопие задава този въпрос на момиченцето Васка Зойчева и когато то отговаря „българка“, й удря шамар. Сръбските намерения са си такива. И докато ги проумеем, да мислим тези за братя, онези за братя…

Врящият балкански котел, карикатура във в. Punch, 1912 г.
– Тогава разузнаване, дипломатически тайни канали, за да усетим, че ни готвят капан, не е ли имало?
– И Фердинанд има грешки, и тогавашният главнокомандващ, който маха ген. Иван Фичев. Ние сме още на Чаталджа и се чува за сръбските и гръцките провокации. Тоя капан е бил заложен от много отдавна. И от руския император, но и от западните сили.

– А голямата цел е?
– Да няма силна държава в Източна Европа. Това е нашият проблем в момента – че ние нямаме държавна доктрина. Първо да държим на българското, а после да сме европейска държава.

– Как си го обясняваш? Народопсихология? Защо другите имат доктрина, националистично чувство, дори шовинистично?
– Нашият народ е много по-стар и е минал този етап на шовинизъм. Нашето Възраждане е самобитно – с училищата, с читалищата, с духовността. Каква е идеята за Велика България – да се обхванат местата, където живеят етнически българи, където са абсолютно мнозинство. Левски ясно е завещал, още преди западноевропейските държави да изповядват тези ценности – ние тръгваме да се освобождаваме, но така, че другите хора да живеят наравно с нас. Ние единствени тръгваме да се освобождаваме сами, давайки толкова жертви.

– А сърбите, гърците – как се освобождават?

– На сърбите Австро-Унгария им е зад гърба. Тя иска да вземе Босна и Херцеговина и Хърватско от Османската империя и ги подпомага. Руската империя също ги подпомага. При гръцкото въстание Британия вкарва два английски полка на помощ, голяма част от британския флот идва и буквално блокира османския флот. Докато ние се вдигаме абсолютно сами.

– След това получаваме помощ.
– Руските интереси тогава съвпадат с българските, обаче не до голяма степен, защото става едно разцепление на нашите земи. Ние сме се вдигнали сами, а сега се подценяваме.

– Няма ли при нас, българите, някакво странно лутане, което не издава зрялост на един такъв стар народ, а е детинско и непродуктивно – между нихилизъм и свръхсамочувствие?

– Това е сега, тогава не е било така. Според мен са вкарани много фалшиви представи. Единият проблем са русофилските настроения. Те се подклаждат много внимателно, много старателно и това ни е голям проблем. Другият ни голям проблем са западните наши партии, които са проевропейски ориентирани – защото те не са десни, а левичарски. Ако се създаде една нормална дясна партия, която да държи на традиционните ценности…

– Защо я нямаме?
– Имам обяснение, но не искам да навлизам в разговор за политика. Искам тази година да се почете 110-годишнината от Втората Балканска война. Ще правим възстановки в Априлци на 9 септември и в Севлиево – на 16 септември.

– Защо са избрани тези дати? А в Троян?

– Битките са били през лятото, но тогава не е подходящо, защото е отпускарско време. За Троян нещо се разминахме с Общината тази година. Искахме тука на 22 септември, в Деня на независимостта, да направим една голяма възстановка на Турлата.

– Сега е различно там (на Турлата, има нов парк).

– Ходих, огледах – има къде да се направи възстановката. Но това трябва да е кауза на всички троянци. Моята цел е, както Дойранската възстановка стана еталон, така да покажем и Втората Балканска война.

– За нея се знае още по-малко.

– Нашият полк е основният полк, който спасява България. Отблъскваме сърбите, после на Петрохан спираме основната румънска част.

– Защо не се знае това? Няма ли историци?

– Някои историци ни помагат, работим с Пламен Павлов. Но като цяло – не, няма.

– Един конституционен съдия, Атанас Семов, успя да възвърне (с филма си „Новоселското въстание“) почитта към Новоселската република по време на Априлското въстание, за която в общобългарски план никой не знае.
– Някои хора, като ги питам гледали ли са филма за Новоселската република, ми казват, че не знаят, че е имало такова нещо в Априлци. А живеят на 5 км от там. Като си ходил в Ново село, що не питаш какъв е тоя паметник на центъра да видиш колко ще знаят?!

Участник в мащабната възстановка „Дойранъ 1918“, Троян, Турлата, 2018 г.
– За Дойран също не се знаеше. Ние не сме го учили в училище.
– За Дойран най-много направи бай Христо Данов (от Добродан). Изключителен човек! Оттам Божидар Димитров започна да пише по темата, разшумя се. Цялата дейност по възстановяване на Фердинандовата чешма на Дойран я свършиха пак наши хора.

– Значи, сега голямата мисия е да се върне знанието и почитта към големите битки в Междусъюзническата война?
– И да се върне някакво българско светоусещане.

– То насила не става.

– Става, като прозреш нещата. Аз се втрещих, като прочетох спомените на Минко Марковски, преди да ги преиздадем („Спомени и очерки из българските движения“, 2023 г., фототипно издание на оригинала от 1902 г.). Потвърдиха се нещата. За мен тези 45 години комунистическа диктатура е точно срещу българското. Тя е твърда денационализация. Но румънците, например, си държат на румънското.

– А ние защо така се наведохме?

– Нашето е по-различно. Руската империя културата си е получила от нас – азбука, вяра. Волжска България също е важен момент. Там имат едно огромно мюсюлманско малцинство – то вече ще е мнозинство, над 50 милиона официално, иначе са повече, което е свързано културно, ако не и етнически, с Волжска България. За гагаузите е установено, че са българи.

– Това няма как да го върнем. Поне да го знаем.
– Хората имат нужда от знание. Правихме една среща за Първата Балканска война с представители на етническите общности, имаше невероятни неща. В Казахстан част от населението смята, че са наследници на българите. Там чух неща, които ме изумяват. Руското самосъзнание е, че те са най-великите славяни, не искат да признаят, че нещо са получили от нас, и ни мачкат. Докато например сръбската доктрина на тях има пасва идеално – славяни, малкият брат. Но да се върна на темата – ако не са били нашите хора, сега да нямаме държава. Те много добре са знаели за какво се бият. Знаят, че румънците са завзели Северна България. Ние сме заобиколени от вълци. Да ти кажа и сегашни факти, днешни – паметната плоча в памет на Гоце Делчев в с. Баница, в днешна Гърция, гръцките полицаи я чупят и я махат. Тука няма европейски ценности.

Паметната плоча в с. Баница, днешна Гърция, поставена през 2013 г. по случай 110-годишнината от гибелта на Гоце Делчев, бе счупена и премахната от гръцки полицаи
– Имаме ли официална нота за това чупене и махане? Това, което аз видях в Гърция, са мили битови отношения към нас, българите.
– Мили, когато си даваш парите. Обаче доктринката те си я знаят. Европейският съюз е най-високото цивилизационно достижение, но да се следват ценностите му, а не да има цинизъм и двуличие. Александър Йорданов много добре им го каза в Европарламента за нарушенията в Македония, те се прозяваха. Ние трябва не да спорим с македонците, а да се обърнем към сърбите – какво правим? Към тази руско-сръбско-македонска линия. Но и немската линия сега… Да се върна на темата – тази година ще отбележим събитие, което е важно. Трябва да поставим нашите хора на пиедестала, който заслужават. Какво кощунство е било да се махне троянският паметник от центъра на града ни и да се закара на „Вила Ванна“, и то когато много от тия хора са били живи! Яд ме е, като кажат: Да се пази паметта! Спас Балевски, Тотка Съева, всички тия „червени“ паметници по градинките си стоят. Какви са те? Фалшиви герои. А примерно за отец Иван (Ковашки)? В Априлци има паметна плоча, но в Троян – нищо. Може друг път да направим разговор и за паметниците. Това е моя отдавнашна тема. Но все едно удряш глава в стена. Или пък си в нищото, то няма и стена. Много действат всички други разузнавания, за съжаление, ние сме сами.
 
Интервю на Генадий Маринов

Още по темата:

В едно изречение (16)

 * На Еньовден в Лъкарево и при „Биопрограма“ в Дебнево * Троянските „пуканки“  опукаха конкуренцията на „Дейтатон 2023“ * Кметът Михайлова: „Дано този път успеем!“

Ново Хубава работа, (ама) троянска

Рубриката на Т21 – „В едно изречение“, стартирала през м. февруари т. г., бе замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я „прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по възможност преобладаващи добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви е интересно, приятно четене.

ДВА ПРАЗНИКА в две съседни троянски села навръх Еньовден, 24 юни – Гумощник и Дебнево: неуморимата, всеотдайна и безкрайно влюбена в родното село Ангелина Георгиева бе в основата и на това гумощнерско празненство, състояло се в двора на т. нар. Глинената къща в живописната махала Лъкарево и събрало на обща трапеза местни и гости, а пред всички тях изгря и една световна звезда – виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова; дебневенската еньовденска веселба пък бе в чест на фирма „Биопрограма“, водещия производител у нас на билкови чайове и пакетирани билки, която има база в селото, собственикът й е с дебневенски корени, а тук на празника сред ВИП участниците наред с Вероника, която е израснала и живее в Дебнево, бяха неповторимият Стефан Вълдобрев, телевизионерът Драго Драганов и троянският „глас на България“ Радко Петков (за един копейков политик с корени от съседното Врабево не искаме да говорим – бел. ред.).

  ОТБОРЪТ ПО СТАТИСТИКА на троянското СУ „Васил Левски“ с атрактивното име „Pukanka“, воден от преподавателката Ангелина Иванова, постигна сериозен успех в първото у нас Национално ученическо състезание по статистика „Дейтатон 2023“ – призово трето място от 27 отбора от цялата страна (наградата за призовото класиране: грамота и по 200 лв. за всеки от отбора), като в първия кръг участниците разработваха темата „Влиянието на физическата активност върху здравословното състояние на населението в България“, а допуснатите до финални втори кръг 14 отбора трябваше да подготвят презентация по изключително актуалната тема „Влиянието на номофобията (страха да останем без телефон) върху здравословното състояние на населението в България“; троянските „пуканки“ бяха в състав Стефания Койчева, Ивайло Кънчев и Цветомир Пенков, и тримата от 10. клас, поздравления!

  КМЕТЪТ НА ТРОЯН Донка Михайлова продължава „битката“ с регионалните министри на България за постигане на заветната цел – изграждане на снегозащитни съоръжения на Беклемето (Троянския проход) и осигуряване на целогодишна проходимост на тази най-пряка и бърза пътна връзка на Централна Северна България с Южна България, цел, която пряко касае троянци и троянския бизнес; в профила си във фейсбук г-жа Михайлова съобщава за проведената на 22 юни нарочна среща с новия регионален министър Андрей Цеков: „Проведох отделна среща с министъра по темата целогодишна проходимост на Троянския проход. Той възложи на председателя на УС на АПИ да проведе следваща среща, в която да обсъди с мен и с кмета на Карлово възлагането на обследване и проектиране на защитни съоръжения. Няма да се уморя да поставям тази тема. Дано този път да успеем!“.

Т21  
 
Още по темата:

Приключението фотография

* На откриването на фотоизложбата „Далеч от Африка пролича, че нейните автори търсят контакт със своята публика, умеят да поведат разговор, имат желание да разказват за опита си  * Ателието беше по фотография, но и по умение за общуване
През обектива
„Далеч от Африка“ в троянската галерия
ФЕЕРИЯ от цветове. Това е първото усещане пред фотоизложбата „Далеч от Африка“, преди зрителят да се вгледа в очите, усмивките, силуетите на нейните герои. Изложбата на театралната режисьорка Елена Панайотова и професионалния фотограф Атанас Кънев е подредена на втория етаж в Серяковата къща и е поредното стойностно събитие, достигнало до Троян благодарение на културната политика и контактите на галерията.  

Моменти от една изложба
„ДАЛЕЧ ОТ АФРИКА“ е част от програмата „Артисти за деца“, реализирана в Кения и България от 2002 до 2017 г. Гостувала е в Пловдив, Благоевград, Варна, Бургас, наскоро е спечелила престижната награда „Пловдив“ за фотография. Изложбата популяризира уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна. Фотографиите отразяват процеса на въвличането на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаването на театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория в Кения. На откриването на фотоизложбата (22 юни) пролича, че нейните автори търсят контакт със своята публика, умеят да поведат разговор, имат желание да разказват за опита си – за децата на Африка, срещите между толкова различни култури, играта и приказките като начин на себеизразяване и преодоляване на загуби, силата на съхранените общности…

Уличното фотоателие, Троян
НА ДРУГИЯ ден Елена Панайотова и Атанас Кънев предложиха на троянци, и специално на деца и младежи, улично ателие по фотография. Най-голяма група сред откликналите на поканата бяха 11-класниците от хуманитарната паралелка на СУ „Св. Климент Охридски“. Почти два часа участниците, с телефони в ръце, бяха в изключителната компания на двама творци, които ги поведоха на непознато пътешествие по познатия троянски централен площад. Менторите поставяха задачи и говореха с всеки един не само за тайните на добрата снимка – за композиция, светлина, планове, – но и за емоции, уловени човешки състояния, доверие, силата на усмивката и комплимента, снимката като спряло време. Ателието беше по фотография, но и по умение за общуване. То напомни, че успешното обучение се нуждае от свобода и предизвикателства, че е двустранен процес, а в центъра му е сложната човешка личност.

Разговор за снимки и още нещо насред Троян
НА ОТКРИВАНЕТО на изложбата г-жа Панайотова увери, че ние, българите, можем да помагаме за промяна в света, но добави, че сега имаме спешна нужда да помагаме на себе си. Ще ни се да вярваме, че срещи като тези на 22-23 юни са част от такава програма. За „довиждане“ с учениците от уличното ателие двамата гости им пожелаха да не спират да търсят, да не се оставят да бъдат манипулирани, да успяват, защото са нашето бъдеще. Изложбата „Далеч от Африка“ може да бъде видяна в галерия „Серякова къща“ до 21 юли.

Нели Генкова-Маринова

Празникът на билките на Айдушкото сборище тръгна наново

* Народно веселие в най-традиционния му вид, от каквото явно имаме нужда. Което означаваше и имидж, реклама на Троянския край, туристически плюс…За всичко това – поздравления! * Тъпа и грозна демонстрация на входа, алоооо, организаторите?!
За 18-и път
На празник като на празник, Айдушкото сборище, 24 юни 2023 г.
Чаят от 22 билки се лееше на корем
Хорото се виеше неспирно
СЛЕД ТРИГОДИШНО прекъсване заради пандемичните ограничения и други причини троянският Празник на билките, планината и туризма – създаден и движен през годините от Даниел Сираков, големия сторонник за туристическото развитие на Троян и района, провеждан на вълшебното Айдушко сборище в скута на Троянския Балкан (в подстъпите към Троянския проход, над с. Балканец) и в чест и на Еньовден, 24 юни, деня на лятното слънцестоене и народен ден на билките, магиите и природолечението, спечелил народната любов, привличащ хиляди от близо и далеч – тръгна наново. И на сегашния 24 юни, събота, бе 18-ото му издание.

Стотици автомобили бяха запълнили грамадния зелен паркинг
ВЪЗРАЖДАНЕТО пак бе заслуга основно на г-н Сираков, със сериозната логистична и финансова помощ на Община Троян (по неофициални данни, официални няма – 12 хил. лв. е общинската субсидия) и личната подкрепа на кмета Донка Михайлова. А резултатът, по наше мнение, си струваше – отново хиляди отблизо и далеч се събраха на Айдушкото сборище, стотици коли, рейсове и бусове напълниха уредения просторен паркинг, виеха се неспирни хора, скарите пушеха здраво, разливаше се на корем и безплатно от емблематичния специален билков чай (от 22 билки), музиката свиреше безспир, беряха се билки и се плетяха венци… Народно веселие в най-традиционния му вид, от каквото явно имаме нужда. Което означаваше и имидж, реклама на Троянския край, туристически плюс, отличната организация и хубавото време, истинско лято, добавиха своето. За всичко това – поздравления!

Момент от спектакъла на „Багатур“
В началото бе Троянската духова музика
Мъничкият барабанчик бе поканен и на сцената
ГВОЗДЕЯТ в празничната програма този път бе мащабното шоу на патриотичната трупа „Багатур“ (Стара Загора), търсеща корените на българското – своеобразен театър на открито, с коне, мечове, магии, битки, един мистичен и красив спектакъл, който си заслужаваше да се види. Музикантите – започна се с Троянската духова музика „Заедно“ начело с тромпетиста Станислав Мойнов, свириха яко, след тях продължиха певците, като най-специалното внимание заслужено заслужи сладкогласната Деси Добрева, другите също дадоха своето. Като цяло амбициозна и силна за този формат програма, макар че щипка креативност нямаше да й е излишна; както се полага, не бе изгубена, макар и поизтъняла, и важната природолюбителска/екологична нишка.   

Щандът на входа?!
НО ИМАШЕ и няколко въпросителни, които трябва да споменем. Двамата водещи – двойната победителка от „Фермата“ Веселка и известният троянски самодеен актьор Валко – тук определено не бяха на мястото си: сричаха, суетяха се, липсваше им синхрон, енергия и находчивост; но вината не е само тяхна – явно думичките, които им бяха написани, бяха с доста ниско качество, а това е важно и организаторите трябва да са наясно, нали продуктът (Празникът) е имиджов. Друго – на входа, досами оригиналния цветен билков свод, откъдето минаваха всички, бе поставен странен „щанд“, на който двама левенти в потури, пояси и бели блузки с шевици подканваха влизащите и излизащите да се подпишат в „Референдум за мир и суверенитет“, изписано с едри букви, още по-едър бе допълващият надпис „Народът го иска“, а някак по-срамежливо и дребно изписани се четяха две доуточняваще послания „Гражданска инициатива „За военен неутралитет на България“ и „Гражданска инициатива „Против джендър пропагандата в училищата“; „Не е политически свързано с никоя партия“, бе друг надпис в центъра на въпросния щанд, което си звучеше направо подигравателно, ако не и обидно – защото не е тайна, че този пропаганден т. нар. „Референдум за мир и суверенитет“ се организира от определени рашистки партийни среди у нас и под „мир“ се разбира съвсем друго (т. нар. „руский мир“). Тъпа и грозна демонстрация на входа на хубавия троянски Празник на билките, планината и туризма, алоооо, организаторите?!

ДО догодина! 

Т21

Още по темата:

Белият и черният

* Напет бял щъркел на мегданя в Априлци посреща гостите на градчето, черен като абанос негов събрат в реката насред Троян * Казват, че щъркелите, белите, и още повече черните, носят щастие
Добрата новина
ПРЕДИ десетина дни, бях тръгнал с приятели да им покажа новата градска забележителност на Априлци – чудесния парк в кв. „Острец“. И насред мегданя на градчето се натъкнахме на един неочакван (и прелестен) посрещач – напет щърк, който някак величествено и като у дома си бе застанал на входа на читалищната сграда. Със самочувствие, достолепен, без грам притеснение от натрапниците (ние), които спряха колата си на метри от посрещача и не спряха да го снимат, без да питат. Чудесно, по-хубаво май не беше ми се случвало този ден, че и предишните.

ВСИЧКО това пък се случваше на няколко метра от грамадния (щях да кажа, да ме прощават априлчани, грамадарски, но се удържах – бел. моя) гранитен паметник на героичните априлчани (от 1876 г.), върху който открай време има щъркелово гнездо. Сега пак има, а вътре в гнездото, преброих, бяха три щъркелчета и мама, общо четири,  с таткото пет. Вероятно таткото на фамилията бе нашият „човек“, посрещачът, който бе излязъл по негови си мъжки работи.

КАКВО посрещане в Априлци! Пожелавам го на всеки. И, пак да ме прощават априлчани, една вметка – не разбирам защо наскоро отсякоха дърветата на мегданя си (с паметника и щъркелите) и сега той се е лъснал като бебешко (или бабешко) дупе; дали не, за да разширят и без това обичайно празния си главен паркинг, ако е така, много тъпо. Но пък чудесният нов острешки парк в някаква степен компенсира, както и да е, думата ми бе за белия щъркел пред читалището.

БЯЛ щъркел в Априлци и черен, черен като абанос, само дългият остър клюн и стройните му и още по-дълги крака се червенееха, червено и черно, класика, в Троян, тази сряда, 21 юни, пак насред мегданя, в троянската река точно под терасите на кафене „Антик“. Черният щърк всяка година си е тук, от години, но въпреки това гледката бе незабравима, незаменима и неповторима. Абаносовият красавец бе като изваян и също като априлченския си събрат стоеше някак величествено и като у дома си. Пиех си студената лимонада с рози, а срещу мен бе черният щъркел. Какво по-хубаво!

КАЗВАТ, че щъркелите, белите, и още повече черните, носят щастие. Дано ни донесат! Носят, знае се, и бебета, и от това се нуждаем.

Генадий Маринов
 
Още по темата:

Върнаха в Троянския манастир най-ценната му книга

* „Троянският дамаскин“, писан в средата на 18. век, бе върнат в обителта след двугодишна реставрационна дейност * И. д. игуменът отец Стефан: „Днес е празник за цялата културна общност на нашата община, понеже една изключителна ценност се завръща у дома“
Култура
Отец Стефан и проф. Велинова говорят за „Троянския дамаскин“, Троянски манастир, 16 юни 2023 г.
НАЙ-ЦЕННАТА книга в библиотеката на Троянския манастир „Успение Богородично“ – ръкописният сборник, известен като „Троянският дамаскин“ (втория, има и друг троянски дамаскин, който се съхранява в БАН), бе върнат тържествено в обителта (16 юни). Което се случи след двугодишна реставраторска работа, извършена в Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, където бе създадено и дигитално копие, удобно за изследователска работа без да се застрашава оригиналът. Ценната манастирска собственост прие и. д. игуменът отец Стефан, а му я връчиха директорката на центъра проф. Вася Велинова и реставраторката д-р Румяна Дечева.  Сред присъстващите на церемонията в манастирската зала „Архимандрит хаджи Макарий“ бяха и кметът на Троян Донка Михайлова, землячката ни проф. Аксиния Джурова, бивш директор на центъра „Проф. Иван Дуйчев“, директорката на Троянския музей на занаятите Елеонора Авджиева и др.

„ТРОЯНСКИЯТ дамаскин“, както и изобщо дамаскините (по името на Дамаскин Студит), представлява сборник с най-различни текстове, основно църковни, но и светски  – жития, исторически разкази за светите места, църковни поучения и др. Писан е през 1748 г. в Троянския манастир. Обемът му е от 285 страници с изключително калиграфско качество, издаващо високото ниво на безименния преписвач и на книжовната школа при Троянския манастир, каквато безспорно е съществувала. Ценният ръкопис е открит през 2014 г., а историята е доста любопитна, разказа я сам главният участник в нея отец Стефан – при разчистването на манастирските архиви младият монах открива нещо, увито в стари вестници и е на път да го изхвърли, но игуменът Сионий решил да погледне и така по Божията воля богатството било спасено. През 2017 г., когато бе открита новата библиотека в западното манастирско крило, стана ясно, че сред общо над 3000-те книги в библиотечния фонд има 25 ценни средновековни ръкописи.

„ДНЕС е празник за цялата културна общност на нашата община, понеже една изключителна ценност се завръща у дома. И се надявам, че нейното присъствие тук ще бъде още един стимул за развитие както на туризма, така и на научната дейност свързана с манастира и нашия край“, се чу във въвеждащото слово на отец Стефан, който бе и модератор на събитието. След това духовникът даде думата на кмета Михайлова, която в приветствие подчерта един значим факт – че „Троянският манастир е вторият след Рилския с най-богата библиотека, събрала безценно богатство“.

Поглед към най-ценната манастирска книга
А ГОСТИТЕ от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, както се очакваше, бръкнаха надълбоко в темата за „Троянския дамаскин“. „Наистина е духовен празник тази мисия да върнем там, където му е мястото, един ръкопис, надживял времето си. Който носи посланията на вековете и се е превърнал в част от нашето (българско) културно наследство. И ще кажа защо толкова се радвам и защо е толкова ценен „Троянския дамаскин“. Той е представител на българската дамаскинарска традиция, а българските дамаскини са едни от най-популярните сборници за четене в периода 16.-19. век – защото те са били написани на говоримия език, били са разбираеми, носели са актуални и важни послания за своите читатели. И най-важното – те са позволявали допълване, добавяни са различни други текстове, например слова на старобългарски книжовници, включително и на св. Климент Охридски, имало е и по-късни текстове, написани за нуждите на поръчителите (на преписите), които вече да имат и домашно четиво“, сподели проф. Велинова. И още – че „има основания да се смята, че „Троянския дамаскин“ е излязъл изпод перото на известния книжовник на късното ни Средновековие Аврам Димитриевич“. Д-р Дечева пък разказа подробно за нелеката си реставраторска работа по ценната троянска книга.

Т21

 
Още по темата:

Днес е Олимпийската факелна щафета от Ловеч до Троян

* Стартът е в Ловеч в 14:00 ч., финалът – около 18:00 ч. на площада в Троян * Всеки желаещ може да се включи, от всяка точка по трасето и да пробяга колкото може
23 юни
ДНЕС, в Международния олимпийски ден – 23 юни, ще се проведе Олимпийска факелна щафета от Ловеч до Троян (35 км), организирана от гражданските сдружения „TroyanRun 2023“ (Троян, председател Николай Тодоров) и Тенис клуб „Ахед“ (Ловеч) под егидата на БОК и с подкрепата на Община Троян и Община Ловеч. Щафетата стартира от Ловеч точно в 14:00 ч. и се очаква да финишира около 18:00 ч. на площада в Троян, където ще се присъедини към празника „Ваканция без дрога“, провеждащ се по същото време.

В ЩАФЕТАТА може да се включи всеки желаещ, от всяка точка на трасето и да пробяга според възможностите си, уточняват организаторите. За участниците е осигурен придружаващ транспорт, вода и малки подаръци (сувенири). „Най-важното нещо в живота е не триумфът, а битката; важното е не да си победил, а да си се борил добре. Нека кажем не на дрогата и голямо да на здравето, което носи спортния дух на Олимпизма! Бягайте заедно с нас, чествайки олимпийския ден!“, е призивът в страницата на събитието във фейсбук (Олимпийска факелна щафета от Ловеч до Троян).

Т21

Лицето Иван Гешев не си отива: Какво ни чака още от отровния модел?

 * Гешев освободен! Крайно време беше. „Гешев е позор! Оставка и затвор“, е лозунг още от момента на неговото поставяне на поста главен прокурор. Върхушката го разбра три години след гражданите. Което навежда на някои мисли, различни от очакваното задоволство в много среди.

 
Огнян Стефанов
Горещата тема
 Взето назаем
Авторът е Огнян Стефанов – големият български журналист, който никога не се е плашил да казва, че „царят е гол“ и който заради перото си бе пребит и почти убит с чукове на улицата в София през 2009 г. И този път г-н Стефанов не се плаши да извика високо, че „царят е гол“, и не само да извика, а и да обясни – директно, без никакво усукване, безкомпромисно, с имена и факти, неоткъслечно и в дълбочина, сглобявайки цялата грозна картина. С други думи – да бие камбаната, че задкулисието, което ни е сграбчило от десетилетия, пак се опитва да ни изиграе. И че може да се окаже, че подмяната на Гешев и светкавичният избор на доскорошната му „половинка“ Сарафов не е промяна, а прегрупиране (на задкулисието), там някъде в пренареждането на пъзела е и доскорошният им ментор и събрат Цацаров. Дали е прав. Дали задкулисието пак ни ях(н)а. Вие кажете. Дано не е, а дано… Препечатваме текста от сайта „Фрог Нюз“ (www.frognews.bg). Т21
ЧУВАТ СЕ всякакви коментари и анализи, но нещо много важно се забравя или се премълчава. Гешев продължи насаждането на постсъветския мафиотски модел в прокуратурата, като част от постсъветския мафиотско-олигархичен модел на управление на страната. Доказателство за това е сключеният през 2017 г. договор между Сотир Цацаров и генералния прокурор на Русия Юри Чайка български обвинители да се обучават в академията на руската прокуратура. При положение, че Русия е водеща в корупцията и на 81-во място по върховенство на закона от 102 изследвани държави.

Гешев и Цацаров
ГЕШЕВ И ЦАЦАРОВ са ярки представители на въпросния мракобесен модел. А той е мракобесен, защото процъфтавя във взаимни зависимости с останалите власти, най-вече с изпълнителната. Което позволява формално демократичното управление да се превърне в еднолично с елементи на диктатура. Установено е върховенство на корупцията. Самата прокуратурата се превръща в инструмент на властта за репресии, натиск, рекет, шантаж, заплахи и пр. Господ, когото Гешев и неговия ментор до онзи ден – Борисов, обичат да споменават, да се кръстят и да се представят за негови избраници по българските земи, е само прикритие за действителните им помисли.

ЕДНА от големите несправедливости на този модел е преследването на инакомислещите и внушение, че интелигентните и образованите са виновни за проблемите на обществото и най-вече на обикновените хора. Прокуратурата със своето бездействие всъщност толерира и дори стимулира мръсните кампании срещу въпросната категория българи. Което води до продължаваща емиграция и изтичане на мозъци. Води и до тежък натиск от страна на руската пропаганда, която сее съмнения относно естествения евроатлантически избор на България.

ЧУХА СЕ гласове, че отстраняването на Гешев трябва да мине на втори план, защото на първи са наводненията и хорското нещастие в пострадалите райони и селища. Звучи логично, но всъщност прокуратурата има голяма роля за случващите се трагедии. Голяма част от 600-те милиона лева за ремонт на язовири и ремонт на такива са потънали в неизвестна посока. Първа предпоставка за бедствия.

МИЛИОНИ ПО ПРОГРАМИ за изчистване на реки, водоеми и горски масиви в населени и извън населени райони са откраднати. Това е обществена тайна. Ако прокуратурата беше си вършила съвестно работата, част от крадците щяха да отидат в затвора и част от водно-калния ад нямаше да се случи. Ако крадливи министри, висши чиновници, кметове и политици бяха санкционирани навреме, всички тези безобразия щяха да намалеят значително. Същото важи и за трагедиите по пътищата. Занижен контрол, подкупи, кражби на стотици милиони по линия на строителството на магистрали и ремонтите на пътища и улици са причина за катастрофи и нещастни случаи.

ВЧЕРА София отново бе наводнена, напълниха се подлези, в метрото потекоха като реки. Защото прокуратурата години наред не смее да пипне кметицата Фандъкова. Или пък е в комбина с нея – все едно. Ремонт на ремонтите вече е традиция, но Гешев и Цацаров преди това не виждаха нищо. Резултатът е очевиден, грозен и „осигурява“ на столичани некомфортен, най-меко казано, живот. Това важи за много други селища в страната. Прибавете незаконните строителства, проблемите с детските градини, отвратителното състояние на голяма част от улиците, съпроводени с грандиозна корупция. Получава се отврат.

ДНЕС ПРОТЕСТИРАЩИ близки на загинали по пътища и улици, както и експерти изтъкват като слабост липсата на червени и жълти пешеходни пътеки, които се виждали отдалеч. И никой не споменава Сотир Цацаров, който лично разпореди да бъдат заличени цветните пътеки и да останат само белите, които се изтъркват за нула време. Цацаров каза, че така било по закон и той лично щял да следи за изпълнението в срок. Но не казваше нищо, нито Висшия съдебен съвет за участието му в онази срамна среща в ЦУМ в кабинета на почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов, когато той се държал заплашително към третия участник – бизнесмена Сашо Дончев. Нито Цацаров, нито Гешев си мръднаха пръста да проверят как стоят нещата с прехвърлянето на милиони и акции на Пловдивския панаир, който в крайна сметка се оказа в прегръдката на същия Гергов…

ПЕНСИОНЕРИ и работещи непрекъснато се оплакват, че месечните им възнаграждения не стигат доникъде. В същото време по данни на Евростат в България годишно се открадват около 12-13 милиарда евро по линия на корупцията. Ако прокуратурата си изпълняваше задълженията, тези загуби можеше да се намалят поне наполовина. По изчисления на експерти това означава увеличение на пенсиите и заплатите с 30-40%.

ПРОКУРАТУРАТА се опитва да фокусира общественото внимание върху бикините на онази красавица в Барселона и върху това, че Борисов бил отказал да му се изследва ДНК за бащинство. Проблемът обаче е в прането на пари, а не в жълтениите от личния живот на участниците в скандала. По същият начин Гешев повече от две години ни баламосва с „коя е Мата Хари“, а не върху златните кюлчета и милиона евро в чекмеджето на бившия премиер. Списъкът е дълъг: фалитът на КТБ, кръгът „Осемте джуджета“, през който годишно са минавали от 400 до 600 милиона от рекет и шантаж според запознати, 3-те милиарда за Руски/Турски поток, който даде коз в ръцете на Путин да нападне вероломно Украйна и прочее.

БЪЛГАРСКОТО ЗЕМЕДЕЛИЕ щеше да е много по-високо ниво, ако прокуратурата бе разследвала далаверите за милиарди с разпределението на фондове. Защото не е вярно,, че сме ощетени от ЕС, истината е, че милионите отиват към приближени до властта, а прокуратурата мълчи, получавайки своя дял. Прокуратурата отказва да разследва сметките и именията на висши магистрати и политици в чужбина.

ВЪОБЩЕ не е маловажен проблемът с лицето Иван Стоименов Гешев. Ако Гешев и Цацаров бяха работили според закона и в интерес на гражданите, същите граждани щяха да се радват на по-висок стандарт на живот. България и нейната природа щяха да изглеждат различно.  Пак благодарение на постсъветския прокурорски модел сме жертва на мутренско-олигархично овладяване на цели отрасли. Достатъчно е да споменем нагласените обществени поръчки и авансови изплащания на милиарди към определени фирми. И не е правилно да говорим за политически натиск, защото това би означавало да има несъгласие и съпротива. Реалността е друга: действията са били съгласувани, а целите общи. И нито една от тези цели не е съвпадала с обществения интерес. Сводник е задкулисието.

ГОЛЯМА ЗАБЛУДА е и, че щяло да се прекъсне влиянието на Гешев. Той ще отиде най-вероятно във Върховната апелативна прокуратура. Там вече е Цацаров. Там са и част от кадрите на закритата специализирана прокуратура. Това са все бивши техни подчинени, които дължат кариерата си на двамата. Ще продължат договорките, сделките, а вече и отмъщение спрямо определени хора, считани за виновни Цацаров да напусне КПКОНПИ, а Гешев стола на главен прокурор. Жаждата за отмъщение и реваншизъм ще е огромна.

ГЕШЕВ
си тръгва, но отровното му наследство ще убива още дълго време - ако не се предприеме радикално прочистване на системата. И повече да се обяснява на хората за какво зло става дума. А Гешев и Цацаров трябва да платят за това, което сториха на гражданите и държавата. Това би било истинска справедливост.
 
16 юни 2023 г.
Огнян Стефанов, www.frognews.bg

Още от и за същия автор:

Фотоателие по улична фотография в Троян

* Води го гостуващият професионален фотограф Атанас Кънев, началото – петък, 10:30 ч., Серяковата къща * Амбицията на ателието – да погледне на троянските ни неща и хора от свой ъгъл
Предстоящо
АВТОРИТЕ на изложбата „Далече от Африка”, която се открива на 22 юни в галерия „Серякова къща” и в която ще видим лица и пейзажи от Африка – професионалният фотограф Атанас Кънев и театралната режисьорка Елена Панайотова, на другия ден (23 юни, петък) организират улично ателие по фотография. Фотосъбитието, ръководено от Атанас, ще започне в 10:30 ч. от Серяковата къща и ще се вгледа и постарае да предложи различен „прочит“ на Троян и троянските ни неща и хора.

НЕОБХОДИМО е да носите фотоапарат или мобилен телефон. В рамките на два часа участниците ще придобият умения за откриване на детайли в ежедневния уличен свят, базови умения за композиция, наблюдение на светлината, фотографско портретиране. Ще обсъдят какво ги привлича за снимане и какви кадри публикуват в социалните мрежи, каква история може да разкаже една фотография. Ателието е подходящо за деца, младежи, професионалисти и широка публика.

Галерия „Серякова къща“

 
Още по темата:

„Далече от Африка“ в Серяковата къща

* Гостуващата фотографска изложба представя африкански лица и пейзажи, уловени от камерите на двама пловдивчани – професионалния фотограф Атанас Кънев и режисьорката Елена Панайотова * Откриването: 22 юни, 18:00 ч.
Предстоящо
Елена и Атанас в Африка
НА 22 ЮНИ, четвъртък (18:00 ч.), в троянската галерия „Серякова къща” се открива гостуващата фотографска изложба „Далече от Африка” – лица и пейзажи от Африка, заснети от двама известни артисти от Пловдив, професионалния фотограф Атанас Кънев и театралната режисьорка Елена Панайотова. Изложбата представя програмата „Артисти за деца“, продуцирана от фондация „Ден Гри“ и ръководена от Елена в Кения (2011- 2017) и България (2002- 2017). В този проект са били ангажирани 5000 деца и младежи в риск и 300 артисти от Африка и Европа, въведени от български екип в практиките на приложния театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културно разнообразие в света. През 2022 г. друга българска режисьорка – Зорница София, се вдъхновява от тази изключителна мисия и създава нашумелия български филм „Майка”.
 
ФОТОТВОРБИТЕ в изложбата отразяват процеса на включване на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаване на театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория в Кения. Ще видите и документални кадри от Кения и Занзибар. Изложбата повдига въпроси за социалната роля на документалната фотография, която в случая популяризира уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна. В навечерието на 24 май двамата автори получиха награда „Пловдив” за  тази своя изложба.
• ЕЛЕНА ПАНАЙОТОВА е театрален режисьор, продуцент и педагог, изиграла ключова роля в появата на нови тенденции в театралната практика в страната, повече от 25 години работи като режисьор на драматични, куклени и оперни спектакли в България и чужбина, дългогодишен преподавател в Академия за изкуства в Утрехт, Холандия и в НБУ, нейни спектакли са представяни и награждавани на различни европейски фестивали.

• АТАНАС КЪНЕВ е фотограф на свободна практика с над тридесетгодишен професионален опит, 25 години снима репортажна фотография за вестниците „24 часа“ и „Марица“ в Пловдив, участвал е в редици изложби в страната и чужбина, водещ е на творчески ателиета по фотография, той е емблематичен автор на Пловдив, в екипа е на международната програма „Артисти за деца“.
В ГАЛЕРИЯТА по време на откриването ще се проведе среща разговор с двамата автори, а на следващия ден (23 юни, петък) Елена и Атанас ще предложат улично фотоателие по фотография, което ще стартира в 10:30 ч. от Серяковата къща и ще предложи нов поглед към града и неговите хора, необходимо е да носите фотоапарат или мобилен телефон; ателието е подходящо за деца, младежи, професионалисти и широка публика, вход свободен. Изложбата „Далеч от Африка” ще остане в Троян до 21 юли, проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“ по програмата „Социално ангажирани изкуства“.

Галерия „Серякова къща“
 
Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |