Приключението фотография

* На откриването на фотоизложбата „Далеч от Африка пролича, че нейните автори търсят контакт със своята публика, умеят да поведат разговор, имат желание да разказват за опита си  * Ателието беше по фотография, но и по умение за общуване
През обектива
„Далеч от Африка“ в троянската галерия
ФЕЕРИЯ от цветове. Това е първото усещане пред фотоизложбата „Далеч от Африка“, преди зрителят да се вгледа в очите, усмивките, силуетите на нейните герои. Изложбата на театралната режисьорка Елена Панайотова и професионалния фотограф Атанас Кънев е подредена на втория етаж в Серяковата къща и е поредното стойностно събитие, достигнало до Троян благодарение на културната политика и контактите на галерията.  

Моменти от една изложба
„ДАЛЕЧ ОТ АФРИКА“ е част от програмата „Артисти за деца“, реализирана в Кения и България от 2002 до 2017 г. Гостувала е в Пловдив, Благоевград, Варна, Бургас, наскоро е спечелила престижната награда „Пловдив“ за фотография. Изложбата популяризира уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна. Фотографиите отразяват процеса на въвличането на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаването на театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория в Кения. На откриването на фотоизложбата (22 юни) пролича, че нейните автори търсят контакт със своята публика, умеят да поведат разговор, имат желание да разказват за опита си – за децата на Африка, срещите между толкова различни култури, играта и приказките като начин на себеизразяване и преодоляване на загуби, силата на съхранените общности…

Уличното фотоателие, Троян
НА ДРУГИЯ ден Елена Панайотова и Атанас Кънев предложиха на троянци, и специално на деца и младежи, улично ателие по фотография. Най-голяма група сред откликналите на поканата бяха 11-класниците от хуманитарната паралелка на СУ „Св. Климент Охридски“. Почти два часа участниците, с телефони в ръце, бяха в изключителната компания на двама творци, които ги поведоха на непознато пътешествие по познатия троянски централен площад. Менторите поставяха задачи и говореха с всеки един не само за тайните на добрата снимка – за композиция, светлина, планове, – но и за емоции, уловени човешки състояния, доверие, силата на усмивката и комплимента, снимката като спряло време. Ателието беше по фотография, но и по умение за общуване. То напомни, че успешното обучение се нуждае от свобода и предизвикателства, че е двустранен процес, а в центъра му е сложната човешка личност.

Разговор за снимки и още нещо насред Троян
НА ОТКРИВАНЕТО на изложбата г-жа Панайотова увери, че ние, българите, можем да помагаме за промяна в света, но добави, че сега имаме спешна нужда да помагаме на себе си. Ще ни се да вярваме, че срещи като тези на 22-23 юни са част от такава програма. За „довиждане“ с учениците от уличното ателие двамата гости им пожелаха да не спират да търсят, да не се оставят да бъдат манипулирани, да успяват, защото са нашето бъдеще. Изложбата „Далеч от Африка“ може да бъде видяна в галерия „Серякова къща“ до 21 юли.

Нели Генкова-Маринова

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |