Есенната изложба на ДТХ

* Откриването – 1 ноември, 18:00 ч., галерия „Серякова къща“ * Ще звучи и музика на живо – джаз концерт на триото
 Терзийски, Логозаров, Таслев
Предстоящо
ЕСЕННАТА ИЗЛОЖБА. 1 ноември, вторник, от 18:00 ч. в галерия „Серякова къща” се открива Традиционната есенна изложба на Дружеството на троянските художници (ДТХ), която тази година ще премине под знака на Деня на народните будители. Ще бъдат представени нови творби на троянските художници, включително и на новоприетите членове на дружеството, които не са излагали до момента в галерията. По традиция на откриването ще звучи музика на живо – джаз концерт на триото Павел Терзийски, Александър Логозаров и Борис Таслев.

МУЗИКАНТИТЕ. Павел Терзийски е отличаващ се вокалист на софийската джаз и експериментална сцена, използва гласа си като инструмент, чрез който постига ефекта на перкусионни, духови и електронни инструменти. Александър Логозаров е джаз китарист и автор на музика, сред най-активните творци на родната клубна и фестивална сцена, гостувал е многократно в троянската галерия. Борис Таслев, контрабасист, активно присъстващ на родната музикалната сцена, с разнообразен репертоар, член е на оркестъра за народна музика на БНР.

Галерия „Серякова къща“

Къде да изхвърляме дървесните отпадъци и старите мебели

„Хемус ресурс - Троян и Априлци“ ООД
УВЕДОМЛЕНИЕ

Във връзка с разделното събиране на отпадъци общинското дружество „Хемус ресурс - Троян и Априлци“ ООД призовава гражданите на Троян ВСЕКИ ВТОРНИК да поставят до контейнерите си за битови отпадъци ДЪРВЕСНИЯ ОТПАДЪК И СТАРИТЕ МЕБЕЛИ, които са ненужни на домакинствата. Дружеството се ангажира да извърши извозването им до големия контейнер на територията му.
 
Общинското дружество е разположило на територията на общината и контейнери за разделно събиране на хартия и картон, както и съдове за разделно събиране на пластмаса и кенчета.

БЛАГОДАРИМ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗА СЪДЕЙСТВИЕТО!

С уважение: 
 „Хемус ресурс - Троян и Априлци“ ООД

Общината реагира скоростно на жалбата от мах. Длъжковска

* „С прокарването на такъв вид съоръжение неправомерно е завзета част от общинския имот. Започнато е административно производство – за премахване на тръбите и изземване на общинския имот“
 
Тема с продължение
ОТ ОБЩИНА ТРОЯН реагираха скоростно на жалбата на 15 собственици на имоти от близката до града мах. Длъжковска (с. Горно Трапе), внесена на 17 октомври т. г. и адресирана и до Т21 (виж „Фекален канал се излива във вододаен дол в мах. Длъжковска“). Със свое писмо от 27 октомври, подписано от кмета Донка Михайлова, ни увериха, че по жалбата е направена проверка и е започнато административно производство по реда на Закона за общинската собственост, виж пълния текст по-долу. С нас се свърза и собственикът на спорните тръби, който обяви информацията в жалбата за невярна, определи я като „приказки от хиляда и една нощ“ и призовава да се изчакат резултатите от проверката, заяви също, че ще се възползва от правото си на отговор (до момента не сме получили отговора му – бел. ред.). Т21
До: в-к „Троян 21“, Троян

ВЪВ ВРЪЗКА с получен сигнал и подписка от граждани, живущи в мах. Длъжковска, относно полагане на канализационни тръби и отвеждането им в съседното дере, е извършена проверка на място от служители на Община Троян и установено:

• От поземлен имот с идентификатор 16986.502.45 по Кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР) на с. Горно Трапе, собственост на Татян Балевски и Владимир Балевски, е прокопан участък през имот с идентификатор 16986.502.40 – общинска собственост, и са положени канализационни тръби. С прокарването на такъв вид съоръжение неправомерно е завзета част от общинския имот.

ЗАПОЧНАТО е административно производство по реда на Закона за общинската собственост – за премахване на тръбите и изземване на общинския имот.

27 октомври 2022 г.
С уважение: 
Донка Михайлова, кмет на община Троян
 
Още по темата:

Илиян Тодоров отново оглави оркестъра – кога и как?

* Кметът Михайлова: „Марин Цочев подаде молба за напускане поради пенсиониране. Г-н Тодоров подаде молба за назначаване на работа и аз го назначих – с временен трудов договор за 6 месеца“ * Усещане за натиск – защо, от кого и върху кого, всеки сам да се досеща
Тема с продължение
Марин Цочев, Илиян Тодоров
ТОДОРОВ СРЕЩУ ЦОЧЕВ

НА ПРАЗНИКА на сливата в края на м. септември, след това и на Празника на Троян на Петковден направи впечатление, че начело на Общинския младежки духов оркестър отново е бившият му ръководител Илиян Тодоров, а не Марин Цочев, който до този момент ръководеше състава. Какво се крие зад тази станала някак тихомълком рокада? Тъй като Общинският духов оркестър е представителен за Троян (пълното му наименование е Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки, ПОМДОМ) и е на пълна общинска издръжка, т. е. финансира се с парите на троянските данъкоплатци, всички ние имаме право да знаем. После, но не по значение, редно е да доизясним един въпрос, поставен в началото на годината от Т21 и довел до сърдита реакция на г-н Тодоров.

ПРЕДИСТОРИЯТА

В РЕДАКЦИОННАТА
си бележка към материала „Троянецът Росен Веселинов е новият зам.-областен на Ловеч“ в началото на годината коментирах в по-общ план статуса на зам.-областните управители. И ще си позволя малко по-обширен цитат от тази бележка, смятам го за важно и подсказващо какво се случва в момента: „Самата институция областен управител е спорна, какво остава за замовете. Знае се, че 28-те областни управители са твърде много, смешно много, за малка България. Това ни казват и от ЕС, но наложителното оптимизиране/окрупняване все не се случва, ясно е защо – областните администрации утвърждават политиката на централната власт, фактор са за печеленето на избори, обслужват всячески управляващите, които и да са те, и са много важни в чисто политически план. Което обяснява защо окрупняването не се случва, нищо че се гълта много излишна народна пара, а пък ние не сме толкова богати. Тук за пореден път ще цитирам един бивш зам.-областен управител, също троянец, който бе пределно откровен: „Толкова много пари за толкова (малко) работа никъде няма“; и нямаме основание да се съмняваме в думите му. Досегашната практика бе на поста да се назначават не експерти, а верни партийни хора. И не експертността, а партийността бе и със сигурност продължава да е водеща. Т. е. областният, зам.-областните, че и подгласниците им са изцяло партийно-политически назначения“.

КАТО конкретизирах, че на областния и зам.-областните управители им се пазят предишните служби в общински/държавни структури и това в конкретния случай означава, че „когато, някога, г-н Веселинов освободи поста, ще се върне като управител на споменатото общинско дружество“ (г-н Веселинов наистина се върна на предишния си управленски пост в съответното троянско общинско дружество, но след явяване на конкурс и спечелването му, виж „Избраха управители на МБАЛ и „Общински пазари“ – бел. ред.). Добавих, че същото вече се е случило със зам.-областния управител в предишен мандат Илиян Тодоров, подчертавайки, че това е принципно положение и е абсолютен нонсенс. Наистина тогава сбърках и изпреварих събитията – г-н Тодоров още не се бе върнал като ръководител на Общинския духов оркестър. Но последващите събития показаха, че грешката е била вярна. И потвърдиха принципното положение, както и направения извод: „Откъде накъде държавата/общината ще ти пази топлото местенце?! Нали ти си си избрал да вървиш в друга посока и да правиш друга кариера! Това го няма никъде по белия свят и си е чиста проба атавизъм от едни други времена, от които явно излизане няма. Как го беше казал Щастливеца: „Европейци сме ний, ама все не сме дотам“.

СЛЕД въпросната редакционна бележка г-н Тодоров се възползва от правото си на отговор (виж „Илиян Тодоров: Моят случай изобщо не се вписва“ – бел. ред.). Където заяви: „Огорчен съм. С чиста съвест декларирам пред троянци, че заемайки поста зам.-областен управител, подадох молба за освобождаването ми като главен художествен ръководител на Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки - Троян, уважена от кмета на община Троян г-жа Донка Михайлова. В лична среща на същия ден. Тази длъжност (с гордост бих я нарекъл „пост“) заемам от 1998 г. след конкурс“. А в заключение ме посъветва: „Като радетел на демократичното слово първо проверявайте фактите и чак тогава публикувайте, г-н Маринов. Не Ви искам извинението“. И ме допосъветва: „Бъдете честен“. В репликата си се извиних на г-н Тодоров, въпреки че, както се оказа, е нямало за какво, но бях категоричен, че не се отказвам от принципното си твърдение.

ДНЕШНАТА СИТУАЦИЯ

Общинският духов оркестър дефилира на Празника на сливата, Троян, 23 септември 2022 г.
НО ДА СЕ ВЪРНЕМ в настоящето. На редовната месечна пресконференция на кмета Донка Михайлова, състояла се на 19 октомври, зададох следния въпрос, цитирам дословно: „Чу се, че бившият ръководител на Общинския духов оркестър Илиян Тодоров отново се е върнал като ръководител на оркестъра. Въпросът ми е: Кога и как е станало това? А питането ми е по две причини. Първо – защото става дума за общинска структура. И второ – защото в началото на годината (2022 г.) в една редакционна бележка в Т21 предвидих подобно нещо и г-н Тодоров реагира много остро, като заяви, че няма такова нещо, че той е напуснал оркестъра, няма как да се върне и ме призова да бъда честен. И аз мисля да бъда максимално откровен и честен по въпроса“.

ОТГОВОРЪТ на г-жа Михайлова бе, също цитирам дословно: „Много добре си спомням материала в Т21. Фактологията е следната. При преминаването на длъжността зам.-областен управител Илиян Тодоров подаде молба за напускане (на оркестъра), която аз резолирах с „Да“. Като в оркестъра вероятно е имало разговори, че напускането ще е в рамките на осъществяване на дейността на г-н Тодоров като зам.-областен управител, но това по никакъв начин не е било формализирано с някакъв тип документ. След приключването на взаимоотношенията на г-н Тодоров с Областната администрация Марин Цочев, поел ръководството на оркестъра след г-н Тодоров, подаде молба за напускане поради пенсиониране. Г-н Тодоров подаде молба за назначаване на работа и аз го назначих – с временен трудов договор за 6 месеца като диригент и ръководител на Общинския духов оркестър. Това е срочен договор и обмисляме как ще процедираме след изтичането му“.

ВМЕСТО ПОСЛЕСЛОВ

КРАТКИЯТ ми коментар за финал. Със сигурност временното назначение на г-н Тодоров без конкурс е напълно законно, не допускам кметът г-жа Михайлова да наруши трудовото законодателство. По-различно обаче е усещането ми, базиращо се и на проведени разговори, за доброволната оставка на г-н Цочев – тук съзирам целенасочен и продължителен натиск (не мисля да се извинявам на никого за това си твърдение – бел. моя). А защо, от кого и върху кого, освен върху г-н Цочев, всеки сам да се досеща. Обещавам да продължа да бъда максимално откровен и честен по казуса и след 6 месеца отново да се върна към него.

Генадий Маринов


Още по темата:

Д-р Бамбов си тръгна – с овации и похвали

* Кметът: „Винаги в Министерство на здравеопазването са ми казвали: „Вие в Троян имате една добра болница, която се управлява добре“
 * Докторът: „Благодаря Ви за човешкото отношение към мен като управител“
Признание
В Общинския съвет – кметът Михайлова и д-р Бамбов, до тях са съветниците Пенков и Кардашимов, 20 октомври 2022 г., сн. troyanexpress
НА РЕДОВНАТА си октомврийска сесия, 20 октомври, Общинският съвет в Троян с пълно единодушие избра за нов управител на троянската общинска болница („МБАЛ - Троян“ ЕООД) спечелилата провелия се в началото на месеца конкурс д-р Теодора Вълковска-Кюрекчиева. А гласуването бе съпроводено от мила церемония, на която троянските управленци приветстваха и аплодираха дългогодишния досегашен управител д-р Пенко Бамбов, който, както самият той заяви от трибуната, се явява за последен път пред тях в това си качество.

ОЦЕНКАТА и признанието към д-р Бамбов бяха събрани в емоционалното приветствие на кмета Донка Михайлова. Думите й: „Това е последното заседание на Общинския съвет, в което д-р Бамбов участва като управител. Той беше управител на троянската болница 25 години, най-трудните години за българското здравеопазване. Д-р Бамбов ръководи болницата така, че тя в максимална степен оказваше грижи на нашите съграждани. И аз мисля, че всички ние му дължим благодарност и признание за това. Ще си позволя и едно лично отклонение в случая – бих искала да изразя на д-р Бамбов и личната си благодарност за няколко неща. Първо – че последните си два мандата той бе на път да се откаже да се кандидатира за управител, но с чувство на отговорност към болницата ни отново пое отговорността да се яви на конкурс и да бъде избран. Искам да му благодаря, че като един изключително отговорен ръководител в последните години той впрегна максимални усилия, така че да остави на човека след себе си възможно най-малко задължения на болницата. Искам да му благодаря и за това – в последните 11 години аз се срещах с всички министри на здравеопазването и винаги в Министерство на здравеопазването са ми казвали: „Вие в Троян имате една добра болница, която се управлява добре“. Мисля, че му дължим благодарност и за това, че на два пъти прие да бъде временно изпълняващ длъжността, само и само да не остави болницата ни в най-трудния период на ковид кризата. И най-накрая искам да му благодаря, че направи много д-р Вълковска да бъде убедена да се кандидатира за управител и обеща, че ще помага“.

КМЕТСКОТО слово завърши с пожелания: „В профила ми във фейсбук, под поздравлението ми за Деня на лекаря (19 октомври), една медицинска сетра написа следното: „Благодаря на д-р Бамбов, че като лекар и човек запази своето достойнство“. Мисля, че това би било най-доброто пожелание и към д-р Вълковска – като лекар, човек и управленец да запази своето достойнство“. Г-жа Михайлова заедно с председателя на Общинския съвет инж. Петко Пенков и заместника му Владислав Кардашимов, от името на цялата управа на Троян, връчи на д-р Бамбов подарък картина – като „малък знак на уважение за това, което той направи за гражданите на Троян“.

Д-р Пенко Бамбов в директорския си кабинет в МБАЛ - Троян
НА СВОЙ ред д-р Пенко Бамбов, видимо развълнуван, също взе думата. „Искам да си призная, че съм трогнат от жеста, който проявихте към мен в това последно мое участие в заседание на Общинския съвет като управител на болницата. Единственото, което мога да кажа в този момент, е: Благодаря Ви! Благодаря Ви за човешкото отношение към мен като управител. Благодаря Ви за своевременните решения с адекватни мерки по отношение на възникнали проблеми в дейността на дружеството“, заяви лекарят. Като благодарностите му бяха към всички от управата на община Троян, кметски екипи и общински съветници, с които е работил през своите 25 години начело на МБАЛ - Троян. В заключение вече бившия управител на троянската общинска болница даде уверенията си, че с избора на д-р Теодора Вълковска-Кюрекчиева е направен правилният избор, че я познава още от студентските си години, вярва в нейните мениджърски способности и е убеден, че в работата си с нея троянската управа няма да има проблеми. А на изпроводят д-р Бамбов отправи към всички най-ценното пожелание: „Бъдете здрави!“.

Т21

Още по темата:

Отворено писмо на българите в Украйна

* „Българите в Украйна очаквахме България еднозначно и категорично да застане на страната на справедливата борба на Украйна и, съответно, на наша страна. На българите в Украйна“ * „Днес ние питаме всички вас: грижа ли я е България за това? Грижа ли я е България за над 200 хиляди българи в Украйна?“
Войната на Путин срещу Украйна
Шествие в подкрепа на Украйна, София, 24 март 2022 г.
БЪЛГАРИТЕ от Украйна изпратиха отворено писмо, адресирано до президента Румен Радев, служебния премиер Гълъб Донев и Народното събрание. Писмото бе публикувано от бесарабската българка Татяна Станева във фейсбук. В него се призовава „българския Президент, българското Народно събрание, българското правителство да заемат ясна и категорична позиция и да подкрепят Украйна с реални действия и постъпки“, да бъде спряна „продължаващата в българските медии руска пропаганда, която ни наранява, компрометира и оскърбява паметта на загиналите герои българи“, както и да бъде изпратена военна помощ на Украйна.

След внасянето на писмото в деловодствата на НС и МС, 24 октомври 2022 г.
След внасянето на писмото в Президенството на Р България, 24 октомври 2022 г.
ПИСМОТО е подписано от 793 българи от Бесарабия, Таврия, Херсонска област, бесарабски и таврийски българи, живеещи в България и в Европа. „Мнозина украински българи, намиращи се в момента на временно окупираните територии, помолиха изрично да споменем, че подкрепят посланието и чакат помощта на България, за да бъдат освободени от руските окупатори. Подписалите се тук застават зад това послание с имената си. Зад всеки от тях има още десетки българи, техните семейства, роднини, близки и познати“, пише г-жа Станиева. „Това обръщение не е от организация, дружество, партия или каквато и да било институция. Това е истинският глас на българите от Украйна“, казва тя. Препечатваме писмото от сайта www.kafeneto.wordpress.com.
 
„НИЕ, УКРАИНСКИТЕ БЪЛГАРИ – част от които сме в Бесарабия, други в Таврия, трети тук в България, а четвърти пръснати по света – всички ние днес се обръщаме към българите в България.

НИЕ, УКРАИНСКИТЕ БЪЛГАРИ, завинаги ще сме с два корена в сърцето си, но един дом. И този дом за нас е Украйна. Това е нашето място на силата. Не просто земя, прозорци, стени и врати, а семейно гнездо, място, където се пази родовата памет. Не знаем дали човечеството някога е виждало по-коварна, несправедлива и неоправдана война от тази. Но от 24 февруари ние не живеем. Някои – в буквалния смисъл. Нашата икономика и нормалният ни ритъм на живот спряха. Ние всеки ден губим работата си, домовете си и, което е най-лошото, близките си. Хиляди българи станаха бежанци или принудителни изселници, а мнозина остават в окупация и не могат да подпишат това писмо, тъй като се боят да бъдат репресирани от окупаторите. Нямаме планове за бъдеще и дори не знаем, дали имаме бъдеще. Днес нашият дом е атакуван от съседа ни, който всеки момент може да ни убие. Използвайки случая, искаме, първо, за пореден път да благодарим на България за подкрепата на Украйна и помощта на нашите бежанци. Без тази подадена ръка мнозина нямаше да оцелеят.

НЯКОИ ФАКТИ
 
В СЪЩОТО ВРЕМЕ ние, украинските българи, очакваме и друг вид подкрепа от България. Българите в Украйна очаквахме България еднозначно и категорично да застане на страната на справедливата борба на Украйна и, съответно, на наша страна. На българите в Украйна. От друга страна, разбираме, че тук се повтарят откровените лъжи на руската пропаганда за това, че националните малцинства в Украйна са потиснати, и че бесарабските и таврийските българи очакват тъй наречените “освободители”. Нещо повече, научаваме, че едва ли не точно това е причината България да откаже военна помощ на Украйна – за да „защити българите там от украинските нацисти”. Ако сред вас има такива, които мислят така, нека споделим някои факти:

Факсимиле на първата страница от Отвореното писмо на украинските българи
РУСКАТА пропаганда твърди, че Украйна забранява на българите да говорят и учат български. Истината е, че до разпадането на Съветския Съюз българският език се е използвал само като битов и именно в независима Украйна започва да се изучава в училищата, откриват се български групи в университетите. Именно тогава се създават първите български дружества и организации, започват да се издават вестници, в ефир излизат радио и телевизионни предавания на български език. И всичко това ни го даде на нас – българите – Украйна. И всичко това се финансира от украинската държава. Това ли се нарича потисничество? От това ли искат да ни освобождават?

И СЕГА най-тежката мантра: тази за Русия освободителка, спасила българите от турския ятаган и милостиво позволила да се заселят в буренясалата и непригодна за живот бесарабска пустош. Това е най-тежкото клеймо – на неблагодарник! – с което и досега руската пропаганда се опитва да жигоса всеки, дръзнал да надигне глас срещу Русия. От друга страна, историческите факти недвусмислено говорят, че и за самото ни “спасяване” и за настаняването на предците ни именно на тези земи Русия си е имала свои стратегически, политически и икономически интереси. Както, впрочем, и предоставянето ни на статута на колонисти, от благодарност за което ние сме изградили прекрасния Преображенски събор в Болград. Българите можем да сме благодарни. Но знаете ли какво става по-късно?

НУЖНО ли е да напомняме за многобройните репресии от съветските власти и разкулачването на „кулаците“ (а в същност работещи земеделци), и депортираните в Сибир? За дванадесетте хиляди българи, депортирани от Крим през 1944 година и разхвърлени из целия Сибир и Средна Азия? Да преразказваме ли спомените на нашите дядовци, изпращани на заточение за три царевични мамула? Да отваряме ли думата за двата тъй наречени Гладомора – изкуствено предизвикан глад: през 1932-1933 г., вследствие на който загиват изчезват цели български села в Таврия, и 1946-1947 г., отнел живота на стотици хиляди българи в Бесарабия? Все още има живи свидетели на тези жестоки събития, а спомените на загиналите са запазени в архиви, книги и филми. Можете да попитате, чуете, видите и прочетете за всичко това. Стига да имате желание!

ТОВА, което трябва да разбира всеки мислещ човек, е, че Руската империя, която уж подала ръка на нашите предци преди 200 години, за което трябвало да сме благодарни, е нещо много различно от последващия съветски режим на атеистична Русия, от постсъветска „демократична“ Русия, и от сегашната Русия с путинския терористичен режим. Трябва ли, според вас, благодарността за тогавашната помощ да ни задължава да подкрепяме престъплението срещу човечеството, което извършва Русия днес? Макар въпросът да е риторичен, българите в Украйна имаме своя точен и категоричен отговор на него.

ЗА ПОВЕЧЕ от 200 години, въпреки трудности и лишения, терор и издевателства, смени на власт и режими, българите направиха от Буджакската степ и таврийското Диво поле райски градини, запазихме езика, културата и идентичността, и най-накрая, благодарение на независима и свободна Украйна, започнахме да живеем свободно, и името “българин” да носим открито и с гордост. Затова представителите на българската общност в Украйна, рамо до рамо със свои съграждани от други национални общности, защитават родната си земя от нашествениците. Защото украинската земя е нашата родина и роден дом за всеки от нас. В цяла Украйна и далеч извън нейните граници са известни имената на героите в тази война – българи по произход – капитаните Димитър Бурлаков, награден с Указ на президента на Украйна Володимир Зеленски с орден „Богдан Хмелницки” и Иван Пепеляшко, кавалер на ордена „За мъжество”. Както и на други – Иван Минков и Иван Чумаков от с. Криничне (Чушмелий), Максим Близнак и Евгений Качай от с. Лощинивка (Кайраклия), Михаил Киосе и Радион Вайцман от с. Калчево – все българи, отдали живота си в борбата срещу руската агресия, за свободата на своята родина Украйна.
 
ЗА СВОЯТА РОДИНА УКРАЙНА

ТОВА Е НАШИЯТ ОТГОВОР и той е категоричен: българите в Украйна, заедно с всички други националности се борят за свободата, териториалната цялост и независимостта на своята родина Украйна. И в тази борба имаме нужда от помощта на България. България, която е член на Европейския съюз. България, чийто суверенитет и независимост са гарантирани от членството ѝ в НАТО – Организацията на Северноатлантическия договор. Украйна също се стреми към пълноправно членство в тези организации. Българската диаспора на страната ни, най-голямата сред всички подобни групи българи извън родината, беше, е и ще бъде последователен лидер на тези процеси, тъй като искаме да вървим заедно с България в един съюз и в една посока.

Моменти от митинга концерт в подкрепа на Украйна, София, 27 март 2022 г.
ДНЕС именно този път е пътят на светлината и човешките ценности. Но за да поемем по този път, първо трябва да оцелеем. От първия ден на войната и до днес на жестоки обстрели е подложено българското село Тернивка – квартал на град Миколаив. Населението на 30 български села от Бердянския и Мелитополския райони в Запорижка област, град Херсон и част от Херсонска област в момента са в границите на окупираните територии и техните жители са подложени на всички „прелести“ на „руския свят“. Повечето от българските неделни училища не могат да работят, премахнати са информационните материали, разказващи за живота на прародината ни. Стотици учители и служители на местните органи на самоуправление, които не желаят да сътрудничат с окупаторите и техните поддръжници, са подложени на сплашване и преследване. Земеделците под дулата на картечници са принудени да продават на безценица плодовете на своя труд на земята, обилно напоена с потта на техните предци и самите тях.

ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ седмици на октомври Русия предприе масирани удари по енергийната инфраструктура из цяла Украйна, с неприкритото желание да ни остави на тъмно и студено и да предизвика поредната бежанска вълна, която, ако се случи – неминуемо ще засегне и България. И много от тези бежанци, най-вероятно, ще са украински българи. И всичко това се случва сега. В този момент, докато четете писмото, някъде в Украйна загиват хора, други са подложени на терор и унижение. Всичко това се случва в година 22 на 21. век. В Европа. Случва се с украинския народ, и в частност и с нас, българите.

И ДНЕС НИЕ ПИТАМЕ всички вас: грижа ли я е България за това? Грижа ли я е България за над 200 хиляди българи в Украйна? От 24 февруари ние търпеливо чакаме и се надяваме, че нашата България най-накрая ще се събуди и ще застане на страната на светлината. За да можем ние, украинските българи, да си кажем: Да, България е с нас. България избира нас, българите в Украйна, а не терористичния режим на Путин. Защото е съвсем очевидно, че тази война не е само война между Русия и Украйна, а глобална битка между цивилизования свят и примитивното средновековно варварство, между демокрацията и авторитаризма.

НЕ НИ ПРЕДАВАЙТЕ ОТНОВО!

И НИЕ, УКРАИНСКИТЕ БЪЛГАРИ, призоваваме българския Президент, българското Народно събрание, българското правителство да заемат ясна и категорична позиция и да я подкрепят с реални действия и постъпки. Призоваваме ви да спрете продължаващата се в българските медии руска пропаганда, която ни наранява, компрометира и оскърбява паметта на загиналите герои-българи. Призоваваме ви да спрете тези политически лидери и сили, които имат наглостта да говорят от нашето име вместо нас. Призоваваме ви да изпратите на Украйна военна помощ, както това вече направиха повечето държави от Европейския Съюз. С това ние не ви въвличаме във война. Напротив, искаме да я спрем, за да не стигне войната до България. България може да пречупи хода на войната, ако ни помогне да се защитим. Или да се откаже, и така да ни предаде нас, украинските българи. Сега е моментът да направите правилния избор.

НАКРАЯ още малко история. През 1943 г. първенците на българските села в Таврия, насърчавани от писателя и интелектуалец Мишо Хаджийски, се обръщат към цар Борис ІІІ с прошение да ги спаси от хитлеристския режим и да ги „приеме в царството си“. България отваря врати и сърца за таврийските сънародници, и в началото на пролетта на 1944 г., след много месеци тежък преход и лишения, 1500 българи успяват да се доберат до България и да целунат българска земя. Само няколко месеца по-късно, след установяване на комунистическия режим тук, България ги връща на Сталин, обричайки ги по този начин на вярна гибел. Почти всички те загиват или удавени в Черно море, или унищожени в сталинския ГУЛАГ. Тогава България ги предаде. А това се помни, господа. И днес дойде време разделно. България има историческия шанс този път да застанете на страната на своята кръв. Не ни предавайте отново!“.

24 октомври 2022 г.

Писмото е подписано от 793 българи от Бесарабия, Таврия, Херсонска област, бесарабски и таврийски българи, живеещи в България и в Европа и се подкрепя от много украински българи, намиращи се във временно окупираните територии


Още по темата за войната на Путин в Украйна:

Музеят ни празнува 60-годишнина

* Кулминация на юбилейните събития беше тридневната научна конференция „Музеят и градската памет“ * Проф. Вера Бонева: „Един музей, работещ на световно ниво“ * Няма спор – малкият Троян е достойна част от големия свят, в някои отношения
Юбилейно
Поздравления за Музея на занаятите от д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей (вдясно), получава ги директорката Елеонора Авджиева, Троян, 20 октомври
ЗА ТРОЯНСКИЯ Музей на занаятите (МНХЗПИ) цялата 2022 г. минава под знака на 60-годишнината му, като октомврийският празничен календар е особено наситен. Припомняме, че наскоро в галерия „Серякова къща“ беше открита фотографската изложба на Цветан Тончев „60 момента памет – за музея, хората, света“, в музейната сграда – изложбата „Музеи. Истории за хора с кауза“, а от печат излезе едноименната книга на директорката на музея Елеонора Авджиева.

КУЛМИНАЦИЯ на юбилейните събития бе тридневната научна конференция „Музеят и градската памет“ (20-22 октомври). Сериозният форум събра в Информационно-културния център в Троян 30 специалисти, представляващи научни и музейни институции от цяла България: Софийския университет, Нов български университет, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, Национален археологически институт с музей при БАН, Институт по математика и информатика при БАН, Университета по библиотекознание и информационни технологии, Националния институт за недвижимо културно наследство, Националния политехнически музей, регионални музеи в София, Пловдив, Плевен, Ловеч, музеите в Ботевград, Попово, Омуртаг, Клисура. В тази професионална среда свои доклади представиха и немалко троянски участници – домакинът Елеонора Авджиева, майор д-р Дочо Николов, Павлин Стойнов, Ангелина Иванова, Пенка Маринова, Тотка Станчева, Веска Колева. Сред публиката имаше и представители на троянското гражданство.

В РАМКИТЕ на тридневното събитие домакините бяха включили посещения на знакови и атрактивни тукашни места – троянския „Винпром“ и село Гумощник с храма „Св. Николай Летни“, Килийното училище и почерпка с прочутото сватбарско жито. Музеят на занаятите празнуваше не само сред колеги и съмишленици, но и сред приятели от цялата страна, което личеше в поздравленията, във формалното и неформалното общуване по време на конференцията. Две национални медии чрез ловешките си кореспонденти отразиха юбилея – БТА с представяне на музея и Българското национално радио с репортаж за конференцията.

В СВОЯ публикация във фейсбук проф. Вера Бонева – историк, експерт по музеология, научен ръководител на конференцията „Музеят и градската памет“ – представя Музея на занаятите в Троян като „един музей, работещ на световно ниво“. Наскоро чухме подобна оценка и за галерия „Серякова къща“, част от музейната структура – от директора на Чешкия център в София Дагмар Остранска. Дори това да е празнична реторика, високите оценки са дадени от експерти, стъпват върху конкретни впечатления и потвърждават, че в някои отношения малкият Троян е достойна част от големия свят. Честит юбилей!

Нели Генкова-Маринова

Продавам разработен бизнес – ХРАНИТЕЛЕН МАГАЗИН

Продавам разработен бизнес:
• ХРАНИТЕЛЕН МАГАЗИН срещу Малкия пазар в Троян

За контакти: 0897/810460, 0897/810340

Фекален канал се излива във вододаен дол в мах. Длъжковска?!

* Потърпевшите 15 собственици на имоти търсят подкрепа от Община Троян за премахване на незаконно заустените фекални тръби * Засегнат от беззаконието е и храмът „Св. Богородица - Достойно ест“, емблема и гордост на махалата
Жалба
Всеизвестни са водните проблеми на троянските махали, сред тях и съвсем близката до града мах. Длъжковска. В случая към водните тегоби на група собственици на имоти в махалата – които макар да имат партида към ВиК Троян, не са включени във водопреносната мрежа – се прибавя още една, още по-недопустима. Напук на всичко (хигиенни норми, правила, закони и т. н.) един от местните си прекарва канал (през общински имот) и зауства тръбите си с фекални и отпадни води във… вододайния дол, откъдето споменатите собственици на имоти и посетителите и гостите на чудно красивия параклис „Св. Богородица – Достойно ест“ използват вода за миене и пиене. Ненормална ситуация, сякаш сме някакво първобитно племе! Потърпевшите опитват да решат „фекалния“ проблем в разговори с извършителя, не се получава. Затова търсят справедливост и решение от Община Троян (жалбата им е входирана под №Ж-РД-102/17.10.2022). Обърнаха се и към Т21 и ние правим това, което можем – даваме гласност на тази незаконна идиотия, като призоваваме тези, които имат правомощията и отговорностите, да си свършат работата. Т21

До: 
Донка Михайлова, кмет на община Троян

Копие: 
Ангелина Иванова, инспектор „Незаконно строителство“
инж. Тонимир Гечев, управител на „ВиК Стенето“ ЕООД
Генадий Маринов, гл. ред. на в. „Троян 21“

УВАЖАЕМА Г-ЖО МИХАЙЛОВА, долуподписаните 15 (петнадесет) души, притежаващи имоти в мах. Длъжковска, не бяхме включени във водопреносната мрежа на махалата, въпреки че имаме партида към ВиК Троян. Черпим вода за домакински и битови нужди ит изграден каптаж във вододаен дол, който започва от горната част на махалата и свършва на улицата, минаваща покрай нашите къщи. Бяхме уведомени, че Татян Йорданов Балевски, който притежава къща в горната част на махалата, е изкопал (канал) и положил тръби за оттичане на фекални води, като същите тези тръби се оттичат именно във вододайния дол, от който чрез каптажите черпим вода за домакински и битови нужди.

Чудно красивият параклис „Св. Богородица - Достойно ест“ в мах. Длъжковска също е потърпевш от „фекалния“ проблем
ВЪПРОСНИТЕ тръби са заустени в началото на вододайния дол. Полагането на тръбите минава през общинска собственост. В този вододаен дол има още един каптаж за вода – срещу параклиса в махалата (носещ името „Св. Богородица - Достойно ест“, изграден изцяло с дарителски средства, превърнал се в емблема на махалата и радващ и предизвикващ заслужена гордост у местни и гости – бел. ред.). Миряните, които посещават параклиса, използват водите от този каптаж за миене и пиене от чешмата.

ВЪПРЕКИ проведените разговори с Татян Балевски, той отказва да премахне незаконно поставените тръби за фекални води. С тези си действия г-н Балевски заплашва здравето на хората, които ползват водата за домакински нужди. От този каптаж има изградени две чешми – едната е в параклиса, а другата до къщата на Нели и Мария Кръстеви. Много хора използват тази вода за питейни нужди.

В МАХАЛАТА
няма прекарани канализационни системи за отпадни и фекални води, като повечето къщи са със септични ями, които на определен период от време се изчистват от общинска фирма, а не се полагат тръби, които да изливат нерегламентирано непречистените води в съответните водни басейни, в случая – във вододаен дол.

УВАЖАЕМА Г-ЖО МИХАЙЛОВА
, с оглед на гореизложеното молим да бъдат приети своевременни действия по отстраняване на незаконно положените от г-н Татян Балевски тръби и преустановяването изливането на фекални води във вододайния дол на мах. Длъжковска. Долуподписаните оставаме на разположение в случай че е необходима допълнителна информация по нарушението.

3 октомври 2022 г., Троян

С уважение: Стефана Илиева, Милен Христов, Мариана Христова, Иван Христов, Мирела Христова, Мая Минкова, Стефани Христова, Марин Христов, Нели Кръстева, Георги Балабанов, Мария Кръстева, Александър Михов, Петко Гидийски, д-р Нели Гидийска, Веска Вълковска

За контакти:
Милен Христов, тел. 0888/207483

Две награди за кмета Михайлова и община Троян

* За пети път бяхме удостоени с европейския Етикет за иновации и добро управление, гарантиращ изпълнението на 12 принципа за добро местно управление * Първи сме в класацията „Кмет на годината“ в категорията „Зелена община“
Отличници
Кметът Донка Михайлова получава Етикета за иновации и добро управление, Албена, 23 октомври
ЗА ПЕТИ път Община Троян получи европейския Етикет за иновации и добро управление (връчва се на две години, България получи акредитация от Съвета на Европа да го връчва на свои общини през 2010 г., а първият етикет за Троян е от 2013 г. – бел. ред.). Отличието ни бе връчено на годишната срещата на местните власти в Албена, 23 октомври, и го получи лично кметът Донка Михайлова. Етикетът е знак и гаранция, че отличените общини покриват 12 общоевропейски изисквания за качество на предоставяните административни услуги, определени от Съвета на Европа (СЕ). „Етикетът е морална награда и стимул за общините да подобряват своето управление в интерес на гражданите. Благодаря на моите колеги, които заслужиха това отличие“, коментира в профила си във фейсбук г-жа Михайлова. Тази година (2022 г.) сред отличените бе и Община Ловеч, представена в Албена от ловешкия кмет Корнелия Маринова.

СПОМЕНАТИТЕ 12 принципа на добро местно управление, залегнали в Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво на СЕ, са: осигуряване на честно провеждане, представителност и гражданско участие на изборите; отзивчивост; ефикасност и ефективност; откритост и прозрачност; върховенство на закона; етично поведение (общественият интерес е поставен над личните интереси); компетентност и капацитет; иновации и отвореност за промени; устойчивост и дългосрочна ориентация; стабилно финансово управление; човешки права, културно разнообразие и социално единство (защита на правата и достойнството всички граждани); отчетност. Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво е приета през 2007 г. във Валенсия, Испания и в нея са изведени споменатите 12 принципа за добро местно управление. Амбицията на СЕ е чрез нея да се стимулират съвместните действия за подобряване на качеството на управление на всички нива – национално, регионално и местно.

Кметът на община Троян с приза „Зелена община“ в класацията „Кмет на година“, 2022 г.
НАСКОРО Община Троян и лично кметът Донка Михайлова получиха друг приз за добро управление, също пореден – от годишната класация „Кмет на годината“, учредена и организирана от сайта kmeta.bg (чрез отворено гласуване по интернет). Троянското отличие този път (2022 г.) бе в категорията „Зелена община“ за групата на средните общини от 20 и 50 хил. жители – от общо 637 гласували в тази категория и група кметът на община Троян получи 274 гласа срещу 192 гласа и 39 гласа за подгласниците му от община Сандански и община Козлодуй. Церемонията по награждаването се състоя в София Тех Парк на 4 октомври.

„ВЪВ ВРЕМЕТО
на зеления преход мисля, че това е признание за работата на общината ни по екологичното хранене на децата, управлението на отпадъците и специално повторното им оползотворяване, подобрената енергийна ефективност на публичните и няколко десетки частни сгради, новите паркови пространства. Предизвикателствата пред нас са много, първото от тях е работата по изграждане на инсталации от възобновяеми енергийни източници за нуждите на общината, училищата, социалните и здравни заведения. Благодаря на всички, които гласуваха за мен и в останалите категории на конкурса, в които съм на призови места“, коментира г-жа Михайлова.

Т21

 Още по темата:

Нощите са кошмар, а ходим и на работа!?

* „Два коня обикалят в кв. „Попишка“, безпризорни и спънати без разстояние, и недохранени“
Читателите ни пишат
Румяна Иванова
Един сигнал, видяхме го във фейсбук, от уважавана троянка – Румяна Иванова, служител в белодробната болница, живееща в живописния кв. „Попишка“. Руми е приятел на Т21, познаваме я от години, и знаем колко добронамерен, честен и фин човек е. И за да реагира толкова остро, явно много й е накипяло и проблемът е сериозен. Затова му даваме гласност; но и за друго – темата с шляещите се къде ли не, включително в града, включително в централните градски части и по най-натоварените троянски улици, домашни животни е отдавнашен, троянски „евъргрийн“. Всъщност това не е „животински“ проблем, а проблем с безотговорните стопани на животните, които закон и правила не ги ловят и с неможещите/нежелаещите да се справят с проблема власти (местни, полиция, контролни и други специализирани органи). „Няма да търся отговорните инстанции, защото резултат няма!?“, казва г-жа Иванова; но дано все пак някой се размърда, и заради хората, и заради животните. Т21

ДВА дни и две нощи два коня обикалят в кв. „Попишка“, безпризорни и спънати без разстояние (предните им крака), и недохранени! Няма да търся отговорните инстанции, защото резултат няма!? Нощите са кошмар – и защото кучетата ги лаят и е лудница. А ходим и на работа!? 
23 октомври 2022 г.
Румяна Иванова, Троян, кв. „Попишка“
 
Още по темата:

И още по темата:

70 години на пост в планината

* За рождена дата на троянския спасителен отряд се смята 16 юли 1952 г., а инициатор е д-р Любен Пенев, който е и първият началник на отряда * Днес, 2022 г., отрядът е с численост 28 планински спасители,
ръководи го Марин Сираков
 
ПСС Троян Юбилейно
Спасителна акция на ПСС Троян в района на Бъзов дял, 22 август 2016 г.
 
ТРОЯНСКИЯТ спасителен отряд (ПСС Троян), звено на Планинската спасителна служба (ПСС) в България, който е втори по численост и седми по реда на създаването си, чества значим юбилей – 70 години от своето основаване. За рождена дата на отряда се смята 16 юли 1952 г., а инициатор е д-р Любен Пенев, тогава лекар в Белодробната болница, който е и първият началник на отряда. Останалите учредители са: Мирчо Марковски, Иван Камачаров, Минко Чолаков,  д-р Васил Главлешки, Милко Вълчев, инж. Марин Маринов, Ангел Ангелов, Вамин Шипковенски, Иван Добрев, Никола Пеновски, Гечо Мичковски, Марин Хитров, Данко Дачевски, Васил Донев и Георги Расташки

ПРЕЗ 70-ТЕ И 80-ТЕ години на 20 в., отрядът на ПСС в Троян бележи своето най-интензивно развитие и успехи и става един от водещите  в страната. Основен принос за това имат новите попълнения планински спасители, подготвени планинари от клубовете по алпинизъм, ски, спелеология, ориентиране и пешеходен туризъм към ТД ,,Амбарица” (Троян). Сред тях са: Димо Минков, Петко Стаевски, Петко Панамски, Марин Милчев, Георги Златев, Пенчо Гуевски, Петко Йовевски, Иван В. Хитров, Иван М. Хитров, Марин Попов, Пенчо Пеев, Тончо Дочев, Илия Ц. Дочев, Илия Цветков, Илия Василковски, Къню Дичевски, Димитър Димитров, Николай Бараков, Сашо Гунешки, Радослав Вачев, Пенко Пенов, Константин Вачков, Светослав Чернокожев.

ДО 1970 Г. троянските спасители имат три основни поста в планината – х. „Козя стена”, х. „Амбарица” и Беклемето. През 1971 г. четвърти пост на троянския отряд става новопостроената хижа „Плевен“ – така троянските спасители се сдобиват с отговорността за охрана на най-труднодостъпния район в северната част на Стара планина. През 1972 г. отрядът вече има щатен служител – Петко Стаевси-Пейчето, получава и първия си служебен автомобил.

Група от ПСС Троян на връх Елбрус (5642 м) в Кавказ, 8 август 2019 г.
Троянски спасители транспортират пострадал – момент от 22-ия летен Републикански технически преглед на ПСС, на който ПСС Троян завоюва първото място, 2017 г.
ПРЕЗ 80-ТЕ години троянският отряд продължава  възходящото си развитие и бележи нови успехи. Подобрява се екипировката и техническата осигуреност. Присъединяват се и много нови спасители, сред тях са: Христо Мичев, Радослав Корделски, Тотю Ангелов, Петко Шейтанов, Димитър Мастравски, Сашо Шопов, Цветелин Цанков, Емил Христов, Дончо Занковски, Павлин Хитров, змс Минко Занковски, кмс Радион Радоев, Диян Иванов, Христо Христов, лекарят д-р Николай Лазаров и др. През 1985 г. щатен служител на ПСС Троян става Петко Шейтанов,  

ТРУСОВЕТЕ
в страната след 10 ноември 1989 г. дават своето отражение, но въпреки кризата в първите години на прехода троянският отряд на ПСС Троян успява да се съхрани организационно и да продължи успешно своята хуманна дейност. Има и нови попълнения: Диян Иванов, Красен Георгиев, Минко Русенов, д-р Тодор Шамов, Цочо Драгневски, Павлин Минков, Иван Христов (днес професор и зам.-директор на НИМ), Васил Гавазов, поредните представители на фамилията Хитрови – Марин И. Хитров, Марин М. Хитров, и др.; щатните спасители са двама – Петко Панамски и Георги Златев.

Марин Сираков, Марин Хитров и Христо Сливков получават почетното отличие „Златен герб Троян“, с което е удостоена ПСС Троян, Петковден, 2018 г.
ОТ НАЧАЛОТО на новия 21. век до днес отрядът се оборудва технически, сдобива се с няколко високопроходими автомобила, последният от които е „Ландровър Дифендър“ (2015 г.), който обезпечава напълно спасителната дейност. Днес, 2022 г., отрядът на ПСС Троян е с численост 28 атестирани планински спасители, като към тях можем да прибавим и още много ветерани. Началник на отряда е Марин Сираков, а в ръководството са д-р Георги Цончев, Христофор Данаджиев, Филип Трифонов и Момчил Кинов; има двама щатни служители  – Христо Сливков (Троян) и Марин Хитров (база „Бъзов дял“).
 

ЗНАКОВИ СПАСИТЕЛНИ АКЦИИ
1953 г., декември, вр. Чучул  – търсене на затрупан от лавина
1968 г., ноември, вр. Купена – спасени двама ученици
1970 г., вр. Амбарица – спасени от лавина плевенски туристи
1973 г., февруари, вр. Купена – спасени двама алпинисти
1978 г., март, х. „Дерменка“, Беклемето – спасени две бедстващи момичета
1980 г., март, Стенето и Куманица – продължителна акция (до м. юни) за издирване на изчезнала туристка
1983 г., февруари, под вр. Ботев – издирване на затрупан от лавина алпинист
1994 г., декември, вр. Амбарица, Дълги дял – спасяване на група от 49 туристи
1996 г., февруари, Северен Джендем – издирване на двама  алпинисти
1997 г., август, Стенето – издирване на трима иманяри
1999 г., октомври, Стенето – спасен тежко пострадал иманяр
2005 г., май, Стенето – рискова акция, завършила със спасяването на човешки живот
2014 г., декември, Северен Джендем – спасен бедстващ турист, паднал по стръмен улей
2021 г., януари, Северен Джендем – серия спасителни акции в рамките на 24 часа, пет инцидента, четирима спасени, един загинал

ПСС Троян

 Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |