* Кметът забрани ползването на питейна вода за други цели, наказанията – глоби до 500 лв. и до 2000 лв. * Драстично затегнаха режима за движение на електрическите тротинетки с промени в закона, проблемът влезе и в троянския Общински съвет
Хубава работа, (ама) троянскаРубриката на Т21 „В едно изречение“, стартирала през м. февруари 2023 г., бе
замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я
„прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини
в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по
възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви
е интересно, приятно четене.
• ОЧАКВАНО – след летните жеги и засушаванията през последния месец кметът Донка Михайлова издаде заповед (№1164/15.07.2025 г.), с която забранява „ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, МПС, балкони и др., пълненето на басейни и други подобни“, като забраната важи за всички селища в община Троян, контролът е отговорност на кметовете и кметските наместници по селата и на самата г-жа Михайлова в общинския център, а наказателната санкция за нарушителите е глоба в размер от 20 лв. до 500 лв. за физически лица и от 100 лв. до 2000 лв. за юридически лица (фирми и институции), основанието за кметското разпореждане пък е намаленият дебит на питейните водоизточници на територията на общината и нормативните възможности по чл. 44, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и министерската Наредба №4 от 2004 г. за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи; ще припомним – подобни троянски заповеди е имало и в предишни години и тяхната основателност е безспорна, друг е въпросът за ефективността им, опираща при всички случаи до контрола (минималният и почти нулев брой на санкционираните подсказва какъв е този контрол), все пак целеният по-скоро предупредителен, отколкото наказателен ефект със сигурност го има, друг важен момент е, че от две десетилетия Троян не помни воден режим, основната причина за което е добрата работа на общинското водно дружество и ежегодните инвестиции в развитието на общинската водопреносна мрежа.
• В КРАЯ на миналата седмица, 18 юли, Народното събрание прие промени в Закона за движение по пътищата, сред тях и такива, довели до драстично затягане на режима на използване на набралото популярност през последните години, но все по-спорно дву-/триколесно моторно превозно средство – електрическата тротинетка, промените предвиждат задължителни регистрационни табели на тротинетките като на останалите МПС и задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, ще могат да се движат само през деня (по тъмното вечер са забранени), водачите трябва да носят каски, забранено е движението им в пешеходните зони (площади, паркове, градинки, пешеходни улици и т. н.), лица под 16 години нямат право да управляват тротинетки, не могат да се возят по няколко човека, максималната мощност на возилото не трябва да надвишава 1 kW, а максималната конструктивна скорост е 25 км (т. е. по-мощните и скоростни тротинетки стават незаконни), дава се възможност на общинските съвети да приемат допълнителни ограничения за максимална скорост и други; промените в закона срещат общественото одобрение и не са изненадващи (макар че има и гласове против – например с аргумента за екологичност), известно е, че в някои страни са предприети още по-драстични мерки (например през 2023 г. световната столица Париж с референдум въведе тотална забрана на тротинетките), а на последната сесия на Общинския съвет в Троян, 26 юни, за необходимостта от затягане на мерките говори общинският съветник, юристът Радион Стратев, който цитира скорошно изказване на неврохирурга от „Пирогов“ проф. Николай Габровски, че „в много случаи черепно-мозъчните наранявания от инциденти с тротинетки са по-тежки отколкото при катастрофи с автомобили“, предупреди, че „най-страшното е, че на тротинетките се гледа като на игра“ и отправи апел към общинската администрация и колегите си общински съветници „да не пропуснем да видим мащаба на този проблем, защото в противен случай и да не дава Господ трагедията ще стане пред очите ни“.
Т21
Още по темата:
1 Коментара:
Подкрепям всички МПС да са непозволени за ползване от под-16-годишни, но ако следваме логиката на г-н Стратев, то предвид това, че в много случаи черепно-мозъчните травми при инциденти между автомобили и пешеходци или велосипедисти, са по-тежки, отколкото при катастрофи с автомобили, да вземем да забраним и ходенето пеш – всеки с кола, за да е в безопасност от останалите с коли?
Също, доста деликатно се избягва темата за масовото шофиране на нерегистрирани електрически и не само мотопеди/кросови мотори (минаващи за мотопеди) от очевидно неправоспособни. Каква ли е статистиката за травмите от такива и толкова ли са безопасни, че да не попадат във фокуса на законодателната и изпълнителната власт, че и на четвъртата власт?
Например преглед на немалкото статии в Т21 за произшествия с мотоциклети (от рода на „Пиян боримец без книжка падна с „Балкан”-че“, или „Троен сблъсък пред Белодробната болница в Троян“, както и редица други с по-тежки щети и смърт), открива безкритично отразяване или вяла критика. Всъщност най-острата критика откриваме към... велосипедистите под отвореното писмо на Мариян Данчев – „С това си поведение те създават сериозна опасност“.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)