В едно изречение (87)

* Борима празнува – щедро, богато и със самочувствие * Пищна церемония по встъпването на новия троянски игумен епископ Василий
 
Хубава работа, (ама) троянска
Рубриката на Т21 „В едно изречение“, стартирала през м. февруари 2023 г., бе замислена само за печатното ни издание, но впоследствие решихме да я „прехвърлим“ и в сайта на вестника. Заглавието подсказва – кратки новини в едно изречение, разбира се, по значими троянски теми. И още нещо: по възможност преобладаващо добри новини, има ги (и тях). Надяваме се да ви е интересно, приятно четене.
    • В СЪБОТА, 12 юли, бе големият празник на с. Борима – едно от най-дейните и успешни троянски села, известно с предприемчивите си хора и развития селскостопански бизнес, „селото с най-много животни в Ловешка област… 1500 крави, 1700 овце и 170 коне отглеждат боримци тази година“, както подчерта в приветствения си пост във фейсбук общинският кмет Донка Михайлова – традиционният Празник на животновъда: с дефилето на селскостопанска техника, карнавалната част със специфичните народни носии (немалко боримци, знае се, са от турския етнос и пазят обичаите си), курбан за над 800 души, много гости от близо и далеч, посрещани лично от широко усмихнатата кметица на селото Мериян Афъзова, опънати на мегдана дълги отрупани маси, поздравления, подаръци, всенародна веселба, продължила цял ден; „Имам удоволствието да ви поздравя с добре дошли на 11-ия пореден Празник на животновъда и особено много се вълнувам, че всички ние тук сме на една маса в това трудно и разделно време. Не е изгаснала искрицата от бащиното огнище и обичта към родния край и никой не е забравил написаното от нашия поет и учител Андрей Василев: „Далеч или близо, в бури и сняг/ с Борима мила ще бъдем ний пак!“. Благодарение на неуморния труд на нашите животновъди, на най-трудната и най-тежка професия, наследена от дедите ни, професия, за която няма почивен ден, няма събота и неделя. Горди сме с това, че в Борима днес се отглеждат най-много животни в цяла Ловешка област, че продуктите на нашите мандри, месни и млечни, са харесвани и продавани в цяла България. Желая на всички животновъди годината да бъде плодородна, пълни кошари и обори, цистерните да преливат от мляко, а кошерите да протекат от мед. Бъдете здрави, упорити и борбени, за да се справите с природните неудачи и бюрократщината в нашата държава! Бъдете уверени и имайте воля и търпение, че ще дойдат по-хубави години за вашата професия с най-дългия работен ден! Честит празник, животновъди, честит празник, боримци!“, се чу в празничното слово на г-жа Афъзова.

    • МНОГО пищно, както умее да го прави православната ни църква, на 12 юли в Троянската света обител „Успение Богородично“ бе извършено тържественото въдворяване на новия игумен, Драговитийския епископ Василий, и според традицията игуменсктите атрибути – мантията, кръста и медальона, заедно с игуменския жезъл на архимандрит Климент Киевски, най-дългогодишния игумен на манастира, бяха връчени на Негово преосвещенство Василий от предшественика му Велички епископ Сионий, като ритуалът бе воден от Ловчанския владика Гавриил с участието на духовници от областта и страната и с немалко светски гости, сред които бе и кметът на община Троян Донка Михайлова, а няколко дни преди да поеме игуменския пост, на 6 юли, в патриаршеската катедрала  „Св. Александър Невски“ в София, Василий, дотогава начело на прочутата столична църква „Св. Неделя“, бе ръкоположен в епископски сан; „Позволете ми да изкажа специалната си благодарност към братята на Светата обител и особено към архимандрит Стефан (който шест години заместваше/представляваше троянския игумен, след като през 2019 г. той пое ръководството и на Бачковския манастир – бел. ред.) за неговото огромно старание към Светата обител, което ще продължи под благослова на неговия духовен брат и духовен приятел, новия игумен епископ Василий. Ще изкажа благопожелания за безмерно, достойно и духовно служение на новия игумен на Светата обител, която е изключително значима за целия български народ“, се чу  в приветствието на дядо Сионий, а игуменът Василий отвърна с думите: „Огромна отговорност се постави на моите плещи. Първо, отговорността на архиерейското служение, и второ – да бъда игумен на Троянската света обител, която не е случайна, която е историческа и е допринесла за културата и образованието на нашия православен български народ. Затова, днес празнувайки светия образ на нашата обща майка – Троеручната икона, аз се надявам именно Божията Майка, с тази нейна трета ръка, поставена вследствие на чудо, на милост, на любов към човека, да ме благославя и да ме ръководи“.
 
Т21
  
Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |