Започва реконструкцията на Природонаучния музей

* Регионалният министър Иван Иванов присъства на символичната „първа копка“ * Проектът е на обща стойност 1,046 млн. лв. и се финансира по ПВУ, безвъзмездната европейска субсидия възлиза на 654 хил. лв.; изпълнител е фирмата на прочутия ловешки строител Христофор Христов * Кметът Михайлова: „Празничен е този ден за Черни Осъм, празничен е за всички нас“
Проекти
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО тържествено бе дадено началото на реализацията на проекта за подобряване на енергийната ефективност и цялостна реконструкция на сградата на Природонаучния музей в с. Черни Осъм (ПНМЧО), 1 юли. Със стилна церемония и високи гости, сред тях и министърът на регионалното развитие Иван Иванов, пристигнал специално, ловешкият областен управител Дора Стоянова, общинското ръководство воглаве с кмета Донка Михайлова и председателя на Общинския съвет инж. Петко Пенков, кметът на селото Марин Сираков. Разбира се – музейният екип, воден от амбициозната си шефка Павлина Иванова, която за своите досега пет управленски години даде нова динамика и хоризонти на институцията. Също представители на фирмата изпълнител на строителните дейности, „Елит МХ“ ЕООД (Ловеч), доказала се на не един обект в община Троян и превърнала се в гаранция за качество, начело със собственика й – прочутия ловешки строител Христофор Христов.

Директорката разходи министър Иванов из музейната експозиция
Словото на кмета Донка Михайлова
Строителят Христофор Христов подписва договора
ПРОЕКТЪТ – пълното му наименование е „Енергийно обновяване на сграда за обществено обслужване в областта на културата, представляваща Природонаучен музей в с. Черни Осъм, община Троян“, бенефициент е Община Троян – се финансира с европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и общият проектен фонд е 1,046 млн. лв. с ДДС, от които 654 хил. лв. са безвъзмездна европейска субсидия. Останалото е държавно и общинско съфинансиране – съответно 171 хил. лв. и 262 хил. лв.

А СПЕЦИАЛНОТО внимание към проекта на една неголяма институция никак не е случа и в словото си кметът Михайлова поясни защо. „Празничен е този ден за Черни Осъм, празничен е за всички нас. Защото днес поставяме началото на един важен проект на най-посещаваната културна институция в нашата община. Вряка година Природонаучният музей в Черни Осъм се посещава от над 40 хиляди посетители и това е равностойно на посетителите в големите музеи в областните градове, а и на някои от столичните музеи. Затова грижата ни за музея е толкова важно нещо“, заяви г-жа Михайлова. И специално благодари на министър Иванов за вниманието му към Троян и специално към Природонаучния музей с уточнението, че не го прави, защото така трябва, а защото оценява какво представлява то в напрегнатия министерски график и колко важен знак е. 

КМЕТЪТ направи и кратка биографична ретроспекция на музея с акцент върху щастливото му число „6“: 1956 г. – младият тогава учител в черноосъмското училище Илия Христов започва да онагледява уроците си с препарирани (от самия него) диви животни; 1966 г. – училищните коридори вече са препълнени с препарирани животни, прави се „революционното“ предложение до БАН за отриване на музей; 1976 г. – открива се новият Природонаучен музей в Черни Осъм, в специално построената музейна сграда в непосредствена близост до училището; 2026 г. – ще бъде открита реконструираната и обновена музейна сграда. Г-жа Михайлова не пропусна да насочи вниманието към още две стъпки, нарече ги мечти и изрази надежда през 2026 г. да се тръгне към реализацията им: недостроената допълнителна сграда на ПНМЧО (започната преди много години и „замразена“ – бел. ред.) „да бъде достроена и да бъде изпълнена с едно ново съдържание за образователни и научно-изследователски дейности“ и да завършим „и реконструкцията на намиращото се наблизо единствено в страната Училище за планински водачи“.

ОТ СВОЯ страна министър Иванов подчерта значимостта на Природонаучния музей в Черни Осъм и изрази увереност в успешната реализация на проекта. Директорката г-жа Иванова бе гид на ВИП госта и го разведе из музейната експозиция, връчи му и подарък – колаж от снимки, запечатали важни моменти от историята на музея. 

Т21

Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |