Христо Илиев в Природонаучния музей |
ЗАПОЗНАХ се с Христо Илиев през май 2011 г. във връзка с реконструкция на главното разпределително табло на музея. Оттогава наблюдавах работата му по опазване и развитие на институцията. През последните години той положи много усилия за обновяване на Природонаучния музей. Всички черно-бели снимки, служещи за фон на експонатите, бяха подменени с цветни. Поетапно бяха сменени витрините, като новите са с конструкция, опростяваща обслужването на експонатите. Бе изградена нова осветителна инсталация с LED осветителни тела. Откри се нова зала – „Насекоми“. Всичко това – със собствени приходи на музея. Природонаучният музей в Черни Осъм е най-посещаваната културна институция в община Троян. Ежегодно прага му прекрачват около 27 хиляди гости. За мен тази цифра е впечатляваща, за Христо не беше. Той си спомняше 80-те години, когато е поставен абсолютният рекорд от 85 хиляди посетители.
На младини |
ДРУГО, което Христо искаше да довърши, бе ремонтът на големия ринг в Атракционната зала. Уви, година и половина след пенсионирането му рингът продължава да не се върти. И други неща в Музея не ми харесаха, но да не се задълбочаваме. Така или иначе, стана ми малко тъжно и много срамно. Срамно, защото в Музея (пък и в общината) няма скръбна вест за смъртта на Христо Илиев. Сякаш такъв човек не е съществувал... Не че на Христо му трябва скръбна вест. На мъртвите нищо не им трябва. Скръбните вести и паметниците са за живите.
ЕДНО НЕЩО му тежеше като воденичен камък на шията – незавършеният втори корпус на Музея. Грубият строеж на сградата, по спомени на арх. Петрушев, проектант на съоръжението, приключва в периода 1986-1988/1989 г. Тогава Природонаучният музей е към Кметството в Черни Осъм. Има финансов ресурс за довършителните дейности, но средствата са отклонени за строителството на сграда, в която е разположена здравната служба и сладкарницата на Кооперация „Обнова“. Започва „демокрацията“, а заедно с нея и голямата инфлация и когато парите са върнати на Музея, с тях не може да се направи нищо. Обидно е, пък и срамно, че 30 години по-късно нищо не се е променило. Най-посещаваната културна институция в община Троян посреща гостите си като осиротяло дете – в къща без прозорци и врати. Мисля си дали участта на недостроената сграда щеше да бъде същата, ако Природонаучният музей не бе в Черни Осъм, а на градския площад в Троян…
ХРИСТО не беше приказлив, но понякога се отпускаше и разказваше различни истории, свързани с Музея. Голям приятел на баща му бил Георги Аспарухов (Гунди). Той разглежда експозицията, преди да е построена сградата на Музея, когато тя е разположена в коридорите на училището. Възхитен от видяното, Гунди написва текст върху черната дъска в една от ученическите стаи. Този текст е ревниво пазен от учители и ученици цели две години. Обичаше да си спомня и за една среща в Музея с акад. Ангел Балевски и Марко Семов. Сред именитите посетители са и първият български космонавт Георги Иванов и руският му колега Николай Рукавишников. Христо Илиев имаше намерение да опише тези срещи в книга, посветена на историята на Музея, но човек предполага, а Господ разполага.
ЗА ХРИСТО ИЛИЕВ Природонаучният музей беше всичко. За него мислеше денем и нощем. Същевременно Музеят му бе опора в годините, в които се бореше с тежка форма на диабет. Пенсионирането е неразделна част от живота на всеки човек. Добре е провождането в пенсия да става с уважение и благодарност. В случая с Христо това не се получи. Той не беше от хората, които споделят мъката си, но огорчението от начина, по който бе разделен от Музея, си личеше. Без Музея той остана като дърво без корен. Такива дървета са обречени! Не че не търсеше твърда почва под краката си. Зае се да пише книга за Музея, но и да не я пишеше, мислите му пак щяха да са там – ще бъдат ли опазени експонатите, ще се завърти ли рингът, ще бъде ли достроен вторият корпус…
Христо (вдясно) с родителите си Станка и Илия Илиеви |
СИГУРЕН СЪМ, че там, на небето, пръв го е посрещнал баща му – Илия Христов, основател на Музея. Сега двамата, отново заедно, както преди двадесетина години, кроят нови планове за Музея. Мисля си, че ще намерят начин да ни ги подскажат. От нас, живите, зависи дали ще ги изпълним. Нисък поклон пред светлата ти памет! Почивай в мир, приятелю!
Васил Радойчевски
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)