* Честването започна с водосвет в болничния параклис, отслужи го Ловчанският владика Гавриил * Сред гостите бяха внуците на двама дългогодишни управители – д-р Никола Цанков (1924-1935) и д-р Цанко Мондешки (1968-1983) * Д-р Цветомила Дудевска: 1905 г. е забележителна с много световни постижения
Юбилейно
ВИСОКО събитие и едновременно много човешко, естествено, без излишна помпозност. Събитие по изключителен повод и с национално значение и заедно с това много наше, троянско. Събитие, изработено ювелирно – с много финес във всеки детайл, изисканост, стил. Събитие, което ще се помни. Такова бе честването в горещия съботен следобед, 5 юли, на 120-годишнината на троянската държавна Белодробна болница („СБАЛББ Троян“ ЕООД) – първото специализирано лечебно заведение за белодробни болести и конкретно за туберкулоза в България и на Балканите, създадено в началото на 20. век, 1905 г., същата година, в която се създава и първата подобна болница в Германия и три години по-рано от организирането на сходна медицинска структура в Япония (1908 г.).
И ПРОДЪЛЖИ с изключително емоционална среща с потомците на двама от дългогодишните главни лекари на болницата в по-ранни времена: внуците на калофереца д-р Никола Цанков (главен лекар в периода 1924-1935 г) – Пенка Фарина и Николай Цанков, пристигнали специално от Ню Йорк (САЩ), където живеят, и внука, име и продължител на медицинското дело на именития троянец и почетен гражданин на Троян д-р Цанко Мондешки (главен лекар в периода 1968-1983 г.) – д-р Цанко Мондешки младши. Присъедини се и един именит медик и съгражданин – 44-годишният ректор на Медицинския университет в Плевен проф. д-р Добромир Димитров.
СЛЕД ТОВА гостите – сред тях бяха областният управител г-жа Стоянова и зам.-кметът на Троян инж. Райковски, целият управителен съвет на Българското дружество по белодробни болести начело с председателя проф. Петкова, директорът на Университетската болница в Плевен доц. Вълков, казахме за ректора проф. Димитров, управителите на другите две троянски лечебни заведения общинската болница МБАЛ Троян и Медицински център Троян – д-р Вълковска и д-р Бамбов, директорката на РЗОК Ловеч д-р Милчева, представители на Националния лекарски съюз и регионалното Сдружение на медицинските сестри, колеги, приятели, съмишленици, партньори, помагачи – имаха възможност да разгледат документалната изложба, представяща 120-годишната биография на троянската Белодробна болница и подредена във великолепния болничен парк (този парк, създаден с много професионализъм и любов, заслужава специално внимание, ще се постараем в някой следващ брой да разкажем по-подробно за него – бел. ред.). След официалната част бе коктейлът за всички присъстващи, а домакин на голямото вечерно рожденическо парти бе хотел „Шато Монтан“.
„ЗАЕДНО с моите колеги избрахме темата на нашето събитие да е „120 години вдъхновение мeжду две хилядолетия“ – за да отдадем почит на миналото, за да отпразнуваме настоящето и да погледнем с надежда към бъдещето на белодробната медицина. Както и да отдадем почит на нейните войни в бяло – лекари, медицински сестри, лаборанти, санитари, болнични служители. С единствената цел здравето на нашите пациенти! Ще се върнем много назад, в далечната 1905 г., която е забележителна с много световни постижения – създава се Американското торакално общество, в град Есен се открива първата болница за лечение на туберкулоза в Германия, която днес е най-голямата немска болница за консервативно и хирургическо лечение на белодробни болести, българският принос в тази знаменателна година е на младия 27-годишен учен д-р Стамен Григоров, откривателя на млечната бактерия, който публикува във френско научно списание концепцията си за противотуберкулозна ваксина, д-р Роберт Кох открива туберкулозния бактерий и получава Нобеловата награда за медицина“, се чу в словото на д-р Цветомира Дудевска. Управителят, но смело можем да кажем и вдъхновителят, който ръководи Белодробната болница в Троян вече четвърт век (от 1999 г.) и има основната заслуга лечебното заведение да е на това високо ниво днес, здравен мениджър на европейско ниво.
И ОТ НАС – честито и за много години! И още много по 120!
Белодробната болница в Троян
ПРЕЗ 1891 Г. в българските медицински издания се заговаря за нуждата от лечение на болните от туберкулоза. Особено остро се поставя въпросът на втория конгрес на Лекарския съюз в България през 1902 г. и се взема решение за откриване на туберкулозна болница. През 1904 г. създадената специална комисия след обход в страната приема, че най-подходящото място е Троян.
НА 5 ЮЛИ 1905 Г. – в тържествена обстановка и присъствието на лекари и граждани – е открит първият в България и на Балканите Държавен санаториум за лечение на белодробна туберкулоза, чийто наследник във времето е днешната Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ). Първоначално болничното заведение разполага с 50 легла, които до 1944 г. се увеличават на 220.
ПЪРВИЯТ управител и главен лекар е д-р Иван Тодоров от Русе, ръководил в периода 1905-1908 г., негова е инициативата за засаждане на 500 иглолистни дървета в двора на болницата. По време на управлението на д-р Никола Цанков (1924-1935 г.) е закупен първият рентгенов апарат, а през 1947 г., по времето на управителя д-р Христо Добрев (1935-1959 г.) е създадена първата операционна зала.
ПРЕЗ 1956 Г. болницата е наречена на името на големия български фтизиатър и наш съгражданин троянец проф. д-р Минко Мондешки. През 1974 г. лечебното заведение е трансформирано в Окръжна пневмологична болница, а от 1995 г. – в Държавна белодробна болница, която разполага със 120 легла за лечение на хронични неспецифични белодробни заболявания и туберкулоза. През 2000 г. е трансформирана в търговско дружество с еднолична държавна собственост („СБАЛББ Троян“ ЕООД).
ПРЕЗ 2005 Г. тържествено бе отпразнувана 100-годишнината на лечебното заведение, а по случай неговата 110-годишнина през 2015 г. бе организиран национален симпозиум с участието на изтъкнати специалисти по белодробни болести. От създаването си до днес Белодробната болница в Троян е ръководена от 12 управители, 7 от които са троянци, като най-дългогодишен е настоящият – д-р Цветомила Дудевска, д. м., която поема ръководството на институцията през 1999 г.
Генадий Маринов
Бел. ред. В отделен материал – какво казаха внуците на двама от дългогодишните управители на Белодробната болница д-р Никола Цанков (1924-1935) и д-р Цанко Мондешки (1968-1983).
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)