Да ти откраднат тъпана?!

* В периода от м. декември до 28 януари неизвестен е проникнал в частен дом в Дълбок дол и е откраднал барабана на стопанина, образувано е досъдебно производство
Хубава работа, ама…
КАЗВАЛИ сме го и преди по подобни поводи – по какво се краде можем да си правим изводи какви сме и къде сме. За пояснение – едва ли някъде по белия свят някой ще влезе да ти открадне парче сланина или пък ще пребие грохнала старица, за да й отмъкне 20-те лева в кесийката, или ще свали жицата от електрически стълб, за да я обгори и предаде на вторични суровини?!

ПОВОДЪТ за това (не)лирическо отклонение бе една информация в полицейския бюлетин на Областната дирекция на МВР - Ловеч от днес, 31 януари – за откраднат барабан от частен дом в троянското село Дълбок дол. Кражбата е станала в периода от м. декември м. г. до 28 януари и по случая е образувано досъдебно производство. Да нахлуят в дома ти и да ти откраднат тъпана, какво ли казва това за нас, какви сме и къде сме?!

Т21

Замениха Милена с Мария в последния момент

* Троянката нямало да е знаменоска на България при откриването на зимната Олимпиада в Пекин, защото имала старт на следващия ден, обясни по БНТ шефката на българския биатлон Катя Дафовска
 * Обяснението е логично, но сянка на съмнение остава
Зимни игри 2022
Милена Тодорова
Мария Здравкова
ПРЕЗИДЕНТЪТ на Българската федерация по биатлон – олимпийската шампионка от Нагано, Япония, през 1998 г. Катя Дафовска, съобщи в предаването „Арена спорт“ по БНТ, че не нашата Милена Тодорова, каквото бе първоначалното решение, а съотборничката й от отбора ни по биатлон Мария Здравкова ще носи българския трибагреник заедно със сноубордиста Радослав Янков на церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин, Китай, 4 февруари. Неочакваната и донякъде страна замяна се наложила заради първия старт на Милена на следващия ден.

„НАЛОЖИ СЕ да заменим Милена с Мария Здравкова заради смесената щафета, която ще се проведе на следващия ден. Мария няма да участва в това състезание, a пък и трябва максимално да намалим контактите на нашите състезатели, за да могат да стартират във всяка една надпревара“, поясни г-жа Дафовска. Обяснението е логично, но все пак остава някаква сянка на съмнение (и) за някакъв друг мотив, тъй като стартовата програма на игрите е известна предварително и промени не са обявявани.

КАКТО И да е, жалко само, че красивата ни съгражданка троянка и №1 в българския женски биатлон в момента Милена Тодорова няма да бъде видяна със знамето на България от милионите зрители по целия свят, застанали пред екраните за очакваната от всички олимпийска церемония. Успех на дубльорката от Берковица, също красива и успешна българска биатлонистка! Откриването ще бъде предавано на живо по БНТ (Канал 1 и БНТ 3) от 14:00 ч. в петък.

Т21, по информация от www.bntnews.bg

„Чавдар“ с първа загуба за сезона

* Оказахме се неготови за дербито у дома срещу „Бавни и яростни“ – 59:82, и изтървахме водачеството в групата
Баскетбол, „А“ ББЛ
Момент от мача на „Чавдар“ срещу „Бавни и яростни“, Троян, 30 януари, сн. ББЛ
ПРЕДСТАВИТЕЛНИЯТ мъжки баскетболен отбор на „Чавдар“ (Троян) в неделя, 30 януари, в зала „Чавдар“, допусна първата си загуба за сезона от „Бавни и яростни“ (Плевен) с 59:82. Нека проследим хронологията на събитията от поредния, така наречен „балон“ – събрани заедно всичките 6 отбора от „А“ ББЛ, регион Център, този път в Троян, които изиграха общо три мача. Най-напред, от 14:00 ч., „Вихър“ (Айтос) се справи лесно с юношите на „Дунав“ (Русе) – 95:65. В следващия мач „Чардафон“ (Габрово) измъкна трудна победа над „Локомотив“ (Горна Оряховица) с минималното 75:74. А от 18:00 ч. непобеденият до този момент троянски отбор се изправи в истинско дерби срещу „Бавни и яростни“.

Стефан Генков
Рубриката се води от
треньора по баскетбол
Стефан Генков
ПУБЛИКАТА, изпълнила почти до краен предел троянската зала (при строго спазване на противоепидимичните мерки), посрещна с бурни аплодисменти своите любимци, очаквайки поредната победа. И наистина „Чавдар“ тръгна ударно, поведе в резултата и спечели убедително първата част с 25:12, давайки заявка за победен завършек. През втората четвъртина обаче превъзхождащият ни ръстово състав на плевенчани постепенно пое инициативата и методично започна да намалява разликата, а в края на частта и да поведе; резултатът от втората четвърт – 11:27 за гостите „Бавни и яростни“. През третата част превъзходството на гостите стана повече от очевидно. А няколко неточни отсъждания на съдийската двойка допълнително наелектризира атмосферата на терена – Ради Кочев не овладя нервите си и налетя на съдията, последва дисквалифициращо нарушение и му бе посочен пътя към съблекалнята. Останали без възлов играч, нашите съвсем свалиха гарда и отново загубиха частта, 15:25. Последната част от двубоя беше без интрига - тотално превъзходство на „Бавни и яростни“, 8:21 и категорична победа на плевенчани, която ги изстреля на първа позиция във временното класиране в групата.

ЖАЛКО. А ако трябва с две думи да се направи анализ на срещата, то ще е следното: отборът ни не беше подготвен за този двубой както физически, така и тактически. Приносът в точково изражение – Камен Пенчен (11 т.), Ради Кочев (8 т.), Цветослав Острев (7 т.), Славян Лишев (6 т.), Тервел Бажанов (6 т.), Мирослав Славков (6 т.), Леонид Бажанов (5 т.), Габриел Йонков (4 т.), братята Бойнови и Найден Миховски (по 2 т.).

ПО-РАНО през деня 12-годините деца на „Чавдар“ играха в Плевен, зона Мизия, и разбиха отбора на „Шампион“ (Плевен) с 61:16, но допуснаха неочаквана загуба от „Спартак“ (Плевен) с 59:60. Седмица по рано, 21 януари, и юношите на Троян до 16 години, участници в елитната група, допуснаха домакинско поражение от Шумен с 59:82.

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Начало

Още по темата
Сезон 2021/22 г.

Юбилейни поводи на изявени наши съграждани

* Утвърденият през годините стремеж на троянци да спомнят имената на изявени наши съграждани ще намери своята изява и
 през настоящата 2022 г.
 
Мичо Генковски
И ний сме дали нещо на света

Авторът Мичо Генковски от години живее в с. Орешак, където има малък хотел. Бивш управленец и общински съветник. Негово бе предложението (2009 г.) за удостояването посмъртно с най-високото троянско отличие „Почетен гражданин на Троян“ на 14 именити троянци, сред тях Иван Хаджийски, акад. Ангел Балевски, Минко Николов, Димитър Гимиджийски, Петър К. Балевски, Димитриката и др. Изследовател на троянския елит, троянофил, желан автор на Т21.

 
МИНКО ИВ. МАРКОВСКИ

Минко Ив. Марковски
ТАЗИ ГОДИНА се навършват 160 години от рождението на Минко Иванов Марковски, събрал в две книги под заглавие "Спомени и очерки из българските революционни движения" множество документи, факти, спомени на още живи участници в историческите събития в Троян и Троянско през последното десетилетие преди Освобождението. И макар че неговият брат Марко Иванов Марковски е много по-активен участник в революционната дейност на троянци, то книгите на Минко имат своето огромно значение за представата, която имаме за национално-освободителното движение.

МИНКО МАРКОВСКИ е роден на 15 февруари 1862 г. Завършва основно училище в Троян, след което учи три години в Пловдивска гимназия. Получил солидно за времето образование става учител - първоначално в с Орешак , а по-късно в Голяма Желязна. Следват години, през които Минко заема различни длъжности в съдилищата в Ловеч, Враца, Плевен, Свищов. Именно във Враца той подготвя и дава за печат първата книга на своите "Спомени и очерки...". Втората книга под същото заглавие излиза чак след смъртта му. Първата книга включва периода 1868-1878 г. и разглежда дейността на Васил Левски и неговите сподвижници в Троянския край до залавянето на Апостола. Книгата предлага автентични срещи, случки, намерения от провежданите по онова време заседания на революционния комитет. Пряко и непосредствено Марковски предава атмосферата на епохата, регистрира фактите, вниква в психологията на участниците. Втората книга е разказ за действията на троянските революционери през 1873-1876 г. – подготовката и неуспелите опити за вдигане на въстание в Троян през пролетта на 1876 г. Разкрива героизма и погрома на Новоселското въстание.

ПРЕЗ 1976 Г. книгата на Минко Марковски "Спомени и очерки..." е издадена от издателството на Отечествения фронт. Добавени са нови глави, в които са описани арестуването на членовете на революционния комитет в Троян, тежката им съдба  в затворите в Ловеч Търново, Русе, ограбването и опожаряването на  града ни през 1977 г.

МИНКО РУСЕНОВ  

проф. Минко Русенов
ТОЗИ ИЗТЪКНАТ български икономист-финансист е роден в Троян през 1912 г. и през настоящата година се навършват 110 години от рождението му. Завършва Търговска гимназия в Свищов, след което известно време работи като икономист в различни производствени кооперации в Троянско. От 1936 г. до 1940 г. е студент в първия випуск на Висшето търговско училище в Свищов, носещо името на своя дарител Димитър Ценов. След завършването е асистент по политическа икономия- От 1945 г. е доцент по финансови науки. Специализира в Германия и Австрия. Защитава дисертация по стопански науки. През 1952 г. е избран за професор. Основава катедра „Финанси и кредит“, която ръководи до 1966 г. Основава и дълго време е редактор на научното издание „Народностопански архив“. През периода 1955-1964 г. е ректор на Свищовския институт. При неговото управление се увеличават изучаваните специалности и расте броят на приетите студенти. През 1966 г. проф. Русенов става главен редактор на новия седмичник "Икономически живот". От 1967 г. чете лекции в Софийския икономически институт „Карл Маркс“. Оглавява катедра „Финанси и кредит“ в института. Съставител и съавтор е на „Финансова и кредитна енциклопедия“. По негова инициатива излиза тритомно издание „История на финансово-кредитната система в България“.

ПО ВРЕМЕТО
, когато Минко Русенов е ректор на Свищовския институт, там преподават още неколцина троянци. Този факт ражда приятната закачка: „Това е троянски Институт на свищовска земя". Проф. Русенов следи отблизо и отлично познава развитието и проблемите на стопанския живот в Троянския край. Често той и негови колеги от Свищов оказват методическа и практическа помощ при проблеми в помощ на троянската икономика. Изясняват целесъобразността и правят задълбочени анализи при вземането на важни решения за стопанското развитие на града ни. Любовта му към Троян не го напусна до края на живота му. Многогодишната преподавателска, научна, журналистическа и практическа дейност на проф Минко Русенов го характеризира като  бележит български икономист-финансист, който в работата си проявява опит, мъдрост, целеустременост.

ПЕНЧО РАДКОВСКИ

ОЩЕ ЕДИН утвърден икономист  -  проф. Пенчо Радковски - навършва 110 години от рождението си. Той е пръв декан на Търговския факултет на Висшия икономически институт „Карл Маркс“ в София. В рамките на факултета той обособява специалност „Икономика на външната търговия". Скоро след това тя става първообраз на специалността „Международни икономически отношения“, разкрита в Икономическия институт.

ПРОФ. ПЕНЧО РАДКОВСКИ
е един от най-задълбочените изследователи на кооперативното движение в България. Познава в детайли кооперативното движение в Троянския край. Именно на кооперативната дейност той посвещава редица свои трудове, в които се явява като неин ревностен, последователен, убеден  сторонник. На името на проф. Пенчо Радковски има назована улица в Троян.

ПАТРИАРХ МАКСИМ

Патриарх Максим (Марин Минков)
БЪЛГАРСКИЯТ патриарх Максим ще навърши на 6 ноември 2022 г. 10 години от смъртта си. Роден е в Троянското село Орешак (светското му име е Марин Найденов Минков), където първоначално учи, а от 1929 г. продължава образованието си в Софийската семинария. Записва и успешно завършва Богословския факултет на Софийския университет. Замонашен е в параклиса на университета с името Максим. Известно време е учител-възпитател в Семинарията. Постепенно е ръкоположен за йеромонах и йеродякон, а малко по-късно е въведен в архимандритско достойнство.  От 1950 г. до 1955 г. бъдещият Български патриарх е  предстоятел на българското църковно придворие при Московската патриаршия.  След завръщането си е главен секретар на Светия Синод. От 1960 г е Ловчански митрополит. След смъртта на патриарх Кирил през 1971 г. е избран и интронизиран за Български патриарх и Софийски митрополит.

ПАТРИАРХ МАКСИМ има огромна заслуга за запазване единението на нашата църква. Спокойно, с много мъдрост и убеденост той не допуска разколът да разцепи българското православие. Погребан е в църквата на Троянския манастир, където той в продължение на няколко години служи на Христовата вяра като игумен. Патриарх Максим е почетен гражданин на Троян, Ловеч и София.
*** 
 
2022-РА предлага и други наши съграждани, които имат своите по-големи или по-малки юбилейни поводи за спомен. Нека през годината си спомняме за всички тях.

Мичо Генковски

Още от същия автор:

Проходът пусна за автомобили до 12 тона

* Доста скоростен пробив, предвид практиката от предишни години след първия по-сериозен сняг да хлопва кепенците за по няколко месеца
Важно
ТРОЯНСКИЯТ ПРОХОД (Беклемето, Троян - Кърнаре), който на 24 януари бе затворен за движение заради снеговалежите и обичайните снегонавявания по билото, от днес, 28 януари, е отворен за движение на автомобили до 12 тона, съобщиха от държавната Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Доста скоростен пробив, като се има предвид практиката от предишни години след първия по-сериозен сняг проходът да хлопва кепенците за по няколко месеца.

ТУК е мястото да припомним, че на скорошната си среща (13 януари) с ръководството на АПИ регионалният министър Гроздан Караджов обяви, че през настоящата 2022 г. ще бъде обявена „обществена поръчка за изработване на проект за изграждане на снегозащитно съоръжение тип тунел на Троянския проход“. С други думи, кабинетът Петков се ангажира с реална стъпка към целогодишното отваряне на Троянския проход, най-пряката връзка на Централна Северна България (Плевен, Ловеч, Троян) с Южна България, за което се говори от десетилетия и все не се случва.

ОТ АПИ напомнят, че всички граждани и фирми могат да получат информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от страницата на агенцията в интернет – www.api.bg, и на денонощната телефонна линия 0700 130 20. В АПИ при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието на републиканските пътища.

Т21

Начало

Още по темата:

Ловешкият кмет изпрати Отворено писмо до посланика на Израел

* „Наш общ дълг към еврейската общност е да помним историята и да се противопоставяме на антисемитизма. В лицето на Община Ловеч
имате верен съюзник“
Корнелия Маринова

Памет

ВЧЕРА, 27 януари, по повод Международния ден на Холокоста, кметът на Ловеч Корнелия Маринова е изпратила Отворено писмо до посланика на Израел в София Негово превъзходителство Йорам Елрон, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. В писмото се казва:

„В ДЕНЯ, в който почитаме жертвите на Холокоста, аз съм дълбоко развълнувана и съпричастна към всеки геноцид. Ние, гражданите на Ловеч, имаме изострена чувствителност към всякакъв вид историческа несправедливост и човеконенавистна политика. Затова работим постоянно за изясняване на истината за недалечното минало. Навярно това се дължи и на факта, че тук се е намирал един от най-жестоките концлагери по времето на комунизма, наречен „Слънчев бряг“ (1959-1962 г.).

Времето тече и спомените избледняват, но наше морално задължение е да знаем и да не забравяме. Затова правим всичко да не се повтаря за бъдещите поколения онзи непоносим ужас. Наш общ дълг към еврейската общност е да помним историята и да се противопоставяме на антисемитизма. В лицето на Община Ловеч имате верен съюзник в тази борба.“

Т21, по информация на Община Ловеч 

Начало

Илиян Тодоров: Моят случай изобщо не се вписва

* „Не Ви искам извинението. Мисля обаче, че дължите извинение на г-н Веселинов, чийто случай също не попада в графата „нонсенс“
 
Илиян Тодоров
Право на отговор
 
ВЪВ ВРЪЗКА с редакционната ми бележка към материала „Троянецът Росен Веселинов е новият зам.-областен на Ловеч“ – където твърдя, че да се пазят предишните общински/държавни служби на областни управители, зам.-областни управители и депутати е нонсенс, атавизъм от едни други времена – получих писмено уточнение от Илиян Тодоров, споменат във въпросната бележка. Публикуваме го без съкращения и редакторска намеса.

Уважаеми г-н Маринов,

Попаднах на Вашия материал по повод назначаването на г-н Росен Веселинов за зам.- областен управител.

Кратко уточнение: Огорчен съм. С чиста съвест декларирам пред троянци, че заемайки поста зам.-областен управител, подадох молба за освобождаването ми като главен художествен ръководител на Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки - Троян, уважена от кмета на община Троян г-жа Донка Михайлова. В лична среща на същия ден. Тази длъжност (с гордост бих я нарекъл „пост“) заемам от 1998 г. след конкурс. Твърдя, че в послеписа на материала моят случай изобщо не се вписва във Вашата купешка дума „абсолютен нонсенс“ (не го предъвквайте, кажете го в прав текст – „глупости“).

Съвет: Като радетел на демократичното слово първо проверявайте фактите и чак тогава публикувайте, г-н Маринов. Не Ви искам извинението. Мисля обаче, че дължите извинение на г-н Веселинов, чийто случай също не попада в графата „нонсенс“.

Пожелание: Бъдете честен.

Илиян Тодоров

ПО ПОВОД казаното се свързах с кмета Донка Михайлова и тя потвърди, че с получаване на заповедта си за назначение за зам.-областен управител през 2017 г. г-н Тодоров е подал молба за освобождаване от общинския пост, която е била приета и придвижена по каналния ред. И след освобождаването му като зам.-областен управител през 2021 г. не е възстановен като ръководител на общинския младежки духов оркестър и в момента не заема този пост. При новоназначения зам.-областен управител г-н Веселинов случаят е малко по-различен – новата му длъжност е законово несъвместима (по Закона за публичните предприятия) с досегашната и той е освободен като управител на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД. Г-жа Михайлова поясни, че ще бъде назначен временен управител и предстои да се обяви конкурс за избор на титуляр.

ПОДНАСЯМ
извиненията си на г-н Тодоров и г-н Веселинов. Без да се отказвам от принципното си твърдение.

Генадий Маринов


Още по темата:

Кметът: Община Троян остава финансово стабилна

* „Приключваме старата година със спокойствие и влизаме със спокойствие в новата бюджетна година“ * „Бюджетът за 2021 г. достигна до 40,9 млн. лв., което го прави най-големият бюджет, управляван от Община Троян досега“
Добрата новина 
Донка Михайлова, 21 януари 2022 г.
В днешното време – ковидно и кризисно – да заявиш преизпълнение, стабилност и увереност занапред си е новина. И точно такава бе оценката на кмета Донка Михайлова за бюджетното състояние на Троян през изминалата 2021 г. и очакванията през новата 2022 г., направена на първата за годината кметска пресконференция (21 януари). Оценка, която си заслужава да се чуе. Т21

ОБЩИНА ТРОЯН остава финансово стабилна. Въпреки липсата на предвидимост в годината, която изтече – липса на предвидимост по отношение на здравната криза, по отношение на ръста на цените, по отражението на всичко това върху бизнеса. И приключваме старата година със спокойствие и влизаме със спокойствие в новата бюджетна година.

МИСЛЯ, че се справихме успешно с двете предизвикателства, които обявих в началото на 2021 г. – успешно изпълнение на инвестиционната програма и успешно изпълнение на проектите с външно финансиране. Това наистина бе сериозно предизвикателство най-вече заради ръста на цените на строителните материали, които в рамките на годината скочиха с 30%. Това доведе в цялата страна до отказ на редица изпълнители да подпишат договори за строителство. Както и на отказ на победители в процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Вчера (20 януари) в разговор със социалния министър Георги Гьоков стана ясно, че на много места в страната на обекти, свързани с изграждане на социална инфраструктура, строителите просто са си тръгнали и са отказали да довършат обектите. Това поставя пред общините тежко предизвикателство – защото от една страна те (общините) нямат предвидени средства да довършат строителството, а от друга страна нямат законово основание по ЗОП да актуализират цените.

МОЖЕМ да кажем с удовлетворение, че финансовото състояние на второстепенните разпоредители с бюджета в общината е добро. Всички училища и детски градини приключват успешно финансовата година и имат преходни остатъци, които позволяват спокойно начало на новата година.

ПЪРВОНАЧАЛНИЯТ троянски бюджет за 2021 г. бе в размер на 35,9 млн. лв. и след всички актуализации в края на годината достигна до 40,9 млн. лв., което го прави най-големият бюджет, управляван от Община Троян досега. Общото изпълнение на приходната част е в размер на 40,4 млн. лв., а на разходната – 33,3 млн. лв., което формира положително салдо до 31 декември от 7,1 млн. лв. Въпреки че голяма част от този остатък е с целеви характер (в социалните дейности, здравния сектор и др.) и може да бъде използван само за съответните дейности, наличието на средства по сметката на Общината дава спокойствие за годината.

СПРЯМО 2020 г. постъпилите приходи в бюджета на Община Троян нараснаха с 6,4 млн. лв. Въпреки здравната и политическата криза, които породиха притеснения за изпълнение на собствените ни приходи, можем да отчетем, че в края на 2021 г. собствените ни приходи бяха преизпълнени спрямо годишния план и спрямо постигнатото през предходната година. Първоначалният план за собствените приходи бе 8,2 млн. лв. и след всички актуализации в края на годината достигна 8,4 млн. лв., като в крайна сметка преизпълнихме и тази сума, събирайки 8,5 млн. лв. Тук е мястото да благодарим на троянските данъкоплатци за това, че голяма част от тях изпълниха своите задължения към бюджета.

С НАЛИЧНИТЕ
местни приходи в края на годината обезщетихме плащанията по оперативните програми. Тоест Община Троян кредитира оперативните програми, така че ние да можем без прекъсване и спокойно да разплащаме всички европейски проекти, които не бяха приключили в края на годината.

ОБЩО
разходените средства за 2021 г. са с 9 млн. лв. повече от 2020 г. Най-голям ръст отчитаме при разходите за инвестиции – 3,5 млн. лв., за пръв път разходите за инвестиции изпревариха разходите за образование. На второ място са разходите за образование – 2,6 млн. лв., следват разходите за социални дейности – 667 хил. лв., и за спорт и култура – 512 хил. лв.

СЕРИОЗНИ
затруднения по бюджета за новата 2022 г. ще има във връзка с това, че за първи път държавният бюджет ще бъде приет толкова късно – в началото на м. април, досега той бе приеман в периода м. декември - м. януари. И вместо общинският бюджет да бъде приет в първата половина на м. февруари, той ще бъде приет вероятно през м. април, което ще забави процедурите по ЗОП. Тези процедури траят в най-добрия случай 3-4 месеца, тъй че изпълнението на капиталовата програма ще започне през втората половина на годината. Ние много добре обмисляме инвестициите за тази година и за тези от тях, които са безспорни, ще се опитаме по напълно законосъобразен начин и с решение на Общинския съвет да ускорим процедурите. Но проблем в това отношение ще съществува.

ПРЕДСТОИ детайлният отчет за изпълнението на общинския бюджет за 2021 г. да бъде представен в Общинския съвет и пред гражданите.

21 януари 2022 г.
Донка Михайлова, кмет на община Троян 


Т21 попита кмета: „Имате ли оптимистичното усещане, че 2022-ра ще е 2021-ва, добрата година на Троян?“. Отговорът: „Вероятно. Имаме основания за това. Много ми се иска да вярвам, че 2022-ра ще е по-добра от 2021-ва. Стига да успеем да привлечем средства за многофункционалната спортна зала, на което искрено се надявам, числото на публичните инвестиции би следвало да е по-голямо“.

Беломъжев си взе европейския медал – сребро в дългата дистанция

* 13-то европейско отличие в колекцията на 33-годишния ни шампион и наш съгражданин, който си направи най-добрия подарък за скорошния рожден ден * При ветераните – световна титла за Стефания Беломъжева и бронз за Иво Петков
Ски ориентиране ЕП 2022
Станимир Беломъжев, сн. архив
СЛЕД 4-тото място в спринта през първия ден и малшаса със счупената ска и отказването в средната дистанция голямото име на България в ски ориентирането Станимир (Тачо) Беломъжев взе своя медал от Европейското първенство в Чепеларе (22-27 януари). В днешното (26 януари) индивидуално дълго бягане бившият водач в световната ранглиста, световен шампион от 2017 г., многократен европейски медалист и №1 в своя спорт у нас за всички времена направи много силно бягане и остана втори на 15 секунди след победителя Йорген Баклид (Норвегия). Третото място остана за Андрей Ламов (Русия), а четвъртото за друг руснак – водача в световната ранглиста и победител в предишните два старта Владислав Киселев.

СРЕБРОТО от Чепеларе е 13-тото европейско отличие за 33-годишния ни съгражданин (след броени дни, на 16 февруари, Тачо има рожден ден и спази традицията да си прави най-добрите подаръци – бел. ред), който ще участва и в утрешното щафетно бягане. „Много тежко състезание, обикновено изминаваме дългата дистанция за около 90 минути, сега ни бяха необходими 120. При температура от минус 12 градуса, силен вятър и снеговалеж съм щастлив, че стигнах до медалите (…). Това отличие бе много важно както за мен, така и за българското ориентиране, което отново доказа, че е способно на европейски и световни успехи. Надявам се това да бъде забелязано от хората, от които за зависи развитието на спорта у нас“, коментира след сребърния финал големият състезател (цитатът е по www.sportlive.bg). Ден по-рано по телефона Тачо сподели за Т21, че преди големи стартове винаги е така – неясноти около финансирането и това при всички случаи се отразява на резултатите. И още – че в ски ориентирането, като
Стефания и Станимир, 
Чепеларе, 26 януари 2022 г.
неолимпийски спорт, средства се дават само при спечелен медал, което не е справедливо и също пречи.

ТРОЯН има още двама медалисти от Чепеларе. На провеждащото се паралелно с ЕП Световно първенство за ветерани сестрата на Тачо – Стефания Беломъжева-Димитрова, едва месец и половина след раждането на второто си дете, спечели златото при жените (група Ж40) и в трите дистанции (съпругът й, търновецът Николай Димитров, пък записа най-добри резултати от българите на ЕП 2022 след Станимир Беломъжев – бел. ред.). А Иво Петков се окичи с бронз в дългата дистанция при мъжете (М45). И от нас – браво на всички!

Т21
 
 
Още по темата:

Троянецът Росен Веселинов е новият зам.-областен на Ловеч

* Назначението заварва 43-годишния лидер на БСП - Троян като управител на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД * Новият областен зам.-шеф няма да дели поста, както бе досега
Назначения
Росен Веселинов
СПОРЕД очакванията и предварителните сигнали троянецът Росен Веселинов е новоназначеният зам.-областен управител на Ловеч. Заповедта на премиера Кирил Петков е от днес, 26 януари, но съгражданинът ни ще встъпи в длъжност от идната седмица, тъй като в момента се възстановява след прекарано заболяване. Г-н Веселинов заменя досегашните двама зам.-областни управители, освободени на 21 януари – Милко Недялко и Емил Енев, назначени в различни периоди през миналата година от служебния премиер Стефан Янев. Според официалната информация с промяната на устройствения правилник на областните администрации Ловеч вече ще има един зам.-областен управител, т. е. г-н Веселинов няма да дели поста, каквато бе обичайната досегашна практика.

РОСЕН ВЕСЕЛИНОВ е на 43 години, троянец, макар че е роден в София. Завършил е Техническия университет в Габрово с магистратура по банков и финансов мениджмънт, а след това право в Софийския университет. Работил е като управител на фирмения магазин на дървопреработвателния завод „Велде“, Троян от 2003-та до 2015 г., след което е юрисконсулт на предприятието. През 2019 г. спечели конкурса за управител на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД и сегашното назначение го завари на тази позиция. Новият зам.-областен управител има сериозна политическа биография: 16 години е общински съветник от левицата – от 2003-та до 2019 г., когато оглавява споменатото общинско дружество, няколко мандата е председател на младежката организация на БСП - Троян, а от 2016 г. е избран за общински лидер на партията и преизбран на лидерския пост през 2020 г., член е на Националния съвет на БСП. Женен, с едно дете.

Т21

Бележка на редактора
 
* Как го беше казал Щастливеца: „Европейци сме ний,
 ама все не сме дотам“
 
НАЙ-НАПРЕД ще кажа, че Росен Веселинов е добър, коректен и консенсусен човек – и в личен план, и като политик и служител. Това е факт, никой няма да каже лоша дума за него, аз също.

НО БЕЛЕЖКАТА ми е за друго. Ще започна оттам, че самата институция областен управител е спорна, какво остава за замовете. Знае се, че 28-те областни управители са твърде много, смешно много, за малка България. Това ни казват и от ЕС, но наложителното оптимизиране/окрупняване все не се случва, ясно е защо – областните администрации утвърждават политиката на централната власт, фактор са за печеленето на избори, обслужват всячески управляващите, които и да са те, и са много важни в чисто политически план. Което обяснява защо окрупняването не се случва, нищо че гълта много излишна народна пара, а пък ние не сме толкова богати. Тук за пореден път ще цитирам един бивш зам.-областен управител, също троянец, който бе пределно откровен: „Толкова много пари за толкова (малко) работа никъде няма“; и нямаме основание да се съмняваме в думите му.

В ТАЗИ връзка. Досегашната практика бе на поста да се назначават не експерти, а верни партийни хора. И не експертността, а партийността бе и със сигурност продължава да е водеща. Т. е. областният, зам.-областните, че и подгласниците им са изцяло партийно-политически назначения – за прикоткване на партийните партньори, осигуряване на постове на заслужили наши хора, решаване на други партийни уравнения.

ТРЕТО, като че ли по-маловажно, но в никакъв случай не маловажно. На областния и зам.-областните им се пазят предишните служби в общински/държавни структури. Това в конкретния случай означава, че когато, някога, г-н Веселинов освободи поста, ще се върне като управител на споменатото общинско дружество. Същото се случи и със зам.-областния управител в предишен мандат Илиян Тодоров, върнал се начело на общинския младежки духов оркестър. Това е принципно положение. Което, по моето скромно мнение, е абсолютен нонсенс. Същото е и при депутатите, и също е нонсенс. Откъде накъде държавата/общината ще ти пази топлото местенце?! Нали ти си си избрал да вървиш в друга посока и да правиш друга кариера! Това го няма никъде по белия свят и си е чиста проба атавизъм от едни други времена, от които явно излизане няма. Как го беше казал Щастливеца: „Европейци сме ний, ама все не сме дотам“.  

Генадий Маринов



Още по темата:

Новият областен започна ударно

* Виктор Стойчев: Пасивността няма да реши проблема с корупцията, чадър няма да има над никого * Владиката Гавриил благослови новия наместник на държавната власт * Махнаха зам.-областните,
 чака се един нов
Управленци
Момент от срещата на Виктор Стойчев с владиката Гавриил
НОВИЯТ областен управител на Ловеч Виктор Стойчев, встъпил в длъжност на 18 януари, започна ударно. Наместникът на държавната власт в областта получи благословията на Ловчанския митрополит Гавриил, с когото бе една от първите му срещи. „Бог да ви благослови и помага, радвам се, че човек като вас ще бъде областен управител“, заявил владиката. Важна тема в разговора между двамата била състоянието на бившия кожарски техникум, чиято сграда е държавна собственост, но бе предоставена за 10-годишно безвъзмездно ползване на Ловешката митрополия. Идеята е бившият техникум да се превърне в културно-просветен център, в който да се настани и Частното начално училище „Свети Седмочисленици“, което бе създадено по инициатива на дядо Гавриил и функционира от 2019 г. Областният управител е дал гаранции, че започнатият ремонт ще бъде завършен и от догодина училището ще е в новия си дом..

ТРЪГНАХА и заявените срещи на г-н Стойчев с директорите на териториалните структури на централната власт, на които бе изтъкнато многократно, че взаимодействието ще е в посока приоритетите на правителството: нулева толерантност към корупцията, активни антикорупционни действия и осигуряване спокойствието на обществото. „Пасивността няма да реши проблема с корупцията, затова призоваваме обществото да съдейства, чадър няма да има над никого“, бе подчертано в разговорите на областния управител с полицейския шеф старши комисар Станислав Великов и с директора на териториална дирекция „Национална сигурност“ Христо Христов. От началото на настоящата седмица започват и срещите на място с общинските кметове от областта, включително с кмета на Троян Донка Михайлова.

БРОЕНИ дни след назначението на Виктор Стойчев стана ясно, че премиерът Кирил Петков освобождава (21 януари) двамата досегашни ловешки зам.-областни управители Милко Недялков и Емил Енчев, които бяха назначения на служебното правителство. С подготвената промяна в Устройствения правилник на областните администрации Ловеч вече ще има само един зам.-областен управител; а неофициалната информация е, че за синекурния пост, който по принцип се дава на политически приятели, се спряга общинският лидер на БСП в Троян Росен Веселинов.  

Т21, по информация от Областна администрация - Ловеч


Още по темата:

Затвориха Троянския проход

* Забраната е от 24 януари, не се съобщава докога * Информация за актуалната пътна обстановка в страната – денонощно на тел. 0700 130 20 и в интернет на www.api.bg
Обичайното
ОТ ВЧЕРА, 24 януари, Троянският проход (Беклемето) е затворен за движение на всички видове моторни превозни средства, съобщиха от държавната Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), която отговаря за републиканската пътна мрежа. До този момент забраната за преминаване през Беклемето важеше само за МПС над 12 тона. В информацията на АПИ не се посочва причината за затварянето, но е ясно, че е заради обилните снеговалежи и снегонавяванията по билото в последните два-три дни. Няма информация докога ще продължи блокажът на прохода.

ОТ АПИ обаче напомнят, че всички граждани и фирми могат да получат информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от страницата на агенцията в интернет – www.api.bg, както и на денонощната телефонна линия 0700 130 20. В АПИ при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието на републиканските пътища. А общо 860 снегопочистващи машини в момента обработват пътните настилки в районите със снеговалеж по републиканската пътна мрежа.

Т21

Начало

Още по темата:

Беломъжев започна с 4-то място в спринта, малшанс във втория старт

* В средната дистанция троянецът счупи автомат на дясната си ска и отпадна, стискаме палци за дългото бягане * В Чепеларе – сибирски студове и снеговалежи, отложени стартове през втория ден и пълна доминация на руснаци и скандинавци  
Ски ориентиране ЕП 2022
Станимир Беломъжев по трасето в спринтовата дистанция, 22 януари
НОСИТЕЛЯТ на 12 медала от Европейски първенства (от 2012 г. насам), двукратен световен шампион за младежи (2008 г.), световен шампион в средната дистанция от СП в Красноярск (2017 г.), бивш водач в световната ранглиста и №1 в своя спорт у нас за всички времена – съгражданинът ни Станимир (Тачо) Беломъжев, започна силно участието си в тазгодишното Европейско първенство по ски ориентиране в Чепеларе, България, 22-27 януари.

В ПЪРВИЯ старт – спринтовата дистанция (22 януари, събота), провел се при много тежки метеорологични условия, температури от минус 12 градуса, мъгла и силен вятър, Тачо направи прецизно и силно бягане без излишни рискове, но остана четвърти и 8 сек. го разделиха от медалите. „Станимир бе твърде предпазлив в този старт, такава бе тактиката ни при тези условия, а имаше сили за медал“, сподели за Т21 по телефона бащата и личен треньор на звездата Иван Беломъжев. Победата в дисциплината грабна водачът в световната ранглиста Владислав Киселев (Русия), следван от други двама руснаци – неостаряващия вече 48-годишен Едуард Хреников (на 11 сек. от победителя) и втория в световната ранглиста Сергей Горланов (на 31 сек). В 30-тицата след четвъртия Беломъжев са основно представители на двете големи сили в ски ориентирането – скандинавци и руснаци.  С най-предно класиране от останалите българи в старта е Николай Димитров, 45-ти. При жените в спринтовото бягане също се оформи челна руска тройка – шампионка е Марина Вяткина, следвана от от Олеся Рязанова и Татяна Оборина. Най-предно класиране от българките записа Андрея Дяксова – 33-та, а троянката Теодора Малчева е 46-та.

НА 23 ЯНУАРИ (неделя) стартовете в Чепеларе бяха отложени заради тежките зимни виелици, нанесли щети по съоръженията на старт-финала и затрупали подстъпите към състезателната зона. На 24 януари (понеделник) бе бягането в средната дистанция, но за жалост тук Беломъжев бе споходен от малшанс – след като до 5-тата точка е с първо време, чупи автомат на дясната ска, прави опит да продължи, но в крайна сметка прекратява участието си. „Лош момент, но и това го има в нашия спорт, нищо не можех да направя. Сега кратка почивка и се фокусирам в следващите си два старта – дългата дистанция в сряда и мъжката щафета на следващия ден. Другото лошо е, че тези тежки минусови температури и снеговалежи ни отнеха домакинското предимство, дори обратното – руснаците и скандинавците имаха предимство, но и това го има в играта, времето е еднакво за всички ни“, сподели след злополучния си старт, пак по телефона, железният троянец. А Беломъжев старши уточни, че са се отказали от смесената спринтовата щафета, за да се концентрират основно върху последния индивидуален старт. Победител в средната дистанция отново бе руснакът Владислав Киселев, следван от сънародника си Андрей Ламов (на 2:17 мин. от победителя) и шведа Линус Рап (на 2:56 мин.). Най-добро класиране от българите направи Николай Димитров – 44-ти. При жените победата бе за рускинята Мария Кечкина, следвана от шведката Лиса Ларсен (на 17 сек.) и Татяна Оборина (на 30 сек.).

Откриването на ЕП 2022 в Чепеларе, България – камерно заради епидемичните мерки
ЕВРОПЕЙСКОТО първенство по ски ориентиране 2022, което бе и кръг от Световната купа, се организира при спазване на всички противоепидемични мерки, наложило отменяне на тържествата по откриване и официалните събирания, а церемониите по награждаването бяха без публичност и съкратени до минимум. По данни на организаторите участие са взели над 200 състезатели от 22 държави. В съпътстващата програма на ЕП в Чепеларе бяха включени и световни първенства за ветерани и младежи.

Т21
  • Още за победите на Беломъжев през годините – виж ТУК

Обещаната среща с ЧЕЗ се състоя

* Изпълнителният директор не дойде, изпрати двама представители от регионалния мениджмънт * Кметът Михайлова: „Очаквах повече, по-конкретни отговори и ангажименти за по-енергични мерки“ * Няма разписани конкретни срокове и неустойки при неизпълнение
Тема с продължение
Момент от срещата – кметът Донка Михайлова и представителите на ЧЕЗ инж. Бойко Чавдаров и Румен Тодоров, дистанцията между Община Троян и доставчика на ток си личи и по снимката, Троян, 21 януари 2022 г.
НА 21 ЯНУАРИ, петък, кметът Донка Михайлова заедно с общинския съветник Даниел Сираков, председател на Комисията по туризъм в Общинския съвет, проведе среща с представители на мениджмънта на електродоставчика „ЧЕЗ Разпределение България“ АД. Срещата бе заради многократните спирания на тока на 15-16 януари, събота и неделя, и в предишни дни от 24 декември м. г. насам в южната част на общината – от кв. „Кнежки лъг“ към Троянския проход, включително и курортните селища Чифлик, Бели Осъм, Горно Трапе, Шипково, Балканец, туристически комплекс Беклемето, и нанесените имуществени и имиджови щети на туристическия бизнес в района.

СЛЕД АТАКАТА на ЧЕЗ през уикенда последваха гневни реакции на потърпевши, социалните мрежи „прегряха“ от сърдити коментари, а г-н Сираков, който е и собственик на къща за гости в подстъпите към Троянския проход, обяви, че ще внесе за гласуване в Общинския съвет протестна декларация; „Нетърпимо!!! ЧЕЗ, съсипахте туристическия бизнес в община Троян. Усилия, които в продължение на години градихме!“, заяви съветникът хотелиер. Светкавична бе и кметската реакция – г-жа Михайлова обяви, че ще търси контакти „на най-високо държавно равнище“ и бе категорична: „ЧЕЗ преминаха всички граници“.

ПРОВЕДЕНАТА на 21-ви среща – за която имаше отправена покана към изпълнителния директор на ЧЕЗ България, но присъстваха само регионалният мениджър за Плевен, Ловеч и Враца инж. Бойко Чавдаров и колегата му от регионалния мениджмънт Румен Тодоров – не отменя искането на среща както с ръководството на компанията, така и на високо държавно ниво, уточни г-жа Михайлова на първата си за новата година месечна пресконференция (21 януари).  Думите й: „Очаквах повече, по-конкретни отговори и ангажименти за по-енергични мерки. Имаме намерение да продължим разговорите с представители на мениджмънта на ЧЕЗ на най-високо равнище“.

КАКВИ са резултатите от срещата, на която присъствали и кметове на села, които често са най-потърпевшите от прекъсванията в електрозахранването и управителят на „ВиК Стенето“ ЕООД инж. Тонимир Гечев, тъй като водното дружество също търпи сериозни последици от тези прекъсвания. „Имаме системен проблем с авариите в електрозахранването в общината. А на 15-16 януари пострада най-атрактивната туристическа зона в Троянско и хотелиерите претърпяха сериозни щети, включително напускане на туристи, на които трябваше да връщат пари. И това се случва във време, в което сметките за ток на същите тези представители на бизнеса нараснаха два пъти“, обобщи г-жа Михайлова, с уточнението, че очаква в бъдеще конкретни отговори от ЧЕЗ. А поетите ангажименти на срещата били в три посоки: в най-скоро време да влезе в експлоатация съоръжение от два дистанционни сигнализатора по линиите Балканец - Беклемето и Бели Осъм - Чифлик, което ще насочва аварийните екипи; през 2023 г. предстои да бъде монтиран телеуправляем диспечер по линиите към Беклемето и Чифлик, чрез който диспечерите по-лесно ще отстраняват възникналите повреди; подмяна на съоръжение в с. Черни Осъм в другия край на общината, където проблемите не са по-малки, което да не допуска при продължително спиране на тока да спира и водоснабдяването, както е в момента.

ОТ Т21 ПОПИТАХМЕ г-жа Михайлова дали поетите от ЧЕЗ ангажименти са разписани с някакви конкретни срокове и евентуално неустойки при неизпълнение. Отговорът: „Не, не са разписани, това беше първи разговор и участниците от ЧЕЗ обещаха да изговорят с началниците си поетите ангажименти. В последващи разговори, които смятаме да проведем, ние (Община Троян) ще поискаме нещо такова“.

ВТОРИЯТ ни въпрос бе по-общ и според нас от основна важност, цитираме: „Има още един проблем, в който като че ли донякъде е заровено кучето. Една проста електрическа крушка да си купи човек или една дъвка, при някаква нередност можеш да търсиш неустойка, да го върнеш продукта, а тук, с тока, който все по-скъп плюс ниското му качество заради тези спирания, няма никакъв начин потърпевшият клиент да получи възмездие, компенсация?! ЧЕЗ са си записали в правилника една постановка, че токът трябва да е спрял най-малко за 24 часа и да докажеш, че дружеството е виновно, а не природата и чак тогава можеш да си търсиш правата и компенсациите и то чрез съда?! Няма ли начин това да се промени? Казано по-ясно – ако има начин като се издънят, да си плащат, ще са много по-стриктни във всичките си ангажименти?“. Кметският отговор: „Аз мога да изразя само съгласие с всичко казано. За съжаление не мога да дам отговор, нито да поема ангажимент, тъй като очевидно държавата ни допуска това да се случва, проблемът е на държавно ниво. Допуска го за един монополист, а и за всички останали монополисти. Това е тъжна история. Можем да правим анализи, да се възмущаваме, но отговорите явно трябва да ги търсим някъде другаде“.  

Т21

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |