В подкрепа на Веско и Анатолий

* „Веско и Анатолий са ни важни! Помагайки на тях, помагате на нашите институции!“, призовават организаторите * Благотворителният концерт – на 2 ноември, четвъртък, 19:00 ч.,
 читалището, вход 15 лв.
Предстоящо Благотворителен концерт
Веско и Анатолий
ТРОЯНСКОТО читалище „Наука 1870“, театрална школа „Нюанси“ и галерия „Серякова къща“ организират благотворителен концерт, средствата от който ще са в подкрепа на лечението на Веселин (Веско) Ангелов и Анатолий Краев. На 2 ноември, четвъртък, от 19:00 ч., на сцената в читалището ще излязат десетина троянски музиканти и голямата звезда Васил Петров. Вход 15 лв.
ЗА ВЕСКО – музикантът (един от прототипите в книгата „Троянските музиканти“ на Диана Маркова), озвучител, техничар, човек, без чиято професионална подкрепа не минава публично събитие в Троян. 
 
И ЗА АНАТОЛИЙ – читалищният човек, „сянката“ зад кулисите, който е не по-малко важен от тези на сцената, вършещ всичко за всички, знаем го и най-отпред в дефилетата на Фестивала на сливата.

„ЗАПОВЯДАЙТЕ! Отворете душата си за музика и сърцата си за благотворителност! Очакваме ви! – призовават организаторите. – Веско и Анатолий са ни важни! Помагайки на тях, помагате на нашите институции!“

Т21

Троянската мечта за железницата (3)

* „Населението на околията вече знае, че ще бъде обложено парично с доста големи суми и натурално… Въпреки това на проведения референдум за участие в строителството на „железницата” е постигнат изненадващо висок резултат“ * „На 31 октомври 1948 г. започва тържественият парад на първия официален влак, теглен с първия локомотив №48.04, произведен изцяло в България“
 
Христо Борисов
75 години
Преди 75 години, на 31 октомври 1948 г., тръгва първият влак по новопостроената жп линия Ловеч - Троян. На тържествения митинг на гара Ловеч говори тогавашният зам.-председател на Министерския съвет Трайчо Костов, а хиляди посрещат влака в Троян. Наистина голямо събитие – със сериозен и стопански, и социален ефект – за нашия край. Историята на жп линията Ловеч - Троян от зараждането на идеята, учредяването на троянския Комитет за построяването и първата копка на 29 септември 1929 г. до прерязването на лентата 19 години по-късно е разказана подробно в книгата „Влакът дойде в Троян“ на Христо Борисов. По-долу ви представяме статията на г-н Борисов, написана за Т21 по повод 75-годишнината от знаменателното събитие.
 
Христо Борисов (р. 1945 г.) живее в Ловеч, но е от с. Бели Осъм и е здраво свързан с родния Троянски край. Историк, учител, културен деец, автор на десетина книги, сред тях троянските документалните хроники „Троянска популярна банка“ (2014 г.), „Троян светна“ (2015 г.), „Ангел Балевски – академикът инженер“ (2018 г.), „Влакът дойде в Троян“ (2018 г.), „Индустриалният Троян“ (2020 г.), „Възраждане на Троянската популярна банка“ (2022 г.) и др. Т21
МИНИСТЕРСТВО на железниците и пощите 
УКАЗ№34
В името на Народната Република
Председателството на Народната Република България
По доклада на Министъра на железниците и на основание чл. 54 от Закона за отчуждаване на недвижими имоти за държавна и обществена полза, във връзка с чл. 16 от Закона за разширение на ж п мрежата…                               
Постановихме и постановяваме: 
I.  Прогласява се обществена полза от отчуждаването на показаните в приложените парцеларни планове: а. Недвижими имоти в землищата на градовете Ловеч и Троян и на селата: Сливек, Казачево, Абланица, Лешница, Ломец, Добродан, Дълбок дол и Калейца, необходими за вариантите на новостроящата се жп линия Ловеч - Троян.  Одобрява да бъдат освободени от временна трудова повинност за 1947 г. всички лица, които през текущата година са работили в националната младежка строителна бригада „Георги Димитров” една редовна смяна – 2 месеца.”

На 30 април 1947 г. с протокол №8 Ловчански общински съвет утвърждава протокола от проведения в с. Сливек референдум с въпроса – да се строи или не жп линия Ловеч - Троян. „От всички гласоподаватели гласували за „Да” процентът е 74%”, четем в протокола. До края на същата и през 1948 г. няма протокол, в който да се взема решение по проведен референдум в останалите села, а жителите на град Ловеч са обложени с решение на Общината.

В СЛЕДВАЩИТЕ месеци строителството започва, организирано и финансирано от държавата и с доброволния труд на хиляди млади хора. За това научаваме от решения по преписка с щаба на младежката бригада, която е на стан край Ловеч. Изграден е бригадирски стан за 1000 бригадири, които участват в пробиването на два тунела през скалите под кв. „Дикисан”. Чак когато бригадата или ощетени от взривните работи граждани се обръщат с искане или жалби към Общината, чиновниците и партийният комитет са задействат. Никаква емоция, пълно неглижиране на нещо, неподкрепено като че ли и от населението. Това без съмнение е следствие и от непроведения референдум. Необяснимо поведение от едно народно общинско управление. А може би обяснението е просто – ние (в Ловеч) си имаме гара и влакове, които ни свързват с държавата!? Нямаме за цел да възраждаме едни позаглъхнали във времето взаимоотношения между двата града (Ловеч и Троян), затова спираме тук с работата откъм Ловеч за Троян. Същото се отнася и за участието на младежките бригади в  8-ми батальон „Георги Димитров” откъм града на люляците и национална бригада „Ген. Владимир Заимов” край Троян, създадена през 1948 г. с командир Минко Тодоров- Торонто.

ТЪЙ КАТО идеята за тази юбилейна статия е да се оспори в известна степен едно наложено през първите години на строежа на жп линията Ловеч - Троян твърдение, че това е чисто младежки, бригадирски обект. Целта ни е да се открои участието на населението от Троянска околия, бащите и дедите на младежите бригадири в този гигантски за времето си строеж, изпълнен предимно с ръчен труд и уменията на възрастните в строителството, каменоделството, направата на кофраж и взривяването на скалите при пробиването на тунелите. Младежите изпълняват предимно ролята на общи работници по разчистването на терена, наслагването на чакъла и подбиването на релсовите елементи. В тогавашните средства за масова информация трудът на възрастните е подценен, а той е решаващ и затова че те непрекъснато учат младежите, много от които са градски чеда, на изморителен физически труд. Така мнозина от тях се изявяват като зидари, особено при строителството на мостовете в последния етап на строежа, когато не достига и време, и майстори зидари.      

ВЪВ ФОНДОВЕТЕ
на Държавния архив в Ловеч не се съхраняват протоколни тетрадки от заседания на Околийския и Градския съвет в Троян за времето от 1946 г. до 1951 г. Съхраняваните в архива протоколи от пленуми и заседания на бюрото на Околийския комитет на БРП (к) илюстрират ръководната роля на партийния орган по отношение на стопанското развитие на околията по време на строежа на жп линията Ловеч - Троян и последвалата индустриализация на града. На 5 юни 1946 г. Бюрото на ОК на БРП (к) обсъжда стопанския план на околията. На това заседание Доко Доков, председател на ОК на РМС, предлага да се организира младежка бригада при строежа на ВЕЦ „Видима”, като младежите „са обещали 10, 000 трудодни.” Така за пръв път в Троян се взема решение за организиране на младежка строителна бригада, която ще даде много добри резултати и ще покаже как може да се използва ентусиазмът на младите, съчетан с опита на възрастните. Ако ставаше само с ентусиазъм, може би младежите щяха да пробият и тунела…                                                                                  

ТУК МУ Е МЯСТОТО
да отбележим, че населението на околията вече знае, че ще бъде обложено парично с доста големи суми и натурално (отработване на определен брой дни) за строителството на централата в с. Видима и жп линията Ловеч - Троян. Въпреки това на проведения референдум за участие в строителството на „железницата” е постигнат изненадващо висок резултат. В дописка на Власи Власковски във в-к „Работническо дело” от 4 април 1947 г.  пише: „ На 30 март т. г. населението на Троянска околия бе повикано да каже своята воля да се строи ли тая жп линия, и ще вземе ли участие непосредствено в строежа й, с труд, материали и пари? Троянци, преценявайки голямото значение и важност (…) с удивително единодушие гласуваха за строежа на железницата Ловеч - Троян с „Да”. Резултатът от гласуването е 92% за строежа”.

ЗА СТРОИТЕЛСТВОТО на ВЕЦ „Видима” Водният синдикат „Троян” ще иска 2 млн. лв. кредит от ТПБ за авансиране на строежа. Синдикатът ще проведе „акция за набиране дялов капитал (…) от селата и махалите на околията да се съберат 60 млн. лева. От селата и махалите на околията да се съберат както следва…” към 29 август 1949 г. „Другари, за да Ви очертая финансовото положение на Комитета ни (ръководещ строителството от Троян – бел. авт.) ни към днес изписвам, както следва: облог – 185 793 362 лв.; отчетено – 153 898 519 лв.; дълг – 32 274 750 лв.; процент на изпълнение – 82.85%”.  Приетият облог за жп линия е събран, като мнозина теглят кредити от ТПБ!  И това се случва, защото разяснителната работа и определянето на налозите във всяко селище са извършени от хора на „Популярната” и „Синдиката”, които се ползват с изключителното доверие на хората от Троянско. За жп линията през 1947 г. и 1948 г., на два пъти, се събират толкова пари, колкото за ВЕЦ „Видима”. Много убедителни е трябвало да бъдат хората, които ще накарат населението буквално да отделя не от залъка си, а почти целия си залък в продължение на три години! И са го отделили!!!

ОБЕМЪТ на тази статия не позволява да покажем всичките 23 селища, облагани парично, отделно в натура, затова показвам как родното ми село Бели Осъм реално участва в реализацията на това общонародно дело. По това време с. Бели Осъм наброява около 300 домакинства с над 1500 жители. Огромната част от тях изкарват прехраната си като земеделски стопани. На притежаваната средно между 20 и 50 декара планинска земя отглеждат картофи, царевица за животните, а както беше в нашето семейство – и за самите нас. Овощните градини с предимно сливови и ябълкови насаждения са между 3 и 5 декара, а останалото са ливади за сено, което, заедно с листниковата шума, беше основната храна за десетината овце, кравата и коня. В селото ни не са развити много занаяти, а и работа в града все още малко се предлага, особено за селата, където все още не са създадени ТКЗС. В тези села от основното производство на мляко, вълна и сено първо се издължават натуралните наряди, по определяна ежегодно цена. Тези парични приходи се допълват при добра реколта от сливи и картофи в средата на есента. Селото е обложено с 9 332 000 лв., което прави средно по около 30 000 лв. на домакинство. Необяснимо е как тези хора са отчели 7 456 814 лв. от облога си, при положение че са в началото на прибиране на сливите, а чак в края на септември ще започнат „ваденето” на картофа?! Мнозина от тях, като баща ми, работят по един месец през двете години на строежа на линията и все още били длъжници. В същите години изпълняват паричен облог и за строежа на ВЕЦ „Видима”.

НЕ МОГА да оприлича с никакво друго поведение, освен с героизъм в мирно време, доброволното даване на залъка си, както своя, така и залъка на животните си, за общото дело! Напълно съзнателно, защото помнят как са гласували на референдума и държат на думата си. „Кметът докладва, че съгласно закона за даване съгласие за участие в строежа се указа: 1. Записани в избирателния списък от общината (в нея влиза и с. Чифлик – бел. авт.) 2303 избиратели; 2. Гласували 2239, от които с „Да” 2238 и с „Не”- 1; 3. Негласували 64. Следователно резултата е гласували с „Да” 99.99%”. 12- те милиона лева по „самооблога” са дадени без сериозен натиск от страна на местната държавна власт, въпреки тоталната липса на парични средства. И са толкова, колкото едва събира за същите две години, и то с много уговорки, занаятчийско-чиновническият Ловеч!  Колю Минков Бояджиев е най-изявеният лидер от местно значение в Бели Осъм от Освобождението до 70-те години на 20. век. Бил е комисар по продоволствието преди и след 9 септември в Троян, кмет на селото, оставил ярка диря в съзнанието на съселяните си с качествата на ръководител и общественик, човек на когото безрезервно са вярвали и който никога не ги е излъгал. Явно и той е бил много убедителен при намирането на пресечната точка между личния и обществения интерес – изгодата!

НА 31 ОКТОМВРИ 1948 Г.
започва тържественият парад на първия официален влак, теглен с първия локомотив №48.04, произведен изцяло в България. На гара Ловеч се провежда митинг на бригадирите и гражданството, на който „Командирът на младежката бригада предаде символично чрез др. Трайчо Костов на правителството новата жп линия, която бригадирите с помощта на местното население завършиха предсрочно. Др. Трайчо Костов поздрави бригадирите, инженеро-техническия кадър и населението с победата и преряза символичната лента”. Това  четем в последния брой на в-к „Строим и бдим” в редакционна статия, чийто стил подсказва авторството на троянеца Лалю Димитров. По-нататък четем как влакът е посрещан от хилядни множества по гарите по пътя му към Троян, където: „На мястото, където ще бъде построена новата гара, стана величествен митинг. Със златен орден бяха наградени др. Марин Грашнов – председател на народния съвет в Троян,  и командирът на бригадата др. Минко Тодоров. Поднесе приветствия и секретарката на Световната федерация на демократичната младеж Френсис Деймон”.        
                                                    
МАРИН ГРАШНОВ, Минко Тодоров, Лалю Димитров са част от водещите личности сред новите лидери на Троян и околията на границата между 50-те и 60-те години. Те, с личния си пример и ръководни умения, продължават делата на лидерите „възрожденци”, налагат единението като незаменим фактор за оформянето на общността троянска, превърнала две враждуващи махали в град, а градът – в „най-занаятчийския град в България”. С това дело на троянската общност се осигуряват всички фактори, необходими за индустриалния Троян. Икономиката на Троян и околията започва бурно развитие и достига истински разцвет след откриването на жп линията Ловеч - Троян. Модерните комбинати, заводи и кооперации „Елпром”, „Машстрой”, „Георги Димитров”, ХФЗ, „Болшевик”, „Хемус”, „Христо Смирненски”, „Изкуство” и други правят града  един от най-индустриалните градове в България.                                                                                 

ТАЗИ СТАТИЯ
написах по моята книга  „Влакът дойде в Троян”, където много подробно, на базата на документи, е описана и младежката дързост в устрема за построяване на ново общество.     

(край)  

Милена и Владо станаха трима

* Звездната троянска двойка на българския биатлон вече са мама и татко, имат си своята първородна щерка, и от нас – честито!

Милена и Владо малко преди събитието
Щъркелът дойде
 
ПРЕЗ М. ЮЛИ Милена и Владо – звездната троянска двойка на българския биатлон, той №1 при мъжете, тя №1 при жените – съобщиха красивата новина: „Ще ставаме трима!“. Двамата троянски спортни герои, родени в Троян, създадени като спортисти тук, останали верни на своя троянски клуб „Аякс“, живеещи тук и обичащи града си, очакват бебе. В края на м. септември видяхме бъдещата мама, много бременна и много красива – Милена със сигурност е една от най-красивите биатлонистки не само у нас, правеше си лека тренировка край новостроящата се спортна зала на Турлата и научихме, че бебето ще е момиче.

А ВЧЕРА, 30 ноември, дойде чаканата вест – Милена и Владо вече са трима, имат си своята малка първородна дъщеричка Ивайла. „Благодаря, любов! Направи ме най-щастливия баща на това прекрасно момиченце! Обичам ви!“, написа в профила си във фейсбук големият шампион, сдобил се с най-специалната титла, татко. И от нас – честито!

Т21   
 
Още по темата:

Изборите в троянските села

* В 15 троянски села кметът бе избран на първия тур на 29 октомври, в 4 ще има балотаж на 5 ноември, а в двете най-малки, Патрешко и Балабанско, ще бъдат назначени кметски наместници
МИ 2023 Резултати
КАКВО се случи на Местни избори 2023 в 19-те троянски села (от всичките 21), които си избираха кмет; в останалите две с под 100 жители, най-малките Балабанско и Патрешко, нямаше избори и ще им бъдат назначени кметски наместници.

НА ПЪРВИ ТУР

В 15 СЕЛА
кметът стана ясен още на първия тур тази неделя (29 октомври), а в останалите 4 ще има балотаж (5 ноември). Ясно е, че в 7 от тези села, където имаше само един кандидат, си решиха кметския проблем веднага, те са: Гумощник – Искра Ковачева (БСП); Бели Осъм – Милка Пенчева (ГЕРБ); Белиш – Мирчо Мирчев (БСП); Чифлик – Илия Минков (ГЕРБ); Балканец – Бранимир Стойков (БСП); Горно Трапе – Магдалена Цвяткова (ГЕРБ); Дълбок дол – Дилян Дамянов (БСП).

В другите 8 имаше битка, някъде неравна, другаде по-оспорвана, но с отчетливи победители: в Дебнево – Аксел Заимов (БСП) надделя над досегашната кметица Галя Керезова, 52,68%:38,26%; в Старо село – Славка Панайотова (ГЕРБ) се наложи убедително над бившата кметица Виолета Вълкова (ПП-ДБ), 82,05%:16,24%; интересно бе в Черни Осъм – мнозина очакваха по-оспорван двубой, но в крайна сметка настоящият кмет Марин Сираков (ГЕРБ) се разправи с бившия кмет многомандатник Кирил Захариев (БСП), 62,61%:35,02%; в Борима – там се стигна до най-убедителната победа на първия тур в общината и Мериян Афъзова (ДПС) разгроми Емине Толева (ГЕРБ), 89,48%:8,37%; във Врабево също имаше безапелационен победител – Мария Михова (Инициативен комитет) срещу Александрина Игнатова (ГЕРБ), 66,98%:33,25%; още по-убедително бе в Шипково – Наталия Керембова (ГЕРБ) срещу Тихомир Лилов (ВМРО), 83,83%:14,52%; както и в Калейца – Даниела Кръстева (БСП) срещу Минко Тотев (ИТН), 77,62%:13,81%; в Добродан бе по-оспорвано – Кристина Йосифова (ПП-ДБ) спечели срещу Любомир Досев (БСП), 54,29%:41,43%.

БАЛОТАЖИ

Снимка: Цветомир Петров
ИДНАТА неделя ще се решава кметският спор в: Голяма Желязна – Виолета Стоянова (БСП) срещу Милена Христова (ГЕРБ), на първия тур 49,69%:22,96%; Орешак – Мая Найденова (ГЕРБ) срещу Марияна Генковска (БСП), на първия тур 44,90%:43,86%; Терзийско – Пламен Шабанов (ПП-ДБ) срещу Диян Йонковски (БСП), на първия тур 44,94%:32,28%; Ломец – Димитринка Стойнова (БСП) срещу Евгения Пенчева (ПП-ДБ), 47,86%: 41,43%.

Т21

Шест партии влизат в новия Общински съвет

* БСП, ГЕРБ, ПП-ДБ, ВМРО, „Възраждане“ и ДПС, очакваното разпределение на мандатите – 10, 9, 3, 3, 2, 2 * Въпросът е дали крехкото предимство на БСП пред ГЕРБ ще засили председателския апетит на „червените“?
МИ 2023 Резултати съветници
ШЕСТ партии прескачат бариерата от 4% и ще имат представители в новия Общински съвет на Троян: 1. БСП (32,80%, 2803 гласа), 2. ГЕРБ (27,88%, 2383 гласа), 3. ПП-ДБ (10,75%, 919 гласа) , 4. ВМРО (9,20%, 786 гласа), 5. „Възраждане“ (5,79%, 495 гласа), 6. ДПС (5,45%, 466 гласа).

ВОДАЧ е кметската партия БСП, която в предишните два мандата делеше първото място с ГЕРБ, но този път леко се откъсна напред. И като прибавим спечеления кметски мандат в града и сериозното предимство на БСП в кметските избори по селата, може да се каже, че Троян, за добро или лошо, стана „червена“ община. Но не толкова и дори съвсем не по идеологически основания – Троян е град на малкия и средния бизнес, на хора, наследили занаятчийската предприемчивост и частнособственическо самочувствие на дедите си, които по дефиниция няма как да са „червени“. Основание за „червеното“ ни твърдение е изключително убедителната общинска кметска победа на г-жа Михайлова и поизбледнелите, макар не съвсем, позиции на ГЕРБ, които доминираха в Троян в последните 15-ина години. И също, което поне за нас е разочароващо – неубедителното представяне на ПП-ДБ, които не успяха да оцветят Троян в „синьо“, каквито надежди, а и заявки имаше.

КАК ще се разпределят 29-те места в новия троянски Общински съвет? Официална информация от ОИК все още няма, но в партийните щабове вече има яснота. Според техния анализ квотите ще са следните: БСП – 10 мандата, ГЕРБ – 9 мандата, ПП-ДБ – 3 мандата, ВМРО – 3 мандата, „Възраждане“ – 2 мандата, ДПС – 2 мандата. Това, макар и крехко, предимство засилва основанията, а и апетитите на БСП да вземе цялата власт – т. е. да поиска председателския пост (очакваната номинация е инж. Владимир Хаджийски), който пост в предишните два мандата бе на ГЕРБ (инж. Петко Пенков). Би било логично и може да се случи. Но от друга страна, подобен ход на победителите може да наруши неколкогодишното примирие в Общинския съвет, което осигуряваше управленски комфорт. Скоро ще стане ясно.

Т21

Михайлова с опустошителна победа – почти 80%

* Спечеленият четвърти мандат я прави най-дългогодишния кмет в 155-годишната история на Троян * „Можем да бъдем благодарни на троянци за доверието, което ни дават за пореден път. Този път доверието е по-високо от всеки друг път“, бяха първите думи на победителката
МИ 2023 Резултати Актуализиран
ИНТРИГА за кметските избори в Троян (29 октомври 2023 г.) нямаше и това бе очаквано. Нищо че имаше четирима кандидати. Двама маргинални, които на всичкото отгоре нямаха кампания, изключая няколкото билборда и разлепените тук-таме афиши с безизвестните им ликове – Иван Семерджиев (ПП „Възраждане“) и Марин Вутов (от енигматичната ПП „Движение демократичен избор – ДЗ“). Кандидатът на ГЕРБ инж. Емилиан Евтимов, който очевидно не се бореше за победа и още по-малко вярваше в нея. И един изявен фаворит, кметът Донка Михайлова (БСП), бореща се за четвърти пореден мандат и провела изключително активна кампания, която започна де факто далеч преди предизборния месец. Струва ми се, за фаворита имаше и един по-абстрактен, но също мотивиращ фактор – със спечелването на четвъртия си мандат г-жа Михайлова влизаше в историята като най-дългогодишния кмет във вече 155-годишната градска биография на Троян. Съществуваше и друг стимул – г-жа Михайлова получи признанието за най-добрия кмет на БСП в страната, това многократно бе подчертавано през последните години и задължаваше да се защити на изборите.

Донка Михайлова гласува в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“,
с нея са съпругът й Антон, щерката Ива и внучката Белослава
ОФИЦИАЛНИТЕ резултати  бяха обявени от ОИК (Общинската избирателна комисия) рано тази сутрин, 30 октомври и голямата новина, обявена късно снощи неофициално, е потвърдена – Донка Михайлова печели в Троян на първи тур с оглушителния резултат от над 77,15% от гласовете, вероятно национален рекорд за общински град на тези избори. Резултат, който значително надхвърля резултатите от предишните й три кметски победи – през 2019 г. пак спечели на първи тур, но с далеч „по-скромните“ 54,5% (опонентите й бяха Иван Миховски, ГЕРБ и Николай Тодоров, местна коалиция „Глас Народен“), през 2015 г. отиде на балотаж и надделя убедително с 64,7% (срещу инж. Димитър Шишков, ГЕРБ), през 2011 г. извоюва първия си мандат също на балотаж с 55,5% (срещу Минко Акимов, ГЕРБ).

„МОЖЕМ да бъдем благодарни на троянци за доверието, което ни дават за пореден път. Този път доверието е по-високо от всеки друг път. Нямаме окончателните резултати, но на този етап се знае, че получаваме над 80% от гласовете на троянци. Оттук нататък остава по-трудното – да докажем на троянци, че можем да оправдаем тяхното доверие, да изпълним голяма част от предизборните си ангажименти, поне колкото през този мандата, в който изпълнихме 90% от обещаното.“ Това бе първото следизборно обръщение на новия стар кмет на Троян Донка Михайлова – с чаша шампанско в ръка, в компанията на щаба си и кандидати за общински съветници от БСП.

ЕТО И ТОЧНИТЕ резултати, според информацията на ОИК, на четиримата кметски кандидати в община Троян на Местните избори 2023, в класацията влизат и тези гласоподаватели, които не подкрепят никого: 1. Донка Михайлова, БСП – 77,15% (8307 гласа); 2. Емилиан Евтимов, ГЕРБ – 14,78% (1591 гласа); 3. Не подкрепям никого – 3,32% (358 гласа); 4. Иван Семерджиев, "Възраждане" – 3,20% (345 гласа); 5. Марин Вутов, ДДД-ДЗ – 1,54% (166 гласа). Тук прави впечатление, че кметският кандидат г-жа Михайлова има три пъти по-висок вот от този за партийната листа за съветници на БСП – 32,80% (2803 гласа); докато вторият в кметската класация – г-н Евтимов, дава с една трета по-слаб резултат от партийния за ГЕРБ – 27,88% (2383 гласа).

Очаквайте подробности – за съотношението на партийните сили в новия Общински съвет и кметските резултати в селата.

Генадий Маринов    
 За кметските победи на Донка Михайлова:

Троянци завладяха „Хайдушки(те) пътеки“ на Сливен

* Единственият маратон по стари хайдушки пътеки * Силно троянско участие; –победи за Христо Минков на 12 км и Павлин Минков при ветераните на 21 км, второ място за тийнейджърката Никол Христова, отлични класирания на Сара Минкова, Соня Спасова, Габриела Александрова, Петър Христов и Йосиф Банков
Планинско бягане Отзвуци
Троянски усмивки след финала, Сливен, 21 октомври 2023 г.
НА 21 ОКТОМВРИ Сливен бе домакин на състезанието по планинско бягане „Хайдушки пътеки“ – с диви красиви пътеки, изискващи майсторство и смелост, този регион предоставя идеални условия за подобно събитие.

ЗА СЪСТЕЗАНИЕТО – „Хайдушки пътеки“ е единствен по рода си маратон, провеждащ се в историческа местност, част от природен парк Сините камъни, разположен в източната и най-достъпна част на най-голямата планина в България – Стара планина. Трасето преминава през особен скален масив с алпийски тип релеф, укрепен в древността с 14 (антични и средновековни) крепости. Поради ключовото си местонахождение това е мястото, през което още от древността основни пътни артерии пресичат планината. От друга страна, особеностите на релефа – оголени скалисти върхове и ридове, стръмни склонове, зъбери и канари, наличие на множество пещери и водопади, правят масива труднодостъпен, затова е бил място убежище на много хайдути в миналото. „Хайдушки пътеки“ е единственият маратон, чието трасе изцяло върви по използвани от хайдутите стари пътеки, съществуващи и до днес, вече като туристически маршрути.

СЪСТЕЗАТЕЛНИТЕ дължини бяха три – 42 км, 21 км и 12 км, като сред участниците имаше доста бегачи от нашия град Троян. Всички три трасета бяха изключително предизвикателни и минаваха през участъци с високо ниво на трудност.

Троянци на почетната стълбичка – шампионите Христо Минков и Павлин Минков и „сребърната“ Никол Христова, Сливен, 21 октомври 2023 г.
1. МАРАТОНСКАТА ДИСТАНЦИЯ от 42 км бе с положителна денивелация от 2500 метра и със степен на трудност 6. На тази дистанция участваха две троянки – Сара Минкова и Соня Спасова, които представиха Троян достойно. Сара завърши на 4-то място, буквално на секунди зад третата, с време от 6 часа и 16 минути. Соня прояви изключителна сила и воля и въпреки здравословни проблеми успешно завърши маратона  и то на доброто 8-мо място в класирането. При мъжете троянците Петър Христов и Йосиф Банков също постигнаха добри резултати и заеха съответно 16-о и 17-о място. Йосиф дебютира на маратонската дистанция, а Петър подобри времето си от миналата година, намалявайки го от 7 часа на 5 часа и 42 минути.

2. В ПОЛУМАРАТОНСКАТА ДИСТАНЦИЯ от 21 км с положителна денивелация от 1400 метра участваха съгражданите ни Васил Станев и Павлин Минков. Павлин се класира на първо място при мъжете ветерани с време 2 часа и 30 минути. Имахме представителство на тази дистанция и при жените – Габриела Александрова, която участва пръв път на полумаратона, се представи великолепно.

3. ЧЕТВЪРТ МАРАТОНЪТ
с дължина от 12 км и денивелация от 1000 метра, бе на особено технично и предизвикателно трасе, още повече на фона на кратката дистанция. При мъжете победител стана нашият Христо Минков с впечатляващото време от 1 час и 16 минути. При жените Троян има 2-ро място – на тийнейджърката Никол Христова, която е само на 17 години и остана на „милиметри“, едва 15 секунди, след победителката.

От мястото на събитието: Христо Минков

Христо Минков
ШАМПИОНЪТ КАЗА

Христо Минков:
„Не искам да се хваля, но ще споделя няколко думи, защото съм горд не само за себе си, а за цялата троянска общност. През 2019 г. започнах да занимавам с бягане и оттогава до днес видях как много хора в моя любим роден Троян се включиха в бягането и общо в спортуването. Успях да мотивирам някои от тях и да им внуша страст към бягането. Този факт ме прави изключително щастлив, и с гордост подчертавам многото троянски участници в това състезание („Хайдушки пътеки“). В бъдеще сме на път да се развиваме и да покажем, че малкият ни град ражда големи бегачи и големи хора. Мечтая, че един ден ще имаме стадион с лекоатлетическа писта, защото това е от съществено значение. Виждам, че по-малки градове от нашия разполагат с добри стадиони и добри лекоатлетически писти. Вдъхновяващият уикенд в Сливен (21-22 октомври) ни накара да се гордеем със смелостта и любовта към планинското бягане. А успехът на троянци в състезанието „Хайдушки пътеки“ е доказателство за силата на общността ни и желанието за преодоляване на предизвикателства.“

Нещо лично и доста сантиментално-носталгично

* Габи Хаджикостова, щерката на незабравимата Лили Кисьова, на троянска сцена – с „Елада Пиньо и времето“ на Керана Ангелова, 30 октомври, понеделник, 19:00 ч., вход свободен  * „Вече повече от 40 години живея извън България и когато ме питат какво е за мен „У дома“, въпреки че съм родена и израснала в София, казвам Троян“

Габи Хаджикостова, Лиляна Кисьова

На троянска сцена Предстоящо

В понеделник, 30 октомври,  в салона на троянското читалище „Наука 1870“, от 19:00, вход свободен. Ще се играе камерният спектакъл „Елада Пиньо и времето“ по едноименния роман на Керана Ангелова, излязъл преди 20 години (първо издание, 2003 г.), преиздаван няколко пъти (най-ново издание, 2019 г.), добил голяма популярност и много награждаван литературен текст. „Магически текст, който издига човека над ежедневието. Животът е чудо... Спектакълът се гради на изненади: необикновени асоциации от картини и мисли, дръзко използване на символите препращат зрителя в една мономитология, която се развива по своя собствена логика и поелият риска на пътешествието получава естетическа наслада чрез неизчерпаемите, ярки и вдъхновяващи внушения на текста“, четем в анотацията на спектакъла. Определен като „синтетичен спектакъл, в който текст, музика, движение се превръщат в театър“, раждащ се „от безграничната свобода в изпълнението“.

В главната роля и режисьор постановчик е Габриела (Габи) Хаджикостова, която читателите на Т21 със сигурност помнят от няколкото й трогателни текста във вестника ни – за унищожената бабина троянска къща, за днешните лета в Орешак, заместили (ли?) някогашните детски лета в Троян, за чудното селце Патрешко, „махалата на Пенка Фундата и на дядо Марин“. Наша землячка по майчина линия – дъщеря на голямата троянка, оперетната прима Лиляна Кисьова, и също човек на сцената, актриса с над 60 главни роли, певица, режисьор, продуцент, драматург, която от дълги години живее в Унгария, но здраво пази българските и троянските си корени. И сега, с изявата си на троянска сцена, пак се връща към корените. „Елада Пиньо и времето“ е игран многократно в Будапеща, Берлин, Хамбург, Виена, Варшава, Торун, гостува редовно на сцените в София и на редица международни театрални фестивали в България. По-долу ви представяме текста, с който Габи кани троянската публика.
Т21

МИЛИ ПРИЯТЕЛИ, близки, роднини и свидетели на магичното ми детство през летата ми прекарани в Троян! Каня ви с обич на спектакъла си „Елада Пиньо и времето“ на 30 октомври от 19:00 ч. в НЧ „Наука 1870“, входът е без билети. От години се готвя емоционално за тази среща. Много кураж ми трябва, защото ще играя и за хората, които вече безвъзвратно ги няма там – майка ми, баба ми, дядо ми – хората, които бяха моят космос, които ме учеха да обичам и на които дължа любовта  си към живота и света.

ВЕЧЕ повече от 40 години живея извън България и когато ме питат какво е за мен „У дома“, въпреки че съм родена и израснала в София, казвам Троян. Когато ме питат какво е за мен Родина, казвам, че е къщата на баба и дядо на троянската улица „Левски“ 155, принудително съборена, но кървящожива в мен с черешата в двора, трендафила до портата и пейката пред нея, вировете на Попишка, люлките на Къпинчо, сливовите дървета на Дрянското, ябълките на Цоневското, мириса на сено на Балабанското, тепавицата и шумът на дарака на Миревското, шадраванчето на площада, старите къщи надвесени над реката, телефонните кабинки в пощата и проточения глас на телефонистките „София, обади се на Троян, моля“ от 70-те, налъмите и тасчетата, потракващи в старата баня до реката, въжения мост, захарното петле, купено на панаира, Тотото, където вече станала на шест аз подпечатвах фишовете, сладкарница „Роза“, където спираше автобусът и пред която ме посрещаше дядо ми. 

Малката Габи Хаджикостова, пояснението й:
„Снимката ми е правена във Фотото в Троян.
На нея съм на три. И дълбоко в себе си
продължавам да съм на толкова“

Целият сегашен и изчезнал свят на Троян – мястото където винаги  бях и съм щастлива и безгрижна. Мястото, което за мен беше сигурност, топлина и утроба на обичта. И мястото, където винаги се връщам. Място, на което дължа всичко истинско в живота си.

ЩЕ СЕ РАДВАМ, ако дойдете да бъдем заедно в един свят, в който ще ни пренесе музиката на Николай Иванов ОМ (известният музикант е пълноправен съучастник в спектакъла и автор на музиката – бел. ред.) и магичните думи на Керана Ангелова. За мен ще бъде чест да играя и гостувам на тази сцена, на която е играла и гостувала майка ми Лиляна Кисьова заедно с Минко Босев и Мими Балканска. Ще бъде чест да играя за вас, които ви има и за тези, които ги няма. В моя Троян!

26 октомври 2023 г.

 Габриела Хаджикостова

 
Още по темата:

Убедена съм, че ни чакат четири вълнуващи и динамични години

МИ 2023 БСП Заключително обръщение
 
Уважаеми съграждани,

ПРИКЛЮЧВА поредната предизборна кампания. Този път по-различна, защото е кампания за избори на местна власт. Властта, която е най-близо до гражданите, властта, която има мисията да помага, да подкрепя, да разбира – тогава, когато е най-трудно.
 
ВИНАГИ съм приемала предизборните кампании като време, в което трябва да представим пред гражданите идеите си за развитие, да чуем мнения, препоръки и несъгласия, да формираме ясни управленски политики, които да превърнем в реални действия на терен. Така беше и сега. Предложихме Ви ясни управленски цели – по-млада, по-зелена и по-умна община. Представихме нашите идеи как да бъдат постигнати тези цели с 65 конкретни проекти и дейности. По всяка една от тях  работихме задълбочено, имаме свои анализи за резултати и очаквания, наясно сме с възможния финансов източник за изпълнението.  

В ХОДА на кампанията проведохме десетки срещи, бяхме заедно с хиляди хора, радваха ни пълни салони и неочакван и за самите нас интерес. Уморените от избори наши съграждани предлагаха идеи, търсеха с нас по-добри решения, спореха, подкрепяха. Навсякъде срещахме и признание за направеното в годините назад.

В КРАЯ на кампанията имаме убеденост, че сме подкрепени, че сме на прав път. Готови сме да влезем в новия мандат с яснота за очакваните от съгражданите ни политики и действия. Остава ни да допълним и обогатим предизборната платформа с Ваши предложения и да я превърнем в управленска програма. Готови сме веднага да започнем работа за нейното изпълнение. Имаме ясни цели, конкретни планове, надяваме се – и подкрепата на гражданите.

КАТО водач на листата от кандидатите за общински съветници търся Вашето доверие и за съветническата листа. Само екипът от съмишленици може да работи за ангажиментите, които заедно поемаме. Убедена съм, че ни чакат четири вълнуващи и динамични години, години, в които ще надграждаме над постигнатото. И знам, че ще успеем.
Нашият номер е 1, номерът на първенците.
Това е и Вашият номер!
Защото успяваме заедно!
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
 
Донка Михайлова, канидат за кмет на Троян, БСП

Приключваме нашата кампания удовлетворени и с благодарност

МИ 2023 ГЕРБ Заключително обръщение
Уважаеми съграждани, членове
и симпатизанти на ПП ГЕРБ,

Приключваме нашата предизборна кампания за местните избори удовлетворени и с благодарност към вас. За около месец успяхме да се срещнем с много хора, посетихме доста села в Община Троян. Достигнахме до вас с нашите послания, идеи, управленската ни програма и във ваше лице срещнахме подкрепа. Убедихме се, че жителите на Троян и на населените места имат гражданска позиция!

За да сме полезни и да докажем, че сме хора на действието, на реалните резултати и предпочитаме да говорим по-малко, а да действаме повече, решихме да закрием предизборната кампания на ПП ГЕБГ в Троян не по традиционния начин с масови мероприятия и концерти, а като дарим на училищата пейки-книги, естетизиращи образователните институции. Кампанията свършва, но така нещо реално остава за младите хора, които са нашето бъдеще!
Благодаря ви още веднъж!
Пожелавам успех на всички опоненти!
Да гласуваме с разум и съвест в неделя!
Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Инж. Емилиан Евтимов, 
кандидат за кмет на Троян, ПП ГЕРБ

Мургави кандидат-съветници с бял бус чистят нощем Троян, хващат ги

* Николай Тодоров: „Щастлив съм, че Троян ще излезе на избори с една идея по-чист и силно се надявам да влезе в изборната секция с една идея по-умен“
МИ 2023 ПП-ДБ Невероятно, но факт
Николай Тодоров в подготовка на голямото предизборно чистене на Троян
СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, ще отложа заключителните си думи за по-късно. Сега искам да напомня за предстоящото иновативно по характера си масово почистване в Троян от 16:00 ч. (27 октомври, петък) – сборен пункт градинката на Капинчо. Обадиха се няколко групи, които ще се отзоват на поканата. Щастлив съм, че Троян ще излезе на избори с една идея по-чист и силно се надявам да влезе в изборната секция с една идея по-умен. Като отворих тема, да споделя за една комична случка от миналата вечер (26 октомври).

С РАДОСТ и усмивка мога да съобщя на троянци, че почистването стартира още  снощи и то как. Към 18:30 ч., бях още в офиса си, получих обаждане по телефона за бял бус с двама съмнителни мургави субекти, изхвърлящи отпадъци на едно от местата, предвидени за днешното почистване (до жп прелеза за Орешак). Признавам си, възмущението ми мина предела на кипене. Веднага подадох сигнал до МВР и спринтирах към автомобила си, за да не изпуснем злосторниците.

ХВАНАХ ги още там. Запречих с колата си входа и зачаках органите на МВР. А хората от белия бус се засуетиха нещо и взеха да затварят едната врата. Притесних се да не би да прикрият следите от злодеянието си, излязох и започнах да снимам, като вървях към тях. Приближил се, с изненада установих двама колеги кандидати за общински съветници от друга партия. За моя силна радост, от нетърпение да се възползват от инициативата ми, те решили приятно да ме изненадат и през нощта да почистят терена. Трогнаха ме!

ПРЕЗ ТОВА време и полицаите пристигнаха. Стана весело! Все пак колегите имат да ме черпят, че ако не бях дошъл навреме, най-вероятно, след подадения сигнал, щяха да откарат няколко часа в ареста. На изпроводяк двамата кандидати тържествено обещаха, че спират да чистят нощно време, отменят и планираното от тях почистване на Червянска лъка през нощта!

СВЕТЪТ е оцелял, защото се е смял! Троян е една малка, но много колоритна част от него.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Николай Тодоров
водач на листата за общински съветници на ПП-ДБ, Троян

Николай Тодоров: Троянци, изберете сигурността за бъдещето си!

МИ 2023 ПП-ДБ Обръщение
Уважаеми жители на община Троян!

ПРЕДИ да направите вашия избор в настоящите местни избори, имам няколко думи за вас, в качеството си на водач на листата за общински съветници на КП „Продължаваме Промяната - Демократична България“ и като човек. Позволявам си да го направя, защото съм уверен във важността на избора и правотата на думите си. И най-вече, защото знам, че съм го доказал пред вас!

ДОКАЗАЛ СЪМ го, като съм бил най-креативният общински съветник в предходните общински съвети и съм защитавал безусловно обществения интерес. Внесените от мен предложения, само в последния мандат, са ДВА пъти повече от тези на всички останали съветници накуп за предходните ДВА мандата. Това са факти, които лесно могат да се проверят. Доказал съм го с безчетните обществени и доброволчески инициативи, които съм съфинансирал, осъществил или участвал. Доказал съм го с отношението и съпричастността си към вас, които не съм променил и до ден днешен.

НЕ ПОСОЧВАМ тези аргументи, за да се изтъквам пред вас или за да ви насочвам към преференцията ми. Не го правя също, за да уязвя нищоправещите бивши съветници. Изкарали в добре заплатен сладък сън 8 години, който, виждам, че трескаво агитират да удължат. Смятам, че ако бяха положили и 10% от усилията си, вложени в рекламна лична агитация сега, в работа през отминалия мандат, може би нямаше да напиша този абзац сега.

ПРАВЯ ГО, само защото знам колко трудно успях да събера този екип от енергични, умни и образовани млади хора. Да ги увлека в месомелачката на политиката, която мразеха, но обичаха Троян. Правя го, защото имам твърдата убеденост, че трябва промяна към добро. А вярвам, че те и другите като тях трябва да са нашето бъдеще! За да мислим умно за бъдещето ни, мъдростта сочи, че трябва да се обърнем за помощ към тези, на които исторически то ще принадлежи. Те са суверенът на властта в аванс. Затова те трябва да са тук и сега, в новия общински съвет! За да се научат да носят навреме отговорността, която ще трябва изцяло да носят след това!

БУТАФОРИЯ е възрастни хора да правят младежки политики и да решават демографски проблеми. Не е логично тези, които пряко или косвено участваха в създаването на този демографски колапс и прогониха децата ни в Европа за по-добър живот, да ни залъгват, че пак ще имат решение. Решението, което те могат да ни предложат, е претопленото за изборите старо решение, което не работи.

ЗАТОВА въпрос на интелигентен избор е всеки сам да определи ролята, в която да го въвлече съдбата. Знам, че в периода на предизборната агитация всички пишат и говорят с чужди думи. Но също така знам, че хората, които ме познават, знаят, че аз пиша само моите. Правя го, защото имам правото и самочувствието да поискам за екипа ми мястото в общинския съвет, което да ни позволи да изпълним мисията и визията ни за умна, модерна и просперираща община Троян!

Троянци, изберете сигурността за бъдещето си - заложете на ума, опита и младостта! Днес ние подписваме обществен договор с вас, който се заричаме да изпълним!
 
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
 
Николай Тодоров

Троянец връчи на троянец званието Доктор хонорис кауза

* Отличеният е именитият кардиохирург проф. д-р Цветомир Луканов, а го награди землякът проф. д-р Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет в Плевен * „Проф. д-р Луканов беше един от примерите за мен през студентските ми години, както и тези на професионално развитие“, заяви на церемонията проф. д-р Димитров
И ний сме дали нещо на света...
Земляците проф. д-р Цветомир Луканов и проф. д-р Добромир Димитров, Плевен, 17 октомври 2023
НЯМА как да не сме горди. Че сме троянци. Медицинско събитие от най-висок ранг и във фокуса му двама наши земляци – проф. д-р Цветомир Луканов, детски кардиохирург с европейска и световна известност, завеждащ клиника в Германия и ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. д-р Добромир Димитров, едно от големите имена в онкохирургията у нас. А събитието – традиционната, тази година 20-а юбилейна Конференция за студенти и млади лекари (16-17 октомври), на която гост лектор бе и проф. д-р Цветомир Луканов, възпитаник на МУ Плевен, винаги изразявал  благодарност към своето висше училище, който бе удостоен с почетното звание Доктор хонорис кауза, връчено му, разбира се, от ректора проф. д-р Добромир Димитров. Ето и думите им на церемонията.

„ИЗКЛЮЧИТЕЛНО съм развълнуван от този паметен миг. Защото за първи път в 49-годишната история на университета титлата Доктор хонорис кауза се връчва на наш възпитаник. Това е изключително рядко и вълнуващо събитие за всяка академична общност. Наистина колаборацията и възможностите за сътрудничество с проф. д-р Луканов са много и на високо ниво. Искам да споделя и някои лични неща, а именно, че с него се запознахме (едва) преди няколко години, все се разминавахме във времето. Ще се обърна към младите – да имат и да търсят човек, който да е за пример и който да следват. Отговорно ще кажа, че проф. д-р Луканов беше един от примерите за мен през студентските ми години, както и тези на професионално развитие. Така се стекоха обстоятелствата, че проф. д-р Луканов е бил кръжочник и доброволец в Клиниката по онкологична хирургия, която сега оглавявам. Днес за мен е чест и удоволствие в качеството ми на ректор да му връча медальона и титлата Доктор хонорис кауза на плевенския университет“, се чу в словото на проф. д-р Добромир Димитров.

„СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, трудно е да опиша това, което чувствам в момента. Едното е смирение, а другото – благодарност. Очевидно е, че това е подадена ръка за работа в бъдеще. Надявам се, че ни очакват много години здрава работа. Няма друг университет в света, от който бих се радвал да получа тази титла. Казвам го съвсем откровено. Моята Алма Матер, моят плевенски институт, аз винаги съм му бил длъжник, а сега съм убеден (че е така). Два пъти в живота си съм имал чувството, че ходя по вода, като и двата пъти това чувство съм изпитал тук. Много е трудно да изразя чувствата си в момента, но искам отново да благодаря на всички приятели от Плевен“, каза в отговор проф. д-р Цветомир Луканов, минути преди да започне академичната си лекция.

Момент от церемонията, вдясно – отличеният проф. д-р Цветомир Луканов, вляво на втория ред е баща му Стефко Луканов
В КОНФЕРЕНЦИЯТА, която този път бе под мотото „Дестинации: Красивият ум на лекаря“, участваха над 300 души и включваше 10 практически семинара и лекции на 12 водещи чуждестранни учени от Германия, Франция, Полша, Япония, Китай, Англия. Лекции имаха и двамата троянци – новият Доктор хонорис кауза на МУ Плевен проф. д-р Цветомир Луканов и домакинът проф. д-р Добромир Димитров, който е сред инициаторите и учредителите на конференцията преди две десетилетия.

На първата снимка – смяна на знаменосците в ЕСПУ „Георги Димитров“ (Троян), вляво е новият знаменосец Цветомир Луканов; на втората снимка – Цветомир Луканов със знамето, едната от асистентките му (вдясно) е сегашната преподавателка в училището Анелия Иванова
И НАКРАЯ накратко за двамата именити медици и наши земляци. Проф. д-р Цветомир Луканов е роден в Троян, 1968 г., завършил е троянското ЕСПУ „Георги Димитров“ в кв. „Лъгът“  (сега СУ „Св. Климент Охридски“) и след това МУ Плевен – с пълно отличие, за което получава приза „Златен Хипократ“. Професионалния си път започва в Националната онкологична болница (Трета градска) в София, пет години, след което, воден от професионалните си интереси, а не по икономически причини, както е подчертавал неведнъж, заминава за Хайделберг, в известната университетска Клиника по детска кардиохирургия, която в момента оглавява. Проф. д-р Добромир Димитров също е роден в Троян, 1980 г., и също е завършил средното си образование в родния град –  СУ „Васил Левски“, а след това МУ Плевен. Дипломира се по специалността „Обща хирургия“ и специализира онкохирургия, а професионалното му развитие е белязано от участие в редица иновативни медицински проекти, през 2021 г. е избран за ректор. Общото между двамата е не само в професионален план, известни са с любовта си към родния град и край и никога не са късали връзката си със своя Троян.

Т21
* Цитатите и снимките от церемонията са от специализирания
 здравнообразователен сайт Newshealth.bg, ученическите снимки
 ни предостави преподавателят по математика в троянското
 СУ „Св. Климент Охридски“ Стоян Борджуков. 
 
 Още по темата:

Андонис Георгиу и „Дъхът на ближните“ в Серяковата къща

* Първата среща с писателя от Кипър и преводачката му Ирена Алексиева неслучайно е в Троян – 26 октомври, четвъртък, 17:30 * Георгиу: „Животът е хубав, но и труден, много труден, за някои хора непоносим“
Предстоящо Днес
ПИСАТЕЛЯТ от Кипър Андонис Георгиу и преводачката му Ирена Алексиева пристигат в България за серия от срещи, посветени на излязлата на български книга на кипърския автор „Дъхът на ближните“. Столичното издателство ICU на Невена Дишлиева-Кръстева отново и неслучайно избира първата среща на живо на свой чужд автор с български читатели да бъде в галерия „Серякова къща“ в Троян.

ЩЕ СИ ГОВОРИМ за ближните – близки и далечни, на които е посветена тази книга. Ще пропътуваме през 17 разказа, които ни питат можем ли да се спогодим, когато все заклеймяваме различния, не го разбираме, чужд ни е? Когато са ни нужни брони и щитове, за да се съхраним. Седемнайсет разказа, които проправят пътека към великодушието и човечността.

ГЕОРГИУ пише от дълбоко човешка перспектива, с искрена съпричастност към съдбата и чувствата на героите си. А Алексиева е един от много малкото специалисти по кипърски диалект и преводът й е дълбоко осмислена интерпретация на авторовите думи. Езикът е жив, еклектичен, често отвъд граматическите правила, там където силата на словото е в суровото, оголено до болка въздействие.

„ДЪХЪТ на ближните“ е втората книга от Георгиу, която излиза на български език. Първата – „Албум с истории“, отново в превод на Ирена Алексиева, се появи през 2020 г. „Дъхът на ближните“ е удостоена с Европейската награда за литература и Държавната награда на Кипър, е полифонично по своята структура повествование, което преминава от една история в друга, от личните съдби към участта на общности и народи, от миналото и настоящето на една страна към превратностите, с които се сблъскваме в днешния глобализиран свят

„ЖИВОТЪТ е хубав, но и труден, много труден, за някои хора непоносим. Наблюдавам ги и изпитвам необходимост да пиша за тях, за онези, които усещам близки, все едно къде в пространството се намират. Пиша с надеждата, че животът им няма да остане невидим, за да може болката и малките им радости да не бъдат пренебрегвани“, споделя Андонис Георгиу.

ЗАПОВЯДАЙТЕ отново при нас на 26 октомври, четвъртък. от 17:30 ч. – за разговор за литература сред картините в галерия „Серякова къща“!

Галерия „Серякова къща“

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |