СТОТИЦИ участваха в огнения марш, имащ важна отправна и още по-важна крайна точка. Започна от мястото, където е бил ханът на Васил Спасов, в който през 1871 г. е основан троянският революционен комитет и завърши при новия (открит миналата година) паметник на Апостола в центъра на Троян. Завърши със свеждане на глави пред величието на Левски и неговото дело и поднасяне на венци и цветя пред паметника му. И може би тук е мястото да кажем, че сред присъстващите бе и авторът на паметника, търновският скулптор Борис Борисов, чието дело е и паметникът на Иван Хаджийски в съседство, два знакови монумента в сърцето на Троян. Факт е, че Троян чака повече от 100 години своя паметник на Левски, но дочака нещо наистина достойно, човешко и величествено едновременно, като Апостола, прибавяме и нашите поздравления към г-н Борисов.
КРАЙ Апостола, озарен от стотиците факли, се чуха хубави думи. „Трудно се говори за Левски, защото с времето като че ли става все по-свят и по-скъп на сърцата ни – обърна се към присъстващите и към всички троянци кметът Донка Михайлова. – И точно затова трудно намираме думи, трудно намираме и отговори на въпросите, свързани с това дали сбъднахме мечтите на Левски, дали създадохме чистата и свята република, дали днес сме равни на другите европейски народи… Колко от управниците ни записват в тефтерчето на своя морал онзи въпрос, на който все нямаме отговор: „Народе????“. Тази вечер ние изминахме пътя между две троянски светини. От хана на Васил Спасов, където градските първенци заедно се заклели пред камата и пищова и пред погледа на Левски да се борят за националното освобождение, да създадат чиста и свята република. А сега сме тук, пред Читалището, създадено по идея на Левски. Точно тук е паметникът на Левски, тук запалихме факлите. Днес ние създаваме традиция, традиция да пренасяме огъня от миналото към настоящето, но и да го предадем на поколенията след нас.“
РАЗБИРА се, думата взе и председателят на общинския граждански комитет „Васил Левски“ адв. Венелин Ангелов, човекът, благодарение на когото най-вече паметникът, чакащ своя ден от повече от век, най-накрая стана реалност. „Може би членовете на общинския комитет „Васил Левски“ са троянците, които най-много се радват на този паметник, дело на нашите задружни усилия. Тези задружни усилия, за които Левски казваше, че могат да ни направят равни с другите европейски народи. На нашето Народно събрание пише „Съединението прави силата“, искам да допълня – Левски прави съединението. Както навсякъде, така и в Троян, именно Левски е името, идеята, която обединява безрезервно всички слоеве на обществото“, сподели г-н Ангелов.
ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ обяви и новия носител (за 2024 г.) на годишната награда на комитета, давана за принос в изследване на делото на Левски и за дейности, следващи неговите идеи и завети: „Тази година единодушно решихме да връчим наградата на Иван Хаджийски. Художник, общественик, един истински троянец, човекът, който може би най-много е помагал на комитета „Васил Левски“ през годините. Който е свързан много тясно с идеята за изграждането на паметник на Васил Левски, още от 2005 г., от първия проект, до днес, когато паметникът вече е факт. Г-н Хаджийски получава и дарителска грамота, тъй като той е сред дарителите за паметника. Честито!“
Пред паметника, на втория ред, отляво – адв. Венелин Ангелов, Борис Борисов и Иван Хаджийски |
Генадий Маринов
- За втора година - крос "По стъпките на Левски" (2010 г.)
- Троян почете Апостола (2011 г.)
- За трета година - крос "По стъпките на Левски"
- Панихида за Левски под връх Ботев
- Троян се поклони на Апостола (2012 г.)
- Петият крос "По стъпките на Левски" (2013 г.)
- Троян ще почете Апостола (2014 г.)
- Троян се поклони на Левски
- Това е най-добрият ни българин (2015 г.)
- За Левски в СОУ "Васил Левски" (2016 г.)
- Училищата в Черни Осъм и Орешак почетоха патрона си
- Троян сведе глава пред Апостола
- "По стъпките на Левски" за осми път
- Троян почете Апостола (2017 г.)
- От мястото на събитието
- На 17-ти: Националният крос "По стъпките на Васил Левски" (2018 г.)
- Десетият крос "По стъпките на Васил Левски"
- „По стъпките на Левски“ – за 11-ти път (2019 г.)
- Мислено по стъпките на Левски (2020 г.)
- 13-ят крос „По стъпките на Левски“ – на 13 февруари (2021 г.)
- 13-ият крос „По стъпките на Левски“
- Отлага се за юли традиционният крос „По стъпките на Левски“ (2022 г.)
- 14-ият крос „По стъпките на Левски“, този път през юли
- Лимона: Правя го от преклонение пред Апостола (2023 г.)
- По стъпките на Левски“ – рекордна масовост и този път от паметника (2024 г.)
- Ще допуснем ли далаверата с... Левски? (2007 г.)
- Троян се поклони на едничкия син на България (2019 г.)
- Чапа в Троян, ще прави Левски
- Скандалната глава на Радой Ралин в Троянския музей
- За паметника на Левски и паметниците в Троян
- Чапкънов: Кой ли не тръгна да прави Левски, но това не е лесна работа
- Чапа работи усилено по троянския Левски (2020 г.)
- На Петковден – за паметника на Васил Левски в Троян
- За паметника на Левски в Троян (2021 г.)
- Левски в Троян ще има, но няма да е на Чапа (2022 г.)
- За паметника на Левски в Троян?
- Мариела Шошкова: Щом някой ни пита, трябва да си кажем
- Мичо Генковски: Нито Левски, нито Троян се нуждаят
- За паметника на Левски в Троян (2023 г.)
- Пътят до паметника на Левски в Троян
- Дарителите за паметника на Васил Левски в Троян
- Троянският Левски
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)