ВАСИЛЕНА ГАНКОВСКА е родена в Троян (1978 г.) и е от известно арт семейство, майка й е дългогодишната музейна фотографка Величка Ганковска, а баща й – именитият троянски керамик Енчо Ганковски. Живее във Виена от 2001 г. и работи като визуален артист. Завършила е изящни изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и керамика в Художествената академия в София. Има многобройни изложби и награди – във Виена, Берлин, София, Лос Анджелис и др. Нейните художествени творби се занимават с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата и техните пространства. Използва различни техники като живопис, рисунка, керамика, инсталация. Художествените й изследвания включват разходки из града и кратки текстове, които придружават така наречените й „визуални бележки“. От 2012 г. е член на Управителния съвет на Асоциацията на австрийските художници, а от 2022 г. редактор на многоезичните публикации в рамките на фестивала Wienwoche във Виена. Член е на Съюза на българските художници и на Дружеството на троянските художници. Т21
Василена пред картината си „Един следобед в Бургартен №2“ в изложбата „Изкуството и демокрацията“ в Европейския парламент, Страсбург, 2024 г. |
И ОЩЕ за изложбата в ЕП от подготвената специална брошура, озаглавена „Защо именно „Изкуство и демокрация“?“:
„КАКВО представлява демокрацията? Защо Европейският съюз защитава демократичните ценности? Колекцията на Европейския парламент от произведения на съвременното изкуство включва значителен брой творби, които могат да подскажат отговорите на тези въпроси и да представят начина, по който демокрацията се интерпретира от творците на визуални изкуства от различните държави на континента. Избраните произведения на изкуството могат да бъдат определени като критични и лични визии на всеки от посочените творци, изразяващи чрез своето творчество ясна позиция в защита на демокрацията. Те допринасят за повишаване на осведомеността относно необходимостта да отстояваме демократичните свободи и задължението да останем бдителни и да участваме в процесите в качеството си на решаващ фактор, например по време на избори. В този контекст творбите напомнят, че европейските граждани имат своята решаваща роля в защита на демокрацията, като гласуват на предстоящите европейски избори през юни 2024 г.
Във фоайето на Европейския парламент с брошурата на изложбата |
Не бива да се забравя, че произведенията на изкуството, които съставляват тази изложба, както и много други творби, представени в колекции и изложби в цяла Европа, са породени до голяма степен от възможността, която едно демократично общество предлага на хората, а именно да изразяват свободно своето мнение и своите идеи чрез разнообразни средства. Един от тези комуникационни канали е изобразителното изкуство, свързано с развитието на интелигентността и критичното мислене, както признава Европейският парламент.“
Т21
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)