Важно – затварят до 16-ти кръстовището при АИР-а

* Движението ще бъде пренасочвано по обходни маршрути съгласно въведена временна организация на движението
Съобщение от Общината
В сиво са местата, където се работи и движението ще бъде блокирано
ПОРАДИ строителните работи на кръстовището при АИР-а участъкът ще бъде затворен за движение в периода 3-16 декември, съобщиха от Община Троян. Затварянето ще е за всички видове пътни превозни средства (ППС) и ще обхване ул. „Васил Левски“ (от ул. „Радецки“ до кафене „Дриймс“ и моста за „Елма“), ул. „Минко Радковски“ (от ул. „Любен Каравелов“ до ул. „Хан Аспарух“) и ул. „П. Р. Славейков“ (при офиса на кабелния доставчик „Спринт“).

ДВИЖЕНИЕТО ще бъде пренасочвано по обходни маршрути за споменатия период съгласно въведена временна организация на движението.

По информация на Община Троян

Бележка на редакцията
Да припомним

* Наскоро кметът Михайлова призна, че има закъснение в договорения график и предупреди, че ако строителите не се справят навреме, ще им бъдат наложени санкции *Изпълнител е „Пътстрой Ловеч“ ЕООД с управител инж. Венцислав Беремски

Строителството започва, момент от първата работна оперативка, 23 юли 2018 г.
ОБЩО шест улици ще са свързани в новото кръгово кръстовище при АИР-а. В средата ще има елипсовиден зелен участък, украсен с мащабна дървена пластика и осветен от два 9-метрови пилона с LED осветление, а по периферията се предвижда изграждане на ново улично осветление. Предвижда се и изграждане на малък паркинг. Ще бъдат положени 2300 кв. м нова асфалтова настилка за тежко натоварване, още около 900 кв. м нов асфалт за по-леко натоварване и 1600 кв. м нови тротоари. Реализацията ще е на два етапа, като основната работа трябва бъде свършена през тази година (2018 г.), т. е. кръстовището ще се превърне в кръгово (по-точно в елипсовидно); а изграждането на връзката между ул. „Васил Левски“ и ул. „Любен Каравелов“, а оттам с ул. „Христо Ботев“, т. е. пускането в движение на ул. „Минко Радковски“, ще стане догодина (2019 г.), с което ще бъде изпълнена и част от идейния проект за свързване на Главната (ул. „Васил Левски“) с жк „Черногор“ (ул. „Симеон Велики“) и като цяло за развитие на напречната свързаност в града.

ИНВЕСТИЦИЯТА (с проектирането) възлиза на около 780 хил. лв., осигурени изцяло от общинския бюджет, а новото кръстовище е сред обектите, посветени на 150-годишнината от обявяването на Троян за град. „Много важен обект, може би най-тежкият в капиталовата програма за 2018 г. Доста амбициозен, на доста висока цена“, коментира при представянето на проекта пред журналисти през м. февруари т. г. кметът Донка Михайлова. Беше уточнено, че при подготовката на новия генерален план за организация на движението в Троян този участък е определен като третия най-натоварен и криещ риск за участниците в движението; „лидерите“ в класацията – кръстовището под болницата и кръстовището при Вила „Ванна“, вече са променени.

Кметът Михайлова и инж. Беремски подписват договора за изпълнение, 10 юли 2018 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛ на строителните работи е фирма „Пътстрой Ловеч“ ЕООД с управител инж. Венцислав Беремски, договорът бе подписан на 10 юли. Наскоро обаче г-жа Михайлова призна, че има закъснение в договорения график на строителството и предупреди, че ако строителите не се справят навреме, ще им бъдат наложени санкции.

Т21

Още по темата:

Най-голямата сливова градина

* „Винпром Троян“ АД започна изграждането й през миналата година, до края на 2018-та ще е реализиран целият проект на площ от 351 дка * Цветан Спахийски: „Прогнозите са след 3 максимум 4 години
 „Винпром Троян“ да получава по около 700 тона сливи от
собствената си градина“
Отличници
В НАЧАЛОТО, когато през 2007 г. чешката фирма „Рудолф Йеленек“ АД купи „Винпром Троян“, мнозина троянци, сред тях и ние, бяхме притеснени и дори обидени – от това че троянската емблема и гордост Троянската сливова отива в чужди ръце. Притесненията се оказаха напразни, защото чехите не само развиха производството, но можем да кажем по-силна дума – спасиха го. Тук е мястото да споменем заслугата и на една страхотна дама, троянка, г-жа Иванка Станчева, бившата директорка, която запази/спаси завода в предишното размирно десетилетие – годините на масовата приватизация и съсипия.

СЕГА по темата. „Винпром Троян“ АД прави нова голяма сливова градина в района около с. Дебнево, най-голямата за последните четири десетилетия по оценката на агронома Цветан Спахийски. Което връща троянските корени на Троянската сливова (публична тайна е, че от доста време елексирът се произвежда с материал от другаде) и разширява/спасява емблематичния троянски земеделски „жанр“ сливопроизводството. „Такава голяма градина от сливи не е била създавана в последните 35-40 години. Прогнозите са след 3 максимум 4 години „Винпром Троян“ да получава по около 700 тона сливи от собствената си градина“, коментира специалистът.

ПО-ДОЛУ препечатваме статията за създаването на сливовата градина от последния брой на „Троянска бъклица“ – фирменото издание на „Винпром Троян“.
Т21

Новата сливова градина на "Винпром Троян" в местността Маревско гюне, с. Дебнево
ПРЕЗ ИЗМИНАЛАТА 2017 Г. „Винпром Троян” АД започна изграждането на най-голямата сливова градина в района на Троян. Тя се намира между селата Дебнево и Дамяново в местността Маревско гюне. Инвестицията се осъществява посредством дъщерното дружество на фирмата „Винпром Троян градини“ ЕООД. До момента (лятото на 2018 г.) сме извършили засаждането на 15 дка сливови насаждания, а до края на 2018-та планираме да реализираме целия проект, който е на площ от 351 дка.

ОЩЕ ПРЕЗ 2009 Г. „Винпром Троян“ АД започва изкупуването на земеделски земи с цел създаване на собствени градини, но едва сега след положен огромен труд стартира реализирането на това начинание. Изкупихме 225 дка, а 63 дка взехме под аренда. Процесът по изкупуване и арендуване на земите се оказа изключително сложен. Търсенето на подходящи и достатъчно големи като площ парцели, намиращи се на едно място, беше нелека задача. Най-голямата трудност се оказа наличието на множество собственици и наследници на имотите, тъй като за да се сключи договор по покупко-продажба е необходимо съгласие да дадат всички свързани лица. Често попадахме в патови ситуации, в които един от собствениците иска да продава, но друг не е съгласен или живее в чужбина. Много от хората дори не знаеха, че притежават даден имот, а неуредените отношения между наследниците допълнително забавяха постигането на положителен краен резултат. Важно е да отбележим, че въпросните земи представляваха стара сливова градина, за която дълго време никой не се е грижил. Достъпът до нея беше труден, дори невъзможен заради обраслата буйна растителност. С колегите често наричахме градината на шега джунгла. В крайна сметка с търпение и упоритост всичко се постига и за период от 8 години успяхме да се сдобием с голяма част от земеделските парцели, представляващи интерес за „Винпром Троян” АД. През това време сключихме договори с десетки собственици.

Работен момент от създаването на градината
СЛЕД ДЪЛГООЧАКВАНИЯ успех със закупуването на земята предприехме следващата стъпка. Кандидатствахме към Държавен фонд земеделие за европейско финансиране и в края на 2017 г. бяхме одобрени по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Ще получим европейска субсидия от 364 хил. лева, а частната инвестиция възлиза на стойност 328 хил. лева. В тази сума влизат закупуването на посадъчен материал, два висококачествени трактора, селскостопанско ремарке, челен товарач, косачка, пръскачка, торачка, както и комбайн за бране на костилкови плодове. Насаждението от сини сливи ще бъде от няколко сорта. Най-голям дял сме предвидили за сорта „Стенлей“, който е изключително устойчив както на метеорологични условия, така и на голяма част от болестите, засягащи сливовите дървета. Другите избрани сортове са „Йо-йо“ и „Чачанска лепотица“.

Работен момент от създаването на градината, 351 дка
ЗА НАПРАВАТА на градината получаваме безценни съвети от специалистите от „Рудолф Йелинек“, нашата фирма майка от Чехия, които имат дългогодишен опит в отглеждането на сливови насаждения. Често се обръщаме за съвети и към нашите партньори в България, отглеждащи овошки като по учебник. Тепърва навлизаме в сферата на агрокултурата, но благодарение на огромното си желание и факта, че ни подкрепят хора с много опит и знания, сме убедени, че нашите градини ще достигнат най-добро европейско ниво и ще служат за пример и мотивация на други земеделски производители в страната. До момента сме направили много, но нашата работа не спира до тук. Ще работим за развитието и разширяването на нашите градини и вярваме, че заедно с други ентусиасти в отглеждането на овощни дръвчета ще възвърнем старата слава на Троян и региона като най-голям производител на сливи – синьото злато, от което правим нашата прочута ракия.

Радослав Рачев, „Винпром Троян“ АД

Тържеството на наглата безскрупулност над глупавата доверчивост продължава

* Още два случая на ужилени от ало бандитите възрастни троянци –
 в два поредни дни 75-годишен олекна с 10 бона,
 а 79-годишен „само“ с 2900 лв.
Крими
ТЪРЖЕСТВОТО на наглата безскрупулност над глупавата доверчивост продължава с пълна сила. Доказателството – нови два случая от последните дни на яко ужилени от телефонните измамници възрастни троянци. На 26 ноември посред бял ден, около 14:30 ч., 75-годишен жител на Троян олекнал с крупната сума от 10 000 лв. – мошениците го прилъгали по телефона, че парите са за „доказателство“ в провеждана в момента полицейска спецакция за задържане на… телефонни измамници. На следващия ден, 27 ноември, около 18:00 ч. привечер, 79-годишен троянец „сътрудничил“ на „полицията“ по същия начин и нагушил ало бандитите с 2900 лв. И двамата потърпевши в един по-късен момент се усетили каква са я свършили и алармирали РУ на МВР - Троян, но както се казва – след дъжд качулка***. По случаите са образувани досъдебни производства.

ПРЕДИ коледните и новогодишните празници се забелязва зачестяване на телефонните измами на територията на Ловешка област, предупреждават от Областната дирекция на МВР - Ловеч. И за кой ли път дебело подчертават, че служители на полицията никога и по никакъв повод няма да поискат „да хвърляте парични суми или ценности от жилището си или да ги оставяте на места без надзор“. Поредното предупреждение, което едва ли ще бъде чуто и най-вероятно отново ще бъде заглушено от глупавата доверчивост и отсъствието на здрав разум.

С други думи – без думи

И ПАК да припомним черната хроника, ще я пипомняме всеки път, та дано хване ред. Преди има-няма седмица, на 23 ноември 2018 г., на 81-годишна троянка й бе наредено по телефона да съдейства на акция срещу телефонните измамници и тя предаде на мним „полицай“ 4000 лв. Преди малко повече от два месеца в два последователни дни, 3-4 септември, четири ловчалийки на възраст между 62 и 87 години „сътрудничиха“ на полицията и олекнаха със сериозни суми – 5000 лв., 2290 лв. плюс 200 евро и златни накити, 2830 лв., 2000 лв. На 10 юни 85-годишна жена от Троян бе ужилена от ало бандитите с 10 000 лв. Няма и месец по-рано, на 21 май, по същата схема и също със сериозни суми бяха преметнати 70-годишна жителка на Троян и 77-годишна ловчалийка – съгражданката ни „съдействала“ на полицията с 14 000 лв. плюс 200 евро, а посестримата й от Ловеч „само“ с 1200 лв. и 100 евро. Вече сме правили ретроспекция на подобните измами (по-едрите, дребните чет нямат) в Ловешко и Троянско през 2017 г., но явно няма да е излишно: през м. август в един и същ ден изгърмяха 78-годишна троянка и 77-годишен троянец – съответно с 2800 лв. и 4200 лв., пак през м. август на въдицата се хвана и 69-годишна дама от Ловеч, която се прости с 12 000 лв., 600 евро и неустановено количество златни накити; а през м. януари бе поставен своеобразен рекорд – 74-годишна ловчалийка метна през балкона найлонов плик с 20 000 лв. (13 400 лв., 1552 долара и 1775 евро). Като всичко това се случваше и случва при непрестанните предупреждения по местните и централни медии и редовните разяснителни кампании на МВР. С други думи – без думи!

Т21

*** Бел. ред. Една мисъл около лавината от ало измами в нашия край ни гложди отдавна. Мислите всъщност са две, даже три. Първо – какви са тези нашенски баби и дядовци, дето с лека ръка тъпчат в найлонови пликове и мятат от балконите, закачат по оградите, пъхат под контейнери за смет, предават на непознати „доброжелатели“ и т. н. суми от 2-, 3-, 4-, 5-, 10-, че и 15-20-хиляди лева плюс злато, валута и други ценности?! Второ – ако си събирал с пот на челото бели пари за черни дни и си късал от залъка си за тях, би ли ги харизал по такъв начин, няма ли да ги стискаш до посиняване, да си недоверчив до болка, да мериш не 9, а 99 пъти преди да режеш, т. е. преди да хвърляш?! Накрая, но не по значение – какви са тези нашенски баби и дядовци, дето кътат под дюшеците пачки и хилядарки, сякаш са в пещерата на Али Баба; явно слуховете за изнемогващите от немотия български пенсии са силно преувеличени?! И още нещо – докога ще продължава всичко това??? 

„Гадевски“ ООД (Троян) с приза „Най-добра българска фирма“ за 2017 г.

* Троянският производител на маси и столове, чиято производствена база е в с. Белиш, спечели в категорията микро и малки фирми
 * In memoriam за Тошо Гадевски
Отличници
Наградите за призьорите в класацията „Най-добра българска фирма“
ТРОЯНСКАТА мебелна фирма „Гадевски“ ООД спечели приза „Най-добра българска фирма“ (за 2017 г.) в категорията микро и малки фирми. Класацията, организирана от Първа инвестиционна банка (Fibank), е с национален обхват и се провежда за 7-ми пореден път. В троянската категория подгласници на „Гадевски“ ООД станаха фирмите „Палинико“ ООД, Девня (производител на поръчкови редуктори, зъбни колела и задвижващи елементи) и „Ивелико" ЕООД, Килифарево (млада софтуерна компания). Категориите са четири – микро и малки фирми, средни и големи фирми, награда за женско предприемачество, фирма на публиката; като тази година номинирани били почти 300 фирми от различни браншове.

„ТОВА, което прави конкурсът различен от всички останали класации, е желанието ни не само да излъчим победител, но и да  фокусираме общественото внимание върху добрите примери в бизнеса, за да станат модел за подражание. Амбицията ни е да го превърнем  в дългосрочна инициатива, която да мотивира българските фирми да бъдат конкурентноспособни и иновативни“, четем в мотивацията в сайта на Fibank. И още: „Предвид индикациите за икономическо възстановяване, тази година акцент в надпреварата ще бъде потенциалът за развитие на българските фирми. Високо ще бъдат оценени компаниите, които показват възможности за справяне в конкурентна среда в и извън страната, както и потенциал за навлизане на нови пазари – у нас и в чужбина“.

Финансистът Емил Хърсев (вляво) връчва наградата на
представител на фамилия Гадевски, София, 27 ноември 2018 г.
.
„ГАДЕВСКИ“ ООД е създадена през 1998 г. от братята Тошо и Найден Гадевски (във фамилната фирма работи и синът на Тошо – общинският съветник инж. Васил Гадевски, който наскоро оглави младежката областната организация на БСП – бел. ред.). Основната й производствена база се намира в с. Белиш. Фирмата има дългогодишен опит и традиции в производството на маси и столове от масивна дървесина, a през последните няколко години се специализира в производството на широка гама детски столчета и се превърна в един от най-големите производители на този артикул в Европа. Около 90 % от производството на „Гадевски“ ООД е за износ, като основните дългосрочни клиенти са от Великобритания, Германия, Франция, Гърция, Израел и други. След приемането на България в Европейския съюз фирмата участва в няколко програми за подобрение на качеството, увеличаване на капацитета, обучение и автоматизация и реализира два проекта по европейските оперативни програми.

ЦЕРЕМОНИЯТА по награждаването се състоя на 27 ноември в София, а призът на „Гадевски“ ООД връчи финансистът Емил Хърсев. „Хубавото на конкурсите, които имат опит и традиция, е, че всяка година методиката им става все по-стабилна. Основното в избора са най-добрите качествени показатели – ръст, печалба и доходи“, заяви финансистът.



In memoriam
На 27 ноември 2018 г. след дълго боледуване от рак, ремисия и възобновяване на болестта почина Тошо Гадевски, основателят и съсобственик на „Гадевски“ ООД. По ирония на съдбата бизнесменът си отиде в деня, в който фирмата му спечели високата национална награда „Най-добра българска фирма“. И от нас – поклон и съболезнования на близките!
 

Масова „златна сватба“ в Черни Осъм

* Над 20 двойки от селото с над 50-годишен брачен стаж си казаха повторно „да“ в присъствието на свидетели * Гвоздеят на веселбата – анкетата, в която юбилярите отговаряха на
 13 специално подбрани въпроса
Юбилейно
Една от двойките току-що е казала повторното си „да“
ЗАПОМНЯЩО се „златно“ тържество организираха читалищните хора в с. Черни Осъм (НЧ „Знание - 1906 г.“), водени от читалищната председателка Албена Донева в партньорство с кметството. В навечерието на Деня на християнското семейство (21 ноември) поканиха брачните двойки от селото с 50 и горница години съвместен живот и заедно отбелязаха златната им сватба. Идеята била на член на читалищното настоятелство, но не е авторска, заимствали я от малък български град, обаче черноосъмци, както се казва, я развили творчески.

ВОДЕЩ на събитието бе Иванка Велешка. А поканата приеха над 20 семейни двойки с над половинвековен брачен стаж, сред тях – Велешки, Якови, Лалеви, Герганови, Миковски, Варчеви, Гигилски, Борови, Трифонови, Кафеджиеви, Лачеви, Къневи и др. Празненството започна с важен, макар и символичен ритуал – черноосъмските ветерани в съвместния живот бяха попитани дали ще кажат повторно „да“ на половинките си. Никой не се отметна, като повторните вричания бяха официализирани с присъствието на двама свидетели и връчване на специален документ „Потвърждение за брак“, подписан от кмета Кирил Захариев.

Приветствието на кмета Кирил Захариев към юбилярите
„МИЛИ дами и скъпи господа, вие сте живели 50 години в сговор и подкрепа, в разбирателство и доброта, в уважение и доверие един към друг. Заедно сте изминали неравния и труден път на съвместния живот, преминали сте достатъчно изпитания, които са ви поддържали силни. В същото време многото приятни моменти са запазили отношенията помежду ви. И всеки от вас ще се съгласи, че както цветята търсят слънцето, така и хората не могат да живеят без топлина и обич помежду си и по-лесно посрещат несгодите, когато са двама“, че чу в емоционалното кметско приветствие към юбилярите.

ПО-НАТАТЪК имаше много смях, наздравици, закачки, мили спомени, хоро – хубав празник по хубав повод. А гвоздеят на веселбата бе анкетата, в която юбилярите отговаряха на специално подбрани въпроси. Сред питанията имаше и философско-сериозни от типа „Кой командва вкъщи?“ (макар че точно този въпрос се възприемаше като риторичен), „Кой кого пръв излъга?“, „Кой е най-щастливият ви момент заедно“ и прочее, но и провокативно-майтапчийски от сорта „Поглеждали ли сте чуждо?“, „Кой харчи повече“ и т. н., общо 13 въпроса. И от нас – честита златна сватба и за много години!

Т21

Пак ужилиха по телефона троянска баба, сега с над 4000 лв.

* 81-годишната нашенка била убедена по телефона от ало измамниците, че оказва съдействие на спецакция на МВР за
 залавяне на… телефонни измамници
С други думи – без думи!
ПОРЕДНАТА възрастна нашенка бе ужилена от телефонните измамници. На 23 ноември 81-годишната троянка предала на мним „полицай“ повече от 4000 лв., като преди това била убедена по телефона, че така оказва съдействие на спецакция на МВР за залавяне на… телефонни измамници. След това изиграната дама се усетила и потърсила съдействие от истинското МВР, но… след дъжд качулка. А глуповатото лековерие за пореден път получи тежък урок, вероятно, както и предишните (уроци), също безполезен и предшестващ следващия подобен случай.

***

ДА ПРИПОМНИМ черната хроника на тежко пострадалите от телефонни измами нашенци, основно възрастни дами, през последните година-две. Преди два месеца в два последователни дни, 3-4 септември (2018 г.), четири ловчалийки на възраст между 62 и 87 години „сътрудничиха“ на полицията и олекнаха със сериозни суми – 5000 лв., 2290 лв. плюс 200 евро и златни накити, 2830 лв., 2000 лв. На 10 юни 85-годишна жена от Троян бе ужилена от ало бандитите с 10 000 лв. Няма и месец по-рано, на 21 май, по същата схема и също със сериозни суми бяха ужилени 70-годишна жителка на Троян и 77-годишна ловчалийка – съгражданката ни „съдействала“ на полицията с 14 000 лв. плюс 200 евро, а посестримата й от Ловеч „само“ с 1200 лв. и 100 евро. Вече сме правили ретроспекция на подобните измами (по-едрите, дребните чет нямат) в Ловешко и Троянско през 2017 г., но явно няма да е излишно: през м. август в един и същ ден изгърмяха 78-годишна троянка и 77-годишен троянец – съответно с 2800 лв. и 4200 лв., пак през м. август на въдицата се хвана и 69-годишна дама от Ловеч, която се прости с 12 000 лв., 600 евро и неустановено количество златни накити; а през м. януари бе поставен своеобразен рекорд – 74-годишна ловчалийка метна през балкона найлонов плик с 20 000 лв. (13 400 лв., 1552 долара и 1775 евро). Като всичко това се случваше и случва при непрестанните предупреждения по местните и централни медии и редовните разяснителни кампании на МВР. С други думи – без думи!

Т21

В Троян: Над 40 жандармеристи и полицаи срещу 50-60 протестиращи

* Мая Иванова: „Протестираме, защото стандартът на живот в България е под всякаква критика, особено в малки градове като нашия. Мислим дали да си купим храна или да си платим тока, зимата дойде, трябват
 и дърва, а кубикът стана 100 лв.“
Протестът продължава
Гледки от троянския протест, 25 ноември
ТРОЯН протестира за трета поредна неделя, 25 ноември. Този път протестиращите бяха по-малко, едва 50-60 човека. Но пък срещу тях бяха изправени два камиона с жандармеристи, които заедно с местните полицаи брояха над 40 души, почти колкото протестиращите. Защо бе тази несъразмерна демонстрация на сила не стана ясно, разбра се само, че жандармерията е наредена отгоре, а официалното основание е да не се допусне затваряне за пореден път на републиканския път II-35 (Ловеч - Троян - Кърнаре).

Жандармерията срещу протестиращите?
ВЪРВЯХА обаче догадки, че пръст в цялата работа има и страхът да не стане като във Франция, където сходният в същината си протест ескалира и доведе до война по улиците, кой знае?! Каквото и да е, тежкото силово присъствие на маломерния троянски протест бе смущаващо и бодеше очите. Питахме участници какво мислят за случващото се във Франция, отговорът бе – различно е, там има истинско гражданско общество. „Разбираме, че жандармерията и полицаите изпълняват заповеди и няма как. Но знаем, че мнозина от тези млади момчета са с нас и подкрепят нашите искания“, заяви на микрофона говорителят на протеста Ивелин Николов (Иво Грийн).

Мая Иванова и Иво Грийн
ЗА ПОРЕДЕН път бяха очертани исканията – не политически, а социални, срещу „унизителната бедност и немотия“, както се изрази Мая Иванова, женското лице на протеста. „Протестираме, защото стандартът на живот в България е под всякаква критика, особено в малки градове като нашия. Мислим дали да си купим храна или да си платим тока, зимата дойде, трябват и дърва, а кубикът стана 100 лв. Детските надбавки от 40 лв. не стигат доникъде. Наскоро 200 работници от троянско предприятие бяха съкратени и те отиват на улицата, няма как да си намерят работа тук. Вдигат осигуровките, вдигат горивата, вдигат данъците, всичко“, заяви троянската Райна Княгиня. От името на всички тя обяви, че някъде в страната искат политически оставки, преди да се види ще има ли резултат от поставените искания и определи това като провокация: „Искат оставки, да бутат правителството и т. н., това са абсолютни провокации, умишлено направени. Ние знаем за какво протестираме, нашите искания са конкретни и ясни“.

Отново се вееха знамена
ОТНОВО се вееха знамена. И звучеше музика, но този път не „Бяла роза“, а „Стани, стани, юнак балкански“ и „Боят настана“. Протестът продължава, нямаме намерение да спираме, ще се борим докрай за исканията си, коментира за Т21 Иво Грийн.

Т21

С грамофонна изложба и евъргрийни на живо отбелязаха празника си

* Виниловото изложение бе озаглавено „33 оборота“, ученици пяха вечни родни хитове – „Без радио не мога“ на Лили, „Шу-шу“ на Леа Иванова, „Междучасие“ на Васил Найденов и други * Ден по-рано връчиха наградите на победителите в 14-тите Климентови дни 
СУ „Св. Климент Охридски“, Троян
Откриването на изложбата "33 оборота", СУ "Св. Климент Охридски", Троян, 23 ноември
Свирещият грамофон
С ЕДНА „нестандартна“ изложба и съпътстващ концерт отбелязаха училищния празник – 25 ноември, деня на просветителя св. Климент Охридски, в троянското СУ „Св. Климент Охридски“. Изложбата, открита ден преди празника – на 23 ноември, бе озаглавен „33 оборота“ и показваше десетки стари (винилови) грамофонни плочи с българска музика и слово. А защо „33 оборота“ е ясно – толкова са оборотите в минута, които прави дългосвирещата грамофонна плоча.

Част от показаното винилово богатство
Имаше и плочи с оперна, симфонична и църковна музика
ВИНИЛОВОТО богатство, както научихме, е извадено от домашните фонотеки, рафтове и тавани и в събирането му са се включили ученици и учители. И представяше някои от най-големите имена на българската поп сцена – като Лили Иванова (нейните плочи бяха най-много, имаше и с автограф на примата от 1982 г.), Емил Димитров, Васил Найденов, Леа Иванова, „Тангра“ с Чочо Владовски, „Щурците“, „Сигнал“, ФСБ и др. Също и плочи с оперна, симфонична и църковна музика – тук личеше името на великия Борис Христов, с поезия – на  Петя Дубарова, Дамян Дамянов, Вазов и др., с приказки. Както се полага, имаше и работещ грамофон, а сред предимно ученическата публика на откриването със сигурност имаше деца, които за пръв път чуваха подобно нещо.

Звучи изпъленине на "Шу-шу" на Леа Иванова
"Без радио не мога" на Лили Иванова
НЯКОИ от родните евъргрийни от плочите бяха изпълнени и на живо от сформираната специално за случая необикновена училищна банда – три кларинета (Желязко от 4. клас и 9-класниците Виктория и Иван) и барабани (12-класничката Стефани), и множество вокалисти от 1. до 12. клас плюс две гостенчета от Езиковата гимназия в Ловеч. А пък училищното фоайе, където се състоя концертът, заприлича на истинска голяма сцена и овациите бяха до небето. Изпълнени бяха хитове като „Без радио не мога“ на Лили, „Шу-шу“ на Леа Иванова, „Междучасие“ на Васил Найденов, „Ладо ле“ на „Тоника“ и още поне десетина вечни български парчета.

„На 23 ноември училищното фоайе беше препълнено, пъстро и талантливо място“
„НА 23 НОЕМВРИ училищното фоайе беше препълнено, пъстро и талантливо място“, бе оценката, която прочетохме в училищния сайт и като че ли казва всичко. Тук е мястото да споменем мотора на събитието – известната музикална педагожка и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ Светла Червенкова.

Поклон пред паметника на училищния патрон св. Климент Охридски, 23 октомври
НА СЪЩИЯ ден, 23 ноември, пред внушителния паметник на патрона св. Климент Охридски в двора на училището (автор на монумента и рано напусналият ни известен троянски скулптор Веселин Шошков – бел. ред.) бяха поднесени венци и цветя – от името на СУ „Св. Климент Охридски“, Община Троян, Общинския съвет, Областната управа.

След награждаването на отличниците в 14-тите Климентови дни, 22 октомври
А ДЕН ПО-РАНО, 22 ноември, в актовата зала на училището бяха наградени победителите в традиционните ученически състезания за ученици от 4. до 12. клас (по математика, информационни технологии и интердисциплинарно), добили известност като „Климентови дни“, които тази година се проведоха за 14-ти път. Наградите връчиха спонсорите Марин Радевски („Калинел“ ЕООД), Цанко Спасовски (Ротари клуб - Троян), Васил Радойчевски („Скайнет“ ООД) и Герман Гачевски („TSD Services“).

Т21

Още по темата:

Новите наематели на Малкия пазар се нанасят от 1 декември

* Трима от спечелилите още не са подписали договорите си, ако не го сторят до 3 декември – покани към класираните на второ място; четирима от предишните наематели се връщат * Малкият пазар ще заработи преди Коледа
Тема с продължение
Станислава Вачева
ОТ 1 ДЕКЕМВРИ новите наематели на Малкия пазар, които вече имат сключени договори, може да се нанасят в обектите. Очаква се сключването на договорите за още три от помещенията (помещението за закуски, заведение за хранене и едно от помещенията за продажба на плодове и зеленчуци), като срокът за това е до 3 декември.

СЛЕД приключване работата по един от обектите, посветени на 150-та годишнина на Троян – Малкия пазар на ул. „Васил Левски“, на 12 ноември общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД (което ще администрира обекта и инвестира в изграждането му – бел. ред.) проведе търгове за отдаване под наем на 11-те помещения*. Явиха се общо 26 кандидати, като всеки имаше възможност да кандидатства само за едно помещение. Не се явиха кандидати единствено за обществената тоалетна, а за едно от търговските помещения (за продажба на плодове и зеленчуци) имаше само един кандидат.

НАЙ-ГОЛЯМ интерес имаше към помещенията за закуски, за готови и полуготови храни и заведението за хранене. При един от павилионите за продажба на плодове и зеленчуци е запазена месечната наемна цена, равна на началната тръжна месечна наемна цена (447 лв.**), за две помещения цената е вдигната с една стъпка на наддаване, а при две – с две стъпки на наддаване. Стъпките на наддаване за помещенията бяха 10 % от началната тръжна цена. Трима кандидати се бориха за заведението за хранене и поради засиления им интерес наддаването стигна до 2055 лв. месечна наемна цена, при начална тръжна месечна наемна цена 1215 лв. За сравнение – наемът на терена, на който беше разположено предишното заведение за хранене, бе 801 лв. Тук е важно да поясним, че това беше наемът само на терена, а сегашната начална тръжна месечна наемна цена от 1215 лв. е за изцяло изградено ново помещение, оборудвано с климатик и аспирация. Четирима от предишните наематели на павилиони отново се връщат на Малкия пазар.

Новият Малък пазар
СЛЕД КАТО търгът приключи, управителят на „Общински пазари“ ЕООД Николай Вълков издаде решение и в 14-дневен срок от връчване му всички договори следва да бъдат подписани. Ако до 3 декември договорите за останалите три помещения не бъдат подписани, управителят ще излезе с ново решение и за сключване на договор ще бъдат поканени класираните на второ място.

ВСИЧКИ процедури по нанасяне на обектите в кадастъра и въвеждане в експлоатация са приключили. Помещенията са снабдени с електричество. „Общински пазари“ ЕООД вече връчи ключовете на наемателите, с които са подписани договори и от 1 декември те могат да започнат да се нанасят в обектите. Това означава, че Малкият пазар, който е с нова, модерна и по-функционална визия и инфраструктура, ще заработи още преди Коледните празници!

Станислава Вачева, PR на Община Троян

     * 11 помещения: 6 за продажба на плодове и зеленчуци – по 25 кв. м, при начална тръжна месечна наемна цена от 447 лв. и срок за наемане 5 години; 1 за продажба на тестени закуски (баничарница) – 26 кв. м, начална тръжна цена 467 лв., срок за наемане 10 години; 1 за продажба на готови и полуготови храни за вкъщи – 36 кв. м, начална тръжна цена 646 лв., срок за наемане 10 години; 1 за продажба на ядки и сушени плодове – 11 кв. м, начална тръжна цена 199 лв., срок за наемане 5 години; 1 заведение за хранене (ресторант) – 81 кв. м, начална тръжна цена 1215 лв., срок за наемане 10 години; 1 обществена тоалетна – 13 кв. м., начална тръжна цена 150 лв., срок за наемане 5 години.
     ** Всички цени са без ДДС


Още по темата:

Две училища с едно име – в Троян и в Екс ан Прованс

* „Повечето от нас са пътували в Испания, Италия, Германия и е много хубаво, но най-хубаво е да си ходим в България“
25 ноември
Във връзка с наближаващия ден на българския просветител св. Климент Охридски, 25 ноември, ви представяме една любопитна информация – за контактите между троянското училище, носещо името на светеца и едноименното българско неделно училище в Екс ан Прованс, Франция.

„СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ е българско училище в Екс ан Прованс (Франция). Създадено е през 2010 г. и е в официалния списък на Министерството на образованието и науката (МОН) за български неделни училища в чужбина. То предлага обучение от преподаватели професионалисти за ученици от подготвителен до 12. клас. Български език и литература, както и история се преподават по специалните програми на МОН за ученици в чужбина. Училището е регистрирано като дружество с нетърговска цел и се поддържа с доброволния труд на преподавателите, за които работата там е допълнителна дейност. Миналата учебна година е имало общо 32 ученици в редовните класове, плюс мини група (деца от 2 до 5 години), плюс трима възрастни. Учи се в съботните дни, в сборни класове, а децата пътуват от различни места в района – Сен Тропе, Марсилия, Вилакрос, Пуриер, Ла Гард Френе.

Учениците от Българското неделно училище "Св. Климент Охридски" в Екс ан Прованс
МИНАЛАТА учебна година тогавашният 6.б клас на троянското СУ „Св. Климент Охридски“ се свърза с връстниците си от Франция. На 1 ноември, в Деня на будителите, българското неделно училище  в Екс ан Прованс съобщи на фейсбук страницата си за изграждането на първия писмен мост между двете училища „Св. Климент Охридски“. Тогава българчетата от Франция, в отговор на въпроси от Троян, споделиха: „Учим шест дена в седмицата, защото събота се събираме и в българското училище, а през останалото време сме си във френските училища. Това е малко натоварващо, справяме се добре, но не ни остава много време за забавление. Колкото повече езици говориш, толкова по-лесни стават следващите. Освен български и френски, учим и други езици, най-често английски и немски, а някои учим и латински. Случва ни се френските ни приятели и съученици да ни карат да говорим на български и така ги научаваме на нещо. Винаги ни става приятно, когато се интересуват от родния ни език и ни става смешно, когато се опитват да повтарят това, което казваме. Някои от нас имат и по-малки братя и сестри и така можем също да учим някого на български и да помагаме. Повечето от нас са пътували в Испания, Италия, Германия и е много хубаво, но най-хубаво е да си ходим в България. Понякога е тъжно, че сме далеч от там, защото имаме много близки и приятели“.

Учениците от 6.б клас на троянското СУ "Св. Климент Охридски"
ТАЗИ година троянските седмокласници изпратиха презентация за града ни. Те бяха избрали да покажат в снимки и кратки текстове: троянската керамика, 150-годишнината от обявяването на Троян за град, паметниците на Иван Хаджийски, Димитриката и ген. Карцов, градския централен площад, цветните петна в училищния двор, Троянския манастир и река Осъм. Научихме, че в Екс ан Прованс са се зарадвали на презентацията, потърсили са Троян на картата, после децата се изреждали да четат написаното, а тяхната преподавателка по български език им е разказала за историческите личности от троянските паметници.

Нели Генкова,
СУ „Св. Климент Охридски“, Троян

Юбилейно: 35 години на сцената

Предстоящо
Концерт „Нашето време бърза“ –
или 35 години по-късно с Емо и приятели 
Участват всички певци и певици,
 работили с Емо Давидов през годините.
Вход свободен!
Кога: 27 ноември, вторник, 18:00 ч.
Къде: Информационно-културен център, Троян

С това си поведение те създават сериозна опасност

* „Мога да предложа 100 броя светлоотразителни жилетки, които да бъдат раздадени на местните велосипедисти със съответните разяснения за техните задължения като участници в
 движението по пътищата“

Мариян Данчев
 Отворено писмо

Изпращам това писмо, защото вярвам, че активната гражданска позиция на всеки член на обществото ще доведе до подобряване на живота ни. Във връзка с посочения проблем имам и други предложения, които мога да споделя с вас. Ако желаете, можете да се свържете с мен на имейл dan4evat@abv.bg или на телефон 0887/585354.
С уважение: Мариян Данчев

До: 
Донка Михайлова, кмет на община Троян
Радостина Петкова, началник на РУ на МВР
Генадий Маринов, редактор на в-к „Троян 21“

УВАЖАЕМИ г-жо Михайлова, г-жо Петкова и г-н Маринов, жител съм на град Троян и ми се налага постоянно да пътувам. Шофирайки по пътя Троян - Орешак, напоследък съм свидетел за тревожна тенденция на посочения пътен участък. Много често наблюдавам велосипедисти, които се движат по пътното платно в тъмната част от денонощието, чиито велосипеди нямат никакви светлинни знаци, а и самите велосипедисти нямат светлоотразителни жилетки. С това си поведение те създават сериозна опасност от пътно-транспортно произшествие, особено през есенно-зимния период, когато се стъмва рано. Сигурен съм, че проблемът съществува и по други пътища на нашата община.

ВЪВ ВРЪЗКА с тревожната ситуация с пътно-транспортните произшествия в цялата страна моля да помислите какви мерки могат да бъдат взети за промяна на ситуацията. Така че хората, използващи велосипеди в тъмната част на денонощието, да спазват изискванията на Закона за движението по пътищата, да използват изправни велосипеди или най-малкото да носят светлоотразителна жилетка. 

КАТО ПРИМЕР мога да посоча, че дори в съседна Румъния, където също пътувам често, в тъмната част на денонощието всеки велосипедист е със светлоотразителна   жилетка и подава светлинен сигнал на приближаващите го автомобили.

УБЕДЕН съм, че заедно, с подходящи средства и кампании, можем да променим ситуацията, да избегнем произшествия и да спасим човешки животи! От моя страна мога да предложа 100 броя светлоотразителни жилетки, които да бъдат раздадени на местните велосипедисти със съответните разяснения за техните задължения като участници в движението по пътищата.

16 ноември 2018 г., Троян
С уважение: Мариян Данчев


Бележка на редакцията

НЯКОЙ трябваше да го каже най-после. Че велосипедистите – които са важно нещо и ще стават все по-важно (и в България, респективно в Троян, ако искаме да вървим по европейския път) – са сериозен проблем на пътното движение. И някак все „минават метър“ при контрола, кампаниите за безопасност на движението, медийното внимание. И си праскат без да им мигне окото срещу правилата, разпоредбите на Закона за движението по пътищата, общинските наредби и т. н. Наистина те (велосипедистите) не са равностойни на другите ППС и трябва да бъдат толерирани и пазени, това също го има в закона, но то не означава безотговорност и безхаберие от тяхна страна, напротив.

ЩЕ ДАДЕМ още един пример – с изключително натоварената, основна и единствена улица в кв. „Велчевски“ в началото на Троян, поемаща и транзитния трафик през града ни. Тя е бъкана с велосипедисти от всякакъв порядък (работници от предприятията, обитатели на циганското поселище при разклона за Белиш, туристи, състезатели), като немалко от тях изобщо не знаят какво е това светлоотразителна жилетка, че и светлини на возилата си. И цяло чудо е, че там все още няма тежки ПТП-та и жертви, предизвикани от велосипедисти.

ПОДОБНО е положението и в други части на Троян, в централната – също. Но из полицейските бюлетини, които получаваме редовно, не сме срещали информация за санкционирани нарушители велосипедисти (както и водачи на каруци, но това е отделна тема – бел. ред.), включително за сядане зад кормилото след употреба на алкохол/наркотици?! А Законът за движение по пътищата е категоричен, просто трябва да се изпълнява и неизпълнението му да не се подминава. Поздравяваме г-н Данчев за подетата кампания!

Т21

Из Закона за движение по пътищата

Чл. 79. За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всеки велосипед трябва да има изправни:
     1. спирачки;
     2. звънец и да няма друг звуков сигнал;
     3. устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и червен светлоотразител отзад; допуска се поставянето на устройство за излъчване на червена светлина отзад;
     4. бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата.

Чл. 80. Водачът на велосипед е длъжен:
     1. да ползва светлоотразителна жилетка при управлението му извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;
     2. да се движи възможно най-близо до дясната граница на платното за движение.

Чл. 81. На водача на двуколесно пътно превозно средство е забранено:
     1. да се движи успоредно до друго двуколесно пътно превозно средство;
     2. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите, с които контролира превозното средство;
     3. да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
     4. да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
     5. да управлява превозно средство по площите, предназначени само за пешеходци; тази забрана не се отнася за велосипедисти на възраст до 12 години.

Чл. 82. Забранено е движението на велосипедисти в група за тренировка, ако пред и зад групата няма придружители с автомобил или мотоциклет.

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |