* „Винпром Троян“ АД започна изграждането й през миналата година, до края на 2018-та ще е реализиран целият проект на площ от 351 дка * Цветан Спахийски: „Прогнозите са след 3 максимум 4 години
„Винпром Троян“ да получава по около 700 тона сливи от
собствената си градина“
Отличници
В НАЧАЛОТО, когато през 2007 г. чешката фирма „Рудолф Йеленек“ АД купи „Винпром Троян“, мнозина троянци, сред тях и ние, бяхме притеснени и дори обидени –
от това че троянската емблема и гордост Троянската сливова отива в
чужди ръце. Притесненията се оказаха напразни, защото чехите не само
развиха производството, но можем да кажем по-силна дума – спасиха го.
Тук е мястото да споменем заслугата и на една страхотна дама, троянка,
г-жа Иванка Станчева, бившата директорка, която запази/спаси завода в
предишното размирно десетилетие – годините на масовата приватизация и
съсипия.
СЕГА по темата. „Винпром Троян“ АД прави нова голяма сливова градина в района около с. Дебнево, най-голямата за последните четири десетилетия по оценката на агронома Цветан Спахийски. Което връща троянските корени на Троянската сливова (публична тайна е, че от доста време елексирът се произвежда с материал от другаде) и разширява/спасява емблематичния троянски земеделски „жанр“ сливопроизводството. „Такава голяма градина от сливи не е била създавана в последните 35-40 години. Прогнозите са след 3 максимум 4 години „Винпром Троян“ да получава по около 700 тона сливи от собствената си градина“, коментира специалистът.
ПО-ДОЛУ препечатваме статията за създаването на сливовата градина от последния брой на „Троянска бъклица“ – фирменото издание на „Винпром Троян“.
Т21
|
Новата сливова градина на "Винпром Троян" в местността Маревско гюне, с. Дебнево |
ПРЕЗ ИЗМИНАЛАТА 2017 Г. „Винпром Троян” АД започна изграждането на най-голямата сливова градина в района на Троян. Тя се намира между селата Дебнево и Дамяново в местността Маревско гюне. Инвестицията се осъществява посредством дъщерното дружество на фирмата „Винпром Троян градини“ ЕООД. До момента (лятото на 2018 г.) сме извършили засаждането на 15 дка сливови насаждания, а до края на 2018-та планираме да реализираме целия проект, който е на площ от 351 дка.
ОЩЕ ПРЕЗ 2009 Г. „Винпром Троян“ АД започва изкупуването на земеделски земи с цел създаване на собствени градини, но едва сега след положен огромен труд стартира реализирането на това начинание. Изкупихме 225 дка, а 63 дка взехме под аренда. Процесът по изкупуване и арендуване на земите се оказа изключително сложен. Търсенето на подходящи и достатъчно големи като площ парцели, намиращи се на едно място, беше нелека задача. Най-голямата трудност се оказа наличието на множество собственици и наследници на имотите, тъй като за да се сключи договор по покупко-продажба е необходимо съгласие да дадат всички свързани лица. Често попадахме в патови ситуации, в които един от собствениците иска да продава, но друг не е съгласен или живее в чужбина. Много от хората дори не знаеха, че притежават даден имот, а неуредените отношения между наследниците допълнително забавяха постигането на положителен краен резултат. Важно е да отбележим, че въпросните земи представляваха стара сливова градина, за която дълго време никой не се е грижил. Достъпът до нея беше труден, дори невъзможен заради обраслата буйна растителност. С колегите често наричахме градината на шега джунгла. В крайна сметка с търпение и упоритост всичко се постига и за период от 8 години успяхме да се сдобием с голяма част от земеделските парцели, представляващи интерес за „Винпром Троян” АД. През това време сключихме договори с десетки собственици.
|
Работен момент от създаването на градината |
СЛЕД ДЪЛГООЧАКВАНИЯ успех със закупуването на земята предприехме следващата стъпка. Кандидатствахме към Държавен фонд земеделие за европейско финансиране и в края на 2017 г. бяхме одобрени по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Ще получим европейска субсидия от 364 хил. лева, а частната инвестиция възлиза на стойност 328 хил. лева. В тази сума влизат закупуването на посадъчен материал, два висококачествени трактора, селскостопанско ремарке, челен товарач, косачка, пръскачка, торачка, както и комбайн за бране на костилкови плодове. Насаждението от сини сливи ще бъде от няколко сорта. Най-голям дял сме предвидили за сорта „Стенлей“, който е изключително устойчив както на метеорологични условия, така и на голяма част от болестите, засягащи сливовите дървета. Другите избрани сортове са „Йо-йо“ и „Чачанска лепотица“.
|
Работен момент от създаването на градината, 351 дка |
ЗА НАПРАВАТА на градината получаваме безценни съвети от специалистите от „Рудолф Йелинек“, нашата фирма майка от Чехия, които имат дългогодишен опит в отглеждането на сливови насаждения. Често се обръщаме за съвети и към нашите партньори в България, отглеждащи овошки като по учебник. Тепърва навлизаме в сферата на агрокултурата, но благодарение на огромното си желание и факта, че ни подкрепят хора с много опит и знания, сме убедени, че нашите градини ще достигнат най-добро европейско ниво и ще служат за пример и мотивация на други земеделски производители в страната. До момента сме направили много, но нашата работа не спира до тук. Ще работим за развитието и разширяването на нашите градини и вярваме, че заедно с други ентусиасти в отглеждането на овощни дръвчета ще възвърнем старата слава на Троян и региона като най-голям производител на сливи – синьото злато, от което правим нашата прочута ракия.
Радослав Рачев, „Винпром Троян“ АД
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)