Сегашният епизод на „Без музика не мога“ на безспорния музикален ерудит и изследовател Стефан Мичев, за наша чест и удоволствие автор на Т21, е по една фундаментална тема. От която тема поруменяват много момичешки бузки, дори години и десетилетия по-късно – за ученическите поп и рок банди „в десетилетията след средата на миналия век“, най-великата може би е ливърпулската „Биийтълс“, но да не подценяваме и троянските. Кои са техните създатели, герои и звезди, заради които, но и заради музиката им, е споменатото поруменяване, както и за перипетиите с набавянето на апаратурата и останалите „бандитски“ усталъци – четете по-долу.Т21
В ЛИВЪРПУЛ гимназията е територията, на която 15-годишният Джон Ленън сформира група от тийнейджъри музиканти. Пол Маккартни се присъединява скоро след това и препоръчва Джордж Харисън. Появява се Стюарт Сътклиф, когато четиримата избират да ги наричат просто „Бийтълсите“. Стюарт напуска, за да стане художник и групата започва да печели местна слава. Ринго Стар се присъединява в началото на 60-те, останалото е познатият грандиозен успех. В Троян момчешките групи, както по цялата наша земя в десетилетията след средата на миналия век, започват по един и същи начин. Не само без мениджъри, промоутъри, продуценти, ами и без инструменти. С една голяма гола любов към музиката и неистовото желание на няколко момчета да свирят в група. Самото присъствие в нея им дава нещо специално, нещо вълшебно, прави ги различни. Тези първи групи, независимо колко са елементарни и примитивни откъм оборудване, чувстват тръпката, че правят нещо голямо, правят музика, подобно на световните идоли. „Бийтълс“ започват заедно като „The Quarrymen“, от името на тяхното училище, гимназията Quarry Bank в Ливърпул. Започналите едновременно със „Златни струни“ Веселин Радоевски, Георги Луканов, Красимир Марешки, Митко Гидишки и Петър Петров няма как да изберат за име на своя ВИС (вокално инструментален състав) името на школото си. Защото учат в различни учебни заведения. Трима са в Механото, Веселин учи в Гимназията, а Лукача в Керамичното.
![]() |
Група „Цветове“ |
НО ИМА млади троянци, за които тази перспектива звучи ужасно. Те са твърдо решени да вървят срещу сигурното, монотонно ежедневие. И то организирано, в рок банди, с китари, барабани, всякакви инструменти в ръце. Почти едновременно с „Шарените“ е сформиран и „Електрон“, бенд, съставен изцяло от ученици на ТМЕТ (механотехникума). Там са Милко Даскала – тромпет, Любомир Дичевски – тромбон, сменен по-късно от Иван Баров – саксофон, Веселин Дудевски – тромбон. И още, познатите от „Цветове“ Гидика с бас китарата, Петър Андреев, който ползва клавира на Божидар Манджуков, и Красимир Марешки на барабаните. Техникумците са извадили късмета да имат свестен и интелигентен директор, който изпраща домакина бай Кольо Иванов, с Пешо и Митко като консултанти, в София, за да закупят апаратура и инструменти. Бай Кольо пуска „Електроните“ да свирят в един склад, за да се изявяват после изцяло на ученическите забави на Гимназията и Механото „горе“, в общата сграда на двете елитни училища и „долу“, в мазето, в което се помещаваше столът на Керамичното, отдвана превърнат в склад.
![]() |
Марешки и Гидика |
![]() |
Кожа от тъпана на Марешки |
НЯКЪДЕ от 1967-а година чрез ДКМС започва реализацията на амбициозна програма, целяща да превърне българската нация в „нация техническа“. Движението за ТНТМ е ориентирано към работа в училищни и извънучилищни школи и кръжоци, секции и др. Отделят се огромни средства за осигуряване на МТБ (материално-техническа база), ръководители, дейности, различни изяви, изложби. Постепенно движението акумулира огромни средства и се превръща в една от най-богатите структури на ДКМС (Комсомола, младежката организация по онова време – бел. ред.). Само през периода 1985/1989-а година са приведени 281 млн. лева. Могат да се намерят публикации, които обясняват къде са изчезнали голяма част от парите и активите и как комсомолци от всякакви нива са се възползвали от този гювеч. Включително може би най-мразеният от троянци „бизнесмен“. Спорно е доколко движението е дало желания тласък на българският технически гений. И преди него, и тогава, и сега сме с претенциите за част от „нациите с иновациите“, която винаги ще намери високотехнологично решение с чук, тел и пирон. Неслучайно страната ни заема 14-то място в световно проучване за най-висок коефициент на интелигентност измежду жителите на 113 страни.
КРАСИМИР МАРЕШКИ е един от героите на това време, част от скромните гаражни изобретатели, от допринеслите за високата оценка, все още признат само от колегите си. Междувременно „Цветове“ трупа песни в репертоара си. Изборът е ограничен до попадналите им по познатите от всички канали, най-вече чрез СОМАТ и приятели, случайни находки. Гидика сваля това, до което се докопат и все пак им допада като звучене. Наред с любимите най-вече на Веско Стария „Бийтълс“ и „Ролинг Стоунс“, включват бързо станалата свръхпопулярна и кавърирана от безброй групи „Момичето с перлените коси“ на унгарската „Омега“, парчета на полските „Червените китари“ и кръстените на митични скандинавски същества „Skaldowie“, „Кинкс“ и „Стар албум“, която пеят и „Щурците“, заедно с още няколко техни песни. Например „Звън, звън“. Добавят няколко инструментала на „Шадоуз“ – известна още като групата на Клиф Ричарф, тя има сакралните 69 хита в британската класация. Изпълненията на една от първите групи с новаторския тогава 4-члененен формат, съставен от първа китара, ритъм китара, бас китара и барабани са глътка въздух, облекчение за нашите. Няма го поне безкрайното потене по транскрибирането на текста. Приятният сърф рок на „Сенките“, примесен с джаз звучене ги ориентира към жизнерадостните „Бийч Бойс“. Осмеляват се да посегнат дори на онзи мегахит от 1967 г. на обявените за предшественици на прогресив рока „Прокъл Харъм“ с „По-бял нюанс на бледо“. Добавят и първите хитове на Манфред Ман, а за десерт познатата от Saragossa Band “Zagadak” (Стара Загора на гарата…). Митко първи я пее в Троян, свалена от оригиналното изпълнение на Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich.
СЛЕД БЕЗКРАЙНИТЕ репетиции, траещи до изнемогване, след дългото време, нужно на всички постепенно да се сработят и всяко парче да се отработи многократно, следва онзи ритуал, който едновременно е осъществяването на същинската мечта и върхът на вълнението. Със свити на топка стомаси и тела изпълнени с енергия групата момци свирци излиза на сцената. Тя е сравнително малка, но колко световноизвестни групи започват от още по-малки смрадливи клубове, без да знаят как ще бъдат приети. Първият подиум към по-нататъшния успех е в читалището на Василевското. Справят се отлично на тази премиера, излизат си здрави и читави от салона, изпратени дори с покана за ново гостуване. Започват музикалният поход към читалищните сцени, прегледи, тържества, забави, работа със самодейния цирк на „Елпром“. На преглед в с. Лесидрен печелят първо място, бързо стават любимци най-вече на момичетата. Фронтменът на „Джудас Прийст“ Роб Халфорд констатира от дългогодишния си опит, че „повечето момчета стават членове на рок или други групи, защото искат да правят музика и да изнасят концерти“. „Това е вярно – пише той, – но трябва да добавим и друга мотивация към този списък, защото искат да опънат възможно най-голям брой мадами“. Е, при концертите на „Цветове“ и „Електрон“ няма онези истерии, които наблюдавахме след време на клиповете с различни групи, но фенки все пак не липсват. За тях те могат да разкажат по-добре; повтарян многократно е друг случай с други музиканти и Б. К., който един ден ужасен тича при Вальо, показва му нещо и вика: „Това е трипер! Кажи, не е ли трипер?“. „Не е, бе, не е !“, успокоява го Вальо. На третата демонстрация и потретящ се ужас, на Вальо му писва и направо отсича: „Трипер е. Да, точно такова е!“. Ама какъв трипер е това? Никакъв трипер не е“, самоуспокоява се Б. К.
КОЙТО го е страх от мечки, няма работа в гората, който го е страх от провал, няма работа в състава. Годините, които се визират тук, са емблематична ера за рок музиката с безброй групи и изпълнители, които оставят незаличима следа в жанра. От удрящите звуци на „Led Zeppelin“ до хармоничните мелодии на „Fleetwood Mac,“ 70-те раждат някои от най-влиятелните рок музиканти на всички времена. 1970-а е поредната паметна за Троян. Тържествено се отбелязва 50-годишнината на Първата Троянската комуна, открива се новото кино, кратко, гръмко и революционно наречено „Ленин“. Старото, след един повече козметичен ремонт, е отредено за младежки клуб, за който първоначално отговаряше Никола Таслаков (Кольо Таслака). Решението за отреждането на постоянно наводняващото се помещение, дотогава известно просто като Киното, „беше посрещнато въаторжено от цялата учаща се и работническа младеж“ (цитат). Там ни ограмотяваха политически, спомням си още лекции срещу алкохола и тютюна с опитни мишки, след които тоалетните при Механото се пълнеха с пушачи, те бяха общи за двете училища. Организираха се различни тържества, но най-трайните спомени са от т. нар. младежки забави. Забиваха там едни момчета отгоре, а ние отдолу забивахме момичета. Тези отгоре с по-голям успех. Това бяха Володката Неделчев и Владо Грешката с китарите, Пламен Данов на барабаните и фронтменът Иван Баров, акомпаниращ си от време на време на пианото. Атмосферата – няма думи, които могат да я опишат, пеперудите в корема също. Чакахме с нетърпение следващото по-бавно парче, за да се втурнем към набелязания обект. Това беше единственото място, където освен свястна, подходяща музика имаше и сносен избор.
![]() |
Володя, Пламен, Владо, Баров, отзад се е подпрял Веселин Данков |
МОЖЕ БИ щяха да имат успешна кариера като рок състав, но Емил и Красимир решават да сложат фуражки и да продължат със соло изпълнение на тъй лиричната песен на Емил Димитров „Жената на военния“. Пламен и Чавдар остават верни на музиката. Един от най-енергичните троянски барабанисти е известен и с това, че е единственият в окръга, който започва в онези години да дъни на „Премиер“ (махагонов дуропластик, 1960 г.), същите като първите барабани на Ринго Стар. Toчно като Ричард Старки от малък и той знае, че ще стане барабанист. В този комплект са използвани кожа от телешка глава, трислойни пласта бреза с подсилващи пръстени от бук. По-късно Ринго минава на Ludwig Oyster Black Pear, но дръмърът Данов остава верен на своя „Premier” като Кийт Муун, Фил Колинз, Боби Коломби, Ник Мейсън, Боби Елиът и много други световни знаменитости. Тези, които го познават, хич няма да се учудят на прескъпата инвестиция, която прави в годините на евтиния салам и евтиното сирене, жертвайки над 10-годишната вноска за „Жигули“, нещо нечувано и сметнато за абсолютно шантава постъпка от цялото еснафско общество. При това тя стига само за половината от цялата сума. Но всяка жертва за изкуството е малка. Особено за онези, които са му се отдали изцяло. За по-нататъшната им съдба разказът ще продължи.
- Без музика не мога (1) Други пътища, други мечти
- Без музика не мога (2) Вино и любов или любов с вино
- Без музика не мога (3) Прошка с мирис на изгоряла гума
- Без музика не мога (4) За тези, които държат половината небе и един месец
- Без музика не мога (5) За първите, хармонирали заедно
- Без музика не мога (6) Рок сирените, бъгнали ни за цял живот
- Без музика не мога (7) Истински истории за стари троянски музиканти
- Без музика не мога (8) Пратениците на музиката не се пенсионират
- Без музика не мога (9) Закъснели реверберации
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)