30
сеп
2018

Божидара Симеонова с нова песен и награда от Охрид

* „Обичам те, мое море“ спечели една от наградите на журито на международния фестивал за съвременна музика „Охридски трубадури“ (Македония) * Предстоящо – премиера на клипа към „Моят Троян“
 
Божидара Симеонова
Отличници

СЪГРАЖДАНКАТА ни Божидара Симеонова направи премиера в интернет на своята нова песен – „Обичам те, мое море” (24 септември, YouTube). Музиката е на Божидар Рахнев и Валентина Ценова, текстът на Валентина Ценова, а аранжиментът – на Божидар Рахнев и Божидара. Песента бе представена наскоро на международния фестивал за съвременна музика „Охридски трубадури” (Македония) и спечели една от наградите на журито.

ТРОЯНКАТА участва в престижния форум по покана на композитора Григор Копров и е единственият представител от България. В „Охридски трубадури” се състезават изпълнители и състави от целия Балкански полуостров, а тази година фестът имаше своето юбилейно 25-то издание.

Кадър от видеоклипа към "Обичам те, мое море"
Божидар Рахнев и Божидара Симеонова в студиото
ПРЕЗ М. МАЙ – за Празника на славянската писменост и култура – младата изпълнителка представи пред троянци авторската си песен „Моят Троян”, чийто текст е написан от майка й Лина Борджиева. По случай 150-годишнината от обявяването на Троян за град наскоро бе заснет и видеоклип към „Моят Троян“, чиято премиера предстои.

***

БОЖИДАРА СИМЕОНОВА завърши през 2017 г. троянското СУ „Васил Левски“ като първенец на випуска си. От ученичка печели престижни музикални отличия, прави и първия си самостоятелен концерт. В момента талантливата ни съгражданка е студентка в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, специалност композиция.

Т21, по информация на Лина Борджиева

Още по темата:

30
сеп
2018

Сливови менюта и ракии

* Ракиджийският занаят се поема от младите и няма да се загуби
 * Обмисля се сливова кулирана брошура
Слива 2018 Отзвуци
Изкусителни гледки от Орешак, Слива 2018
На един от вкусните щандове в Орешак
Друг от вкусните орешашки щандове
ФЕСТИВАЛЪТ на сливата, по природа и традиция, е празник на хубавата трапеза. Фестивал на есенните благини, които природата дава, а човекът с благодарност и майсторлък използва. В Троян и Орешак, край сергии и на опашките за хранене, беше тридневна радост за всички сетива: плодове, подправки и билки, буркани със зимнина, сготвена на дърва храна, бабини манджи, сливови гурме експерименти и разбира се, троянска сливова ракия украсяваха празника. Запазена марка на събитието са и различните кулинарни демонстрации и конкурси.

Тематичен амбалаж за троянска сливова
Френско петле с карамелизирани сини сливи и ароматни билки
Бисквитена торта с маскарпоне и сини сливи
Торта "Слива"
В ОРЕШАШКИТЕ конкурси всички награди отидоха при местни заведения и майстори. В категория „Ястия“ първо място бе отредено на механа „Мерак” за пъдпъдък с бекон, със сос от каперси и аншоа, аранжиран с тиква, черен и кафяв ориз, домашна лютеница, аншоа и лимонче. Второто място бе за механа „Горски кът” и техния шишлък, третото - за Странноприемницата с френско петле с карамелизирани сини сливи и ароматни билки. В категория „Десерти“ първо място взе Петрана Чакърова със своя Безгреховен сливов сладкиш, второ - механа „Чардака” с торта „Слива” и трето - Странноприемницата с домашна бисквитена торта с маскарпоне и сини сливи. Наградите от конкурса за най-добра домашна сливова ракия се разпределиха така : първо място – Васил Стефанов Пенков, реколта 1986 г.; второ място – Милко Субашки, реколта 2010 г.; трето място – Добромир Начев, реколта 2011 г.

 Щандът на "Винпром Троян" - притежателя на марката "Троянска сливова", Троян, Слива 2018
Торта със сини сливи
Букет от сливови манджи – от предястието до десерта
Шеф Иван Звездев бе сред важните гости на Слива 2018
В ТРОЯНСКИЯ ракиджийски конкурс на първите две места се оказаха жени. Башмайсторка на ракията стана Румяна Василева от Балканец, а нейна подгласничка – Бисерка Цекова от село Паволче, община Враца. Носителят на трета награда бе 25-годишният Камен Славков, затова с радост беше коментирано, че ракиджийският занаят се поема от младите и няма да изчезне. Кулинарният специалист Иванка Църова, член на журито, дегустирало общо 14 домашни сливови ракии, изреди някои основни критерии при оценката на сливовия еликсир. Най-напред - външният вид, защото „човек първо яде и пие с очите си“: бистрота, цвят, оттенък, блясък. Аромат – нюанси, пълнота, характерният мирис на слива, все по-трудно постижим през последните години, тъй като други сортове изместват традиционната троянска слива. И с най-голяма тежест – вкус: ясно изразен, чист, свеж, с послевкус, т. е. когато преглътнеш ракията, задълго да остане прекрасният й вкус.

Специално за Слива 2018, художник Росица Миладинова, Троян
В ТРОЯН тази година кулинарното събитие не беше конкурсно, а имаше демонстрационен характер. Произведенията на троянските заведения – вариации на тема Слива, бяха представени пред публиката от популярния тв кулинар Иван Звездев. Има идея (заимствана от английския град Пършор, който също провежда сливов фестивал) показаното да бъде издадено в специална брошура с кулинарни рецепти като един своеобразен и ценен торянски сувенир.

Т21

Още по темата:

29
сеп
2018

3674 лв. за Митко от щанда на Даниела, Надежда и Виолета

* Парите ще отидат за животоспасяващата операция на съгражданина ни Митко Генчев * „Каквото и да кажем, ще е малко за всички вас, които бяхте с нас! Благодаря!“
Слива 2018 Отзвуци
Надежда, Виолета и Даниела на благотворителния си щанд, Троян, 22-24 септември 2018 г.
ПРЕЗ ТРИТЕ дни на Фестивала на сливата много хора се спряха пред благотворителния щанд на Даниела Кънева, Надежда Христова и Виолета Ангелова, в резултат на което се събраха 3675 лв. - 2844 лв. от продадени предмети и 831 лв. от кутията за дарения. Парите ще отидат за благотворителната кампания „Здраве и сила за Митко“, която събира средства за животоспасяваща трансплантация на съгражданина ни Димитър Генчев. Даниела казва, че хората дават, особено когато познават човека и са сигурни къде ще отидат парите им.

ДАНИЕЛА, НАДЕЖДА И ВИОЛЕТА помагат с благотворителен щанд на четвърти човек в нужда. Започнало се, когато Надежда се включила в кампания за дете на колега и базарът се оказал добра формула за набиране на средства. Трите троянки събират предмети основно от тукашни майстори занаятчии. Общината дава безвъзмездно търговското място. Мнозина, продаващи на фестивалната улица, също са минали да оставят по нещо от стоката си; оставяли са и минувачи, току-що купили някой предмет в съседство. Така, по веригата давам-купувам-дарявам, пари и добра енергия ще отидат към Митко, а Българският фестивал на сливата ще е дал шанс на добротата.

И през трите дни на щанда в подкрепа на Митко имаше много хора
„КАКВОТО и да кажем, ще е малко за всички вас, които бяхте с нас! Благодаря!“, написа Даниела във фейсбук страницата си.

***

Митко Генчев
„БЛАГОДАРЕНИЕ на инициативи като благотворителния базар, дарителските кутии в местни търговски обекти, бенефисния концерт и, разбира се, вашата огромна подкрепа през мрежата, Мици (Митко) вече има над 35 000 евро за лечението си. Той и леля му Яна започнаха изследвания за реципиент и донор, стискайте палци! Все още имаме голяма нужда от средства, така че, моля продължавайте да дарявате. Много ви благодарим!“ Това сподели племенникът на Митко, който живее в Мадрид (Испания) и организира и там кампания за набиране на средства за животоспасяващата трансплантация на вуйчо си.

Дарителската сметка е:
ДИМИТЪР ГЕНЧЕВ МИТЕВ
UNICREDIT BULBANK
IBAN: BG53 UNCR 7000 1523 320387
BIC/SWIFT: UNCRBGSF

Т21

Още по темата:

28
сеп
2018

Откриват седмица по-рано лова на диви прасета

* Държавата насърчава отстрела на глигани като превенция срещу разпространението на африканската чума по свинете  * Разрешени са ловни излети и в сряда, таксите – драстично намалени
Авджийски
ТАЗИ есен сезонът за лов на диви свине ще бъде открит малко по-рано – в събота, 29 септември, вместо в първата октомврийска събота. Освен това авджиите ще могат да излизат за прасета освен през уикендите, и в сряда – т. е. ловните излети ще са доста повече. През изминалите почивни дни, в изпълнение на указания на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), ловните дружинки бяха ангажирани да изграждат в ловностопанските си райони ями за съхранение на странични животински продукти, оставащи след обработката на отстреляните животни.

ВСИЧКО това е във връзка с опасността от разпространение на болестта африканска чума по свинете. Цели се намаляване на популацията на дивите прасета (до достигане на приемливи нива от 0.3-0.5 бройки на 100 хектара), внимателно наблюдение над отстреляните и намерените мъртви диви животни, сериозни мерки за дезинфекция. В началото на годината бе решено държавните такси за отстрел на глигани у нас да бъдат намалени от 30 лв. на 1 лв. за животно, с 50% се намалява и цената за отстреляни млади животни (на възраст от 1 до 2 години) при организиран ловен туризъм. Подобни превантивни мерки са взети и в други европейски страни, например в Германия, където има решение популацията на глигани да бъде намалена със 70% и за целта държавата отпуска премии за отстреляно животно.

В СРЯДА, 26 септември, председателите и ръководителите на ловните излети от 27-те дружинки в състава на троянското Ловно-рибарско дружество, обхващащо общините Троян и Априлци, се събраха за получаване на последни указания преди официалното откриване на сезона.

Т21
 Още по темата:

27
сеп
2018

Новият ни северен вход

* Голям надпис „Троян“ посреща наши и гости, отгоре се веят три знамена – троянското, българското и европейското
Придобивки
Новият северен вход на Троян
ТРОЯН вече посреща свои и гости с чудесна входна атракция – с голям, окъпан в светлини вечер, надпис „Троян“ на специална конструкция, монтирана насред малък зелен остров на северния вход на града (откъм Ловеч, разклона за мотополигона). Внушителният надпис е допълнен от три пилона – на единия се вее жълтият троянски флаг с герба, а до него са националният трибагреник и синьото знаме на Обединена Европа. Идеята и финансирането са на Община Троян.

НОВАТА емблема хармонира с основно реконструирания пътен участък (извършен с държавни пари и организация и общинско партньорство), със зеления остров с каменната пластика в начало на кв. „Велчевски“ и новите тротоари и осветление в тази част, с ширналия се огромен нов трети цех на „Копа хидросистем“, с новооткритата бензиностанция с евтините горива и т. н. Като прибавим спиращия дъха величествен естествен декор – гледката към Троянския Балкан, откриваща се пред очите на влизащите в града ни, става още по-хубаво.

Осветеният вечер входен надпис с пилоните и знамената
На гърба на надписа са елементи от туристическото лого на Троян
НАИСТИНА северният вход на Троян, плачещ за промяна и обновление от години, доби друг вид, модерен, мащабен, стилен. От нас – поздравления на всички, благодарение на които това се случи (Община Троян и Общинския съвет, АПИ и Министерството на регионалното развитие, лично кметът Донка Михайлова, която от години се бори за тази кауза, помним репликата й „Срам ме е от входовете на Троян“, доскорошният регионален министър Николай Нанков, който изпълни предизборното си обещание към Троян, троянският депутат инж. Иван Миховски, лобирал за ремонтите).

***

Соцмонументът на входа на Троян – неадекватен и запуснат
ПРИСТРАСТНИ сме към случилото се, разбираемо е – троянци сме, пък и е хубаво. Но не всичко, свързано с новата ни придобивка, е розово, това също трябва да се каже. Да започнем от главното – осветлението. Около новия впечатляващ северен вход вечер е тъмно като в рог, като изключим декоративното осветление на надписа и пилоните; по-нагоре след разклона при моста за „Велде“ бе поставено ново пътно осветление и там е добре, но само там. После, но не по важност – светлоотразителите по мантинелите, разделящи двете пътни платна на северния вход на Троян, изобщо не светлоотразяват, тук-таме мъждукат и толкоз; и нищо чудно някоя вечер някой понатиснал газта водач да се наниже като кюфте на въпросната мантинела. Трето, вероятно за някои то не е важно, но ние мислим различно – буквално на метри от новия входен надпис „Троян“ стърчи запуснат и ръждясал метален соцмонумент с няколко барелефа върху му, надписите са поизтрити, но се знае, че са на загинали троянски партизани. Че този монумент няма място там, е ясно, но ако ще стои, би трябвало поне да се позачисти и освежи и задължително да му се сложи една обяснителна табелка.

Т21

 Още по темата: 

27
сеп
2018

Пет от две за новия „Елпром Троян“

* Четири златни медала за „Елпром Троян“ на Пловдивския панаир 2018 и общо пето злато за последните две години * Троянският щанд – безспорният №1 * „Заводът ни е на 75 години,
 но гледа 100 години напред“
Оличници Актуализиран
На щанда на "Елпром Троян", Междунареден технически панаир, Пловдив, 24-29 септември 2018 г.
Поглед към троянския щанд
ПРОИЗВОДИТЕЛЯТ на електромотори „Елпром Троян“, водещ в бранша си у нас, буквално събра очите на специалисти и публика на 74-тия Международен технически панаир в Пловдив, който бе открит в понеделник и ще продължи до събота (24-29 септември). Троянското предприятие – което през 2018 г. празнува своята 75-годишнина, съвпадаща със 150-годишнината от обявяването на Троян за град и е българският пионер в Индустрия 4.0 (четвъртата индустриална революция) – спечели 4 златни медала за свои иновативни разработки от световен мащаб. И стана рекордьорът по златни отличия сред всички призьори на тазгодишното изложение.

ЗЛАТНИТЕ отличия са за иновациите „Предпазна система за електрическа защита на трифазни електромотори“, „Телеметрична спирачна система за електромотори“, „Едностранна спирачна система на електромотори“ и „Двойно триеща електромагнитна спирачка“. Важна роля в разработките има дългогодишният елпромец инж. Теодор Енев, който от години работи по подобряване на спирачната система на електромоторите. „Представете си как на 7 метра са вдигнати 7 телфера, които държат 17 тона маса. И ако феродото на спирачната система е износено, всичко ще се срути и ще има жертви и много щети. Нашите инженери намериха революционно решение, при което спирачната система действа така, че няма да се стигне до аварии“, коментира собственикът и управител на завода Младен Мондешки.

Финансовият мениджър на завода Стела Маринова с отличието за иновацията „Телеметрична спирачна система за електромотори“
Инж. Теодор Енев получава златото за разработката „Предпазна система за електрическа защита на трифазни електромотори“
ТОВА е пето злато за „Елпром Троян“ от двете му поредни участия на Международния технически панаир в Пловдив (2017 г., 2018 г.), след като през 2016 г. докарания до фалит и пълна разруха завод бе купен от фамилия Мондешки и със скоростни темпове започна възраждането на промишления гигант. Миналогодишният приз бе за уникалната разработка SDM („SMART digital monitoring“ - интелигентен дигитален мониторинг), отчитаща в реално време 16 основни параметри на електромотора и превръщаща го в „умен електромотор“. В десетилетната си биография челното троянско предприятие има общо 15 златни медала от Пловдивския панаир.

Вицепремиерът си чака кафето от уникалната машина на щанда на "Елпром Троян"
Томислав Дончев в разговор с Росица Петкова,
директор маркетинг и иновации в "Елпром Троян"
Злато за "Елпром Троян", Пловдив, 2018 г.
„ЕЛПРОМ ТРОЯН“ спечели още едно престижно отличие на тазгодишния Международен технически панаир в Пловдив – наградата „Кристален тетраедър“ за изключителния си и невиждан досега панаирен щанд по оценката да домакините от панаирното градче (наградата се печели от елпромци за втора поредна година). Футуристичен като дизайнерско и технически решения, с оборудване от най-висок клас, например гигантски двустранен екран с размери 10 на 4 метра за презентациите на постиженията на завода и историята му. И за радост на многобройните посетители – черпещ с кафе от уникална кафемашина, произведена във Флоренция („Това е Ролс-Ройсът на кафемашините, произведени са едва няколко десетки и кафето от нея няма равно“, коментираха от екипа). Троянското кафе опитал и вицепремиерът Томислав Дончев, пристигнал да открие панаира и посетил с правителствената делегация щанда на „Елпром Троян“. „Г-н Дончев бе впечатлен от видяното и заяви, че ще дойде да ни види в Троян. Неговата оценка и на придружаващите го бе, че щандът ни е от бъдещето. Отговорихме, че заводът ни е на 75 години, но гледа 100 години напред“, сподели за Т21 г-н Мондешки. 

Елпромският ретро кът
СВРЪХМОДЕРНИЯТ щанд на „Елпром Троян“ имаше и свой ретро кът, припомнящ любопитни и важни факти от биографията на завода. Тук можеше да се види първият електромотор, произведен в работилницата на основателя на завода Марин Стаевски и подарен на троянския Музей на занаятите с цел „съхраняване на културно-историческото наследство и традициите на Троянския край“. Също – статуетката за полученото през 1982 г. престижно международно отличие за производствени и маркетингови постижения „Златният Меркурий“, връчена в Париж на тогавашния изпълнителен директор Марин Ковачев.

НА ТАЗГОДИШНИЯ Международен технически панаир в Пловдив участват 550 фирми от 35 държави, като новите участници са над една трета, представени са десет специализирани изложби и за поредна година най-мащабните от тях са „Машиностроене“ и „Строителство“; очаква се над 30 000 души от България и чужбина да посетят изложението.


Т21

26
сеп
2018

Петима са номинирани за почетни граждани на Троян

* Кандидатурите на патриарх Неофит, инж. Марин Радевски, инж. Владимир Младенов, Николай Йовков и Мариета Жекова ще се гласуват на предстоящата сесия на Общинския съвет
Отличници

ПЕТИМА са номинирани за най-високото троянско отличие „Почетен гражданин на Троян“ във връзка с предстоящия празник на гради ни Петковден (14 октомври) и 150-годишнината от обявяването на Троян за град. Това става ясно от предложението, внесено от председателя на Общинския съвет инж. Петко Пенков за разглеждане и гласуване на сесията на местния парламент на 27 септември. Номинираните са Негово светейшество Българският патриарх Неофит, бизнесмените инж. Марин Радевски („Калинел“) и инж. Владимир Младенов („Копа Хидросистем“), керамикът Николай Йовков и музикалната педагожка Мариета Жекова.

Патриарх Неофит
ПАТРИАРХ НЕОФИТ (р. 1945 г., София) е предложен за почетното троянско гражданство от кмета Донка Михайлова. Вносителят припомня, че Негово светейшество е подстриган за монах в Троянския манастир от тогавашния патриарх Максим, който година по-късно го ръкополага за йеродякон и след това го въвежда в архимандритско достойнство в столичната катедрала „Света Неделя“. След кончината на патриарх Максим тогавашният Русенски митрополит Неофит е избран за глава на Българската православна църква (2013 г.). Патриарх Неофит е дълбоко свързан с Троянската света обител и през годините редовно посещава манастира и му оказва подкрепа и съпричастност; като Русенски митропомит преди време поде кампания за набиране на средства за съхраняване и обновление на Зелениковския манастир (прилежащ към Троянския).

инж. Марин Радевски
ИНЖ. МАРИН РАДЕВСКИ (р. 1959 г., Троян) е предложен за почетен гражданин от педагогическия колектив на троянското СУ „Св. Климент Охридски“. Той е основател и едноличен собственик на най-голямата троянска фирма „Калинел“ ЕООД, лидер у нас и сред водещите в Европа в своя бранш (производството на олекотени завивки). Към този момент фирмата му е най-големият работодател в Ловешка област, 1700 работници. Два пъти е носител на националния приз „Работодател на годината“ и пет пъти на отличието „Истински лидери“ („True Leaders“). Учредител е на училищното настоятелство в СУ „Св. Климент Охридски“, благодетел, дарител, спомоществовател, добротворец на училището. Редовен дарител е за различни важни троянски каузи.

инж. Владимир Младенов
ИНЖ. ВЛАДИМИР МЛАДЕНОВ (р. 1949 г., с. Дойренци) е номиниран от кмета Донка Михайлова. След завършване на висшето си образование работи в двете най-големи машиностроителни предприятия в района – „Елпром“ и „Машстрой“. В началото на 90-те години работи в Италия и за половин година в Мексико, но избира България. През 1998 г. с приятеля си Васил Сираков започват да произвеждат детайли за българския филиал на италианската компания „Контарини“. През 1999 г. заедно с Пиер Паоло Контарини и Цветан Пашов основават „Копа Хидростем“. В момента във фирмата, чийто изпълнителен директор е инж. Младенов, работят 150 човека и месечната й продукция е за около 800 хил. евро, предприятието предлага отлични условия на труд и високо заплащане, а в момента текат довършителните работи на новия трети цех.

Николай Йовков
НИКОЛАЙ ЙОВКОВ (р. 1948 г., с. Абланица) също е номиниран от кмета Донка Михайлова. Той е керамик трето поколение, а фамилната обреченост на глината е наследила дъщеря му Ралица. Завършил е художественото училище в Троян, след това керамика в Художествената академия при проф. Венко Колев. Дългогодишен учител, за кратко и директор на днешното НУПИ „Проф. Венко Колев“. Има множество изложби в цялата страна, а характерното му „сграфито“ присъства в десетки частни колекции у нас и по света. Носител е на голямата награда „Сребърна хлопка“ от състезанието на керамиците в АЕК „Етъра“ (2008 г.). Негови големи съдове красят три троянски кръстовища, а за 70-годишния си юбилей подари на троянския музей колекцията си „Пазителите“.

Мариета Жекова
МАРИЕТА ЖЕКОВА (р. 1969 г., София) е предложена за почетното отличие от групата общински съветници на коалиция „Избор за Троян“. Тя е учител по музика, пиано, солфеж и елементарна теория на музиката и вокален педагог вече 27 години. Неизброими са музикалните таланти, които подготвя през години като ръководител на Студия „Гласове“ към троянското читалище, за 10 години качва на сцената над 3000 ученици. Нейни възпитаници са Радко Петков (победител в „Гласът на България“), Стефания Енчевска (победител в „Хит минус едно“), Елица Наумова и Христо Младенов (финалисти в „Гласът на България“), Илиана Илиева, Ани Ненова, Весела Думанова… „За градивното й присъствие в цялостния обществен и културен живот на Троян като творец просветител, работил за изграждането на знаещи, можещи и успяващи млади хора на Троян, които славят името му в България и Европа“, обобщават номиниращите.

***

СПОРЕД сега действащата Наредба за символите, почетните знаци, отличията, званията и наградите на Община Троян с най-високото троянско отличие – званието „Почетен гражданин на Троян“, се удостояват „български и чуждестранни граждани за изключителни заслуги към града и общината във всички области на обществения и икономически живот“. Номинациите се адресират до Общинския съвет и се разглеждат от комисия, включваща председателя на местния парламент, председателите на постоянните комисии към него и  кмета на  общината. Изборът се прави на заседание на Общинския съвет с тайно гласуване, като се изисква мнозинство от 2/3 от общия брой на съветниците. Званието се присъжда по повод Празника на Троян (Петковден, 14 октомври) и може да бъде придружено с парична награда. Удостоените получават правото да бъдат включвани в състава на представителни делегации в страната и в чужбина, да присъстват на заседания на Общинския съвет с право на съвещателен глас и да участват в работни срещи на общинското ръководство по важни въпроси, свързани с професионалните им компетенции и обществени позиции.

СПИСЪКЪТ с почетните граждани на град Троян е публикуван на официалния сайт на Община Троян. Според изискването на Наредбата (чл. 18, ал. 1) със званието „Почетен гражданин на Троян“ „може да се удостоява не повече от един гражданин през годината“, но това нормативно изискване неведнъж е нарушавано.

Т21

Още по темата:

25
сеп
2018

Кучетата си лаят, бусовете си стоят

* Иван Иванов: „Търговията и свинщината продължават с пълна пара. Смрадта е все така силна, а осите – все повече. Аз знам, че тук в Троян всичко може, ама бива ли така?!“
Тема с продължение Актуализиран

„ДОКОГА трябва да търпим свинщината на Емил Борисов?!“, написа ни миналата седмица нашият читател от жк „Лъгът“ Иван Иванов. Става дума за два буса, паркирани под жилищната кооперация и пълни с касети с грозде, от които се извършва нерегламентирана търговска дейност, а наоколо се носи смрад и бръмчат оси. След публикуването на читателския сигнал (виж „Това ли е мястото и начинът за продажба?“ – бел. ред.) получихме светкавичен отговор от Община Троян – за направена проверка и взети незабавни мерки. След което бусовете бяха изместени, но в понеделник, 24 септември, г-н Иванов ни информира, че всичко си е по старому, даже по-лошо и въпросният гроздопродавец се вихри с пълна сила.

„ЗДРАВЕЙТЕ, Т21! Търговията и свинщината продължават с пълна пара. Смрадта е все така силна, а осите – все повече. Аз знам, че тук в Троян всичко може, ама бива ли така?! Изпращам актуални снимки. Отделно от това имам снимани и контейнерите за боклук. Поздрави!“, ни написа потърпевшият. Иначе казано – кучетата си лаят, бусовете си стоят.

Т21

Бърз отговор

Относно „Кучетата си лаят,
 бусовете си стоят“

От Общината реагираха своевременно и на поредния (втория) читателски сигнал за нерегламентирана търговия на грозде, паркираните не където им е мястото бусове на търговеца и създаваните притеснения за живущите в кооперация в жк „Лъгът“.

До: „Троян 21“

Във връзка с публикувания материал „Кучетата си лаят, бусовете си стоят“ в електронното издание на в. „Троян 21“ (на 25 септември 2018 г.)“, Ви информираме, че: при направената проверка от Община Троян е констатирано, че бусовете са махнати, а теренът – почистен. Служители на общинската администрация ще продължат да правят регулярно проверки за спазване на разпоредбите.

26 септември 2018 г.
Община Троян

Още по темата:

25
сеп
2018

Запазено място в националния празничен календар

* Фестивалът изпълни за отличен двете си големи задачи: туристическо-икономическата и рекламно-имиджовата
Слива 2018
В Орешак
В Троян
ЗА 26-ТАТА троянска Слива (Българският фестивал на сливата, наследник на Празника на сливата и троянската сливова) обобщаващата дума е една: многолюдие. Толкова хора – наши, гости, отблизо и далеч, в Троян, Орешак, навсякъде в общината – не е имало досега на сливовия ни фест. Иначе казано, фестивалът изпълни за отличен двете си големи задачи: туристическо-икономическата и рекламно-имиджовата. Фактите са безспорни – през трите фестивални дни, 22-24 септември, кръчмите, ресторантите, хотелите, къщите за гости, магазините в Троянско бяха препълнени и то с качул (според отколешната терминология на берачите на сливи). Концертите, не един или два, като двата най-разнопосочни жанрово и като целева група – на Криско в Троян и на Николина Чакърдъкова в Орешак, биха рекордите по масовост. За необичайно дългата и многообразна Улица на занаятите вече споменахме. За пращящите от народ сергии и бирарии е излишно да казваме.

НАКРАТКО – браво на организаторите, помагачите, спомоществователите, на всички, ангажирани с троянската Слива 2018! И изобщо няма да е пресилено да кажем, че тя (троянската Слива) вече има запазено място в националния празничен календар.

Водещата Марта Вачкова и баш ракиджията Дако Даков, заполил казанката в Троян
Голямото журиране (напиване), е коментирал в страницата си във фейсбук шеф Иван Звездев
ТОЗИ ПЪТ няма да правим подробна „дисекция“ на случилото се във фестивалните дни. Задължителните екстри – казанката на открито, кулинарните конкурси, конкурсите за най-добра домашна сливовица, водещите, звездните изпълнители, фестивалната декорация, рекламата, всичко си бе на мястото. Но ще спазим традицията си да споменем за кривиците, не от лошо, а точно обратното, от любов и за изправянето им. Вече говорихме за буксуващото дефиле, но ще го кажем пак, защото е важно – като навлечеш народните носии и размахаш прътове и вехти седенкарски лозунги, не се получава както трябва, трябва нещо друго, днешно, ново. Някога за всяка Слива се издаваше вестник – актуален, нов, авторски; сега се появи едно цветно изданийце формат А4 със старото име („Троянски Първак“), което, според нас, бе отбиване на номера и нищо повече. Имаше и още кусури, но да не прекаляваме, защото основното е друго – хубавото. Наздраве и до догодина!

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |