Троян се поклони

* Дядо Сионий: „Достоен пример за силата на българския дух, който се възражда чрез тези мъченици“ * „Тях поколенията ще знаят с името „Троянци при Дойран“ * Проф. Палангурски: „Народ, който дори на фронта може да прави театър, не може да бъде пречупен!"
 
100 години от Дойранската епопея
Кметът Михайлова и дарителят проф. д-р Гаврилов откриват двете нови паметни плочи
С ПАНИХИДА в градската църква „Света Петка“ започна троянското тържество (29 април) в памет и прослава на земляците ни от 34-ти пехотен Троянски полк, паднали за България, и по повод 100-годишнината от жестоките сражения през м. април 1917 г. край Дойран, известни като Дойранската епопея - историческа победа на българското оръжие, оценявана от експертите като една от най-значимите във военната ни история, помогнала за спасяването на България от окупация и разпокъсване след Първата световна война. Службата се водеше от игумена на Троянската света обител Велички епископ Сионий в съслужение с троянските отци Марин Божков и Станимир Маринков. Сред множеството бе и цялото общинско ръководство начело с кмета Донка Михайлова и председателя на Общинския съвет Николай Тодоров. А на почетен караул в храма стояха представители на „Традиция“, в старинни военни униформи и с копие на бойното знаме на 34-ти пехотен Троянски полк.

Панихидата за героите в троянската църква "Св. Петка", води я Велички епископ Сионий
Освещаването на курбана
В двора на храма
Проф. д-р Иван Гаврилов черпеше с вино във войнишка манерка
„ПАСХАЛНАТА радост изпълва душите ни със силата на Христовото Възкресение. Но има дни, в които тази радост преминава през скръбта за загубените чеда на Майка България. Един от тези дни е и днешният ден, в който си спомняме всички свидни рожби на Майка България, загинали по бойните полета, загинали за свободата, целостта и единството на скъпата ни родина. Свидни чеда от Троян, оставили домове, семейства, деца, оставили всекидневните си задължения и отишли на бойното поле, за да се посветят в служение на родината, на българското общество и на българския дух“, се чу в словото на дядо Сионий, произнесено от църковния трон. Духовникът напомни също, че „тези, за които днес отслужихме тази панихида, тази служба за упокой, загубиха душите си за света, но ги намериха за Бога“. И че наред с тях трябва да споменем и семействата им – вдовиците, сираците. „Достоен пример за силата на българския дух, който се възражда чрез тези мъченици, достоен пример за Европа и света като бойна слава, дисциплина и ред“, завърши словото си игуменът. След службата тримата духовници осветиха приготвения курбан, а един от присъстващите – известният столичен хирург проф. д-р Иван Гаврилов, черпеше с вино от автентична войнишка манерка. „Никога не ми е било по-сладко“, чухме да казва професорът, който не е троянец, но има дядо, загинал на Дойран, и бе сред големите дарителите на паметното троянско събитие (а както научихме, бил и рожденик на 29 април – бел. Т21).

Литийното шествие от храма до паметника на падналите за Майка България троянци
ОТ ЦЪРКОВНИЯ двор множеството, в литийно шествие със знамето на 34-ти пехотен Троянски полк и под звуците на полковия марш, потегли към едно от най-светите и тачени места в града ни – паметника на падналите за Майка България троянци (войнишкия паметник) в градинката при Вила „Ванна“; по паметника и градинката за празника бяха извършени ремонтни дейности, осъществени основно с дарителски средства и като продължение на една традиция (войнишкият паметник е вдигнат през 1938 г. изцяло с дарителски средства).

Тук, при паметника, бе същината на празненството
Професор и полковник - здрависване на съмишленици
Ловешки депутат (Милко Недялков) на троянското честване
Проф. д-р Гаврилов разговаря с троянски ветерани от войните
Единение на властите около голямата кауза
ТУК, ПРИ ПАМЕТНИКА, бе същината на празненството – с много народ, сред него и доста потомци на загинали на Дойран, дошли от близо и далеч, внушителен почетен караул на родолюбците от „Традиция“, военна рота, общинския духов оркестър, макар и оредяла група на ветераните от войните, много настроение, венци на признателност, усещане за величие и респект. Сред присъстващите бяха и началникът на Военния картографски център (троянското поделение) полк. Лъчезар Марковски и депутатите д-р Валя Александрова и Милко Недялков. Имаше и откриване – на две нови паметни плочи, поставени непосредствено пред монумента и максимално съобразени с него (естетически и като послания), едната с текст от воинската клетва, другата с куплет от марша на 34-ти пехотен Троянски полк; плочите са дарение от проф. д-р Гаврилов. „Троян помни своите герои и се гордее с тях“, заяви водещата Маргарита Генкова, като припомни, че някога паметникът е построен с дарения на родолюбиви троянци и че сега, отново с дарения и родолюбие, е организирано това честване. Г-жа Генкова цитира думите на офицер, участник в дойранските сражения: „Героите от Дойран са безименни, защото са много – тях поколенията ще знаят само с името „Троянци при Дойран“.

Словото на проф. Милко Палангурски
ЕМОЦИОНАЛНО слово, във фокуса на което бе троянската воинска слава, произнесе историкът от Великотърновския университет проф. Милко Палангурски, чиито корени са от троянското село Врабево, а дядо му губи едната си ръка на Дойран. „Те се оказаха велики българи… Няма друго сражение, както при Дойран срещу 34-ти пехотен Троянски полк, когато английската армия да е дала толкова много жертви. А съотношението на силите е 15:1 в тяхна полза“, припомни историкът. Той сподели, че намерил отговор в спомените на един подпоручик, който разказва не толкова за битките, а за тила – как нашите войници успели да изградят една малка държава, със снабдяване, складове и т. н., и дори си имали… театър. „Народ, който дори на фронта може да прави театър, не може да бъде пречупен!", завърши проф. Палангурски.
 
Станка Гачева
 „Сгряха ми душата, поклон!“

Станка Гачева е от Плевен, внучка на убития на Дойран троянец Минко Гачев. Тя бе на панихидата в троянската църква, включи се и в шествието до войнишкия паметник, а след това присъства на паметното честване на 100-годишнината от Дойранската епопея (29 април). И навсякъде бе с един голям портрет – на млад мъж с мустаци. Попитахме я за портрета и тя ни разказа.

Станка Гачева: „Това е дядо ми, загива на 10 май 1017 г. в сраженията при Дойран. Угасва като свещичка и оставя сама вдовица, баба ми – тогава на 25 години, с две малки дечица на 5 и на 3 години. Само тя си знае как ги е отгледала и какво е преживяла. Дойдох за честването в Троян със сестра ми, аз от Плевен, тя от София. Тук е и троянският ни сродник Илиян Гачев. Искам специално да поздравя организаторите на този празник, сгряха ми душата, поклон!“ 

На колене за падналите за България
Венец от Съюза на ветераните от войните
Венец от регионалния клон на "Традиция"
Пред паметника - почтително и гордо
ЧЕСТВАНЕТО на 100-годишнината от Дойранската епопея завърши с поднасянето на десетки венци – от организации, институции, партии, граждани. И тук е редно да споменем организаторите на паметното събитие – Община Троян, НД „Традиция“ (Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“, Априлци - Троян) и местната структура на Съюза на ветераните от войните. Те получиха сериозна дарителска подкрепа, като особено щедри и ангажирани бяха троянските бизнесмени Христо Йовчевски, инж. Марин Радевски, Петко Радионов, както и много други родолюбиви троянци. Троянският празник на 29 април продължи с концерт на Володя Стоянов, още един подарък от проф. Гаврилов. А ден по-рано Музеят на занаятите откри своя експозиция на открито, озаглавена „Троянци ний сме славен полк“ и посветена на 100-годишнината от боевете на 34-ти пехотен Троянски полк при Дойран.

Т21

Още по темата:

Ниво на фини прахови частици



Четем данни от ТУК!

Как да разбираме данните, можем да научим от Уикипедия.

Хардуерът е спонсориран от Пeтко Борджуков!
Датчикът е на ул. "Любен Каравелов" 23, т. е. на терасата на админа!

Боевете на Дойран, април 1917 г.

* „През нощта на 25-ти срещу 26-ти неприятелят поде нова атака, която бе по-лесно отбита. Пред нашите окопи е пълно
 с неприятелски трупове…“
10-те реда на „Традиция”
Ген. Владимир Вазов, снимка от архива на www.lostbulgaria.com
Няма по-подходящо четиво за днешния ден - 29 април 2017 г., в който Троян тържествено отбелязва 100-годишнината от Дойранската епопея. От онзи страшен и славен месец април на 1917 г., когато на височините край Дойран в Македония са най-тежките сблъсъци по бойните полета на Първата световна война. И дедите ни от 34-ти пехотен Троянски полк вършат чудеса, печелейки уважението дори на противниците си англичани и французи. А историците твърдят, че победата ни на Дойран спасява България от окупация и разпокъсване. По-долу ще прочетете за Дойранските събития от участник в тях, ген. Владимир Вазов - командира на 9-та Плевенска дивизия, в чийто състав е троянският полк, големия български военачалник и брат на народния поет Иван Вазов. Шапки долу! Т21

21 АПРИЛ 1917 Г. Неприятелската артилерийска стрелба започна рано сутринта срещу предната Дойранска позиция и така продължи до обяд. Хиляди и хиляди снаряди се изсипаха върху позицията ни.

Пленено вражеско оръжие от 34-ти пехотен Троянски полк, Дойран, м. април 2017 г.
22 АПРИЛ 1917 Г. Рано сутринта започна отново силна стрелба по кота 51 и предната позиция. Отидох на Кала тепе, гдето е наблюдателният пункт на 34-ти пехотен Троянски полк и наблюдавах неприятелската стрелба. Стрелбата продължава и късно вечерта, а и през нощта, но по-слаба. Небето се раздира от постоянни и силни блясъци.

23 АПРИЛ 1917 Г. Неприятелската стрелба продължава през деня доста силно. Повредите в окопите, ходовете за съобщения и телената мрежа са значителни. Изглежда, че противникът е съсредоточил големи сили, особено артилерия от голям калибър, и сериозно се готви да ни атакува. Английската артилерия многократно превишава нашата. Докато нашите германски тежки батареи пестяха снаряди, не така постъпваха английските: те стреляха непрекъснато, разрушаваха позицията ни, пречеха на окопните работи, причиняваха ни човешки жертви и държаха под постоянен гнет нашите войници. Към 4:30 ч. силен барабанен огън към предната позиция и к. 51. И днес неприятелската артилерия изстреля около 20 000 фугасни снаряда за деня. Дадох заповед за пълна бойна готовност.

24, 25, 26 АПРИЛ 1917 Г. Рано сутринта стрелбата се засили. Вечерта, без артилерийска подготовка, неприятелят в състав от около 12 дружини стремително настъпи по целия участък на 2-ра бригада (33-ти и 34-ти полкове) на предната Дойранска позиция... Пунктовете „Нерезов”, част от „Княз Борис” и „Пазарджик”, а също и всички застави на 33-ти полк, паднаха в ръцете на противника. 34-ти пехотен (Троянски) полк поведе контраатака и след като няколко участъка от предната позиция минаваха от ръце в ръце, най-после на разсъмване противникът бе прогонен със страшни загуби.

БОЯТ ПРОДЪЛЖИ до 8:00 ч. рано сутринта на 25 април. И нашите загуби не са малки. Хванати са много пленници, от които 2-ма английски офицери и 28 войници съвършено здрави. Бяха взети и доста трофеи: автоматични пушки, картечници, минохвъргачки, пушки и др. Трудни минути прекарахме тая нощ. По едно време удържането на предната Дойранска позиция изглеждаше почти невъзможно. На мен предстоеше да взема решение да се напусне позицията. Реших да се контраатакува противника с пресни части от главната позиция. Слава Богу, контраатаката успя и ние задържахме цялата предна позиция. Тежка е отговорността на началника в такива минути. А боят беше ужасен. Гърмежите не се различаваха, а се носеше един невъобразим ехтеж, силни светкавици озаряваха небето, непрестанното страшно бучене издаваше стихийността на битката и ужасния ад, в който действаха войските. Само който е участвал в такъв бой може да има една идея за страшните позиционни боеве.

Командирът на дивизията ген. Владимир Вазов награждава отличили се войници от 34-ти пехотен Троянски полк, Дойранските позиции, 26 май 1917 г.
САМО В ТОЗИ бой българските батареи изстреляха около 17 000 снаряда, почти толкова и германските. По приблизителна оценка на нашите наблюдатели английската артилерия е изстреляла около 150 000 снаряда. Нашите позиции са разорени, съборени. През нощта на 25-ти срещу 26-ти неприятелят поде нова атака, която бе по-лесно отбита. Пред нашите окопи е пълно с неприятелски трупове. И нашите загуби, дори днес, 26 април, не са приведени в известност. Болниците се изпълниха. Дадох заповед да се работи усилено за поправка на разрушенията, телената мрежа, наблюдателниците.

ЗАДЪРЖАНЕТО на предната Дойранска позиция в наши ръце е от голямо значение не само морално, но още и защото държи противника далеч от главната ни позиция и в случай, че ни се заповяда настъпление напред, тя ще ни даде възможност под нейното прикритие да доближим до английската позиция и да заемем изгодно положение за настъпление и атака.

Ген. Владимир Вазов
командир на 9-та пехотна Плевенска дивизия,
от книгата му „Животописни бележки”

Още в „10-те реда на "Традиция”:

Заря в Априлци

Предстоящо, 30 април

Владислав Кардашимов се вля в съветнически редици

* Новобранецът зае овакантеното от д-р Валя Александрова място
 в групата на БСП в местния парламент
Рокади
Съветническата клетва на Владислав Кардашимов, 27 април 2017 г.
34-ГОДИШНИЯТ икономист Владислав Кардашимов се закле като общински съветник на днешната (27 април) сесия на местния парламент в Троян. Новият зае овакантеното от д-р Валя Александрова място в 10-членната съветническа група на БСП (съветничката спечели депутатски мандат на скорошните парламентарни избори и вече е в редиците на левицата в 44-тото Народно събрание).

Новият зае мястото си в червените съветнически редици
СЪВЕТНИКЪТ Кардашимов е роден в Плевен, откъдето е майка му, но от малък живее в троянското село Черни Осъм, родното място на баща му. Завършил е икономически техникум в Ловеч, а след това икономика (специалност счетоводна отчетност) в Стопанската академия в Свищов. Женен, с две деца. Хоби му е авджилъкът. От 2005 г. работи в черноосъмската дърводелска кооперация „Обнова“, а в момента е неин зам.-шеф и дясна ръка на председателя инж. Николай Малчев, който пък бе съветник и председател на групата на БСП в предишния мандат. „Енергичен и можещ човек“, така инж. Малчев определи колегата си съветник.

Т21 

Още по темата:

100 години Дойранска епопея - честване

Предстоящо, 27-29 април 2017 г.

Още по темата:

„Велде България” - предлага работа

Обява
„ВЕЛДЕ БЪЛГАРИЯ” АД - ТРОЯН
търси да назначи на работа:


• Водач на мотокар
• Машинен оператор производство шперплат - пресьор

Дружеството предлага:
• Професионална реализация в стабилна производствена фирма;
• Добро възнаграждение и бонуси, обвързани с постигнатите резултати;
• Социален пакет;
• Осигуровки върху реално платеното възнаграждение.
 

Телефони за информация:   
0670/68-671, 0670/68-626

Тачо Беломъжев – спортист на България за м. март

* Световният шампион по ски ориентиране надделя с 1 глас над сноубордиста Радослав Янков * Новината – троянецът е на крачка от спечелването на олимпийска квота за Пьонгчан (2018 г.) в ски бягането
Отличници
Беломъжев с наградата си за спортист на България за м. март, София, 18 април 2017 г.
СВЕТОВНИЯТ шампион по ски ориентиране и наш съгражданин Станимир (Тачо) Беломъжев бе обявен за спортист на България за месец март в традиционната анкета на Пресклуб „България“ (гласуват журналисти от спортните редакции на големите национални медии). Шампионът от Троян надделя с 1 глас в оспорвана надпревара с носителя на малкия кристален глобус в паралелния слалом в сноуборда и втори в генералното класиране за Световната купа през настоящия сезон Радослав Янков. Трета е европейската вицешампионка по тласкане на гюле Радослава Мавродиева.

ОТЛИЧИЕТО – малко златно бижу и ваучер за уикенд в Пампорово, бе връчено на победителя миналия вторник (18 април). На церемонията присъстваха бащата и личен треньор на шампиона Иван Беломъжев и председателят на Българската федерация по ориентиране Константин Койнов. На кратката пресконференция след награждаването бе съобщено, че  Станимир ще представи страната ни на Европейското първенство през м. юли и на Световното първенство през м. август по колоориентиране, първо българско участие в тези състезания.

СТАНА ясна и друга важна новина – Тачо е на крачка от спечелването на олимпийска квота в ски бягането за зимните игри в Пьонгчан (Южна Корея) през 2018 г.; от два старта до този момент има спечелени 55 точки и ако в още две-три състезания през ноември и декември постигне такива резултати, олимпийската виза ще е факт. Което, по думите на Беломъжев старши, в известна степен ще промени състезателния план през новия сезон (2017/18), в който приоритет за световния шампион си остават големите състезания в ски ориентирането – Европейското първенство и кръговете от Световната купа.

Т21

Още по темата:

На 28-ми отварят офертите за Малкия пазар

* Представените идейни проекти ще се оценяват от комисия, назначена от управителя на „Общински пазари“ ЕООД; следващата стъпка – изготвяне на работен проект * Два са възможните варианта – модулно застрояване или еднопространствен обем
Тема с продължение
Малкия пазар сега
НА 28 АПРИЛ изтича срокът за подаване на проектите за участие в конкурса за изработка на цялостен идеен проект за изграждане на новия Малък пазар (на мястото на сегашния т. нар. Малък пазар, най-популярния пазар за зеленчуци и плодове в Троян, намиращ се при кръстовището на ул. „Васил Левски“ с ул. „Стара планина“ в централната градска част). Конкурсът се организира от общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД, което (с подкрепата на Община Троян) ще трябва да изгради новия Малък пазар и да го администрира.

КОНКУРСЪТ за цялостния идеен проект бе обявен на 13 март, а амбициозната му цел, записана и в общата част на конкурсната документация, е Община Троян и в частност „Общински пазари“ ЕООД да получат „съвременна концепция за изграждане на градоустройствена и архитектурно-функционална структура с естетичен издържан съвременен дизайн, която да превърне комплекса (пазара) в знаково място за града не само като пазар, но и като социален, развлекателен и търговско обслужващ център за жителите на Троян“.

В ЗАДАНИЕТО са конкретизирани и двата основни варианта, към които трябва да насочат усилията си проектантите. Единият – модулно застрояване на един етаж с „равни по площ и обем модули, позволяващи сравнително лесен монтаж и демонтаж“ и целогодишно използване, т. е. модернизиране на сега съществуващия „барачен“ вариант. Другият – еднопространствен обем (сграда), в която да бъде организирана пазарната функцията, т. е. в нея да се разположат павилионите за продажба на плодове и зеленчуци и други. Фиксиран е и броят на търговските обекти – не повече от шест обекта, предлагащи плодове и зеленчуци, до два обекта за закуски и/или готови и полуготови храни; плюс заведение за хранене в северната част с обществена тоалетна до него и място за отдих (зелено пространство) и паркинг за минимум 30 автомобила. Друго важно изискване – да няма пресичане на функционални пътища или казано по-ясно, подходите за зареждане на търговските обекти и подходите на клиентите да са отделни и без конфликтни точки; както и максимално запазване на тротоара по главната улица (ул. „Васил Левски“) за клиенти и пешеходци, т. е. преодоляване на сегашната слабост сергиите да превземат тротоара.

УЧАСТНИЦИТЕ в конкурса трябва да представят идеен проект за новия Малък пазар и  3D визуализация, както и ценова оферта за изготвяне на цялостен работен проект, която заедно със съгласувателните процедури и авторския надзор не трябва да надвишава 25 хил. лв. с ДДС. Представените проекти ще бъдат оценявани от комисия, назначена от управителя на „Общински пазари“ ЕООД Николай Вълков (в комисията ще има представители на общинската администрация и на Общинския съвет плюс поне един правоспособен юрист и поне един правоспособен архитект). 

ОЦЕНЯВАНЕТО ще стане на закрито заседание/я на комисията и ще е по предварително обявените критерии. Резултатите ще бъдат обявени в сайта на Община Троян (ще ги публикуваме и ние – бел. Т21), като класираните на първите три места участници ще получат парични награди, съответно 3000 лв., 1500 лв., 1000 лв. Според регламента на конкурса с класирания на първо място може да се сключи договор за изготвянето на цялостния работен проект. И след приключването на този процес ще се пристъпи към изграждането на новия Малък пазар, желан и чакан от троянци от много време (все още няма яснота дали строителството ще може да се осъществи през тази година или ще стане през следващата - бел. Т21).

Т21

Пътуване в историята

* За момчетата от „Традиция“ с разветите байряци, българите и македонците, граничния „контрол“, стръмния път към Кала тепе; и за политиците, които „бъркат бялото с черното“

Стефан Генков
До Дойран и обратно

Авторът е нашият спортен коментатор Стефан Генков, който умее да пише за баскетбол и спорт, както никой друг. Но е и човек на каузата, спортна и всякаква, ангажиран, деен, любопитен, троянофил. По-долу ви представяме неговия пътепис от състоялото се преди дни троянско посещение-поклонение на Дойран в Македония - мястото, където през м. април 1917 г. са най-тежките сблъсъци по бойните полета на Първата световна война и където дедите ни от стоманения 34-ти пехотен Троянски полк вършат чудеса, печелейки уважението дори на противниците си англичани и французи. Троянските априлски посещения на Дойран вече са традиция с над десетгодишна история, инициатор е родолюбецът Христо Данов от с. Добродан, а за сегашното има и специален юбилеен повод - 100-годишнината от Дойранската епопея. Т21

На Кала тепе над Дойран, вдясно - Стефан Генков
ПРЕЗ 2017-ТА се навършват 100 години от Дойранската епопея в Първата световна война. За героичните битки на българските войни и паметното участие на славния 34-ти пехотен Троянски полк се е писало много. Затова, като пряк участник в тазгодишното 13-то по ред троянско поклонение на Дойран, Македония (21-23 април, петък, събота и неделя), ще се опитам да предам нещата така, както ги видях от мястото на събитието.

Автобусите на "Нешев" потеглят
Тракторът на Рако
ДВА ЛУКСОЗНИ автобуса на фирма „Нешев“ посрещнаха в петък сутринта 89-тима желаещи да посетят Дойран, Дойранското езеро и местата, където са воювали нашите деди преди сто години. Изказвам благодарността на всички нас за щедростта на троянските бизнесмени инж. Марин Радевски („Калинел“) и Христо Йовчевски („Рико стил“), които платиха транспорта. Правеше впечатление пъстротата на групата - от различни социални групи, мъже и жени, 10-годишни деца и над 75 годишни възрастни, които не мога да нарека баби и дядовци, като се има предвид какви километри навъртяха и какви височини превзеха. Особен колорит на групата предаваха участниците от клуб „Традиция“ (Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“), предимно троянски младежи, развели гордо българския трибагреник и възстановеното знаме на 34-ти пехотен Троянски полк край Фердинандовата чешма и на връх Кала тепе, наричан от англичаните, противниците ни в дойранската битка, Дяволското око.

ЗА ДА УСЕТЯ настроението на тези младежи, се настаних - нарочно, заедно с една зъболекарка от Ловеч, която пък бе объркала автобусите, - в синия рейс, запълнен основно от членове на „Традиция“. По време на пътуването до Кресненското дефиле успях да доловя, да почувствам и споделя позитивната енергия на тези млади български родолюбци и да се сприятеля с много от тях. Често ме питат – Генков, откъде черпиш тази енергия, защо се вреш сред младежта; и ме съветват - сядай на пейката, препичай старо тяло, яж, пий… Не, от младежта черпя сили, тя ме зарежда с оптимизъм и позитивизъм! При престоя на паркинга, след топлата шкембе чорба, с ловешката докторица се преместихме в другия автобус, тъй като фигурирахме в техния списък за граничния контрол. Но колко е граничен контролът (към Македония), съдете сами - беше станала грешка и първият автобус мина границата с нашия списък, а нашият автобус - с техния списък. Добре поне, че всеки имаше лична карта.

ВЕЧЕ в Македонско, като в Българско - същите хора, същите оранжерии, превозни средства с повече конски впряг, нали (те) не са в Европата. Спиране в Ново село, посещение на френските гробища - стотици гробове на френски войници, избити от нашите войски. Привечер пред погледа се лъсна Дойранското езеро и не след дълго ето ни в Стар Дойран. Дочух разговора на Христо Данов от Добродан, инициатора на тези пътувания, чийто дядо е загинал на Дойран, с управителя на хотела - за броя на групата ни и обещанието за добро настаняване. Но на място се получи проблем, някаква местна група пенсионери беше заела половината места и това за малко да всее раздор в сплотения ни екип. Слава богу всички получиха подслон, дори повечето от тези, които не бяха в хотел „Полин“, после се хвалеха с по-луксозни условия.

Българо-македонско хоро
СЛЕД НЯКОЛКО часа отидохме на вечеря в ресторанта, събраха се всички. Нощувка, вечеря и закуска срещу 20 евро - защо не. Още повече гарнирано с приятна българска музика, троянска сливова, македонска бира, хора, танци, настроение, веселба до малките часове на нощта. С една дума - две вечери подред българското хоро играха всички, и българи, и наричащите се македонци, а всъщност българи по душа и сърце. С колкото от тях разговаряхме и се веселихме, нищо не ни делеше, те си бяха българи и ни чувстват като братя. Само че политиците бъркат бялото с черното…

Троянското поклонение при Фердинандовата чешма, изградена от дедите ни от 34-ти пехотен Троянски полк и възстановена в ново време от родолюбивите и признателни троянски потомци
СЛЕД добра закуска на шведска маса към 10:00 ч. в събота нашата троянска армия потегли към Кала тепе. Основната група пое по 4-километровото трасе пеша, а резервът - малка група, носеща знамената и венците, които трябваше да се поднесат от името на Община Троян, бе извозена до Фердинандовата чешма със стар сръбски трактор, шофиран от местния кравар Рако. Двете групи след известни премеждия по трудния и стръмен маршрут се събрахме пред чешмата. Със слово на Христо Данов и едноминутно мълчание и падане на колене множеството почете паметта на загиналите герои.
(следва)
Стефан Генков

Още по темата:

Троянец се опита да изнасили 12-годишно момиче

* 23-годишният изнасилвач завлякъл момичето край реката недалеч от военното поделение, но деянието било осуетено,
 грози го до 8 години затвор
Крими
НА 18 АПРИЛ вечерта в 20:22 ч. в РУ на МВР – Троян постъпил сигнал, че мъж се опитва да блудства с малко момиче край реката до военното поделение в града, т. е. недалеч и от полицейското управление. След незабавна полицейска акция извършителят бил заловен, въпреки че направил опит да избяга от местопрестъплението. Оказало се, че е криминално проявен, на 23 години, от Троян. Мръсникът бил задържан за 24 часа в предварителния арест.

ПОТЪРПЕВШОТО момиче е 12-годишно, също от Троян и е потвърдило, че мъжът се опитал да го изнасили, но деянието било осуетено. Срещу насилника, чиито инициали не се съобщават, е образувано досъдебно производство по чл. 152, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 18, ал. 1 от Наказателния кодекс. Който законов текст предвижда от 2 до 8 години затвор. 

Т21

Първият самостоятелен концерт на Божидара Симеонова

* Младата певица ще се представи и като инструменталист и композитор, сред гост-участниците са цигуларката Марта Танева и възпитаникът на Виенската консерватория Димитър Косев
 * На 27 април, 19:00 ч., в троянското читалище – вход свободен
Предстоящо
Божидара Симеонова
В ЧЕТВЪРТЪК, 27 април, талантливата (и красива) Божидара Симеонова, 12-класничка в троянското СУ „Васил Левски“, ще ни зарадва с първия си самостоятелен концерт. Събитието, озаглавено „Ангелска магия“, ще е в салона на читалището, започва в 19:00 ч., вход свободен. „Организираме го съвместно с моята учителка по пиано Радина Радионова, с която от години го планираме, и тъй като тази година съм абитуриентка, решихме, че времето му вече е дошло“, сподели пред Т21 г-ца Симеонова. Концертната програма ще е твърде разнородна, което не е изненада – младата певица се изявява успешно и като пианистка и композитор, и то в различни жанрове (поп, рок, класика); а една от целите на концерта е да се проследи творческото развитие на изпълнителката от началото досега.

СПЕЦИАЛНИ гост-участници в концерта ще са цигуларката от Софийската филхармония Марта Танева, в момента студентка в Музикалната академия и младият диригент, композитор и инструменталист Димитър Косев, русенец, завършил неотдавна с отличие Музикалната академия във Виена. Ще се включат и приятелите от Вокална студия „Усмивка“ с ръководител Светла Червенкова – те ще изпълнят някои от авторските детски песни на Божидара. Участие ще имат и танцьорите от троянското денс студио „Бордо“ с ръководител Станислав Атанасов.

ВОДЕЩ на концерта ще е младият режисьор и наш съгражданин Теодор Лука, възпитаник на Южноуелския университет в Кардиф - той е и басист на групата „Wetrock“, чиято вокалистка е Божидара. В концерта ще прозвучат няколко от песните, включени в първия албум на групата, който ще има премиерата си през м. май. Да повторим: на 27 април, четвъртък, от 19:00 ч., в салона на НЧ „Наука – 1870 г.“ - първи самостоятелен концерт на Божидара Симеонова, вход свободен.

Т21

Още по темата:

Деси и Изабела – с медали от Прага

* Изключителни троянски състезатели спечелиха бронз на ЕП в чешката столица - поредни отличия и за двете от световни и
 европейски първенства
Самбо
Десислава Цонева и Изабела Христова, ЕП 2017, Прага
ТРОЯНКИТЕ Изабела Христова (кат. до 56 кг) и Десислава Цонева (кат. до 68 кг) се завърнаха с бронзови отличия от Европейското първенство по самбо за младежи и девойки (до 20 години), чийто домакин бе чешката столица Прага, 18-22 април. Европейските медалистки са възпитанички на треньора Николай Матев в Спортен клуб по джудо и самбо „Чавдар“ (Троян). И от нас – браво и нови успехи!

ТОВА е пореден подиум от големи първенства и на двете ни изключителни състезателки. Деси, която е първа година студентка в НСА, има бронзови медали от Световното първенство за юноши и девойки до 17 години в Кипър (2013 г.) и Латвия (2015 г), а на Европейското първенство през 2014 г. в Латвия е вицешампионка. Изабела, абитуриентка през тази година в троянското СУ „Васил Левски“, грабна европейската титла при девойките на първенство на Стария континент във Франция (2016 г.) и е с бронзов медал от Световното първенство в Латвия (2015 г.).

Т21

Още по темата:

Додо Калистерски тръшка в Москва

* Троянският джудист спечели бронзов медал и грабна приза за най-атрактивен състезател на силния международен турнир
 „Spring hopes“ в руската столица
Джудо
Добромир Калистерски с треньора Коста Топалов, Москва, 2017 г.
17-ГОДИШНИЯТ троянски джудист Добромир (Додо) Калистерски, възпитаник на треньора Николай Матев в Спортен клуб по джудо и самбо „Чавдар“, завоюва поредния си успех на голямо състезание. На силния Международен турнир „Spring hopes“ („Пролетни надежди“) в Москва, 22-23 април, троянският боец спечели бронзов медал (3-то място) в своята категория и взе приза за най-атрактивен състезател. В руската столица участваха състезатели от 14 държави. Българският отбор бе воден от столичния треньор Коста Топалов и включваше трима участници от неговия клуб „Топалов“ (София), един състезател от „Локомотив“ (София) и нашият Добромир от „Чавдар“ (Троян).

КАТЕГОРИЯТА на Додо – до 73 кг, бе сред най-оспорваните и в нея участваха 83-ма състезатели. Железният троянец имаше седем срещи, като спечели шест – всичките с ипон (чиста победа), и допусна една загуба. „Добромир Калистерски - бронзов медал до 73 кг, шест победи и една загуба и приз за най-атрактивен състезател! Честито, днес беше страхотен!“, написаха в страницата на СК „Топалов“ във фейсбук след успеха на нашето момче.

Награждаването в кат. до 73 кг на „Spring hopes“, вдясно - бронзовият медалист Додо Калистерски
СЛЕД ЗАВРЪЩАНЕТО си от Москва в средата на седмицата Додо веднага лети за Германия – на състезание за Европейската купа. Припомняме, че в края на м. януари той спечели поредната си национална титла – на Държавния личен шампионат за юноши и девойки. Шампионът е 10-класник в троянското СУ „Св. Климент Охридски“ (паралелка по информатика с интензивно изучаване на английски език) и се справя много добре, въпреки спортните си ангажименти. И от нас – поздравления и пожелания за нови успехи!

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |