Пътуване в историята

* За момчетата от „Традиция“ с разветите байряци, българите и македонците, граничния „контрол“, стръмния път към Кала тепе; и за политиците, които „бъркат бялото с черното“

Стефан Генков
До Дойран и обратно

Авторът е нашият спортен коментатор Стефан Генков, който умее да пише за баскетбол и спорт, както никой друг. Но е и човек на каузата, спортна и всякаква, ангажиран, деен, любопитен, троянофил. По-долу ви представяме неговия пътепис от състоялото се преди дни троянско посещение-поклонение на Дойран в Македония - мястото, където през м. април 1917 г. са най-тежките сблъсъци по бойните полета на Първата световна война и където дедите ни от стоманения 34-ти пехотен Троянски полк вършат чудеса, печелейки уважението дори на противниците си англичани и французи. Троянските априлски посещения на Дойран вече са традиция с над десетгодишна история, инициатор е родолюбецът Христо Данов от с. Добродан, а за сегашното има и специален юбилеен повод - 100-годишнината от Дойранската епопея. Т21

На Кала тепе над Дойран, вдясно - Стефан Генков
ПРЕЗ 2017-ТА се навършват 100 години от Дойранската епопея в Първата световна война. За героичните битки на българските войни и паметното участие на славния 34-ти пехотен Троянски полк се е писало много. Затова, като пряк участник в тазгодишното 13-то по ред троянско поклонение на Дойран, Македония (21-23 април, петък, събота и неделя), ще се опитам да предам нещата така, както ги видях от мястото на събитието.

Автобусите на "Нешев" потеглят
Тракторът на Рако
ДВА ЛУКСОЗНИ автобуса на фирма „Нешев“ посрещнаха в петък сутринта 89-тима желаещи да посетят Дойран, Дойранското езеро и местата, където са воювали нашите деди преди сто години. Изказвам благодарността на всички нас за щедростта на троянските бизнесмени инж. Марин Радевски („Калинел“) и Христо Йовчевски („Рико стил“), които платиха транспорта. Правеше впечатление пъстротата на групата - от различни социални групи, мъже и жени, 10-годишни деца и над 75 годишни възрастни, които не мога да нарека баби и дядовци, като се има предвид какви километри навъртяха и какви височини превзеха. Особен колорит на групата предаваха участниците от клуб „Традиция“ (Регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“), предимно троянски младежи, развели гордо българския трибагреник и възстановеното знаме на 34-ти пехотен Троянски полк край Фердинандовата чешма и на връх Кала тепе, наричан от англичаните, противниците ни в дойранската битка, Дяволското око.

ЗА ДА УСЕТЯ настроението на тези младежи, се настаних - нарочно, заедно с една зъболекарка от Ловеч, която пък бе объркала автобусите, - в синия рейс, запълнен основно от членове на „Традиция“. По време на пътуването до Кресненското дефиле успях да доловя, да почувствам и споделя позитивната енергия на тези млади български родолюбци и да се сприятеля с много от тях. Често ме питат – Генков, откъде черпиш тази енергия, защо се вреш сред младежта; и ме съветват - сядай на пейката, препичай старо тяло, яж, пий… Не, от младежта черпя сили, тя ме зарежда с оптимизъм и позитивизъм! При престоя на паркинга, след топлата шкембе чорба, с ловешката докторица се преместихме в другия автобус, тъй като фигурирахме в техния списък за граничния контрол. Но колко е граничен контролът (към Македония), съдете сами - беше станала грешка и първият автобус мина границата с нашия списък, а нашият автобус - с техния списък. Добре поне, че всеки имаше лична карта.

ВЕЧЕ в Македонско, като в Българско - същите хора, същите оранжерии, превозни средства с повече конски впряг, нали (те) не са в Европата. Спиране в Ново село, посещение на френските гробища - стотици гробове на френски войници, избити от нашите войски. Привечер пред погледа се лъсна Дойранското езеро и не след дълго ето ни в Стар Дойран. Дочух разговора на Христо Данов от Добродан, инициатора на тези пътувания, чийто дядо е загинал на Дойран, с управителя на хотела - за броя на групата ни и обещанието за добро настаняване. Но на място се получи проблем, някаква местна група пенсионери беше заела половината места и това за малко да всее раздор в сплотения ни екип. Слава богу всички получиха подслон, дори повечето от тези, които не бяха в хотел „Полин“, после се хвалеха с по-луксозни условия.

Българо-македонско хоро
СЛЕД НЯКОЛКО часа отидохме на вечеря в ресторанта, събраха се всички. Нощувка, вечеря и закуска срещу 20 евро - защо не. Още повече гарнирано с приятна българска музика, троянска сливова, македонска бира, хора, танци, настроение, веселба до малките часове на нощта. С една дума - две вечери подред българското хоро играха всички, и българи, и наричащите се македонци, а всъщност българи по душа и сърце. С колкото от тях разговаряхме и се веселихме, нищо не ни делеше, те си бяха българи и ни чувстват като братя. Само че политиците бъркат бялото с черното…

Троянското поклонение при Фердинандовата чешма, изградена от дедите ни от 34-ти пехотен Троянски полк и възстановена в ново време от родолюбивите и признателни троянски потомци
СЛЕД добра закуска на шведска маса към 10:00 ч. в събота нашата троянска армия потегли към Кала тепе. Основната група пое по 4-километровото трасе пеша, а резервът - малка група, носеща знамената и венците, които трябваше да се поднесат от името на Община Троян, бе извозена до Фердинандовата чешма със стар сръбски трактор, шофиран от местния кравар Рако. Двете групи след известни премеждия по трудния и стръмен маршрут се събрахме пред чешмата. Със слово на Христо Данов и едноминутно мълчание и падане на колене множеството почете паметта на загиналите герои.
(следва)
Стефан Генков

Още по темата:

5 коментара:

Анонимен каза...

Хубаво е че има все още такива българи и троянци които почитат героите на България.Хвала !

Анонимен каза...

Присъствал рече: Точно,вярно,ама къде бяха представителите на Общината,не ги видяхме , не ги чухме....,казвали се Бистра и
Тодор Костилката ,кой поднесе венците не се разбра , със сигурност не бяха те. Страхотно беше , гордея се със съгражданите си. Догодина пак съм с тях и вярвам ,че ще бъдем вече над 150 човека.

Анонимен каза...

Не ви ли прави впечатление, че нама коментари?! Да не би защото цялата тази бутафория е много фалшива?! А да си направиш екскурзийка и да се самозалъгваш с патриотични оправдания ми се струва диста дебилно. Има много по-съкровени начини да се отдава почит.
Някой беше написал коментар, че не разбира как разни хора се възбуждат, като се обличат в стари дрехи, ама май и аз не го разбирам... и не е случайно, че общината се е попредпазила от афиширане...

анонимен каза...

Трети , личи си ,че си чиновниче ,което чете и се радва само на коментарите под всичко помествано във вестника.И скучаеш страшно , че няма с какво да се занимаваш докато стане време за обяд. А статиите за култура , спорт,образование под които пък изобщо и няма коментар отхвърляш.

Анонимен каза...

Чиновничето чака с нетърпение поредния бирфест в Германия, него не го интересува Дойран.

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |