|
Жандармерия и полиция пристигна пред сградата на „Електрохолд“ в Троян, 28 декември |
|
Напрежението ескалира, но органите на реда бдяха на поста си
|
МОЖЕ би сблъсъци е силна дума, но ако не бяха дошли допълнителни полицейски подкрепления, че и жандармерия – в началото имаше една полицейска кола, явно някой сигнализира и бързо станаха три плюс един жандармерийски автомобил – можеше да се стигне и до това (28 декември). И без да оправдаваме рязкостта на недоволните – не много, около 50 човека, основно от троянските села, събрали се след спонтанния призив във фейсбук на един от потърпевшите, Христо Лалев от Бели Осъм – ги разбираме
(виж „Троянско електроколедно дежа вю“ и „Троянци извадиха тоягата?“ – бел. ред.).
КАКТО вече знаем, научи го и цяла България, четвърти ден, от 24 декември, всичките 21 троянски села, „своебразен рекорд“ по думите на кмета Донка Михайлова, бяха като „електродискотека“, части от града (Троян) също. Токът спираше за часове, някъде за денонощия, коледните празници бяха помрачени, туристическият бизнес търпеше сериозни щети, местните хора също – и материални (десетки електроуреди изгърмяха), и морални, а имиджът на Троян пострада сериозно, за което може би не си даваме сметка, но при всички случаи ще ни се отрази в бъдеще.
|
Протестиращите искаха отговори, но не ги получиха
|
|
Народната любов е безгранична
|
ПРИЧИНАТА бе (и) в падналия обилен, тежък и мокър сняг, но основната вина, това няма как да се отрече, бе в електродоставчика за нашия район „ЕРМ Запад“ (част от групата „Електрохолд България“); в ненаправените, макар и обещани, че и договорени, инвестиции в електропреносната инфраструктура и най-вече за почистване на сервитутите (участъците под и в близост до електропроводите), особено наложително за нашия планински район. И още нещо – в гузното мълчане на електродоставчика и на местно, и на централно равнище. Абсолютно недопустимото – не говорим за извинение, мака че и него трябваше да го има, а за елементарното и задължително в случая обяснение и съпричастност. Може би точно това гузно мълчание доведе до ескалацията на напрежението и предотвратената от полицаите саморазправа с намиращия се в сградата и опитал се да я напусне със служебния си автомобил регионален мениджър на „Електрохолд“. Недоволството бе доразпалено и от една нагла реплика на редови служител, който препоръча на протестиращите като нямат ток, да си купят… генератори; опитваме се да разберем служителя, той идваше от авария, каза, че е спал само два часа през нощта, бе изнервен, но казаното за генераторите бе грубиянско и недопустимо и издаващо като че ли цялостната философия на фирмата на незаинтересованост към клиентите.
|
Десетината дачии в двора на Енергото бяха ням свидетел на протеста
|
|
Екип на Нова телевизия отрази троянския протест
|
ТОВА е само началото, протестите няма да спрат, ще прекратим безобразията с тока, заяви ни протестиращ. Друг обаче не бе оптимист, мнението му – нещата са забатачени от десетилетия, не са виновни само тези („Електрохолд“), невъзможно е да се постигне промяна. По-долу четете какво споделиха пред Т21 някои от участниците в протеста.
Христо Лалев, инициатор на протеста, Бели Осъм:
Те (от „Електрохолд“) не могат да излязат пред хората, защото нищо не правят, абсолютно нищо не правят за поддръжката на тяхната мрежа. Минете през Бели Осъм и снимайте да видят хората за какво става въпрос. Не говоря за някъде далеч в гората, на главния път за с. Чифлик жиците са в клоните. Нито някой е минал да очисти, нито нищо. Абсолютно нищо! През лятото дойдоха за три часа шест човека и отрязаха три ей такива клончета от черешата на една баба. Три клончета за три часа, шест човека!? Това си е чиста кражба – тази цена, която на нас ни я фактурират, половината е за инвестиции, но аз не виждам в нещо да са инвестирали. От години не инвестират в нищо. Вижте и тези чисто нови джипове („Дачия“, десетина, в двора на „Електрохолд“ в Троян – бел. ред.), всичко това се фактурира като разходи. А тази „Дачия“ според вас може ли да се качи нагоре по баирите да почиства, не може, разбира се. Това е измама и мошеничество. Решението е тези аут и да се намери нормална фирма, която наистина да върши работа, ако трябва дори държавата да си върне собствеността върху ЕРП-ата. Но как да стане – 530 души реагираха на моя пост във фейсбук, а тук са има-няма 50 човека, както винаги „въстанието“ остана във фейсбук. Както винаги!
Минчо Копрински, майстор на ковано желязо, Орешак:
Най-голямото село – както винаги без ток. Цяло лято се забавляват и правят „профилактика“, на думи я правят. И като падне първият сняг – токът го няма. Туристи, празници, бизнес, всичко отива по дяволите. Сега чакаме тока повече от Дядо Коледа. Но искам публично да благодаря на момчетата от аварийните екипи, те газиха преспите и успяха да възстановят захранването в поносимо време, за Орешак говоря. Виновните са други, началниците, но тях ги няма и хейтът го отнасят работниците.
Златко Цветанов, Добродан:
Преди година и половина си купих къща в Добродан. Три месеца ги виках да ми измерят тока – 190 волта, мамсимум 200. Извинявайте, ама в бележката за плащане какво пише, 220 волта. Изключвам един уред, за да включа друг. Отдавна се знае, че цялата мрежа е за подмяна. Дойдоха последния път и един ми казва – прехвърли се на другата линия, защото твоята е лоша, а другата е зле. Какъв е изводът: лошо и по-лошо. Казаха ми, че ще решат проблема, а аз – че преди три месеца са идвали техни колеги и съм подал сигнал. Викат ми – ами ще съобщим на шефовете. Аз знам, че като дадеш, трябва да получиш – като ми дойде сметката, си плащам и искам съответната услуга, това е. В селото ни има дом за стари хора, чудя се как я карат тези хора там, как оцеляват.
Марин Сираков, кмет на Черни Осъм, наричано шеговито Малката Швейцария:
Малката Швейцария е една голяма трагедия по празниците. Бизнес за хиляди левове, хората, които разчитат на няколко дни в годината, и не само те, другите хора, които разчитат да си прекарат добре и са минали стотици километри – за всички тях провалени празници. В момента, 28 декември, над 30% от селото още е без ток, едната фаза се губи и тези, които са се хванали за тази фаза, нямат ток. Един човек ми се обади, вика – замръзнало ми е парното, не съм си в къщата и оставих циркулиращата помпа да върти, за да не замръзне, връщам се, ток няма и радиаторът на лед. Оптимистично-песимистично съм настроен, или да го кажа - реалист. Малкото хора, които работят по тока, не са виновни, проблемът е системен – амортизирана енергопреносна мрежа на 60-70 години, същото като с водопроводната мрежа. Във фактурите за ток, които получаваме, има една графа с допълнителни начисления, свързани с инвестиционни дейности, взимат ти парите, но можеш ли да провериш дали тези дейности са извършени, или лъжат. Мога да кажа кога ще е следващата криза с тока – през февруари валят големи дъждове и снегове и тогава пак ще сме без ток.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)