Първият саниран блок в Троян – готов

* Кметът Михайлова връчи разрешителното за ползване на председателя на Съвета на собствениците на бл. 219 в жк „Лъгът“ Веселин Чолаков * Инвестирани са 686 хил. лв., изпълнител е троянското дружество ДЗЗД „Гарант - Перфект“
Добро начало
Блок 219 в жк "Лъгът" в Троян вече изглежда така – различен, цветен, нов
Кметът Михайлова връчва разрешителното за ползване, 29 август
ПЪРВАТА кооперация в Троян, санирана и обновена по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (програмата за саниране на панелките), вече е напълно готова – блок 219 в жк „Лъгът“, имащ 60 самостоятелни жилища. На символичното откриване на 29 август кметът Донка Михайлова връчи официалното разрешително за ползване, издадено от Дирекция национален строителен контрол (ДНСК), на председателя на Съвета на собствениците на блока Веселин Чолаков. Изпълнител на строителните дейности е троянското дружество ДЗЗД „Гарант - Перфект“ (обединяващо усилията на строителната фирма „АС Гарант“, ръководена от Емилиян Евтимов и фирмата за производство на дограма „Перфект строй“ с управител Петър Стоименов - бел. ред.). Инвестицията в бл. 219 е в размер на 686 хил. лв.

Доскоро блок 219 бе в този вид – неугледна квартална панелка 
ПРИ ОТКРИВАНЕТО живущите в обновения и добил съвършено нов облик блок са изразили задоволство от качеството на работата и са благодарили на Община Троян, която е бенефициент по проекта, и на изпълнителите от ДЗЗД „Гарант – Перфект“. Сега на дневен ред е облагородяването на околоблоковото пространство, което е в ход.

ДА ПРИПОМНИМ. В Троян се реализират проекти и по двете програми за саниране на сгради. По Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради (за големите панелни жилища), която се финансира от държавния бюджет, са включени три блока в жк „Лъгът“ (готовият вече бл. 219, бл. 13 и бл. 15) и един блок в жк „Младост“ (бл. 3) с общо 217 апартамента.  По Оперативната програма „Региони в растеж“, 2014-2020 (процедура за директно предоставяне на финансова помощ „Енергийна ефективност в периферните райони”, Приоритетна ос 2 „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“), финансирана с европейски средства, ще бъдат обновени 21 сгради – кооперации и фамилни къщи с общо 169 самостоятелни жилища, плюс пет важни обществени сгради. По двете програми в Троян ще влязат над 12 млн. лв.

Т21

Още по темата:

От утре - вторият Фестивал на балканската музика и кухня в Орешак

* Гвоздеят в афиша са изпълнителите на балкански попфолк, сред които личат Драган Коич-Кеба, Годжи, Илия Илиев-Професора, Руси Русев, Брияна, Татяна * Още – надяждане с кюфтета, турнир по
 табла и белот, пейнтбол
Предстоящо
ОТ ЧЕТВЪРТЪК до неделя включително (31 август – 3 септември) на голямата поляна до Националното изложение в с. Орешак ще се проведе вторият Фестивал на балканската музика и кухня. Подготовката върви под пълна пара и се очакват грандиозни изненади – детски увеселителен парк на площ 2 дка, осветен с над 50 хил. лампички, 200 кг пиротехника и др., а голям видео екран до сцената ще излъчва директно, научихме от мотора на проявата Митко Динушев.

НА ОТКРИВАНЕТО в четвъртък се очаква да присъстват игуменът на Троянския манастир Велички епископ Сионий, който е и своеобразен домакин (поляната, където се провежда събитието, е манастирска собственост), кметът на Троян Донка Михайлова, вероятно и областният управител Георги Терзийски. Фестивалните дни ще започват в 10:00 ч. и ще продължават до 23:00 ч., входът е свободен, но пияни и дрогирани посетители няма да бъдат допускани.

ГВОЗДЕЯТ във фестивалния афиш са изпълнителите на балкански попфолк, сред които личат имената на сръбската звезда Драган Коич-Кеба, нашите Годжи, Илия Илиев-Професора, Руси Русев, Брияна, Татяна и др. Сред фестивалните инициативи са състезание по надяждане с кюфтета, турнир по табла и белот, балканска шекерджийница, състезание по пейнтбол, арт работилница. Бирарията ще е с над 3000 места и ще има четири паркинга, обещават организаторите. Основен спонсор на феста е „Елпром Троян“.

Т21

Още по темата:

Готов е работният проект за Малкия пазар

* Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на строител, обектът ще е готов през юбилейната 2018 г.
Строителство
При представянето на работния проект, Община Троян, 23 август 2017 г.
ГОТОВ е работният проект за реконструкцията на т. нар. Малък пазар в Троян – най-популярния зеленчуков пазар в града. Проектът, който на 23 август е бил представен на възложителя (Община Троян), е дело на архитектурното бюро „АДА - Агенция Дизайн и Архитектура“ АД (София), което през м. май т. г. спечели конкурса за идеен проект и след това му бе възложено работното проектиране. Следващата стъпка е обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител, съобщиха от общинската администрация. Новият Малък пазар ще е завършен през 2018 г., когато ще отбележим 150-годишнината от обявяването на Троян за град. Строителството ще се финансира от общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД, което след това ще администрира обекта, а Община Троян се ангажира с обновяване на инфраструктурата.

НОВИЯТ Малък пазар ще запази „графиката“ и „философията“ на досегашния – ще представлява редица от павилиони основно за търговия с плодове и зеленчуци. Но има няколко новости, насочени към облекчаване и цивилизоване на търговския процес. Павилионите ще са по-малко (осем) плюс два с предназначение за обществено хранене и ще са по-навътре, за да се освободят тротоарите за пешеходците. На тротоара от страна на главната улица (ул. „Васил Левски“) ще има зелен декоративен пояс, който ще блокира възможността да се зарежда от тази страна и да се пречи на  пешеходците и купувачите. Местата за паркиране ще са разделени – отделно за зареждащите автомобили и за клиентите. Ще има и няколко зони за отдих, както и обществена тоалетна.

Така в общи линии ще изглежда новият Малък пазар (откъм ул. "Стара планина")
ЩЕ ПРИПОМНИМ думите на главния архитект на Община Троян арх. Боян Кръстев след избора на идеен проект преди няколко месеца: „Никога не може да се постигне 100% защита на интересите на всички заинтересовани лица в такива случаи. Постигането на най-добрия компромис фактически е най-доброто решение. Проектът, който спечели, предлага един наистина добър компромис. И постига добро функционално разпределение – всеки е там, където му е мястото, без да пречи и да се противопоставя на останалите“.

Т21

 Още по темата:

Маестро Красимир Кюркчийски

* Землякът ни е един от най-често изпълняваните композитори при български културни събития зад граница

10-те реда на „Традиция” Постоянната ни рубрика „10-те реда на „Традиция” се води от Регионалния клон „34-ти пехотен Троянски полк”, Априлци - Троян на Национално дружество „Традиция”. Рубриката представя важни събития, личности, факти от близката ни и по-далечна история, които ни карат да се гордеем, че сме българи и троянци.

Красимир Кюркчийски (1936-2011)
„КАЛИМАНКУ ДЕНКУ”, „Пиленце пее”, „Заблеяло агънце“, „Месечинко, льо”. Това са само част от бисерите на българското фолклорно богатство, изградило културния ни облик пред света. Въпросът е какво е общото между тези песни. Отговорът е – троянецът Красимир Кюркчийски. Той прави обработки на споменатите и на много други народни песни, влезли в поредицата на швейцареца Марсел Селие „Мистерията на българските гласове”. Този музикален проект на Селие е удостоен с наградата „Грами” и донася световна слава на България.

МАЕСТРО КЮРКЧИЙСКИ е роден на 22 юни 1936 г. в Троян. Завършва Българската държавна консерватория със специалност „Композиция” при знаменития професор Панчо Владигеров и специализира в Москва при друг голям композитор – Димитрий Шостакович. След това талантливият троянец работи като диригент на оркестъра на ансамбъл „Филип Кутев”, впоследствие е диригент и на хора при ансамбъла за народни песни на Българското радио, известен като „Мистерията на българските гласове”.

КРАСИМИР КЮРКЧИЙСКИ е носител на Голямата награда за композиция „Парижки музикални седмици” (1966 г.). Автор е на симфонични и камерни музикални произведения, както и на филмова музика, обработки на народни песни, хорови песни, оперите „Юла” (1969 г.) и „Наследството” (1987 г.), балетът „Козият рог“ (1978 г.). Землякът ни е един от най-често изпълняваните композитори при български културни събития зад граница. Сред неговите емблематични творби са симфониите „Един шоп в Испания”, „Диафонична студия”, камерните произведения „Соната за цигулка и пиано”, „Струнен квартет”, концертът за пиано и оркестър „В памет на Панчо Владигеров“ и много други. Негова е музиката към филми като „Дърво без корен”, „Последното лято”, „Свобода или смърт”, „Записки по българските въстания“ и др.

ЗА СВОЯТА ДЕЙНОСТ маестро Кюркчийски е получавал различни награди, както и признанието на музикалните ценители и критиката. Умира на 75 – на 15 декември 2011 г., оставяйки своя ярка следа в българската музика.

Боян Дочев,
РК „34-ти пехотен Троянски полк”

Още в „10-те реда на "Традиция”:

Клонираха Обиколката на България, Троян пак е етапен град

* Началникът на БКС Евгений Димитров вини „няколко кмета“, обещава, че ще има „комплексен шампион от двете състезания“ * Журналистът Иван Нанков пита: „Ще допуснем ли унищожителното „пъпкуване” на Обиколката?“ * Шампионите: „Това не е добре познатата по света и у нас Обиколка на България, в която постигахме победи“
Хубава работа, ама българска Актуализиран
ТРОЯН ще е етапен град и в 66-тата колоездачна Обиколка на България (2017 г.). По-точно в нещото, което ще представлява тазгодишният роден Тур, разделен на две 3-дневни полуобиколки – „Север“ (3-5 септември) и „Юг“ (7-9 септември); и май нямащ много общо с истинския си формат и традициите на досегашните си издания. За протокола – Обиколката на България е сред най-старите многоетапни колоездачни състезания (обиколки) в Европа и света, началото му е през 1924 г. и мери биографията си с емблемите в „жанра“ – Тур дьо Франс (1903 г.) и италианското Джиро (1909 г.). 

Сергей Лакути (Украйна) спечели първия етап до Троян в 66-тия Тур, 3 септември 2017 г.
2016 г., финалът бе в Троян, венец за шампиона Марко Текио
Красимир Коев след етапната победа в Троян, 2010 г.
Тежък етапен финал в Троян за шампиона Ивайло Габровски, 2009 г.
ПОЛУОБИКОЛКАТА „Север“ стартира на 3 септември пред катедралата „Св. Александър Невски“ в столицата с участието на 15 отбора (от 10 страни), от които пет български, единият е нашият „Хемус 1896“ (Троян). Първият етап бе от София до Троян – по подбалканския път през Златица, Пирдоп и Кърнаре с изкачване на Троянския проход, 172 км – и финишира на троянския площад „Възраждане“, спечели го Сергей Лакути (Украйна) с подгласници Александър Алексиев („Несебър“) и Николае Тановичи (Румъния); следващия втори етап бе от Троян до Свищов през Плевен, където имаше кратка спирка и церемония (4 септември); третият последен етап е от Свищов до Елена (5 септември). След ден почивка започва полуобиколката „Юг“, първият й етап е Елена - Ивайловград (7 септември), вторият е от Ивайловград до Стара Загора (8 септември), а третият последен тръгва от Стара Загора и ще завърши в Пловдив (9 септември), където ще е и „комплексният“ финал на раздвоената Обиколка на България 2017.

ОРГАНИЗАТОР както и досега е Българският колоездачен съюз (БКС), а във връзка с тазгодишната иновация председателят на БКС Евгений Димитров обясни: „Целта е да я направим по-атрактивна, защото е страшно трудно да привлечеш състезатели. Първо, изтеглихме Обиколката на България точно преди Световното в Норвегия, така мнозина ще дойдат, за да направят последен тест на формата си. Второ, разделението на две – „Север“ и „Юг“, ще даде възможности на класни колоездачи да пристигнат, за да спечелят точки от две състезания, но ще направят разходи само за едно пътуване, което също е атрактивно. Победител ще има, независимо, че се водят генерални класирания в две състезания, признати от Международната федерация по колоездене. Съответно, всяко едно от тях ще има крайно класиране. Още преди първото обаче техническият комитет ще обяви регламент, по който ще бъде определен комплексен шампион от двете състезания“ (цитатът е взет от сайта OFFNews)

Председателят на БКС Евгений Димитров, Троян, 2016 г.
ЕВГЕНИЙ ДИМИТРОВ посочи също виновниците за клонирането на Тура, ще цитираме и това, макар да звучи малко като „кой ми сра в гащите“: „Ще започна отдалеч с организацията на Обиколката, която стартира преди година. Смятахме да разширим, да я направим по-мащабна. Получихме уверенията на няколко кмета, че ще вземат етапи. Казано на жаргон, „изтърбушиха“ ни в последния момент. Става въпрос за 4-5 града. Отказаха се и ни оставиха без време за реакция“.

ОБЯСНЕНИЕТО на колоездачния началник бе в отговор на гневна коментарна статия за Обиколката на България 2017 на журналиста Иван Нанков (пак в OFFNews, 21 август). Г-н Нанков очертава три парадокса: първият – че „ръководството на БКС собственоръчно се опитва да съсипе Обиколката на България – една от малкото му останали „витрини”, припомня се, че през 2014 г. враждуващите групировки в БКС успяват в подобно начинание и тогавашното издание не се провежда; вторият – „Обиколката е заплашена от разцепване, а оттам – от обезличаване, и фактически – от заличаване“; третият – „управата на БКС реди упорито (само)убийствени „пасианси”, режейки клона, на който седи“, а от това най-много страда колоезденето в България. Изводът на журналиста е тежък: „Ще допуснем ли унищожителното „пъпкуване” на Обиколката? Не бива да допуснем за втори път да бъде прекъсната дълголетната традиция и добрата стара Обиколка да бъде обезчестена. Стига й едно конфузно и срамно спиране преди три години. Не е ли обидно да припомняме, че Обиколката не е нечия бащиния, а е всенародно дело, заченато още в първата третина на миналия век. Няма смислени причини авторитетното състезание да бъде разсичано на две, още повече, че финансирането от държавата (би трябвало да) е целево – точно и само за него, а не за някакви новоизмислени сурогати. Не би било лошо, разбира се, у нас да има още не две, а повече многоетапни надпревари, но Обиколката не пипайте. Тя е неделима, трябва да остане целокупна и да бъде структурирана по стандартния за съвременния колоездачен свят начин“.

Троянецът Бойко Ангелов спечели Обиколката през 1986 г.
НА 24 АВГУСТ със свое изявление до организаторите на Обиколката на България 2017 излязоха 10-тима победители в родния Тур, все емблематични имена в българското колоездене, сред тях и троянецът Бойко Ангелов (вдигнал купата през 1986 г.). Шампионите отказват поканата да присъстват при награждаването в „новоизмисленото“ състезание, категорични са, че „това не е добре познатата по света и у нас Обиколка на България, в която постигахме победи“. И предупреждават: „С решението си да разделите Обиколката на две отделни обиколки, вие всъщност разделяте състезанието от богатата му история, преиначавате достойното му име, заличавате респектиращата му номерация – все белези на дълъг и ярък живот. Това за нас е необосновано, неправилно, неприемливо“ (пълния текст на изявлението публикуваме отделно).

Т21

Заявление от български колоездачи, победители в Обиколката на България

До: Организаторите

Уважаеми господа, благодарим ви за поканата да присъстваме на едно от награждаванията по време на новоизмислената от вас Международна колоездачна обиколка на България - Север. Бихме се отзовали с радост на поканата, ако награждаването, на което ни каните, бе действително част от автентичната и авторитетна 66-та международна колоездачна обиколка на България, а не – от някакво нейно разклонение.

С решението си да разделите Обиколката на две отделни обиколки, както сте ги заявили и в Международния колоездачен съюз, вие всъщност разделяте състезанието от богатата му история, преиначавате достойното му име, заличавате респектиращата му номерация – все белези на дълъг и ярък живот. Това за нас е необосновано, неправилно, неприемливо.

Ето защо, като отново ви благодарим за поканата, заявяваме, че не можем да присъстваме под каквато и да било форма в новото състезание. Това не е добре познатата по света и у нас Обиколка на България, в която постигахме победи. Нашата Обиколка е една, с един старт, с един финал, с един победител. Тя ни носеше и радост, и мъка, но неизменно – неописуемото чувство, че участваме в нещо, което остава в историята. След това, което искате да направите, там какво ще остане?

24 август 2017 г.

От (по азбучен ред): Бойко Ангелов (победител през 1986 г.), Валентин Живков (1988), Венелин Хубенов (1983), Димитър Господинов (2001, 2002), Ивайло Габровски (2003, 2006, 2008, 2009, 2011), Красимир Коев (1998, 2010), Ненчо Стайков (1978, 1980, 1984), Павел Шуманов (1992, 1997), Петър Петров (1985, 1987), Христо Зайков (1994, 1995, 1996)


 Още по темата:

Митко от Троян се намери

* В неделя Митко се срещна с новите си приятели * „Нищо специално не съм направил. На никого не съм отказвал помощ на пътя, минал съм хиляди километри, какво ли не съм виждал,
 помагал съм на много хора“
Тема с продължение Актуализиран
Димитър Дочев (Митко от Троян), 21 август 2017 г., Троян
„МИТКО от Троян“ се намери. Същият Митко, който преди двайсетина дни, на около 40 км от Бургас, след полунощ, спира да помогне на закъсало с джипа си софийско семейство с две малки деца; и без да се мае ги товари на своя „Ситроен“ и ги откарва до къмпинга Иракли, в обратна на неговата посока (той пътува към Приморско). Но има втори инцидент – прасе изскача на шосето и се забива в Митковата кола, щетите са сериозни, обаче нищо не може да осуети спасителната мисия на троянеца и семейството с двете малки деца благополучно е транспортирано до Иракли. Всичко това бе разказано във фейсбук от „потърпевшата“ столичанка Мая Фадеева, която ни потърси за помощ да издирим Митко. Тя и съпругът й Николай в суматохата на среднощния екшън пропуснали да вземат телефона на благодетеля си, а искали да му благодарят. Знаеха само, че Митко е „от Троян, тираджия, кара „Ситроен Ксара“ с чешки номер, вече със силно смачкана лява страна“. Публикувахме разказа на г-жа Фадеева (виж „Мая Фадеева: Помогнете ми да намеря Митко от Троян“ – бел. ред.), интересът бе огромен и Митко беше открит.

ТОЙ ни се обади в редакцията, с негово съгласие предоставихме телефона му на столичаните, а след няколко дни се срещнахме – на по бира в центъра на Троян. Митко идваше от Ловеч, от болницата, беше дал кръв за свой комшия, на когото предстоеше спешна операция, бинтът още бе на ръката му. „Не спираш да помагаш“, коментирах. В същия момент до масата ни се приближи един приятел, компютърджията Свилен Димитров и се обърна директно към Митко, беше разбрал кой е: „Преподавам информатика и учениците редовно ми задават въпроса заради какво си заслужава да останат в България. Вече в отговор ще им разказвам и тази Ваша история“.  

ДИМИТЪР (Митко) Дочев е троянец, 50-годишен (р. 1966 г.), корените му са от сгушеното в подножието на Троянския проход с. Балканец. Живее в Троян, но повече е на път, от 35 години работи като шофьор и кара бус на русенска фирма, курсовете му са главно в Западна Европа – Англия, Франция, Германия. Има брат, Иван Дочев, който от години живее в Лондон. Самият той много обича България, още повече Троян и тук му е най-хубаво, но не е оптимист: „Държавата ни е прекрасна, но няма как да се оправи. Защото много са айдуците, а тези дето работим – малко!“.

Митко от Троян: „На никого не съм отказвал помощ на пътя“
РАЗБИРА СЕ, чухме и Митковия разказ за среднощната история с авариралия софийски джип. Същата вечер Митко пристига от Англия, оставя буса в базата в Русе и веднага потегля за Приморско, където го чакат авери от Троян – за няколко дни морски отдих: „На една бензиностанция видях софийския джип „Ровър“, после карах зад него, но изведнъж джипът отби в аварийната лента и пусна аварийните светлини. Отбих и аз, попитах какво става, шофьорът ми каза, че двигателят е блокирал. Светнах с джиесема си под капака, разгледах и разбрах какво е – турбината бе гръмнала, нямаше масло в мотора. Мъжът ми каза, че е журналист, беше с жена си и двете им малки деца, отиваха на почивка. После дойде колата на „Пътна помощ“, но нямаше седалки за децата и майката бе много притеснена. Тогава аз предложих да ги закарам до Иракли, на около 60 км, отиваха там на къмпинг. Натоварихме се в моя „Ситроен Ксара“ и потеглихме. Някъде след Слънчев бряг изведнъж ми изскочи едно прасе, от тези дето ги пускат за свободно отглеждане по поляните, успях да кривна и добичето ме удари отстрани. Ламарините бяха намачкани, но ситроенът си бе в движение и пристигнахме в Иракли, жената свали децата и отиде да ги настани в бунгалото. Мъжът ми благодари, плати ми горивото, а аз веднага обърнах. В 6:00 бях в Приморско, а в 8:00 с моите хора отидохме на плаж“.

ПОПИТАХ ГО защо е направил този жест. „Нищо специално не съм направил. На никого не съм отказвал помощ на пътя, минал съм хиляди километри, какво ли не съм виждал, помагал съм на много хора“, бе отговорът на Митко от Троян. Добряк, веселяк, обикновен човек, но с голямо троянско сърце.

Генадий Маринов

***

Тази неделя, 27 август, Димитър Дочев (Митко от Троян) се срещна със своите нови приятели – семейството софиянци Мая (Фадеева) и Николай Колеви, на които наскоро помогна на пътя край Бургас, а след това те го издириха чрез Т21. „Бяхме по семеен повод в Априлци и успяхме да се видим с чичо Митко. Занесохме му малко подаръци, сред които прекрасна дърворезба, избрана от децата ни“, сподели ни г-жа Колева.

Още по темата:

За „подгответата“ трябват големи грижи, обич и топлина

* В НУ „Христо Ботев“ (Троян) не се забравя, че играта е работата на децата, ученето е удоволствие и забавление, а радостта –
 детската мотивация
Който се учи, той ще сполучи
УЮТНО, спокойно и сигурно място – това е Начално училище „Христо Ботев” - Троян за всички деца, и особено за най-малките, 5-6-годишните малчугани. Именно те изискват най-големи грижи, топлина, обич и разбиране, които получават от своите учителки. Децата в подготвителни групи в НУ „Христо Ботев“ се обучават целодневно в среда много близка до тази в детската градина и в семейството. И към всяко дете се подхожда индивидуално, според неговата личност, характер, качества и потребности. В нашето училище се дава свобода за избор на широки възможности за стимулиране на инициативата, желанието и готовността за учене, като не се забравя, че играта е работата на децата, ученето е удоволствие и забавление, а радостта – детската мотивация.

ПРИОРИТЕТИ в работата на подготвителните ни групи са:
• Учене чрез игра;
• Професионализъм и компетентност;
• Приобщаване към националните и общочовешки ценности;
• Използване на разнообразни форми, подходи и методи;
• Съвременна, динамична педагогическа среда;
• Използване на информационните технологии в обучението;
• Иновационни идеи;
• Право на избор, творчество и свобода;
• Целогодишно обгрижване на децата (учебната година започва на 15 септември и е с продължителност 12 месеца);
• Сътрудничество с родителите;
• Интегриране на деца със специални образователни потребности.
Основни цели във възпитателно-образователния процес са: развиване на компетентностите и интересите на децата по всички образователни направления, създаване на умения и навици за самостоятелност, хигиена и етични взаимоотношения с връстници и възрастни.

МОДЕЛЪТ гарантира придобиване на предучилищна подготовка - обща и специална готовност за училище, реализира се в модерна и комфортна среда, а децата се обучават от висококвалифицирани педагози. В подготвителните групи се отделя специално внимание на празниците и развлеченията (Ден на християнското семейство, Коледа, 1 март, 8 март, Цветница, Великден, 24 май), конкурсите (изработване на сурвакница, на мартеница), екскурзиите (Плевен, София, Ловеч, Велико Търново), приемствеността подготвителна група - училище.

СПОРЕД интересите и потребностите на децата по време на допълнителните дейности са обособени центрове по интереси „Играя и се забавлявам“, „Малки артисти“, „На работа ръчички“, „Медени гласчета“. Които допринасят за личностно развитие и за разнообразяване живота на детето. При заявено желание от страна на родителите, в подготвителните групи се предлагат педагогически дейности, които не са дейност на училището.

ВСИЧКО ТОВА има важна роля в процеса на специфично общуване с възрастни и връстници, постига се цялостно въздействие върху детското развитие, оказва се влияние върху творческото съзряване и възпитание на 5-6-годишните деца. Докосването до традициите и ценностите се превръща в истинска приказка за човешките добродетели и урок за формиране на нравствена и естетическа култура.

Елена Иванова, Даниела Тодорова, Росица Маринова -
старши учители в НУ „Христо Ботев”, Троян

Още по темата:

„Троян за цял живот“

* За нула време черните дъски, поставени вчера на централния троянски площад, се изпълниха с предложения/препоръки * Едно тебеширено послание на английски обобщава всичко:
 „Троян за цял живот“ (Troyan for life)
„150 причини да посетя Троян“
ВЧЕРА (21 август) буквално за часове няколкото големи „черни дъски“ – поставени на централния троянски площад, за да събират предложения/препоръки по рекламната кампания „150 причини да посетя Троян“ – се напълниха с тебеширени послания. Концепцията за 150-те причини, знаете, е във връзка с предстоящото (2018 г.) честване на 150-годишнината от обявяването на Троян за град, възприета бе след редица обсъждания и гласуване в интернет и преди дни бе обявена във фейсбук страницата „Красив Троян“; а след това се появиха (идеята е на новата служителка в общинския Информационно-културен център Тереза Георгиева) и „черните дъски“, на които всеки можеше да си каже думата.

ЗАПИСАНИТЕ причини бяха твърде шарени. От концептуалните като: „Защото Троян е един от най-красивите градове в България“, „Има истински хора“, „Уникално място“, „Прекрасно и удивително място“, „Защото е красиво“, „Защото Балкана ражда хора“, „Красива природа“, „Защото обичам Троян“, „Защото е най-интересният град“, „Защото има хубава гледка“… През свързаните с личната биография: „Заради детските ми спомени“, „Да видя мама“, „Заради братовчедите“, „Заради приятелите и любовта“… До съвсем конкретните, например: „Заради Ема и хижа „Амбарица“, „Има гъби“, „За да посетя Троянския манастир и Зелениковец“, „Заради конете“, „За троянската сливова и сливите“, „Защото Михаела е тук“… Разбира се, има и шеговито-провокативни, като изписаното на немски: „Защото жените са готини“ (Die Frauen sind geil); или пък откровено критични: „За да ме ухапе куче“. Четем и едно тебеширено послание, което като че ли обобщава всичко, на английски е и звучи като мото: „Троян за цял живот“ (Troyan for life).

ОРГАНИЗАТОРИТЕ (Община Троян) заявяват, че тебеширените предложения/препоръки ще бъдат внимателно разгледани и взети под внимание при „доизбистрянето“ на 150-те причини. А едно е сигурно – че идеята с „черните дъски“ се оказа много добра и работеща. Всяка сутрин дъските ще бъдат изтривани и ще са готови за новите мнения, като преди това ще се правят снимки, което ще продължи до края на м. август; накрая всички предложения/препоръки ще бъдат сумирани и разгледани.

Т21

Още по темата:

150 причини да посетиш Троян

* За 150-годишнина си като град ще привличаме туристи и гости с концепцията „150 причини да посетиш Троян“ * Ставаме град през
 1868 г., юбилейните чествания са догодина
Юбилейно 
ВЕЧЕ е избрана концепцията за представянето/рекламирането на Троян по случай големия юбилей – 150-годишнината от обявяването на селището за град, която ще отбележим през 2018 г. (Троян е обявен за град през 1868 г. – бел. ред.). Вариантите бяха два – „Надникни в сърцето на Троян“ (насочена по-скоро към троянците тук и по света, с повече троянски сантименти) и „150 повода/причини да посетиш Троян“ (ориентирана към гостите на града и района, преследваща основно туристически ефекти). След редица обсъждания и гласуване в интернет бе избрана втората. „Рекламната и информационната кампания ще представят по един атрактивен начин както традиционни, така и иновативни и недостатъчно познати страни на красивия Троян. Сърцето на Балкана ще затупти в страната и се надяваме това да привлече още по-голям интерес към града и района“, коментира кметът Донка Михайлова.

ИДЕЯТА е в общинския туристически сайт www.visit.troyan.bg да бъде създадена подкатегория, в която ще може да се открие информация и снимки за всяка една от 150-те причини да посетиш Троян. За годишнината ще бъде издадено и печатно издание със 150-те причини.

СРЕД 150-ТЕ причини са: Да пиеш чай на заслон „Орлово гнездо“; Да откриеш и снимаш еделвайс в естествената му среда; Да разгадаеш как се борави със стомна „Шегаджийка“ (Шейтанка); Да се включиш в празника Сирни Заговезни и да въртиш уруглювица; Да видиш залеза над язовир „Сопот“; Да научиш легендата за Карцовия бук; Да се срещнеш с наследници на загинали на кораба „Титаник“; Да научиш откъде идва името Троян; Да посетиш античния предшественик на Троян – римската крепост Состра; Да участваш в конкурса за най-добра домашна ракия по време на Българския фестивал на сливата; Да плуваш в открит басейн с минерална вода през зимата; Да вкусиш традиционното троянско „сватбарско жито“; Да опиташ ракия със 100 билки в Троянския манастир; Да се снимаш до цветния символ на града – стомна с човешки ръст, направена изцяло от цветя; Да вечеряш в родната къща на Иван Хаджийски; и т. н. Списъкът вече е качен във фейсбук страницата „Красив Троян“ и всеки може да направи своя коментар или предложение.

Т21 

Смело, с любов към Троян!

От днес - понеделник, 21 август - на централния троянски площад са поставени няколко големи черни (училищни) дъски, на които с тебешир всеки желаещ може да напише своите добавки/забележки към 150-те причини. „Търсим мнението на жителите и гостите на града за техните причини да идват в Троян. Запишете своите послания – смело, с любов към Троян!“, призовават организаторите от Община Троян.

Национална литературна награда „Ламар“

* Националната награда „Ламар“ е учредена от Община Троян в партньорство със СБП и се връчва за втори път, първият й носител бе поетът Евтим Евтимов (2015 г.) * Материален израз на отличието са: почетна грамота, плакет и 1000 лв.

Лалю Маринов-Ламар (1898-1974)
Статут

1. Национална литературна награда (НЛН) „Ламар“ е учредена с Решение №985/30.07.2015 г. на Общински съвет - Троян със съдействието на Съюза на българските писатели (СБП).

2. Основна цел на наградата е да стимулира автори на художествени произведения в най-добрите традиции на българската литература в областта на поезията. Наградата се връчва за цялостно творчество.

3. С националната литературна награда „Ламар“ се удостояват български автори.*

4. Националната литературна награда „Ламар“ се връчва на всеки 2 години (на ротационен принцип с НЛН „Николай Петев“) в навечерието на Петковден – празника на град Троян, от кмета на община Троян.

5. Материален израз на НЛН „Ламар“ са: почетна грамота, плакет и парична сума в размер на 1000 лв.

6. Наградата няма конкурсен характер.

7. НЛН „Ламар“ е индивидуална и не се връчва за съавторство, на авторски колективи и творчески съюзи. НЛН „Ламар“ не се връчва посмъртно.

8. Предложения за носител на НЛН „Ламар“ могат да бъдат изготвени от:
8.1. творчески съюзи;
8.2. културни институти;
8.3. издателства;
8.4. университети.

9. Предложенията съдържат:
9.1. формуляр (Приложение №1) – 1 бр.;
9.2. до три произведения (книги) по избор на автора в 5 екземпляра;
9.3. творческа справка за кандидата в свободен текст – 1 бр.

10. Пълният комплект на предложението се подава на адрес: 5600 Троян, пл. „Възраждане“ №1, Община Троян, за Националния литературен конкурс „Ламар“.

11. Процедура по присъждане на НЛН „Ламар“:
11.2. Община Троян обявява процедурата на: интернет страницата на Общината, на интернет страницата на Съюза на българските писатели, седмичниците, разпространявани на територията на община Троян и един национален ежедневник;
11.3. Предложенията за НЛН „Ламар“ се внасят в Община Троян  в срок до 25 септември 2017 г. Постъпилите предложения се обявяват на сайта на Община Троян;
11.4. Кметът на Община Троян назначава със своя заповед комисия за избор на носител на наградата. Комисията се състои от 5 души. В нея участват: ресорният заместник-кмет на Община Троян, литератор, запознат с творчеството на Ламар, председателя на Дружеството на троянските писатели и двама представители на Съюза на българските писатели;
11.5. Комисията определя на свое заседание критериите за селекция и журиране;
11.6. Протоколът от заседанието на комисията се предоставя на Кмета на Община Троян.

12. Възможно е НЛН „Ламар“ да не бъде присъдена.

13. Средствата за наградата – паричната сума в размер на 1000 лв., се обезпечават от Община Троян, дарители и др., а почетната грамота – от Съюза на българските писатели. 

* Националната награда „Ламар“ се връчва за втори път, първият й носител бе поетът Евтим Евтимов през 2015 г.
 
Кратка справка

Барелеф на Ламар на входа на родната му къща в с. Калейца, Троянско
ЛАМАР (Лалю Маринов Пончев) е родом от с. Калейца до Троян (р. 1 януари 1898 г.) и духовната му и творческа връзка с нашия край е безспорна. Ламар е име в българската литература – през 20-те години е сред поетите на българския авангардизъм, приятел и съмишленик на големия Гео Милев, по-късно прави завой към естетиката на реализма и т. нар. „Родно изкуство”. Известен шегаджия и бохем, тачен и помнен и до днес от калейчани, превърнали родната му къща в музей. Умира в София на 21 февруари 1974 г.

Още по темата:

Патриарх Неофит навести Зелениковския манастир

* Негово светейшество се разговори с пазителката на обителта леля Дана; гостите се черкуваха и седнаха на братска трапеза сред великолепието на Троянския Балкан
Важни гости
Патриарх Неофит на раздумка с леля Дана, Зелениковския манастир, 17 август 2017 г.
ЛЕЛЯ ДАНА Мичковска, пазителката от повече от 30 години на чудния Зелениковски манастир, скътан високо в Троянския Балкан над с. Черни Осъм и носещ името на св. Йоан Предтеча, на 17 август посрещна най-важния гост – българския патриарх Неофит, научихме от сайта на патриаршията. Негово светейшество, който на Голяма Богородица (15 август) води празничната служба в Троянския манастир, бе придружаван от игумена Велички епископ Сионий, протосингела на Софийската митрополия архм. Василий, духовници от патриаршеската свита и няколко миряни.  

Църквата на Зелениковския манастир
"Хотелската" част на обителта
В манастирската църква
НАДЪЛГО и нашироко се разговорила с патриарх Неофит леля Дана; и със сигурност му е казала важни неща, включително за немалкото проблеми на планинската обител, която никой не познава по-добре от нея. А гостите се черкували и след това била подготвена братска трапеза в двора на Зелениковската обител, на която всички имали възможност да се насладят на омайващите гледки към Троянския Балкан. Тук е мястото да припомним, че още като русенски митрополит през 2010 г. дядо Неофит издигна призива да се помогне на Зелениковския манастир, който е прилежащ (скит) към Троянския манастир и в предишни години е бил използван за лятна резиденция на патриарха. 

МАНАСТИРЪТ „Св. Йоан Предтеча“ (Зелениковския манастир) е основан през 1832 г. от тогавашния игумен на Троянската обител дядо Партений. През бунтовната 1876 г. е разрушен от турците, а през 1913 г. е възстановен в сегашния си вид, на следващата 1914 г. е осветената внушителната му трикорабна църква. Зелениковският манастир разполага с няколко жилищни помещения, едното от които предлага нощувка на посетители, в двора има кът за отмора и каменна чешма с леденостудена планинска вода. Преди десетина години при буря върху манастирската църква падна грамаден бор и част от покрива бе разрушен; тогава приятели на манастира и на леля Дана, сред тях бе големият български пътешественик и наш земляк Миро Нанков (по-късно свързал трагично съдбата си със Зелениковския манастир, за което напомня паметна плоча – бел. ред.), помогнаха със средства и труд и щетите бяха възстановени.

Снимка за спомен от гостуването на патриарха в планинската обител
ДНЕС скитът, който е значим духовен обект, а и туристическа атракция с немалка популярност, се нуждае от сериозни ремонтно-възстановителни работи и подкрепа. В тази посока игуменът на Троянската обител епископ Сионий неотдавна обяви, че ремонтът предстои и двата скита – Зелениковския и манастирчето „Св. Никола“ в с. Орешак, ще бъдат възродени.

Т21

Успешно лято на Состра

* Ръководителят проф. д-р Иван Христов доволен от тазгодишната експедиция; ценна находка – теглилка за злато, подсказва за наличието на съкровищница * Кметът Михайлова: До края на годината ще е готов работният проект за туристическата инфраструктура
 * Любопитно: Состра – предпочитано място за кърски секс?
Археология
Пресконференция на кмета Донка Михайлова и археолога проф. д-р Иван Христов на Состра
ВЕЧЕ ИМАМЕ съгласуван с НИНКН (Националния институт за недвижимото културно наследство) идеен проект, до края на годината трябва да е готов и работният проект за цялостната туристическа инфраструктура на Состра – посетителски център с изложбена зала, мотел с ресторант, доразвиване на пътната инфраструктура. Работният проект ще се финансира със средства от общинския бюджет и са заложени 60 хил. лв., но реализацията му ще струва много пари и ще се търсят финансови източници. Това заяви кметът Донка Михайлова на съвместна пресконференция на място с ръководителя на археологическите дейности на Состра от 2002 г. до днес – нашия земляк, зам.-директор на Националния исторически музей (НИМ) и мотор в разработката на археологическата гордост на Троян проф. д-р Иван Христов. Да припомним – Состра (2-5. век н. е.) е римски обект, възниква като военна станция на римския път Виа Траяна (започващ от Ескус на Дунава, дн. с. Гиген през Троянския проход до Пловдив), която с времето прераства в селище от 2-3 хил. души, считано не без основание за античния предшественик на днешен Троян.

Обяснения на място от ръководителя на експедицията
ПРОФ. ХРИСТОВ даде висока оценка за настоящата 15-та археологическа експедиция на Состра под негово ръководство, включила и група студенти от Библиотекарския университет. Работено е основно по две войнишки помещения/сгради във вътрешността на крепостта, открити са и немалко артефакти, основно монети – 50-60 броя, които, както всички предишни находки, ще влязат във фонда на троянския Музей на занаятите, започнала е консервацията („Археологическите разкрития се обезсмислят, ако не извършим консервация“, коментира проф. Христов), подготвят се нови информационни табели. Археологическото лято 2017 на Состра се финансира от Община Троян (12500 лв., от които 1200 лв. за консервация), методическата и научна дейност е отговорност на НИМ и проф. Христов в партньорство с Музея на занаятите, за поредна година помага и Ротари клуб - Троян (спонсорство от 1760 лв. за новите табели).

Професорът: Иманярството на Состра утихва, на мода е секс туризмът
НАЙ-ЦЕННАТА находка от тазгодишните разкопки на Состра е добре запазена римска теглилка за злато, подсказваща, че вероятно наблизо е имало помещение за измерване на ценности (т. е. съкровищница – бел. ред.). Което пък ни подсказа следващия въпрос към ръководителя на експедицията – продължават ли иманярските атаки на обекта, преди години те бяха голяма заплаха. Не че няма иманярски апетити, но това вече не е такъв проблем, коментира проф. Христов. Той обаче ни сподели за разработката на един друг „потенциал“ на Состра – римската старина е станала предпочитано място за... любов на открито или казано по направо за секс туризъм, както се изрази присъстващ на пресконференцията ловешки журналист. Неведнъж се натъквахме на любовни двойки, някои го правят дори вътре в крепостните помещения, но няма лошо – по-добре любов отколкото други неща, шеговито уточни професорът археолог.

Т21

Още по темата:

„Мона Лиза“ идва в Троян

* Групата от Прованс ще изнесе концерт на 19 август,
 с французойките на сцената ще излязат нашите „Ха, за здраве“ и Дамският камерен хор
Предстоящо
„Мона Лиза“ на сцената
В ТРОЯН от 18-ти до 20 август ще гостува дамската вокална формация „Мона Лиза“ от Франция. 8-членната група е създадена през 2000 г. в гр. Прованс, а репертоарът й е твърде разнообразен – френски и световен фолклор, църковни песни, класика, поп. Изпълнителките от „Мона Лиза“ са известни с артистичното си присъствие на сцената и оригиналните аранжименти. И често техните концерти се  превръщат в своеобразни театрални спектакли. Диригент на формацията е Изабел Финк, която е гостувала в Троян през 2009 г. и 2012 г. с Хора на трите долини от Сен Жал (градче, недалеч от побратимения ни Перн ле Фонтен и прочутия Авиньон).

НА 19 АВГУСТ (събота) гостенките от Прованс ще изнесат концерт на троянския площад „Възраждане“, като с тях на сцената ще излязат Дамският камерен хор и фолклорната група „Ха, за здраве“ към троянското читалище НЧ „Наука - 1870 г.“. Вход свободен, начало 18:00 ч. Заповядайте!

Т21 
по информация на НЧ „Наука – 1870 г.“

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |