От 3-ти до 5 май – Фестивал на занаятите и изкуствата в Орешак

* Творци от 13 държави ще ни осигурят едно културно околосветско пътешествие * На 4 май – кулинария от
 Палестина, Алжир, Судан, Ирак и Индонезия

Иван Чакъров
Предстоящо

НАЦИОНАЛНОТО изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) - Орешак и Община Троян ни предлагат поредното вълнуващо преживяване от 3-ти до 5 май - Фестивал на занаятите  и изкуствата с международно участие „Орешак 2016”, в който ще вземат участие творци от 13 държави от четири континента: България, Полша, Канада, Индия, Иран, Палестина, Индонезия, Алжир, Судан, Йемен, Ливан, Ирак и Куба.

УНИВЕРСАЛНИЯТ език на изкуството ни дава  достъп  не само до традициите и атмосферата на миналото, а и до ценностите и особеностите в съвременния бит. Допирът до творчеството и духа на някои от най-древните култури в света  ще бъде за всички нас едно неповторимо и вълнуващо духовно преживяване. За три дни жителите и гостите на община Троян и Националното изложение ще могат да направят едно културно околосветско пътешествие.

На откриването на Фестивала на занаятите и изкуствата "Орешак 2015"
ЩЕ УСЕТЯТ мистиката на Индия (на 3 и 4 май) - изразена в картини на Любен Стоев, индийската музика (изпълнение на ситар на Кирил Пашов, секретар на индологическа фондация „Изток-Запад”), индийски танци в изпълнение на Мина Паталенска и рисуване с къна и обличане в сари с помощта на Стела Хритова от клуб „Приятели на Индия”.

ТАЗИ ГОДИНА Полша ще се представи с майстора Станислав Колоджей, изработващ изделия от слама. Този занаят той усвоява от своята майка, известна полска народна майсторка, която се занимава със същото изкуство. След години търсения той решава да продължи семейната традиция и да се заеме с този занаят. Станислав продава своите изделия, но и ръководи майсторски демонстрации за деца, юноши и студенти не само в региона където живее, но в цяла Полша и в Европа.

Очакваме представянето на Станислав Колоджей от Полша
Посланикът на Палестина д-р Ахмед ал Мадбух в Орешак, 2015 г.
МАЙСТОРИ от Индонезия ще демонстрират восъчната феерия батик (рисуване върху коприна), а „Очарователните рози на Архипелага” ще ни потопят в магията на индонезийските танци. Музикални изпълнения - на старинния инструмент лютня, ще има и от участниците от Ирак. Гостите от Канада ще ни покажат магията на глината, водата и огъня.

ЛЮБИТЕЛИТЕ на кулинарното изкуство ще могат да вкусят от кулинарните шедьоври на Палестина, Алжир, Судан, Ирак и Индонезия (4 май от 12:00 ч.). Неизменна част от нашия празник са и организираните в парка на комплекса ателиета по грънчарство, тъкачество, иконопис и дърворезба. 

ПРОИЗВЕДЕНИЯТА на изящните  и приложни изкуства, магията  на занаятите, музиката, песните и танците, ще ни направят част от атмосферата на вековните културни традиции на различните народи. Творците от различните държави, чрез копнежа на всеки един от тях към красивото и изящното, ще ни доближат до тези традиции, пренасяйки чрез празник като този традицията във времето. Богатата програма  на Фестивала на занаятите и изкуствата с международно участие „Орешак 2016” обещава да достави радост на всичките ни сетива.

Иван Чакъров,
управител на Националното изложение - Орешак


Още по темата:

На Великден в „Каза Арт”

* 1 май, неделя, от 19:30 ч.,  ресторант „Каза Арт”
 Вход свободен!
Предстоящо 
Празнична Великденска програма с дамския хор „Успение Богородично“ от с. Орешак, лауреат на международния фестивал „Звездите на Прага” в чешката столица.

Нашият хор

С първо място, златни медали, лауреатски дипломи и творческо вдъхновение се завърна от турне в Чехия хор „Успение Богородично“ при Троянския манастир. Хорът с художествен ръководител маестро Илиян Тодоров и корепетитор Христиана Петкова взе участие в престижния международен фестивал „Звездите на Прага“, проведен от 29 март до 2 април в чешката столица. Оказа се, че за пръв път хор от община Троян печели първо място на авторитетна международна сцена.

При все своята 29-годишна история, „хорът ни е млад“, както се изрази диригентът Илиян Тодоров. Едва от година и половина хорът се преориентира към църковно-славянски песнопения, които разширяват стиловото разнообразие на репертоара. „Пеете прекрасно и сте готови за конкурси“, ни каза пък на рождения си ден Негово светейшество Българският патриарх Неофит. С опита си на преподавател по източноцърковно пеене и диригент, той оцени високо изпълненията на хор “Успение Богородично“.

Мая Кръстева, хорист

1 май, неделя, от 19:30 ч.,  ресторант „Каза Арт”
 Вход свободен!

Биляна и Пламен
Не забравяйте да резервирате -
на телефони 0876/085306
или 0889/508149
Очакваме Ви!



Ваши: 
Биляна, Пламен
& екипът на артхотел „Каза Арт”

На Великден: 8-ми народен събор в жк „Лъгът”

* Инициатор, организатор и спонсор на празника е бизнесменът Иван Макариев * Ще пеят Дидо Дишев, Веско Стрялката и
 македонската певица Румяна Попова
Предстоящо
Иван Макариев бърка попската яхния на втория Народен събор в жк "Лъгът", 2013 г. 
НАВРЪХ Великден (1 май, неделя) ще се състои 8-мият традиционен Народен събор в троянския жк „Лъгът”. Инициатор, организатор и спонсор на празника отново е бизнесменът съкварталец Иван Макариев, а домакин е неговият ресторант „Дим такси”.

ЗА НАСТРОЕНИЕТО на гостите този път ще се грижат двама троянски музиканти – известните Дидо Дишев и Веско Младенов-Стрялката, заедно с изпълнителката на македонски песни Румяна Попова от Благоевград. Както и досега, за жителите на квартала ще има курбан – яхнията ще сготви лично дарителят г-н Макариев.

ЗАПОВЯДАЙТЕ! Веселбата е от 18:00 ч. в неделя, на 1 май, Великден. Мястото е известно - ресторант „Дим такси” в жк „Лъгът.

Т21 

Още по темата:

Решава се съдбата на „БКС” ЕООД

* Кметът е предложил три варианта: изготвяне на оздравителен план, обявяване в ликвидация, продажба на 100% от капитала
Предстоящо
ТРИ ВАРИАНТА за съдбата на намиращото се в колапс общинско строително дружество „БКС” ЕООД, чийто управител е инж. Галя Данчева, ще се обсъжда на днешната сесия на Общинския съвет в Троян (28 април). Вариантите са предложени от кмета Донка Михайлова и бяха обещани още в края на миналата година. Като причината за случващото се е ясна – устойчива тенденция на лоши резултати от 2008 г. насам (дружеството приключва финансовата 2015 г. със загуба от 7 хил. лв.), задлъжнялост, редуциране на дейности, разпродажба на активи.

В СЪПЪТСТВАЩАТА информация четем, че: „БКС” ЕООД няма производствена дейност. Приходите са изцяло от услуги с механизация, които обаче са недостатъчни за покриване на ежемесечните текущи разходи. Разходите за труд без да има реализация на приходи от производство сами по себе си носят загуби на дружеството. В отчета си управителят отчита, че функциите му се свеждат единствено до стопанисване имуществото на дружеството”. А към момента задълженията към доставчици, заплати и осигуровки на персонала (трима души с управителя) и данъци възлизат на над 65 хил. лв. Направените изводи са твърде неоптимистични: от години дружеството работи на загуба, вече не осъществява производствена дейност, не успява да покрива ежемесечните си разходи и трупа задължения, към настоящия момент е декапитализирано.

ПРЕДЛОЖЕНИТЕ три варианта за решение са следните: 1. Изготвяне на оздравителен план и избор на нов управител на дружеството; 2. Обявяване в ликвидация; 3. Продажба на 100% от капитала на „БКС” ЕООД (внимание тук заслужават теренът на дружеството в местността Червянска лъка и бетоновият възел), като реализираните средства ще се използват целево за закупуване на техника и машини за поддръжка и ремонт на улична мрежа, тротоари,  общински пътища и сгради.

Т21
Бележка на редакцията

Инж. Банев: Целенасочена политика за декапитализация и приватизация

инж. Мирчо Банев
ПРИПОМНЯМЕ – „БКС” ЕООД пое стремително надолу след силовото отстраняване през 2007 г. на управителя инж. Мирчо Банев, обвинен в сключване на неизгодна сделка за строителството на комплекс „Чаршията” (впоследствие инж. Банев спечели делото и бе изцяло оневинен). В свое интервю в две части пред Т21 през 2012 г. (виж „Искат да глътнат БКС” и „Призовавам към намеса на прокуратурата” - бел. ред.) ексуправителят обясни случилото се с общинското дружество така: „Някои хора се уплашиха, че БКС става една от най-мощните строителни фирми в града, на някои местни бизнесмени им станах трън в очите”.

ТОЙ ЗАЯВИ, че и по време на неговото управление, 2003/2007 г., се е водила (от хора в общинското ръководство – администрацията и Общинския съвет) целенасочена политика за декапитализация на дружеството с едничката цел то да бъде приватизирано. Посочено бе и къде са основните апетити: „Бетоновият възел е най-тлъстата хапка, защото какво е БКС-то без бетоновия възел - нищо… Махне ли се бетоновият възел, БКС вече не може да бъде такава конкурентна фирма при новите пазарни условия”. 

В СПОМЕНАТОТО интервю бе даден конкретен пример как при голяма троянска общинска поръчка (за рекултивацията на старото сметище) точно от общинското ръководство наредили на БКС да не участва и била лансирана външна фирма. Инж. Банев обаче бе категоричен, че най-важният фактор е мениджмънтът на самото дружество: „Ако има един добър мениджър на дружеството, този срив не би го допуснал никога”.

Великденска изложба на троянските художници

* Галерия „Серяковата къща”, 28 април, четвъртък, 18:00 ч.
Предстоящо
На 28 април, четвъртък, се открива традиционната Великденска изложба на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серяковата къща”. На двата етажа на галерията ще бъдат показани творби на повече от 30 троянски художници. Откриването е от 18:00 ч. Заповядайте!

Дружество на троянските художници

„Благодарности” и „възхищение”!

* За възпитанието и чувството за отговорност у
 собствениците на кучета в Троян

Читателите ни пишат

 Разгневеното писъмце на нашата читателка Илияна Чавдарова е по един наболял проблем в Троян. Някои ще кажат – голяма работа, защо се занимавате с дреболии. Но няма да са прави, тези „дреболии” изобщо не са дребни. Ако, разбира се, сме град, на село – може.

„БЛАГОДАРИМ” на милите, възпитани и интелигентни собственици, които упорито водят животинките си под прозорците ни, да задоволяват нуждите им! „Благодарим” за невероятния аромат, красиви гледки и мухи! Всички се „радваме”! „Благодарим” и на институциите!

Обичайна гледка - кучешко ако в тревните петна на тротоарите по ул. "Любен Каравелов"
„ВЪЗХИЩАВАМЕ” се на възпитанието и чувството за отговорност у собствениците на кучета в Троян. Европейското им мислене ще помогне на държавата! Живущите на ул. „Любен Каравелов” до центъра на града сме безкрайно „възхитени” от осигуряването на уюта ни сутрин и вечер! „Благодарим”! Много!!!
25 април 2015 г., Троян
Илияна Чавдарова

Кольо Матеев, ковачът на Новоселското въстание

* Да се знае и никога да не се забравя „какво се случи в лето 1876-о кога се потъпка и изгори Ново село за народност”
 
10-те реда на „Традиция”

Постоянната ни рубрика „10-те реда на „Традиция” се води от Регионалния клон „34-ти пехотен Троянски полк” - Априлци и Троян на Национално дружество „Традиция”. Рубриката представя важни събития, личности, факти от близката ни и по-далечна история, които ни карат да се гордеем, че сме българи и троянци.

ОТ 2 ДО 11 МАЙ 1876 Г. новоселци водят тежки боеве. На 9 май, след падането на Батошево и Кръвеник, турците хвърлят всичките си сили за превземането на Ново село. Позициите на въстаниците стават неудържими, но тяхната защита не позволява на врага да овладее бързо селото. Бойците отстъпват бавно. Към източната страна на селото срещу настъпващите орди излиза и „ковачът на тежките саби” Кольо Тодоров Матеев, оръжейникът на въстанието. Замахва с тежката си сабя срещу двама башибозуци, изскочили срещу децата му, отрязва главата на единия, грабва пушката му и застрелва другия. Да продължи по-нататък боя не може, тъй като са ранени и двете му ръце. На другия ден е заловен, изкаран на местността Тотина поляна, където е разсечен на късове след нечувани изтезания.

Чешмата паметник на Кольо Матеев, вдигнат на Тотина поляна
ЛИЧНИТЕ вещи и оръжието на Кольо Матеев, след целенасочена събирателска дейност през 1955-1956 г., постъпват в плевенския музей. Заслугата за тяхното издирване е на Иван Марангозов, стария учител и общественик, когото познаваме като автор на книгата „Новоселското въстание. Осемдневната борба под Марагидик”.

Прочутата сабя на Кольо Матеев
Наковалнята на майстора ковач с надписа "1868"
САБЯТА, с която Кольо Тодоров убива башибозука, до Освобождението е скрита в един от зидовете на къщата му. През 1955 г. Марангозов пише до плевенския музей: „Сабята на ковача-чудак, с която с един замах отсякъл главата на турчина-нападател, се пази у неговите наследници. Трябва да се прибере…” След постъпването й в музея старият учител споделя: „Зарадвах се много, че най-после тежката сабя на ковача-чудак е отишла, дето трябва да бъде и дето й прилича”. Предполага се, че сабята е от последните работи на майстора, добре закалена, ръчно изкована. Тежи 900 грама. Ръкохватката й е с дъгообразен предпазител, завършващ със стилизирана глава на птица.

СЪХРАНЕНА е и наковалнята на майстора заедно с ковашки клещи. Върху една от вертикалните страни на наковалнята е издълбана годината 1868, т.е. годината на изработването й. Украсена е със зигзагообразни линии и несиметрични геометрични орнаменти. През 2006 г. троянци имаха възможността да видят тази реликва в изложбата, посветена на 130 години от Априлското въстание, представена в сградата на Конака.

ДРУГА ЗАПАЗЕНА лична вещ на ковача е църковна книга „светче” – руски месецослов от 1864 г. В нея има две значими приписки. Едната гласи: „Това светче да се знае, че е на Кольо Тодоров от Ново село, 1868, януари 8 ден”. Другата отбелязва мъченическата му смърт: „1876 сене (година) месец мая на 11 кога са убили Коля Тодоров във понеделник по пладне.”

СЪХРАНЕНИТЕ вещи на Кольо Матеев, заедно с другите запазени материални свидетелства на Новоселската епопея имат особена стойност за нас като символ на саможертва и мъченичество, на чест и героизъм. Посланието, което носят тези реликви през вековете, е да се знае и никога да не се забравя „какво се случи в лето 1876-о кога се потъпка и изгори Ново село за народност”. 

Десислава Вутова,
РК „34-ти пехотен троянски полк”, Априлци – Троян

Бел. ред. Авторката Десислава Вутова е уредник в троянския Музей на занаятите от 2005 г. Завършила е Езиковата гимназия в Ловеч и балканистика във Великотърновския университет. Има редица изследвания, свързани с църковната ни история и конкретно с култа към небесната покровителка на Троян св. Петка (Параскева).

Още в „10-те реда на "Традиция”:

Отново със сребро за Купата на федерацията

* На полуфинала „Чавдар” смаза варненския ИУ и си върна за отмъкнатото второ място в първенството * Предизвестена загуба на финала от втория отбор на „Левски” и Тити Папазов
 
Баскетбол, „А” РБГ, Финална шестица

Стефан Генков
Рубриката се води от 
треньора по баскетбол Стефан Генков

МЪЖКИЯТ отбор на БК „Чавдар” (Троян) завърши по впечатляващ начин сезон 2015/16 г., печелейки сребърните медали на провелия се в зала „Триадица” в столицата турнир за Купата на Българската федерация по баскетбол (БФ Баскетбол). Жребият ни отреди да играем първи мач със шестия отбор от наскоро приключилото първенство, а именно „Рилски спортист – 2” (Самоков). Както и през сезона, така и сега този отбор не беше от нашата класа и „Чавдар” безпроблемно го преодоля с 85:79; като треньорското ръководство дори си позволи лукса да запази за следващия мач капитана ни Любомир Лилов и въобще не го пусна в игра.

Троянци получават сребърните си медали
ИСТИНСКИЯТ, основният мач за нашите всъщност беше вторият - този с отбора на ИУ (Варна), който ни измъкна второто място в първенството в последния мач, като ни победи във Варна с по-голяма разлика, отколкото „Чавдар” преди това ги бе бил в Троян. В статията си след този мач подметнах, че може и да е за заблуда на противника голямата разлика, с която загубихме във Варна и това предизвика присмехулни коментари. Но в дългия ми треньорски път са се случвали такива неща, стига да има професионалисти на сцената. А Лъчезар Диков през годините, в които е в Троян, доказа, че е именно такъв - професионалист. Адмирации и към ръководството на клуба в лицето на президента Петър Лалев, че му даде карт бланш напълно да реализира треньорските си идеи.

СЛЕД ТОВА отклонение да се върна на въпросния стратегически мач с варненския ИУ. Още в началните минути на мача си пролича, че противникът ни е под огромно психологическо напрежение; за разлика от нашите, които пък бяха пределно мобилизирани и играеха с вдъхновение и без всякакво притеснение. Няма да предавам развитието на мача, който проследих с интерес от първата до последната минута, само ще подчертая дебело – „Чавдар” мачкаше противника си от Варна през цялата среща. Кеф ми беше да гледам как безпомощно скачаше и скубеше коси противниковият треньор, с когото си имаме стара закачка и как нашият отбор се наслаждаваше от играта.

МНОГО стойностни мачове изиграха нашите през сезона, но този беше върхът! Всичко се получаваше - и стрелбата, особено от зоната за трите точки, бързият пробив, постепенното нападение, борбата под кошовете и т. н., и т. н. Резултатът 99:93 потвърждава казаното. Но този резултат не отразява реалното съотношение на силите в мача, реалното бе разликата да е от порядъка на 20 точки, каквато разлика всъщност се поддържаше почти през цялото време; е, накрая нашите проявиха и малко милост към ошашавените варненчета. Отново, както и през целия сезон, момчетата доказаха, че са отбор и със зъби и нокти защитават марката „Чавдар” и името на нашия Троян.

След финала за Купата на федерацията, зала "Триадица", София, 24 април 2016 г.
Тимът на "Чавдар" (Троян) - трети в първенството и втори за Купата, 2016 г.
СЛЕД ТОЗИ изключителен полуфинал „Чавдар” се изправи на финала срещу безспорния фаворит - втория отбор на „Левски”(„Левски 2014 – 2”), който всъщност с малки попълнения ще и първият участник в НБЛ и Балканската купа. Който чете репортажите ми, ще си спомни, че още в началото на сезона отбелязах -  „Левски 2014 – 2” с президент Тити Папазов ще има запазени първите места и в първенството, и за Купата. Какво да се прави, такива са родните реалности и загубеният финал беше предопределен. Това го знаеха и момчетата, и ръководството и не трябва да ги съдим. Повтарям и завършвам - второто място за Купата на БФ Баскетбол е огромен успех за БК „Чавдар”, за родния ни град и за основния спонсор „Калинел”, чийто надпис грее на гърдите на играчите.

НАКРАЯ искам да поздравя и 12-годишните момчета на БК „Чавдар” с треньор Павел Игнатовски, които след три победи и една загуба завършиха на второ място на Зоналния турнир, провел се в Троян и добиха право за участие на финалите на Републиканското първенство. Да им пожелаем добро представяне. Айде, наш`те!

Стефан Генков, треньор по баскетбол

 Още по темата:

„ВиК Стенето” спечели срещу „Велде” и КЗК

* Петчленен състав на ВАС реши, че водното дружество няма да плаща наложената от КЗК санкция от 268 хил. лв. и може да актуализира цените * Управителят инж. Тонимир Гечев осъди прокуратурата
 за 30 хил. лв.
Сблъсъци
инж. Тонимир Гечев
ПЕТЧЛЕНЕН състав на Висшия административен съд (ВАС) е потвърдил решението на тричленния състав и е отсъдил в полза на „ВиК Стенето” ЕООД по двете касационни жалби – на „Велде България” АД (бившето „Лесопласт”) и на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Това ни съобщи управителят на водното дружество инж. Тонимир Гечев. С настоящото решение № 4835 от 22 април 2016 г. на върховните съдии, което е окончателно и не подлежи на обжалване, се отменя наложената от КЗК на общинското водно дружество санкция в размер на 268 хил. лв. Въпросната санкция бе постановена по административно дело № 1398 от 29 октомври 2014 г. по преписка на КЗК №786/2013 г. и се опираше на чл. 21, т. 1 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК).

ЗА КАКВО става дума? Най-общо – в двете касационни жалби се развива тезата, че досегашните цени за приемане, отвеждане и пречистване на промишлените води на дървопреработвателния завод на „Велде България” АД в Троян, залегнали в договор от 1 август 2005 г., продължават да са валидни и не могат да се променят едностранно. Жалбоподателите („Велде България” АД и КЗК) твърдят също, че съдът е проявил „очевидно отрицателно отношение” към тях, считайки, че е некоректно за споменатите услуги (приемане, отвеждане и пречистване на промишлените води) да се „заплащат договорени преди повече от 10 години цени, без да могат да се отчитат новонастъпилите факти и обстоятелства и тези ниски цени да се прилагат безсрочно”.

ОТ „ВИК СТЕНЕТО” ЕООД пък подчертават, че изменението на цените за „Велде България” АД е в рамките на утвърдените от регулатора ДКЕВР условия. И че няма злоупотреба с господстващото положение на единствен воден оператор в общината, както няма и едностранно налагане на цени, целящо да засегне интересите на потребителя. Разбира се, от „ВиК Стенето” ЕООД определят двете касационни жалби за неоснователни. Каквото е и окончателното решение на петчленния състав на ВАС, в което е записано, че „оставя в сила решение № 12531/24.11.2015 г., постановено по административно дело № 14816/2014 г. на тричленен състав на Върховния административен съд”, или обобщено – отменя наложената глоба от 268 хил. лв. и признава правото на водното дружество да актуализира цените на услугите си към „Велде България” АД.

ЗА УПРАВИТЕЛЯ на „ВИК Стенето” ЕООД има и още една добра съдебна новина от последните дни, научихме от инж. Тонимир Гечев. На 19 април 2016 г. Ловешкият окръжен съд (ЛОС) е отсъдил в негова полза срещу Прокуратурата на Република България по гражданско дело №523/2015 г. Прокуратурата трябва да заплати на инж. Гечев 30 хил. лв. обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди от проведеното наказателно производство и последвалото съдебно дело в периода 2011/2014 г. Припомняме – управителят на „ВиК Стенето” ЕООД бе обвинен в злоупотреби, а компютрите и цялата документация на дружеството бяха иззети от органите на реда, но продължителната съдебна сага завърши с пълно оневиняване. Решението на ЛОС не е окончателно и може да се обжалва през Апелативния съд във Велико Търново.

Т21 

Още по темата:

Вероника Димитрова стана „Мис Троян 2016”

* Короната й връчи миналогодишната „Мис България” Марина Войкова
 * Подгласнички на най-красивата са
 Моника Костова и Ванеса Колчевска
Отличнички
Вероника Димитрова получава короната на "Мис Троян 2016" от Марина Войкова
17-ГОДИШНАТА Вероника Димитрова, ученичка в троянското СОУ „Васил Левски”, спечели титлата „Мис Троян 2016” в общинския конкурс от веригата „Мис България 2016”, състоял се на 23 април, научихме от медийния партньор на проявата troyanpress.com. Подгласнички на победителката са Моника Костова (17 г.) и Ванеса Колчевска (20 г.). Името на избраницата бе обявено от поп певицата Теди Кацарова, член на журито, а короната й връчи миналогодишната „Мис България” Марина Войкова, която бе и председател на журито. Общо 11 троянски красавици участваха в надпреварата.

Вероника Димитрова и подгласничките й Моника Костова (вдясно) и Ванеса Колчевска
СРЕД ЖУРИРАЩИТЕ личаха имената на Дони Василева (Мисис Баба Универс 2015), Теодора Зачева (Мисис Планет 2010), носителят на наградата за чар на „Мистър Европа 2013” Борислав Митрев, депутатът Иван Миховски и др. Домакин на конкурса „Мис Троян 2016” бе ресторант „България”, а сред спонсорите на красивата надпревара имаше множество местни фирми. Победителката Вероника Димитрова ще представя града ни във финалния кръг на „Мис България 2016”, който ще се състои през есента.

Т21

Още по темата:

Какво се случи след сватбата?

* Младоженците Лили и Мартин дариха цветята от празника си на възрастните от Дома за стари хора в Добродан  
Цветница 
Връчване на цветния подарък на жена от дома, 24 април 2016 г.
МНОГО е хубаво човек да мечтае и още по-хубаво - мечтите да му се сбъдват! Преди около месец споделих как една американска сватбена агенция дарила цветята след сватбата на дом за стари хора. Моите младоженци Лили и Мартин, които си казаха „да” вчера (на Лазаровден), пожелаха цветята от сватбения им ден да бъдат подарени на възрастните от Дома за стари хора в троянското село Добродан. 

И ТО СЕ СЛУЧИ, а емоцията която изпитахме, изпълнявайки поръчката, беше невероятна, още повече че става днес, в най-цветния ден на годината - празника Цветница. Обадихме се на директорката Невяна Балевска, тя ни даде разрешение и също много се зарадва. Оказа се, че освен три именички, домът си има и рожденичка от вчера. Когато пристигнахме, беше 13:30 ч. и се наложи да обезпокоим възрастните хора в часовете им за почивка, но това не бе никакъв проблем. Щастливи от неочаквания подарък, те питаха изненадано „Ама това за мен ли е?”, „Тези хора, дето ни пращат цветята, познават ли ни?” и т. в. А моите младоженци получиха купчина сърдечни и искрени пожелания за здраве, щастие, благоденствие и много любов!

СЕГА Е РЕД и да подчертая,че булката също бе именичка, както и синът ми, който направи снимките. Честита Цветница на всички! 
24 април 2016 г., Троян 
Венета Цочева, флорист

Троянската Лазарица 2016

* За най-лична лазарка бе избрана 9-годишната Десислава, пременена с вековна носия, предавана от баба на внучка * Любопитен
 тазгодишен нюанс – баби „лазарки”
Празници
Троянските лазарки - просто прекрасни, 23 април 2016 г.
Групата на най-малките лазарки
КАМЕРНА – състояща се основно от майки, татковци, баби дядовци и други роднини на малките лазарки – бе публиката и на тазгодишната троянска Лазарица (23 април). Градският ни празник, следващ отколешната народна традиция и бележещ голямия християнски ден – Лазаровден; влязъл в троянския културен календар благодарение на дамското сдружение „Българка – Троян” (инициатор и основен организатор и до днес, в партньорство с Община Троян и НЧ „Наука – 1870 г.) и имащ вече почти 20-годишна история, началото е през 1998 г.

Лазарското дефиле
Големите лазарки - и хубави, и гласовити
Водещата обявява победителката
И ВЪПРЕКИ ЧЕ и този път събитието бе по-скоро от типа „Мама, татко и аз”, каквато явно ще е формулата и занапред, това по никакъв начин не омаловажава случилото се – дефилиращите над 50 лазарки, най-малката бе едва на 3 месеца, бяха прекрасни, даваха радост, самочувствие, оптимизъм на всички (ни). И гордост че сме от и в Троян. Празникът бе по познатия сценарий – дефиле на лазарките, изпълнения на лазарски песни и стихове, поздрави (събитието започна с музикален поздрав от възпитаниците на Бойко Ковачев в класа по духови инструменти към Детската музикална школа), водеща (Ралица Бенчева), конкурси (за рисунка и украса на лазарска кошница), почерпка за всички участници (осигурена от „българките”), снимки, усмивки.

„ОТНОВО е Лазаровден и сме събрали тук бъдещето на Троян – защото тези красиви лазарки са нашето бъдеще”, с тези думи започна краткото си приветствие председателката на „Българка – Троян” Цветомира Гечева. „На този хубав пролетен празник се случва нещо още по-красиво в Троян – и то се случва благодарение на тези прекрасни малки лазарки”, се чу пък в поздравлението на зам.-кмета на община Троян Поля Димова.

Богдана и Евдокия - баба и внучка лазарки
Баба Дияна с 9-месечната Андрея в ръце
Сред публиката
НО ТОЗИ ПЪТ в троянската Лазарица имаше и един любопитен нюанс, да го наречем – баби и внучки. Ние забелязахме три подобни двойки, вероятно е имало още – баби и внучки, пременени в лазарски носии, заедно на празника, прелестни, радостни; и подсещащи за най-важното - че бъдещето ни има своите корени, че българското не е от вчера и ще го бъде. „Аз съм заходила лазарка от 4-годишна, носията ми е автентична, от прабаба ми, внучката ми Евдокия, тя е 5-класничка, също е с автентична носия, ние лазарувахме и по улиците и пеем от сутринта”, сподели ни 60-годишната „лазарка” Богдана Влаховска. Но нали лазарки ходят само девойки, подхвърлихме ние; „Българското трябва да се пази, затова лазарувам и ще продължавам”, бе отговорът на г-жа Влаховска. 

ДРУГА баба „лазарка” бе Дияна Добрева, която бе дошла на празника с двете си внучки – 9-месечната сладурана Андрея, и 8-годишната участничка в лазарското дефиле Даяна. Г-жа Добрева също бе в лазарска носия и изтъкна същия мотив: „Българското трябва да се пази!”.

Най-личната лазарка - 9-годишната Десислава, с баба си Стефка, родом от с. Борима
И НАКРАЯ, но не по важност, да кажем за избраната от журито най-лична троянска лазарка тази година. Това бе 9-годишната Десислава, ученичка в НУ „Св. св. Кирил и Методий”. Деси сподели на микрофона, че носията е много стара и й е дадена от баба й от с. Борима. Говорихме с баба Стефка и тя ни сподели, че носията наистина е много стара, получила я от своята баба, лазарувала е с нея и сега я предала на внучката си. И бе много щастлива със своята лазарка победителка.

Т21 

„Ало, ало” на троянска сцена

* Пиесата на Джейми Лойд и Дейвид Крофт във варианта на ловешката Езикова – в Троян, на 3 май, 18:30 ч. * Четирима троянски „езиковци” в главни роли – Димитър Симеонов, Любомир Спасов,
 Христи Петрова и Цвятко Яшев
Предстоящо
Сцена от незабравимия сериал на Би Би Си
ОТ 65 ГОДИНИ насам зрелостниците от Езиковата гимназия в Ловеч (ГЧЕ „Екзарх Йосиф I”) представят театрална постановка. Разбира се, традицията е продължена, а и доразвита от участниците в тазгодишното представление. Пиесата е на Джеръми Лойд и Дейвид Крофт и по-късно става известна под името „Ало, ало”. Едноименният сериал на Би Би Си пък е нейно е продължение и достига до българския зрител благодарение на Златна Костова, която превежда текста на двамата англичани; точно тя го предоставя на тазгодишните зрелостници от Езиковата в Ловеч, сред които има и доста троянци.

НО УЧЕНИЦИТЕ предпочитат да внесат свой привкус в премеждията на Рене Артоа, главния герой, и прибавят свои елементи към реалностите във военна Франция, където се развива действието. Почти половината от пиесата е преработена под ръководството на Слава Георгиева. И след близо шестмесечни репетиции театралният продукт на „езиковците” предизвиква рекорден интерес и е представен няколко пъти в Ловеч и веднъж при пълна зала в Тетевен. Предстоят представления в Троян (3 май) и Луковит.

СЛЕД ВСИЧКИ усилия, които полагат, артистите от Езиковата са убедени в правотата на една култова реплика от пиесата: „Аз не прави смешки, аз прави любов”. Комедийното, което е двигател на тяхното „Ало, ало”, не се гради на „евтини смешки”, както обича да казва ръководителката г-жа Георгиева, а на конфликта между героите. Всяка сцена е на живот и смърт, а понякога и на разстрел, който се очаква да… видите. Истинската комедия кара зрителя да се смее, но на финала го хваща за врата и притиска към стената, защото както е казал Георги Парцалев: „Не можем да караме хората да се смеят на глупости”.

Афишът за "Ало, ало" на ловешката Езикова, представлението в Троян - на 3 май
ТРОЯНСКАТА публика ще гледа в „Ало, ало”, в едни от централните роли, своите съграждани Димитър Симеонов, Любомир Спасов, Христи Петрова и Цвятко Яшев. Както казахме, представлението е на 3 май, вторник, от 18:30 ч., в салона на НЧ „Наука – 1870 г.”. Билети се  продават на касата на читалището, цена – 4 лв. Заповядайте, заслужава си!

Любомир Спасов, един от участниците

Искат оставката на Захари Велев като общински съветник

* ДПС – Троян: „Не приемаме г-н Захари Велев като наш представител, след като е взел решение да се отцепи от редиците на ДПС”

адв. Захари Велев
Сблъсъци

НА 5 АПРИЛ силната фигура в ДПС – Троян, зам.-председател на областната организация и общински съветник адв. Захари Велев подаде заявление за напускане на партията. По неговите думи – заради непреодолими различия с ловешкия депутат от ДПС и доскорошен областен партиен лидер Джейхан Ибрямов. Последва съобщение от страна на ДПС, че г-н Велев е изключен от партията. А сега с нарочна декларация общинското ръководство на ДПС в Троян му иска оставката като общински съветник.

МАЛКО ПО-РАНО, в средата на м. март, на областната партийна конференция за председател на Догановата партия в област Ловеч бе избрана Сурай Велиева (бивш областен управител на Ловеч в периода 2005/9 г.), другите трима претенденти за поста бяха адв. Захари Велев и ловчалиите Ертан Хасан и Емил Емилов. Именно г-жа Велиева ни изпрати (в петък, 22 април) споменатата декларация на ДПС – Троян, чийто пълен текст ще прочетете по-долу. Припомняме – лидер на ДПС в Троян от м. февруари т. г. е Айнур Кехайова, тя е и общински съветник, избрана от листата на ДПС заедно с г-н Велев.

Т21

Декларация

Ние, членовете на Общинския съвет на ДПС - Троян, заявяваме пълната си подкрепа за идеите и ценностите на ДПС, заложени в неговото създаване - защита правата и свободите на българските граждани. Категорично вярваме в силата на ДПС като национално отговорна българска партия и подкрепяме нашия Почетен председател д-р Ахмед Доган и ролята му в запазването на етническия мир в страната.

Ще отстояваме дългогодишните политически усилия на ДПС за евроатлантическата ориентация на България, работата й за активно и отговорно участие в законодателната, изпълнителната и местната власт във вътрешнополитическия живот, а в международен аспект - усилията й като водеща модерна, либерална партия, член на АЛДЕ - семейството на Европейските либерали.

Призоваваме общинския съветник Захари Велев, избран от листата на ДПС, да напусне Общинския съвет - Троян, където го изпратихме ние, избирателите на ДПС – Троян. Да не злоупотребява с доверието и волята на избирателя!

Не желаем волята ни да бъде подменена. Не приемаме г-н Захари Велев като наш представител, след като е взел решение да се отцепи от редиците на ПП „Движение за права и свободи” (ДПС). Ние изразяваме волята на  избирателите, подкрепили ДПС в Троян и очакваме оставката на г-н Захари Велев!

Тази Декларация е приета единодушно от членовете на Общинския съвет на ДПС - Троян на заседание, проведено на 13 април 2016 г.

Общински съвет на ДПС - Троян


Още по темата:

Бежанци

Ситуацията с изнасилените от бежанците германки ме подсети за един стар виц и реших да ви го припомня... (Следващия път аз черпя, заради стария виц! ;-)

Прибира се почтена дама вечерта в къщи и казва на зачетения в поредния брой на Т21 съпруг:
- Мъжо, тази вечер ме изнасилиха!
Съпругът, без да вдига поглед от вестника, промърморва:
- Къпи се, яж един лимон и си лягай!
Оскърбена от отношението дамата възкликва:
- Ама, мъжо, мен ме изнасилиха няколко пъти!
Последвала същата реакция:
- Къпи се, яж един лимон и си лягай!
- Ама, съпруже, не може така! Мен ме изнасили цял взвод войници в отпуска от казармата!
- Къпи се, яж един лимон и си лягай!
Дамата се обидила и млъкнала. Издържала така около минута и избухнала:
- Добре, за банята - ясно, за спането и почивката - ясно, ама лимонът защо да го ям?
- За да не ти гледам доволната физиономия, мила!, бил спокойният отговор на съпруга.

Приписките на свещеник Стефан поп Димитров

* Отразените събития обхващат периода от края на 19. век до
 второто десетилетие на 20. век
 
10-те реда на „Традиция”

Постоянната ни рубрика „10-те реда на „Традиция” се води от Регионалния клон „34-ти пехотен Троянски полк” - Априлци и Троян на Национално дружество „Традиция”. Рубриката представя важни събития, личности, факти от близката ни и по-далечна история, които ни карат да се гордеем, че сме българи и троянци.

СТЕФАН ПОП ДИМИТРОВ е роден в с. Орешак около 1834 г. Баща му, Димитър Стоянов (поп Дуди), също е бил свещеник в троянската църква „Св. Параскева”. Стефан учи в Троянския манастир, след това става учител в родното си село. На 6 май 1867 г. е ръкоположен от Иларион Ловчански за свещеник на Орешак и Патрешко. През 1884 г. е назначен за архиерейски наместник на Троянска околия, която служба изпълнява до 1895 г., когато е закрито архиерейското наместничество. Стефан поп Димитров е служил с още 9 архиереи и 8 свещеници при освещаването от Екзарх Йосиф на българската църква „Св. Стефан" в Цариград на 8 септември 1898 г. Починал на 8 май 1922 година.

Вдясно е поп Стефан, в средата - Петър Топузов,
по-късно свещеник на 34-ти пехотен Троянски полк в Дойран,
вляво е Христо Дренски, 1913 г.
СВЕЩЕНИК Стефан поп Димитров оставя изключително ценните за новата история на Троян приписки, които откриваме в богослужебните книги, пазени днес в троянската църква и в архива на Музея на занаятите. Той е отбелязал фактологията на важни събития от църковната история на Троян и на Троянския манастир, точните дати на смъртта на видни троянски граждани, на раждания и умирания на негови близки роднини, на природни аномалии. Хронологично отразените събития обхващат периода от края на 19. век до второто десетилетие на 20. век.

• Ето две по-интересни приписки,
 свързани с троянските първенци:
    
       „Из гр. Троян умре Димитър П. Попов на 24-ого ноемврий 1885 г. Писах аз Троянский архиерейский наместник свещен. Стефан П. Димитров из с. Орешак 25.11.1885.” (Димитър П. Попов, 1795 г. – 24.11.1885 г., от прочутия Папазовски род, възпитаник на Троянския манастир, председател на Троянския революционен комитет, след Освобождението е назначен за околийски началник)
     „1896 г. на тоз ден (18 септемврий) в сряда паднал Цочо Спасов Маринов от кобилата, когато изпращаше княза през Балкана. 1896 г. на того (21 септемврий) в събота умре Цочо Спасов Маринов.” (Цочо Спасов е бил най-влиятелното политическо лице в Троянска околия през първите двадесет години след Освобождението. Син е на Спас Маринов Шипковенски (Спас Чорбаджи) – борец за църковна независимост и посветен в освободителното дело. Цочо Спасов е член на Троянския революционен комитет. Избиран е три мандата за кмет на Троян, но неочакваната му смърт при изпращането на княз Фердинанд през Балкана не му позволила да завърши третия си кметски мандат. Като кмет Цочо Спасов Шипковенски решава половинвековния спор със Сопот за обширните планински пасища от 35 000 дка, разположени на билото и северно от него на Троянския балкан. Едно от най-значимите му дела като кмет и народен представител е построяването през 1895 г. на двуетажната училищна сграда, днес ОУ„Иван Хаджийски”.)

Събития от историята на църквата „Св. Параскева"
 и на Троянския манастир:
 
Из приписките на поп Стефан
    „На того 14-тий февруарий 1885 г. излязуха от гр.Троян поклонници за Божий гроб, а именно: иконом Никола х. Нй (Найденов) и свещеник Найден Маринов и от манастирът троянский йеромонах Дамаскин П. Иванов и йеромонах Серафим Иванов Бонешки. Писах азъ свещеник Ст. П. Димитров”
     „Днес на 29 март 1912 г. тръгнаха от Троян за Божи гроб Ерусалим Пенчовица X. Василев Милания калугерката.”
     „На того умрял йером. Кирил Данов в Ловч(анската)  болница 1907 г. Срещу понеделник през нощта на 19 декември 1912 г. е умрял свещеник Стефан Станев в гр. Троян.” (Йеромонах Кирил Данов е роден в с. Белиш, Троянско, през 1847 г. и е първият историк на Троянския манастир. Отец Кирил учителствал в манастирското училище през 1859 г., после в Троян и Силистра. Бил член на манастирския революционен комитет, затварян и изтезаван в Ловешкия затвор. От 1898 г. до 1903 г. е игумен на Троянския манастир.)
     „На 15 януарий 1909 г. е умрял игумен поп Давид в Троянски манастир.” (По данни на Минко Ив. Марковски отец Давид е изпратен от Васил Левски от Троянския манастир в Ловеч, за да проучи обстановката там. Въпреки тревожните новини, донесени от отец Давид, Левски тръгва към Къкрина.)
     „Днес на 1-ий того (януарий) 1901 година заведох свещеник Васил Ив. Каравасилев в с. Дълбок дол та го представих на енориашите му.”
     „1904 г. на този 19 ден (май) в сряда заведох свещеник Марин Кацарски за енорийски писах аз Свещеник Ст. П. Димитров.”(Селището, пропуснато в приписката, е Шипково.)
     „По заповед на преосвещенаго Епископа Климента Браницки управляющий Ловчанската епархия додох на 17 октомврий 1911 г. в с. Бели Осъм и служих Св. Литургия на 18 октомврий и 19 същий месец в новоосветената църква храм Св. Димитрий писах аз свещеник Стефан П. Димитров.”

Интересни са приписките, запечатали информация за природни явления и аномалии:

     „На 7 ноемврий 1896 год. имаше в този ден дъжд с гърмеж.”
     „В 12 часът на 22 март 1904 г. в понеделник и в 1/2 част (т.е. в 12:30 ч.) стана землетресение.”
     „Тъй като беше много суша без дъжд цялата пролет и през лятото, после удари дъжд на 14 юлий 1907 г., а после пак удари дъжд на 31 юлий и на 2 същи месец.”
     „На 1 ноемврий 1907 г. имаше гърмеж от Бога и удари дъжд и вале в четвъртък през нощта, в петък и събота се вале дъжд.”
     „На 1-ий ноемврия 1907 г. имаше гърмеж от Бога.”
     „На 1 юний 1913 г. в събота в 11.30 часът стана землетресение разлюляха са къщите в гр. Троян. Писах аз свещеник Стефан П. Димитров.”
     „На 22 юний 1913 г. удари град и къде Орешакът е много уби едно друго.”
     „На 11 ноемврий 1914 г. във вторник удари сняг.”

ЗАСЛУГАТА за разчитането на приписките е на историчката Пенка Петрова-Голийска и богослова Войден Божков. Освен ценна информация, приписките на свещеник Стефан поп Димитров са запечатали духа на една отминала епоха с нейните социални, политически, духовни явления. 

Десислава Вутова,
РК „34-ти пехотен троянски полк”, Априлци – Троян

Бел. ред. Авторката Десислава Вутова е уредник в троянския Музей на занаятите от 2005 г. Завършила е Езиковата гимназия в Ловеч и балканистика във Великотърновския университет. Има редица изследвания, свързани с църковната ни история и конкретно с култа към небесната покровителка на Троян св. Петка (Параскева).

Още в „10-те реда на "Традиция”:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |