Победителите в „Троян Рън 2024“

* Троянски триумф в „кралската“ дистанция на 75 км и при мъжете, и при жените – Петко Кинчев и Мария Цочева; троянски шампион и на 12 км при жените – Маринела Цекова; Сара Минкова „сребърна“ на 27 км * Шампионът Кинчев: „Най-голяма роля играе това колко те хапе кучето“ * Сватба след финала – горчиво на сем. Божикови
Планинско бягане
Големите шампиони – победителите на 75 км Петко Кинчев и Мария Цочева
ТРОЯНСКА доминация на „Троян Рън 2024“ (20 юли), което е още едно основание за троянското домакинство на планинския маратон, който се провежда за втора поредна година и намерението на организаторите е да натрупа дълга и славна биография. Троянското превъзходство бе особено отчетливо в новата за това състезание и най-тежка „кралска“ дистанция на 75 километра – троянска победа и при мъжете, и при жените. Общо 478 бегачи застанаха на старта (регистриралите се бяха над 500, но някои по различни причини не стартираха) в четирите дистанции  – 75 км, 40 км, 27 км и 12 км.

75 КИЛОМЕТРА

ЛЮБОПИТНОТО е, че троянският шампион при мъжете Петко Кинчев е брат на най-именития троянски състезател в планинското бягане Христо Минков (който не участва заради състезание в чужбина) и на вече сериозното име в планинското бягане при дамите Сара Минкова, която тук също се качи на подиума (на 27 километра). След приключването на „Троян Рън 2024“ майката на Петко, Христо и Сара – Поля Станева, коментира във фейсбук: „В Троян може да се случват  хубави неща. Благодаря на хората, които ни подкрепят и на тези, които специално ни поздравиха! Скромно описвам днешния емоционален ден за нашето семейство: много шампиони на едно място“.

Сребърният и бронзовият на 75 км – Димитър Димитров и Йосиф Банков
НА ФИНАЛА в Троян големият герой на „Троян Рън 2024“ Петко Кинчев – който по 75-километровото трасе от централния троянски площад до връх Амбарица и обратно постигна време 10 ч. 39 мин. 27 сек. – сподели: „Последните 5 километра бяха най-трудните в живота ми. Емоциите след като завършиш такова нещо – след като си искал в толкова моменти да се предадеш, но си продължил – тези емоции те вдигат много. Чувство, което е незабравимо до живот. Който е бягал ултрамаратон, знае, че това нещо ти дава много. Много трудно трасе, особено като качваш Амбарица“. Шампионът обясни и формулата на успеха си, цитирайки шеговита фраза на брат си Христо: „Няма значение колко си подготвен физически, най-голяма роля играе това колко те хапе кучето. Мен много ме хапе“. Втори в маратонската дистанция е Димитър Димитров (Пловдив) с време 12:10:22, а трети – друг наш съгражданин троянец, Йосиф Банков, финиширал за 13:17:23.

ОСОБЕНО интересно тук е, че победителката при жените – землячката ни от с. Черни Осъм Мария Цочева, е втора в общото класиране, изпреварена единствено от мъжкия шампион Петко Кинчев. Мария, която живее в Ловеч, е треньор по тенис и се занимава със спорт от 23 години, но започва да бяга състезателно в планината едва от 2 години и обяснява успехите си с планинския си черноосъмски ген. „На Амбарица много млади хора ме аплодираха („Троян Рън 2024“ съвпадна с тазгодишния Фестивал на боровинките, провеждащ се на хижа „Амбарица“ – бел. ред.). Напомни ми на Световното в Италия – там италианци стояха по върховете и аплодираха, така и тук. Беше супер приятно!“, сподели шампионката. Втора при жените (всъщност 75-километровата дистанция завършиха само две дами) е Милена Стоянова с време 14:39:32.

40 КИЛОМЕТРА

ВЪВ ВТОРАТА по трудност дистанция конкуренцията при мъжете бе много силна и тримата най-добри финишираха в рамките на 20-ина минути. Победител е Максим Василев с време 4:17:51, следван от Асен Ватев (4:36:26) и Денислав Стефанов (4:43:40). При жените спечели Лина Христова (5:03:21) с подгласници Габриела Бундева (5:38:01) и Деница Желязкова (6:43:39).

27 КИЛОМЕТРА

ПРИ МЪЖЕТЕ победата в тази дистанция грабна републиканският шампион на България в класическия маратон за 2022 г. Мирослав Спасов (Мездра) с време 2:33:29, следван на микроскопична дистанция от Константин Василев (2:35:56) и от Иван Гочев (2:55:12). При жените златото отиде при бягащата журналистка от Бургас Емел Махмуд (3:10:20), оставила зад себе си троянката Сара Минкова (3:12:28) и Джулия Василева (3:23:56).

12 КИЛОМЕТРА

Най-високо на почетната стълбичка, 12 км – нашата Маринела Цекова
В ТАЗИ ДИСТАНЦИЯ с най-масово участие, което означава и тежка конкуренция, победител при мъжете стана софиянецът Ивелин Колев (47:50), а втори и трети – Румен Стаматов (49:16) и Георги Тодоров (49:49). При жените безапелационна бе съгражданката ни Маринела Цекова, вече име в този спорт, с време 53:00, следвана от Златка Вълчева (56:03) и друга троянка, Никита Атанасова (58:03).

СВАТБАТА

Сватбата на сем. Божикови след финала на „Троян Рън 2024“ – ритуала води Ники Василковски
В „ТРОЯН РЪН 2024“ имаше още двама победители – Симона (от Габрово) и Мартин (от Сандански), които след финала си в състезанието продължиха житейското маратонско „бягане“ със сключване на брак и станаха семейство Божикови. Сватба на „Троян Рън 2024“ – какво по-хубаво! „Невероятен момент, наистина невероятен!“, коментира сватбарското продължение водещият Ники Василковски. И от нас – горчиво!