
Шанс за 2 милиона евро

Майката: „Стършела и Минко ме предупреждаваха, че може да ги очистят”


На плаж в Чифлик
ГОЛЯМ КУПОН СЕ ВИХРИ на големия минерален басейн в Чифлик – може би най-примамливия и атрактивен в жегите туристически обект в общината и района (басейнът, хотелът до него и останалите крайбасейнови екстри – ресторант, дневен бар и т.н. са собственост на троянския бизнесмен Камен Ангелов-Кардаша). В събота (25 юли, най-горещият ден досега) басейнът щеше да се спука по шевовете. Тук трябва да споменем и атрактивните цени, допълващи приятно общата картина – 4 лв. е билетчето за възрастни, 3 лв. за деца. В неделя, когато прогнозите за захладняване с десетина градуса се сбъднаха, положението беше същото – народ, коли с регистрации от къде ли не (а пропо – в тази част на курорта проблем с паркирането няма, тъй като са организирани няколко паркинга), купон.
ПРИЗНАВАМЕ, че отидохме до басейна по работа – кметът на курортното село Дачо Дачев ни сигнализира, че в района на басейна са се настанили мнозина мургави амбулантни търговци и освен че не спазват нормативните разпоредби за подобна дейност, рушат и имиджа на курорта. Г-н Дачев опитал да реши проблема „мирно”, но не се получило, после подал жалби до различни институции, включително и до Община Троян, обаче засега резултат нямало.Амбулантните били още по-куражлии, тъй като били разположили сергиите си на нает частен имот.
ОЧАКВАХМЕ ДА ВИДИМ ГОЛЯМА ЦИГАНИЯ и всевъзможени биташки боклуци, но, откровено казано, бяхме приятно изненадани - оказа се, че на сергиите се продават само плажни стоки (хавлии, бански, надуваеми пояси, дюшеци и прочее). А че шарения и цигания имаше, имаше – но тя не бе нито по-голяма, нито по-дразнеща от в който и да е роден курорт (та даже и в най-елитните, примерно – Слънчев бряг). Друг е въпросът, че мургавите чифлишки търговци едва ли са изрядни (сигурно ако им поискаш касова бележка и разните му там разрешителни, ще те погледнат като индианец лаптоп) и тук г-н Дачев е напълно прав – но това е друга, много по-голяма тема. И все пак – нали има контролни органи, които получават заплатите си точно за това, да контролират?!
Троян – сред 10-те общини отличници по добри административни практики
Троян е сред 10-те общини отличници в България, в които са регистрирани най-много добри административни практики (като примери за добри практики се посочва наличие на попълнени образци на документи, обслужването на едно гише, поддържането на актуална интернет страница на общината и т.н.). Това сочат данните от многокомпонентното социологическо изследване на фондация "Галъп интернешънъл институт". Общините в страната са общо 264, като едва в 31 от тях е отчетено приемливо ниво на добри административни практики. Изследването е продължило близо половин година и в него е използван е методът на интервюта с посетители и служители на администрациите, както и тъй наречените „мистериозни клиенти”, които на място се запознавали с работата на чиновниците. Пълните резултати от проучването ще бъдат представени на 31 юли в София.
Троян е отличник по регистрирани добри практики, но е най-отзад в класацията (сред 10-те най-добри) по степен на изчерпателност на информацията, предоставяна на гражданите от общинските служители и е „средняк” по показателя скорост на обслужване.
В Общинския съвет - решават за пистата в Дълбок дол
Т21
Осъдиха наркобандата на Дочо Ралчевски

Общината намалява наема за „рязания мост”?
На предстоящата в четвъртък (30 юли) сесия на местния троянски парламент общинските съветници ще решават дали да одобрят предложението на кмета Минко Акимов за намаляване на началната тръжна месечна наемна цена на т. нар. „рязан мост” (пешеходния мост срещу „Балканфарма – Троян” АД, който преди много години си бе истински мост и по него се движеха автомобили и хора, но при реконструкцията на Индустриалната зона незнайно защо бе срязан от едната страна и се превърна в побратим на печално прочутия ловешки „мост за никъде” – бел. Т21). Недвижимият имот включва платното на моста без тротоарите и е с полезна площ 335 кв. м. Преди време „рязаният мост” бе отдаден под наем и сполучливо приюти автокъща за употребявани автомобили. След изтичането на наемния договор Общината обяви (с кметска заповед № 274 от 23 април 2009 г.) публичен търг за отдаване под наем на обекта при начална тръжна месечна наемна цена в размер на 603 лв. без ДДС; и с условието бъдещият наемател да организира охраняем паркинг за автомобили втора употреба и да поддържа осветлението на тротоарните площи в съседство. При проведените два търга (на 21 май и на 29 май т.г.) не се явиха кандидати и така се стигна до предложението за намаляване на началната тръжна месечна наемна цена с 30 % - на 422 лв. без ДДС. Останалите изисквания – за организиране на охраняем паркинг за употребявани автомобили и за поддръжка на тротоарите в съседство – остават непроменени.
Парламентарни избори 2009 в община Троян според ЦИК и на патерица
ИЗБОРИТЕ, като всяко друго чудо, минаха и заминаха. Което обаче изобщо не означава, че няма място за това да видим какво и как е достигнало до Централната избирателна комисия (ЦИК) от нашата община Троян (оригиналният файл на ЕКСЕЛ е |тук|, защото в нет-а оформлението на антетките се променя и не се чете - бел. авт.).
ЕТО И РЕЗУЛТАТИТЕ в удобен табличен вид:
|Резултати по секции за общината|
|Резултати по населени места|
ЧИСТО ФОРМАЛНО можем да забележим следните особености:
1. В секция 17 - един гласоподавател е гласувал само за партия, а бюлетината за мажоритарен кандидат е "задигнал" в джоб. (Интересно къде комисията е поставила втория печат върху бюлетината му?! А може някой от комисията, при броенето, да е "ЗАГУБИЛ" една НЕПРАВИЛНА бюлетина... Къде е истината и кой контролира методически правилното провеждане на изборите и правилното попълване на документацията?); |Протокол 17 от ЦИК|
2. В секция 71 - в клетката "Брой на избирателите по списък" не е посочен този брой, а е посочен броят на гласувалите избиратели, което очевидно води до погрешния факт, че активността на секцията е 100%. Комисията очевидно е неграмотна, но и органите, които трябва да контролират верността на попълнените протоколи - също не са си свършили работата!; |Протокол 71|
3. В секция 76 не са много по-добре с интелигентността от 71-ва секция, защото те пък не правят разлика между "Гласоподаватели по списък" и "Гласували"; |Протокол 76|
4. В секция 33 в Калейца са същите както и от секция 76 - не правят разлика между "Гласоподаватели по списък" и "Гласували"; |Протокол 33|
5. Особено неприятно впечатление правят 123-те невалидни бюлетини за мажоритарни кандидати в секцията (65) в Борима. Тук проблемът е МНОГО сериозен и ще се въздържа от коментар. |Протокол 65|
КАТО ИЗКЛЮЧИМ секциите с неграмотни комисии - НАЙ-ВИСОКА Е АКТИВНОСТТА на секция 37 в Балабанско, където от 118 имащи право на глас са гласували 102. |Протокол 37|
И СЛЕД БЕЗПРИСТРАСТНИЯ ПОГЛЕД на числата, като редови гласоподавател, си задавам въпроса - ТОЛКОВА ЛИ НЯМАМЕ седемдесет грамотни съграждани, които уважаемите партии да натоварят с писането на протоколите, та да не се излагаме...
|ТУК| можете да видите всички протоколи за район Ловеч, а от |тук| можете да изтеглите таблиците, които си извадих от данните на ЦИК.
Стоян Борджуков - гласоподавател
Продължава съсипията на яз. „Сопот”


Бих отворил Белене за бракониери!!!
„

*****
Да спрем бракониерството!
„(…) В Република България съществуват широко разпространени деяния (престъпления), като бракониерството в неговите уродливи подформи, състоящи се в обезрибяване и унищожение на биологични видове, чрез незаконни мрежи, химикали, взривни материали, отпадъчни замърсявания от промишлени, частни и държавни производствени мощности. Нужно е да се криминализират законово нарушенията, за да има възможност Министерство на вътрешните работи и неговите служители да работят по случаите на посегателство и унищожаване на държавната и частна собственост…”
*****
Абе, англичани, мани ги
„(…) В държавата на Оливър Едуардс – Англия, за намерен убит
бракониер, завит с мрежата на брега, НЕ СЕ ТЪРСЕЛА ОТГОВОРНОСТ.
Затова Оливър Едуардс лови на муха на една и съща река 60 години, и има риби! Абе, англичани, мани ги, они са замлатени...”
КК „Хемус 1896” спечели Обиколката на Румъния


МЕНИДЖЪРЪТ НА КК „ХЕМУС 1896” ТОДОР КОЛЕВ и всички състезатели на клуба посветиха и тези си успехи на своите помагачи, без които не би било възможно участието им в състезанията: официалните спонсори „Инс Деливъри” ООД и „Уника” АД и спонсорите „Актавис” АД, „Калинел” ЕООД и др.
Тодор Гладков: Децата не тръгват след всекиго
Поводите за разговора ни с Тодор Гладков – големият троянски учител географ и автор на уникалната (не само за България) извънкласна форма „Пътуващо училище”, са няколко. Най-главният – навършващият се половин век учителстване и работа с деца (началото е в далечната 1959 г., а днес, макар пенсионер, „вечният учител” пак е с децата – в основаното от него Рибарско училище, в Пътуващите училища, в сказки, срещи и т.н.). И още – 25 години от първата троянска ученическа експедиция с екологична насоченост „Осъм” (после г-н Гладков организира още 9, три от които международни), 15-годишнината на Пътуващото училище, 20 години от времето, когато троянският ученически експедиционен отряд „Героите на Урсел”, воден досещате се от кого, печели първо място в България. Друг повод – излязлата в бр. 1 за 2009 г. на списание „География” (издание на МОН) статия на Тодор Гладков, озаглавена „За системата на Пътуващите училища” и обясняваща философията и магията на това интересно „изобретение”. Има и още един солиден повод – удоволствието да си поговориш с човек, който има какво да ти каже. Човек на каузата, който, по неговите думи, винаги „играе себе си” и за когото „невъзможни неща и задна скорост няма”.
(продължение)
- За тези твои 50 учителски години колко деца си учил, може ли да се направи сметка?
- Над 10 хиляди са, може да се изчисли.
- Помниш ли някои от тях?
- Помня ги всичките, много рядко може да ми се загуби някой в съзнанието. Даже за повечето мога да кажа на кой чин са стояли, в коя класна стая и т.н. – подробности, които даже самите те са забравили. Не знам как да определя тази си способност – може би е някакъв вид професионализъм, или пък някаква професионална деформация, не знам. При мен обаче има една особеност – аз като учител хвърлях много сили в извънкласните форми на работа.
- Това не е ли било бягство от географията, която си преподавал в часовете?
- Не, напротив – бе допълнителна работа в същата посока, допълваше заниманията в час, доразвиваше наученото. Аз - може да звучи нескромно, но мисля че е реален факт – бях много добър учител по география, имах много участия с доклади в конференции, учителски конгреси и т.н. А извънкласната работа - в нея детето идва по желание, развива се, разгръща творческите си способности. Учебният час е ограничен – 40/45 минути, в извънкласната работа има повече свобода, повече простор.
- Спомням си, веднъж чаках на едно гише в Пощата, пред мен бе една възрастна дама – градска баба, нагласена, елегантна. Някак случайно се разговорихме, оказа се, че бабата е завършила Американския девически колеж в Ловеч, сегашната Езикова гимназия (същият този колеж, който е създаден в Троян, но ние го гоним, учителите били протестанти, а ловчалии му дават най-хубавото си място и правят най-хубавото училище, но туй е отделна тема – бел. Г.М.). Та тази възрастна госпожа ми разказа колко онова образование било различно от днешното – сега учителят е като чиновник, идва, преподава, и си тръгва. А в Американския колеж наред със знанията им преподавали и житейски уроци – как да се държиш в обществото, как да се обличаш, специфични женски умения (готвене, шиене и т.н.), как да разговаряш... Струва ми се, че ти със своята извънкласна работа си правил нещо подобно?
- Аз не съм следвал някакъв конкретен модел. Може би подходът ми до известна степен е бил интуитивен, не знам. Мисията ми бе друга. С деца, „вързани” в клас, се работи много по-лесно, но да накараш детето да тръгне след теб – това е майсторлъкът. Защото децата не тръгват след всекиго. Нали и в стадото е така – тръгват след водача, след лидера.
- Вярно ли е, че децата, по принцип, са злобни към учителите си?
- Не, не – това не е истина. Децата умеят да обичат учителите си, някои от учителите си.
- Злобни са към калпавите учители?
- Точно така. Децата са индикатор. Аз винаги съм казвал, че куче и малко дете разпознават безпогрешно добрия от лошия човек.
- Но няма ли нещо друго – когато човекът е много лош, кучето се плаши и слуша. Не е ли така и с децата – понякога са послушни, защото са уплашени, а не защото обичат учителя си?
- О, не. Вижте съвсем малкото дете – от някои хора то плаче, а към други протяга ръчичка и им се усмихва. То прави нещата интуитивно Децата са много крехки, много раними; но има моменти, когато трябва да си строг с тях, много строг, арабийското отношение не гради авторитета на учителя и изобщо на възрастния.
- Арабийското отношение понякога не е ли израз на безпомощност? Забелязъл съм, има калпазани учители, чийто единствен коз е да са ларж с децата - защото не са професионалисти в работата и този е единственият им номер?
- Моето дълбоко убеждение е, че учителят трябва да е личност. Чиновникът и чиновническото отношение не могат да виреят сред учениците. Така е било винаги – всички, които са оставили имената си като учители, са били личности. Това е най-нужното на ученика днес (когато пред него има толкова възможности да се информира) - да има пред себе си учители личности.
- Тези твои пътуващи училища, експедиции и други форми на извънкласна работа явно са ти отнемали много лично време. Някои обаче биха казали – нещо му липсва на Гладков и той така го компенсира, бяга по горите, бяга при децата?!
- При всички случаи цялата ми тази дейност е била за сметка на нещо. При всички случаи! Сигурно съм липсвал на семейството си, на жена ми – никога не съм си зарязвал къщата, но става въпрос, че това многочасово, многомесечно, многогодишно отсъствие от вкъщи е дало някакво отражение. Даже Стефка Алашка (бивша директорка на ОУ „Иван Хаджийски” – бел. Г.М.) ми се чудеше. Монетата има и друга страна – аз много войни съм водил с директори и началници, не знам защо, но много се дразнеха, че работя. Не можах да я разбера тази тяхна логика.
- Как да не я разбираш?! Не е ли ясно защо ти се нервят, когато работиш много – защото даваш модел за много работа, а мързеливият се дразни. Дразни се, когато му показваш как и колко може да се работи. Има и друго – който много работи и се раздава, е по-труден за управление.
- Да, вярно – не съм бил удобен, защото делях от другите. Макар че не мога да се оплача. Аз обаче си гарантирах позициите и с много квалификационни курсове, степени и т.н. През 1978 г. ме смениха от поста зам.-директор без никаква обосновка; не драматизирах, а веднага след като ме „понижиха” до редови учител, аз отидох на курс за повишаване на квалификацията – макар че 15 години не бях се занимавал с пряка преподавателска работа. На 44 години се явих на изпит за клас-квалификация, сериозен изпит – 100 въпроса, и го взех.
- Подсети ме за следващия въпрос. Квалифициран ли е достатъчно днешният български учител?
- Не! И не само че не е квалифициран, но и не иска да се квалифицира.
- Но защо все още витае митът, че нашето образование е много добро, особено в началния курс?
- Така е, добро е, но се обърка напоследък. И ще ти кажа защо. Западняците, да ме простят, но са по-тъпи от нас, при тях има много по-голям примитивизъм; и ако имахме техните материални възможности, ако децата ни живееха освободени от ежедневните грижи, налегнали семействата им, щяха да постигат много по-високи резултати от връстниците си в развитите страни. Като индиви ние сме много силни.
- Но май нямаме колективен талант?
- Точно така!
- Началният курс на нашето образование не е ли претъпкан със знания, без обаче да учи достатъчно децата да общуват, да се социализират пълноценно?
- Споделям това мнение. Наистина – в началния курс не се прави достатъчно за социализацията на децата. А по-късно тази празнота може да избие в различни негативни посоки – краен индивидуализъм, агресия и т.н. Категоричен съм, че нашият начален курс трябва да се разтовари малко – много ненужни знания има, излишно е.
- Кажи си мнението като географ – накъде отива България, като демография, екология, икономика?
- Днес в България се раждат годишно 70-75 хиляди деца, преди промените се раждаха 120-130 хиляди. Има и друго – две трети от новородените у нас днес са от малцинствата, циганчета и турчета. Онези стотици хиляди българи, които отидоха да рабоят и живеят в чужбина, също раждат деца – но тези деца вече не са българи, не са; и те няма да се върнат тук никога. Това е трагедията ни – че хлопваме кепенците на една толкова красива и благословена от Бога държава. И това е болката, с която ще си умра – че никой досега не поиска да инвестира в българина, в българските хора.
- Нали едно общество ако е мъдро, ако мисли стратегически, трябва да подкрепи учителския труд, да го стимулира максимално – защото този труд е инвестиция в бъдещето, той е битка за бъдещето? А в този конкурентен днешен свят битката за бъдещето е битка за живот?
- Ще цитирам една мисъл, която много харесвам. Ако човек мисли за един ден, трябва да си вземе храна, ако мисли за няколко години, трябва да посее дърво, ако мисли за 100 години, трябва да си образова децата. Това е голямата грешка на прехода – недостатъчната ни образованост, поколения, обречени на безпътие. Защото ние сега не знаем къде отиваме.
- Няколкото десетилетия комунизъм – не са ли те голямата причина за сегашното ни безпътие?
- И тях трябва да ги сложим в сметката. Но не е само това.
- Май не ги критикуваш особено тези няколко десетилетия?
- Не, не е вярно. Не ги критикувам сега, критикувах ги тогава, когато бяха реалност. Много ги критикувах. Никога не съм се плашел да си казвам мнението – и тогава, и сега, когато също има много дивотии, даже в някои отношения повече и от тогава. Може би все пак някога нещата ще си дойдат на мястото.
Който брал – брал, който не е – да е
* Гъбарско цунами заля района, професионалист от Априлци предаде 120 кг * Нелегални прекупвачи нажежиха страстите
ГЪБАРИТЕ В ТРОЯНСКО КАЗВАТ, че от 4-5 години не е имало такова изобилие по нашите гори. Гъбата е пролетна и като цяло – много качествена; видовете: безспорната царица - манатарката, пищнооранжевата булка, бароково натруфената сърнела, многобройният пачи крак, притеснително неугледната, но тлъста като пържола синьо-сива гълъбка и др. На изкупвачите прави впечатление, че са се втурнали да берат и много „дебютанти”, включително млади хора (чиито излети тази година не съвпаднаха, слава богу, с деня на парламентарни избори); традиционните ромски бригади пък са си неизменна част от пейзажа.
ВСЕ ПАК, ПРОФЕСИОНАЛИЗМЪТ и тук си казва думата. Има хора, предавали по 30, 40, че и по 50 килограма на ден. Сериозен гъбар от района на Априлци се е похвалил с общ „резултат” от около 120 килограма за двете седмици, откакто са излезли горските деликатеси. Но гъбарският ентусиазъм крие и своите рискове – на среща с мечка се натъкнал опитен гъбар в района на Скандалото, но, слава богу, всичко приключило благополучно и за двете страни.
КОМЕРСИАЛИЗИРАНЕТО НА БЕРИТБАТА доведе и до очакваната (неизбежната) поява на нелегални изкупвачи и прекупвачи. Те не плащат задължителната горска такса и така подбиват изкупните цени. На всичкото отгоре има много нови санитарни и други изисквания за съхранението на стоката според европейските стандарти, които, както е лесно да се досетим, едва ли се спазват от самозваните търговци, пък и не само от тях (разбира се, нелоялната конкуренция нажежи страстите, но, поне ние, нямаме информация за гъбарски сблъсъци, каквито е имало в предишни години – бел. Т21).
ЗА МЕРАКЛИИТЕ тепърва да вкусят гъбена яхния или да вземат някой лев от горската стока трябва да кажем, че мощното гъбарско цунами в нашия район вече затихва. Тъй че – който брал, брал, който не е, да е.
Читателите ни пишат: Катастрофа

Читателите ни пишат: Троян е прекрасен, но тъне в мизерия и кучешки лайна
ОТ МИНАЛАТА ГОДИНА в новострояща се кооперация един от майсторите започна да храни едно бездомно куче, набито, но по-дребно. С времето кучето се озлоби и се спусна срещу 2-годишната ми дъщеричка, едвам се отървахме, крещейки и удряйки звяра с чанта със сироп за кашлица. Каква самоотбрана, нали? Лошото е, че на следващия ден същото куче нападна бременната жена от първия етаж с по-голямото й детенце – момченце на 4 години. Още по-лошото е, че кучето винаги нападаше, когато така нареченият му „стопанин” е там. При всяка атака той („стопанинът”) се радваше и се хилеше... Вече година всички, които се нанесоха в кооперацията, се озъртат преди да излязат от входовете си.
ДНЕС ИМАМЕ ОЩЕ 3 МАЛКИ КУЧЕНЦА, много им се зарадвахме, но те пораснаха и се оказа, че онзи пес е техен татко, който ги „учи” да нападат възрастни хора и деца. И мнозина се оплакват от нападения, още повече че близо до мястото, където живеем, има голяма фирма с много работници и те също са сред потърпевшите. Естествено, с бездомните кучета дойдоха и бълхите. Но най-важното е – как да заградим, за да са в безопасност децата ни.
ИСКАМ ИЗРИЧНО ДА НАПИША, че аз съм висшист-еколог. Обичам животните, смятам, че да се живее в хармония с природата, е нещо трудно, но не и недостижимо. Моето дете също обожава животните, но когато става въпрос за избор – избирам детето си. И всеки би направил този избор.
ДРАЗНЯ СЕ ОТ СЛЕДНИТЕ ФАКТИ – защитници-еколози протестират срещу насилието върху животни, но освен протести не правят нищо друго; хора хранят бездомни кучета и нищо повече. Нима е достатъчно да изхвърлиш коричка хляб и да кажеш, че се грижиш за животно?! ТА ТОВА Е СМЕШНО! Това не е решение на въпроса, няма изобщо да споменавам за трагедиите на хора, пострадали от „безумна” среща с разярено псе. Грижата за животно, без значение какво е то, не се изразява така... Но не приемам и начина, по който са отровили кучетата, защото покрай това си отиват и домашни любимци; а не дай си Боже да се отрови детенце.
НЕ ТРЯБВА ВСЕКИ ДА СЕ ОПЛАКВА, всички заедно можем да си помогнем. Защото имаме избор – все още.
Троян, 16 юли 2009 г.

Читателите ни пишат: Не съм сигурна кои са по-големите животни
*****
Не съм сигурна кои са по-големите животни

*****
коментар в сайта www.troyan21.com
В ТД на НАП - ръст на приходите за полугодието
ОБЩО 40, 5 МИЛИОНА ЛЕВА са постъпленията от данъци и осигуровки за първата половина на 2009 г., научихме от PR-ката на Териториалната дирекция (ТД) на НАП в Ловеч Калина Радоева. С 2 млн. и 441 хил. лвева повече са приходите в сравнение със същия период на 2008 г., като ръстът към 30 юни 2009 г. е 6, 40%. Очаква се в края на годината този ръст да се запази.
ПОСТЪПЛЕНИЯТА КЪМ ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ от данъци бележат ръст с 29,37% и са 14 млн. и 542 хил. лева, като увеличението на данъчните приходи е с 3 млн. и 301 хил. лева. С 3 млн. и 333 хил. лева повече пък са приходите от ДДС. Над 1 милион лева повече са направените вноски от данъци върху доходите на физически лица за шестте месеца на 2009 г. в сравнение със същото полугодие на 2008 г. Намалели са единствено постъпленията от корпоративния данък от нефинансови предприятия и от други данъци по Закона за корпоративното подоходно облагане, както и от наложени глоби.
С 58 713 ЛЕВА ПОВЕЧЕ са внесените данъци върху доходите на едноличните търговци, практикуващите свободни професии и назначените на граждански договори. Постъпленията от данъци върху хазартни съоръжения също са се увеличили в сравнение с полугодието на 2008 г. - с 23 100 лв.
ПРИХОДИТЕ ОТ ОСИГУРОВКИ са 25 млн. и 996 хил. лева. Най-голямо перо – 16 млн. и 428 хил. лева, са вноските за Държавно обществено осигуряване (ДОО). Към Националната здравно-осигурителна каса са постъпили 6 млн. и 674 хил. лева, които са с 1 млн. и 545 хил. лева повече от за шестте месеца на миналата година. С 215 хил. лева повече са и приходите от Допълнителното задължително пенсионно осигуряване, каквото плащат родените след 1 януари 1960 г. Въпреки икономическата криза и последиците от нея, постъпленията от данъци и осигуровки в ТД на НАП в Ловеч са се увеличили, отчитат от приходната администрация.
КАК СЕ ОБЯСНЯВА ТОВА УВЕЛИЧЕНИЕ? «Колкото и парадоксално да звучи, кризата понякога се оказва здравословна за данъчните постъпления», коментира г-жа Радоева. Причината е следната - затихващата икономическа активност и намалелите инвестиции в строителството водят до много по-ниско възстановяване на ДДС; и тъй като това е данъкът с най-голям дял в общия размер на приходите, за НАП ситуацията около него се отразява в по-добри абсолютни стойности на данъчните постъпления.
НО СПРЯМО ГОДИШНИЯ ПЛАН ЗА 2009 Г., който е завишен в сравнение с 2008 г. с 24% (или с 18 млн. и 952 хил. лева), като цяло се очаква неизпълнение на планираните приходи. Най-голям дял неизпълнение се очертава в частта на ДОО, което за полугодието на 2009 г. изостава от плана с 2 млн. и 419 хил. лева. Тази тенденция също се дължи на изменението на икономическата среда в условията на финансова криза.
Троянка представя България на среща в Синая под егидата на ЮНЕСКО

Состра – един от най-добре стопанисваните археологически обекти в България

„ЦЕЛТА НИ ЗА ЛЕТНИЯ СЕЗОН е да въведем туристите в обекта, а през есента планираме археологическа работа”, обясни д-р Христов. Зам.-директорът на НИМ обясни, че средствата, отпуснати тази година от Общината са по-малко,15 хил. лв., но са насочени в правилна посока – 5 хил. лв. за екскурзовод на място и за рекламни материали и 10 хил. лв. за екологичната оценка във връзка с подготвяния Общ устройствен план (ОУП) на терена, без който не може да се предприеме нищо по изграждането на туристическата инфраструктура. Ръководителят очерта и свършеното досега (за този сезон): поставяне на три указателни табели, изпълнени според евростандартите; осигуряване на човек, който от сряда до неделя да посреща гостите на обекта (този служител работи от 1 юни и ще върши тази работа до края на лятото); двама работници по Програмата за временна заетост, които се грижат за почистването на Состра и на съседната Гергьова черква (останки от раннохристиянската базилика „Св. Георги”); празненството на 6 май на Гергьова черква. Д-р Христов бе откровен, че за тази година НИМ няма да отпусне пари за Состра, както е било досега, тъй като бюджетът на голямата културна институция е орязан наполовина от Министерството на културата и директорът проф. Божидар Димитров е забранил харчовете. „Дори трите експедиции, които НИМ организира това лято, са финансирани от спонсори”, обясни музейният зам.-шеф и изрази надежда, че при новото правителство финасирането за културата, и в частност за НИМ, ще е моного по-щедро. Оценката на д-р Христов бе, че за разлика от други подобни обекти в страната, превърн

ДОСЕГАШНИЯТ ПРЕЗИДЕНТ на Ротари клуб – Троян д-р Добрев маркира приноса на ротарианците през изминалата година: финансиране на голяма указателна табела и кабинка за екскурзовода, оформяне на площадката пред централния вход на крепостта, участие в подготовката на тържествата по откриването и закриването на сезона (Гергьовден и 10 октомври), финансиране на поредната книга за Состра, дело на д-р Иван Христов. Новият ротариански шеф Диян Ковачев сподели, че мечтата му е да види напълно реставрирани всичките 12 кули на крепостта в пълния им блясък и 12-метрова височина и обеща, че като председател на Ротари – Троян ще помага максимално.
ЕЛЕНА ВЪЛЧЕВА ОТ ОБЩИНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ пък съобщи една много добра новина – че Общината усилено подготвя проект по Оперативна програма „Регионално развитие” за изграждане на туристическа инфраструктура в общината. Кандидатства се за субсидия от 8 млн. лв., като сред включените обекти е и Состра.
ДИРЕКТОРКАТА НА МНХЗПИ ЕЛЕОНОРА АВДЖИЕВА наблегна на ангажимента на културната институция по подготовката на честването за закриване на археологическото лято. Музейната шефка обеща грандиозен спектакъл с много ефекти. Празненството ще е около 10 октомври (10 октомври 254 г. се смята за рождена дата на възродената след готските нашествия крепост Состра.
Т21
Николай Германеца: С цървули по дивия Запад – това е българинът

- Дано не си прав.
- Кажи ми сега за мотосъбора – май имаше някакви проблеми?

- Колко струва цялата тази организация и кой плаща?
- Нека не говорим за суми, почти всички разходи са за моя сметка.
- Едва ли очакваш възвращаемост?
- Не, разбира се. Правя това не с комерсиална цел, а за душата.
- Ще го има ли железненският мотосъбор и догодина?
- Ако съм жив – ще го има.
- Нека чуем и оценката на Ханс.