Шанс за 2 милиона евро

НА 21 ЮЛИ (ВТОРНИК) В ЗАЛА „ФОРУМ” се проведе дискусионна среща, организирана от сдружение „Местна инициативна група (МИГ) – общини Троян и Априлци”. Тя бе последната от няколко такива, проведени в селата на двете общини в изпълнение на дейностите по проект „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за потенциална местна инициативна група на територията на общините Троян и Априлци”, спечелен от сдружението.

ТЕМАТА НА СРЕЩАТА беше подходът „Лидер” (да не се бърка с едноименната новосъздадена партия) като част от политиката за развитие на селските райони в ЕС. Следва да уточним, че и Априлци, и Троян попадат в дефиницията за селски район - за България това са общините, в които няма населено място с повече от 30 хиляди души. Статистиката показва, че 42% от населението на България и повече от половината от населението на държавите членки на ЕС живее в селски райони. Подходът „Лидер” е метод за мобилизиране на местните общности, а Местната инициативна група е основен инструмент на този метод – тя се явява като посредник, помощник и гарант за усвояване на пари от ЕФРСР (Европейски фонд за развитие на селските райони) чрез проекти. Рамка за разработване на такива проекти е Стратегията за местно развитие, отговаряща на нуждите и очакванията на местните хора, която предстои да се изработи на предстоящи форум-срещи. Голямата цел на сдружението и неговите партньори - Общините Троян и Априлци и Института за планинско животновъдство и земеделие - е да защити успешно пред Министерството на земеделието и храните Стратегията за местно развитие, в изпълнение на която могат да бъдат усвоени около 2 милиона евро, като максималната стойност на един проект ще е 200 000 евро. Координатор на „МИГ – общини Троян и Априлци” е Веселин Радев, а председател на Управителния съвет – Цанко Спасовски.

НА СРЕЩАТА В ТРОЯН се повдигнаха няколко въпроса. Стана ясно, че извървеният досега път на сформиране и функциониране на МИГ трябва да се измине отново поради бюрократични причини. Възражение събуди и съобщението, че бъдещите проекти ще се оценяват не от местните хора, а от външни експерти; това нововъдение беше обяснено с необходимостта от осигуряване на обективност, прозрачност и безпристрастност от страна на сдружението. Присъстващите се обединиха около предложението следващите срещи да бъдат организирани по браншове. Реши се също участниците в срещата да получат писмена информация, за да бъдат добре подготвени преди важните форум-срещи през есента.

АМБИЦИРАНИТЕ ДА УЧАСТВАТ в процеса, иницииран от подхода „Лидер”, трябва да знаят, че ще бъдат финансирани мерки по три оси: повишаване на конкурентоспособността на земеделието, хранително-вкусовата промишленост и горското стопанство; развитие на земеделски методи, щадящи околната среда; подобряване на качеството на живот и увеличаване на възможностите за заетост. Любопитно е да видят примери за вече реализирани чрез този подход проекти в страните от ЕС: кораб, преобразуван в „училище за туризъм” (Португалия); информиране на децата от три училища за значението на здравословното хранене и за ролята на местните храни в него (Великобритания); оборудване на център за деца със затруднения (Испания); създаване на успешна регионална марка чрез мрежа на местни производители на хранителни продукти (Швеция); подпомагане на разработката на качествени продукти със силна регионална идентичност (Ирландия); експониране на местни археологически разкопки, монтиране на системи за пречистване на канализационните води (Холандия); отопление с биомаса (Германия); изготвяне на „Харта за качеството” за местни хотелиерски и ресторантьорски фирми (Италия); създаване на женски център – занятия по йога, курсове по готварство, решения на юридически проблеми (Франция).

ОТ ИНИЦИАТИВНОСТТА на троянци и априлчани и от коректността на държавната администрация зависи дали след време двете общини ще могат да се похвалят с реализирани добри идеи.

Т21

Майката: „Стършела и Минко ме предупреждаваха, че може да ги очистят”

„СТРАХ МЕ Е И ЗА ЖИВОТА на най-малкия ми син, последния – Виктор, само той ми остана!” Това изплака пред T21 троянката Виолета Минкова, майката, изгубила миналата година двама сина – Пламен Ангелов-Стършела (37 г.) и Минко Генчев (27 г.). Виктор, най-малкият брат, е на 19 години и живее при майка си.

СТЪРШЕЛА – АТРАКТИВНИЯТ МОТОРДЖИЯ, основател и водач на троянското мотобратство „Синове на Тангра”, брат му Минко (Минчо), техният приятел от мотобратството Данаил Стоянов (24 г.) и 17-годишната Цветомира Цветанова (ученичка в СХУПИ – Троян, приятелка на Минко) загинаха в морето край Силистар, община Царево. Според официалната версия четиримата са се удавили – момичето по невнимание паднало от високия бряг и тримата мъже скочили да го спасяват; но морето било много бурно и всички загинали. Хората си спомниха и старото поверие, че на този ден, 2 август (Илинден по стар стил) морето винаги взема жертва. За погребението в Троян на 6 август 2008 г. пристигнаха стотици рокери от мотобратствата в цялата страна, а подобна масова траурна процесия градът ни не помни.

ОЩЕ ТОГАВА ОБАЧЕ НЯКОИ ОТ РОДНИНИТЕ на загиналите, а и техни приятели моторджии изразиха съмнения в официалната версия и предположиха, че Стършела и приятелите му може да са убити – за отмъщение, за прикриване на някаква страшна тайна и т.н. От полицията обаче категорично отхвърлиха подобна вероятност. Но сега, година по-късно, майката на Пламен и Минко отново повдига въпроса.
ПОПИТАХ ВИОЛЕТА КОЙ И ЗАЩО БИ УБИЛ СТЪРШЕЛА. „Пламен непрекъснато вадеше кирливите ризи на разни хора – може да е някой от засегнатите”, бе отговорът й. Майката припомни и друго – Стършела бил яростен враг на употребата и разпространението на наркотици, даже на няколкото големи мотосъбора, организирани от него (край с.Дебнево, на Къпинчо до Троян и на Айдушкото сборище под Беклемето), въвел строг контрол и не допускал дрогирани участници; не било чудно, ако обяснението може да се намери в тази посока.

А ДАЛИ Е ВЪЗМОЖНО убийците да са от моторджийските среди? Виолета не изключи подобна версия, но бе категорична, че никога не е обвинявала моторджиите, каквито думи й били приписани миналата година в пресата и заради което си имала много неприятности; даже, довери ни тя, малко след смърта на Стършела и Минко двама маскирани я причакали пред троянския й апартамент на ул. „Симеон Велики” и я пребили жестоко. Виолета категорично отрече и други писаници във вестниците – че била изоставена и забравена от синовете си, че нямала връзка с тях и т.н. „Това са пълни глупости! Той горкият (Стършела) с мен споделяше всичко, обичаше ме много. И ми се доверяваше напълно, само на мен – една негова приятелка го заряза и той единствено пред мен сподели, плакал ми е на рамото, направо се беше поболял от мъка”, разказа майката.

ВИОЛЕТА НИ ДОВЕРИ И ДРУГО: „Двамата – Стършела и Минко, непрекъснато ме предупреждаваха, че ще стане нещо с тях, че може да ги очистят”. Защо, как така ще ги очистят, кой – бе недоумението ни. Пояснението: „Защото не си траеха и бяха трън в очите на куп хора, включително и на онези, дето не бяха от Троян, но членуваха в троянското мотобратство и след смъртта на Стършела изповзеха какво ли не”.

МАЙКАТА СПОДЕЛИ и един странен факт. Емил Паришев, брата на Сършела по бащина линия, присъствал на аутопсията в Бургас и с очите си видял, че в дробовете на Пламен нямало вода; или с други думи – брат му е бил мъртъв (убит), преди да попадне в морето?!


Генадий Маринов

П.П. Разбирам и съчувствам на мъката на майката, загубила в един ден двамата си сина. Разбирам и това, че страданието поражда съмнения, нерядко неоснователни. Но, струва ми се, някои от нещата, които Виолета Минкова ни разказа, будят размисли. Както и подозрения, че около смъртта на четиримата троянски младежи на 2 август 2008 г. край Силистар може да има нещо скрито и нечисто.


На плаж в Чифлик

ГОЛЯМ КУПОН СЕ ВИХРИ на големия минерален басейн в Чифлик – може би най-примамливия и атрактивен в жегите туристически обект в общината и района (басейнът, хотелът до него и останалите крайбасейнови екстри – ресторант, дневен бар и т.н. са собственост на троянския бизнесмен Камен Ангелов-Кардаша). В събота (25 юли, най-горещият ден досега) басейнът щеше да се спука по шевовете. Тук трябва да споменем и атрактивните цени, допълващи приятно общата картина – 4 лв. е билетчето за възрастни, 3 лв. за деца. В неделя, когато прогнозите за захладняване с десетина градуса се сбъднаха, положението беше същото – народ, коли с регистрации от къде ли не (а пропо – в тази част на курорта проблем с паркирането няма, тъй като са организирани няколко паркинга), купон.

ПРИЗНАВАМЕ, че отидохме до басейна по работа – кметът на курортното село Дачо Дачев ни сигнализира, че в района на басейна са се настанили мнозина мургави амбулантни търговци и освен че не спазват нормативните разпоредби за подобна дейност, рушат и имиджа на курорта. Г-н Дачев опитал да реши проблема „мирно”, но не се получило, после подал жалби до различни институции, включително и до Община Троян, обаче засега резултат нямало.Амбулантните били още по-куражлии, тъй като били разположили сергиите си на нает частен имот.

ОЧАКВАХМЕ ДА ВИДИМ ГОЛЯМА ЦИГАНИЯ и всевъзможени биташки боклуци, но, откровено казано, бяхме приятно изненадани - оказа се, че на сергиите се продават само плажни стоки (хавлии, бански, надуваеми пояси, дюшеци и прочее). А че шарения и цигания имаше, имаше – но тя не бе нито по-голяма, нито по-дразнеща от в който и да е роден курорт (та даже и в най-елитните, примерно – Слънчев бряг). Друг е въпросът, че мургавите чифлишки търговци едва ли са изрядни (сигурно ако им поискаш касова бележка и разните му там разрешителни, ще те погледнат като индианец лаптоп) и тук г-н Дачев е напълно прав – но това е друга, много по-голяма тема. И все пак – нали има контролни органи, които получават заплатите си точно за това, да контролират?!

Троян – сред 10-те общини отличници по добри административни практики

Троян е сред 10-те общини отличници в България, в които са регистрирани най-много добри административни практики (като примери за добри практики се посочва наличие на попълнени образци на документи, обслужването на едно гише, поддържането на актуална интернет страница на общината и т.н.). Това сочат данните от многокомпонентното социологическо изследване на фондация "Галъп интернешънъл институт". Общините в страната са общо 264, като едва в 31 от тях е отчетено приемливо ниво на добри административни практики. Изследването е продължило близо половин година и в него е използван е методът на интервюта с посетители и служители на администрациите, както и тъй наречените „мистериозни клиенти”, които на място се запознавали с работата на чиновниците. Пълните резултати от проучването ще бъдат представени на 31 юли в София.

Троян е отличник по регистрирани добри практики, но е най-отзад в класацията (сред 10-те най-добри) по степен на изчерпателност на информацията, предоставяна на гражданите от общинските служители и е „средняк” по показателя скорост на обслужване.

В Общинския съвет - решават за пистата в Дълбок дол

ОБЩИНАТА ДА УЧРЕДИ БЕЗВЪЗМЕЗДНО ПРАВО на ползване за срок от 10 години на 154,8 дка поземлен имот в землището на с. Дълбок дол (кадастрален № 24476.134.21), върху който е разположена прочутата мотописта. Като ползвател на имота да е троянското сдружение „Клуб 4х4 адвенчър” с председател собственикът на хотел „Троян Плаза” Тодор Христов, което, де факто, и в момента стопанисва пистата. Това е предложението, което кметът на община Троян Минко Акимов е внесъл за разглеждане и гласуване на предстоящата и първа след парламентарните избори сесия на Общинския съвет (ОбС), която е насрочена за 30 юли (четвъртък).

ВЪПРОСНИЯТ ИМОТ Е СЪС СТАТУТ на земеделски терен и е публична общинска собственост. Но според разпорежданията на чл. 25 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) собствеността на общините върху селски мери и пасища (в тази категория влизат и въпросните 154,8 дка), която е публична, „може да се обявява за частна общинска собственост при промяна на предназначението по реда на Закона за общинската собственост”. Предвидените в закона случаи, позволяващи подобна промяна на собствеността, са следните: при изграждане на техническа инфраструктура по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ); при реализация на инвестиционни проекти със сертификати А или Б по Закона за насърчаване на инвестициите; при жилищно застрояване съгласно устройствения план на населеното място; и при реализиране на инвестиционни проекти, свързани със социално-икономическото развитие на общината (каквото е основанието в случая).

СПОРЕД ЗМСМА ПОДОБНА ТРАНСФОРМАЦИЯ на собственост и учредяването на безвъзмездно право на ползване на дружество в частна полза (каквото е „Клуб 4х4 адвенчър”) се приема с мнозинство от три четвърти от общия брой на общинските съветници (т.е. 22-ма от всичките 29 троянски общински съветници трябва да кажат „да”) и за не по-дълъг срок от 30 години.

КАКВО ДОВЕДЕ ДО ТОВА ПРЕДЛОЖЕНИЕ на г-н Акимов? Известно е, че върху въпросния имот в Дълбок дол от 1986 г. се провеждат автомобилни състезания (бъги, автокрос, мотокрос); през 90-те тази дейност затихна, но постепенно се възроди, а през последните 4 години стана особено интензивна – на дълбокдолското трасе се състояха няколко кръга от националния офроуд шампионат, състезания от ендуро шампионата, голямо международно състезание с моторни четириколки АТВ (през 2008 г.). В мотопистата бяха инвестирани и доста средства, което направи възможно тя да получи домакинството на три кръга от Европейския АТВ шампионат (първият ще е през 2009 г.). Тези състезания се радваха и радват на голяма популярност и имат много местни фенове.

ВСИЧКО ТОВА ОБАЧЕ ИМА И СВОИТЕ ПРОТИВНИЦИ – група жители на селото остро протестира както срещу шумотевицата и безконтролното движение на АТВ из селото, така и поради липсата на изискваното отстояние на мотопистата на най-малко 1000 м от жилищните постройки (според Наредба № 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на жилищната среда от 1992 г.). Бе направена и протестна подписка. А жалбата до Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) - Ловеч, инициирана от семейството художници Нина и Цветан Донковски и подкрепена от депутатката Стела Банкова, бе уважена; и в резултат от инспекцията разпоредиха затваряне на пистата (виж бр. 15 от 22 април 2009 г. и бр. 19 от 20 май 2009 г. на Т21– бел. Т21).

В ОТГОВОР ПОСЛЕДВА голяма контрастатия в Т21 на кмета на Дълбок дол Дилян Дамянов (бр. 19 от 20 май 2009 г.), в която се подчертава значимостта на мотопистата за развитието на селото, а и на общината като цяло, както и сериозният рекламен ефект за района от провеждането на подобни спортни събития. Г-н Дамянов наблегна и на дългогодишната традиция и на популярността на мотосъстезанията край Дълбок дол сред местната общност. В селото бе проведено общоселско събрание в подкрепа на пистата (отговорящо на изискванията на новия Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление); направена бе и подписка в подкрепа.

В ПОДКРЕПА ЗА ЗАПАЗВАНЕТО И РАЗВИТИЕТО на мотопистата край Дълбок дол застана и общинското ръководство и така се стигна до настоящото кметско предложение за учредяване на безвъзмездно право на ползване на терена. Сред мотивите на вносителя са, че в Дълбок дол има общо десет общински пасища и мери на площ над 500 дка, което е напълно достатъчно за нуждите на селото, дори немалка част от тези площи стои неизползваема; с други думи – промяната на предназначението на въпросните 154,8 дка няма да ощети земеделските стопани. Кметското предложение е „Клуб 4х4 адвенчър” да получи безвъзмездно право на ползване за срок от 10 години, като имотът се ползва за организиране на състезания по офроуд (а не за някакви други странични цели).

И ТЪЙ – НА 30 ЮЛИ В ТРОЯНСКИЯ МЕСТЕН ПАРЛАМЕНТ предстои важно гласуване, от което зависи бъдещето на мотопистата край с. Дълбок дол. Запознати смятат, че нужното мнозинство от три четвърти от гласовете ще бъде осигурено (сигурни 16 гласа от управляващото мнозинство на ГЕРБ и „Избор за Троян”; четиримата от „Атака”, които ще подкрепят своя кмет на Дълбок дол; човекът от ДПС също ще гласува „за” – и защото е от съседното с. Голяма Желязна, но, не на последно място, и защото партийният лидер Ахмед Доган е ангажиран с АТВ състезанията; лесно е да се предскаже, че подкрепата си ще дадат и няколко човека от левицата).

Т21

Осъдиха наркобандата на Дочо Ралчевски

МИНАЛАТА СЕДМИЦА ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД осъди троянската наркобанда, ръководена от 30-годишния Дочо Ралчевски; другите са брат му Николай Ралчевски, Нанко Миревски и Димитър Михайлов, всичките от Троян. Групата бе задържана на 23 май 2008 г. на излизане от дискотека „Фламинго” в Орешак след неколкомесечна съвместна разработка на РУ на МВР – Троян и районната прокуратура. Според обвинението групата е контролирала разпространението на синтетична дрога и марихуана в Троянско и района и е била известна с жестоките си методи (нередовни длъжници са били рекетирани и измъчвани, по мафиотски образец са били рязани и уши).

ТАРТОРЪТ НА ГРУПАТА – Дочо, е получил присъда от 10 години строг тъмничен затвор плюс глоба от 30 000 лв. Брат му Николай е осъден на 5 години при общ режим и глоба от 5000 лв. Присъдата на Нанко е 10 години затвор при строг режим и конфискация на една втора част от лек автомобил „Рено”. Димитър ще лежи 5 години, ще плати 5000 лв. и ще му бъде конфискувана една втора част от лек автомобил „Ситроен”. Присъдата може да бъде обжалвана в 30-дневен срок пред Апелативния съд във Велико Търново (из тийнеджърските среди в Троян вървят приказки, че дори присъдата да бъде потвърдена, братята и аверите им много скоро ще са на свобода - както станало с техния колега в занаята К., който уж излежавал многогодишна присъда, а „цъфнал” в града само след година – бел. Т21).

Т21

Общината намалява наема за „рязания мост”?

На предстоящата в четвъртък (30 юли) сесия на местния троянски парламент общинските съветници ще решават дали да одобрят предложението на кмета Минко Акимов за намаляване на началната тръжна месечна наемна цена на т. нар. „рязан мост” (пешеходния мост срещу „Балканфарма – Троян” АД, който преди много години си бе истински мост и по него се движеха автомобили и хора, но при реконструкцията на Индустриалната зона незнайно защо бе срязан от едната страна и се превърна в побратим на печално прочутия ловешки „мост за никъде” – бел. Т21). Недвижимият имот включва платното на моста без тротоарите и е с полезна площ 335 кв. м. Преди време „рязаният мост” бе отдаден под наем и сполучливо приюти автокъща за употребявани автомобили. След изтичането на наемния договор Общината обяви (с кметска заповед № 274 от 23 април 2009 г.) публичен търг за отдаване под наем на обекта при начална тръжна месечна наемна цена в размер на 603 лв. без ДДС; и с условието бъдещият наемател да организира охраняем паркинг за автомобили втора употреба и да поддържа осветлението на тротоарните площи в съседство. При проведените два търга (на 21 май и на 29 май т.г.) не се явиха кандидати и така се стигна до предложението за намаляване на началната тръжна месечна наемна цена с 30 % - на 422 лв. без ДДС. Останалите изисквания – за организиране на охраняем паркинг за употребявани автомобили и за поддръжка на тротоарите в съседство – остават непроменени.


Парламентарни избори 2009 в община Троян според ЦИК и на патерица

ИЗБОРИТЕ, като всяко друго чудо, минаха и заминаха. Което обаче изобщо не означава, че няма място за това да видим какво и как е достигнало до Централната избирателна комисия (ЦИК) от нашата община Троян (оригиналният файл на ЕКСЕЛ е |тук|, защото в нет-а оформлението на антетките се променя и не се чете - бел. авт.).

ЕТО И РЕЗУЛТАТИТЕ в удобен табличен вид:

|Резултати по секции за общината|

|Резултати по населени места|

ЧИСТО ФОРМАЛНО можем да забележим следните особености:

1. В секция 17 - един гласоподавател е гласувал само за партия, а бюлетината за мажоритарен кандидат е "задигнал" в джоб. (Интересно къде комисията е поставила втория печат върху бюлетината му?! А може някой от комисията, при броенето, да е "ЗАГУБИЛ" една НЕПРАВИЛНА бюлетина... Къде е истината и кой контролира методически правилното провеждане на изборите и правилното попълване на документацията?); |Протокол 17 от ЦИК|

2. В секция 71 - в клетката "Брой на избирателите по списък" не е посочен този брой, а е посочен броят на гласувалите избиратели, което очевидно води до погрешния факт, че активността на секцията е 100%. Комисията очевидно е неграмотна, но и органите, които трябва да контролират верността на попълнените протоколи - също не са си свършили работата!; |Протокол 71|

3. В секция 76 не са много по-добре с интелигентността от 71-ва секция, защото те пък не правят разлика между "Гласоподаватели по списък" и "Гласували"; |Протокол 76|

4. В секция 33 в Калейца са същите както и от секция 76 - не правят разлика между "Гласоподаватели по списък" и "Гласували"; |Протокол 33|

5. Особено неприятно впечатление правят 123-те невалидни бюлетини за мажоритарни кандидати в секцията (65) в Борима. Тук проблемът е МНОГО сериозен и ще се въздържа от коментар. |Протокол 65|

КАТО ИЗКЛЮЧИМ секциите с неграмотни комисии - НАЙ-ВИСОКА Е АКТИВНОСТТА на секция 37 в Балабанско, където от 118 имащи право на глас са гласували 102. |Протокол 37|

И СЛЕД БЕЗПРИСТРАСТНИЯ ПОГЛЕД на числата, като редови гласоподавател, си задавам въпроса - ТОЛКОВА ЛИ НЯМАМЕ седемдесет грамотни съграждани, които уважаемите партии да натоварят с писането на протоколите, та да не се излагаме...

|ТУК| можете да видите всички протоколи за район Ловеч, а от |тук| можете да изтеглите таблиците, които си извадих от данните на ЦИК.

Постфактум изборите огледа:
Стоян Борджуков - гласоподавател

|Начало|

Продължава съсипията на яз. „Сопот”

ПРИ СЪВМЕСТНАТА ПРОВЕРКА НА 16 ЮЛИ на екип на РУ на МВР - Троян и представители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) – Ловеч бяха разкрити множество бракониерски действия на територията на язовир „Сопот” край с. Голяма Желязна. Органите на реда са съставили 9 акта за незаконен риболов през тъмната част на денонощието и използването на повече от три броя въдици. Установени били и доста по-тежки нарушения, по-точно престъпления, съсипващи нагло и напук на всички забрани рибния запас на водоема; проверяващите се натъкнали на поставени дънно две мрежи с дължина около 200 м за улов на едра риба и една мрежа с дължина 50 м за дребна риба (уклей). Уловената риба била пусната обратно в язовира, а за разкритите престъпления били съставени протоколи. Но, както обикновено става при такива случаи, собствениците на незаконните такъми не били разкрити до приключване на операцията (интересен и многозначителен факт, като се има предвид, че на всички риболовци в района е добре известно кои са бракониерите в яз. „Сопот” - т.е. разкриването и задържането им от органите на реда не би трябвало да е проблем, стига обаче да има воля за подобни действия – бел. Т21). При акцията били намерени още 5 броя от т.нар. „тапи” за улов на хищна риба, които също били иззети. Според шефа на ИАРА – Ловеч д-р Йордан Найденов през май и юни в Ловешко са конфискувани над 3000 м бракониерски мрежи, като 800 м от тях са извадени от яз. „Сопот”.

ПРИПОМНЯМЕ, ЧЕ ПРЕДИ ВРЕМЕ яз. „Сопот” бе даден под аренда на частна фирма и последвалият вандалски промишлен улов и безскрупулното бракониерство тотално го обезрибиха (умъртвиха). В последните две-три години с усилията на ловнорибарските дружества в Троян и Ловеч нещата се попромениха към добро, а редицата доброволни зарибителни акции постепенно върнаха живота в язовира. Но кой знае защо вече доста време от ИАРА бавят отдаването на водоема за безвъзмездно ползване на споменатите две ловнорибарски дружества – въпреки че няма нормативни пречки, въпреки дадените обещания на най-високо правителствено равнище и, не на последно място, въпреки ясните ангажименти и заявените намерения яз. „Сопот” да се използва само за любителски и спортен риболов. С други думи – явно някой няма изгода яз. „Сопот” да стане на всички и да си върне старата слава на любимо място за отдих и туристическа атракция от национален мащаб?!

Т21


Мнения по темата в интернет

Бих отворил Белене за бракониери!!!

Тези големи риби със сигурност са жертви на бракониери,за тях няма забрани и почивен ден. „Сопот” и „Пясъчник” са най мрежарените язовири, „Огоста” също, но там рибата оцелява заради потопените дървета при завиряването му! Бракониерството под всякаква форма, трябва да се криминализира и да има жестоки санкции - затвор и конфискация на имущество! Ако имах власт, бих отворил Белене за бракониери!!!”

Mario67, 30 март 2009 г, във www.forum.fishing-mania.com


*****

Това е най-правилната тактика

„Това е най-правилната тактика за момента. Тел. 112 трябва да бъде засипан от обаждания за бракониери. Дори трябва да се повтаря и потретва обаждането с изричното изискване защо не се взимат мерки.”

Naso, 19 май 2009 г., във www.forum.fishing-mania.com


*****

Да спрем бракониерството!

„(…) В Република България съществуват широко разпространени деяния (престъпления), като бракониерството в неговите уродливи подформи, състоящи се в обезрибяване и унищожение на биологични видове, чрез незаконни мрежи, химикали, взривни материали, отпадъчни замърсявания от промишлени, частни и държавни производствени мощности. Нужно е да се криминализират законово нарушенията, за да има възможност Министерство на вътрешните работи и неговите служители да работят по случаите на посегателство и унищожаване на държавната и частна собственост…”

Из петицията на сайта „БГ Риболов” до Комисията по петициите към Европейския парламент, във www.bgribolov.com


*****

Абе, англичани, мани ги

„(…) В държавата на Оливър Едуардс – Англия, за намерен убит
бракониер, завит с мрежата на брега, НЕ СЕ ТЪРСЕЛА ОТГОВОРНОСТ.
Затова Оливър Едуардс лови на муха на една и съща река 60 години, и има риби! Абе, англичани, мани ги, они са замлатени...”

Данчо Савов, 2008 г., във www.forums.akulata.com

КК „Хемус 1896” спечели Обиколката на Румъния

В ОБИКОЛКАТА НА РУМЪНИЯ, при конкуренцията на 15 отбора от Италия, Гърция, Турция, Румъния, Унгария, Украйна, България и др., троянският колоездачен тим „Хемус 1896” по безапелационен начин спечели отборната титла. А двама от нашите – ветеранът и трикратен победител в Обиколката на България Павел Шуманов и Владимир Коев заеха съответно 3-то и 2-ро място в индивидуалната надпревара. Победител стана беларусинът Алексей Шибелин, бягащ за гръцки отбор. Чужденецът в в „Хемус 1896” Рино Зампили също направи отлично състезание, спечелвайки две етапни победи и едно второ място. Но в румънския тур троянци бяха преследвани и от малшанс – в третия етап един от големите в нашия отбор и фаворит за челно класиране с втората си позиция до момента Даниел Петров бе съборен от небрежен фотожурналист и счупи ключица на дясната ръка.

В ОБИКОЛКАТА НА СЪРБИЯ, започнала едва два дни след приключването на румънския тур, нашите, макар и поуморени, направиха някои добри етапни класирания – едно второ и трето място на Рино Зампили и едно второ място на Павел Шуманов.

В ТОН С УСПЕШНОТО ПРЕДСТАВЯНЕ на мъжкия ни тим бяха и най-малките състезатели на КК „Хемус 1896” – на Държавния шампионат на шосе за момчета младата надежда Владимир Русенов се окичи с шампионската титла на България в дисциплината „Индивидуално по часовник”. Победата на Владко добива още по-голяма тежест, тъй като бе извоювана в конкуренцията на 63 състезатели.

МЕНИДЖЪРЪТ НА КК „ХЕМУС 1896” ТОДОР КОЛЕВ
и всички състезатели на клуба посветиха и тези си успехи на своите помагачи, без които не би било възможно участието им в състезанията: официалните спонсори „Инс Деливъри” ООД и „Уника” АД и спонсорите „Актавис” АД, „Калинел” ЕООД и др.

Тодор Гладков: Децата не тръгват след всекиго

Поводите за разговора ни с Тодор Гладков – големият троянски учител географ и автор на уникалната (не само за България) извънкласна форма „Пътуващо училище”, са няколко. Най-главният – навършващият се половин век учителстване и работа с деца (началото е в далечната 1959 г., а днес, макар пенсионер, „вечният учител” пак е с децата – в основаното от него Рибарско училище, в Пътуващите училища, в сказки, срещи и т.н.). И още – 25 години от първата троянска ученическа експедиция с екологична насоченост „Осъм” (после г-н Гладков организира още 9, три от които международни), 15-годишнината на Пътуващото училище, 20 години от времето, когато троянският ученически експедиционен отряд „Героите на Урсел”, воден досещате се от кого, печели първо място в България. Друг повод – излязлата в бр. 1 за 2009 г. на списание „География” (издание на МОН) статия на Тодор Гладков, озаглавена „За системата на Пътуващите училища” и обясняваща философията и магията на това интересно „изобретение”. Има и още един солиден повод – удоволствието да си поговориш с човек, който има какво да ти каже. Човек на каузата, който, по неговите думи, винаги „играе себе си” и за когото „невъзможни неща и задна скорост няма”.

(продължение)

- За тези твои 50 учителски години колко деца си учил, може ли да се направи сметка?
- Над 10 хиляди са, може да се изчисли.

- Помниш ли някои от тях?

- Помня ги всичките, много рядко може да ми се загуби някой в съзнанието. Даже за повечето мога да кажа на кой чин са стояли, в коя класна стая и т.н. – подробности, които даже самите те са забравили. Не знам как да определя тази си способност – може би е някакъв вид професионализъм, или пък някаква професионална деформация, не знам. При мен обаче има една особеност – аз като учител хвърлях много сили в извънкласните форми на работа.

- Това не е ли било бягство от географията, която си преподавал в часовете?

- Не, напротив – бе допълнителна работа в същата посока, допълваше заниманията в час, доразвиваше наученото. Аз - може да звучи нескромно, но мисля че е реален факт – бях много добър учител по география, имах много участия с доклади в конференции, учителски конгреси и т.н. А извънкласната работа - в нея детето идва по желание, развива се, разгръща творческите си способности. Учебният час е ограничен – 40/45 минути, в извънкласната работа има повече свобода, повече простор.

- Спомням си, веднъж чаках на едно гише в Пощата, пред мен бе една възрастна дама – градска баба, нагласена, елегантна. Някак случайно се разговорихме, оказа се, че бабата е завършила Американския девически колеж в Ловеч, сегашната Езикова гимназия (същият този колеж, който е създаден в Троян, но ние го гоним, учителите били протестанти, а ловчалии му дават най-хубавото си място и правят най-хубавото училище, но туй е отделна тема – бел. Г.М.). Та тази възрастна госпожа ми разказа колко онова образование било различно от днешното – сега учителят е като чиновник, идва, преподава, и си тръгва. А в Американския колеж наред със знанията им преподавали и житейски уроци – как да се държиш в обществото, как да се обличаш, специфични женски умения (готвене, шиене и т.н.), как да разговаряш... Струва ми се, че ти със своята извънкласна работа си правил нещо подобно?

- Аз не съм следвал някакъв конкретен модел. Може би подходът ми до известна степен е бил интуитивен, не знам. Мисията ми бе друга. С деца, „вързани” в клас, се работи много по-лесно, но да накараш детето да тръгне след теб – това е майсторлъкът. Защото децата не тръгват след всекиго. Нали и в стадото е така – тръгват след водача, след лидера.

- Вярно ли е, че децата, по принцип, са злобни към учител
ите си?
- Не, не – това не е истина. Децата умеят да обичат учителите си, някои от учителите си.

- Злобни са към калпавите учители?

- Точно така. Децата са индикатор. Аз винаги съм казвал, че куче и малко дете разпознават безпогрешно добрия от лошия човек.

- Но няма ли нещо друго – когато човекът е много лош, куч
ето се плаши и слуша. Не е ли така и с децата – понякога са послушни, защото са уплашени, а не защото обичат учителя си?
- О, не. Вижте съвсем малкото дете – от някои хора то плаче, а към други протяга ръчичка и им се усмихва. То прави нещата интуитивно Децата са много крехки, много раними; но има моменти, когато трябва да си строг с тях, много строг, арабийското отношение не гради авторитета на учителя и изобщо на възрастния.

- Арабийското отношение понякога не е ли израз на безпомощност? Забелязъл съм, има калпазани учители, чийто единствен коз е да са ларж с децата - защото не са професионалисти в работата и този е единственият им номер?

- Моето дълбоко убеждение е, че учителят трябва да е личност. Чиновникът и чиновническото отношение не могат да виреят сред учениците. Така е било винаги – всички, които са оставили имената си като учители, са били личности. Това е най-нужното на ученика днес (когато пред него има толкова възможности да се информира) - да има пред себе си учители личности.

- Тези твои пътуващи училища, експедиции и други форми на извънкласна работа явно са ти отнемали много лично време. Някои обаче биха казали – нещо му липсва на Гладков и той така го компенсира, бяга по горите, бяга при децата?!

- При всички случаи цялата ми тази дейност е била за сметка на нещо. При всички случаи! Сигурно съм липсвал на семейството си, на жена ми – никога не съм си зарязвал къщата, но става въпрос, че това многочасово, многомесечно, многогодишно отсъствие от вкъщи е дало някакво отражение. Даже Стефка Алашка (бивша директорка на ОУ „Иван Хаджийски” – бел. Г.М.) ми се чудеше. Монетата има и друга страна – аз много войни съм водил с директори и началници, не знам защо, но много се дразнеха, че работя. Не можах да я разбера тази тяхна логика.

- Как да не я разбираш?! Не е ли ясно защо ти се нервят, когато работиш много – защото даваш модел за много работа, а мързеливият се дразни. Дразни се, когато му показваш как и колко може да се работи. Има и друго – който много работи и се раздава, е по-труден за управление.
- Да, вярно – не съм бил удобен, защото делях от другите. Макар че не мога да се оплача. Аз обаче си гарантирах позициите и с много квалификационни курсове, степени и т.н. През 1978 г. ме смениха от поста зам.-директор без никаква обосновка; не драматизирах, а веднага след като ме „понижиха” до редови учител, аз отидох на курс за повишаване на квалификацията – макар че 15 години не бях се занимавал с пряка преподавателска работа. На 44 години се явих на изпит за клас-квалификация, сериозен изпит – 100 въпроса, и го взех.

- Подсети ме за следващия въпрос. Квалифициран ли е достатъчно днешният български учител?

- Не! И не само че не е квалифициран, но и не иска да се квалифицира.
- Но защо все още витае митът, че нашето образование е много добро, особено в началния курс?
- Така е, добро е, но се обърка напоследък. И ще ти кажа защо. Западняците, да ме простят, но са по-тъпи от нас, при тях има много по-голям примитивизъм; и ако имахме техните материални възможности, ако децата ни живееха освободени от ежедневните грижи, налегнали семействата им, щяха да постигат много по-високи резултати от връстниците си в развитите страни. Като индиви ние сме много силни.

- Но май нямаме колективен талант?

- Точно така!

- Началният курс на нашето образование не е ли претъпкан със знания, без обаче да учи достатъчно децата да общуват, да се социализират пълноценно?

- Споделям това мнение. Наистина – в началния курс не се прави достатъчно за социализацията на децата. А по-късно тази празнота може да избие в различни негативни посоки – краен индивидуализъм, агресия и т.н. Категоричен съм, че нашият начален курс трябва да се разтовари малко – много ненужни знания има, излишно е.

- Кажи си мнението като географ – накъде отива България, като демография, екология, икономика?

- Днес в България се раждат годишно 70-75 хиляди деца, преди промените се раждаха 120-130 хиляди. Има и друго – две трети от новородените у нас днес са от малцинствата, циганчета и турчета. Онези стотици хиляди българи, които отидоха да рабоят и живеят в чужбина, също раждат деца – но тези деца вече не са българи, не са; и те няма да се върнат тук никога. Това е трагедията ни – че хлопваме кепенците на една толкова красива и благословена от Бога държава. И това е болката, с която ще си умра – че никой досега не поиска да инвестира в българина, в българските хора.

- Нали едно общество ако е мъдро, ако мисли стратегически, трябва да подкрепи учителския труд, да го стимулира максимално – защото този труд е инвестиция в бъдещето, той е битка за бъдещето? А в този конкурентен днешен свят битката за бъдещето е битка за живот?

- Ще цитирам една мисъл, която много харесвам. Ако човек мисли за един ден, трябва да си вземе храна, ако мисли за няколко години, трябва да посее дърво, ако мисли за 100 години, трябва да си образова децата. Това е голямата грешка на прехода – недостатъчната ни образованост, поколения, обречени на безпътие. Защото ние сега не знаем къде отиваме.

- Няколкото десетилетия комунизъм – не са ли те голямата причина за сегашното ни безпътие?
- И тях трябва да ги сложим в сметката. Но не е само това.

- Май не ги критикуваш особено тези няколко десетилетия?

- Не, не е вярно. Не ги критикувам сега, критикувах ги тогава, когато бяха реалност. Много ги критикувах. Никога не съм се плашел да си казвам мнението – и тогава, и сега, когато също има много дивотии, даже в някои отношения повече и от тогава. Може би все пак някога нещата ще си дойдат на мястото.

Интервю на Генадий Маринов

Който брал – брал, който не е – да е

* Гъбарско цунами заля района, професионалист от Априлци предаде 120 кг * Нелегални прекупвачи нажежиха страстите

ГЪБАРИТЕ В ТРОЯНСКО КАЗВАТ, че от 4-5 години не е имало такова изобилие по нашите гори. Гъбата е пролетна и като цяло – много качествена; видовете: безспорната царица - манатарката, пищнооранжевата булка, бароково натруфената сърнела, многобройният пачи крак, притеснително неугледната, но тлъста като пържола синьо-сива гълъбка и др. На изкупвачите прави впечатление, че са се втурнали да берат и много „дебютанти”, включително млади хора (чиито излети тази година не съвпаднаха, слава богу, с деня на парламентарни избори); традиционните ромски бригади пък са си неизменна част от пейзажа.

ВСЕ ПАК, ПРОФЕСИОНАЛИЗМЪТ и тук си казва думата. Има хора, предавали по 30, 40, че и по 50 килограма на ден. Сериозен гъбар от района на Априлци се е похвалил с общ „резултат” от около 120 килограма за двете седмици, откакто са излезли горските деликатеси. Но гъбарският ентусиазъм крие и своите рискове – на среща с мечка се натъкнал опитен гъбар в района на Скандалото, но, слава богу, всичко приключило благополучно и за двете страни.

КОМЕРСИАЛИЗИРАНЕТО НА БЕРИТБАТА доведе и до очакваната (неизбежната) поява на нелегални изкупвачи и прекупвачи. Те не плащат задължителната горска такса и така подбиват изкупните цени. На всичкото отгоре има много нови санитарни и други изисквания за съхранението на стоката според европейските стандарти, които, както е лесно да се досетим, едва ли се спазват от самозваните търговци, пък и не само от тях (разбира се, нелоялната конкуренция нажежи страстите, но, поне ние, нямаме информация за гъбарски сблъсъци, каквито е имало в предишни години – бел. Т21).

ЗА МЕРАКЛИИТЕ тепърва да вкусят гъбена яхния или да вземат някой лев от горската стока трябва да кажем, че мощното гъбарско цунами в нашия район вече затихва. Тъй че – който брал, брал, който не е, да е.

Читателите ни пишат: Катастрофа

МАШИНАТА НА ПРИХОДИТЕ е на път в най-скоро време да спре. Това е усещането за развитието на един малък град в Европа и още по-малък за света. Истината трябва да се казва, защото само така има шанс нещата да се променят. Знам, че не се вмествам в никакви партийни структури и идеи от прехода до сега, но факт е, че семействата и бизнесът, които участваха в проекта "Троян реклама", преди време прогресираха (вестник „Троян реклама” бе на сергиите над 15 години, но преди няколко месеца бе закрит от своята издателка Зорка Георгиева, авторката на настоящия материал – бел. Т21). Затова е редно да се каже истината, моментът дойде. СДС се появи, за да руши - това го призна почетният гражданин на Троян и „син” екскмет Константин Фичев - и разруши всичко, създадено от комунистите. Заради което Троян затъна в забрава. Следващият кмет, „червеният” Дилян Енкин, не прие през всичките 12 години на своето управление промените, които троянският бизнес правеше, за да се превърне в успешен и проспериращ. Сега, с ГЕРБ, се връщаме още години назад. Един елементарен и показателен факт – днес всички троянски фирми пестят (всичко, ток също) и тънат в мрак. Разходете се вечерно време, ще видите.

КОГА, АКО НЕ ПО ВРЕМЕ НА КРИЗА, г-н кметът Минко Акимов трябва да предложи нестандартни идеи и решения за изход? Но, не. Нашият градоначалник се е разположил доволно и няма грам идея за промяна на ситуацията. Г-н кмете, позволявам си да Ви подскажа няколко идеи: спрете губещото общинско издание в-к „Троянски глас” и дайте общинските пари за реклама на частните медии – както е навсякъде по света; дайте площадката под Къпинчо на хората, които биха могли да продадат това, което е тяхно - на Запад го наричат Флоомаркет; специалистите с педагогическо образование могат веднага да започнат да обучават хора от малцинствата в училищата, които в момента са празни; насърчете с конкурси младите хора да предлагат идеи и подкрепете тези идеи; възстановете стадиона, за да има къде да спортуват троянци и гостите на града и района ни, така както се прави навсякъде...

И В МИМИКРИЯТА НА МАЛКИЯ ГРАД, какъвто не е само Троян, искам да дам една препоръка на икономистите - не влагайте държавни пари в банките, дайте тези пари на хората! Искайте от тях реализация на идеи и нещата ще се възстановят. Със средствата, които им дадете, те могат да направят света по-смислен и нов.
Зорка Георгиева

Читателите ни пишат: Троян е прекрасен, но тъне в мизерия и кучешки лайна

* Защитници-еколози протестират срещу насилието върху животни, но освен протести не правят нищо друго * Но не приемам и начина, по който са отровили кучетата

ЕТО ЧЕ ОТНОВО ДАДОХТЕ РЕД НА БОЛЕЗНЕНАТА ТЕМА с бездомните кучета. В последния брой 27 (346) от 15 юли 2009 г. на в-к „Троян 21” става въпрос за това, че кучетата в града се тровят и умират болезнено, и мъничета, и големи. Но Ви пише читателка, живееща от 5 години в Троян, надявайки се това да стане нейният постоянен дом. С годините обаче виждам как прекрасен град като Троян с целогодишен туризъм тъне в мизерия и кучешки лайна и някак си троянецът не се грижи за това, което има, а то е ценно... И хубаво.

ОТ МИНАЛАТА ГОДИНА в новострояща се кооперация един от майсторите започна да храни едно бездомно куче, набито, но по-дребно. С времето кучето се озлоби и се спусна срещу 2-годишната ми дъщеричка, едвам се отървахме, крещейки и удряйки звяра с чанта със сироп за кашлица. Каква самоотбрана, нали? Лошото е, че на следващия ден същото куче нападна бременната жена от първия етаж с по-голямото й детенце – момченце на 4 години. Още по-лошото е, че кучето винаги нападаше, когато така нареченият му „стопанин” е там. При всяка атака той („стопанинът”) се радваше и се хилеше... Вече година всички, които се нанесоха в кооперацията, се озъртат преди да излязат от входовете си.

ДНЕС ИМАМЕ ОЩЕ 3 МАЛКИ КУЧЕНЦА, много им се зарадвахме, но те пораснаха и се оказа, че онзи пес е техен татко, който ги „учи” да нападат възрастни хора и деца. И мнозина се оплакват от нападения, още повече че близо до мястото, където живеем, има голяма фирма с много работници и те също са сред потърпевшите. Естествено, с бездомните кучета дойдоха и бълхите. Но най-важното е – как да заградим, за да са в безопасност децата ни.

ИСКАМ ИЗРИЧНО ДА НАПИША, че аз съм висшист-еколог. Обичам животните, смятам, че да се живее в хармония с природата, е нещо трудно, но не и недостижимо. Моето дете също обожава животните, но когато става въпрос за избор – избирам детето си. И всеки би направил този избор.

ДРАЗНЯ СЕ ОТ СЛЕДНИТЕ ФАКТИ – защитници-еколози протестират срещу насилието върху животни, но освен протести не правят нищо друго; хора хранят бездомни кучета и нищо повече. Нима е достатъчно да изхвърлиш коричка хляб и да кажеш, че се грижиш за животно?! ТА ТОВА Е СМЕШНО! Това не е решение на въпроса, няма изобщо да споменавам за трагедиите на хора, пострадали от „безумна” среща с разярено псе. Грижата за животно, без значение какво е то, не се изразява така... Но не приемам и начина, по който са отровили кучетата, защото покрай това си отиват и домашни любимци; а не дай си Боже да се отрови детенце.

НЕ ТРЯБВА ВСЕКИ ДА СЕ ОПЛАКВА, всички заедно можем да си помогнем. Защото имаме избор – все още.

Троян, 16 юли 2009 г.
 С уважение: Е.С.*

* Бел. ред. Инициалите по-скоро прикриват, отколкото посочват авторството. Но въпреки това публикувахме горното читателско писмо – защото звучи искрено и защото казва важни неща по горещата тема за бездомните кучета в Троян и провеждащата се напоследък кампания за прочистването (избиването) им. Писмото ни донесе в редакцията шеф на голяма троянска фирма, като подсказа, че авторката е негова служителка.


Палачинката винаги има две страни
(коментар по темата в сайта )
Да, аз съм съгласен, че градските помияри трябва да се чистят хуманно. НО... ще разкажа за ТРИ особено гнусни случки, които всеки от нас е виждал:

1. Излизаш от баничарницата срещу турското кафе и ... три огромни помияра се канят да скочат и да дръпнат закуската от ръцете ти. Ако успешно си се промъкнал невредем - стадото бълхи по крата ти продължава за вкъщи;

2. „Бар 12” и чудесните маси на улицата. Може би същите едри помияри са готови да се вдигнат на задни крака и смело да понесат пицата към отсрещния тротоар. Странно, но нито един "природозащитник" в този миг не е наоколо, та да закупи на бедните кученца по пица;

3. Пицария "Маями". Прекрасни маси на центъра под чадърите. И в момента, когато бедният клиент понечва да седне на някоя от масите - 5-6 помияри, налягали под масите, те гледат недоволно и отказват да мръднат. Само стадото им бълхи решава, че бедният посетител е достатъчно сочен и бодро атакува. ГНУС БЕЗОБРАЗНА!

Та искам да кажа само, че палачинката винаги има две страни. И моята страна на палачинката е ПОВЕЧЕ ОТ ОСНОВАТЕЛНА!

неделя, 12 юли 2009
Анонимен

Читателите ни пишат: Не съм сигурна кои са по-големите животни

Предизборно разчистване 
 

* Моето куче си замина в адски мъки и сега семейството ми не е на себе си * Като са такъв проблем тези бездомни кучета, няма ли ветеринари, на които да се плати, за да ги приспят безболезнено и тихо

ИЗБОРИ, ТА ИЗБОРИ. Ето как се страда покрай избори. На 7 юли в късния следобед баща ми бе на разходка с кучето ми до ДВОРА НА УЧИЛИЩЕТО. Запомнете това място! Там кучето ми намира нещо и го изяжда. Или по-скоро – гълта го. След това цялата му уста става жълта, малко след това повръщ нещо с формата на картофено кюфте; това мистериозно нещо се оказва отрова. Баща ми и майка ми веднага закарват кучето на ветеринар, който прави всичко възможно да свали вече 42-градусовата температура на животното. И така часове, а навън е порой. Аз научих какво става, веднага отидох до клиниката и за малко да припадна при вида на Блеки. Беше се проснал на земята и дишаше по-тежко от когато и да било. Като последна мярка го сложихме да легне навън в дъжда, за да го охладим заради температурата. После го откарахме у нас и спазвахме заръките на ветеринаря. Като че ли Блеки почна да се пооправя. Но изведнъж пак вдигна страшно висока температура и почти до полунощ бе в това състояние, така си и замина.

ОКАЗА СЕ, ЧЕ ПОДОБНИ ИЗСТЪПЛЕНИЯ не са рядкост преди избори. Общината се свързва с комуналните служби и се договарят ПРЕДИЗБОРНО да изтребят кучетата в кварталите. Съвсем съм се отказал от България като държава от ХХI век, камо ли пък - развита. Но едно не мога да разбера - жестокостта на хората. Как могат да отнемат живот, и то невинен?! Като са такъв проблем тези бездомни кучета, няма ли ветеринари, на които да се плати, за да ги приспят безболезнено и тихо?!

А ДЕЦАТА? Те прекарват часове наред в градинките, заредени с кучешка отрова. Ако едно дете (не дай си боже) пострада, нещата ще се променят; но докато стане това (дано все пак не стане), стотици кучета, при това домашни, ще умират несправедливо. Разбрах, че в столицата София пак така предизборно морят животните, само че пръскат парковете с някакви прахчета и ако кучето ги вдиша, умира на място. За щастие дъждът размивал прахчетата.

МОЕТО КУЧЕ си замина в адски мъки и сега семейството ми не е на себе си. Затова призовавам стопаните на кучета в Троян поне известно време да разхождат животните на каишки или с наморници, за да ги предпазят от „разчистването”. И още нещо: аз реших - никога няма да гласувам на парламентарни избори!

Троян, 11 юли 2009 г.
Джулиано Амат

*****

Не съм сигурна кои са по-големите животни
 
* Виждам Троян, изобразен като купчина кокали * Старият Боби се бори мъжки, но не успя да прескочи трапа

САМО ПРЕДИ СЕДМИЦА РОДНИЯТ НИ ГРАД ОСЪМНА със стотици жители по-малко. Някак си естествено си спомних за скандала от 13 януари т. г., когато България беше изобразена като тоалетната на ЕС (припомням, че това се случи на фестивал в Брюксел, пред очите на цяла Европа). Ако днес бъде направена изложба с картата на България и изображения на градовете - 20 години след падането на комунизма - виждам Троян, изобразен като купчина кокали. Същите кокали, които бяха използвани като оръжие във войната, която местната управа обяви на животинките в нашия град.

БОЖЕ, КАК СЕ ОЖИВИ КВАРТАЛЪТ ни преди месец. Тъкмо се върнах от Пловдив, с надеждата да изкарам едно хубаво лято. Изведнъж се появиха кученцата, котенцата - още непрогледнали, мънички като виенски кифли. Децата толкова се радваха... а възрастните - те също ставаха като деца, сигурна съм! Видях го в очите на майка си!
Родителите ми никога не са разполагали с достатъчно пари и са от онези двойки, които постоянно се карат на тази тема. Това обаче не ги е спирало да заделят по някой лев за котките пред входната врата. Голяма еуфория настъпи след раждането на първите. Постоянно се говореше за тях. Вкъщи даже забравиха да се карат за пари и други глупости.

НО ЗНАЕМ, КРАЯТ НЕ БЕ "HAPPY". Омир написа за Троянския кон, аз ще напиша за Троянския кокал. Гладните четириноги майки се нахвърлиха върху отровната храна, без да знаят, че обричат себе си и малките си на сигурна смърт. Първо падна Линда, едно от децата й беше с нея. Хлапетата от квартала ги погребаха. Още не знаеха, че по-късно ще намерят трупа на Ани, на Маси... Старият Боби се бори мъжки, но не успя да прескочи трапа. Всички те бяха зверски убити! Дали това ще отшуми като повечето показни убийства, извършени в България? Колко от тези убийства са разкрити?
АХ... АКО МОЖЕХА ДА ГОВОРЯТ! Оцеляха тези, които не могат без вече мъртвите. Ето, мина седмица и вече не чувам плача на малките и слепи котенца, които търсеха майка си. Не, не я оплакаха - намериха я. Сега и те са там, при нея … А аз продължавам да заделям от храната си, неволно - по навик, излизам с паничка пред вратата, но вече не намирам никого там. Няма ги. Липсват ми дори и мишките, които те ми носеха - чак до третия етаж, в знак на благодарност за храната си.
ИСКАМ САМО ДА ИМ КАЖА "СБОГОМ" с това писмо. Искам да споделя мъката си. А вас, от вестник "Троян 21 век", вас искам да ви попитам в кой век живее онзи, който е сторил това дело? За финал ще ви кажа, че не съм сигурна кои са по-големите животни в цялата тая история.

Троян, 10 юли 2009 г.
Кръстина Димовска

*****

„Може да има къща без куче, но всяко куче 
трябва да си има дом”

(...) Въпросът е - действително не трябва да има бездомни животни по улиците. Или както казва една английска поговорка: „Може да има къща без куче, но всяко куче трябва да си има дом”. Кучетата не са се появили от нищото на улицата - безотговорни стопани са причината.

И всички ние трябва да се погрижим за животните според християнския морал. А не да ги убиваме според Сталиновата максима „Няма човек - няма проблем” от позицията на по-силния!

16 юли 2009 г., 
коментар в сайта www.troyan21.com
Боряна Гечева

В ТД на НАП - ръст на приходите за полугодието


ОБЩО 40, 5 МИЛИОНА ЛЕВА са постъпленията от данъци и осигуровки за първата половина на 2009 г., научихме от PR-ката на Териториалната дирекция (ТД) на НАП в Ловеч Калина Радоева. С 2 млн. и 441 хил. лвева повече са приходите в сравнение със същия период на 2008 г., като ръстът към 30 юни 2009 г. е 6, 40%. Очаква се в края на годината този ръст да се запази.

ПОСТЪПЛЕНИЯТА КЪМ ЦЕНТРАЛНИЯ БЮДЖЕТ от данъци бележат ръст с 29,37% и са 14 млн. и 542 хил. лева, като увеличението на данъчните приходи е с 3 млн. и 301 хил. лева. С 3 млн. и 333 хил. лева повече пък са приходите от ДДС. Над 1 милион лева повече са направените вноски от данъци върху доходите на физически лица за шестте месеца на 2009 г. в сравнение със същото полугодие на 2008 г. Намалели са единствено постъпленията от корпоративния данък от нефинансови предприятия и от други данъци по Закона за корпоративното подоходно облагане, както и от наложени глоби.

С 58 713 ЛЕВА ПОВЕЧЕ са внесените данъци върху доходите на едноличните търговци, практикуващите свободни професии и назначените на граждански договори. Постъпленията от данъци върху хазартни съоръжения също са се увеличили в сравнение с полугодието на 2008 г. - с 23 100 лв.

ПРИХОДИТЕ ОТ ОСИГУРОВКИ са 25 млн. и 996 хил. лева. Най-голямо перо – 16 млн. и 428 хил. лева, са вноските за Държавно обществено осигуряване (ДОО). Към Националната здравно-осигурителна каса са постъпили 6 млн. и 674 хил. лева, които са с 1 млн. и 545 хил. лева повече от за шестте месеца на миналата година. С 215 хил. лева повече са и приходите от Допълнителното задължително пенсионно осигуряване, каквото плащат родените след 1 януари 1960 г. Въпреки икономическата криза и последиците от нея, постъпленията от данъци и осигуровки в ТД на НАП в Ловеч са се увеличили, отчитат от приходната администрация.

КАК СЕ ОБЯСНЯВА ТОВА УВЕЛИЧЕНИЕ? «Колкото и парадоксално да звучи, кризата понякога се оказва здравословна за данъчните постъпления», коментира г-жа Радоева. Причината е следната - затихващата икономическа активност и намалелите инвестиции в строителството водят до много по-ниско възстановяване на ДДС; и тъй като това е данъкът с най-голям дял в общия размер на приходите, за НАП ситуацията около него се отразява в по-добри абсолютни стойности на данъчните постъпления.

НО СПРЯМО ГОДИШНИЯ ПЛАН ЗА 2009 Г., който е завишен в сравнение с 2008 г. с 24% (или с 18 млн. и 952 хил. лева), като цяло се очаква неизпълнение на планираните приходи. Най-голям дял неизпълнение се очертава в частта на ДОО, което за полугодието на 2009 г. изостава от плана с 2 млн. и 419 хил. лева. Тази тенденция също се дължи на изменението на икономическата среда в условията на финансова криза.

«ТАКИВА СА ЦИФРИТЕ, ТОВА Е РЕАЛНАТА КАРТИНА – с ръст спрямо 2008 г., но с неизпълнение спрямо завишения план за 2009 г.! Притеснително е и изоставането в осигурителните приходи както при нас, така и в цялата страна”, обобщи PR-ката на ловешката приходна агенция.

Троянка представя България на среща в Синая под егидата на ЮНЕСКО

УРЕДНИЧКАТА в уникалния за страната троянски Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства (МНХЗПИ) – Десислава Вутова, ще представя България на 7-дневната работна среща, организирана под егидата на ЮНЕСКО и озаглавена „Метаморфози” (20-27 юли). Домакин на проявата е град Синая, Румъния. Работната среща ще се занимава с темата за европейската културна идентичност, като в нея ще се включат 15 младежи от Централна и Югоизточна Европа (от Балканите ще участва само румънски представител и нашето момиче). „Метаморфози” предшества по-голям проект, който ще стартира догодина и също ще е под егидата и с подкрепата на ЮНЕСКО.

В СИНАЯ троянката ще направи пространна мултимедийна презентация на МНХЗПИ, което ще бъде и една чудесна реклама на Троян и България. Десислава Вутова получила правото да е българският представител в „Метаморфози”, тъй като единствена в страната отговоряла на трите изисквания на организаторите – да е музеен работник и да знае отлично английски и румънски език. Г-жа Вутова е завършила „Балканистика” във Великотърновския университет и от 2005 г. работи като уредник в МНХЗПИ. Тя е автор на музейната изложба, представяща небесната покровителката на Троян - св. Петка (изложбата бе открита на Петковден 2008 г. и може да се види до 30 септември 2009 г.). 

Состра – един от най-добре стопанисваните археологически обекти в България

СОСТРА – римската крепост, смятана за античния предшественик на днешен Троян, е един от най-добре стопанисваните археологически обекти в България. Това бе общият извод на всички участници в провелата се в петък (10 юли) пресконференция в Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства (МНХЗПИ). На срещата с журналистите присъстваха представители на четирите институции, ангажирани с разработката на Состра: зам.-директорът на Националния исторически музей (НИМ) и ръководител от години на археологическите дейности на обекта ст.н.с. д-р Иван Христов; досегашният и новият президент на Ротари клуб – Троян – съответно д-р Христо Добрев и Диян Ковачев; директорката на МНХЗПИ Елеонора Авджиева и музейната археоложка Силвия Йовевска; специалистката по култура в Община Троян Елена Вълчева.

„ЦЕЛТА НИ ЗА ЛЕТНИЯ СЕЗОН е да въведем туристите в обекта, а през есента планираме археологическа работа”, обясни д-р Христов. Зам.-директорът на НИМ обясни, че средствата, отпуснати тази година от Общината са по-малко,15 хил. лв., но са насочени в правилна посока – 5 хил. лв. за екскурзовод на място и за рекламни материали и 10 хил. лв. за екологичната оценка във връзка с подготвяния Общ устройствен план (ОУП) на терена, без който не може да се предприеме нищо по изграждането на туристическата инфраструктура. Ръководителят очерта и свършеното досега (за този сезон): поставяне на три указателни табели, изпълнени според евростандартите; осигуряване на човек, който от сряда до неделя да посреща гостите на обекта (този служител работи от 1 юни и ще върши тази работа до края на лятото); двама работници по Програмата за временна заетост, които се грижат за почистването на Состра и на съседната Гергьова черква (останки от раннохристиянската базилика „Св. Георги”); празненството на 6 май на Гергьова черква. Д-р Христов бе откровен, че за тази година НИМ няма да отпусне пари за Состра, както е било досега, тъй като бюджетът на голямата културна институция е орязан наполовина от Министерството на културата и директорът проф. Божидар Димитров е забранил харчовете. „Дори трите експедиции, които НИМ организира това лято, са финансирани от спонсори”, обясни музейният зам.-шеф и изрази надежда, че при новото правителство финасирането за културата, и в частност за НИМ, ще е моного по-щедро. Оценката на д-р Христов бе, че за разлика от други подобни обекти в страната, превърнали се в иманярски свърталища, тънещи в разруха и недостъпни за посещения (например Рациария край с. Арчар, Аугусте до с. Харлец, Никополис и много други), Состра е нещо съвършено различно и има потенциала да се превърне в сериозна и търсена туристическа забележителност.

ДОСЕГАШНИЯТ ПРЕЗИДЕНТ на Ротари клуб – Троян д-р Добрев маркира приноса на ротарианците през изминалата година: финансиране на голяма указателна табела и кабинка за екскурзовода, оформяне на площадката пред централния вход на крепостта, участие в подготовката на тържествата по откриването и закриването на сезона (Гергьовден и 10 октомври), финансиране на поредната книга за Состра, дело на д-р Иван Христов. Новият ротариански шеф Диян Ковачев сподели, че мечтата му е да види напълно реставрирани всичките 12 кули на крепостта в пълния им блясък и 12-метрова височина и обеща, че като председател на Ротари – Троян ще помага максимално.

ЕЛЕНА ВЪЛЧЕВА ОТ ОБЩИНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ пък съобщи една много добра новина – че Общината усилено подготвя проект по Оперативна програма „Регионално развитие” за изграждане на туристическа инфраструктура в общината. Кандидатства се за субсидия от 8 млн. лв., като сред включените обекти е и Состра.

ДИРЕКТОРКАТА НА МНХЗПИ ЕЛЕОНОРА АВДЖИЕВА наблегна на ангажимента на културната институция по подготовката на честването за закриване на археологическото лято. Музейната шефка обеща грандиозен спектакъл с много ефекти. Празненството ще е около 10 октомври (10 октомври 254 г. се смята за рождена дата на възродената след готските нашествия крепост Состра.

Т21

Николай Германеца: С цървули по дивия Запад – това е българинът

В ПРЕДИЗБОРНАТА ЕУФОРИЯ, в самото навечерие на парламентарните избори, в Троянско се случи и едно по-различно събитие (3-4 юли). Което откъм масовост пострада заради изборите (всъщност, както научихме от участниците, повече пострада заради засичането по време с две подобни събития – в Каварна и край Килифарево) и вместо очакваните 200-300 души дойдоха 100-тина. Но за сметка на това организацията бе на световно равнище, настроението – също.

ДУМАТА МИ Е ЗА ПЪРВАТА МОТОРДЖИЙСКА (рокерска) среща край с. Голяма Желязна, оорганизирана от колоритния и известен не само в района Николай Колев-Германеца. Разрешителни, прекарване на ток и вода на голата поляна, охрана, елегантни шатри с дървени маси и, забележете (!), със стъклени пепелници ня всяка от тях, химически тоалетни, нает от София кетеринг, яко рокаджийско озвучаване – всичко бе негово дело.

НИКОЛАЙ ГЕРМАНЕЦА е роден през 1948, но, казвам го без никакво преувеличение, изглежда на 45. Корените му са от Голяма Желязна (негов дядо е железненецът Кольо Владов Балтов, убит през 1926 г.), но самият той е софиянец. Волна душа и безподобен авантюрист. Колоездач, от 13-годишен кара в ЦСКА. В разгара на зрелия социализъм, през 1979 г., се жени за германка, западна, и легално отива в Германия. 11 години живее и работи в Мюнхен и през всичкото време, по неговите думи, го гази дива носталгия по родината. Веднага след демократичните промени, през 1990 г., се връща в България; с него дошла и жена му, германката, установили се в луксозната си вила в Голяма Желязна, край язовир „Сопот”. Западнячката устискала тук цели 6 години и си тръгнала. Но Николай останал.

ГЕРМАНЕЦА Е РОКЕР ПО ДУША, но едва от година официално се присъединява към моторджийската „гилдия” - не към определено мотобратство, а към тъй наречените Свободни мотористи. Има мотор – „Хонда CV 500”, но, по неговите признания, предпочита да „се вози”, сиреч не да натиска газта до ламарините, а да се наслаждава на гледката с 50-60 км в час. А най-голямата му тръпка са контактите, рокерските сбирки, купонът с „волните ездачи”. Говори 5-6 езика, а в момента работи за холандска фирма, която отглежда кози в района на Голяма Желязна и изнася екологични млечни продукти за Ниската земя.

С НИКОЛАЙ РАЗГОВАРЯХМЕ НА МЯСТО, на рокерската поляна край Голяма Желязна в съботната привечер, пред халба бира и на маса със стъклен пепелник, а към нас се присъедини и един чужденец – немецът Ханс, пристигнал от Великотърновско с най-яката машина на мотосъбора, умопомрачителен „Харли Дейвидсън”.

*****

- Николай, живял си много години по Белия свят, станахме ли и ние част от него за тези 20 години?
- Със сигурност – не. С цървули по дивия Запад – това е българинът. И тази нашенска завист! Дори в Мюнхен, където бях 11 години, я изпитах на гърба си.
- Но някои казват, че през нас, на Балканите, са минали толкова народи и от всеки сме взели по нещо хубаво?
- Взели сме най-лошото.
- Дано не си прав.
- Дано!
- Кажи ми сега за мотосъбора – май имаше някакви проблеми?
- Всичко се оправи. Първоначално от Община Троян и от полицията ми дадоха разрешително съборът да е на 3, 4 и до обед на 5 юли. Впоследствие обаче насрочиха изборите за 5-ти и получих ново нареждане – че до 18:00 ч. в събота, на 4-ти, трябва да се разотидем. Притесних се много, защото по принцип моторджийските събори свършват в неделя около обед, аз нямаше как да променя тази традиция и допусках, че могат да станат големи разправии. Но всичко се уреди, троянският кмет се оказа разбран човек и коригира малко заповедта. Тъй че всичко е наред.
- Колко струва цялата тази организация и кой плаща?

- Нека не говорим за суми, почти всички разходи са за моя сметка.
- Едва ли очакваш възвращаемост?

- Не, разбира се. Правя това не с комерсиална цел, а за душата.
- Ще го има ли железненският мотосъбор и догодина?

- Ако съм жив – ще го има.
- Нека чуем и оценката на Ханс.
- (Ханс) Великолепна организация, много хубав купон. Браво на Ники!

Интервю на Генадий Маринов

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |