* Новата процедура бе отворена на 27 март 2018 г., Троян е сред 28-те града, допуснати до участие, средствата – 38 млн. лв. * Заявленията за интерес и финансова помощ (ЗИФП) могат да се подават до 30 юни
Енергийна ефективност
ПРОДЪЛЖАВА енергийното обновяване (саниране) на жилищни сгради с безвъзмездната финансова подкрепа по европейската оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 (приоритетна ос 2 „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“) – като продължение на вече приключилата първа процедура. Това стана ясно на провелата се миналата седмица, 18 април) целевата среща на кмета Донка Михайлова и шефката на дирекция „Планиране и проекти“ в общинската администрация Верка Добрева със заинтересовани граждани. А интересът безспорно е голям след впечатляващите резултати от първата процедура – обхванала 21 жилищни сгради в Троян с 169 самостоятелни жилища (4,5 млн. лв.) и пет важни обществени сгради (3,78 млн. лв.); отделно по Националната програма за енергийна ефективност в Троян с държавни средства бяха санирани три жилищни блока и в процес на работа са още два.
НОВАТА процедура за подбор на проектни предложения (BG16RFOP001-2.002 „Енергийна ефективност в периферните райони - 2”) е отворена на 27 март т. г. и бюджетът й за цялата страна е 38 млн. лв.; по-точно – бюджетът е за 28-те града (общини), допуснати като кандидати за финансиране, сред които е и Троян. Голямата разлика обаче е, че този път всички предложения от 28-те града ще се състезават на конкурентен принцип (а не както при първата процедура, когато общините бяха отделни бенефициенти и състезанието бе между местните проекти в съответната община). Кандидатстването ще е по определени показатели, посочени в Насоките за кандидатстване и в Заявленията за интерес и финансова помощ (ЗИФП), подавани от Сдруженията на собствениците (СС). Цялата документация, свързана с втората процедура за подаване на проектни предложения, е качена в сайта на Община Троян
– виж ТУК.
ВАЖНИ МОМЕНТИ
• ДОПУСТИМИ за енергийно обновяване са многофамилни масивни жилищни сгради с не повече от 35 самостоятелни обекта (жилища), проектирани преди 26 април 1999 г. в строителните граници на града. Сградите трябва да са строени по индустриален способ – едропанелно жилищно строителство, пакетно-повдигани плочи, едроплощен кофраж, пълзящ кофраж и разновидностите им. При наличието на свързано строителство – няколко блок секции или свързани сгради, групата (свързани блок секции/сгради) трябва да кандидатства заедно при спазване на изискването за броя самостоятелни обекти.
• ОДОБРЕНИТЕ сгради ще получат 100% безвъзмездно финансиране. Всяка от 28-те общини може да подаде неограничен брой проектни предложения, като няма ограничения и в броя и вида на сградите, включени в един проект. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по всеки отделен проект е 200 хил. лв., а максималната не може да надхвърля 1,2 млн. лв. И едно уточнение – при наличие на самостоятелни обекти в сградата, които се използват за извършване на стопанска дейност (включително отдаване под наем и извършване на дейност от търговци/лица със свободни професии), собствениците получават минимална помощ (de minimis) съгласно Закона за държавните помощи, а не цялостно финансиране.
• ЩЕ СЕ ФИНАНСИРА икономически най-ефективният пакет от енергоспестяващи мерки за сградата, с който се постига най-малко клас на енергопотребление „С“. Допустимите дейности за финансиране по процедурата са: 1. Дейности по конструктивно възстановяване/усилване, които са предписани в техническия паспорт на сградата; 2. Изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са предписани в обследването за енергийна ефективност за сградата: подмяна на дограма, топлинно изолиране на външни стени, покриви, подове и др., ремонт и/или подмяна на мълниезащитната инсталация, основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина/котелни стопанства, вкл. смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект, ремонт или подмяна на електрическата инсталация в общите части на сградата и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части, инсталиране на система за автоматизирано централизирано управление на осветлението в общите части на сградата, съпътстващи строително-монтажни работи при смяната на дограмата и изпълнение на други мерки с енергоспестяващ ефект.
ВАЖНИ УТОЧНЕНИЯ
• В СЛУЧАЙ ЧЕ с изпълнението на предвидените енергоспестяващи мерки не се постигат 60% енергийни спестявания (отчитайки понижаването на годишното потребление), следва да се обърне внимание на състоянието на покрива на сградата; и при необходимост задължително да се предвидят мерки за ремонт на покрива, за да не се компрометират предвидените инвестиции по проекта. Опитът на Троян от първата процедура показва, че процентът на енергийни спестявания, водещи до постигане на клас на енергопотребление „С“, е около 50 %; тоест – собствениците трябва да мислят за ремонт на покривите на сградите си.
• ТЪЙ КАТО проектните предложения на 28-те града се състезават на конкурентен принцип по посочените показатели, троянските проекти може да не получат финансиране. Това означава, че ако Общината вложи средства за обследвания и проектиране, те може да не да бъдат възстановени, поради което би се стигнало до незаконосъобразно разходване на общински публичен ресурс за частни сгради. „Завишеният интерес от страна на гражданите и наличието на отворена процедура ни ангажира да дадем възможност на всеки заинтересован и допустим собственик на обект в жилищна сграда да участва в подобен проект според възможностите си за осигуряване на проектна готовност“, подчертават от Община Троян. С оглед на това ЗИПФ, подадени от Сдруженията на собствениците, следва да бъдат придружени от техническо и енергийно обследване за съответната сграда, технически/работен проект с количествено-стойностна сметка (КСС) към него и комплексен доклад за оценка на съответствието (или техническо и енергийно обследване и идеен проект с обобщена КСС; или техническо и енергийно обследване и обща ситуация на проекта (схема, чертеж) със заверена от проектант обяснителна записка и обобщена КСС).
• СДРУЖЕНИЯ на собствениците, подали заявления по Националната програма, е необходимо да проведат ново общо събрание на собствениците и да подадат ново заявление в съответствие с образците и указанията на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 по процедура BG16RFOP001-2.002 „Енергийна ефективност в периферните райони – 2“. Сдружения на собствениците, подали заявления по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. в рамките на първата процедура (BG16RFOP001-2.001 „Енергийна ефективност в периферните райони - 1”) е необходимо да препотвърдят решението си, като проведат ново общо събрание и подадат ново заявление по процедура BG16RFOP001-2.002 „Енергийна ефективност в периферните райони -2“.
• СЛЕД ПОСТЪПИЛО ЗИФП се проверяват подадените документи и се извършва оценка на всеки кандидат; за отстраняване на пропуски може да бъде изисквана допълнителна информация и/или документи. Получилите положителна оценка Сдружения на собствениците (СС) следва да бъдат уведомени за това писмено и да бъдат поканени от Община Троян да сключат договор по образец. СС, чиито заявления не получат положителна оценка, също следва да бъдат уведомени писмено за причините.
СРОКОВЕТЕ
ПРЕДИ преминаване към подготовка на ЗИФП заинтересованите СС следва да заявят готовността си за участие по процедурата, като най-късно до 17:00 ч. на 27 април 2018 г. трябва да подадат заявление в свободен текст в деловодството на Община Троян. В това заявление трябва да е посочена проектната готовност, която СС ще осигури според изискванията за наличие на обследвания, идеен/технически/работен проект и т. н.; и да се декларира, че в случай на доказана нужда от ремонт на покрива на сградата и в случай че с внедряване на предвидените мерки не се постигат повече от 60% енергийни спестявания, ремонтът (на покрива) ще бъде извършен от и за сметка на СС. Заявления за интерес и финансова помощ (ЗИФП) могат да бъдат подадени в деловодството на Община Троян всеки работен ден в срок до 17:30 ч. на 30 юни 2018 г.*
Т21
* За повече информация и въпроси можете да се обръщате към: Вера Добрева, директор на дирекция „Планиране и проекти“ (тел. 0670/6-80-16); инж. Полина Павлова, главен експерт „Строителство“ (тел. 0670/6-80-19); Снежина Табакова – главен експерт „Планиране и проекти“ (тел. 0670/6-80-32).
Още по темата: