Кражба на „ферма за криптовалута“ разкриха троянските полицаи

* Отмъкнатите 23 компютърни конфигурации били базирани в с. Черни Осъм, собственикът ги управлявал от Великобритания * Кражбата е уникална за България, извършителите са задържани
Крими
Част от откраднатите 23 компютърни конфигурации от черноосъмската "ферма за криптовалута"
ПОЛИЦИЯТА в Троян е разкрила кражбата на „ферма за криптовалута“, базирана в троянското с. Черни Осъм – първата разкрита подобна кражба на територията на България. Това съобщи пред журналисти в Ловеч директорът на областната дирекция на МВР старши комисар Марин Маринов. Действията на полицейските служители са били ръководени от Районната прокуратура в Троян.

ИЗВЪРШИТЕЛИТЕ на необичайната кражба са двама мъже от Русенско – 51-годишен от градчето Мартен (доскоро село от община Русе) и 35-годишен от Русе. Авантата на 23 компютърни конфигурации за добиване на криптовалута била извършена на 23 февруари т. г. „Фермата“ е собственост на българин, който живее във Великобритания и я е ръководил оттам. Сигналът за кражбата е подаден лично от него, след като на 23 февруари онлайн връзката със сървърите, разположени в с. Черни Осъм, прекъснала.

СТАРШИ комисар Маринов разказа, че в хода на продължилите около два месеца и финализирани на 25 април процесуално-следствените действия криминалистите от Троян установили, че отнетата техника се намира на територията на Русенска област. Изготвен бил план за съвместни действия на двете областни дирекции (в Ловеч и Русе), съгласуван и утвърден от главния секретар на МВР; според този план били извършени претърсвания на няколко адреса в Русе и околните населени места.

ВСЯКА от откраднатите 23 компютърни конфигурации е на стойност между 2000 и 3500 щатски долара. Крадците са задържани – 35-годишният русенец е с постоянна мярка „задържане под стража“, а аверът му е под домашен арест.

Т21, по информация от пресцентъра на ОД на МВР - Ловеч

Що е то криптовалута?

Отговорът на създателя на Българската Биткойн асоциация Благовест Белев е следният: „Това е една нова дигитална валута, която се разпространява в интернет пространството. Няма централна власт, която я управлява, по-скоро различни програмисти добавят към протокола. Идеята е, че може да бъде нещо като независима система за разплащане, независима от държавите, независима от банковата система. Пред държавните банки стои въпросът как да подходят към пари, над които нямат власт. Те могат или да се опитат да ги включат в дейността си, или да ги забранят, докато могат“.

Едно такова прекрасно изключение е Троян

* „Искам още веднъж да кажа на тези троянски момичета колко зареждаща беше срещата с тях и колко се надявам общности като тяхната да има на повече места в България!“
 
Маги Пашова
Поглед отвън
Миналата седмица гост лектор на троянската Школа за родители бе Маги Пашова - специалист по хранене, член на Европейската асоциация по клинична нутриционистика и официален посланик на движението Food Revolution. След лекцията си в Троян г-жа Пашова направи (в страницата си във фейсбук) много ласкав коментар за троянските си домакини – младите майки от Школата за родители, но и за града ни изобщо. Публикуваме го, защото – макар твърде „женски“ и  сантиментален – текстът на г-жа Пашова ни се струва важен; защото ни дава външната/различната гледна точка към нас и защото вдъхва позитивизъм и оптимизъм, напук на ширещото се черногледство и песимизъм. Ръководител на Школата за родители в Троян е Гергана Банчева, която е и инициатор на рубриката „Малчуганите на Троян“ във вестника ни. Т21

След срещата в Троян – гостенката със своите домакини
ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ години чуваме само как младите хора напускат България, как малките градчета се обезлюдяват. Бях започнала да вярвам в това. И сигурно като цяло е вярно. Но има изключения! Едно такова прекрасно изключение е Троян. Гостувах там в събота (14 април) на местната Школа за родители и си тръгнах изключително заредена от тази приятна среща.

В ГРАДА се влиза по дълга улица, обкичена със спретнати къщи. Докато шофирах бавно по тази улица и се любувах на къщите от двете ѝ страни, ми направи впечатление колко много майки с бебета и малки деца срещнах. Впечатлението се засили, когато стигнах зеления пешеходен център с красиви детски кътове, които жужаха от детска глъч. Школата за родители се помещава в модерна реновирана сграда в центъра. А за дамите, които дойдоха да си поговорим, това че живеят в малък град не е никаква пречка – да са информирани, интересуващи се, знаещи, търсещи най-доброто за себе си и за своите деца.

ТРИ ЧАСА отлетяха неусетно за мен в тази приятна компания. Разбира се, някои от присъстващите трябваше да си тръгнат по-рано, защото всички знаем как е, когато вкъщи те чака бебе, така че само част успяха да останат за импровизирания ни смути-коктейл и общата снимка на финала. Но макар да не успях да се сбогувам лично с всички, искам още веднъж да кажа на тези троянски момичета колко зареждаща беше срещата с тях и колко се надявам общности като тяхната да има на повече места в България!

16 април 2018 г.
Маги Пашова

 Още по темата:

Стартира проектът за обновяване на оборудването в музея и галерията

* Инвестицията е 300 хил. лв., средствата – по европейската Програма за развитие на  селските райони; изпълнението трябва да приключи
 до 31 август
Ремонти
Подписването на договора, Троян, 19 април 2018 г.
НА 19 АПРИЛ кметът Донка Михайлова, като представител на бенефициента Община Троян, подписа договора за безвъзмездна финансова помощ по европейската Програма за развитие на селските райони 2014-2020 (мярка 7 „Основни услуги и обновяване в селските райони“, подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“) за реализация на проект за осъвременяване на оборудването в Музея на занаятите и неговата структура галерия „Серяковата къща“. Проектът бе спечелен миналата година (2017 г.), а новината бе съобщена от г-жа Михайлова при откриването на на Есенния салон на троянските художници в галерия „Серяковата къща“ в навечерието на празника на града Петковден (виж „Започва мащабно обновяваве на музея и галерията“).  

ПЪЛНОТО наименование на проекта е „Оборудване и обзавеждане на експозиционните зали на обект, свързан с културния живот на община Троян – Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства в гр. Троян“. И основните дейности по него са следните: за централната сграда на музея – ново експозиционно оборудване, модернизиране на осветителната система (Led осветители), нови светлоизолиращи щори и нови модули за сядане, монтаж на скринове и др.; за галерията –  модернизиране на осветителната система (Led осветители), нови механизми за окачване на картините, атрактивно арт осветление на фасадата на сградата.

ОБЩАТА стойност на проекта е 300 хил. лева. За изпълнители на дейностите, разделени в няколко обособени позиции, са избраните след процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП) софийските фирми „Арка - Л.Т.Д.“ ООД и „А и Б Дизайн“ ЕООД. Цялостната реализация трябва да приключи до 31 август 2018 г.

Т21

Още по темата:

"КАЛИНЕЛ" – обява за работа

„Калинел“ ЕООД, Троян

търси да назначи:

• Машинен оператор шиене (шивач/ка)


 Предимства на кандидатите:
- Професионален опит като шивач;
- Средно специално образование в текстилния сектор;


Компанията предлага:
- Отлични условия на труд в престижна, стабилна и динамично развиваща се фирма;
- Много добро възнаграждение плюс социален пакет.


За контакти: 0670/6-17-20

Изложба представя партньорския ни град Кашира, Русия

* Организатор е Община Троян със съдействието на администрацията на Кашира, общинския съветник Васил Радойчевски и Музея на занаятите
 * Откриването – на 2 май, 17:15 ч., пешеходната зона
 пред библиотеката
Предстоящо
Кашира – гледка отвисоко
НА 2 МАЙ 2018 Г. (сряда) в навечерието на 9 май – Ден на Европа и Ден на победата, в Троян официално ще бъде открита изложба, посветена на руския град Кашира и партньорството му с Троян. Сред градовете в Московска област има град с невероятна съдба – Кашира; наблюдавайки го при залеза или изгрева на слънцето, ти се струва, че авторите на песента за подмосковните вечери са имали предвид каширската природа.

КМЕТОВЕТЕ на Кашира и Троян подписаха през м. май 2015 г. Споразумение за сътрудничество, ратифицирано от Общински съвет - Троян. Споразуменинето цели укрепване и разширяване на двустранното сътрудничество в сферите култура и изкуство, образование, спорт, туризъм, екология, местно самоуправление. Двете общини работят активно за утвърждаване на своето партньорство и за поддържане на приятелски взаимоотношения между двете страни.

На разходка в Кашира
ИЗЛОЖБАТА е организирана от Община Троян със съдействието на администрацията на град Кашира, общинския съветник Васил Радойчевски и Музея на занаятите. Дизайнът и предпечатът са дело на Art Studio BM, Троян. Заповядайте на официалното откриване на изложбата „Запознайте се с Кашира! Град сред най-старите в Подмосковието и един от най-новите приятели на Троян“ – на 2 май 2018 г., 17:15 ч., пешеходната зона пред библиотеката при НЧ „Наука - 1870 г.“

Община Троян

Музеят на занаятите – национален пионер в дигитализацията

* Директорка Елеонора Авджиева: Тази работа е невидима за посетителите, но е базисна за музейното дело
Отличници
Троянският музей притежава най-голямата колекция от керамика в България – 7264 бройки
МИНАЛАТА седмица (17-18 април) Музеят на занаятите в Троян посрещна гости от Националния политехнически музей (София), дошли да се запознаят с добра практика на троянските си колеги, които работят по система за дигитализация на музейните фондове. Софтуерната програма е разработена специално за Музея на занаятите и той е пионер в тази дейност в България. Идеята дошла преди време след впечатления от шотландски музеи, преминала през различни опити за осъществяването й и вече няколко години троянските специалисти въвеждат дигитални паспорти на експонатите от фондовете паралелно с другата си работа.

Възрожденска керамика в музейната експозиция
СТАВА ДУМА за заснемане и описване на богатство от десетки хиляди експонати, включващо най-голямата колекция от керамика в България, колекции от художествени тъкани и облекла, от произведения на металообработващите занаяти, от стругарски и резбарски творби, от археологическото наследство на Троянския край и от творби на изобразителното и приложното изкуство. Музейната директорка Елеонора Авджиева коментира, че тази работа е невидима за посетителите, но е базисна за музейното дело, тъй като ще осигури много по-лесно, професионално и отговорно боравене с музейните фондове.

А ФАКТЪТ, че един общински музей споделя опит с представителна и амбициозна институция като Националния политехнически музей, говори сам по себе си за нивото му. Да припомним също, че двата музея поддържат професионални и приятелски отношения, благодарение на които преди година например троянци имаха възможност да видят любопитната изложба „Елате ни на гости”, представяща модернизацията на градския домашен бит от началото до средата на 20. век.

Нели Генкова

Още по темата:

Концерт по случай 10-годишнината на танцово студио „Бордо”

* На 26 април, четвъртък, от 19:00 ч. в салона на читалище „Знание - 1906 г.“ в Черни Осъм; специален гост – Елица Наумова
Предстоящо
ТАНЦОВО студио „Бордо” (Троян) ще представи грандиозен концерт по случай 10 години от основаването си. Спектакълът е на 26 април (четвъртък) от 19:00 ч. в салона на читалище „Знание - 1906 г.“ в с. Черни Осъм. Зрителите ще имат удоволствието да видят най-новите танци на студиото, някои от емблематичните и най-успешни негови танци, както и възстановени версии на едни от първите изпълнения на състава. Освен на невероятните танцьори от „Бордо” публиката ще се наслади на изпълненията на техните гости – театрална школа „Нюанси” (Троян) с ръководител Теодор Лука, балет „Ралица” (Ловеч) с ръководител Боряна Филипова, карате клуб „Атнес” (Троян) с ръководител Емил Атев, Виктория Колева, Никол Илиева и Ивет Асенова. Специален гост на концерта ще бъде певицата с прекрасния глас –  Елица Наумова.

ТАНЦОВО студио „Бордо” е създадено през март 2008 г. от Станислав Анастасов и Мирена Костова. За първи път името „Бордо” е обявено на концерт в Троян по случай 3 март, на който Мирена и Станислав представят своя дует на песента „Осъдени души”.

Танцово студио „Бордо”

Продължава санирането с европейско финансиране

* Новата процедура бе отворена на 27 март 2018 г., Троян е сред 28-те града, допуснати до участие, средствата – 38 млн. лв. * Заявленията за интерес и финансова помощ (ЗИФП) могат да се подават до 30 юни
Енергийна ефективност
ПРОДЪЛЖАВА енергийното обновяване (саниране) на жилищни сгради с безвъзмездната финансова подкрепа по европейската оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 (приоритетна ос 2 „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“) – като продължение на вече приключилата първа процедура. Това стана ясно на провелата се миналата седмица, 18 април) целевата среща на кмета Донка Михайлова и шефката на дирекция „Планиране и проекти“ в общинската администрация Верка Добрева със заинтересовани граждани. А интересът безспорно е голям след впечатляващите резултати от първата процедура – обхванала 21 жилищни сгради в Троян с 169 самостоятелни жилища (4,5 млн. лв.) и пет важни обществени сгради (3,78 млн. лв.); отделно по Националната програма за енергийна ефективност в Троян с държавни средства бяха санирани три жилищни блока и в процес на работа са още два.

НОВАТА процедура за подбор на проектни предложения (BG16RFOP001-2.002 „Енергийна ефективност в периферните райони - 2”) е отворена на 27 март т. г. и бюджетът й за цялата страна е 38 млн. лв.; по-точно – бюджетът е за 28-те града (общини), допуснати като кандидати за финансиране, сред които е и Троян. Голямата разлика обаче е, че този път всички предложения от 28-те града ще се състезават на конкурентен принцип (а не както при първата процедура, когато общините бяха отделни бенефициенти и състезанието бе между местните проекти в съответната община). Кандидатстването ще е по определени показатели, посочени в Насоките за кандидатстване и в Заявленията за интерес и финансова помощ (ЗИФП), подавани от  Сдруженията на собствениците (СС). Цялата документация, свързана с втората процедура за подаване на проектни предложения, е качена в сайта на Община Троянвиж ТУК.

ВАЖНИ МОМЕНТИ

• ДОПУСТИМИ за енергийно обновяване са многофамилни масивни жилищни сгради с не повече от 35 самостоятелни обекта (жилища), проектирани преди 26 април 1999 г. в строителните граници на града. Сградите трябва да са строени по индустриален способ – едропанелно жилищно строителство, пакетно-повдигани плочи, едроплощен кофраж, пълзящ кофраж и разновидностите им. При наличието на свързано строителство – няколко блок секции или свързани сгради, групата (свързани блок секции/сгради) трябва да кандидатства заедно при спазване на изискването за броя самостоятелни обекти.

ОДОБРЕНИТЕ сгради ще получат 100% безвъзмездно финансиране. Всяка от 28-те общини може да подаде неограничен брой проектни предложения, като няма ограничения и в броя и вида на сградите, включени в един проект. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по всеки отделен проект е 200 хил. лв., а максималната не може да надхвърля 1,2 млн. лв. И едно уточнение – при наличие на самостоятелни обекти в сградата, които се използват за извършване на стопанска дейност (включително отдаване под наем и извършване на дейност от търговци/лица със свободни професии), собствениците получават минимална помощ (de minimis) съгласно Закона за държавните помощи, а не цялостно финансиране.

ЩЕ СЕ ФИНАНСИРА икономически най-ефективният пакет от енергоспестяващи мерки за сградата, с който се постига най-малко клас на енергопотребление „С“. Допустимите дейности за финансиране по процедурата са: 1. Дейности по конструктивно възстановяване/усилване, които са предписани в техническия паспорт на сградата; 2. Изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са предписани в обследването за енергийна ефективност за сградата: подмяна на дограма, топлинно изолиране на външни стени, покриви, подове и др., ремонт и/или подмяна на мълниезащитната инсталация, основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина/котелни стопанства, вкл. смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект, ремонт или подмяна на електрическата инсталация в общите части на сградата и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части, инсталиране на система за автоматизирано централизирано управление на осветлението в общите части на сградата, съпътстващи строително-монтажни работи при смяната на дограмата и изпълнение на други мерки с енергоспестяващ ефект.

ВАЖНИ УТОЧНЕНИЯ

В СЛУЧАЙ ЧЕ с изпълнението на предвидените енергоспестяващи мерки не се постигат 60% енергийни спестявания (отчитайки понижаването на годишното потребление), следва да се обърне внимание на състоянието на покрива на сградата; и при необходимост задължително да се предвидят мерки за ремонт на покрива, за да не се компрометират предвидените инвестиции по проекта. Опитът на Троян от първата процедура показва, че процентът на енергийни спестявания, водещи до постигане на клас на енергопотребление „С“, е около 50 %; тоест – собствениците трябва да мислят за ремонт на покривите на сградите си.

ТЪЙ КАТО проектните предложения на 28-те града се състезават на конкурентен принцип по посочените показатели, троянските проекти може да не получат финансиране. Това означава, че ако Общината вложи средства за обследвания и проектиране, те може да не да бъдат възстановени, поради което би се стигнало до незаконосъобразно разходване на общински публичен ресурс за частни сгради. „Завишеният интерес от страна на гражданите и наличието на отворена процедура ни ангажира да дадем възможност на всеки заинтересован и допустим собственик на обект в жилищна сграда да участва в подобен проект според възможностите си за осигуряване на проектна готовност“, подчертават от Община Троян. С оглед на това ЗИПФ, подадени от Сдруженията на собствениците, следва да бъдат придружени от техническо и енергийно обследване за съответната сграда, технически/работен проект с количествено-стойностна сметка (КСС) към него и комплексен доклад за оценка на съответствието (или техническо и енергийно обследване и идеен проект с обобщена КСС; или техническо и енергийно обследване и обща ситуация на проекта (схема, чертеж) със заверена от проектант обяснителна записка и обобщена КСС).

СДРУЖЕНИЯ на собствениците, подали заявления по Националната програма, е необходимо да проведат ново общо събрание на собствениците и да подадат ново заявление в съответствие с образците и указанията на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 по процедура BG16RFOP001-2.002 „Енергийна ефективност в периферните райони – 2“. Сдружения на собствениците, подали заявления по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. в рамките на първата процедура (BG16RFOP001-2.001  „Енергийна ефективност в периферните райони - 1”) е необходимо да препотвърдят решението си, като проведат ново общо събрание и подадат ново заявление по процедура BG16RFOP001-2.002 „Енергийна ефективност в периферните райони -2“.

СЛЕД ПОСТЪПИЛО ЗИФП се проверяват подадените документи и се извършва оценка на всеки кандидат; за отстраняване на пропуски може да бъде изисквана допълнителна информация и/или документи. Получилите положителна оценка Сдружения на собствениците (СС) следва да бъдат уведомени за това писмено и да бъдат поканени от Община Троян да сключат договор по образец. СС, чиито заявления не получат положителна оценка, също следва да бъдат уведомени писмено за причините.

СРОКОВЕТЕ

ПРЕДИ преминаване към подготовка на ЗИФП заинтересованите СС следва да заявят готовността си за участие по процедурата, като най-късно до 17:00 ч. на 27 април 2018 г. трябва да подадат заявление в свободен текст в деловодството на Община Троян. В това заявление трябва да е посочена проектната готовност, която СС ще осигури според изискванията за наличие на обследвания, идеен/технически/работен проект и т. н.; и да се декларира, че в случай на доказана нужда от ремонт на покрива на сградата и в случай че с внедряване на предвидените мерки не се постигат повече от 60% енергийни спестявания, ремонтът (на покрива) ще бъде извършен от и за сметка на СС. Заявления за интерес и финансова помощ (ЗИФП) могат да бъдат подадени в деловодството на Община Троян всеки работен ден в срок до 17:30 ч. на 30 юни 2018 г.*

Т21

* За повече информация и въпроси можете да се обръщате към: Вера Добрева, директор на дирекция „Планиране и проекти“ (тел. 0670/6-80-16); инж. Полина Павлова, главен експерт „Строителство“ (тел. 0670/6-80-19); Снежина Табакова – главен експерт „Планиране и проекти“ (тел. 0670/6-80-32).

Още по темата:

Николай Нанков: Автомагистрала „Хемус“ ще е готова през 2024 г.

* На 27 март започна изграждането на 9,3 км от Ябланица до Боаза, паралелно върви проектирането на 50-километровия участък от
 Боаза до пътя Ловеч - Плевен
Асфалт
Министър Николай Нанков говори за автомагистрала "Хемус", Вършец, 21 април 2018 г.
АВТОМАГИСТРАЛА „Хемус“ ще бъде изцяло готова през 2024 г., а финансирането ще се осигурява от тол системата, която ще заработи от догодина. Това е заявил министърът на регионалното развитие и благоустройството и наш земляк Николай Нанков на националната среща на Жени ГЕРБ, провела се във Вършец тази събота (21 април).

В МОМЕНТА в процес на изграждане са 9,3 км от „Хемус“ – от Ябланица до Боаза, чието строителство стартира на 27 март т. г. Паралелно се извършва проектирането на 50-километровия участък от Боаза до пътя Ловеч - Плевен, като се очаква през 2018 г. да стартират търговете за изграждане на участъците от Боаза до пътен възел „Дерманци“, от пътен възел „Дерманци“ до пътен възел „Каленик“ и от пътен възел „Каленик“ до пресечката с пътя Ловеч - Плевен. Ще бъдат обявени и процедури за инженеринг на 85 км от пътя Ловеч - Плевен до пътя Русе - Велико Търново, разделен на три подучастъка. Проектира се и 16,3-километровият участък от пътен възел „Белокопитово“ до пътен възел „Буховци“.
***

ПРЕЗ 2018 Г. ще бъде цялостно реконструиран един много важен за троянци пътен участък в общината – 30-те километра от гара Добродан през селата Дълбок дол, Борима и Старо село до разклона за София след с. Лесидрен. Миналата година (2017 г.) бяха завършени 6 км от разклона за София в посока Троян. Предстои и довършване на реконструкцията на входа на Троян (откъм Ловеч). Всички тези дейности се финансират с държавни средства и са отговорност на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Т21

 Още по темата: 

„Рико Стил“ купи бетоновия възел на БКС

* Продажбата на общинския имот стана от петия опит, при предишните нямаше кандидати * Интересът на голямата мебелна фирма се обяснява с близостта на „възела“ до производствената й база
Най-после
Бетоновият възел, актуално състояние, м. ноември 2017 г.
ТРОЯНСКАТА фирма „Рико Стил“ ООД бе единственият кандидат и спечели обявения пореден конкурс за продажба на неработещия от години бетонов възел на бившето общинско строително дружество „БКС“ ЕООД. Приватизираният имот включва терен от 13,9 дка в местността Червянска лъка заедно с построените в него сгради и съоръжения.

ОПИТИТЕ за продажба започнаха в края на 2016 г. след окончателния фалит на „БКС“ ЕООД и първоначалната цена бе 351 хил. лв. без ДДС. След два провалили се поради липса на кандидати процедури цената бе намалена с 20% – на 281 хил. лв. без ДДС, но и при третия опит никой не прояви интерес. В края на 2017 г. Общинският съвет свали цената с още 30% – на 197 хил. лв. без ДДС. При поредния конкурс за продажба пак нямаше кандидати, но при повторното му обявяване се включи „Рико Стил“ ООД, който бе обявен за победител в провелата се на 11 април 2018 г. процедура и предстои сключването на договора.

БЕТОНОВИЯТ възел на „БКС“ ЕООД е в незавидно състояние, но интересът на „Рико Стил“ ООД – най-голямата мебелна фирма в общината и района, е обясним с непосредствената близост на имота до основната й производствена база. Според условията на конкурса приватизираният имот трябва да се използва за производствена дейност, като дейността се осъществява не по-малко от 5 години.

Т21 

Още по темата:

И в Троян – нашумялата „Втора кожа“ на Катерина Стойкова

* „Книга за вината от неспособността да се прости, за омразата към простилия и забравилия. Започва рязко, забива нокът и
 не го изважда до края“
Предстоящо
Катерина Стойкова
Катерина Стойкова (родена е в Бургас, но от дълги години живее в САЩ) не за пръв път гостува в Троян, има и много приятели тук. Представянето в галерия „Серяковата къща“ на нейната поетична „Втора кожа“ (издателство ICU, София, 2018 г.) – превърнала се в литературно, и не само, събитие – е на 26 април, четвъртък, от 18:30 ч. Заповядайте! На един откровен разговор за домашното насилие, травматичното детство и лечебната сила на поезията, в който наред с авторката ще участват и две троянки – психоложката Камелия Мошекова и учителката по литература Нели Генкова.

„ВТОРА КОЖА“ дълбае с финото длето на думите навътре, навътре, докато стигне до туптящото сърце на злото, докато оглозга скелета на насилника – някой, когото познаваме; някой, който ни се усмихва в асансьора. Изрядният съсед, непосилният баща или съпруг. В тази тъничка книжка стиховете и кратките спомени в проза прогонват уродливите сенки на миналото, подават ръка, защото справянето с чувството за вина е възможно. Време е! Книга за дългия път от мълчанието до прошката. Книга, която утешава и приласкава, въпреки причинената задушаваща болка.

„НЕ МОЖЕ да съм била на повече от четири години. Свила съм се в дъното на кошарката. Гледам как баща ми мята през терасата на седмия етаж всичко, което притежаваме. Столове, маси, секции, книги, черно-белия телевизор. Не издавам звук, но майка ми вика: „Недей, Янко, недей“. Съсед звъни на вратата. Баща ми отваря, въоръжен с огромна отвертка. „Да се махаш оттук, че сега ще те намушкам.“ Съседът изчезва. По-нататък не помня. Години след това жителите на комплекс „Изгрев“ говореха за онзи лудия, дето изхвърлил цялата покъщнина през терасата. Ние се преместихме в друго жилище. „Славейков“, блок 55. На осмия етаж.“ (из „Втора кожа“)

КАТЕРИНА СТОЙКОВА е автор на няколко поетични книги, включително „Птичка на перваза“, „Как наказва Бог“ (представена и в Троян, 2014 г.), „Бодливото прасе на ума“, „Въздухът около пеперудата“. Тя разделя времето си между брега на Черно море в България и хълмовете на Кентъки в САЩ. Пише, живее и мисли на два езика. И още: дипломиран инженер, компютърен специалист с практически опит, висшист с три магистратури, вегетарианка, ученичка на една от старейшините на индианското племе Хопи.

Отзиви за „Втора кожа“

     „Втора кожа“ е книга за миналото, което не спира да е настояще и да боли, обаче е единственото на разположение; книга за семейството като собствена стая и стая за изтезания; книга за негодуванието като бодлива втора кожа, навлечена под първата. Стихотворенията в тази сбирка са тихи, деликатно формулирани заклинания с мощта на неистов крясък.
Нева Мичева

     Невъзможно е да свалиш от себе си усещането за допира на „Втора кожа“. Това е болка, от която не се чистиш. Белег в мозъка.
Опитваш се да я потушиш. Но тя пулсира някъде дълбоко в теб завинаги. И така трябва. За да победиш ръката, която посяга отвъд прошката.
Темз Арабаджиева

     Втора кожа, която надяваш, за да прикриеш онова, което се случва вкъщи; втора кожа, която не те побира. Книга за вината от неспособността да се прости, за омразата към простилия и забравилия. Започва рязко, забива нокът и не го изважда до края. Не просто разчопля рани – на обществото, което позволява, толерира семейно насилие; всяка дума реже със своята прямота и неподправеност. Книга за децата, свити в ъглите на собственото си безсилие, които и трийсет години по-късно продължават да чуват писъците от другата стая. Тежка, истинска, изключително важна книга.
Наталия Делева

Хепънинг за Деня на Земята

* Събитието бе под мотото „Моята Земя е моят дом“ и се включиха ученици от различни класове * Участниците изпратиха Отворено писмо до медиите, кмета и съветниците
НУ „Св. св. Кирил и Методий“
Момент от хепънинга "Моята Земя е моят дом" в НУ "Св. св. Кирил и Методий", Троян
ХЕПЪНИНГ под мотото „Моята Земя е моят дом“, посветен на Деня на планетата Земя (22 април), се проведе в НУ „Св. св. Кирил и Методий“, Троян. Събитието бе 20 април и събра ученици от различни класове, а го организираха учителите Радиана Бояджиева, Мариела Терзиева, Силвия Кацарова, Бисерка Георгиева и Марио Коларов. Чрез рисунки и писмени послания участниците се стремяха да провокират и малки, и големи да помислят за бъдещето на нашата планета.

ГОСТ НА ПРАЗНИКА беше младата троянска художничка Росица Миладинова, бивш възпитаник на училището. Която сподели своята позиция по въпроса на въпросите – опазването на планетата Земя, и с удоволствие и възхищение бе публика на малките творци, изразили своите послания за Деня на Земята с рисунки на листи и на асфалт. Всеки участник в хепънинга имаше възможност да напише своето послание и на зелено листче с форма на листо и да го закачи на избрано за целта дърво.

Художничката Роси Миладинова, възпитаничка на училището, се присъедини към хепънинга
В КРАЯ на празника беше прочетено Отворено писмо от името на учениците от НУ „Св. св. Кирил и Методий“ с призив към техните съграждани за опазване на природата и околната среда. „Защото планетата Земя е наш общ дом и всички ние – деца и възрастни, трябва да бъдем много разумни в своето поведение, за да я съхраним за бъдещите поколения“, се казва в него. Писмото е адресирано до медиите в нашата община, а копия са изпратени до кмета на Троян и Общинския съвет.

Радиана Бояджиева, НУ „Св. св. Кирил и Методий“
 

Отворено писмо

До: медиите в община Троян

Уважаеми съграждани, ние, учениците от НУ „Св. св. Кирил и Методий“, се обръщаме към Вас, загрижени за бъдещето на нашата планета. Във връзка с Деня на планетата Земя – 22 април, в нашето училище се проведе празник под надслов „Моята Земя е моят дом“ и чрез различни дейности отправихме своите послания за нашата планета. Отношението към Земята, обаче, не трябва да се изразява само в един ден от годината или с няколко организирани събития.

За съжаление, често наблюдаваме от страна на някои възрастни поведение, което застрашава природата и околната среда. Ние искаме да живеем и растем сред чиста околна среда. България е известна с красивата си природа, но тази красота изчезва, когато има хора, които безразборно изхвърлят отпадъците си, където им попадне.

Отправяме чрез Вас този призив към нашите съграждани с молба, всеки да помисли и прецени, как се отнася към природата и околната среда. Защото планетата Земя е наш общ дом и всички ние – деца и възрастни, трябва да бъдем много разумни в своето поведение, за да я съхраним за бъдещите поколения. Надяваме се, че чрез Вас нашият глас ще бъде чут.
20 април 2018 г., Троян
С уважение: 
Учениците от НУ „Св. св. Кирил и Методий“

„Елпром Троян“ – с наградата „Компания на годината“

* Троянският производител на електромотори бе отличен за устойчиво развитие, конкурентоспособност и иновации в категория „Индустрия“
Отличници
Младен Мондешки и Росица Петкова получават наградата на "Елпром Троян", 19 април 2018 г.
НОВО сериозно отличие – след златния медал от Пловдивския технически панаир миналата есен и годишната награда (2017 г.) в раздел „Иновации“ на Германо-българската индустриално-търговска камара – за „Елпром Троян“. На провелата се на 19 април в столичния хотел „Маринела“ церемония на наградите „Компания на годината – успехът на фокус 2017“ троянският производител на електромотори бе сред отличените 23 български компании.

„ЕЛПРОМ ТРОЯН“ бе отличен за устойчиво развитие, конкурентоспособност и иновации в категория „Индустрия“, като наградата получиха собственикът на завода Младен Мондешки и маркетинг директорът Росица Петкова. Сред призьорите са също Fibank (категория „Банки“), фабрика за майонеза „Краси” (категория „Работодателска марка“), „Филип Морис България“ (категория „Бързооборотни стоки“), „Рефан България“ (категория „Индустрия“), M-tel (категория „Телекомуникации“), Нова телевизия, Агенция „Фокус“ и сайтовете Днес.БГ и Инвестор.БГ (категория „Медии“) и др.

КЛАСАЦИЯТА „Компания на годината – успехът на фокус” се организира от специализираните икономически списания „Business Lady“ и „Bulgaria Business Review“, а сегашното четвърто издание бе под патронажа на вицепремиера Валери Симеонов. Целта е да се даде гласност на добрите бизнес практики и да се фокусира общественото внимание върху иновативни и актуални модели за управление на бизнеса, като по този начин се поощри предприемачеството.

Т21

Начало

Отиде си инж. Нанчо Стаевски

In memoriam

Той бе истински елпромец! Не само защото е син на основателя на нашия завод Марин Стаевски и целият му десетилетен трудов път бе тук, в „Елпром Троян“. До края си г-н Стаевски бе свързан със завода, помагаше и истински се радваше на възраждането след разрухата.

Нашите искрени съболезнования на близките! И дълбок поклон пред един достоен и заслужил троянец и колега! Почивай в мир!
 
От Ръководството на „Елпром Троян“  

Бел. Погребението е днес, петък, 20 април, на Старите троянски гробища.

Джаз през 50-те в Троян – културна или политическа революция?

* В основата са музикантите от старата градска музика, които Владимир Парушев приобщава за своето авантюристично начинание * Джаз формацията съществува 5 години (до 1958 г.), репертоарът й включва Гершуин, Портър, Елингтън, Милър

Любомир Спасов
 Троянски личности

Този път в рубриката ни „Троянски личности“ даваме думата на един млад наш съгражданин – Любомир Спасов, студент в Юридическия факултет на Софийския университет. Разказът за явлението „джаз в Троян през 50-те“ е част от по-мащабния му текст „Революциите на малкия град“, търсещ троянските обяснения, на минали и днешни социални явления, опирайки се на Иван Хаджийски. Изследването („Революциите на малкия град“) е писано, когато авторът е ученик в Езиковата гимназия в Ловеч и печели втора награда на Националния исторически конкурс през 2014 г. В следващи броеве ще излязат и други фрагменти от това любопитно и приносно четиво.

Идеята за рубриката „Троянски личности“ е на директорката на Музея на занаятите Елеонора Авджиева (една вметка – сегашният ни автор Любомир Спасов е син на г-жа Авджиева – бел. ред.) и ще представяме основно музейни проучвания за наши земляци – известни, забравени, но при всички случаи оставили следа. Да не пропуснем – рубриката е посветена на 150-годишнината от обявяването на Троян за град, която отбелязваме през 2018-та. Т21


Джаз формацията на Владимир Парушев (вляво), Троян, 50-те
МУЗИКАЛНИЯТ живот в Троян от Освобождението до 1944 г. протича изцяло в обсега на самодейността. Професионални музикални състави няма. Това определя местните музиканти-любители като основна движеща сила в музикалното развитие на града. За музикалната формация, създадена от Владимир Парушев през 50-те години на 20. век в Троян, се оказа, че няма писано нищо. Личният архив на Маестрото се намира в Държавния архив в Ловеч и през 2012 г. беше публикуван. Но в разработката на авторката Пенка Чернева точно за това му начинание има оскъдна информация. Само снимките на троянския фотограф Пенчо Доков са съхранили визията на този състав, която е съвсем в американски стил.

РОДОНАЧАЛНИКЪТ на българския джаз е роденият в Харманли Асен Овчаров. Той създава в родния си град през 1942 г. първия джазов оркестър на Балканите. В него участват певицата Лея Иванова и цигуларят Сашо Сладура. През 1943 г. по инициатива на Овчаров в кабаре „Алказар” на бул. „Цар Освободител” 4  в София се основава първият български джаз клуб – „Джаз оркестрал клуб”. Сред учредителите са водещи музиканти, писатели и интелектуалци. Една година по-късно оркестърът на Овчаров се разцепва и Божидар Сакеларов създава другия легендарен бенд  – „Джаз на оптимистите”.

ВЕДНАГА СЛЕД войната (и победата на „здравите сили“ – бел. ред.) джазът в България е забранен. Хората, които се занимават с тази музика, са репресирани. Асен Овчаров е арестуван и въдворен в лагера в Белене, Леа Иванова е вкарана в лагера в Ножарово, а Сашо Сладура – в лагера в Ловеч, където е убит. 50-те години са белязани и от създаването на оркестър „Балкантон” на Димитър Ганев, „Джазът на младите”, „Веселите момчета” в Пловдив. Снимка в сайта „Изгубената България” ни показва „Джаз на оптимистите” с диригент Божидар (Дарко) Сакеларов в концерт за дружбата между България и тогавашната Германската демократична република (ГДР) в края на 50-те години.

В ТОЗИ НАЦИОНАЛЕН контекст търсим мястото и на провинциалното троянско джаз явление начело с Владимир Парушев. Маестро Парушев е роден във Варна, но съдбата го довежда в Троян през 1951 г., като съпруг на троянската красавица Станка Таслакова (това е неин втори брак). По професия икономист, но с огромна музикална култура, варненецът се превръща в ключова фигура в културния живот на градчето ни. Още докато живее и работи в морската столица, през деня Парушев е счетоводител, а вечерите – пианист по ресторантите. В края на 1953 г. създава в Троян естраден оркестър към читалището, а малко по-късно, по подобие на  описания софийски „Джаз на оптимистите”, и троянска джаз формация. По сведения на музикалния педагог Атанаска Ненковска в нейната основа стоят музикантите от старата градска музика, които Парушев приобщава за своето авантюристично начинание.

Джаз на троянска сцена през 50-те – невероятно, но факт
ДЖАЗ ФОРМАЦИЯТА в Троян съществува до 1958 г. (5 години), като има запомнящи се концерти, например този от януари 1955 г. Репертоарът й включва Гершуин, Портър, Елингтън, Милър. Както свидетелства г-жа Ненковска, Маестрото получавал нотиран джаз от свои приятели моряци от Варна, които му носели „упадъчната” музика от пътуванията си по света.

ПО ТОВА ВРЕМЕ първи секретар на Околийския съвет на БКП в Троян е Стефан Балевски. Същият е известен със своята партийна праволинейност, но и с почит към музикалната култура. Изглежда нестандартната личност на Парушев му допадала напук на партийните догми. Както свидетелства Васил Балевски, синът на партийния функционер, между баща му и Парушев наистина е имало специално човешко общуване. Маестрото е безпартиен и по всякакъв начин иска да остане такъв, но дали заради смъртта на диктатора Сталин (1953 г.) и известното „размразяване“ в соцлагера, дали заради личното приятелство на Парушев с партийния началник, джазовото звучене в Троян станало възможно. След Априлския пленум на БКП през 1956 г. Стефан Балевски ще бъде свален от високия общински партиен пост като неблагонадежден, като вероятно за случилото се помага и покровителството му към джазовия състав

***

В ЗАКЛЮЧЕНИЕ стигнахме до няколко извода за причините, направили възможно да се случи тази троянска политическа и културна революция през 50-те. Една от причините е силната оркестрова традиция, която има в града ни още от началото на века. Тази теза е добре развита от Илия Готовски в изследването му „Музикалното минало на Троян от Освобождението до 1944 г.”. Първото музикално дружество „Лира” е създадено още в 1900 г. През 1906 г. в Троян е открит курс за обучение по цигулка, а през 1908 г. в града като учител идва бъдещият композитор Борис Тричков. През 1919 г. на троянска сцена е представена оперетата „Малката кибритопродавачка”.

ЗА ИЗГРАЖДАНЕТО на художествения вкус на троянци много допринасят установилите се в Троян белоемигранти от Русия – Роман Бучковски, Александър Сазонов, Евгений Долженко, Николай Аксаков и завършилата Петроградската консерватория г-жа Шмелевска. Техните изяви в църковния хор и в читалищния любителски оркестър се отразяват благоприятно на художественото ниво на формациите. Руснаците приучават и местната публика към една по-голяма взискателност.

Маестро Владимир Парушев
ПРЕЗ 1924/1925 Г. младият пианист Петко Дудевски успява да създаде постоянно действащ оркестър към читалището. Оркестърът редовно участва в литературно-музикалните утра и вечеринки на читалището, а през летните месеци изнася музикални градински увеселения. През 1926 г. е закупен апарат за прожектиране на „неми филми”. По време на прожекцията оркестърът изпълнявал подходяща музика. Развитието на музикалните сили създава предпоставки през същата година да се създаде второ Музикално дружество „Гусла”. През 30-те години бурно и зряло развитие в града има оперетната самодейност. За по-високото художествено равнище на оперетните постановки на местните състави допринася летуващият в Троян артист от Русенския народен театър Петър Белогушев.

ТЕЗИ ТРАДИЦИИ и възпитаваният десетилетия музикален вкус на троянската публика били факторите, които благоприятстват създаването на джаз състава на Владимир Парушев през 50-те.

Любомир Спасов, из „Революциите на малкия град“
Заб. Архивните снимки са дело на известния троянски фотограф Пенчо Доков


 Още в рубриката:

И Читалището – санирано

* Кметът Михайлова връчи разрешителното за ползване на председателя на читалищното настоятелство д-р Виолета Койновска
 * Общата стойност на проекта – 1,17 млн. лв., финансирането с европейски средства
Енергийна ефективност
Кметът Михайлова връчва разрешителното на читалищния председател д-р Виолета Койновска
В ПЕТЪК, 13 АПРИЛ, се проведе заключителната пресконференция за обявяване приключването на проекта за повишаване енергийната ефективност на сградата на централното троянско читалище НЧ "Наука - 1870 г." (Проект BG16RFOP001-2.001-0016). Проектът се финансира по европейската Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. (процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Енергийна ефективност в периферните райони“) и общата му стойност е 1,17 млн. лв. – от тях 980 хил. лв. европейско финансиране, 173 хил. лв. съфинансирне от държавния бюджет и 15,7 хил. лв. финансов принос на бенефициента и собственик на сградата Община Троян. Основен изпълнител (проектиране и строително-монтажни работи) бе дружеството ДЗЗД "Проекстрой - Линк" (Габрово), а строителният надзор бе поверен на "Троя Консулт" ЕООД (Троян). Ръководител на проекта бе инж. Мария Василева от общинската администрация.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНАТА пресконференция бе открита от кмета Донка Михайлова, която акцентира върху обществената значимост на проекта в навечерието на 150-годишнината на Троян; и заяви увереност, че реализацията му устойчиво подобрява културната инфраструктура в града и ще стимулира младите хода да развиват широко портфолио от културни дейности. Кметът тържествено връчи на председателя на читалищното настоятелство д-р Виолета Койновска разрешителното за ползване на сградата и пожела много успехи и развитие на дейностите в НЧ „Наука - 1870 г.“. Сред присъстващите на заключителната пресконференция бяха зам.-областният управител Бойко Пъдарски, председателят на Общинския съвет инж. Петко Пенков, ресорният зам.-кмет инж. Бистра Чолакова, представители на фирмата изпълнител, читалищни дейци, граждани.

Преди старта на ремонтните дейности в НЧ "Наука - 1870 г.", Троян, 1 септември 2016 г.
КАКВО БЕ ИЗВЪРШЕНО по проекта: ремонт и топлоизолиране на покрива, саниране на външни стени, подмяна на фасадната дограма, модернизация на отоплителната система, подмяна на вентилационната система, енергоспестяващо осветление, освежаване на фасадата на сградата, изграждане на рампи и монтиране на подемници, подмяна на канализационното отклонение, оборудване на санитарно помещение за инвалиди, възстановяване и укрепване на елементи от конструкцията на сградата, ремонт и подмяна на електрическата инсталация, монтиране на система за пожароизвестяване, пожарни кранове, димен люк. След изпълнението на проектните дейности сградата достига клас на енергопотребление "В" или казано по-разбираемо – в читалищната сграда, която е основно място за обществени и културни събития в Троян, ще бъде по-топло, а за отоплението ще се плаща по-малко (и да се надяваме, че познатата доскоро ситуация студът да проваля събития, ще остане само лош спомен – бел. ред.). Друга добра новина е, че в централното троянско читалище върви (по друг проект) ремонт на сцената и оркестрината, което ще открие нови възможности пред сценичната дейност и е предпоставка за по-сериозен културен афиш.

ПО ОП "РЕГИОНИ В РАСТЕЖ" 2014-2020 г. (процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Енергийна ефективност в периферните райони“) в Троян досега се реализират проекти за повишаване на енергийната ефективност на пет значими обществени сгради (Община Троян, Данъчното, Пожарната, бившата  административна сграда на общинското дружество „БКС" ЕООД, НЧ "Наука - 1870 г.") на обща стойност 3,78 млн. лв. и на 21 жилищни сгради с 169 самостоятелни жилища на стойност 4,5 млн. лв. 

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |