22-годишен моторист уби 80-годишен троянец

* 750-кубиковото „Сузуки”, управлявано от 22-годишния М.К., помело стареца на Главната (ул. „В. Левски”) в Троян недалеч от дома му

В СЛЕДОБЕДА НА 27 СЕПТЕМВРИ, вторник, около 16:20 ч., на Главната в Троян (ул. „Васил Левски”) в близост до кръстовището при ресторант „303” моторист уби 80-годишния троянец Димитър Пандурски. Възрастният мъж, живеещ наблизо, пресичал улицата, лек автомобил намалил, за да му даде път (по разказа на очевидец), но идещият отзад мощен мотоциклет „Сузуки 750 Р”, управляван от 22-годишния М.К. от Троян, профучал покрай колата и помел пешеходеца. Старецът бил откаран в троянската болница с множество фрактури и други наранявания, но въпреки животоспасяващата операция ден по-късно починал.

ВОДАЧЪТ Е ПРАВОСПОСОБЕН, кат. „А”, а проверката на място с техническо средство не е установила употреба на алкохол. По случая е образувано досъдебно производство.

Т21

*****
Бележка на редактора

Не сме ние, които ще кажем кой и в каква степен е виновен при този трагичен пътен инцидент, отнел човешки живот (не е изключено своята "заслуга" да има и потърпевшият). Едно обаче е безспорен факт – из града ни, включително в най-натоварените и невралгични пътни участъци, редовно летят някакви млади бабаити с мощни двуколесни. И въпреки наказателните актове и немалкото некролози из района, резултат от подобни бабаитлъци, продължават с моторджийските си изстъпления.

Пресен пример – миналия вторник (23 септември) привечер пътувахме със служебната „Джета” за шоуто на археологическия обект Состра; в участъка преди мелница „Техра”, движехме се с около 80 км/ч., покрай нас профуча мотор поне със 140 км/ч., изпреварвайки арогантно и тъпо колона от близо 10 автомобила и цяло чудо бе, че не се случи нещо страшно. Че подобни малоумници са готови да си разбият главата – техен проблем, но тези пътни самоубийци не рядко се превръщат и в убийци, на невинни хора. Затова всички трябва да ги спрем, полицията сама не би могла да се справи. И няма да е честно да виним единствено нея.

Генадий Маринов

Все сме в очакване на варварите!

Йоанис до Генадиус - поздрави

Отворено писмо


Ден след огненото шоу на римската крепост Состра до Троян нашият приятел и земляк, историк ерудит, зам.-директор на Националния исторически музей (НИМ), човекът с главна заслуга за разработката на тази ни най-голяма археологическа гордост – д-р Иван Христов, ни изпрати едно забележително писмо. По съвсем конкретен повод – изхвърлено от общинското си жилище в кв. „Попишка” (където е вилата на д-р Христов) и от десетина дни живеещо буквално на улицата 3-членно социално слабо семейство. Но наред със злободневието си писмото бе и друго – великолепно „упражнение по стил”, казващо ни по „римски” начин важни троянски неща; като например, че в споменатия квартал за част от жителите водата е… лукс, който не се случва често, уличното осветление - и то. Авторът (Йоанис) обещава серия подобни писма.
Генадий Маринов (Генадиус)

*****

ДРАГИ МИ ГЕНАДИУС, бях цял месец на малък кораб в околностите на Аполония Понтика (днешният Созопол – бел. авт.). Прекарах добре, посрещнат възторжено от аполонийци, земляци на моя патрон Божидариус. После по пътя Марцианополис (Девня) – Мелта (Ловеч) пристигнах в Состра, където местният политически нобилитет на малкото градче южно от кастела (Троян), заедно с много гости на планината, се бяха събрали на голяма вечеринка с огньове пред Порта претория на крепостта (Главната източна порта на Состра). Всички бяха добре облечени, напудрени и най-важното - в добро разположение на духа в навечерието на местните избори, които, слава на Цезаря, нашия император Борисовус, ще се състоят.

НО НЕ ЗА ТОВА ТИ ПИША. Вечерта пътувах по един тъмен квартал, където, както знаеш, е разположена моята вила субурбана (крайградска вила в кв. „Попишка”). Като изключим дупките по пътя, всичко беше наред до момента, в който колесницата ми се натъкна на три жалки призрачни създания, които от десет дена спяха под открито небе на главния път в квартала. Разбрах от достопочитаемите жители на квартала, че тези нещастници, и то да ме прости главният едил на града, са римляни, живеели незаконни без регистрация пред магистратите години наред. Понеже не плащали напоследък данък на господарите на къщата, в която до скоро живеели, били изхвърлени, струва ми се справедливо, на улицата. Като разбрах, че тези хора нямат латрини (тоалетни), вода и глинени лампи за осветление, си помислих дали фекалиите ще потекат към форума (центъра) на нашия град. После се успокоих – трима човека, малко лайна. Най-малкото обаче колесниците на планинците, жители на квартала, ще лепнат все пак някое малко лайно и ще го закарат пред главната базилика (Общината) на града.

ПИША ТИ ТЕЗИ РАБОТИ, Генадиус, защото не е нормално в нашия цивилизован век, когато империята се разрширява в цяла Европа, хора да живеят като роби. Е, все пак да ти се похваля. По акведукта, дето група разбойници го разрушиха пред две години, тече малко вода. Снощи дори се окъпах и си припомних хубавите вечери в Рим...

ПРОЩАВАЙ, но ще свършвам. Бързам да залостя портите, защото наоколо няма улично осветление и градска стража. Пък и напоследък виждам в родния си град непознати мургави сирийци, чиито коне от колесниците серат на воля по току-що закърпените друмове на града. Не че имам нещо срещу местните сирийци, ама да ни опазят боговете от новите. Все сме в очакване на варварите!

септемврийските иди (средата на месеца)

Твой Йоанис

Да направим центъра на Троян по-уютен и приятен!

Кандидатът на БСП за кмет на Троян ДОНКА МИХАЙЛОВА и кандидатите за общински съветници ще почистят речното корито в центъра на града, в събота, 1 октомври 2011 г. (събота) от 10:00 часа.

Каним гражданите заедно да направим центъра на Троян 
по-уютен и приятен!

Празникът на сливата 2011 – по-мащабен и многолик

* В Орешак – пиршество за очите и душата * Гвоздеят в Троян – Улицата на занаятите * Двама министри, един зам. и губернатор уважиха ракиджийското шоу

ПО-МАЩАБЕН ОТ ПРЕДИШНИ ГОДИНИ бе сегашният 19-ти Празник на сливата и троянската сливова (и, ще ни се да вярваме, това да не е заради предстоящите местни избори, а трайна тенденция). Шоуто отново бе на две места (Орешак – Националното изложение на занаятите, и Троян – централния площад), но в цели три дни (23-25 септември) и далеч по-многолико от обичайното. И като че ли направи голяма крачка в правилната посока – да излезе от сковаващия модел „сцена – публика”, каквато общо взето бе практиката на досегашните издания, и да се доближи до (все)народната веселба, в която всички са едновременно и участници, и публика, а събитията не се случват само на сцената.

СПОМЕНАХМЕ МНОГОЛИКОСТТА. Обичайните и превърнали се в неизменна част от Празника неща си бяха на местата: конкурсите (за най-добра домашна сливовица – за баш ракиджия бе обявен Васил Баровски от с. Бели Осъм; най-оригинален етикет – победата грабна Янко Христов от с. Шипково; кулинарен – спечели Бисерка Иванова от с. Орешак с невероятния си десерт „Праскови от… сливи”; фотографски); казанката „на живо”, от която се лееше първак и всеки можеше да опита; мармаладажийницата от с. Бели Осъм (вещо управлявана от кандидат-кметицата Донка Банковска) и шипковската група с прочутото си сватбарско жито.

И ОЩЕ - дефилето (което този път обаче бе по-вяло, познато и не така находчиво както други години, когато ставаше „гвоздеят” на празненството); сцената с водещия (столичния актьор Дидо Мачев, известен и като българският Дани де Вито, който обаче не се превъплъти особено успешно в троянската си роля, макар да не му е за пръв път) и изпълнителите (ще отбележим звездното участие на пловдивския ансамбъл „Тракия” и поп звездите Дичо – в Троян, и Искрен Пецов – в Орешак, три много добри и адекватни на събитието попадения).

НО НЯКОИ ПО-НОВИ или съвсем нови моменти заслужават специално внимание. Ще започнем с Орешак. Там, вече не за първи път, купонът добива невероятни мащаби и се превръща в истинско пиршество за очите и душата. Защо? Излишно е да казваме, че там, на зелената морава в Националното изложение на занаятите, мястото е най-подходящо – просторно, удобно, адекватно като атмосфера; освен това родно за Празника – именно на тази поляна през далечната вече 1993 г. се роди сливаро-ракиджийското ни шоу. Но не е само това – другото е в чудния синтез на традиция и модерност, на занаяти и шоу, на дух и материалност.

СПЕЦИАЛНИ ПОХВАЛИ за управителя на Националното изложение Иван Чакъров, чиято е голямата заслуга за този синтез (а най-добрата похвала бе многобройната публика, която не спря да пълни Изложението и през трите дни, напълни и всички хотели и заведения в района; по информация от общинската администрация през всичките празнични дни туристическата база в Троянско е била заета на 100%). Адмирации и за неговите съмишленици – майсторите занаятчии, които на живо демонстрираха уменията си и бяха като магнит за гостите.

ТУК МУ Е МЯСТОТО дебело да подчертаем впечатляващото участие на орешашката механа „Кайзер” – която направи поредната си тематична кулинарна фиеста и показа сливови вкусотии от предястието до десерта. Майсторската кулинария е култура и философия – „Кайзер”-а го доказва. Нашето голямо браво!

В ТРОЯН ГОЛЯМАТА НОВОСТ бе „Улицата на занаятите” – нещо, за което Празникът просто плачеше. А когато можеха да се видят такъв букет от различни занаяти, и то представени от водещи майстори в бранша, празненството бе пълно. Убеден съм, че тази запомняща се тазгодишна екстра трябва да стане традиционна – настроението, което създаде, стилът, големият интерес, пък и добрият алъш-вериш го доказват. Поздравления за младата, талантлива и всеотдайна троянска керамичка Росица Занкова, моторът и главен организатор на Улицата на занаятите. Браво, Роси!

БРАВО и на „Винпром Троян” АД – националният лидер в производството на плодови ракии и в частност на запазената марка „Троянска сливова”, който организира два „Дни на отворените бутилки”. И даде възможност на нашенци и гости да видят как се добива кехлибареният еликсир.

И НАКРАЯ, но както се казва – не по значение, нека споменем и ВИП гостите, уважили 19-тото издание на Празника на сливата и троянската сливова. Сред тях – двама министри, на еврофондовете Томислав Дончев (г-н Дончев сполучливо определи ракията ни като „троянският петрол” и ни похвали за спечеления европейски проект, който ще даде допълнителен размах на празника ни) и социалният Тотьо Младенов (който пък открои социалния смисъл на шоуто, опиращо се на един традиционен местен поминък и съобщи новината, че предстои откриването на дома за стари хора в с. Добродан). И още – новият зам.-министър на регионалното развитие и доскорошен ловешки областен управител Николай Нанков и заместничката му на губернаторския пост Ваня Събчева. За троянските кандидат-кметове и политическия им антураж е излишно да говорим – кой на трибуната, кой сред публиката, всички бяха тук.

НАЗДРАВЕ! И до догодина – на 20-ия юбилеен.

Генадий Маринов

Изнесената от БНТ информация не отговаря на истината

* Новорегистрираните в община Троян граждани от 1 януари до 22 юни не са 682-ма; 130 са адресните карти, подадени от други населени места, т.е от външни хора

Местни избори 2011

Получихме светкавичен отговор от общинската администрация (по-точно - от началничката на отдел „Информационно обслужване и общински услуги“ Катя Раева) по горещата тема и заформящия се скандал с многото новорегистрирани граждани в община Троян в периода до 22 юни 2011 г. И изразените съмнения, че става дума за „изборен туризъм” - в статията „БНТ: Троян е привлякъл 682-ма нови избиратели” в Т21 (бр. 37 от 28 септември), опираща се на проучване на БНТ, където бе направено заключението, че „изборните туристи” вече стягат куфарите и ще има населени места, в които именно те ще решат кой да бъде кмет и кой да влезе в Общинския съвет”. Предизборният щаб на БСП – Троян пък излезе с декларация, че ще сезира прокуратурата.
Т21

*****

ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРА в последния брой на в. „Троян 21“, по повод съобщената на 23 септември в новините на БНТ информация за 682-ма новорегистрирани в Троянска община граждани, което според споменатите медии говори за „изборен туризъм“, и декларацията на Предизборния щаб на БСП - Троян, ще заявя, че данните от служба ЕСГРАОН на Община Троян опровергават казаното.

В ПЕРИОДА ОТ 1 ЯНУАРИ 2011 Г. ДО 22 ЮНИ 2011 Г. (критичната дата за адресно регистриране на граждани за гласуване на предстоящите избори) в Община Троян са подадени 577 броя адресни карти. 130 са адресните карти, подадени от други населени места, т.е. от външни хора. Останалите 447 са на граждани от нашата община.

ПОВОДИТЕ ЗА ТОВА СА РАЗЛИЧНИ, като най-често срещаните причини са:

* През 2010 г. и 2011 г. изтича 10-годишният срок на валидност на личните карти. При подмяна на документа за самоличност много от гражданите, поради некоректност на адресите си (липса на етаж или апартамент, наличие на вход или написан вход, ако няма такъв отбелязан и др.), подаваха адресна карта за настоящ адрес;

* При първоначалното гласуване на Изборния кодекс бе приета уседналост за гласуване 12 месеца (за общински съветници, кметове на общини и населени места). Съгласно чл. 78, ал.1 от ПЗР на ЗГР лицата, които са променили настоящия си адрес от едно населено място в друго, в периода от 1 септември 2010 г. до 31 януари 2011 г., бяха задължени да представят пред общинската администрация по новия си настоящ адрес необходимите документи (нотариален акт или документ за собственост, декларация от собственика, че е съгласен да живеят на неговия адрес или договор за наем). За община Троян тези граждани бяха 275, като само 130 от тях си направиха пререгистрация, останалите 145 се върнаха на старите си адреси;

* И още – студенти, върнали се в Троян, при подмяна на личната карта установяват, че настоящият им адрес е в друго населено място – където са учили, и те също са подали адресни карти. Това се отнася и за граждани, които са сменили жилището си през годините и са изчаквали срока на изтичане на личната си карта за да подновят адреса си.

ЗА ОБЩИНА КАТО ТРОЯН, с население 36 000 жители, е нормално адресно регистрираните граждани за половин година да бъдат 130, дошли от други населени места.
28 септември 20011 г., Троян

Катя Раева, началник отдел
„Информационно обслужване и общински услуги“
в Община Троян

Още по темата:

Декларация на Предизборния щаб на Общинския съвет на БСП – Троян

Местни избори 2011 платена публикация
УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,

ПРЕДИЗБОРНИЯТ ЩАБ НА БСП – ТРОЯН се отнася с особена тревога към коментираните в предаване на централните новини на БНТ данни на ГРАО за необичайно висок брой регистрирани жители по настоящ адрес за периода 1 септември 2010 г. – 22 юни 2011 г. в Троян – 682 жители. Според справка на официалната държавна институция, публикувана на сайта на Института за развитие на публичната среда, новорегистрираните жители на града са 482, а 264 нови жители са в селата. Най-много новорегистрирани има в селата, в които предстои избор на кметове - в Орешак -36 души, след което следват селата Борима, Голяма Желязна и Дебнево.

ПРИПОМНЯМЕ, че на 21 юни в централната емисия на БТВ Троян отново беше посочен в „черния списък” на рекордьори по изборен туризъм с 264 регистрирани. Съпоставяйки данните на ГРАО, цитирани от двете телевизии през юни и септември, излиза, че в последните четири месеца преди изборния ден в общината ни са регистрирани 418 жители. Тези хора би следвало да са преминали през двете гишета на информационния център на общината и да бъде забелязан повишения брой на граждани, очакващи да бъдат обслужени. Ние настояваме да получим от Община Троян отговор на въпроса какво е направено в тези четири месеца за анализиране на този процес и какви са били реакциите на общинското ръководство.

ЗА НАС ВЕЧЕ Е ЯСНО, че „пропуските” в новоприетия от ГЕРБ Изборен кодекс и „пропуските” в проследяване на прилагането му в общини, управлявани от ГЕРБ, имат обща цел – манипулиране на вота на гражданите. За БСП – Троян явлението „изборен туризъм” е крайно неприемливо. То има една единствена цел - да повлияе върху изборния резултат и да опорочи конституционно гарантираното право на гражданите за честен избор на представители във властта. На фона на случилото се в с. Катуница това действие носи рискове за спокойствието на общината. Въпрос на политическа отговорност е да направим всичко, което е в правата ни, за да защитим възможността на гражданите на Троянска община да участват в честен избор.

ДЕЙСТВИЯТА, КОИТО ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕМ, СА:

1. Ще сезираме прокуратурата с настояване да бъде проверено дали всички регистрации на граждани, регистрирани по настоящ адрес за периода 1 септември 2010 г. – 22 юни 2011 г., са извършени в съответствие с нормативните изисквания;

2. Каним политическите партии, които участват в Избори 2011 г., да подпишат споразумение за политическа почтеност и толерантност на 29 септември (четвъртък) от 11:00 часа в кафе-клуб „Иван Хаджийски”. Кандидатът на БСП за кмет на Троян Донка Михайлова преди месец призова нашите опоненти за честен избор. Повторно предлагаме на партиите да декларират, че няма да купуват гласове и да извършват действия, които опорочават вота на избирателите.

За БСП – Троян честността на изборния процес е гаранция за зрелостта на една политическа партия. Нека избирателите да имат реална възможност да оценяват нашата зрелост!

25 септември 2011 г.

Предизборен щаб на БСП - Троян

На Петковден очакваме Бойко и Кристалина

НАЙ-ВИСОКИ ВИП ГОСТИ ще очакваме за Празника на Троян – 14 октомври, Петковден. Това научихме от кандидата за втори кметски мандат Минко Акимов. Присъствието на важния троянски ден са потвърдили министър-председателят Бойко Борисов и българският еврокомисар Кристалина Георгиева.

ТОВА Е ВТОРАТА ВИЗИТА на премиера в града ни – на 17 юни т.г. г-н Борисов преряза лентата на новата троянска пречиствателна станция за отпадни води (биологичен цикъл) и направи символичната първа копка за реконструкцията на последния участък от ул. „Христо Ботев”. Еврокомисар Георгиева пък ще ни гостува за пръв път в това си качество, но се знае, че тя много пъти е била в Троянско, по-точно в с. Орешак, откъдето е родом съпругът и семейството има наследствен имот.

Т21

Още по темата:

Паметникът на Хаджийски пак забуксува

* Комисия начело с акад. Светлин Русев първо трябва да отпише партизанската грамада в центъра на Троян от списъка на паметниците на културата

НА ПОСЛЕДНАТА СИ за мандата пресконференция (13 септември) кметът Минко Акимов, попитан от Т21 предстои ли монтирането на новия паметник на Иван Хаджийски (предишните уверения бяха, че паметникът ще е готов в началото на м. октомври), най-неочаквано отговори отрицателно. Г-н Акимов обясни, че според подписания договор изпълнителите - художникът Борис Борисов и арх. Пламен Цанев от Велико Търново, вече са готови с монумента. Общината от своя страна има готовност да разчисти мястото, т.е. да демонтира остатъка от някогашния партизански паметник, стърчащ между двете музейни сгради в центъра на Троян. Но се явила неочаквана пречка.

ОКАЗАЛО СЕ, че въпросният остатък фигурира в някакъв списък на паметниците на културата, което било потвърдено от НИПК (Националния институт за паметниците на културата). А за да се зачеркне от списъка, трябвало решение на специална комисия към Министерството на културата, оглавявана от акад. Светлин Русев. Но пък тази комисия се събирала на шест месеца веднъж и трябвало да се чака. Кметът обаче изрази увереност, че споменатата пречка ще бъде преодоляна и паметникът най-после ще стане факт. Били проведени и нарочни срещи с културния министър Рашидов и заместника му Чобанов, които допълнително обнадеждавали.

КОГА ОБАЧЕ ИВАН ХАДЖИЙСКИ ще се появи на троянския площад – не стана съвсем ясно. Не стана ясно и защо досега този проблем не е бил решен и носи ли някой отговорност за забавянето. Останаха и известни подозрения, че цялата работа е не за друго, а да не се дразни преди изборите твърдият червен електорат, който силно тачи стърчащия партизански остатък и е срещу демонтирането му. (Позицията на бившия кмет Константин Фичев, по чието време - в началото на 90-те години, бе свален партизанският паметник, четете в броя на вестника ни в сряда, 28 септември.)

Т21

Още по темата:

БНТ: Троян е привлякъл 682-ма нови избиратели

* „По всичко изглежда, че „изборните туристи” вече стягат куфарите и ще има населени места, в които именно те ще решат кой да бъде кмет и кой да влезе в Общинския съвет”
Местни избори 2011

ТРОЯН Е СРЕД ЧЕЛНИЦИТЕ в страната по привличане на нови избиратели. 682-ма са новорегистрираните в общината до м. юни т.г., когато се отвори нов прозорец за регистрация след като парламентът намали изискването за уседналост от 10 на 4 месеца. Това съобщи в централните си новини в петък, 23 септември, Българската национална телевизия (БНТ), позовавайки се на данни от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” (ГРАО) и на проучване на Института за развитие на публичната среда.

ДРУГА „ЕМБЛЕМАТИЧНА” ОБЩИНА в привличането на гласоподаватели е Несебър, където през м. февруари (когато срокът за уседналост все още бе 10 месеца) 941 души са били дерегистрирани, защото не успели да докажат, че законно живеят там. За следващите пет месеца обаче се появили 1306 нови регистрирани. Интерес, подобен на троянския, имало и в още една малка община – Елин Пелин, където решили да гласуват нови 724 души, привлечени „най-вероятно от атрактивни предложения”. „По всичко изглежда, че „изборните туристи” вече стягат куфарите и ще има населени места, в които именно те ще решат кой да бъде кмет и кой да влезе в Общинския съвет”, бе заключението на БНТ.

ПРИПОМНЯМЕ – в Троян на предишните кметски избори през 2007 г. на първия тур Дилян Енкин (БСП) получи 4487 гласа, Минко Акимов (ГЕРБ) – 3535 гласа, третият в класацията Мариян Балев (коалиция "Избор за Троян") – 2908 гласа, и т.н., а общо гласувалите бяха 14 572 (50,46% избирателна активност); на балотажа Акимов победи Енкин с 7067 срещу 5715 гласа. От тези резултати ясно се вижда, че 600-700 гласа за нашата община са нещо много сериозно и наистина в определени случаи могат да решат изборите

ДАЛИ НАИСТИНА става дума за изборен туризъм, както в прав текст твърди БНТ, е много трудно да се докаже. Още по-трудно пък може да се докаже кой стои зад подобни фиктивни преселения с едничката цел да се напомпи нечий изборен резултат. Тукашните партийни щабове до един отричат да имат пръст в подобна работа, като се правят различни намеци срещу опонентите, а обичайните заподозрени са БСП и ГЕРБ.

ПРЕД ОЧИТЕ НА ТРОЯНЦИ пък от известно време са някакви нови ромски групи, които кръстосват района. Имаме данни, че техни хора са правили предизборна агитация в Троян, което дозасилва съмненията, че присъствието им тук не е случайно. На пресконференция на кмета Минко Акимов, броени дни преди да излезе в отпуск заради участието си в изборите, от Т21 му зададохме въпроса какви са тези новонадошли цигани; г-н Акимов отговори, че няма информация за подобни преселения.

Наглост

* Цопнал се като биволица
на островчето насред кръстов
ището
ФотоОко

„НАГЛОСТ” е озаглавена горната снимка. Изпрати ни я по електронната поща нашият читател Дилян Петров, а действието се развива на кръстовището пред механа „Старата къща” навръх националния празник 22 септември – Деня на Независимостта. Въпросната наглост не се нуждае от коментар – грамаден джип, марка „Фолксваген Туарег”, се е цопнал като биволица на островчето насред кръстовището (не се нуждае от коментар и безсмислието на троянските насредулични „островчета”, но това е друга тема – бел. Т21).

ЧЕ МЯСТОТО Е ЗАБРАНЕНО за спиране, е очевадно, но тук има и друго – нарушението е направено максимално показно, с дебелашки тежкарлък, напомнящ ни за мутренските изстъпления от началото на прехода. Както се казва, коментарът е излишен. Един въпрос обаче трябва да си зададем: дали ганьото с джипката е бил санкциониран? Защото няма как органите на реда да не са забелязали показното нарушение?!

Т21

След кметската среща на Беклемето

* Равносметката - животът в селата продължава да бъде труден, непривлекателен и несигурен * Пожелания за толерантна предизборна надпревара, честни избори и успех
Местни избори 2011
КМЕТОВЕТЕ на населените места (селата) в община Троян на 16 и 17 септември се събраха на общинската база на Беклемето, за да направят равносметка за работата си през изтичащия мандат 2007-2011. Общо бе мнението, че въпреки желанието и проявеното старание от страна на представителите на местната власт, през последните години в троянските села няма видима тенденция в посока на значителна промяна към по-добро. По редица причини от национално и наднационално равнище животът в селата продължава да бъде труден, непривлекателен и несигурен. Беше отчетено, че повече от 20 години няма адекватна държавна политика за българското село и не е направено нищо за създаване на работещи стратегии за развитието на селата в планинските райони.

СЪС ЗАДОВОЛСТВО беше отбелязано, че много добрите взаимоотношения между кметовете - представители на различни политически партии, са се утвърдили като трайна тенденция в община Троян; подобни са и отношенията с представителите на общинската администрация.

НЯКОИ ОТ ДОСЕГАШНИТЕ кметове на населени места ще участват и в предстоящите на 23 октомври избори за местна власт. В предизборните състезания освен с личните си качества те ще се явят и с придобития управленски „капитал” - познаване проблемите на селата и хората, натрупаните познания и опит, контактите. На раздяла присъстващите си пожелаха по-добро бъдеще за всички тях и селата им, толерантна предизборна надпревара, честни избори и успех (общо 21 на брой са селата в община Троян, като само 9 от тях са кметства с над 350 жители и ще си избират кметове, останалите са кметски наместничества, където управниците ще се назначават от общинското ръководство – бел. Т21).

От участниците в срещата

В Общинския съвет: Гласуваха за нов заем от 2,864 млн. лв.

* Шошкова, Пеевски и Сираков – против * Троян е на 14-то място по кредитен рейтинг сред общините в България, подчерта кметът Акимов

ДО ОСТРИ СПОРОВЕ доведе предложението на кмета Минко Акимов за теглене на нов общински заем (за обезпечаване на изпълняващия се в момента проект за подобряване на градската среда в Троян), внесено за гласуване на последната за мандата сесия на Общинския съвет (15 септември). Същината на предложението: да се разреши на общинската администрация да сключи договор за дългосрочен кредит с фонд ФЛАГ (фонд за подкрепа на органите на местното самоуправление); максималният размер на заема да е 2,864 млн. лв.; срокът за изплащане – 17 месеца от датата на подписване на договора, с възможност за предсрочно погасяване.

ДВА СА ОСНОВНИТЕ МОТИВИ за искания заем. Най-напред – нуждата от оборотни средства на Общината за разплащане с изпълнителите на проекта, по който се предвиждат сериозни инфраструктурни реконструкции в троянските квартали жк „Лъгът” и жк „Младост” и който е на обща стойност 4,7 млн. лв. (3,6 млн. лв. от тях трябва да дойдат като безвъзмездна евросубсидия по ОП „Регионално развитие”). И второ – тъй като изпълнителят на строително-монтажните дейности дружеството ЗЗД „Троян 2011”, зад което стои габровската фирма „Димас”, е предложило съкратен график за изпълнение на обектите до края на м. октомври 2011 г. (вместо до 16 януари 2012 г. както е по договор).

КОИ БЯХА НЕСЪГЛАСНИТЕ и какви бяха несъгласията по това кметско предложение? Най-напред Мариела Шошкова (ДСБ) припомни, че е била сред малцината съветници, отказали да подкрепят искането за предишния общински заем от 4 млн. лв. Г-жа Шошкова подчерта, че и сега, както тогава, предложението ще мине, но е редно този път вносителят (г-н Акимов) да отговори на няколко въпроса. Въпросите на съветничката от десницата бяха следните: Какви заеми има в момента Община Троян? Ако ни бъдат наложени финансови санкции по проекта за подобряване на градската среда, кой ще възстановява кредита? Кое налага съкратения график на строителните ремонти до края на м. октомври, не се ли прави това само заради изборите и няма ли да доведе до претупване на работата? Колко граждани са присъствали на задължителното по закон публично обсъждане на предложението за нов общински заем, състояло се на 25 юли т.г.?

МНОГО ОСТРО бе и изказването на инж. Илиян Пеевски („Атака”). Той оцени изтичащия мандат като „пълен финансов провал”. И направи сметка, че в момента Община Троян има заеми във връзка с изпълнението на различните проекти общо в размер на 8,7 млн. лв. - от които 7 млн. лв. са към кредитни институции, а останалите 1,7 млн. лв. към общинския бюджет. Инж. Пеевски подчерта, че е можело да се подходи по друг начин – да се задели собствен фонд от 2,5-3 млн. лв., които да се въртят и с тях да се обслужват текущите разплащания по проектите.

ЧЕ НЯМА ДА ПОДКРЕПИ искането за нов общински заем, заяви и Даниел Сираков (ВМРО-БНД), припомняйки, че заради забавено разплащане по друг проект една тукашна фирма – „Хидрострой”, е била доведена до фалит. Г-н Сираков също попита кое налага съкращаване на сроковете по проекта за подобряване на градската среда и обяви, че с тази политика на заеми „тежко му на онзи, който дойде да управлява след изборите”.

ВНОСИТЕЛЯТ – кметът Минко Акимов, отговори на въпросите и нападките по следния начин. Градоначалникът изрази учудване от приказките, че общинските заеми са в размер на 8,7 млн. лв., като обяви съвсем друга цифра – 3,2 млн. лв. Като добави, че миналата седмица е приключила финансовата ревизия на Община Троян, извършена от Сметната палата, и не са открити абсолютно никакви бюджетни нередности. Г-н Акимов подчерта и друго – че Община Троян е на престижното 14-то място по кредитен рейтинг сред всичките над 260 български общини.

ЗА СЪКРАТЕНИЯ ГРАФИК на ремонтите бе обяснено, че това се налага, тъй като строително-ремонтните работи по проекта включват и преасфалтиране на няколко улици, а тази дейност трудно би се извършила през зимните месеци (след м. октомври) и трябва да се бърза. На питането кой ще плаща общинските задължения, ако ни бъдат наложени финансови санкции по някой от проектите, отговорът бе ясен, макар и не особено оптимистичен – ще се плаща от общинския бюджет, друг начин няма. Но пък имало уверения, че държавата ще поеме част от санкциите на общините по европроектите – подобно колективно искане вече било внесено от 140 български общини; много от тях, сред които и Троян, смятали да оспорват санкциите си и в съда. По въпроса за гражданското присъствие на обсъждането във връзка с настоящия заем бе отговорено, че кметът и общинската администрация не могат насила да принудят гражданите да участват, а и подобен подход би бил недемократичен.

ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА КМЕТА за поемане на дългосрочен общински дълг към фонд ФЛАГ в размер на 2,864 млн. лв. бе прието с голямо мнозинство. Само тримата споменати по-горе съветници бяха против, а при обяснението на отрицателния си вот инж. Пеевски се обърна към троянци с думите: „Запомнете имената на хората, които гласуваха против този заем и защитиха интересите ви”.

Т21

Поредните “Искри от вечността” на Состра

* Крепостта ще възкръсне, представяйки ни мигове от вечността си – на 23 септември, петък, начало 18:30 ч.

ЗА ВТОРА ГОДИНА крепостта Состра – римският предшественик на Троян, ще възкръсне. „Искри от вечността” е назован спектакълът, който ще бъде представен на 23 септември (петък) от 18:30 ч. на сред естествените декори на крепостта. Идеята на организаторите от Музея на занаятите, Община Троян, местния Ротари клуб и Националния исторически музей (София) е събитието да се превърне в традиционна атракция и да помага за приближаването към голямата цел - Состра да се превърне в туристически обект с национална значимост.

КАКВО ЩЕ ВИДИМ в тазгодишните „Искри от вечността”? Ще се пренесем назад в древни времена, когато тези земи са били обитавани от нашите предшественици траки и римляни. Участниците в спектакъла са над тридесет; гостува и група млади актьори от Пловдив – формация „Трескейа”, която ще ни представи древни тракийски обреди и ритуали. Публиката ще може да види дефиле с антични ризници и накити край крепостните стени, както и изпълнения на вече познатата ни трупа „Първа тракийска кохорта” от Свищов; римските пехотинци ще покажат военните си умения и знакови моменти от културата на Римската империя. Гостите на спектакъла ще имат възможността да наблюдават тържествена смяна на караула, отдаване чест на императора, битки, триумфални маршове, обичаи, рецитация на римска поезия и т.н.

АНТИЧНА МУЗИКА на фона на запалени факли ще предшества кулминацията на вечерта – когато крепостта ще грейне в светлина. За което ще се погрижи специализираната фирма за организиране на светлинни спектакли и зари Victoria Fireworks. Огнени водопади, жертвеници, римски свещи, комети и огнени стрели са само част от множеството изненади, които ни очакват. Состра ще възкръсне, представяйки ни мигове от вечността си.

Музей на занаятите - Троян

Още по темата:

Здравният министър бе в Троян

* Д-р Стефан Константинов обеща изплащане до края на месеца на забавената субсидия от 84 хил. лв. за отделението по хемодиализа * Добри думи за видяното в двете троянски болници

МИНАЛАТА СРЯДА (14 септември) на близо 4-часово работно посещение в двете троянски болници – общинската Многопрофилна болница (МБАЛ) и държавната Белодробна болница (СБАЛББ) – бе министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, научихме от PR-ката на общинската администрация Маргарита Генкова.

В МБАЛ – ТРОЯН здравният шеф провел среща с болничното ръководство начело с д-р Пенко Бамбов, на която присъствали и народната представителка и член на екипа на болницата д-р Станка Лалева, кметът Минко Акимов и заместничката му Недка Топалова. Основната тема на разговора била за финансирането на здравното заведение и конкретно – забавената държавна субсидия към отделението по хемодиализа за извършени вече дейности в размер на 84 хил. лв. Д-р Константинов поел ангажимент въпросът да бъде уреден и до края на м. септември парите да бъдат приведени.

ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ НА ТАКОВА НИВО бил поставен и въпросът за включването на болницата ни в националния проект по Оперативна програма „Регионално развитие” за оборудване с модерна диагностична апаратура. Министърът е заявил, че ще се внесе предложение община Троян да бъде включена сред резервите по проекта; а шансовете ни били големи, тъй като някои от класираните болници нямали изградени медицински центрове, което е задължително условие. Кметът Акимов пък изразил увереност, че рамо на Троян ще даде и новият зам.-министър на регионалното развитие Николай Нанков, който до миналата седмица бе областен управител на нашата Ловешка област. Лекарите задали на министър Константинов въпроси, отнасящи се до заплащането на техния труд и очакваната промяна в медицинските стандарти – в каква посока ще е и ще облекчи ли изискванията за персонала в общински болници от типа на троянската.

В БЕЛОДРОБНАТА БОЛНИЦА, където здравното началство било посрещнато от управителката д-р Цветомила Дудевска, се състояла среща с колектива на лечебното заведение. И тук въпросите гравитирали около хода на здравната реформа и финансирането. Министърът не скрил удовлетворението си от видяното в двете троянски болници – като състояние на сградния фонд, материална база, кадрови потенциал. Припомняме, че двамата предшественици на д-р Константинов в настоящия кабинет също са идвали в Троян - на 12 декември 2009 г. тогавашният здравен министър д-р Божидар Нанев посети двете троянски болници, а половин година по-късно, на 25 юни 2010 г., визитата повтори наследничката му проф. д-р Анна-Мария Борисова.

Т21

Кметът се похвали с чисто нова улица

* Ул. „Търнето” е изградена изцяло с общински средства –
малко над 300 хил. лв.; завършва с кръгово обръщало,
каквито са евростандартите

С ЦЯЛА ЧИСТО НОВА УЛИЦА, реализирана изцяло със собствени общински средства и завършена преди броени дни, се похвали кметът Минко Акимов на среща с местните медии миналия вторник (13 септември). Става дума за неголямата ул. „Търнето”, осигуряваща достъпа до двете новопостроени жилищни кооперации и 7-8 фамилни къщи в кв. 318 (Търнето). Новата пътна артерия завършва с кръгово обръщало, каквито са европейските стандарти. И преди да се положи асфалтът, са били изградени всички подземни мрежи – канал за чиста вода (реализиран от общинското дружество „ВиК – Стенето” ЕООД, с негови средства - около 20 хил. лв.), канал за отпадни води, електрозахранване и др. Цялостното изграждане на новата улица е струвало малко над 300 хил. лв., а за основен изпълнител е била наета търновска фирма („Пътища” ООД).

В МОМЕНТА УСИЛЕНО СЕ РАБОТИ и на няколко места в съседния жк „Лъгът” – реконструкцията на ул. „Мизия” вече приключи, в ход са ремонтните работи по улицата пред входа на СОУ „Св. Климент Охридски” и предстои да започнат по близката ул. „Балкан”. Тези строителни дейности са по големия проект за подобряване на градската среда, който е на обща стойност 4,7 млн. лв. и се финансира с европейски средства по Оперативна програма „Регионално развитие”. Паралелно по същия проект тече мащабна реконструкция на последния участък от възловата ул. „Христо Ботев” (от ул. „Черковна” до кръстовището при ресторант „Старата къща”), както и на обходната улица в жк „Младост”.

Т21

Предстоящо: Дядо и внучка откриват съвместна изложба

* Борис Ненков и Борислава Найденова за трети път заедно пред троянската публика

СЪВМЕСТНА ИЗЛОЖБА на скулптора Борис Ненков и неговата внучка Борислава Найденова се открива на 20 септември 2011 г. (вторник) от 18:00 ч. в троянската галерия „Серяковата къща”

БОРИС НЕНКОВ е на 76 години, роден е в с. Калейца, Троянско, където живее и днес. Дълги години е работил като декоратор, а после и дизайнер в тогавашната порцеланова фабрика „Развитие” и има 22 авторски модела на сервизи. Член е на Съюза на българските художници (СБХ), както и на международната асоциация за пластично изкуство към ЮНЕСКО. Носител е на орден „Кирил и Методий”, 1-ва степен.

БОРИСЛАВА НАЙДЕНОВА е завършила мениджмънт в хотелиерството, но казва за себе си: „От ранна детска възраст се интересувам от изобразително изкуство. Обичам да рисувам и изучавам различните автори и стилове. Благодарение на моя дядо – Борис Ненков, постепенно навлязох в необятния свят на живописта и скулптурата. За подготовката ми спомогнаха и други художници. Не съм се занимавала професионално с изкуство, приемам себе си за любител... Ценя експериментите и съчетанието на различни методи и материали”.

ТОВА Е ТРЕТАТА съвместна изложбата на Борис и Борислава и ще можете да я видите до 10 октомври. Заповядайте!

Мариела Шошкова, галерист

Нека да подкрепим промените!

До симпатизантите на СДС и всички
демократично мислещи жители на община Троян

ОТВОРЕНО ПИСМО

ДОЛУПОДПИСАНИТЕ членове и симпатизанти на Съюза на демократичните сили (СДС) изразяваме своето несъгласие с политиката на ръководството на СДС – Троян, изразяваща се в начина на учредяването на СДС – Троян и издигането на кандидатурата на Красимира Райковска за кмет на община Троян.

РАЗГЛАСАТА за учредителното събрание бе направена само до определени лица, верни на избраното ръководство. Изборът на г-жа Райковска бе наложен от ръководството, без да бъдат обсъждани други евентуални кандидатури. А нейната работа, за 4 години като общински съветник, се оценява като слабо активна. Г-жа Райковска гласува „ЗА” кредита от 4 млн. лв., теглен от управляващите от ГЕРБ.

В МОМЕНТ НА ОПИТИ за обединяване на дясното политическо пространство в общината, ръководството на СДС – Троян еднолично взе решение и отказа да се влиза в коалиция с десните партии.

НИЕ ИЗХОЖДАМЕ единствено от желанието си за демократизация на вътрешнопартийния избор за кмет на община Троян и обединяването с другите десни партии. Демократично мислещите хора в общината желаят в следващите четири години тук да настъпят основни промени в икономическия, социалния и политическия живот.

НИЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖИМ да работим изцяло за демократичните промени в интерес на гражданите на община Троян и като изразяване настоящата си позиция, вярваме, че го правим! Нека да подкрепим промените!

септември 2011 г., Троян
Подписали:

Стоян Милев
Момчил Влаховски

Пеньо Влаховски

Константин Фичев

Стелиян Дачев

Николай Дачев

Иван Колев

Ебнево пак стана Дебнево

* След сигнала в сайта на Т21 – светкавична реакция, браво!

СЛЕД СИГНАЛА в сайта на Т21 (виж материала „Ебнево – 9 км”), че върху крайпътната указателна табела на кръстовището преди с. Драшкова поляна от доста време се мъдри надписът „Ебнево – 9 км” и че, очевидно, заради нечие безхаберие троянското с. Дебнево се е сдобило с ново неприлично наименование, последва светкавична реакция. И вече върху табелата надписът е какъвто трябва да е - „Дебнево – 9 км”.

БРАВО ЗА СВЪРШЕНОТО на службата по поддръжката, така се прави по белия свят. А въпросът дали на жителите на споменатото село трябва да им казваме ебневци, ебневени или ебльовци отпада от самосебе си. Защото в Дебнево живеят дебневени, честита им реабилитация. Някой ще каже - дребнотемие; може и да е така, но все пак...

Т21
Начало

Още по темата:

Огнеборците празнуваха

* С наситена със събития Седмица на пожарната безопасност бе отбелязан професионалният празник 14 септември * Кметът Акимов връчи поздравителен адрес

240 ПРОИЗШЕСТВИЯ от началото на 2011 г., което означава ръст от 25% в сравнение със средното за предишните пет години. Това научихме от отчета за дейността на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” (РСПБЗН) – Троян, представен от началника гл. инсп. инж. Иван Шайлеков в навечерието на професионалния празник 14 септември. Най-голям е броят на пожарите в сухи треви и в неизчистени комини, а основните причини за възникването им са: небрежност при боравене с открит огън (58 бр.), неправилно използване на отоплителни уреди (55 бр.), късо съединение и други технически неизправности (12 бр.). Само три са регистрираните лъжливи сигнали, като намалението е многократно и се свързва с въвеждането на системата за контрол на абонатите, подаващи сигнали.

ЦЕННА ПРИДОБИВКА за РСПБЗН – Троян през годината е предоставеният от „Актавис” (Троян) пожарен автомобил и оборудване; дарението е направено с личното съдействие на изпълнителния директор Валя Букарева и главния счетоводител Валентин Велчев. Друг важен момент, облекчаващ работата на пожарникарите, са монтираните надземни пожарни хидранти в някои троянски села, където бяха извършени ремонти на водопроводната мрежа.

С НАСИТЕНА СЪС СЪБИТИЯ Седмица на пожарната безопасност (12-16 септември) отбелязаха празника си троянските огнеборци. В дневния й ред бяха: тържествен водосвет в градската църква „Св. Петка”; поклонение пред паметника на мл. лейт. Пламен Банков, загинал при изпълнение на служебния си дълг; среща с ветерани огнеборци и посещения в учебни заведения в общините Троян и Априлци; ден на отворените врати за граждани (16 септември) и организиране на прием с открити телефони и приемна (четири дни); празненство на Айдушкото сборище съвместно с колегите от Ловеч; работна среща с органите на местната враст. За празника си служителите от РСПБЗН – Троян получиха поздравителен адрес от кмета Минко Акимов, връчен им лично на празничния сбор в службата.

Т21

Туризмът в Троян и Троянско – има ли го?

* Стела Карамфилска: „Цяло чудо е, ако през почивните дни
заетостта достигне 80%”

ОСВЕН СПОКОЙСТВИЕ, чиста природа и уют туристите търсят и места за забавления. Каквито, за жалост, общината ни не може да предложи в достатъчна степен. Липсата им се явява най-слабото място в туристическата ни политика.

ПРЕЗ 2007/2008 Г. в Троян се наблюдава пик на туризма, но след този период спадът е голям, а средната продължителност на престой на туристите е едва 2,5 дни. “През изминалите години туристите „средна ръка” пълнеха обектите в общината на 100%, а тази година цяло чудо е, ако през почивните дни заетостта достигне 80%”, коментира Стела Карамфилска, председател на сдружението „Съвет по туризъм” (Троян).

ПРЕЗ 2011 Г. през района ни са минали датчани, шведи, норвежци, германци, американци, няколко френски групи. Но обектите, които могат да заинтригуват вниманието на гостите - атракционът „Катеричката” на Беклемето, Айдушкото сборище, предлагащо езда, стрелба с лък и пейнтбол, Националното изложение на занаятите и приложните изкуства в с. Орешак, Римският път, античната крепост Состра - се оказват твърде недостатъчни.

ЗА ВТОРА ГОДИНА през града ни преминават френски туристически групи, пътуващи с кемпери (каравани). Но поради липсата на къмпинги се налага да се търсят нерегламентирани места за лагеруващите. „Въпреки неудобството Сдружението на кемперистите във Франция изрази задоволство от посрещането и от приятните хора в града ни”, разказа г-жа Карамфилска. Оплакванията на туристите през настоящия сезон, научихме пак от г-жа Карамфилска, са основно в две посоки - заради замърсени тревни площи и изобщо проблеми с хигиената и от некомпетентност на кадрите в някои от обектите.

ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ ТУРИЗМЪТ в основен икономически отрасъл за община Троян не е реалистично. Но подобрение на туристическата политика може да се постигне. А немалка част от загубите от затварянето на някои големи предприятия биха могли да се компенсират именно с приходи от туризма. Туристическият ресурс и потенциал на общината е голям, но трябва да го развиваме, иначе няма да се получи нищо.

Инна Бочева

Оптимистични новини за троянския баскетбол

* Треньорът Димитър Титов-Джинги поема мъжете, очакват се силни нови попълнения * Капитанът Петър Лалев се отказа да се отказва * На 21 септември в ресторант „България” – благотворителен коктейл в подкрепа на мъжкия тим

САМО ДЕСЕТИНА ДНИ след отчетното събрание на баскетболен клуб „Чавдар” – Троян (24 август) нещата около представителния мъжки отбор, готвещ се за поредния си сезон в републиканската А-група, коренно се промениха. От минорното настроение, което бе обзело тогава състезатели и ръководители, днес няма и следа. А от срещата, която проведох с отговорниците за отбора Димитър и Никола Пиронкови, капитана на тима Петър Лалев и част от състезателите, станаха ясни няколко важни неща.

ПЪРВО. Мъжете вече имат треньор и това е троянецът Димитър Титов-Джинги, завършил НСА, учител по физическо възпитание в тукашното СОУ „Св. Климент Охридски” и доказал се като треньор в работата си с подрастващите в школата на БК „Чавдар”. По мое мнение - наистина правилен избор, крайно време беше да се даде път за развитие и реализация на местните треньорски кадри. Макар разликата да ръководиш юношески отбори и мъжки представителен отбор да е огромна, нужен е и дългогодишен опит, мисля, че Джинги, ако бъда оставен да работи спокойно, има необходимия потенциал да се справи с предизвикателството. И преди съм припомнял, че е по-добре местни, млади специалисти да се обиграват в треньорската професия, отколкото звани и незвани „чужденци”.

ВТОРО. Води се вече и физическа подготовка с част от състезателите, а всеки момент се очакват новите попълнения. А както ме увериха от „кухнята” на отбора, ще има и известни имена, които ще повдигнат качеството на играта и класата на „Чавдар”. Така че оптимизмът за третия от новото летоброене сезон в националния шампионат е повече от всякога. И докато на споменатото отчетно събрание се прокраднаха думи за „отказване” на водещи фигури като Петър Лалев и други от основните играчи, то сега всички те са категорични: „Ще играем и този сезон и той ще е по-добър от предишните два. Подчертай го в материала си!”.

ТРЕТО. В момента върви текущият ремонт в зала „Чавдар” и тя, благодарение енергичната помощ на Общината, ще бъде напълно готова за новия сезон. Финансирането на отбора все още не е подсигурено сто на сто, но всички са уверени, че ще се справят. Собственикът на най-голямата троянска фирма инж. Марин Радевски („Калинел”) вече направи първия жест и осигури средства за нов комплект анцузи и екипи.

ЧЕТВЪРТО. Стана вече традиция преди започване на първенството БК „Чавдар” да организира благотворителен коктейл за набиране на средства в помощ на мъжкия отбор. Този път домакин на събитието ще е ресторант „България” - на 21 септември (сряда), от 19:30 ч. Поканват се всички желаещи – ръководители, шефове на фирми и институции, бизнесмени, приятели, фенове и на баскетбола (повече подробности за проявата можете да научите от братя Пиронкови, президента на клуба Иван Макариев, Петър Лалев, Герман Гачевски и останалите състезатели от отбора). Моят призив е - нека всички заедно подкрепим троянските баскетболисти, посланици на нашия град
по всички кътчета на България.

ОБЩО 10 СА ОТБОРИТЕ, които ще мерят сили в А-група (втория ешалон на републиканското ни първенство) през новия сезон 2011/2012 г. От миналогодишните тимове отпадат „Спортист” (Своге), НСА (София) и „Рилски спортист – 2” (Самоков), а новите попълнения са „Овергаз” (София) и „Шумен баскет” (Шумен). Другите осем тима са шампионът „Дунав 2007” (Русе), „Берое (Стара Загора), „Академик” (Пловдив), „Видабаскет” (Видин), „Балкан – 2” (Ботевград), „Евроинс – Черно море” (Варна), „Академик” (Благоевград) и „Чавдар” (Троян). Айде наш`те!

Стефан Генков,
бивш треньор по баскетбол

Още по темата:

Иван Христов: „Терминът „културен туризъм” е само на книга”

* „Грижите и поддръжката на Состра ще е едно предизвикателство за тези, които ще управляват община Троян след изборите”

Землякът ни – археологът д-р Иван Христов от Националния исторически музей (НИМ), представител и на Института за научни изследвания, организация, управление и защита на културно-историческото наследство към Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), е добре познат на троянци от вече десетилетната си работа (от 2002 г.) на римската крепост Состра, античния предшественик на днешен Троян. Поводът за разговора ни – започващите в края на м. септември, малко по-късно от обичайното, археологически разкопки на Состра за тази година.

*****

- Поредното горещо археологическо лято. Разкажи ни за твоята работа, знаем, че има с какво да се похвалиш?
- Това лято започна твърде рано, а сезонът ще продължи и през есента. Нещо не прецених броя на дните… Човек в днешно време трябва да се радва, че има работа, а що се отнася до нашата - наистина работихме на важни обекти. Причината чак сега да говорим за археологически проучвания на Состра е, че екипът на Националния исторически музей (НИМ) бе ангажиран с тракийската царска резиденция на връх Кози грамади цели три месеца. А от 1 септември започнахме подводна експедиция в акваторията на остров Св. Кирик и нос Скамни край Созопол (Аполония). В края на септември идва редът и на Состра. Отделно бях включен като консултант към европроект за Асенова крепост в Асеновград.

- Какво предстои да се случи през м. септември 2011 г. на Состра?
- Тук трябва да направя уточнение, че на Состра, от гледна точка на стопанисване на обекта, се работи още от началото на лятото. 1000 лв., събрани от ротарианците на Троян, се използваха за назначаването на екскурзовод и закупуване на материали за обезтревяване на големи площи от крепостта и раннохристиянскатата църква „Св. Георги” в съседство. Музеят на занаятите подготвя на 23 септември сред естествените декори на Состра поредния спектакъл „Искри от вечността”, който може да се смята за начало на археологическите разкопки 2011 г.; организатор на разкопките е Музеят на занаятите в партньорство с Община Троян и НИМ. Ако всичко приключи навреме в Аполония, от 26 септември ще започваме археологическите разкопки на Состра. Тази година в програмата на експедицията е предвидено да открием част от войнишките помещения на укрепения лагер. Ще продължим разкопаването на най-старите съоръжения на кастелите Состра от втората половина на 2. век. Казвам кастелите (крепостите) в множествено число, защото на нашата римска старина има натрупване едно върху друго на три укрепления с една и съща функция, строени в различни година от 2. до 4. век. Пропуснах да кажа, че вече се прави организация студенти от два университета да прекарват практиката си на Состра, ползвайки туристическата база в околностите.

- Неведнъж си казвал, че Состра има потенциал да се превърне в туристическа атракция от национален мащаб и че това е голямата цел – твоята и на институциите, ангажирани с каузата (Община Троян, Музеят на занаятите, Националния исторически музей). Направи ли се крачка напред в тази посока през 2011 г.?
- В България много трудно стават нещата от „национален мащаб”.Терминът „културен туризъм” е само на книга, а обектите, които имат добра визия, се броят на пръстите на едната ръка. Успокояващото е, че Состра е запазила своя потенциал от началото на мащабното разкопаване през 2002 г. насам и заслуга за това имат споменатите от теб институции. Изключително приятно ми стана тази пролет, когато директорът на Националния археологически институт доц. Людмил Вагалински се обади и каза, че включва крепостта Состра в туристическата програма на Международния лимес конгрес (форумът за границите на някогашната Римска империя /лат. Limes – лимит, граница/, обединяващ водещи специалисти по римска археология от целия свят – бел. Т21), който ще се проведе в България през 2012 г. Това означава, че прекрачваме българските мащаби. Нашата задача е да запазим крепоста в добър вид и занапред, защото причината 400 мастити учени от цял свят да разгледат старината е добрият й външен вид (консервирани и реставрирани части от крепосните стени и кулите, чистота и лесен достъп от главен път).

- Каква се пак беще конкретната ангажираност на троянските институции тази година? Често си бил критичен към общинската администрация.
- Първо, ангажираност имаха всички институции, свързани с проекта „Состра”. Общинският съвет в Троян гласува 10 000 лв. за разкопки. НИМ заяви 35 000 лв. пред Министерството на културата още през 2010 г. Преди да замина за Старосел ме извика зам.-министърът на културата Тодор Чобанов, който ми каза, че е включил Состра в списъка на финансиране за тази година с около 25 000 лв. Сгреших, като побързах да се обадя на кмета на Троян Минко Акимов, надявайки се, че наистина ще имаме сериозно финансиране. В началото на летния археологически сезон г-н Чобанов се отметна, оправдавайки се, че Состра остава за втория транш на министерското финансиране. При една от последните ни срещи със зам.-министъра направо ми беше казано да говоря с вицепремиера Дянков, който давал парите.Така много бързо изтрезнях от мисълта, че ще работим с повече хора на Состра през този сезон. За спектакъла на 23 септември очаквам много гости и сериозно съдействие от отдел „Култура” в общинската администрация (нали има такъв – бел. Ив. Хр.) и дано този път национални медии да бъдат докарани на място, за да покажем, че сме прескочили нашенската летва на значимост. Трябва да спомена, че тази година кметът съдейства да се асфалтира навреме, преди началото на туристическия сезон, отбивката към Состра от главния път Ловеч - Троян. И още - г-н Акимов се разпореди хора от програмата за временна заетост да дойдат хора на археологическия обект, които да помагат в подръжката и почистването от трева и храсти през целия летен сезон.

- Застрашен ли е нашият най-значим археологически обект от иманяри и други посегателства? Тази тема не сме я коментирали отдавна?
- Причината да не говорим последните две години за иманярска интервенция на Состра е, че такава просто няма. Не че по съседните ниви не се разкарват хора с металотърсачи - но поне в пределите на крепостта не съм регистрирал незаконни изкопи. Радостен е фактът, че в специализираните структури на МВР в София работят отскоро много млади и напористи хора, които помагат по места в страната, за да се неутрализират иманярските групи. В поправка и измение на закона за културното наследство вече се изисква и целогодишна охрана на проучваните обекти с ясно финансиране за тази дейност. Разчитам на новото ръководство на троянската полиция да продължи традицията патрулиращите коли в общината да „хвърлят по едно око” и към крепостта. Но по-страшна от иманярските набези е опасността да спрем да подържаме обекта и тя не е нереална. Грижите и поддръжката на Состра ще е едно предизвикателство за тези, които ще управляват община Троян след изборите. А догодина, както казах, ще посрещаме гости от цял свят.

Интервю на Генадий Маринов

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |