* Шошкова, Пеевски и Сираков – против * Троян е на 14-то място по кредитен рейтинг сред общините в България, подчерта кметът Акимов
ДО ОСТРИ СПОРОВЕ доведе предложението на кмета Минко Акимов за теглене на нов общински заем (за обезпечаване на изпълняващия се в момента проект за подобряване на градската среда в Троян), внесено за гласуване на последната за мандата сесия на Общинския съвет (15 септември). Същината на предложението: да се разреши на общинската администрация да сключи договор за дългосрочен кредит с фонд ФЛАГ (фонд за подкрепа на органите на местното самоуправление); максималният размер на заема да е 2,864 млн. лв.; срокът за изплащане – 17 месеца от датата на подписване на договора, с възможност за предсрочно погасяване.
ДВА СА ОСНОВНИТЕ МОТИВИ за искания заем. Най-напред – нуждата от оборотни средства на Общината за разплащане с изпълнителите на проекта, по който се предвиждат сериозни инфраструктурни реконструкции в троянските квартали жк „Лъгът” и жк „Младост” и който е на обща стойност 4,7 млн. лв. (3,6 млн. лв. от тях трябва да дойдат като безвъзмездна евросубсидия по ОП „Регионално развитие”). И второ – тъй като изпълнителят на строително-монтажните дейности дружеството ЗЗД „Троян 2011”, зад което стои габровската фирма „Димас”, е предложило съкратен график за изпълнение на обектите до края на м. октомври 2011 г. (вместо до 16 януари 2012 г. както е по договор).


КОИ БЯХА НЕСЪГЛАСНИТЕ и какви бяха несъгласията по това кметско предложение? Най-напред Мариела Шошкова (ДСБ) припомни, че е била сред малцината съветници, отказали да подкрепят искането за предишния общински заем от 4 млн. лв. Г-жа Шошкова подчерта, че и сега, както тогава, предложението ще мине, но е редно този път вносителят (г-н Акимов) да отговори на няколко въпроса. Въпросите на съветничката от десницата бяха следните: Какви заеми има в момента Община Троян? Ако ни бъдат наложени финансови санкции по проекта за подобряване на градската среда, кой ще възстановява кредита? Кое налага съкратения график на строителните ремонти до края на м. октомври, не се ли прави това само заради изборите и няма ли да доведе до претупване на работата? Колко граждани са присъствали на задължителното по закон публично обсъждане на предложението за нов общински заем, състояло се на 25 юли т.г.?
МНОГО ОСТРО бе и изказването на инж. Илиян Пеевски („Атака”). Той оцени изтичащия мандат като „пълен финансов провал”. И направи сметка, че в момента Община Троян има заеми във връзка с изпълнението на различните проекти общо в размер на 8,7 млн. лв. - от които 7 млн. лв. са към кредитни институции, а останалите 1,7 млн. лв. към общинския бюджет. Инж. Пеевски подчерта, че е можело да се подходи по друг начин – да се задели собствен фонд от 2,5-3 млн. лв., които да се въртят и с тях да се обслужват текущите разплащания по проектите.
ЧЕ НЯМА ДА ПОДКРЕПИ искането за нов общински заем, заяви и Даниел Сираков (ВМРО-БНД), припомняйки, че заради забавено разплащане по друг проект една тукашна фирма – „Хидрострой”, е била доведена до фалит. Г-н Сираков също попита кое налага съкращаване на сроковете по проекта за подобряване на градската среда и обяви, че с тази политика на заеми „тежко му на онзи, който дойде да управлява след изборите”.
ВНОСИТЕЛЯТ – кметът Минко Акимов, отговори на въпросите и нападките по следния начин. Градоначалникът изрази учудване от приказките, че общинските заеми са в размер на 8,7 млн. лв., като обяви съвсем друга цифра – 3,2 млн. лв. Като добави, че миналата седмица е приключила финансовата ревизия на Община Троян, извършена от Сметната палата, и не са открити абсолютно никакви бюджетни нередности. Г-н Акимов подчерта и друго – че Община Троян е на престижното 14-то място по кредитен рейтинг сред всичките над 260 български общини.
ЗА СЪКРАТЕНИЯ ГРАФИК на ремонтите бе обяснено, че това се налага, тъй като строително-ремонтните работи по проекта включват и преасфалтиране на няколко улици, а тази дейност трудно би се извършила през зимните месеци (след м. октомври) и трябва да се бърза. На питането кой ще плаща общинските задължения, ако ни бъдат наложени финансови санкции по някой от проектите, отговорът бе ясен, макар и не особено оптимистичен – ще се плаща от общинския бюджет, друг начин няма. Но пък имало уверения, че държавата ще поеме част от санкциите на общините по европроектите – подобно колективно искане вече било внесено от 140 български общини; много от тях, сред които и Троян, смятали да оспорват санкциите си и в съда. По въпроса за гражданското присъствие на обсъждането във връзка с настоящия заем бе отговорено, че кметът и общинската администрация не могат насила да принудят гражданите да участват, а и подобен подход би бил недемократичен.
ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА КМЕТА за поемане на дългосрочен общински дълг към фонд ФЛАГ в размер на 2,864 млн. лв. бе прието с голямо мнозинство. Само тримата споменати по-горе съветници бяха против, а при обяснението на отрицателния си вот инж. Пеевски се обърна към троянци с думите: „Запомнете имената на хората, които гласуваха против този заем и защитиха интересите ви”.
Т21