Литийното шествие с чудотворната икона, Троянски манастир, 15 август 2010 г. |
ЗА ХРАМОВИЯ празник на Троянския манастир – третия по големина и значение православен храм в България, а според едно скорошно социологическо проучване най-разпознаваемия, най-популярен и смятан за символ на целия Старопланински район (от Ком до Емине) културно-исторически обект – не се очакват изненади. Традиционните църковни служби – Вечерното богослужение на 14 август, неделя, и Архиерейската света литургия и Литийното шествие с изнасянето на чудотворната икона на прсв. Богородица Троеручица в деня на Успение Богородично (Голяма Богородица), 15 август, понеделник. За очакваните десетки хиляди поклонници и гости от близо и далеч е излишно да казваме – безспорно е, че празникът на Троянския манастир се е превърнал в истински всенароден празник и така ще е и тази година. Неизвестно остава дали ще пристигне Негово светейшество българският патриарх Неофит – традиция от времето на земляка ни патриарх Максим.
Успение Богородично
Успение (заспиване) на Пресвета Богородица е един от големите християнски празници. Чества се на 15 август и от православни, и от католици. Пресветата Дева се почита като покровителка на майчинството, брака и семейното огнище. Успение Богородично е изключителен знак, потвърждение и доказателство за човешката природа на Исус Христос.
Според Светото писание това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни по-рано Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Най-старото място, свързано с култа към св. Богородица, е храмът „Успение Богородично“ в Йерусалим, издигнат през 4. век на мястото, където според преданието е било положено тялото на Божията майка в Гетсиманската градина.
Народът е нарекъл празника Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, 8 септември, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица след тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
Внимание!
В празничните дни посетителите на Троянския манастир, придвижващи се с автомобили, ще бъдат насочвани към обособените паркинги. Няма да се допуска паркирането на превозни средства по тротоари, банкети и свободни площи около Троянския манастир и по обходния маршрут за движение. Движението на превозни средства към с. Черни Осъм и вилната зона на с. Орешак ще се осъществява по ул. „Иван Лалев“ и обходен маршрут, обозначен с указателни табели.
Забранява се движението на пътни превозни средства по ул. „Стара планина“ в с. Орешак в участъка от Стария съвет до Троянския манастир за времето от 13:00 ч. на 12 август, петък до 6:00 ч. на 16 август, вторник.
Още по темата
- Стълпотворение от поклоници на Голяма Богородица (2009 г.)
- Орешашкият "панаир" - големият (ни) срам
- На голяма Богородица в Троянския манастир (2010 г.)
- Орешашкият панаир - крачка във вярната посока?
- Орешашкият панаир - синтез между традиция и модерност (2011 г.)
- Орешашкият панаир започва в събота (2012 г.)
- Успение на Пресвета Богородица
- Керамика и иконопис в Изложението за празника (2012 г.)
- Дядо Максим в Манастира на Голяма Богородица (2012 г.)
- Продавачът на знамена
- В Орешак: Панаирът наближава (2013 г.)
- Потвърдено: Негово светейшество ще води празничната служба (2013 г.)
- Орешарски идва за празника в Троянската обител
- Орешарски в Орешак
- Предстоящо: На Голяма Богородица в Орешак (2014 г.)
- За Голяма Богородица в Орешак - пак патриарх и премиер заедно
- За Орешашкия панаир 2014
- Започва Орешашкият панаир (2015 г.)
- Орешашкият панаир започва, 12-15 август (2016 г.)
- Игумен и кмет откриха Орешашкия панаир, Бойко иде в понеделник (2016 г.)
- Бойко Борисов: „Ако някой спаси България, това ще е Господ”
- Кметът и министър-председателят се срещнаха в манастира
- Бойко пристига за празника на Троянската обител (2017 г.)
- Орешкият панаир – традиция във времето, 15-19 август (2018 г.)
- Бойко Борисов в манастира: „Троян ми е скъп колкото Бургас и София“
- Заповядайте на Орешашкия панаир, 15-18 август (2019 г.)
- Орешашкият панаир 2020 ще го има, 14-16 август (2020 г.)
- На Голяма Богородица – литията с чудотворната икона ще се състои
- Владиката Гавриил и игуменът Сионий водиха литийното шествие
- На храмовия празник в Троянския манастир (2021 г.)
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)