Деца събират вещи и документи, свързани с образованието

* Нестандартната кампания е за Деня на народните будители, инициаторите – зрелостници и първолаци

ТАЗИ ГОДИНА в СОУ „Св. Климент Охридски” (Троян) се роди една нова, нестандартна идея да отбележим 1 ноември - Деня на народните будители. Тя дойде от най-големите (12.б клас) и от... най-малките (1. клас), а Ученическият съвет я подкрепи. За да отбележим наистина съдържателно този ден, ние стартираме дългосрочна инициатива по събирането на стари вещи и документи, свързани с образованието (книги, вестници, учебници, униформени знаци и пр.).

ЦЕЛТА - създаване на експозиция в специално приготвен кът в училище. Искрено се надяваме да провокираме ученическото любопитство, родителската носталгия, а и спомените на по-старите поколения.

Паулина Пенчева,
СОУ „Св. Климент Охридски”

200 години училище в Априлци

* На 1 ноември местното ОУ „Васил Левски” празнува 
двувековен юбилей

НА 1 НОЕМВРИ 2012 Г. в гр. Априлци ще бъде отбелязана 200-годишнината на местното училище ОУ „Васил Левски”. Школото в будното балканско селище се създава през 1812 г. В края на тогавашната руско-турска война двама монаси – Геронти и Доротей, се отделят от войската и идват в Ново село (сега част от гр. Априлци). Геронти се заема с богослужението, а Доротей – с просветното дело. Под тяхно ръководство се построява и първата учебна сграда, наричат я „метоха” – по късно там е построен и девическият манастир „Св. Троица”.

НАЧАЛОТО
е поставено! През 1850 г. образованието придобива светски характер. През годините пък се строят няколко сгради, в които се помещава училището. Както се вижда, образователното дело в нашия край има богата история. Днес ОУ „Васил Левски” се е утвърдило с традиции и добър педагогически опит и заема достойно място в образователното дело в Априлци и страната.

ИЗПОЛЗВАМЕ ПОВОДА
чрез вестника да поканим всички бивши ученици, учители и служители на ОУ „Васил Левски” в Априлци и всички приятели на нашия празник. Елате заедно да изживеем радостта от 200-годишния юбилей на едно от най-важните неща – училището и образователното дело.

Никола Христов,
директор на ОУ „Васил Левски”, Априлци 

Нови положителни проби за афлатоксини в млякото

* Заразената суровина е от ловешките села Дойренци, Гостиня, Смочан и Лисец и от мандрата „Екофер” в Априлци * Затяга се организацията на събиране на сурово мляко; пашата в царевични стърнища - забранена

НА 25 ОКТОМВРИ станаха ясни резултатите от нови 14 проби за наличие на опасните афлатоксини в млечни продукти на територията на Ловешка област, научихме от PR-ката на областната управа Елка Баръмова. Изследването бе по настояване на губернатора Ваня Събчева пред шефа на Агенцията за безопасност на храните д-р Йордан Войнов, а причината – откритата седмица по рано заразена суровина (мляко) в мандрата в с. Горан, дошла от пункт в с. Радювене, и наложилото се унищожаване на тон сирене и няколко тона сурово мляко.

РЕЗУЛТАТИТЕ бяха оповестени на заседание на създадения кризисен щаб и не са особено оптимистични – 5 от пробите са дали положителен резултат. Канцерогенните токсини са открити в мляко от ловешките села Дойренци, Гостиня, Смочан и Лисец, както и от мандрата „Екофер” в гр. Априлци. Взетите мерки след поредните данни за афлатоксини в мляко от Ловешко са следните: затяга се организацията на събиране на сурово мляко от дребните производители; потърсено е съдействие от ръководството на община Априлци; засилен е контролът по цялата верига – получаване на суровината, преработка, разпространение в търговската мрежа; ловните дружинки в областта са предупредени за възможност от заразяване на дивечовото месо.

ВЪВЕЖДА СЕ и забрана животните да се извеждат на паша в стърнища с неизгорена царевица (предполага се, че афлатоксините са дошли от гъбички, развили се именно на такива места). И още – разпоредено е да се извърши дълбока оран на арендуваните земи в землищата на петте селища, вместо само да ги дисковат, а млякото, добито в тези селища, да се събира в пунктовете до унищожаването му в екарисаж. Специалистите твърдят, че токсините в тялото на животните се изчистват за 10-12 дни и че храната от фуражните заводи е напълно безопасна, тъй като там контролът е строг.

Т21

*****

Нещата май са много сериозни

В сайта www.fermer.bg открихме едно мнение на фермер от Благоевград – 35-годишния Миладин Пачев, което ни смути с тежките изводи за случката с афлатоксините в Ловешко. Според г-н Пачев проблемът е много по-дълбок и опасността изобщо не е преминала.

Преди около седмица в ловешките села Радювене и Горан откриха афлатоксини във фуража и унищожиха 1 тон сирене на мандра Горан, това бе изнесено в медиите и край! Въпросът медийно приключи. Но дали проблемът бе решен или е много по-дълбок? Имам приятел от с. Радювене и нещата май са много сериозни, излиза, че проблемът с афлатоксинът не е в отделна партида фураж, а той е повсеместно навсякъде из нивите! Там най-голямата земеделска фирма от Северна България гледа от години само царевица, и то каква ли ГМО царевица… Четох, че тази фирма тази година била засяла 800 000 дка царевица, ако чухте, върнаха и един кораб с царевица от Кипър, пак заразена с афлатоксин.

Хората там (Радювене) просто събират царевица след комбайните и пасат животните си в стърнищата; и забележете - и в пробите от мляко и млечни продукти домашно произведени пак излиза афлатоксин 800 пъти над допустимото! Афлатоксинът е канцерогенен в категория първа, наравно с радиацията, и причинява рак на черния дроб. Там в селото идват от София всеки ден, проби вземат постоянно и са казали, че нивите вече са заразени. Трябвало да се направи риголване или някаква много дълбока оран, за да се прочистят. Самата фирма холдинг твърди за царевицата, че те знаели, че не става за фураж, а била техническа култура за производство на гориво и прочие производни… Лошото е, че цигани от други села, които са на 30-40 км от там, ходят с каруци, събират царевица и я продават чак при нас; и много колеги си накупиха на 12-15 ст./кг тонове от този фураж, ама тук кой ще го провери, кой ще изследва млякото и месото!? Алфатоксинът изчезва едва след 400 градуса термична обработка.
24 октомври 2012 г.
Миладин Пачев, фермер

Още по темата:

Унизителна домакинска загуба!

* „Чавдар” бе размазан у дома от Икономическия университет (Варна) – 57:92 * Добри думи за двама – реализатора Иван Руньов (18 т.) и младока Илиян Павлов

Рубриката се води от треньора по баскетбол Стефан Генков

БЛИЗО ГОДИНА не бях виждал какво представлява родния ми град Троян в неделя вечер. Да ме простите, но бях шокиран!? Безлюдие, тишина, безмълвие, с две думи - мъртвило! Защо, къде отиваме, какво става, къде са хората, какво правят, има ли ги? Нямам отговор...

ОТИВАМ НА ПЪРВИЯ домакински мач на баскетболистите ни за сезона, купувам си билетче и влизам в залата. И... чудо - до началото на мача от безлюдния град извират тълпи от хора и запълват всички места, по-късно има и правостоящи. Троянци обичат баскетбола и сега тръпнат в очакване на първата домакинска победа. Както винаги в предишните ми репортажи, така и сега се стремя да „хвана” най-интересното за читателите на „Троян 21”. Интервюирам тренъора на гостите от Икономическия университет (Варна) - Петко Делев, интересувам се от работата в най-добре работещия с млади кадри роден баскетболен клуб, с целите и задачите пред отбора. На въпросите ми той отговаря, че основната идея е отборът на Икономическия университет да бъде резерв на елитния мъжки отбор на Варна, играещ в НБЛ; а относно предстоящия мач бе категоричен - моряците ще ни победят.

КОГАТО СЕ ОБЪРНАХ към нашия тренъор и към председателя на клуба, те го дадоха много „тежко” и ми казаха, че са под голямо напрежение и не могат да отделят от скъпоценното си време. За разлика от тях отговорникът за спорта в общинската администрация Тодор Комитов беше любезен да разговаря. Макар че е на длъжността едва от четири месеца, той сподели, че Общината ще бъде максимално отворена към спорта, респективно – към баскетбола, и всячески ще помага. Неговият отдел ще търси възможности чрез европейските програми да се реализират проекти за масовизиране на спорта в училищата и сред троянската младеж. Ангажира се и с хубавата идея за организиране на ученически лиги по футбол и баскетбол и че първенствата ще стартират в близките един-два месеца. 

И ПРЕДИ ДА ПРЕМИНА на  чисто баскетболна вълна, искам да обърна внимание на няколко немаловажни въпроса, с които новото баскетболно ръководство би трябвало да се съобразява, както се прави по целия свят. За какво иде реч? Заслужили деятели на баскетбола, помагачи, бивши тренъори трябва да получават нужното внимание - защо ги нямаше в залата Ицата, Финта, Владо Младенов, Макариев? Защо г-н Комитов беше правостоящ и никой от БК „Чавдар” не се сети, че така не е редно? Защо липсваше говорител и хората по трибуните се питаха постоянно кой е този, кой е онзи? 

Иван Руньов
А СЕГА ЗА МАЧА. Стартовата петица за „Чавдар” - Балев, Коев, Павлов, Руньов, Христов, започна много силно. В седмата минута от началото троянци, въодушевени от екзалтираната публика, натрупаха 10 точки преднина и в мнозина се прокрадна мисълта за лесна победа. Постепенно обаче разликата в класите взе да проличава и преднината да се топи. Все пак частта беше взета - 25:21. Втората част се разви по най-лошия сценарий - детински грешки в нападение и в защита, умора в основните играчи още в 15-тата минута на срещата (бивш зам.-кмет на Троян обобщи след мача: „Ако се играеше само една част от 15 минути, имаме шанс да бием някой в групата…”). Последвалите хокейни смени доутежниха положението и загубихме частта с 12:23. Полувремето завърши при 44:37 в полза на варненци.

В ТРЕТАТА ЧАСТ на мача на терена вече имаше само един отбор - този на гостите. Каквото и да се направеше от тренъорското ръководство, от играчите на терена все беше погрешно. „Напрежението”, за което споменах в началото, се беше изпарило, а публиката бавно взе да се изнизва към изхода. 11:29 бе резултатът в тази четвърт. В последната заключителна част на двубоя имаше повече смях в залата отколкото баскетбол - 9:19; и краен резултат от мача 57:92. С други думи - гостите от Икономически университет (Варна) направо ни смачкаха.

В ТОЗИ ТОЛКОВА СЛАБ МАЧ не се ангажирам да отлича никого от нашия отбор; и все пак могат да се кажат хубави думи за реализиралия най-много точки Иван Руньов (18 т.), който се открои над останалите, похвала заслужава и младокът Илиян Павлов. След втория кръг се закотвихме на дъното във временното класиране на „А” РБГ, без спечелен мач заедно с „Дунав 2007”. В следващия кръг ни предстои нелеко гостуване в Стара Загора на отбора на Тракийския университет. Препоръчвам преосмисляне на дейността на БК „Чавдар” с цел достойно представяне в бъдещите срещи.

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Още по темата:

На Хелоуин в „Каза Арт”

* Гости и персонал – със страшни маски и костюми, прилепи и паяци на всяка маса, специално хелоуинско меню, тиквени фенери, страховити декори, много награди, як купон и за най-малките…
Който си го може, го може 

ТАЗИ СЪБОТА (27 октомври 2012 г.) за първи път ресторант „Каза Арт” в Орешак организира карнавално парти за Хелоуин. И всичко в тази специална вечер бе вдъхновено от темата Хелоуин - карнавал, костюми, маски…  Един от основните символи на празника, тиквата, присъстваше навсякъде - в украсата на лоби бара и на ресторанта, в специалното хелоуинско меню с деликатеси от тиква, дело на чудесния екип от готвачи. 

ЗАЛАТА НА РЕСТОРАНТ „Каза Арт” бе декорирана с тиквени фенери на всяка маса и бали от слама, а от тавана висяха балони в, разбира се, оранжево и черно – за по-страшно. Страховитата атмосфера на Хелоуин се допълваше от саксийки с „букет” от сухи клони и накацали по тях прилепи и паяци на всяка маса - творение на изобретателната и сръчна служителка на хотела Мая. Гостите на партито също се представиха на ниво – всички без изключение бяха проявили огромно старание и се появиха с впечатляващи карнавални костюми. Вечерта премина с много вихрени танци и страхотно настроение. 

ДОМАКИНИТЕ бяха обявили конкурс за най-интересен костюм. Но блестящото представяне на всички гости затрудни собствениците на „Каза Арт” Биляна и Пламен в избора на победители и те раздадоха повече награди, отколкото бяха предвидили. Нищо лошо, напротив! А наградите си ги биваше: първата - нощувка за двама  в апартамент „Нова визия” на арт хотел „Каза Арт”; втората - два ваучера за вечеря по 50 лв; третата – един ваучер за вечеря на стойност 50 лв. Имаше и две четвърти награди – два комплекта бутикови ръчно рисувани чаши за вино.

МАЛЧУГАНИТЕ също се забавляваха много, а може би – най-много. Те също бяха преобразени за карнавала в невероятни костюми и маски – пирати, вампири, магьосници… Организаторите бяха подготвили и специални забавления в детския кът на хотела. По-големите собственоръчно си направиха тиквени фенери и маски с помощта на детегледачката Дани, най-малките пък имаха „поръчение” да оцветяват картинки със страховити мотиви за Хелоуин. А батутът, поставен за тях на терасата на ресторанта, стана притегателна точка и за малки, и за по-големи.

Биляна и Пламен, собственици на „Каза Арт”

Още по темата:

Шипково – сред победителите в „Евросело 2012”

* Троянското село зае трето място в конкурса на Министерството на земеделието, критериите – усвоени евросубсидии по ПРСР; наградата получи кметът Минко Станчев

Минко Станчев получава наградата от зам.-министър Боянова
ТРОЯНСКОТО с. Шипково спечели призовото трето място в конкурса „Евросело 2012”, организиран от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) под патронажа на министър Мирослав Найденов. Журито избирало между 18 кандидати, като критериите за оценка, според информацията в сайта на МЗХ, били „броят на реализираните проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), усвоените средства, привлечените инвестиции и цялостната промяна в облика на населеното място”. Преди нашето Шипково са с. Чавдар (Софийска област), център на една от най-малките общини у нас, и победителят с. Черниче (област Благоевград).

ОТЛИЧИЯТА бяха връчени от зам.-министър Светлана Боянова на специална церемония в министерството (23 октомври), а наградата за Шипково прие кметът на селото Минко Станчев. Шипково, известно в страната с минералната си вода и познато и като Шипковски минерални бани, влезе сред челниците в класацията „Евросело 2012” заради реализирания мащабен проект за водния цикъл на селото на обща стойност 3,529 млн. лв., финансиран по ПРСР. „Черниче има 1000 жители, но е пример дори за големите общини как успешно могат да се усвоят 6 млн. лв. европейски средства”, коментира победителя зам.-министър Боянова. Вицешампионът с. Чавдар е усвоило евросубсидии за 5,6 млн. лв. и има реализирани най-много проекти по ПРСР – общо 7.

Т21

Още по темата:

Спипаха трима 15-годишни апаши

* Непълнолетните си изпели в полицията за серия кражби в Троян и Орешак в периода от м. май до днес

НА 24 ОКТОМВРИ трима 15-годишни троянци – А.Л., С.М. и Й.А., си изпели в полицията в Троян за множество кражби, извършени от м. май до сега. Ден по-рано непълнолетните апаши били разпознати като автори на две съвсем пресни аванти, в периода от 19 до 22 октомври. Едната кражба е от учителската стая в троянското ОУ „Иван Хаджийски”, откъдето задигнали монитор, другата – от магазин за риболовни принадлежности в жк „Лъгът”, в който влезли с взлом и си „напазарували” въдичарски такъми (три телескопа, три макари и други риболовни принадлежности).

ПРЕДИШНИТЕ „подвизи” на тримцата герои са – обир на лавката до училището в с. Орешак през м. октомври и разбити две кафе-машини в Троян през м. май, едната на Общинския пазар, другата пред обект от веригата „Народен магазин” на ул. „Балкан”. Какво ще стане с 15-годишните рецидивисти не е ясно, но ще напомним, че крехката възраст не ги оневинява, а чл. 62 от НК предвижда за непълнолетни и тежката мярка лишаване от свобода.

Т21

С две думи (3)

22 октомври 2012 г., Троян, ул. "Христо Ботев", до Общината
Снимката ни изпрати нашият читател Даниел Георгиев
Припомняме същината и правилата на новата ни коментарна петъчна рубрика  „С две думи”.
ИДЕЯТА – ние ви предлагаме някоя красноречива снимка, наша или изпратена ни от читател, вие коментирате „с две думи” (в до две изречения, не повече!).
ОГРАНИЧЕНИЯТА – никакви, с изключение на трите изначални правила за коментиране в сайта на Т21 (да не се пише на български с латински букви, да не се пише само с главни букви и да няма нецензурни обиди, клетви и закани) и новото правило за двете изречения.
ЗАДАЧАТА – сложна е, да се каже много с малко думи.
ЦЕЛТА – все същата, да се търсят отговори и казват истини.
ПРЕПОРЪКАТА – повече смях и весело за сметка на сериозното и тъжното.

С уважение: Т21

П.П.  Изданията на „С две думи” ще откриете в Меню”-то
етикет Читателите ни пишат .

С две думи (2)  - топ коментари

Троян, 17 октомври 2012 г.
Тези са трите коментара, които ни впечатлиха най-силно. Първите два са доста социални и черногледи, но това е положението, т.е. такъв е животът (ни). В третия открихме актуална закачка със скока на Баумгартнер, но и тук не липсва социалното - в 50-те лв. (надница) за работа буквално на ръба.

Анонимен каза...
Майстори на РъБъ.

Анонимен каза...
С две думи „Живот на ръба” - е станаха три, но както и да е. „Троянски неволи”, ето с две думи.


Анонимен каза...
Скок от стратосферата за 50 лева.


Още по темата:

Апотеоз или гротеска

* Съобразяването с интересите на града не е ренегатство. За мен тези интереси стоят над идейните убеждения
Позиция

Авторът Мичо Генковски е общински съветник от ГЕРБ в предишния управленски мандат (2007/2011 г.). Негово бе предложението (2009 г.) за удостояването посмъртно на Иван Хаджийски и още 13 заслужили троянци с най-високото троянско отличие – почетен гражданин на Троян. Той внесе и предложението (в края на 2008 г.) за създаване на временна комисия за естетизиране на площадното пространство между двете музейни сгради, довело в последствие до решение за издигане на паметник на Хаджийски и демонтиране на остатъка от някогашния партизански паметник. Т21

Здравей, г-н Маринов. Около иначе дълго чаканото и щастливо събитие - откриването на паметника на Иван Хаджийски - се изговориха куп глупости, събудиха се стари, немаловажни, но във всеки случай неактуални спорове. Зададе се и опасността от поява на нов конфликт. Този път и политически, и естетически - прозряно беше намерение да се запази площадката на доскорошния антифашистки паметник за нов паметник или маркировка. Надявам се си се убедил, че за мене над всякакви идейни пристрастия стоят интересите на Троян. Ето защо реших да наруша едногодишното си мълчание и да изразя своето мнение. Надявам се да го публикуваш. 

*****
                                               
ТРОЯНЦИ ИЗДИГНАХА паметник на своя най-известен съгражданин - Иван Хаджийски. За съжаление, чисто по нашенски, както на заседанието на Общинския съвет, така и в различни форуми, в улични коментари се намират хора, които с недомислените си, с прекалено емоционални и едностранчиви изявления „дращят” паметника. Това прави откриването повече гротеска, отколкото апотеоз на величието на един достоен троянец. Голям учен, патриарх на цяла наука в България - социологията, той сигурно не би желал да бъде герой от подобно театро. И, което е най-странно, дискусиите все ни връщат към съборения паметник на антифашистите. Още по-странно - чуват се гласове на мястото на съборения постамент да се издигне нов паметник или най-малкото да се направи нова маркировка. Веднага искам да кажа, че това е несъстоятелно предложение както от идейно-политическа, така и от естетическа и градоустройствена гледна точка. Разбира се, няма подобно решение на общинските власти, но мълвата вече върви и получава различни интерпретации. Защо считам, че подобни намерения са недомислени?

ОТ ИДЕЙНО-ПОЛИТИЧЕСКА гледна точка е несъстоятелно, защото да слагаш паметник на паметника е очевидна глупост. С риск да се повторя ще кажа отново. Напълно разбирам негодуванието на всички антифашисти от различни поколения, които с огромна мъка понасят събарянето на антифашисткия паметник, но него вече го няма. Онези, които са искали да запазят този монумент, е трябвало да се противопоставят, да противодействат през 1993 г., когато е свалена скулптурната композиция. След свалянето на партизанските фигури вече нямаше паметник. Имаше останал каменен постамент, който безсмислено стърчеше и будеше недоумение в централната част на града. Ето защо  направих предложение остатъкът да бъде съборен и на негово място да се ситуира паметник на Иван Хаджийски. Основанията ми бяха:

ПЪРВО. Иван Хаджийски е най-известният, най-достойният троянец. Той, по думите на проф. Димитър Михалчев, е „знамето на Троян”;

ВТОРО. Иван Хаджийски е загинал на фронта по време на Втората световна война в борбата срещу фашизма. Също както и онези, чиито кости са положени в основата на несъществуващия вече паметник. Така че подобно „съжителство” не би било кощунство, а обосновано и мотивирано от исторически факти и събития;

ТРЕТО. Предпочетох фигурата на Иван Хаджийски, пред другата идея - паметник на 34-ти Троянски полк, защото исках моят град да постави интелекта пред щиковете. Науката и знанието - пред зверствата на войната. Оптимистичната теория - пред „Напред! На нож!”.

ПАМЕТНИКЪТ на големия троянец вече има своето място. Макар че видимо пропорциите на паметника издават идеята, че е правен за малко по-различна среда. Макар че в известен смисъл Хаджийски изглежда като сврян в някакво кьоше. Макар че сегашното му място го прави просто ЕДИН ОТ ПАМЕТНИЦИТЕ на Троян, а не ПАМЕТНИК ЗНАМЕ на Троян, аз възприемам скулптурата там, където е.

ВЕЧЕ ПОСТАВЕН, паметникът на Иван Хаджийски не може обаче да понесе на 5-6 метра от себе си друг паметен знак, а още по-малко може да понесе друг паметник, за каквато идея споменах в началото, че има. Ако скулптурата на именития философ и народопсихолог беше издигната на мястото на антифашисткия паметник, то тогава би било възможно да се постави там паметна плоча със съответния текст, маркиращ и други жертви на антифашистката борба. Тази възможност видимо е пропусната. При сега създалата се съвършено нова ситуация между двете музейни сгради става задължително и останалата част от постамента да се демонтира. Мястото да се подравни и да остане свободно или да се използва за експониране на музейни ценности на открито. Съзнавам, че изявлението ми ще срещне неразбиране и дори неодобрение от част от моите съграждани. На тях ще кажа - загрижеността ми за естетизиране на площадното пространство, съобразяването ми с конкретната политическа ситуация днес не ме прави по-малко комунист отколкото бях. Съобразяването с интересите на града не е ренегатство. За мен тези интереси стоят над идейните убеждения.

И ПОНЕЖЕ СЪМ ВЗЕЛ думата, а и става въпрос за паметници, предлагам на троянската общественост, на общинската управа да изрази своето становище и в подходящ момент и при финансова възможност да бъдат издигнати паметници на двама бележити троянци, несъмнено имащи огромен принос за развитието на града.

ПЕТЪР КИНОВ БАЛЕВСКИ - индустриалец, построил първата фабрика в Троян, допринесъл за електрификацията на града ни, сложил началото на  индустриализацията на Троянския край. Не е трудно да се предположи, че без първенствуващата роля на Петър Балевски, нашият край едва ли би постигнал промишлените върхове на един по-късен етап. Споменът и признателността към приноса на Петър Балевски за просперитета на Троян трябва да получат своя паметен знак.

СЪБЧО ДОКОВ ТЪРНОВСКИ  - под негово ръководство през втората половина на миналия век се осъществява мащабно развитие на общината. Практически всички мощни промишлени предприятия - Машстрой, Елпром, фармацевтичния завод, Хемус, Лесопласт, предприятията от хранително-вкусовата промишленост, търговската база, водоснабдяването, канализацията, благоустрояването... Всичко, което днес е Троян с улиците и площадите, с културните институти, с училищата и болниците е построено под негово ръководство, с негово участие. При това Търновски беше образец на разумен човек и достоен гражданин. Делата на неговия живот не трябва да потънат в забрава. Иначе ние, неговите съграждани, бихме били неблагодарни и безнравствени.

ИЗДИГАНЕТО на паметници на тези двама именити троянци ще бъде истинска проява на плурализъм в действие, израз на демократичен, принципен подход към историческите факти, знак за помирение и смирение.

Мичо Генковски

Още по темата:

Хубава работа, ама троянска – нали?

* Васил Василев: „Това не разбирам - Общината да се изхожда върху собствената си инициатива!”
Читателите ни пишат

КАКТО СЕ КАЗВА – хубава работа, ама троянска. Неотдавна ви информирахме за красивата, в буквалния и преносния смисъл, инициатива на Общината - сивите, скучни, олепени от горе до долу с некролози и друга нагледна агитация разпределителни елтабла в централната градска част да се изрисуват и превърнат в картини, в своеобразни арт инсталации на открито, в цветни градски късчета. Чудесно, похвално, градско, европейско! Е да, ама не.

СНИМКАТА, която ни изпрати днес (25 октомври) нашият читател Васил Василев, сочи друго. Едно от изрисуваните табла вече е осрано, и вероятно случаят не е единичен. А скандалното е, че въпросното табло се намира на най-централното място, само на няколко метра от сградата на Общината. И още по-скандалното – че осирането е извършено с рекламни материали за събитие на Общината, платени от общинския бюджет. Хубава работа, ама троянска – нали?

ЕТО КАКВО ни пише в писъмцето към снимката г-н Василев: „Скоро не съм ви писал, но днес направих една снимка и ви я изпращам. Подходяща е за рубриката „Троянски лайнарщини”. Таблото е между Общината и паркинга и щом това табло изглежда така, не ми се мисли за по-далечните обновени. Фекалиите върху новоизрисуваното табло представляват освен некролози (лека им пръст на покойните), но и реклами за Празника на Троян!? Това не разбирам - Общината да се изхожда върху собствената си инициатива! Край това табло всеки ден минават на път за колите си повечето служители в Общината…”

Т21

Още по темата:

Ден на отворените врати в Хлебозавода

* Над 1,1 млн. лв. е инвестирало предприятието в новата поточна линия, открита през м. юли * Стаменка Дамянова: „Нека направят Ден на отворените врати в плевенския хлебозавод. Тогава ще разберете 
защо качеството има цена” 

ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ се проведе на 18 октомври в троянския Хлебозавод („Хлебопроизводство и сладкарство” ЕООД) – лидерът в производството на хляб и хлебни изделия в района. Инициативата бе на изпълнителния директор Стаменка Дамянова, а поводите бяха два: международният Ден на хляба (16 октомври) и представяне на новата супермодерна поточна линия за заводски хляб, пусната през лятото (25 юли).

ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ДЕН – първата група влезе в 10:00 ч., последната в 16:00 ч. – желаещите имаха възможност на живо да видят как се „ражда” насъщният на троянеца. Гостите бяха развеждани от дългогодишната техноложка инж. Пенка Стоева (научихме, че наскоро тя е отбелязала 40 години непрекъснат стаж в Хлебозавода, нещо, което рядко се случва в този твърде тежък бранш на леката промишленост – бел. Т21) и от инж. Цветан Славков, отговарящ за техническото оборудване на новата линия. В промеждутъка на ангажиментите си при посетителите бе и г-жа Дамянова. 

КАКВО ВИДЯХМЕ и научихме в този пионерски Ден на отворените врати в троянския Хлебозавод? Най-напред – че отвън заводът, който допреди няколко години имаше типичния запуснат „перестроечен” вид, вече изглежда много приветливо и съвсем модерно, в това число цялото дворно пространство, административната сграда, гаражите и т.н. Ние бяхме в първата група и имахме шанса да видим автоматизираното и компютъризирано изпразване на една 20-тонна цистерна, докарала брашно за завода. После, вътре, видяхме и електронното табло, откъдето се командва разпределението на суровината по силозите. Тази система е реализирана с европейски пари чрез спечелен проект по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 г.

ОСНОВНОТО ОБАЧЕ бе новата поточна линия за няколко вида от т.нар. заводски хляб – основният и най-търсен продукт на троянския Хлебозавод. Линията е финансирана със собствени средства на предприятието, като сумата е внушителна – над 1,1 млн. лв. А основните й компоненти са: френски (месачката), холандски (хопърът – събиращ и делящ тестото) и български (пекарната). Капацитетът на линията е 2400 хляба на час, но засега този предел не е достиган. 

ТУК Г-ЖА ДАМЯНОВА направи едно важно уточнение – новата линия работи изцяло според европейските изисквания и стандарти и малко други големи пекарни в региона могат да се похвалят с такова техническо и технологично ниво. „Нека направят Ден на отворените врати в плевенския хлебозавод. Тогава ще разберете защо качеството има цена”, многозначително коментира директорката. Подтекстът в думите й обаче не бе труден за разчитане – в момента в Троян се предлагат определени количества плевенски заводски хляб, който е на по-ниска цена; защо – стана ясно. 

СРЕД ПОСЕТИТЕЛИТЕ в този отворен ден в троянския Хлебозавод бе и един ВИП гост – дългогодишният директор на предприятието инж. Панко Панов, който е начело в годините преди приватизацията през 2004 г. Г-н Панов не бе многословен в оценката си, но казаното, макар и кратко, тежеше: „Много добро ниво!”. Ексдиректорът припомни, че тази производствена база (новият Хлебозавод) е открита на 29 април 1982 г., а предшественикът й (старият Хлебозавод) е започнал работа на 26 октомври 1961 г. - точно преди 51 години.

Общината отговори за незаконното сметище

* „На извършителя „АС Гарант” ЕООД е направено предписание за почистване на имота”

Читателите ни пишат

ОТ ОБЩИНАТА скоростно реагираха на сигнала на наш читател за незаконно сметище в местността Лисичите дупки до Троян (виж „Троянски лайнарщини: Ново незаконно сметище”, 20 октомври). На 22 октомври в коментар към споменатия материала PR-ката на общинската администрация Маргарита Генкова обяви, че кметът Донка Михайлова е разпоредила проверка, назначила е работна група и до един ден гражданите ще бъдат информирани за резултатите. На следващия ден, 23 октомври, пак в коментар към материала, бе дадена обещаната информация. По-долу публикуваме отделно двата коментара.

А НАШАТА оценка е: първо – поздравления към г-жа Михайлова за реакцията на читателския сигнал, което, вярваме, доказва реалната готовност за диалог и партньорство с гражданите, и то не се случва за пръв път; второ – убедени сме, че подобни управленски „хватки” не са пиар акция, флирт с общественото мнение, както се заподозря в някои последвали коментари, а траен демократичен стил на управление; трето -  надяваме се, че подобен диалог ще има и по други въпроси, далеч по-неудобни (за властта), като готовността на Т21 за посредничество си остава неизменна. Т21

*****
В началото на работния ден кметът Донка Михайлова нареди да бъде сформирана работна група, която да извърши оглед на място, проучване и да установи извършителите. До един ден гражданите ще бъдат информирани за предприетите мерки във връзка със сметището от строителни отпадъци при Лисичите дупки.
22 октомври 2012 г.
Маргарита Генкова,
коментар към „Троянски лайнарщини: Ново незаконно сметище”

*****

Вчера, 22.10.2012 г., беше установен извършителят на част от изхвърлените строителни отпадъци в имот 73198.134.1., в близост до Лисичите дупки. Имотът е частна собственост и по молба на собственика там са депонирани строителни отпадъци с цел подравняване на терена. По-късно отпадъците са подравнени с фандрома. На извършителя „АС Гарант” ЕООД е направено предписание за почистване на имота от найлонови торби и пластмасови отпадъци. При неизпълнение на предписанието ще бъде наложена санкция. Останалите сигнали за нерегламентирани сметища ще бъдат проверени и Общината ще предприеме съответните мерки. При установяване на нарушения от този род гражданите могат да се обаждат и да подават сигнал на дежурния в Общината - тел. 6-80-50,  като анонимността ще бъде гарантирана. Важно е да се посочи регистрационният номер на превозното средство, което прекарва и изсипва отпадъците.
23 октомври 2012 г.
Маргарита Генкова,
коментар към „Троянски лайнарщини: Ново незаконно сметище”


Още по темата:

Лъчезар Николов с републиканска титла в клас F2B

* Шампионът е възпитаник на Захари Захариев в кръжока по авиомоделизъм към Общинския педагогически център * За 1 ноември – мащабна изложба на собствени модели
Авиомоделизъм

Захари Захариев
13-ГОДИШНИЯТ троянец Лъчезар Николов, ученик в тукашното СОУ „Св. Климент Охридски”, спечели титлата в Националното състезание по авиомоделизъм за деца, клас F2B (акробатичен), което се състоя на 13-14 октомври и е от календара на Българската федерация по авиомоделизъм. Това е поредно отличие за талантливия троянски тийнейджър – след второ и трето място в предишните две години сега той закономерно стигна до златото.

ЛЪЧЕЗАР е възпитаник на кръжока по авиомоделизъм към Общинския педагогически център в Троян (Шошковата къща), който се ръководи от 27-годишния Захари Захариев. А този млад мъж, запалил по авиомоделизма десетки троянчета и изградил не един шампион, заслужава специално внимание. Г-н Захариев е основал кръжока преди 7 години, а самият той се занимава с прецизното си хоби, изискващо много знания, всеотдайност, както и средства, още от ученик.

Лъчезар Николов - №1
„СЪС СТАНДАРТНИ модели не можеш да спечелиш състезание, трябват много подобрения и доработки, има много тънки моменти”, коментира пред Т21 Захари Захариев; и издава „тайната”, че всички състезателни модели на възпитаниците му са негова разработка и се подготвят с общи усилия. В момента в кръжока се занимават 20 деца, а за една учебна година се изработват по 2-3 нови самолета „Made in Троян”, готови да печелят въздушните надпревари.

ЗА 1 НОЕМВРИ – Деня на народните будители, и по случай 7-годишнината на кръжока (основан е на 16 октомври 2005 г.) момчетата и техният наставник подготвят мащабна изложба на собствени авиомодели в Шошковата къща.

Т21

Още по темата:

Малко промени в транспортната схема

* Водещата идея – да няма селище без автобусна връзка с града; отпадат няколко нерентабилни линии * От Общината обещават, че няма да има ощетени превозвачи
Пътнико свиден 

Марияна Троанска и Борис Бояджиев
ОТ ПРОВЕДЕНОТО на 18 октомври по инициатива на общинската администрация обсъждане на новата транспортна схема на община Троян стана ясно, че промените в нея  са малко. Схемата бе представена от Марияна Троанска, главен експерт „Транспорт и туризъм”, която поясни, че идеята е да няма селище в нашата община без транспортна връзка с града. Друг фактор, оказал влияние, е необходимостта работещите във фирмите по селата и тези, пътуващи за работа от селата в града, да могат да пристигат навреме за началото на работния ден. В представянето взе участие и шефът на дирекция „Общинска собственост и икономика” Борис Бояджиев.

ОТПАДАТ няколко нерентабилни линии.  Друга промяна - автобусът за Шипково, тръгвал досега от Троян в 13:30 ч., вече ще е в 14:00 ч.; промяната в разписанието е по желание на родителите, за да може и учениците от горните класове да ползват този автобус. За с. Добродан се открива нов транспортен  курс всеки ден, а в четвъртък (пазарния ден в Троян) ще има рейс и за с. Горно Трапе. Направено беше предложение по автобусните спирки да се поставят табели с разписанията на маршрутите; бе отбелязано обаче, че такива табели по принцип имаше на всяка спирка, но са унищожени от недобросъвестни граждани.

СЕГА ДЕЙСТВАЩАТА транспортна схема в община Троян се обслужва от местни превозвачи и идеята е това положение да се запази. За удобство на всички тях пакетите за съответните линии в предстоящата обществена поръчка ще бъдат формирани така, че да няма ощетени превозвачи, обещават от Общината.

Маргарита Генкова,
PR на Община Троян

Какво става с мандрата в Горан

* Владимир Матеев: „Нямаме вина за случилото се, при наша проверка бе открито негодното мляко” * Киселото мляко „Троян”, „Марагидик” и „Горан” и сиренето „Горан” стоят добре на троянския пазар

Владимир Матеев, Троян, 18 октомври 2012 г.
996 КГ КРАВЕ СИРЕНЕ И 3,5 ТОНА МЛЯКО са унищожени, след като в събота (17 октомври) стана ясно, че има положителни проби на опасните афлатоксини в сурово мляко, предназначено за преработка в мандрата в с. Горан, Ловешко. Тези данни били изнесени от Областната епизоотична (срещу епидемии по животните – бел. Т21) комисия, ръководена от областния управител Ваня Събчева, на заседание на 22 октомври, научихме от PR-ката на областната управа Елка Баръмова. Други над 2 тона сурово мляко са изпратени за унищожаване в екарисажа.

СКАНДАЛЪТ с опасното мляко и сирене в Ловешко гръмна още същия ден (17 октомври), като централните медии написаха, че въпросните млечни продукти са канцерогенни. Разбра се също, че опасната суровина (сурово мляко) е пристигнала в мандрата в Горан от пункт в друго ловешко село – Радювене, а опасните афлатоксини представляват гъбички, които са се появили в неправилно съхраняван фураж. Веднага бе свикано спешно заседание на ловешката епизоотична комисия, а от Агенцията по безопасност на храните в Ловеч разпоредиха унищожаване на заразеното мляко и сирене; частните стопани в Радювене също бяха предупредени за опасността и подканени да унищожат своята продукция.

ВСИЧКО ТОВА удари много тежко по мандрата в Горан, която минава за една от добрите в България и работи без консерванти, използвайки жива българска закваска. За да не преустанови работа, мандрата се принудила да започне да внася сурово мляко от Румъния, Чехия и Унгария, а загубите й от нереализирана на пазара и върната от търговците готова продукция само в първите два дни надхвърлила десетина хиляди лева. Припомняме, че млечни произведения на мандрата в Горан има и на троянския пазар и те стоят много добре – киселите млека „Троян”, „Марагидик” и „Горан” и сиренето „Горан”.

Заседанието на Областната епизоотична комисия на 22 октомври 2012 г.
НА  18 ОКТОМВРИ сутринта собственикът на мандрата Владимир Матеев даде изявление пред троянските медии. „Нямаме вина за случилото се, при наша проверка бе открито негодното мляко и преминахме към унищожаване на въпросните количества. Жалко, че тази негативна шумотевица ни нанася сериозни щети”, коментира г-н Матеев. На въпроса на Т21 допуска ли всичко това да е в резултат на нелоялна конкуренция, отговорът бе: „Напълно е възможно!”.

Т21

Отново празник на тениса в Орешак

* 52 момичета и момчета мериха сили в три възрастови групи 

НА 14 ОКТОМВРИ 2012 г. (Петковден) на кортовете в с. Орешак за втора поредна година се проведе Тенис турнир за деца. Поводът – празникът на  град Троян. Организатори бяха съвместно Община Троян и Сдружение  „Ски-тенис клуб“ (Троян), което изгради и стопанисва кортовете в Орешак.  Участие взеха общо 52 момичета и момчета - от 6- до 16-годишни, разделени в три възрастови групи. Получиха се много интригуващи двубои, а като цяло срещите предложиха много добър тенис и заредиха с положителни емоции всички присъстващи на кортовете – играчи, родители, публика, организатори 

 
ЕТО И МЕДАЛИСТИТЕ: момичета до 9 г. - Цветозара Стефанова, Лора Радковска, Ивела Русенова; момчета до 9 г. - Боян Баев, Антон Цочев, Николас Найденов; момичета до 12 г. - Мадлен Маркова, Анна-Мария Иванова, Татяна Димитрова; момчета до 12 г. - Мартин Цочев, Александър Ковальов, Павел Банчев; момичета над 12 г. - Мария Стефанова, Елеонора Марковска, Велислава Иванова; момчета над 12 г. - Стоян Влаховски, Иван Хитров, Йоан Иванов. Тенисът придобива все по-голяма популярност в града ни и в момента в  Сдружение  „Ски-тенис клуб“ (Троян) тренират 60 деца от 5- до 15-годишни.

Сдружение „Ски-тенис клуб” (Троян)

Още по темата:

Преасфалтираха двата най-натоварени моста в Троян


 * Предстои ремонт на най-разнебитения 250-метров участък при южния вход на града

Мостът при "Елма" (Пачовия мост)
ЗА ВСИЧКИ МОСТОВЕ на територията на община Троян е направено съответното техническо предписание и предстои поетапна рехабилитация в зависимост от състоянието, научихме от PR-ката на общинската администрация Маргарита Генкова (за въжените мостове вече е ставало дума, а намиращият се в най-тежко състояние – този до Енергото в централната част на Троян, наскоро бе ремонтиран – бел. Т21).

Мостът при "Лесопласт"
ПРЕЗ ИЗМИНАЛАТА седмица бяха преасфалтирани  двата най-натоварени моста  -  при „Лесопласт” (за 8043 лв.)  и  Пачовия мост при „Елма” (6810 лв.). Фирмата изпълнител и на двата обекта е софийската „Пътприбор” ООД. Припомняме, че при актуализацията на общинския бюджет през м. юли бяха заложени средства за преасфалтиране на въпросните два моста. Тогава обаче общинският съветник Петър Яшев стресна всички с питането си правена ли е техническа експертиза на моста при „Лесопласт”, защото имало съмнения, че съоръжението е опасно. Отговорът на кмета Донка Михайлова бе, че ще разпореди такава експертиза.

ПРЕЗ НАСТОЯЩАТА седмица продължават и ремонтите на улични настилки на територията на общината – преасфалтиране на две улици в с. Бели Осъм, 250-метров участък при южния вход на Троян, където настилката е най-разбита и улицата пред ОДЗ „Синчец”.

Т21

Още по темата:

Започнахме със загуба

* „Чавдар” падна при гостуването си на „Академик” в Пловдив с 58:76 * Отново топ реализатор за нашите – плевенчанинът с двоен лиценз Петър Христов (18 т.) 

Рубриката се води от треньора по баскетбол Стефан Генков

В НЕДЕЛЯ (21 октомври) баскетболистите на „Чавдар” (Троян) гостуваха на „Академик” в Пловдив. Знаеше се, че основният реализатор на пловдивчани – Мартин, единият  от братята близнаци, е извън строя и това подклаждаше надеждата за добро представяне на нашите. Оказа се обаче, че и без него студентите са достатъчно добри. Те изиграха много силна първа част и след разбиваща серия от 22:2 завършиха частта с 15 точки преднина. През втората част нашите се посъвзеха и успяха да я вземат с 19:17. Полувремето завърши при резултат 40:27 за пловдивчани. Третата част беше почти равностойна, с малък превес за студентите - 19:18. Заключителната част на мача също бе тяхна – 17:13, и до промяна на статуквото на терена не се стигна; в крайна сметка „Академик” се поздрави със заслужена победа - 76:58.

Петър Христов
И В ТАЗИ СРЕЩА топ реализатор за „Чавдар” бе играещият с двоен лиценз плевенчанин Петър Христов (18 т.), добре се включи Венци Кукенски (9 т.), а 208-сантиметровият Николай Балев – Машината, както стана известен от първия си сезон в троянския тим и който отново е в нашите редици, „заработи” твърде скромните за него 8 т. Троянската надежда Илия Пиронков се отчете с 5 т. Точковия ни актив допълниха: Красимир Коев (4 т.), 211-сантиметровият Милен Петров, дошъл от „Лукойл Академик” (4 т.), играещият пом.-треньор Павел Игнаговски (3 т.), Стефан Гунински (3 т.), Илиян Павлов (2 т.) и играещият президент на клуба Петър Лалев (2 т.).

ВЪВ ВТОРИЯ КРЪГ -  на 28 октомври, неделя – „Чавдар” (Троян) ще е домакин на отбора на Икономическия университет (Варна). Мачът е от 18:00 ч. в зала „Чавдар” и нека подкрепим момчетата.  Айде, наш`те!

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Още по темата:

Край на черната серия

* „Чавдар” записа първа победа от началото на сезона – 2:0 в домакинския мач срещу „Локомотив” (ГО)
Цар Футбол, СЗ В група

„ЧАВДАР” (ТРОЯН) тури край на дългата си черна серия от началото на дебютния си сезон 2012/2013 в Северозападната „В” футболна група. В 9-ия кръг, след 5 загуби и 3 ремита, нашите записаха първа победа. В домакинския си мач, играл се днес (21 октомври) на стадион „Чавдар”, момчетата на треньора Венци Кепов надвиха с 2:0 „Локомотив” (Горна Оряховица). Нашите си опекоха работата още през първото полувреме – в 14-тата минута Момчил Христов откри, а 8 мин. по-късно Ивайло Ивановски заби втори гол, с което оформи крайния резултат.

ВЪПРЕКИ ПОБЕДАТА и спечелените три точки троянци остават на незавидното 10-то място във временното класиране (от 12 отбора). „Чавдар” има 6 точки и голова разлика 10:24. Водач без загубен мач е „Локомотив 1929” (Мездра) с 25 т. (8 победи и 1 равен), следван от „Червен бряг” с 21 т.; на дъното са „Трявна” с 1 т. (1 равен и 8 загуби) и „Балкан” (Белоградчик) с 4 т. В предпоследния за есенния полусезон 10-ти кръг нашите гостуват на опашкаря „Трявна” , а преди ваканцията в 11-ия кръг ще са домакини на силния „Червен бряг”. Айде наш`те!

Т21
Още по темата:

Троянски лайнарщини: Ново незаконно сметище

* За подобно малоумие по белия свят вкарват в затвора, 
но тук всичко може

Снимка 1
Снимка 2
В НАЧАЛОТО на този месец (октомври 2012 г.) наш читател ни изпрати серия снимки на едно престъпление – някой бе превърнал пътя към някогашния троянски басейн (в местността Лисичите дупки под Къпинчо) в незаконно сметище за строителни отпадъци. И не ставаше дума за чувал-два, а за тонове боклук. Явно строителната фирма (или гражданин) вместо да кара по правилата и боклукът й да стига до определените места, за по лесно и евтино го бе изтърсила на пътя, до реката. За подобно малоумие по белия свят вкарват в затвора, но тук всичко може. Може най-нагло и мръснишки да се изходиш на пътя в едно от прелестните местенца край Троян и… нищо
(виж снимки 1 и 2).

Снимка 3
Снимка 4
Снимка 5
Снимка 6
ВСЕ ПАК НАГЛЕЦИТЕ са се стреснали от нещо  - много е вероятно да ги е притеснил сигналът на нашия читател и линковете към снимките, документирали престъплението и качени в коментарната част в сайта на Т21. Затова две седмици по-късно, 17 октомври, отпадъците са „изчистени”, поне така изглежда на пръв поглед (виж снимки 3 и 4).

ОКАЗВА СЕ ОБАЧЕ, че истината е по-друга – боклуците просто са избутани по нанадолнището към реката, за да не се виждат от пътя (виж снимки 5 и 6). „Някой много грубо и подигравателно се е опитал да прикрие следите, ама те си остават. Мисля че е крайно време да се обърне внимание от кмет, екоорганизации и общинска управа и да се вземат мерки за откриването на нарушителя/те, създали това сметище, както и този/тези, които се опитват да го прикрият”, пише ни нашият читател. Той отива още по-далеч и директно обвинява общинската управа: „Алоооо! Кмета и Общината, кой наш човек се опитахме да прикрием, като сринахме боклука от пътя в реката за по лесно, ама те хората не спят...”.

НЯКОЛКО ДНИ по-късно, днес,  20 октомври – отново камари със строителни отпадъци на същото място (виж снимки 7 и 8) „Снимките са от днес... ни вопъл, ни стон, ни лаф от управа общинска и т.н… глас в пустиня???”, коментира нашият читател. А изводът му е същият: „Смятам, че се знае кой е?!”; т.е. някой прикрива екопрестъпника.

Т21

Бележка на редакцията

Снимка 7
Снимка 8
Не допускаме Общината да има пръст в това грозно дело. Затова сме убедени, че съответните служби в общинската администрация ще разкрият и накажат виновника. Апелираме за намеса и на правораздавателните органи – троянската прокуратура и полиция, както и на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)  – Плевен.

Напомняме, че съществува общинска Наредба за управление на дейностите по третиране на отпадъците и поддържане чистотата на територията на община Троян (приета с решение №679 на Общинския съвет от 26 април 2007 г.), чийто чл. 5, ал. 1 забранява „изхвърлянето на отпадъци извън предназначените за целта съдове и места”; а чл. 17, ал. 1 постановява, че третирането и транспортирането на строителните отпадъци се извършва от „притежателите на отпадъците, от изпълнителя на строителството или от друго лице въз основа на писмен договор”

За нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци Наредбата предвижда глоби от 100 лв. до 1000 лв. за физически лица (чл. 42) и глоба от 200 лв. до 5000 лв. за юридически лица (чл. 43).


Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |