Министър Димитров: Загубите в Плевен и Ловеч са огромни

* „Трябват адекватни и спешни мерки за възстановяване на ВиК инфраструктурата – водопроводи и канализация, за да може да се повиши ефективността от водовземането“

Гореща тема

СЪСЕДНИТЕ ни Плевен и Ловеч, които разчитат за питейната си вода основно от водохващането от река Черни Осъм (при с. Черни Осъм, Троянско), отново са на воден режим. И, разбира се, отново шумно се заговори за „митичния“ язовир „Черни Осъм“, който като с магическа пръчка щял да им реши проблема. Още повече че идват избори, а тази популистка язовирна тема си е предизборен евъргрийн за тези два областни града. Но ето какво заяви във връзка с водните проблеми на Плевен и Ловеч в студиото на Нова телевизия (14 август) служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, който на всичкото отгоре е плевенчанин и семейството му живее в Плевен; като основният му извод бе не „язовирен“, а: „Трябват адекватни и спешни мерки зя възстановяване на ВиК инфраструктурата – водопроводи и канализация, тя е в лошо състояние на някои населени места (разбирай и Плевен и Ловеч), за да може да се повиши ефективността от водовземането“. Т21
Министър Петър Димитров, Нова телевизия, 14 август 2024 г.
ЛОВЕЧ и Плевен са зависими от едно речно водохващане при река Черни Осъм над с. Черни Осъм. Аз съм от Плевен, семейството ми живее в Плевен и мога да кажа, че Плевен е на воден режим от 80-те години. В момента Плевен и Ловеч могат да разчитат единствено на изграждането на допълнителни алтернативни съоръжения било за подземни води или в най-добрия случай за изграждане на нов язовир, което е предвидено още през 80-те години при с. Черни Осъм, имало е такъв проект, който е бил спрян през 1990 г. (министърът обаче не каза защо е бил спрян – бел. ред.).

ПЛЕВЕН беше изключително промишлен град, който използваше много вода за промишлени нужди. С течение на времето тази промишленост спря да функционира и дълго време в града нямаше проблем с водата, както и в Ловеч. Липсата на воден ресурс е повсеместна, пряк резултат от изменението на климата. Свидетели сме в днешно време на все по-ясно изразени екстремни климатични явления, които ни дават само бегла представа какво може да ни очаква в бъдеще.

ОСНОВНИЯТ проблем на ВиК мрежата е, че загубите са огромни, същото е и с хидромелиоративните съоръжения (съоръженията за напояване), ефективността е много ниска. Трябват адекватни и спешни мерки зя възстановяване на ВиК инфраструктурата – водопроводи и канализация, тя е в лошо състояние в някои населени места (разбирай и Плевен и Ловеч), за да може да се повиши ефективността от водовземането.

14 август 2024 г.
Петър Димитров
министър на околната среда и водите, в интервю по Нова телевизия

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |