Изглед от Психиатричната болница в Ловеч |
РАЗБРА СЕ, че Георги е бил въдворен в т. нар. „мека стая“ (изолатора), а тя била заключена и въпреки виковете му при пожара никой от персонала не се притекъл на помощ. Освен това пациентът бил вързан за четирите крайника от почти 6 часа и без постоянно наблюдение, каквито са изискванията при подобни крайни мерки. Случаят влезе и в полезрението на националния омбудсман Диана Ковачева – в доклада от назначената от нея проверка отношението към пациента е определено като „нечовешко и унизително“ и се констатира, че „вместо меката стая да бъде използвана като щадящо и безопасно място за изолация, тя е използвана като „наказателна стая“. Установило се още, че сигналът на пожарната аларма не се чувал (бил много тих), а видеокамерата в „меката стая“ не правела запис и никой не може да каже какво точно се е случило по време на многочасовата изолация на Георги.
НО ИМАШЕ и опит за „преиначаване“ на фактите – първо говорителят на ловешката прокуратура обяви, че загиналият в „меката стая“ пациент е приет в психиатричното заведение същия ден, 2 октомври, буйствал и бил агресивен, което наложило изолацията му. Впоследствие се изясни, че Георги е приет почти месец по-рано – на 9 септември, от което пък „следва да се предположи, че острата фаза на заболяването му е овладяна“, каквато е оценката в споменатия доклад. А кой бе подвел ловешкото обвинение, тъй и не стана ясно. В тази връзка логична изглежда препоръката на омбудсмана разследването на инцидента да премине под специален надзор от главния прокурор Борислав Сарафов.
СЛЕД разигралата се трагедия дългогодишният директор на Психиатричната болница в Ловеч д-р Митко Митев бе уволнен дисциплинарно. А на 15 ноември новият директор д-р Георги Хранов се представи на областния управител Виктор Стойчев. Директорът заявил, че вече са предприети редица мерки за недопускане на подобни инциденти и е променена организацията на работния процес, като силно е завишен контролът; посочени били и основните два проблема – недостиг на персонал и остарелият сграден фонд. Подкрепям д-р Хранов и заставам зад действията му, ще съдействам за доброто управление на държавните активи, от своя страна коментирал областният управител.
Т21, по разследващия материал „Нечовешко“. Как пациент на психиатрията в Ловеч загина при пожар, докато е вързан за наказание“ от сайта на радио „Свободна Европа“ и прессъобщение от Областния управител на Ловеч
Още по темата:
- Болниците в областта не са застрашени, засега (2010 г.)
- Ловешка лекарка закла съпруга си – известен гинеколог
- Ловешката болница – в предупредителен протест... (2017 г.)
- Закопчаха шефа на Здравната каса в Ловеч (2018 г.)
- Екипът на Гръдното отделение в Ловешката болница подаде колективна...
- Голяма ТЕЛК афера в Ловеч, арестуваха д-р Донка Минкова (2019 г.)
- Номерът не мина – д-р Донка Минкова остава зад решетките
- Д-р Донка Минкова се запъна, закриват ТЕЛК - Ловеч
- Новата ТЕЛК - Ловеч ще се ръководи от Белодробната болница в... (2020 г.)
- Инсулт по време на пандемия в една провинциална болница (2021 г.)
- Продължава делото срещу д-р Антонио Маринов (2022 г.)
- Осъдиха шефа на РЗОК - Ловеч на 3 години затвор условно
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)