Публикуваме този болезнен материал на журналистката Ива Тончева (взехме го назаем от сайта на радио „Свободна Европа“ – www.svobodnaevropa.bg), не за да ровим в стари рани. А и раната – Ловешката държавна областна болница МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“, боли остро и днес и си остава един от големите проблеми не само на областния град, но и на целия район, включително на Троян. Още повече че и нашата община (Община Троян), както всички останали общини в областта, има макар и малък акционерен дял в областната болница – внушителна като база, някога и надеждна и даваща сигурност за здравеопазването в района, но педантично и като че ли нарочно съсипвана и съсипана през годините. А днес – занемарена, разнебитена, мрачна, обезлюдена откъм медицински персонал и пациенти, затънала в дългове и неясноти, закриваща отделения (поредното под угроза е акушеро-гинекологичното), плашеща. И обект на постоянни, но досега безплодни управленски опити и симулации за връщането й към живот.
Централният вход на Ловешката болница
Преди десетина дни и новият областен управител на Ловеч Светослав Славчев заяви опит за спасяване – свика среща на отговорните фактори, сред тях настоящия изпълнителен директор на болницата д-р Румяна Нановска и зам.-областния управител Милко Недялков, ангажиран с проблема още от времето, когато бе областен управител и после като депутат, за обсъждане на стабилизационни мерки. На въпросната среща бе отправен призив към общините миноритарни съсобственици на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“, в това число към Община Троян (споменахме, че мажоритарният собственик е държавата), за „по-активно участие и подпомагане на областната болница“. Като г-н Славчев заяви, че ще се обърне и към общинските болници в Троян и Луковит за подкрепа в спасяването на ловешкото АГ отделение, което е „пред реалната опасност от закриване“.
Но го публикуваме най-вече, защото описаното от Ива Тончева е вярно. Съвсем вярно. На гърба си го изпита и наша близка, тежко болна, която за радост напусна навреме ловешката болница, по-точно бе натирена макар и в тежко състояние, и оцеля.Генадий Маринов, Т21
ТРЪГВАМ да търся дежурен лекар и намирам две сестри, които реагират със сопване. Критичните коментари и троснатият език продължават, дори и докато оправят системата. Извиненията и благодарностите не променят тона. За състоянието на майка двете не могат да ми кажат нищо. Извикват дежурния лекар, но и той не знае: от Бърза помощ е, тук дава нощни дежурства.
ТАКА започва моят кошмар в Ловешката болница: дни на безсилие и унижения след челен сблъсък с уродливата провинциална здравна система. Почти по същото време преди три години получавам обаждане от болница в Нидерландия за близък в тежко състояние. Ще бъде в интензивно отделение. Уверяват ме, че правят всичко по силите си и мога да звъня по всяко време за информация.
КОГАТО отново съм край болничното легло, първите въпроси на сестрата са как съм и какво искам: кафе или чай. Дребни, но важни жестове на внимание и съпричастност. Както и представянето: при всяка среща лекарите и сестрите се представят – първо на болния, макар той да е в медикаментозна кома, и дори му говорят на "Вие". С мен са на "ти": свалят бариерата, представяйки се с малките си имена, които са и на престилките им. Не пропускат да напомнят, че на стената пише кой е на смяна – лекар и сестра, смените и телефонът, на който да ги потърся при спешност или въпроси. За всичко, което се прави – изследвания и медикаменти – и как се очаква да подействат, лекари и сестри подробно обясняват дори и без въпроси.
ОБГРИЖВАНЕТО и храненето е работа на близките. И не само: вие сте тези, които следят как вървят системите и търсите сестрата. Как се справяте, трябва ли ви нещо: такива въпроси няма. В повечето случаи ви гледат със смесица от досада и раздразнение, че ги безпокоите. Дано не ви се налага да смените постелката и пижамата! Само при нужда, отново троснато обяснява една сестра. Но дори и да има нужда, може да няма. Може би на теория санитарките трябва да помагат за хигиената на лежащо болните, но са основно заети с миене на стаи и коридори и разнасяне на документи.
НЯКОИ помагат, но с неохота или с коментар: „Трябва да свикваш, нали и без това ще го правиш вкъщи!“ И въпросът не е в това, че по правило и лекари, и сестри, и санитарки говорят на "ти", а незаинтересоваността и надменността им. Няколкото изключения само потвърждават правилото. Главната сестра виждам само веднъж, в последния ден, случайно.
ПОНЕ ВЕДНЪЖ седмично имате право на един час разговор с лекар и това се случва така: отивате в специална стая, където не ви прекъсват други пациенти или колеги-лекари. И не, не се грижите вие за болния. Едва ли в Нидерландия биха разбрали икономическата логика на едно положение, в което инженер, учител или продавачка зарязват работата си, за да да бъдат на 24-часова болногледаческа смяна в болницата. За какво са болниците тогава?
Гледка към масивните корпуси на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ |
ДА, ДАВАЙТЕ й лекарствата, които си взима, ми казват по време на една от визитациите. Дежурният след няколко дни е изненадан, когато показвам опаковките: защо давате това съдоразширяващо, след като ние й го вливаме?! Въпрос на време е да имате всички основания да се съмнявате дали лечението е правилно и да започнете да търсите друго мнение.
А КОГАТО направленията изтекат, ще си тръгнете с епикриза, в която пише, че имате право на безплатен преглед в отделението. Но в него няма насрочен ден и час. И сякаш е най-лесното нещо на света да караш неподвижен човек в болницата. Няма съвети, нито поне малка брошура какво да правите с болния си. Нито имате уговорен телефонен разговор за след време, каквато е простата и обичайна практика в Нидерландия.
НАЙ-СТРАШНОТО, с което се сблъсках, бе примирението и отчаянието в Ловеч. „Болницата е голяма, но празна“, каза лекар в отговор на изумлението ми как е възможно да няма кардиолог. „Болницата умира, то и градът умира“, казват ловчалии. Съветът, който непрекъснато чувах, е: „Ако имате здравословен проблем, отивайте в Плевен!"
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)