Свилен Димитров, Турция, 2022 г. |
Нашият домакин и колега Волкан ни направи снимка за спомен |
МАКАР и да не го разгласяват, разбирам, че минават през големи трудности. В момента заплатата на Волкан е 1,5 пъти по-малка, но не като сума, а като покупателна способност. Казва, че миналата година заплатата му се е равнявала на 1200 евро, докато сега е едва 800 при 18 години трудов стаж. Въпреки това е доста висока за техните стандарти, понеже стоките са почти двойно по-ниски. За примерите казвам цените, сравнени в левове, като основно може да се плаща или в турски лири, или в евро. Минерална вода от 1,5 л е 35 ст., а е била 20 ст. И пак дори днешните цени са почти двойно по-ниски, сравнени с тези в България. В момента бял хляб от 650 гр. - 60 ст., Кока-кола от 2,5 литра - 1,40 лв., сирене - 2,20 лв./кг, банани - 90 ст./кг и т. н. Има и цени като нашите, но са на вносни продукти. Примерно шоколадите от Швейцария са като в България, дори малко по-скъпи. Всичко останало обаче е на много по-ниски цени. Това важи и за горивата - дизел с добавки е 1,90 лв./л, обогатеният бензин - 1,70 лв./л.
ДЪРЖАВАТА ИМ определено не строи комунизъм и сегрегацията е невероятна. Хора без образование получават около 100-150 евро на месец и то при 8-10 часов работен ден, 6 дни в седмицата. Същите са задължени 3 часа в седмицата да ходят на училище. В момента, в който имат начално образование, заплатата им става 200-250 евро, при завършено средно - 350-400, при висше - 500-550 начална, при магистратура - 600-650 и за прослужено време от 5 до 200 евро. Затова в училище никой не идва насила. Никой не задължава никого да учи и никой не проверява дали си на училище. Оценките са от 1 до 100 и за да продължиш да учиш, трябва да имаш поне оценка 70 по всеки предмет. Ако отсъстваш при изпит, имаш 50% от оценката от работа преди това по практически задания и 50% от самия изпит. Така дори да си болен, ако се стараеш, ще имаш 50 точки на изпитване, които по-късно можеш да наваксаш, за да получиш усреднено заветните 70 в края на учебната година. Истината е, че всеки иска да учи, защото с полученото образование има значително по-висок жизнен стандарт. В училищата се набляга единствено на приложни специалности. Шюле Музалфер Бюк - училището, което посетихме, имаше работа с механика и роботика, производство на платки и създаване на микрочипове. В същото време имаше часове по готварство, фризьорство, масажи, приложна графика, музикални класове, театрални дейности, и т. н. Като казах театър е забележително как работят в изключително интересния „театър на сенките“. Имахме удоволствието да се докоснем до това изкуство и останахме без думи - креативно, стилно и неописуемо красиво.
Запазен стар римски път в античния град Сиде |
В ГРАДА основно се отглеждат банани, нар и портокали, като последните са доста и спокойно си капят пред сградите и обществените паркове. На няколко места имаше машини за прясно изцеден фреш, който действително виждаш от какво и най-вече кога е направен. Пътят към Средиземно море е осеян с малки магазинчета за сувенири и килими, като цените се умножават с всяка крачка. При самото море стават като на родните курорти - около 10 пъти повече отколкото в самия град. Разбира се, сегрегацията, за която говорих, се вижда най-добре в западналите квартали. Поради катастрофа се наложи да минем през обходен път през гетото на Анталия и там положението е ужасно. Може да се сравни с нашенските ромски гета, като си мисля, че сравнението ще е в наша полза. Буквално ти става чудно как успяват да живеят на подобно място хора, когато над главите им е провесен огромен далекопровод, чиито кабели много често се късат от силния ураганен вятър. Затова обаче всеки мисли как да завърши поне начално образование, което е напълно безплатно, и да получи шанс за по-добър живот. Като цяло всичко, което се случва, е много динамично, но и монотонно едновременно. Причината е, че все още не е сезонът. Оказва се, че в момента населението е около 10-15 пъти по-малко от това, което е през останалата част на годината, но и сега е внушително - около 200 000 души. Редовно тук има чужденци, предимно от Германия и Русия, но се срещат и такива от други държави. Като казах Русия и трябва да споделя прекрасния надпис, който беше само на руски пред един ресторант, където имаше една бутилка с приятно ухаеща светла и прозрачна течност. Пред бутилката пишеше: „Это дезинфицирующее средство. Пожалуйста, не пейте!“.
САМИТЕ ХОТЕЛИ са огромни и говорим за сгради, способни да приютят от 3 до 10 хиляди души. По този критерий нашият хотел е доста скромен и побира „само“ 1000. Организацията е толкова стройна и проста, че чак е за завиждане. Влизаш и след като си платиш, получаваш паролата за безжичен интернет. Включваш се в системата на хотела и веднага имаш избор от поне 4 езика - турски, английски, немски и руски. Някои хотели имат и повече, но като цяло са тези. Вътре има описани всички дейности в хотела по часове, кога можеш да закусваш, обядваш или вечеряш, съгласно номера на стаята ти, за да не се получи струпване по едно и също време на всички гостуващи, как можеш да си запазиш час за определени дейности като сауна, басейн и т. н. Всичко това можеш да узнаеш и на рецепцията, но е приятно да имаш бърз и лесен начин да го провериш от телефона. И като казах за това, пак се сетих за забележителностите. Всички те са пълни с QR кодове над които има надпис на турски и английски „Вашият туристически виртуален гид“. При сканиране получаваш пълна информация на вече споменатите 4 езика, а някои обекти имаха дори обяснение на български. Изключително удобно, когато си пред определена статуя и искаш да научиш повече за нея, но твоя „разводач“ не може да ти каже повече на английски от думите: „It’s a statue”. Все пак са обучени да посочват кодовете и да приканват да прочетеш или научиш всичко, което смяташ за полезно.
Поглед към Манавгат |
В ПЕТЪК, 11 февруари, поехме към България и мога да кажа, че си тръгнахме от една страна, която определено е гостоприемна за туристите си и си струва да бъде посетена, ако желаете да се насладите на природни красоти и забележителности. От друга гледна точка - типичните ориенталски тарикатлъци си ги имаше. Например в Марина, Анталия имаше зайче, което ти предсказва бъдещето. Идеята е, че един господин е сложил красиво бяло зайче, под което е наредил късметчета, които в България ги получаваме с кафето в заведенията. Като погалиш зайчето, милото потрепва лекичко и побутва с крачета едно от късметчетата. Мъжът го вади и ти го дава, но срещу 10 евро. Като искрено се възмутихме на този обир, цената падна на 10 лири или 15 пъти по-малко. Проблемът беше, че преди нас по-платежоспособни чужденци бяха намерили за нормално да дадат за нещо подобно 10 евро. Или казано по нашенски, но заимствано от турците - пазарлък му е майката. Човек не трябва да се оставя да го правят на глупак, а да избере да се наслаждава на всичко, което природата и историята са създали. В тази връзка мисля, че Турция не може да бъде описана по-добре, а трябва да бъде видяна. Пожелавам го от сърце на всеки!
- Един прекрасен ден – 24 май 2010 г.
- (Б)АСТА: Да живее новата инквизиция!
- (Б)АСТА: Къде сме ние? Оставям вие да решите
- Много по-лесно е да се обвиняват обикновените хора
- До джигитите по пътя: "Вие сте безименни!"
- "Бръм, бръм, бръм, аз пчеличка съм"
- Най-големите днешни проблеми на компютрите идват от... Троян
- За синия кит, зеления кон и още нещо
- За глупостта директива не очаквайте!
- За плоската Земя и Луната, на която никой не е кацал...
- Направо не ми се вярваше
- За идиотщините на ЦИК и още нещо
- Как да изчистим бъркотиите на ЦИК – предложения
- НАП – тези пълни некадърници ли са или просто са си тъпи?
- До Белград и обратно
- Se Bastasse Una Bella Calzone*
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)