Раздават „картите“ веднъж на 100 години

* „Само история, минало, мит, легенда ли са били или са все още живи, настояще и реалност прословутите троянски предприемчивост, прогресивно и съвременно мислене и действие, троянският ни бизнес и пазарен нюх, стремежът ни към „Дойран“-ски победи?!“
 
инж. Георги Стайковски
Позиция
 
Този немалък материал всъщност е поздравът на автора инж. Георги Стайковски, един от големите радетели за развитието на жп транспорта в района и изобщо и активист на Сдружението за изграждане на тунел Троян - Кърнаре, към троянските железничари. По случай професионалния им празник – всяка първа неделя на м. август, тази година на 1 август. И първо се появи във фейсбук, но инж. Стайковски го изпрати и на нас. Публикуваме го в знак на уважение към троянските железничари; и по друга немаловажна причина – защото с болка, но и с любов, казва важни неща за Троян, по-точно за троянските неуспехи, транспортни и други, и търси обяснението и изхода. Т21

У НАС започва строителството на най-дългия железопътен тунел! И при това, забележете, най-дългия и на Балканите (по жп линията Елин Пелин - Вакарел, 6,8 км – бел. ред.)! Значи, ето могат и у нас, тук, днес и сега да се строят големи тунели! Защото скептиците – и за газта, например, навремето ни обясняваха и убеждаваха, че не може и няма абсолютно никакъв начин по законите на физиката да мине по дъното на Черно море, за да влезе в България, пък...

ОБХОДНИЯТ път на Габрово (какъвто истински обход, но не само по другия бряг на реката, Троян няма) до бъдещия автомобилен тунел под района на Шипка е готов. Вече се отива към строителство на самия тунел. Габровци се оказаха верни на себе си - традиционно активни, настойчиви, пресметливи, резултативни и в успешни във времето... (Велико)търновци пък „придърпаха“ егоцентрично към себе си, по-на юг от планираното, трасето на лелеяната магистрала „Хемус“, за да не се допусне евентуално западане на великия ни старопрестолен град. После, защо там било най-доброто място за живеене според някой национални проучвания! Плевенчани пък направиха всичко възможно да придърпат (и уви успяха) по на север, към себе си, същата автомагистрала „Хемус“. Говори се, че ще се преразгледат плановете и ще се отива все пак към строителството на автомобилен тунел под прохода Петрохан.

Троянска железопътна гледка днес, 2021 г.
КЪДЕ Е ТРОЯН в цялата тази „обстановка“ на картата, оформяща се през десетилетията до сега? В центъра на България, заобиколен отвсякъде от важните трасета, нещо като България на Балканите. Автомагистралата София - Варна („Хемус“), въпреки здравия разум, въпреки по-лекия терен и въпреки дори наличието във времето високо във властта на хора от нашия край, отиде към Плевен. Повтори се ненаучената грешка отпреди повече от век с избора на трасето на жп магистралата София - Горна Оряховица - Варна. Магистралата можеше и зад Плевен (северно от него) да мине?! Да се чудиш за къде пътуваш по тази автомагистралата – за Варна или за Русе, още повече имайки предвид планирания скоростен път Велико Търново - Русе. Но така е и разбираме значението на израза „всеки дърпа баницата към себе си“. А Троян (с братското съседно градче Априлци) остават някъде там, вероятно най-далеч от трасето на все още бъдещата автомагистрала „Хемус“ в сравнение с другите градове в Ловешка област – я вижте един Угърчин или Летница, Луковит, Тетевен, Ловеч. Но може би по текущия първокласен път от Абланица до Боаза (където по-лесно можеше да мине и новата магистрала) ще се опитваме да пътуваме (казвам „опитваме“, защото вероятно поддръжката на пътя зиме и лете няма  да е същата, когато вече има друг основен път) само ние и севлиевци, като за последните не съм сигурен...

ЗА НАШИЯ Троянски проход само се говори за някакви зимни заслони. За железопътен тунел под Балкана до Троян също няма действена подкрепа. Сдружението за изграждане на тунел Троян - Карлово дълго време, както неговият председател Нанчо Чакъров (мир на праха му!) обичаше да казва – „люлееше камбаната“; то обаче не е част от някой и/или нечий „кръг“, „обръч“, „съзвездие“, „схема“, „партия“, „лоби“ и т. н. Успех е дори почистването на снега в прохода, при това с лични пожертвования, за възможно по-ранното му пролетно отваряне. Скоро се закърпиха дупките в асфалта (като че ли само) от северния склон, благодарности за което! И толкова, до тук и засега. Минимизирана поддръжка по километража на годините и на трасето, видимо е и с простото „невъоръжено“ на неспециалист, от всеки пътуващ през прохода. На какви съвременни стандарти за пътна безопасност всъщност отговаря това трасе?! Вижте прословутите и липсващите въобще „еластични“ мантинели, надвисналите скали, падналите непочистени камъни по пътното платно, липсата на достатъчно подпорни и предпазни стени, пълните и непочистени канавки, липсата на достатъчно предпазни стоманени мрежи и т. н.

Тържественото откриване на новата жп линия, Троян, 31 октомври 1948 г., сн. Пенчо Доков
БОГ, Съдбата, Живота (кой както го разбира) раздават „картите“ веднъж на 100 години. Навремето, уви, е бил емблематичен местният троянски лозунг: „Влакът за Троян има 100 години закъснение“. „Картите“ за тези и следващите 100 години бяха раздадени. Ще трябва да чакаме за следващото „раздаване“. Но ми се ще да се надявам този път да не е след още 100 години! За да ни има на картата, за да има хора тук и за да сме жив, устойчив, средищен, притегателен и привлекателен градски център, добро и желано място за живеене! А дотогава и тунелът, и магистралата до/покрай/в близост до Троян ще имат същото, че и по-голямо, „вековно закъснение“. И за нас България ще е „голяма“ страна, поне по времепътуване, и с вяра и надежда ще продължаваме нахъсано да чакаме „стратегическите инвеститори“ и „туристопотока“. Само история, минало, мит, легенда ли са били или са все още живи, настояще и реалност прословутите троянски предприемчивост, прогресивно и съвременно (модерно, иновативно) мислене и действие, троянският ни бизнес и пазарен нюх, стремежът ни към „Дойран“-ски победи?! Същите троянци ли сме?! Дано!

ВЕСЕЛ ПРАЗНИК на троянските железничари, приятели на железниците, транспортници! Винаги зелени светофори и светофари пред Вас!

1 август 2021 г, Троян
Инж. Георги Стайковски


 Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |