* След равенство в редовното време и продължения мачът приключи с успех за нашите – 96:89 * Но защо е необходимо, питам аз, номинациите да се правят от клубовете?!
Баскетбол, „А“ група, Зона Изток
|
Стефан Генков |
Рубриката се води от
треньора по баскетбол Стефан Генков
СЛЕД КАТО преди месец „Чавдар“ победи същия съперник с 104:102 в Троян, стори същото и в Шумен. Многократно съм подчертавал, че този отбор („Шумен“) не е от калибъра на троянските момчета и те за пореден път го потвърдиха. И понеже проследих по интернет мача минута по минута, ще запозная интересуващите се (а те не са никак малко), как се развиха събитията на терена в шуменската зала „Младост“. Макар и без основния си реализатор Антон Диков (влязъл в игра три минути преди края), домакините диктуваха играта през трите части на мача, поддържайки разлика, понякога минаваща десетте точки. Първа четвърт – 30:23, втората – 31:29, третата – 13:11 за „Шумен“. И когато минута преди края шуменци водеха с 7 точки и се виждаха победители, „Чавдар“ нанесе своя удар – изравни резултата и прати мача в продължение (10:19 за нашите в тази четвърт). В продължението „Шумен“ психически бе рухнал и нямаше никакви съпротивителни сили – 12:5 за „Чавдар“, и крайното 96:89 за по-добрите на терена.
|
Лъчезар Диков (Магьосника) дава наставления на своите момчета |
|
Ивайло Вучев бе над всички при гостуването на "Шумен" |
КАКВО МОЖЕ да се каже още? Първо – треньорът на „Чавдар“ Лъчезар Диков (когото, явно неслучайно, наричам Магьосника) за пореден път води мача отлично, дори бих казал перфектно; и отново надхитри самонадеяния сърбин Звонко Папак, треньора на „Шумен“. Главни действащи лица в нашия отбор бяха Ивайло Вучков (с дабъл-дабъл – 29 точки и 12 борби), Михаил Капитанов (Джобния Херкулес, 21 т. и 12 асистенции), Михаил Танев (19 т.), Денис Титов (11 т. и 9 борби), Тодор Колев (9 т. и 8 асистенции). Под обичайното си ниво бе Данаил Христов (3 т. и 9 борби), но той игра след боледуване. Единственото смущаващо нещо и в този мач бе незадоволителното ниво на младите троянските играчи: Габриел Йонков (2 т.), Леонид Бажанов и Васил Найденов с нулев принос.
***
КАКТО обещах в предишния си репортаж ще ви запозная с хода на първенството оттук нататък. С тази си победа „Чавдар“ измести „Шумен“ от третото място в Регион Изток и ще играе с четвъртия от Регион Запад – „Рилски спортист 2“ (Самоков), два мача на разменено гостуване (6-ти и 10 януари), като вторият мач е в Троян. „Шумен“ ще стори същото с третия от Регион Запад – „Шампион 2006“ (София). След това победителите ще играят на неутрален терен за свободното място в първата петица, а падналите ще оформят втората четворка. По мое мнение, първите два отбора на Запад – столичните „Академик 2“ и „Атлетик“, както и първите два на Изток – „Черноморец“ (Бургас) и ИУ (Варна), значително превъзхождат кандидатстващите за петицата и ще е чудо някой да се вмести между тях. Остава поле за размисъл на клубовете – класиране на пето място с повече загуби, но публиката ще наблюдава по-качествени двубои или класиране на шесто място с повече победи, но и по-посредствени мачове?
И ПОНЕЖЕ това навярно ще е последният ми спортен материал за 2018 г., искам да се спра и на една друга тема. Както всяка година, така и тази, както правят навсякъде по света, и в Троян тече кампания по номиниране за „Спортист на годината“ – едно чудесно начинание, стига да не се превръща в демонстрация на некомпетентност и необективност. За жалост провинциалният привкус си личи. От този и онзи клуб, както и миналата година, нямало да направят свои номинации. Но защо е необходимо, питам аз, номинациите да се правят от клубовете?! Доколкото ми е известно, такива класации се извършват от спортни журналисти, спортни деятели и хора, запознати със спортните постижения. Опасявам се да не стане така, че някой състезател, подвизаващ се в селска, окръжна или регионална група, да се нареди на по-предна позиция от световен, европейски или републикански шампион? Или казано по друг начин – все едно ли е да биеш „Вихър“ (Гулянци) и „Устрем“ (Градежница) или „Левски“ (София) и ЦСКА (София). Не е все едно, разбира се. В Общината има специалист по спорта с висше спортно образование и дългогодишен организационен опит – той трябва да създаде нужната организация, за да не се допусне подобен гаф. А големите треньори и големите спортисти са много обидчиви…
Стефан Генков, треньор по баскетбол
Още по темата:
сезон 2018/19 г.
сезон 2017/18 г.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)