ДЪЛГА и интересна е историята на Троянския манастир „Успение Богородично”. Светата обител винаги е била център за развитието на околността и град Троян. Събирала е около себе си интересни и стойностни хора, които са двигател на българското Възраждане и българското самосъзнание. Един от тях е Партений Белчев, роден в близката до манастира махала Миленча (свързваща манастирското с. Орешак със съседното с. Черни Осъм – бел. ред.), а по-късно станал учител на патриарха на българската литература Иван Вазов в Сопот.
Партений Белчев, Иван Вазов |
ПАРТЕНИЙ БЕЛЧЕВ се родил през 1834 г. Началното си образование получил в килийното училище към Троянския манастир. Бил старателен и буден за възрастта си, което направило впечатление на игумена. Така било решено малкият Партений да продължи образованието си в Киевската духовна семинария. В Киев Партений Белчев продължил да проявява естествения си интелект и упорство в учението и завършил семинарията с отличен успех.
СЛЕД КАТО завършил обучението си, младежът се завърнал в Миленча. По онова време много от местните хора работели сезонно в градовете от южната страна на Балкана Карлово и Сопот. Така Партений научил, че в Сопот има свободно място за учител. Кандидатствал за работата и бил одобрен от местните първенци. Именно по време на своето учителстване в Сопот Партений Белчев се среща с бъдещия най-голям български поет и белетрист Иван Вазов. Със сигурност у Вазов много силно се е запечатал образът на неговия учител. Доказателство за това е, че като прототип за своя герой даскал Климент в романа „Под игото” и повестта „Чичовци” е използвал именно преподавателя си Партений Белчев. Когато Вазов е споменавал Партений Белчев, винаги го е правил с любов и уважение.
ПАРТЕНИЙ БЕЛЧЕВ напуска Сопот и става учител в Карлово. В спомените си Съба Вазова – майката на поета, пише, че именно Партений Белчев е човекът, който предупредил сопотчани, че към града идва турска войска, готвеща се да подложи на убийства и грабежи местното население. Това става по време на Руско-турската война през 1877 г. През 1881 г. Белчев става учител в пловдивското девическо училище. В спомените си Иван Вазов пише, че около 1900 г. Партений Белчев е починал в Пловдив.
Паметната плоча на къщата на Партений Белчев в мах. Миленча до Троянския манастир |
Константин Фичев,
РК „34-ти пехотен Троянски полк“, Априлци – Троян
Още в „10-те реда на "Традиция”:
- За водосвета на българските бойни знамена на Богоявление
- За 10-ти Новоингерманландски полк
- За бойните знамена на 34-ти пехотен Троянски полк
- Когато България и офицерската чест стояха над всичко
- Новоселското въстание - 140 години по-късно
- Първоосновата на всичко - българската жена
- Левски: "Не ги познавам. Сам бях"
- Изпреварил епохата си с векове
- За Берлинския договор
- За Източна Румелия
- Спомени за капитан Тотю Грънчаров от с. Терзийско
- Черквата "Св. св. Константин и Елена"
- Мостът на Кольо Фичето при Бяла
- Приписките на свещеник Стефан поп Димитров
- Кольо Матеев, ковачът на Новоселското въстание
- Спомен за Иван Ковашки - един истински българин
- Дядо Фильо
- Девет дена свобода
- Ботевите четници от Троянския край
- Велчо Комитата
5 коментара:
Снимки свързани с темата има тук:
http://asamus.blogspot.bg/search?q=%D0%9F%D0%90%D0%A0%D0%A2%D0%95%D0%9D%D0%98%D0%99+%D0%91%D0%95%D0%9B%D0%A7%D0%95%D0%92
Разбира се, че помним знаменитите троянци.Милко Калев Балев ще бъде винаги нашият най-знаменит съгражданин, а Троян последен(възроден) бастион на комунизма!
Генади, искам да те поправя-
Миленча е махала, свързваща манастирското село Черни Осъм (Колибито) с Орешака !
Всъщност,според твърденията, Белчовия род е един от първите родове заселили се в Колибито.
Сираков
Пълни глупости ...Сираков,фамилията на Партерний е Ковачев .Белчо Ковачев е живял в Миленча .
Точно така, Миленча, Стругът и Гориначево,са едни от първите махали на Колибито (Драгнешко), изпървом заселени с чираци на манастира, след това от пришълци побегнали в следствие потушаването на Търновското и други възстания. Все още могат да се видят купчини с камъни-останки от колиби в местността "Кленето" над манастира, както и в околията на скита Св. Никола и в съседство Дълбоки дол в посока Иваншница. Търсейки убежище в Балкана, по-късно тук се заселват и други родове, които слаган началото на останалите махали.
Сираков
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)