ТРИША БИКЛИ: Много по-европейски изглеждате, отколкото преди пет години.

* „Иска ми се да се върна в България, тук се чувствам много добре, особено в Троян” * САЩ и България много си приличат – хубави хотели, много коли, високи цени...

Лятно интервю по Коледа

МНОГО ХОРА В ТРОЯН ПОЗНАВАТ АМЕРИКАНКАТА ТРИША БИКЛИ, която цели две години бе в града ни като доброволка от щатския Корпус на мира (2003 – 2004 г.). Дори ще кажем „нашата Триша”, защото това лъчезарно момиче, което е родено и живее в световната столица Вашингтон, се превърна в истинска „троянска американка” – добронамерена (но не безкритична) към всичко наше, любопитна, отворена към троянско-българските ни различности, съпричастна. Търсеща приятелството ни и в крайна сметка, по нейните признания, заобичала като свои Троян и България. В началото на м. септември 2009 г., след 5-годишна раздяла, „нашата Триша” отново посети Троян.

ТРИША Е РОДЕНА ВЪВ ВАШИНГТОН през 1977 г. Когато е едва на четири месеца, семейството й се премества в снежното Колорадо и там живее 9 години. В средата на 80-те се установяват в Мериленд, недалеч от Вашингтон; тук завършва колеж. Следването й отново я връща в Колорадо – учи в университета в Денвър, а през ваканциите работи като инструктор по ски. Но спортните й занимания не се изчерпват със ските – играе футбол (сокър, както го наричат в САЩ) и е титуляр в женския отбор на университета, нападател. След завършването на висшето си образование, специалност екология (магистратурата й е от университета във Вирджиния), две години работи като картограф, после се записва в Корпуса на мира, следват две години и нещо в България (в края на 2002 г. изкарва курс по български език в Панагюрище, после идва в Троян). През 2004 г. се връща в САЩ. Първо работи за голяма частна компания, а от 2006 г. е служител във федералното Министерство на природните ресурси и екологията. В момента е в отдела, който най пасва на интересите й – международното сътрудничество в сферата на екологията.

ПРЕЗ ЛЯТОТО НА 2009 Г. Е СВАТБАТА Й С ДЖОШ – с него се познават от … България; той също е бил доброволец от Корпуса на мира и е работил във Враца. Сватбата е в Денвър, а на партито се пие и троянска сливова – донася я като подарък българка от Враца, позната на младоженеца.

С ТРИША БИКЛИ РАЗГОВАРЯХМЕ ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ
– при гостуването й в Троян. На български, разбира се, който тя говори отлично. А публикуваме интервюто с такова забавяне съвсем умишлено – за да съвпадне с най-хубавите празници, Коледно-новогодишните. Едно лятно интервю по Коледа.

 
-    Триша, какво ново при … нас? Променили ли сме се с нещо?
-    Точно 5 години не съм била в Троян, а и в България. Направи ми впечатление, че има много нови заведения и че цените са доста по-високи, а в София – изключително високи.

-    А има ли повече усмивки тук?
-    Да. Мисля, че има.

-    Сериозно? Май се шегуваш?
-    Напълно сериозно. Така е.

-    Ти идваш от Вашингтон през Франкфурт, после София и Троян. Как ти се струва – стои ли България като истинска европейска държава?
-    Да, напълно. Има много сериозно развитие в тази посока. Много по-европейски изглеждате, отколкото преди пет години. Ще дам един пример – сега светлините по улиците са много повече; преди в Троян беше много тъмно вечер. Още, говоря конкретно за Троян, виждам хубави нови градски гледки – например новите кафенета край реката, те са чудесни („Антик” и „Ривърсайд” – бел. Г.М.). И, не съм съвсем сигурна, но ми се струва, че има много повече коли. Както и повече хора по улиците, по-оживено е – особено в София. Щях да пропусна да спомена новите хотели – те са като при нас, много са добри.

-    Когато през 2002 г. за пръв път дойде в България, сигурно малко си се плашила – от Източна Европа, от комунизма. А сега, като пътуваше насам, какво чувстваше? Все едно се местиш от един щат в друг или нещо по-различно?
-    Разликата от тогава и сега е голяма. Но ми е трудно да го обясня, включва много неща.

-    Приличат ли си по нещо България и САЩ?
-    Да, много си приличат. Аз споменах няколко неща – хубавите хотели, многото коли, високите цени…


-    Защо се върна в България, заради приятелите ли?
-    Да, това е основното. Аз имам много приятели тук, особено в Троян. И те много ми липсваха – исках да ги видя отново, да си поговорим, да разбера как се чувстват и какво ново има при тях. Това е!

-     Нека се върнем към двете ти години в Троян - ти тогава работеше към общинската администрация и спечели един проект, който бе финансиран с американски пари (от Американската агенция за международно развитие /USID/). Какво се случи с този проект?
-    Това беше малък проект – за оборудване на детски мини център. Идеята бе децата да се събират и да разработват заедно разни свои идеи. Центърът получи компютърно оборудване, видео, мултимедиен проектор, фотоапарат – всичко това беше разположено в една стаичка в Шошковата къща (днешния Общински педагогически център – бел. Г.М.). Имаше хора в общинската администрация, които отговаряха за този детски мини център. Но нямам представа какво стана след това, нито какво се случи с оборудването. Вероятно някой в Общината знае, а и аз имам един документ, протокол, с шест подписа на отговорниците.

-    Кажи ни нещо повече в личен план – знам, че около теб има доста промени?
-    (смее се)  Да, така е. Наскоро се омъжих и вече съм мисис Уенс (Wenz), но няма да си сменям моето фамилно име. Със съпруга ми Джош се познаваме от България. Друго – през м. май си купих къща. А най-важното – бременна съм, чакаме дете, което ще се роди през март 2010 г.

-    А имаш ли някакви бъдещи планове, свързани с България?
-    Иска ми се да се върна в България, тук се чувствам много добре, особено в Троян. И един ден наистина ще се върна – вероятно след две години. Но нещо повече е трудно да кажа.

-    А сега, след Троян, накъде?
-    Отивам за два дни в Гърция, на някой остров – да си почина, на плажа. Нямам обаче никаква представа къде точно. След като кацна на летището в Атина, ще решавам.

-    Ти беше доброволка на Олимпийските игри в Атина през 2004 г., замина за там от Троян. Спомняш ли си този момент?
-    О, да – беше страхотно! Имам невероятни спомени от Олимпиадата през 2004 г.. Аз бях на пистата за лека атлетика – отговарях за фотографите и това обяснява защо имам толкова снимки от олимпийския стадион.

-    Два дни в Гърция, после се връщаш в САЩ. Какво те очаква там?
-    Имам много хубава работа  в момента. Първата ми задача след почивката е свързана с една делегация от Грузия – идват в Щатите, за да научат как сме създали нашите паркове по границата с Канада; аз ще бъда един от лекторите, а семинарът ще е в националния парк «Ледникът» в щата Монтана. После ще водя групата в Гран каньон. Имам и ангажименти в личен план – да се преместим в новата къща, тя не е във Вашингтон, а в един по-малък и спокоен град в непосредствена близост до столицата.


-    Две думи за финал?
-    Моето време тук, в Троян, беше много, много приятно. Радвам се, че се върнах и съжалявам, че съм позабравила малко българския. И изключително се радвам, че успях да видя приятелите си.

-    Това за българския ти не е вярно – говориш го, сякаш не си напускала България. Любопитно ми е как го поддържаш във Вашингтон, да не би да има българи около тебе?
-    Не, няма българи и няма с кого да упражнявам българския си език във Вашингтон. Като изключим някои случайни срещи по улицата или в метрото – когато чуя българска реч, аз винаги се «присламчвам» и обяснявам, че искам да си поговорим на български.

-    Колко често ти се случват подобни неща?
-    Поне четири-пет пъти в годината попадам на българи. Пропуснах да кажа – няколко пъти съм ходила и в българския център във Вашингтон. Това е център за българите, живеещи в САЩ, и аз съм участвал в няколко съвместни дейности там.

Интервю на Генадий Маринов

В Попишка – без вода преди Коледа

* Овцете изпиха водата на хората – напук на законови и морални правила и норми *  Чешми текат постоянно, за да не замръзват, комшиите – на сухо * Табелата „Площад „Забравени от власт и Бог” е актуална и днес, смятат местните * Зам.-шефът на НИМ праща жалба до кмета на Троян

ДНИ ПРЕДИ КОЛЕДА горната част на троянския кв. „Попишка” (живописната бивша махаличка, кацнала над града и имаща вече статута на пълноправна градска част – бел. Т21) остана без вода. Безводни се очертават и предстоящите Новогодишни празници. Във въпросната горна част на кв. „Попишка” (за по-кратко ще я наричаме Горна Попишка – бел. Т21) - на единственото оширение на пътя, представляващо нещо като мини площадче – преди години местните жители поставиха табела с многозначителния надпис „Площад „Забравени от власт и Бог”. Табела си стои и днес, а двайсетината жители на Горна Попишка са категорични, че е напълно валидна и актуална.

НЯКОИ ЩЕ ПОПИТАТ – защо ни занимавате с проблемите на шепа хора. Отговорът ни е – защото въпросните 20-тина души са граждани на Троян като всички останали, с произтичащите от това както задължения, така и права. А едно от правата е да имат вода по къщите си, в някои от които растат и малки деца. Тук е редно да поясним – въпросният водопровод в Горна Попишка не е общинска собственост, той е един вид частен (на местните хора), което обаче не означава, че за него не важат съответните правила и нормативни изисквания и че Общината няма своите ангажименти. 

НИЕ НЕ ЗНАЕХМЕ ЗА ВОДНИТЕ НЕВОЛИ на попишчани допреди десетина дни – когато група от потърпевшите специално потърсиха за съдействие нашата медия. Беше малко след падането на първия сняг - вечерта (около 20:00 ч.), студено, мрачно, кално. Няколко човека се бяха събрали на споменатия пл. „Забравени от власт и Бог”, около чешмата, намираща се точно под табелата, и се чудеха какво да правят – някой умишлено бе прекъснал тръбата, която отвеждаше водата към техните къщи и вили. Че прекъсването бе умишлено, се уверихме с очите си, видя го и полицейският екип, пристигнал на мястото на инцидента. Сред потърпевшите бяха и зам.-шефът на Националния исторически музей (НИМ) – София и наш земляк ст.н.с. д-р Иван Христов, който има вила в кв. „Попишка”, малко под площадчето, и обикновено пише трудовете си там; изпълнителната директорка на „Балканфарма – Троян” Валя Букарева, чийто дом пък е над площадчето; художникът Милко Дачев. На мястото бе и младото семейство Анелия и Николай Иванови, които ни обясниха, че редовно остават без вода, а имат две малки деца вкъщи, до тях пък живее възрастна жена инвалид.

ОТКЪДЕ ИДВАТ ПРОБЛЕМИТЕ? „Основното е, че тук уж сме „граждани”, а нашите къщи и вили не са свързани към градския водопровод”, обясни г-н Христов. Централният водопровод стигал до най-долната част на кв. „Попишка” и според музейния шеф би могло да се „качи” и нагоре, та и „Попишка” най-после да заприлича на нормален градски квартал. Всички са категорични, че това рано или късно трябва да се случи – както е станало с друга сходна част на Троян, мах. „Райковска”; но съзнават, че е необходимо време и ресурси и не поставят нереални срокове.

НО ИМА И ДРУГО. Сегашният локален водопровод на Горна Попишка (който, както казахме, не е включен към централния градски водопровод и не се стопанисва от общинския воден оператор „ВиК – Стенето” ЕООД) се експлоатира грубо, безконтролно и противно на всякакви правила – хигиенни и други.

НАПРИМЕР – има къщи, които напук на всичко, включително и на добросъседските отношения, са се „заустили” преди каптажа (резервоара) и „изпиват” водата на комшиите си. През последните години подобни безконтролни и хаотични включвания изобилстват.

НО ПО-ЛОШОТО е друго. Доста от постоянно живеещите в Горна Попишка имат домашни животни и без да им мигне окото ги поят от чешмите. Нещо повече – в района на няколко места кипи истинска фермерска дейност и с търговска цел се гледат по около 200 глави добитък (овце), например в т. нар. махала Ганковска. Ясно е какво става, когато водата не стига и за хората, а на няколко места пред чешмата по няколко пъти на ден се редят по 200 овце?! Според мнозина тази фермерска дейност в горната част на кв. „Попишка” е в крещящо противоречие със законовите норми и правила (включително и с общинската Наредба за придобиване, притежание и отглеждане на животни на територията на община Троян); за моралните такива - вече казахме.

ИМА И ОЩЕ – тъй като водата в Горна Попишка е безотчетна и не се плаща, някои от махленците са решили да направят още една икономия. Вместо да изолират тръбите и чешмите си, за да не измръзват през зимата, те ги оставят да текат денонощно. Факт! Така чешмите не замръзват, а че водата е малко и не стига за другите – голяма работа.

ДРУГА БЕЛЯ – споменатият резервоар е „разграден двор”: вратата не се заключва, каквито са нормативните изисквания, дъното е в тиня и т.н. Отделно – локалният водопровод на Горна Попишка е амортизиран и надупчен като френско сирене и загубите на вода по трасето са много големи. Най-вероятно тази е причината за някои грозни самоуправства (умишлено спиране на водата в някои направления, самоволно прекъсване на участъци) и междусъседски спречквания. Не е изключена точно такъв да е бил „движещият мотив” за последното прекъсване на тръбата при спомената чешма на пл. „Забравени от власт и Бог”.

МНОГОБРОЙНИ СА ЖАЛБИТЕ, писани от страдалците от Горна Попишка до различните инстанции. Последната жалба, носеща дата 20 декември 2009 г., е адресирана лично до кмета на община Троян Минко Акимов и е подписана от Иван Христов. В документа подробно се описват водните неволи на попишчани, като финалът е едно изречение на надеждата: „Надявам се, че ще запознаете Общинския съвет и Общинските комисии с проблема”.

Т21

ДАРЯ И НИКО ЗАРИЧИНОВИ: 10 години налагаме запазената марка Троянски Балкан

* Всичко започва отначало и ще останат най-добрите 
* Надяваме се манията „имам излишни пари, ще строя хотел” най-после да спре * Основна слабост е, че не се рекламираме достатъчно в чужбина, а не може до безкрай да се разчита само на българските туристи
Интервю две в едно

ДАРЯ 
И НИКО

НИКОЛАЙ ЗАРИЧИНОВ, макар че всички го знаят като Нико, е софиянец с троянски корени. Даря, съпругата му, също е наше момиче, нейният род е от борческо Априлци (Острец). Той е музикант по призвание, един от първата формация на митичния „Ку-ку бенд”.  Тя – възпитаничка на Софийския университет, голямата й амбиция е науката и започва аспирантура по специалността си. Но и двамата намират себе си в рекламата и туристическия PR, които вече 15 години са тяхна страст, професия, творческа реализация. Първата им фирма се казва „Нико” (разбира се – кръстена е на него), малко по-късно тя прераства в „РеМарк 96” ЕООД, а днес е синоним на висок стандарт и безкомпромисен професионализъм. 

ЗАПОЗНАВАТ СЕ В ЕДНО СТОЛИЧНО СОУ, където учителстват по разпределение, и малко след това стават семейство Заричинови. Раждат се двете им щерки. Мирела, по-голямата (днес е на 23 г.), завършва Първа английска гимназия, а в момента е 5. курс право в Софийския университет (СУ) и работи в адвокатска кантора, преди това пък се изявява като журналист в „Телеграф” и „Новинар”. Данита (19 г.) - завършва Френската гимназия (и Английската - като частна ученичка), сега учи в СУ (стопанско управление),  работи в „РеМарк” и смята да поеме изцяло фирмата след няколко години. И двете са луди по Априлци и Балкана, големи почитателки на походите в планината, обиколили са повечето екопътеки и хижи в Троянско и Априлци. Данита създаде интернет форум на приятелите на Тур Регион Балкания.

ПОВОДЪТ ЗА РАЗГОВОРА НИ С ДАРЯ И НИКО СА ПЕТ ЮБИЛЕЯ – тази година и наскоро: 15-годишнината от началото на рекламистката им дейност (издаването на първите рекламни календари), 10-годишнината от създаването на Тур клуб „РеМарк” – едноименното гражданско сдружение, предстоящият 10-ти юбилеен ремаркски каталог от поредицата „Троян/Априлци – бизнес и туризъм”, 50 годишнината на Нико и Сребърната сватба на сем. Заричинови (25 г.). Ще кажете - много лично. И е така – защото при „РеМарк” семейството и фирмата са неотделими, двете страни на една и съща монета. 

ФИРМАТА И 
СДРУЖЕНИЕТО 

През 1995 г. е регистрирана Рекламно-импресарска агенция - ЕТ „Нико”, а през 1996 г. - фирма „РеМарк 96” ЕООД (съкратено от реклама и маркетинг и на любимия на двамата Ерих Мария Ремарк). През 2000 г. фирмата освен с реклама започва да се занимава и с туризъм - и след една година е издаден първият каталог „Троян/Априлци – бизнес и туризъм“. Успехът му пък е повод за обединяване на собствениците на туристически обекти от Троян и Априлци – така се стига до идеята за създаване на гражданско сдружение (НПО) – Тур Клуб „РеМарк”, към което по-късно се присъединяват и хотелиери от Тетевенско. От 2003 г. всички курортни селища от трите общини се рекламират под общото име БАЛКАНИЯ, което символизира тяхното разположение едновременно в центъра на България и в подножието на Централен Балкан. През 2008 г. към Балкания се присъединяват общините Етрополе и Елена. Тур Клуб „РеМарк” ежегодно организира журналистически турове и конкурси, официално откриване на Летния туристически сезон. Разработва и актуализира туристически сайт на региона – www.balkania.org, издава множество рекламни материали (каталози, брошури, календари и др.). 

Представя Балкания на туристически борси – ежегодно в София, Велико Търново, във Варна, Бургас, Русе, Смолян. Участва и в международни туристически изложения – 2 пъти в Москва и Берлин, в Щутгарт, Братислава, Мадрид, Солун, Охрид. За своята дейност сдружението е отличено с първа награда за иновационен принос в областта на публично-частното партньорство от Фондация за реформа в местното самоуправление (ФРМС). Даря е в Управителния съвет на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Нико е представител за Северна България на Българска туристическа камара.

*******

- И двамата сте софийски „троянци”, знаем го – но каква точно е връзката ви с Троянския край?

Даря Заричинова: От бебе до първи клас включително живях при баба и дядо в Априлци (тогава с. Острец). Проходих на автогарата в Троян, в нетърпеливо очакване на автобуса за Острец. Когато във втори клас се преместих при родителите си в София, съучениците ми в началото гледаха на мен като на селянче, но пък с голям интерес слушаха за игрите в сеното, край реката, в чистия сняг... първи стъпки в PR-a на Априлци.

Нико Заричинов: Най-хубавите ми детски спомени са свързани с Черни Осъм, откъдето е майка ми. Дядо ми е държал кръчма в местността Смесито и именно там някъде ми е хвърлен пъпът.

- Какво беше преди РеМарк?

Даря: Завърших СУ “Св. Климент Охридски“ (по същото време, когато и ти си учил там) и по разпределение отидох на работа в 119 СОУ. Голямата ми амбиция обаче беше науката и след две години станах аспирант в Софийския университет. Дипломната ми работа бе свързана с медиите, самата аз имам доста публикации. Оттогава са ми и контактите с известни български журналисти.

 
Нико: В тинейджърските години основен приоритет ми беше музиката. В 7-ми клас започнах да свиря на китара – блус, хард рок, рокендрол. Като студент в Благоевградския филиал на СУ “Св. Климент Охридски“ вече започнах да си „изкарвам хляба“ с музика. Последваха записи в Националното радио, включително и авторска песен, излъчена в Музикална стълбица, снимки в телевизионни предавания.

Голямата ми мечта беше да свиря в чужбина. Това се осъществи през 1989 г. - първите ми ангажименти бяха в Норвегия и Финландия. След 1990 г. бях в Германия, Швейцария и Австрия – в началото като дуо, а после като One man show – свирех на китара, клавир, саксофон и хармоника, пеех. Наложи ми се да уча немски „в движение“. Между ангажиментите в чужбина за около година работих в Ку-ку бенда като китарист – период на незабравими спомени, особено по време на националното турне. Шоуто беше не само на сцената, а и в автобуса, по улиците, в съблекалните, по нощните заведения. Познавам се лично с много звезди на попа и рока, които винаги с удоволствие посещават нашия регион – Сигнал, D2, младите звезди на Мюзик Айдъл...

- Нека поклюкарим малко - как се запознахте, кой кого свали?

Даря: По този въпрос още спорим. Мисля, че първо той мене сваляше, после аз него, накрая (няколко месеца по-късно) отидохме заедно на концерт на ФСБ и тогава като че ли усетихме колко сродни души сме.

Нико: В 119 СОУ в София, където с Даря бяхме по разпределение. Дължах много пари за луксозните си музикални инструменти и трябваше спешно да тегля младоженчески заем, затова се оглеждах за кандидатка – Даря се хвана първа (смее се). После се оказа, че може да търпи чешит като мен и така 25 години сме заедно и ни е гот.

- Как решихте да се занимавате с реклама и туризъм?

Даря: В гимназията учих екскурзоводство и си мечтаех да водя чуждестранни туристи в родния край.

Нико:  Като музикант работех в известни планински курорти в Германия, Швейцария, Австрия и наблюдавах на живо как се прави туризъм с 200-годишни традиции. Събирах рекламни материали и интересни идеи. През целия ми задграничен период не ме напусна носталгията по България – колкото и да са красиви Алпите, не могат да се сравняват с Троянския Балкан! Наред с ангажиментите в чужбина започнах фирмена дейност в България. Така преди 15 години се стига до първите календари. През 1996 г. окончателно реших да прекратя задграничните турнета и регистрирах фирма „РеМарк 96” ЕООД.

- Ако можехте да се върнете 15 години назад, пак ли в тази посока (туризъм и реклама) щяхте да тръгнете?

Нико: Тази дейност се оказа толкова успешна и в личен, и в обществен план – тя въплъщава всичко, което умеем: реклама, музика, шоу, туристически технологии, ораторско майсторство. Рекламен маркетинг в туризма беше едно суперново понятие тогава, което ние напълнихме със смисъл, с помощта и на вашия вестник, и на Общините, с хората от туризма, с нашия „щаб” от журналисти от централните медии и най-вече със спонсорите.

Даря: Да, мисля че това ни е призванието. Работата в туризма ни носи истинско удовлетворение. Макар че не липсват и разочарования, особено сега, по време на кризата.

- Имаше ли неразбиране и горчивини?

Нико: Много малко – обвинения в печалбарство, но след като всички членове на Клуба ни започнаха да карат последни модели автомобили, а ние останахме на „Рено Меган”, а Даря все още кара любимото си старо „Поло”, те поотмряха. Обвинявали са ни, също, че не водим чалга певци за откриванията, а само рокаджии.

- Много се говори, че шансът на нашия край – Троянския, е в туризма. Така ли е? Къде са силните ни страни? А слабите?

Даря: Вярваме, че е така. Многократно сме говорили за природните дадености, културно-историческите забележителности, за модерните хотели и уютните къщи за гости – силните страни на региона. Да не пропуснем и изключително добрата кухня. Ние много пътуваме и имаме база за сравнение. Троянският край разполага с изключително добри готвачи (аплодисменти за г-жа Иванка Църова). Основна слабост според мен е, че не се рекламираме достатъчно в чужбина, а не може до безкрай да се разчита само на българските туристи.

Нико: Силните страни - природни красоти и старинна архитектура, културен, балнеологичен, кулинарен и екотуризъм, Троянска сливова, чудесна местна кухня, занаяти... Слаби страни – инфраструктура, прекалено предлагане на леглова база, проблеми с персонала, недостатъчно атракции, време е да се излезе от схемата на „масовия туризъм”, разминаване на рекламата с качеството на предлаганото.

- Какви „инструменти” използвахте през годините за рекламиране на региона?

Нико: Много наши опоненти и съветници казват: „ Бъдещето е в Интернет”, или „Всичко е рекламата от уста на уста”, или „Аз си правя рекламата само с визитки”!!!Всичко това е много добре и е вярно, но нашата успешна формула е тотална реклама с всички сили и средства – печатна, интернет, промоции, журналистически и туроператорски турове, телевизия, радио, участие в борси в страната и чужбина, шоу програми, презентации, медиен конкурс, землячески срещи. Като пример за успешна реклама искам да посоча „Веника Турс” от Чифлик, съоснователи на нашия клуб и спонсори на всички наши изяви. През годините влагаха пари във всички форми на реклама, като съчетаваха това с модерна база и перфектна кухня, много тичане по фирми и туроператори в цялата страна.

- Идеята за туристически регион Балкания е ваша – защо лансирахте тази общност, която освен това разширява границите си?

Даря: Ако трябва да съм искрена, идеята беше на Нико. След известни колебания и аз започнах да я подкрепям. Смятам, че така привлякохме много голям интерес към региона  - първо на медиите, а после и на самите туристи.

Нико: През 2003 г. Тетевен се присъедини към Троян и Априлци. Името ставаше Тур регион Троян/Априлци/Тетевен - твърде дълго. Така се роди Тур регион БАЛКАНИЯ, което вече е нарицателно за добра практика в българския туризъм.

- Представяли сте Балкания на някои от най-големите туристически борси в Европа – в Москва, Берлин, Щутгарт, Мадрид и др. Как стоим в контекста на световното туристическо предлагане?

Даря: Като хотелска база, природа и забележителности сме абсолютно конкурентноспособни. Но, за съжаление, сме абсолютно неизвестни. Дори и в съседните страни – в Охрид и Солун, никой не беше чувал за Троян, за Стара планина. Но с еднократно участие на борса не може да стане чудо. Трябва последователност. Ако се обединят усилията на 5-те общини от Балкания, могат да се съберат средства за ежегодно представяне на региона на някои от най-важните международни туристически изложения.

Нико: В чужбина представяхме региона чрез изкуство и народни занаяти - със скулптора Веселин Шошков от Троян, керамиците Ивайло и Ирина от Априлци, Стоян Стоянов от Орешак, кавалджия от Глогово. Закупихме със собствени средства огромни количества Троянска сливова, местни специалитети и смятам, че нещата се получиха много добре. Друг е въпросът, че за истинските западни туристи още не сме подготвени, а тези, които пълнят хотелите по Черноморието срещу 10 евро на ден, не ни трябват.

- Не можем да минем без един въпрос – за туризма и кризата, как се чувства браншът в днешната ситуация на общ икономически спад; а как е браншът в Балкания и частност в Троянско, където общата стопанска картина в момента никак не е розова?

Нико: Кризата!!! Кризата оттук нататък ще бъде постоянна – защото има свръхпредлагане на недотам качествени услуги. Не може да има истински бизнес за 100 фирми за дограма в град с 20 000 жители; така е и с туризма – ще останат най-добрите, тези, които мислят за качеството на продукта на най-поносима цена. И както казва наш колега – всичко започва отначало и ще останат най-добрите. В България има определен брой потенциални туристи, хотелите предлагат по 10 легла на ден за всеки от тях, няма как да стане!? Предприемчивите по-добре да създават ателиета за занаяти, екопродукти, по-разнообразни туристически услуги. Като пример соча Айдушкото сборище, атракцион Катеричка и екоселище Азарея...

Даря: На годишното Общо събрание на БХРА беше отчетен спад около 30% в сравнение с миналата година. Но по-тревожен е фактът, че в България се предлагат около 1 милион и половина легла в хотели и къщи за гости. А дори и в момента в Троян и Априлци се строят поне 20-тина нови хотели. Кризата ще отмине, туристи ще има все повече, но дали ще са настанени в 5 или в 50 хотела – не е едно и също. Надявам се манията „имам излишни пари, ще строя хотел” най-после да спре. Аз ако имам излишни пари, ще направя оранжерия за зеленчуци, например, и ще ги продавам на хотелиерите.

- „РеМарк” е известен с рекламните си календари, май днес няма сериозна фирма в района, която да не си поръчва календари при вас. Две думи за този „клон” от дейността ви?

Нико: Това е темата за качеството на предлаганите услуги. 15 години експериментираме с различни видове хартии, картони и консумативи, стигнахме до идеята за безкомпромисно качество на приемливи цени. Някои клиенти казват: „Направете ни нещо по-евтиничко, та макар и с по-ниско качество”. Не го правим. Питахте имало ли е сърдити - тези хора ни се сърдят. „РеМарк 96” ЕООД  влага в реклама 20% от печалбата си и резултатите са налице – по време на календарна кампания GSM-ът ми не спира да звъни.

- От няколко месеца сериозно се заговори за бранд (търговска марка) на Троян, „РеМарк” също се включи в обществената дискусия по темата. Бихте ли споделили накратко вашата позиция по този въпрос?

Нико: Като известен идеалист съм впечатлен от ентусиазма на момчетата, които с лични средства тичат по троянски въпроси, вече 10 години го правя и знам, че не се издържа лесно. Това беше в кръга на шегата – приветствам идеята и казах, че когато стане новото лого, ще го сложа първи на материалите на „РеМарк”.

- Известни са организираните от вас журналистически турове в регион Балкания и ежегодни журналистически награди за популяризиране на Балкания. Какъв е ефектът от тези пиарски „инструменти”?

Даря: Вследствие на тази наша инициатива бял свят видяха внушително количество медийни излъчвания и публикации. Смело можем да кажем, че повечето журналисти, творящи в областта на туризма, са големи почитатели на региона. Или, както обобщи един от тях: „Безкрайно съм доволен от всичко, което видях, чух и изядох в Балкания” (Румен Стоичков, БНР, програма „Хоризонт”). И икономически е много по-изгодно – поемат се разноските за журналистическия тур, но пък срещу това регионът получава десетки пиарски материали, които биха били десетократно по-скъпи, ако се остойностят по съответните рекламни тарифи.

- Кой Ви помагаше?

Даря и Нико: 1. Общините – винаги са били с нас, работили сме добре и с г-н Енкин, и с г-н Акимов, и с г-н Балев, и с г-жа Русенова. Радваме се, че в Троян имаше приемственост и някои хора, с които работим отдавна, останаха в Общината – специално искаме да споменем Мариана Троанска. 2. Фирмите – в началото „Балканфарма – Троян”, „Лесопласт”, собственикът на „Антик” - Найден Найденов, Йохан Петков, Винарска изба „Тодоров”. Сега на първо място ще споменем „Калинел” (Троян) и лично г-н Марин Радевски, фирма „Камакс” (Тетевен), „Интимпекс” от София на троянеца Минко Топалов, който казва, че „от троянец пари не можеш да вземеш”, но винаги стои зад нашите инициативи, СД „Добреви”, Стефан Вълев, Лилия Цанкова… 3. Браншът – казахме за „Веника”, Снежа и Пламен от PS Hotels, Златко Захариев от х-л „Панорама”, собствениците на х-л „Сватовете”.

- Мечтите ви?

Нико: Мечтая си да се наспя (смее се). Това, което е в Швейцария, да се случи и при нас – чисти улици без нито една дупка, страхотни хотели - тях вече ги имаме, усмихнат и компетентен персонал. Другата ми мечта едва ли скоро ще се осъществи – да свиря рок и блус в някой готин бар в Балкания и да има кой да ме слуша. Чалгата за мен е национално бедствие!

Даря: В личен план – по-често в Троян и Априлци, по-рядко в София. Ако Данита поеме бизнеса, а Мирела й помага с юридически съвети, мечтите ще станат реалност.

- А близките планове?

Нико: Най-близкото събитие е Медийният конкурс на „РеМарк” – 7-ми поред. Всичко от миналата година ще се повтори, каквото и да ни струва!!!

Даря: Пълноценна семейна почивка в Априлци по време на предстоящите празници – за да имаме сили и енергия веднага след това да подготвим 10-тите юбилейни каталози на Троян и Априлци.

Интервю на Генадий Маринов

Авджия от Велчево готви глиганска глава в предаването на Ути

* Кольо Димитров ще демонстрира кулинарните си умения в „Бързо, лесно, вкусно” на 30 декември

ПРЕЗ ТОЗИ ЛОВЕН СЕЗОН СЕ ЗАТВЪРДИ ДРУЖБАТА между  прочутата Велчовска ловна дружинка и националния майстор на черпака, водещ на „Бързо, лесно, вкусно” по БНТ и заклет авджия Ути Бъчваров. Ути на няколко пъти си пробва мерника с велчовските стрелци, които и тази година са сред първенците по „добив” на диви свине в национален мащаб.

КУЛИНАРНИЯТ СПЕЦ НЕ ПРОПУСНА ИЗЛЕТА, плюс задължителния купон, и през изминалата седмица (26 декември). А в последното му за годината предаване, което ще се излъчи на 30 декември от 12:30 часа, в студиото ще готви велчовецът Кольо Димитров, също член на ловджийската дружинка. Блюдото пък е емблематично – глиганска глава, като и материалът, и глиненият съд за приготвянето му са осигурени от велчовските авджии.

Т21

Националното изложение в Орешак спечели проект за изследване на културните ресурси на района

* Целта – да се съживи и обнови дейността на Изложението * И още - да се постави началото на изграждане на стратегия за културното развитие на Троян и района

ДВЕ ИЗЛОЖБИ („Два свята”, фотография и керамика - на Енчо и Величка Ганковски, и „Коледна изложба”, живопис – на Васил Бенчев и Иван Доневски) плюс първият спечелен проект, това е равносметката на новото ръководство на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) - Орешак след малко повече от два месеца от встъпването му в длъжност.

„ПРОЕКТЪТ, КОЙТО РАЗРАБОТИХМЕ и защитихме, е озаглавен „Изследване и анализ на културните ресурси в района на Троян” и ще се финансира от националния фонд „Култура”, сподели пред Т21 директорът на НИХЗИ Иван Чакъров. Обект на изследването ще са съхранени форми на народната култура, умения и познания в Троянския край. А причината да се планира подобно проучване е желанието да се съживи и обнови дейността на Изложението в Орешак – едно от най-известните средища у нас за показване на традиционните български умения и познания, коментира г-н Чакъров.

РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПРОЕКТА ЩЕ ПОСЛУЖАТ и за поставяне на началото на изграждане на стратегия за културното развитие на Троян и района; както и за очертаване на ключовите й параметри в унисон с Националния стратегически план за развитие на културния туризъм в България. И още – за осъществяване на задължителната преоценка на наличните културни ресурси на района за нуждите на културния туризъм и създаването на бранд (търговска марка) на Троян.

Т21

Проходът Шипково – Рибарица затворен за МПС с ремаркета и полуремаркета

ПРЕЗ ПРОХОДА ШИПКОВО – РИБАРИЦА (част от републиканския път III-358) е забранено преминаването на автомобили с ремаркета и полуремаркета, научихме от PR-ката на Областно пътно управление (ОПУ) – Ловеч Светлана Петрова. От управлението апелират към водачите на МПС да не тръгват на път, без да са подготвили автомобила си за зимния сезон и да се движат през прохода с повишено внимание и съобразена скорост. Припомняме, че Троянският проход (Беклемето) е изцяло затворен за движение от 15 декември.

ЩЕ СЛЕДИМ ИЗКЪСО работата на фирмите, наети за зимното почистване на пътищата в областта, е заявил началникът на ОПУ – Ловеч инж. Георги Грозданов. Пътният шеф подчертал, че разчита на ръководителите на фирмите изпълнители да са готови за навременна реакция във всеки един момент и гарантира добра комуникация и координация при необходимост от спешни действия.

Майкъл Иванов – спортист №1 на Троян за 2009 г.

ГОЛЯМАТА НАДЕЖДА НА БЪЛГАРСКИЯ МОТОКРОС и звезда на троянския клуб „Троян Моторспорт” – 12-годишният Майкъл Гриша Иванов, бе обявен за спортист №1 на Троян за 2009 г. Наградата – специален плакет, му бе връчена от кмета Минко Акимов на церемония миналата седмица (22 декември) в присъствието на спортисти и спортни деятели от всички троянски клубове.

МАЙКЪЛ ЗАСЛУЖИ ОТЛИЧИЕТО с двете си титли през годината – републикански шампион по мотокрос в клас 85 куб. см и първенец в Източноевропейския шампионат по супермото, клас „Джуниър”. Припомняме, че през 2009 г. Троян получи и едно световно отличие в мотокроса – троянският мотополигон, който блестящо се справи с домакинството на кръг от Световния шампионат през м. юни, бе обявен от Международната федерация по мотоциклетизъм (FIM) за №1 в света в клас МХ3.

Т21

Троянки на Коледен базар във Виньо на Сена (Франция)

* Борислава Кацарова: „Изключително гостоприемни и мили, французите направиха престоя ни там едно незабравимо преживяване”

„КОЛЕДНО СЕЛО” се казва базарът, организиран през декември в побратимения ни френски град Виньо на Сена. Там имаше специален щанд, предоставен на Троян, а поканата за участие дойде от Жоел Грюер, председател на тамошния Комитет за побратимяване, и беше отправена към троянското сдружение с председател Веселина Попова. За Виньо заминаха иконописката Борислава Кацарова и резбарката Веска Колева. В групата бяха и зам.-председателят на нашия Комитет за побратимяване инж. Ангел Краевски и Мая Гавраилова, спонсор на сдружението, която носеше със себе си керамични сувенири от различни троянски майстори.

ДОГОВОРЕНАТА ПРОГРАМА ВКЛЮЧВАШЕ
демонстрации на дърворезба и иконопис, участие в коледните инициативи на домакините, разходка из Париж. Троянци бяха приети в семействата на членове на Комитета за побратимяване от Виньо, с което се създадоха нови приятелства и се начертаха планове за бъдещи контакти.

БОРИСЛАВА КАЦАРОВА СПОДЕЛИ след завръщането си: „Изключително гостоприемни и мили, французите направиха престоя ни там едно незабравимо преживяване. Чувствахме се обгрижени във всеки един момент. Можахме да видим Париж през нощта в неговата коледна премяна. Усетихме и прекрасния вкус на френските вина по време на вечерите, които домакините дадоха за нас. Дори студа, който изтърпяхме на щанда, където предлагахме своите произведения, съвсем естествено приемам като част от приключението, наречено базар „Коледно село” във Виньо на Сена”.

Т21

Миро Нанков като Дядо Коледа, прави кастинг за Снежанки

* „Светът е прекрасен, България – най-много!”

По-долу публикуваме (с незначителни съкращения) Коледно-новогодишните поздравления (и разсъждения) на прочутия български пътешественик, собственик на Туристическата агенция за приключения „Адвенчър плюс” (Adventure +), наш земляк (троянец) и приятел на Т21 Миро Нанков.

СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ – мечтатели и пътешественици! Ето, още една хубава година си отива, настъпват любимите ни Коледни и Новогодишни празници. Въпреки лошите предсказания, кризата, изборите, ние пак оживяхме – пак сме тук и ви показваме прекрасния необятен свят. Такъв, какъвто го харесваме и ви подаряваме.

ПРЕЗ 2009 ГОДИНА КРАКЪТ МИ СТЪПИ в над 20 страни, от които в 8 – за пръв път. Успях да видя (аз заедно с моите помощници и клиентите на „Адвенчър Плюс”) невероятни красоти – Бялата планина (Cordillera Blanca) в Перу, в която се влюбих като в прекрасна жена; разходих се до вулкана Ампато, пак в Перу, на 6380 м; качих се и на вулкана Етна в Сицилия; цели три пъти се разтъпках и до Трона на Зевс на Олимп... И още много, много страни, планини, джунгли, морета. Ами за какво живее човек – за красотата, която вижда и показва на хората. Защото КРАСОТАТА ЩЕ СПАСИ СВЕТА, както беше казал един мъдър човек.

ИМАХ ВЪЗМОЖНОСТТА ДА НАПРАВЯ И КАСТИНГ ЗА СНЕЖАНКИ, които да ме придружат в Коледната нощ на последното ми пътуване за годината – в Индокитай; вижте фотоматериал от това интересно събитие, както и снимка на двете щастливи победителки. Поздравявам ви и от най-високото място, на което се приземих през 2009-та – Ампато (а елените с подаръците ме чакат в подножието на кратера, със Снежанките барабар).

И ДА НЕ ЗАБРАВИМ НАЙ-КРАСИВОТО МЯСТО НА СВЕТА – България. Тази година се поразходихме из Родопите и Стара планина, в родния ми Троянски Балкан. Зелениковец – няма такава красота! Два кадъра съм ви избрал от Родината – от Дяволския мост в Ардино и от Северния Джендем под връх Ботев.

И ТАКА – Весела Коледа и Честита Нова 2010 година! Да сте живи и здрави, гледайте оптимистично на живота, въпреки трудностите! Светът е прекрасен, България – най-много! Успехи, любов, приключения! Това ще ви пожелая! И се обичайте!

Ваш: Миро Нанков (Дядо Коледа)

П.П. Информация за новите пътешественически предложения на „Адвенчър плюс” за 2010 година ще намерите в сайта на агенцията:
www.adventureplus-bg.com

Посрещнахме втори министър от кабинета на Бойко Борисов

* Шефът на мегаминистерството на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков гостува на двете големи троянски СОУ-та * Поводът – реализираният троянски проект за енергийната ефективност за над 3 млн. лв.  

ЗА СЕДМИЦА СЕДМИЦА ВТОРИ ВЪЗЛОВ МИНИСТЪР от кабинета на Бойко Борисов посети Троян (първият бе шефът на здравното ведомство д-р Божидар Нанев,
гостувал на двете троянски болници и прерязал лентата на реконструираното фтизиатрично отделение в СБАЛББ – Троян, 12 декември – бел. Т21). Този път (17 декември, четвъртък) на крака ни дойде началникът на мегаминистерството на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, като поводът пак бе хубав – представяне на резултатите от реализирания голям проект за енергийна ефективност, финансиран от фонд „Козлодуй” (средствата, отпуснати ни от ЕС след затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” – бел. Т21). Министър Трайков разгледа две от общо 7-те обществени сгради в сферата на образованието, реконструирани по проекта (топлоизолация, смяна на дограмата, външно боядисване; а в някои от обектите – изграждане на локални метанови станции и монтиране на слънчеви колектори) – двете най-големи троянски училища СОУ „Св. Климент Охридски” и СОУ „Васил Левски”.

МИНИСТЕРСКАТА ВИЗИТА ЗАПОЧНА от СОУ „Св. Климент Охридски”, където г-н Трайков бе посрещнат с хляб и сол и от строено като за празник ученическо множество. „Знаете, че за България често се говорят лоши неща. Но това, което сте направили в Троян по фонд „Козлодуй”, е пример за обратното, за една чудесна съвместна работа на държава, община и изпълнители”, заяви министърът. Малко по-късно, на чаша шампанско в директорския кабинет, г-н Трайков съобщи и хубавата новина – заради цялостната добра оценка за реализираните дейности по фонд „Козлодуй” ЕС отпуска на България още 300 млн. евро, като част от сумата ще се инвестира в енергийния сектор, а с другата ще бъдат ремонтирани още от общо 6000-те обществени сгради в страната.

КМЕТЪТ МИНКО АКИМОВ също взе думата и направи стегнат отчет за изпълнените дейности по проекта в 7-те троянски обекта (3 455 кв. м нова дограма, топлоизолация на 13 700 кв. м стени и на 9100 кв. м тавани, реконструкция на 5 котелни стопанства, като четири обекта са преминали на отопление с метан, инсталирани 111 панела слънчеви колектори, ремонтирани 450 кв. м покриви). Градоначалникът не пропусна да отбележи, че реализираният троянски проект по фонд „Козлодуй” е най-големият за цяла България и е на обща стойност над 3 млн. лв. Г-н Акимов благодари на министър Трайков за отличното партньорство с икономическото министерство, което администрира проектите по фонд „Козлодуй”, и на пристигналия специално за случая изпълнителен директор на варненското дружество „Хидрострой” г-н Пашов („Хидрострой” АД е основен изпълнител на „козлодуйските” проекти в повечето общини в Северна България, включително и в Троян – бел. Т21).  
ЛЮБОПИТНИ НЕЩА СПОДЕЛИ пред министъра и останалите официални гости (сред които бе и шефът на Регионалния инспекторат по образованието /РИО/ - Ловеч Райко Райков) директорът на СОУ „Св. Климент Охридски” Минко Христов. Г-н Христов оцени много високо извършените общо седем вида ремонтни дейности в училището, като илюстрира оценката си с красноречив пример – миналата година за първите два зимни месеца  са платени 40 хил. лв. за отопление, а от началото на тази учебна година досега разходите са само 6 хил. лв.
Реализираните икономии пък са много важни за школския бюджет и ще се използват за други полезни дейност. Директорът каза добри думи и за изпълнителите от „Хидрострой” (Варна) и за наетите от тях троянски подизпълнители, но припомни, че има още довършителни работи (ние пък се сетихме за скорошната учителско-ученическа бригада за почистване на камарите боклуци, оставени от строителите, на които май е платено и за тази дейност; проблемът обаче деликатно бе премълчан – бел. Т21). 

ГОСТИТЕ РАЗГЛЕДАХА И ДВЕТЕ ГОРДОСТИ на СОУ „Св. Климент Охридски” – училищната галерия, в която има платна от редица национални майстори, и покритият плувен басейн, който вече ще се отоплява по нов комбиниран начин – на газ и със слънчеви колектори. 


СЛЕД ТОВА ДЕЛЕГАЦИЯТА ПОСЕТИ СОУ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ”, където също бе посрещната от голямо ученическо-учителско множество. Тук министър Трайков също говори за успешната реализация  в национален мащаб на проектите по фонд „Козлодуй” и специално похвали троянския. Икономическият шеф завърши с призив към школарите: „Учете се – за вас има бъдеще в България”. 

КМЕТЪТ МИНКО АКИМОВ СЕ ОБЪРНАкъм учениците на най-голямото троянско училище с думите, че доскоро те са се радвали единствено на по-красивия вид на училището си, но сега, в студените зимни дни, ще усетят и другия основен ефект от извършените ремонтни работи – топлината и уюта. 

ДИРЕКТОРКАТА РОЗАЛИНА РУСЕНОВА пък връчи на министъра и на кмета знаков „фенски” подарък – шалче на училището с лика на патрона Васил Левски. След символичното прерязване на лентата, извършено съвместно от г-н Трайков и г-н Акимов (подобно рязане на лентата имаше и в другото училище), гостите разгледаха открития наскоро Европейски коридор в СОУ „Васил Левски”, представящ всичките 27 страни членки на ЕС. А в елегантния директорски кабинет бе отворена и бутилка шампанско.

КОЛОЕЗДЕНЕ: Троянецът Йовчо Йовчев бе определен за №1 в България за 2009 г.

ЙОВЧО ЙОВЧЕВ - възпитаникът на троянския колоездачен клуб „Хемус 1896” и на треньора Тодор Колев, бе определен за колоездач №1 на България за 2009 г. при юношите старша възраст в класацията на Българския колоездачен съюз (БКС). Друг именит български колоездач, защитавал цветовете на троянския тим – четирикратният победител в Обиколката на България и рекордьор по титли от родния Тур ИВАЙЛО ГАБРОВСКИ, очаквано пък беше избран за №1 при мъжете.

„ЗА МЕН ТОВА БЕ изключителен сезон. Минах дълъг и труден път и бях в два клуба – „Хемус 1896” (Троян) и „Несебър”, на които искам да благодаря”, заяви на церемонията по награждаването Ивайло Габровски (цитатът е по БТА). Най-добрите български колоездачи във всички възрастови групи бяха наградени с плакети и парични премии на стойност над 1200 лв.

Т21

ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА Т21: Троянската 2009-та в заглавия


Едва ли подобен годишен обзор – чрез вестникарски заглавия, ще е достатъчно обхватен. И аналитичен. И представителен. И сериозен. И все пак, убедени сме, чрез него ще усетим духа на изминалата троянска 2009 година. Или поне ще си припомним възловите събития, добри или лоши, които я маркираха. Весели празници! И честита Нова година!

Т21
ЯНУАРИ 

•   В Априлци - Нова година на тъмно

•   Три бебета на 01.01

    Плевенчанинът Христо извади кръста в Троян

•    С близо 3 млн. лв. е по-висока държавната ни субсидия за 2009 г.

•    Иван Хаджийски: Демонтирането на комунизма минава през демонтиране на символите му

•    Миро Нанков: За Бога, братя и сестри, не пийте повече от 3 маргарити наведнъж

•    Инж. Ангел Балев: Редно е Илиян Пеевски да освободи мястото си на общински съветник

•    Биатлон: Нашите обраха медалите в първите два старта

•    В Общинския съвет: Кметът отговори за газификацията


ФЕВРУАРИ

•    Чакаме отговор: Защо инж. Илиян Пеевски оклевети в-к „Троян 21” и дали троянските атакисти не са сплашени от някого и от нещо?

•    Троянски лайнарщини: синият „Бели” Осъм

•    Инж. Марин Радевски:
Винаги може още!

    ПП „Атака” – Троян: Подобни гнусни политически шантажи ще стават все по-чести

    Порязаха Троян по „Красива България”


    Пенка Голийска: Време е да детронираме комунистическите митове

  Основахме Обществото на троянските чешити

    Пожар вилня в училището в Дебнево


МАРТ

•    Венко Ангелов: Естетизирането на площада  - принос и за естетизирането на душите

•    Станьо Бороджиев:
Паметникът трябва да остане такъв, какъвто е

    Троянският музей – четвърти в страната с асансьор за инвалиди

    Антикризисно: по 120 лева за непълно работно време

    Ловчалията Боян Кръстев наследи Таня Якимова

    Тримата най-добри бармани са барманки   

    Мая Генкова: Не бива да сме толкова отричащи и злобни

    Инж. Галя Данчева: Никой не смята да продава „БКС” ЕООД

•    Финта: „Надявам се в следващия мач Дунав да се удави в Осъм

    Шофьорите са като ято: „Жълтите” надделяха

    „Хемус” – първата голяма троянска жертва на кризата

    13-годишно момиче от Троян роди момиченце

    Пак ни плашат с язовир в Черни Осъм?


АПРИЛ

    Първи април 2009: Седем се обесиха на Къпинчо

    Закърпиха ямите (Светкавични действия на „Пътстрой” ЕАД /Ловеч/ след критичния сигнал на Т21)

    Акимов: Ще имаме проблеми с бюджета

    Инж. Мирчо Банев: Атаката срещу мен бе скалъпена от предишното ръководство на Троян

    „Хемусци” манифестираха

    In memoriam: Той беше едно необичайно явление (Дълбок поклон, бай Дянко!)

 
    Общинският съвет реши: да се демонтира

   Осем нашенци – с деклариран доход над 100 бона

    Цветан Донковски: Защо удоволствието за едни се превръща в кошмар за други

•    Георги Монев: Състезанията в Дълбок дол са празник за селото и района

    Смях в залата: Пеевски в атака

    Общината подписва извънсъдебно споразумение с Манастира

    Оздравителните училища в Шипково и Врабево – под въпрос

    В Общинския съвет: пак се изпокараха за почетните граждани


МАЙ

    Автомобил с троянско участие бе представен в Германия

    Поп краде цветя

    ГЕРБ стартира с камбанен звън

    Затварят пистата в Дълбок дол?

    Колоездене: „Хемус” бие наред

    В Калейца: Поклонихме се на Ламар

    Зала „Чавдар” грейна

    Тримата славянски тенори пяха в Троян

    Троянско пропищя от кражби на „жица”

    Две троянски групи гостуват в Елванген

    Имаме нови 14 почетни граждани

    Почит към музиката (По оригинален начин отпразнува 55-годишнината си Детската музикална школа към читалище „Наука”)


ЮНИ

  Ремонти: гражданите питат и се притесняват

    Лято 2009: Македонският айдъл Боян пя за троянци

    Двоен френски триумф в Троян (Рекорден зрителски интерес – 22 500 души наблюдаваха стартовете от Европейския и Световния шампионат по мотокрос в събота и неделя)

    За трети път „Вода, хартия, цвят” в Дълбок дол

    Троянци напълниха ловешките листи


ЮЛИ

    Данчо Ментата пя и за червени, и за сини

    Баба Стефана, бай Илия и магарето Гошо на избори

    ГЕРБ би с много и в Троян

    Кои са петимата наши в новия парламент?

    Енчо Ганковски е новият председател на ДТХ

    Маестро Илиян Тодоров заема мястото на д-р Станка Шайлекова в ОбС

    Гъби, гъби: който брал – брал, който не е – да е

    Продължава съсипията на яз. „Сопот”

    Казанлъчанин отърва кожата след 8-часова спасителна акция в района на Козя стена

    Осъдиха наркобандата на Дочо Ралчевски

    Местна инициативна група (МИГ): шанс за 2 милиона евро

    Майката Виолета Минкова:Стършела и Минко ме предупреждаваха, че може да ги очистят”

    Отлюспиха доайена на местния парламент


АВГУСТ

    Троянски бизнесмен подари празник на с. Дебнево

    Землякът ни Минко Герджиков – кмет на София

    Лайнарщините продължават (Трябва да си абсолютен примат, за да безчинстваш на това свято място)

    Свети мощи и чудотворна икона пристигат в Троян

    Стоматолози дариха картечница на Музея на занаятите

    Шипково - въпреки отношението на държавата

    Чудеса на Голяма Богородица

    Най-богатата българка ще се жени за троянец?

    „Хемус 1896” доказа, че е №1 на Балканите

    Резил за една „Нокиа”

    „Усмивките” развяха троянското знаме на международен детски фестивал

    Кметът нареди: Затягаме коланите!

    Сбогом на влака II?

    Инагурацията на новия областен управител

    Троянското трасе за мотокрос бе определено за №1 в света

    Кметът на Поморие избра Троян за почивката си

    Кога ще ги стигнем белгийците?!

    Кольо Стоименов: Заварихме едно положение, което може да се нарече плачевно 


СЕПТЕМВРИ

   Чешки вандалщини в центъра на Троян!

    Футбол: Помирението е факт!

    Ползваме 5,2 млн. лв. европейско финансиране за разработка на проектите за водния цикъл на Троян и Орешак

    „Машстрой” като „Хемус”, „Елма” – като „Машстрой”?

    В Областната управа: Сашо Данков ще бори корупцията, Пламен Огнянов – ковчежник

    Минко Топалски: Троянецът е предприемчив, защото е видял много зор

    Троян ще си има „бранд”?

    Инж. Марин Радевски: „Дано върху този тор поникне новата троянска икономика!”

    Пенчо Балев  е новият почетен гражданин на Троян

    Безработицата в Троян – от 4,5% на 9,6%

    В Общинския съвет: „Да влезе психиатърът!”

    Слива по време на криза

    Цветомира Гечева е новата председателка на „българките”

    Бизнесменът богослов Иван Чакъров е новият шеф на Изложението в Орешак

    Троянец спечели френски лъв в Пловдив

    Хубава работа, ама троянска: Пътна яма блокира паркинг

    Партиите в Троян: Сбогом на ресторантите

    Възстановяват горялото школо в Дебнево

    Майкъл с победа в Троян, пистата ни – №1 в света


ОКТОМВРИ

    Троянските стрелци - рекордьори на старта

    Четирима ваят от дъб в чест на Троян

    Славчо Атанасов: През последните години ВМРО замириса на нафталин

    В Шошковата къща: занятията започнаха

    Биатлонистите ни – с кошница медали от Държавното първенство

    На Беклемето: Спасяваха Карцовия бук

    Шоуто на Состра

    Тиква чудовище в троянски двор?!

    Изложбата на Цеци

    Най-после: Искат закриване/преместване на четвъртъчния битак

    Гумнеров пита, Дянков отговаря

    Замесиха троянеца Светлозар Дичевски в голям корупционен скандал

    Голямото чистене в СОУ „Св. Климент Охридски”

    Мичо Генковски: Общинският съвет - щаб или дремило

    „Биташки” екшън в местния парламент

    Кога ще ги стигнем … ловчалиите?

    Минко Акимов: Можеше да завършим уличните ремонти, но за сметка на гражданите


НОЕМВРИ

    Беклемето – троянската „дискотека”

    Разкриват трапезария за бедни в Троян

    Иван Макариев: Ние сме новакът в А-група, но няма да бъдем фигуранти

    Ути Бъчваров гътна 150-килограмов шопар във Велчево

    Даниел Сираков е новият лидер на десните в местния парламент

    Инж. Мирчо Банев: „Диляне, кажи си!”

    Крадат „жица” като за световно, ровят и под земята

    Антикризисно: 15-те предложения на Валя Букарева

    Добичета по площада – к`во от това?!

    Питат за цената на хляба в Общинския съвет


ДЕКЕМВРИ

    Кметът: Нямаме неразплатени сметки за 2009-та

    Пак сме с най-високата жива Коледна елха у нас и на Балканите

    Министър и зам.-шеф на парламента посетиха двете троянски болници

    Инж. Венелин Стайковски: Вярвам в доброто бъдеще на жп-транспорта в нашия град

    Посрещнахме втори министър от кабинета на Бойко Борисов

    Жесток пожар в конната база в Острец

    Цар Футбол: „Сити Казино” спечели турнира в зала 

    Даря и Нико Заричинови: 10 години налагаме запазената марка Троянски Балкан

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |